PDA

View Full Version : Kosovė apo Dardani?


ŤħĒмż$ťöĸėľĩ
18-04-07, 03:03
Ē'farė mendoni ju, cilin emėr duhet ta posedojė shteti ynė i pavaruar:


Dardani, apo
Kosovė
Unė votojė pėr Dardani!

rilinda
18-04-07, 09:48
Emėrtimi – dardhan, dardhanėt ėshtė emri i paraardhėsve mė tė afėrt tė shqiptarėve tė Kosovės sė sotme dhe vet Kosova njihet zemra e Dardhanisė illire, qė mė sė bukuri e plotėson toponomi stėrgjyshor historiografik – Dardhania!
Emri Kosova ėshtė deformuar, politizuar, i ėshtė pėrshtatur sllavizimit, i cili emėr pretendon tė shqyrtohet nga dy anė ethymologjike: njė anė studimi, prejardhja e emrit nga fjala – koso, qė ka domethėnie – sorra tė zeza, me sufiksin thrrak – va , si emėrtimi i pėrshtatur gjatė periudhave historike pushtuese mbi dardhanėt illirian.
Ky emėrtim – Kosova, mė tepėr ėshtė bėrė pėr shkaqe politike, pėr ta zhdukur nga historiografia ballkanike vet emrin real – Dardhania, pas pėrhapjeve pushtuese – invazioneve sllave nė Ballkan, pėr tu vendosur krejtėsisht mbi tokat dardhane-illire. Emri Dardhania fuqizon prezencėn shqiptare dhe lėkundė prezencėn e ardhėsve nė Ballkan.
Deformimi onomasiologjik i Ballkanit ėshtė pėrgjegjėsi e pushtuesve mbi territoret shqiptare me harta tė dhunshme topografike, me politizime tė antroponomeve, toponomeve, hidronomeve dhe vet etnonomeve tė vėrteta dardhane arbėrore illire. Pushtuesit, jovetėm qė lanė gjurmė kulturore e fetare, tė emėrtimeve tė njerėzve, qė nuk janė me spjegim shqip, por e zhduken topografinė reale ballkanike, qė mos tė dijnė brezat e rinj ethymologjinė e vėrtetė ballkanke!
Athua, emėrtimi i Dardhanisė, paska mbetur tė zėvendėsohet me njė emėr – sorrash tė zeza – apo tė njė fushe, si fushėbetejė fusha e kosave, fushė e shtruar nė kosa (shpata), gjatė Luftės sė Kosovės (1389)?
Ky emėr aq i dashur pėr sėrbėt, emėr aq i dhėmbshėm luftėrash, paska mbetur vėrtet, nga fjala – sorra e zezė, me ato epitete "krenarie" – vajza kosovare – kosovarja, e veshur nė tė zeza e duke ia fshirė plagėt e luftės dėshmorit tė vet nė fushėbetejė? Ky emėr aq i dashur paska mbetur si idol artistik e simbol arti luftarak edhe historiografie, me prejardhje linguistike nga – sorra e zezė?! A Kosovarja e bukur nė fushė lufte me kokėn e luftėtarit nė prehėr, ajo kosovare qenka njė sorrė e zezė?!


Mendoj se ėshtė mė e drejtė qė shteti ynė i ri ta ketė emrin DARDANI, e sa do tė pranohet kjo, mbetet tė shihet se si do tė na pranojnė shtetet tjera nė gjirin e tyre...
Mbetem me shpresė nė ndėrrimin e emrit Kosova...Shėndet!
Rilinda

Prishtinasja_
18-04-07, 09:53
DARDANI...............:smile::smile:

arton bala
18-04-07, 10:21
Emėrtimi – dardhan, dardhanėt ėshtė emri i paraardhėsve mė tė afėrt tė shqiptarėve tė Kosovės sė sotme dhe vet Kosova njihet zemra e Dardhanisė illire, qė mė sė bukuri e plotėson toponomi stėrgjyshor historiografik – Dardhania!
Emri Kosova ėshtė deformuar, politizuar, i ėshtė pėrshtatur sllavizimit, i cili emėr pretendon tė shqyrtohet nga dy anė ethymologjike: njė anė studimi, prejardhja e emrit nga fjala – koso, qė ka domethėnie – sorra tė zeza, me sufiksin thrrak – va , si emėrtimi i pėrshtatur gjatė periudhave historike pushtuese mbi dardhanėt illirian.
Ky emėrtim – Kosova, mė tepėr ėshtė bėrė pėr shkaqe politike, pėr ta zhdukur nga historiografia ballkanike vet emrin real – Dardhania, pas pėrhapjeve pushtuese – invazioneve sllave nė Ballkan, pėr tu vendosur krejtėsisht mbi tokat dardhane-illire. Emri Dardhania fuqizon prezencėn shqiptare dhe lėkundė prezencėn e ardhėsve nė Ballkan.
Deformimi onomasiologjik i Ballkanit ėshtė pėrgjegjėsi e pushtuesve mbi territoret shqiptare me harta tė dhunshme topografike, me politizime tė antroponomeve, toponomeve, hidronomeve dhe vet etnonomeve tė vėrteta dardhane arbėrore illire. Pushtuesit, jovetėm qė lanė gjurmė kulturore e fetare, tė emėrtimeve tė njerėzve, qė nuk janė me spjegim shqip, por e zhduken topografinė reale ballkanike, qė mos tė dijnė brezat e rinj ethymologjinė e vėrtetė ballkanke!
Athua, emėrtimi i Dardhanisė, paska mbetur tė zėvendėsohet me njė emėr – sorrash tė zeza – apo tė njė fushe, si fushėbetejė fusha e kosave, fushė e shtruar nė kosa (shpata), gjatė Luftės sė Kosovės (1389)?
Ky emėr aq i dashur pėr sėrbėt, emėr aq i dhėmbshėm luftėrash, paska mbetur vėrtet, nga fjala – sorra e zezė, me ato epitete "krenarie" – vajza kosovare – kosovarja, e veshur nė tė zeza e duke ia fshirė plagėt e luftės dėshmorit tė vet nė fushėbetejė? Ky emėr aq i dashur paska mbetur si idol artistik e simbol arti luftarak edhe historiografie, me prejardhje linguistike nga – sorra e zezė?! A Kosovarja e bukur nė fushė lufte me kokėn e luftėtarit nė prehėr, ajo kosovare qenka njė sorrė e zezė?!

Mendoj se ėshtė mė e drejtė qė shteti ynė i ri ta ketė emrin DARDANI, e sa do tė pranohet kjo, mbetet tė shihet se si do tė na pranojnė shtetet tjera nė gjirin e tyre...
Mbetem me shpresė nė ndėrrimin e emrit Kosova...

Shėndet!
Rilinda

Postim shume i bukur!

Persa i perket prejardhjes se fjales "Kosova" kisha deshiruar te dij se kur perdoret ky term per here te pare. Edhe ne gjermanisht quhet nje sinonim per Kosoven "fusha e sorrave" (Amselfeld). Ndersa edhe ne turqisht kam kuptu qe "kush" i thojne nje lloj shpendi, kurse "ava" quhet fusha (shqiptimi i e turqisht nuk e di te sakte). Keto emertime sugjerojne qe historia e Kosoves fillon me kohen e turqeve. Ky kuptim i lź anash njohurite historike simbas te cilave ne territorin e Kosoves kan jetuar njerezit shekuj para ardhjes se turqeve e sllaveve. Pra termi Kosova nuk e perfshine periudhen historike me te gjate te "dardaneve" dhe per ate nuk e meriton te mbahet.

rilinda
18-04-07, 11:16
kur perdoret ky term per here te pare.

Emri Kosova, emėr i imponuar nga administrata e pushtuesve serb filloi tė pėrdoret nga shek. XII, pėrkatėsisht nė luftėn mes ballkanasve dhe turqve mė 28 qershor 1389, ku kjo luftė u quajt Lufta e Kosovės .

Linka_pz
18-04-07, 12:05
.......dardani....

ŤħĒмż$ťöĸėľĩ
18-04-07, 15:30
Emėrtimi – dardhan, dardhanėt ėshtė emri i paraardhėsve mė tė afėrt tė shqiptarėve tė Kosovės sė sotme dhe vet Kosova njihet zemra e Dardhanisė illire, qė mė sė bukuri e plotėson toponomi stėrgjyshor historiografik – Dardhania!
Emri Kosova ėshtė deformuar, politizuar, i ėshtė pėrshtatur sllavizimit, i cili emėr pretendon tė shqyrtohet nga dy anė ethymologjike: njė anė studimi, prejardhja e emrit nga fjala – koso, qė ka domethėnie – sorra tė zeza, me sufiksin thrrak – va , si emėrtimi i pėrshtatur gjatė periudhave historike pushtuese mbi dardhanėt illirian.
Ky emėrtim – Kosova, mė tepėr ėshtė bėrė pėr shkaqe politike, pėr ta zhdukur nga historiografia ballkanike vet emrin real – Dardhania, pas pėrhapjeve pushtuese – invazioneve sllave nė Ballkan, pėr tu vendosur krejtėsisht mbi tokat dardhane-illire. Emri Dardhania fuqizon prezencėn shqiptare dhe lėkundė prezencėn e ardhėsve nė Ballkan.
Deformimi onomasiologjik i Ballkanit ėshtė pėrgjegjėsi e pushtuesve mbi territoret shqiptare me harta tė dhunshme topografike, me politizime tė antroponomeve, toponomeve, hidronomeve dhe vet etnonomeve tė vėrteta dardhane arbėrore illire. Pushtuesit, jovetėm qė lanė gjurmė kulturore e fetare, tė emėrtimeve tė njerėzve, qė nuk janė me spjegim shqip, por e zhduken topografinė reale ballkanike, qė mos tė dijnė brezat e rinj ethymologjinė e vėrtetė ballkanke!
Athua, emėrtimi i Dardhanisė, paska mbetur tė zėvendėsohet me njė emėr – sorrash tė zeza – apo tė njė fushe, si fushėbetejė fusha e kosave, fushė e shtruar nė kosa (shpata), gjatė Luftės sė Kosovės (1389)?
Ky emėr aq i dashur pėr sėrbėt, emėr aq i dhėmbshėm luftėrash, paska mbetur vėrtet, nga fjala – sorra e zezė, me ato epitete "krenarie" – vajza kosovare – kosovarja, e veshur nė tė zeza e duke ia fshirė plagėt e luftės dėshmorit tė vet nė fushėbetejė? Ky emėr aq i dashur paska mbetur si idol artistik e simbol arti luftarak edhe historiografie, me prejardhje linguistike nga – sorra e zezė?! A Kosovarja e bukur nė fushė lufte me kokėn e luftėtarit nė prehėr, ajo kosovare qenka njė sorrė e zezė?!


Mendoj se ėshtė mė e drejtė qė shteti ynė i ri ta ketė emrin DARDANI, e sa do tė pranohet kjo, mbetet tė shihet se si do tė na pranojnė shtetet tjera nė gjirin e tyre...
Mbetem me shpresė nė ndėrrimin e emrit Kosova...Shėndet!
Rilinda
Tė falėnderojė shumė o gjak shqiptari pėr kėtė shkrim kaq tė bukur!

Arb
19-04-07, 14:59
Me emertimin Kosove, si emer sllav, futen edhe shkijet, Boshnjaket, Turqit, Gabelet e te tjeret ne nje thes me ne.

Me Dardani, do te aludohej ne Shqiptare.

DARDANI...........

lonaaa
19-04-07, 15:03
DARDANI ...

SoKoLi-i-Maleve
19-04-07, 16:03
Mbas shpalljes se Kosoves shtet,she pranimit te saj nga Kombet e Bashkuara,parlamenti me qeverin kan te drejt qe permes nji ligji apo referendumi te ri emnojn shtetin e vete si te deshiron populli,kemi sa instanca presedente ne bote kohve te fundit kur shtetet ndrrojn emnin,por para se me be kete duhet te jesh shtet i pranuar.Emni ma i pershtatshem per kosoven do te ishte emri Shqiprija Lindore / DARDANIA

Guri i madh
19-04-07, 17:31
une jam qe kosova te identifikohet ne OKB me emrin DARDANI

Preshevar
23-04-07, 13:17
Kosovė,

N'e percjellshim teorin e juaj, Shqiptaret nuk duhen mu quajt "shqiptar" por Ilirijan. Jemi ashtu siq kemi mbet ! Shqiptar/Kosovar. Dhe Mjaft Krenar jemi per emrin qe mbajm!

Mirmbetshi,

Virti
23-04-07, 17:46
D a r d a n i!

M_u_k_i
24-04-07, 00:59
MU me peqen DARDANI

Albanian eX|PerT
24-04-07, 17:28
Emėrtimi – dardhan, dardhanėt ėshtė emri i paraardhėsve mė tė afėrt tė shqiptarėve tė Kosovės sė sotme dhe vet Kosova njihet zemra e Dardhanisė illire, qė mė sė bukuri e plotėson toponomi stėrgjyshor historiografik – Dardhania!
Emri Kosova ėshtė deformuar, politizuar, i ėshtė pėrshtatur sllavizimit, i cili emėr pretendon tė shqyrtohet nga dy anė ethymologjike: njė anė studimi, prejardhja e emrit nga fjala – koso, qė ka domethėnie – sorra tė zeza, me sufiksin thrrak – va , si emėrtimi i pėrshtatur gjatė periudhave historike pushtuese mbi dardhanėt illirian.
Ky emėrtim – Kosova, mė tepėr ėshtė bėrė pėr shkaqe politike, pėr ta zhdukur nga historiografia ballkanike vet emrin real – Dardhania, pas pėrhapjeve pushtuese – invazioneve sllave nė Ballkan, pėr tu vendosur krejtėsisht mbi tokat dardhane-illire. Emri Dardhania fuqizon prezencėn shqiptare dhe lėkundė prezencėn e ardhėsve nė Ballkan.
Deformimi onomasiologjik i Ballkanit ėshtė pėrgjegjėsi e pushtuesve mbi territoret shqiptare me harta tė dhunshme topografike, me politizime tė antroponomeve, toponomeve, hidronomeve dhe vet etnonomeve tė vėrteta dardhane arbėrore illire. Pushtuesit, jovetėm qė lanė gjurmė kulturore e fetare, tė emėrtimeve tė njerėzve, qė nuk janė me spjegim shqip, por e zhduken topografinė reale ballkanike, qė mos tė dijnė brezat e rinj ethymologjinė e vėrtetė ballkanke!
Athua, emėrtimi i Dardhanisė, paska mbetur tė zėvendėsohet me njė emėr – sorrash tė zeza – apo tė njė fushe, si fushėbetejė fusha e kosave, fushė e shtruar nė kosa (shpata), gjatė Luftės sė Kosovės (1389)?
Ky emėr aq i dashur pėr sėrbėt, emėr aq i dhėmbshėm luftėrash, paska mbetur vėrtet, nga fjala – sorra e zezė, me ato epitete "krenarie" – vajza kosovare – kosovarja, e veshur nė tė zeza e duke ia fshirė plagėt e luftės dėshmorit tė vet nė fushėbetejė? Ky emėr aq i dashur paska mbetur si idol artistik e simbol arti luftarak edhe historiografie, me prejardhje linguistike nga – sorra e zezė?! A Kosovarja e bukur nė fushė lufte me kokėn e luftėtarit nė prehėr, ajo kosovare qenka njė sorrė e zezė?!


Mendoj se ėshtė mė e drejtė qė shteti ynė i ri ta ketė emrin DARDANI, e sa do tė pranohet kjo, mbetet tė shihet se si do tė na pranojnė shtetet tjera nė gjirin e tyre...
Mbetem me shpresė nė ndėrrimin e emrit Kosova...Shėndet!
Rilinda
DARDANI! :smile: