PDA

View Full Version : Njohuri per ushqimet


Linka_pz
18-04-07, 10:49
Piperihttp://www.artikuzhines.com/files/piper.jpgPiperi
(angl. Pepper, lat. Piper nigrum/longum... etj.)
Konsiderohet mbreti i beharnave dhe ėshtė beharna mė e njohur dhe mė e zakonshme nė tė gjithė botėn.
Kokrrat e piperit janė fryti i njė bimė kacavjerrėse, qė mund tė arrijė deri nė 10 metra gjatėsi. Nė Indinė Jugore kėto bimė mbėshtillen rreth palmave ose eukalipteve, duke krijuar njė pamje qė ia vlen tė admirohet. Megjithėse ekzistojnė rreth njė mijė varietete, mė tė rėndėsishmet janė ato qė prodhojnė piperin qė njihet prej nesh: tė bardhė, tė gjelbėr dhe tė zi (lat. Piper nigrum), piperin e stėrzgjatur (lat. Piper longum) dhe piperin kiubep.
Piperi i gjelbėr pėrbėhet nga kokrrat e papjekura (aguridhe) tė bimės, qė kanė mė pak aromė, por tė njėjtėn shije me llojet e tjera.
Piperi i zi ėshtė fryti i pjekur i njėrit prej varieteteve tė kėsaj bime. Ka aromėn mė tė fortė nga tė gjitha dhe shijen mė tė pasur.
Piperi i bardhė ėshtė zemra e frytit, domethėnė ajo qė mbetet kur heqim lėvoren qė mbėshtjell frytin. Prandaj ėshtė mė i lėmuar nga llojet e tjera tė piperit. Gjithashtu ka mė tepėr aromė, si dhe shije mė djegėse.
Piperi kiubep ėshtė i sė njėjtės familje, ngjan me piperin e zi, por ēdo kokėrr ka njė kėrcell tė vogėl, shija e tė cilit ngjet me njė pėrzierje piperi, rrėshire dhe limoni. Ky lloj piperi gjendet me vėshtirėsi nė treg, megjithatė shija e tij ėshtė mjaft interesante.
Piperi i stėrzgjatur ėshtė mė i ėmbėl dhe mė aromatik. Ėshtė mė i rralli nga tė gjitha llojet, pasi kultivimi i tij ėshtė pakėsuar.
Piperi ngjyrė rozė ėshtė fryti i njė shkurreje, qė pėrfshihet nė familjen e pipereve. Ėshtė aromatik dhe ka nevojė pėr kujdes tė veēantė nė ruajtje: ėshtė mjaft delikat dhe lėvorja e tij e jashtme thėrrmohet shumė lehtė, duke ia prishur kėshtu pamjen.
Natyrisht, nė treg gjenden tė gjitha llojet e pipereve nė formė tė thatė. Gjithashtu, ekzistojnė edhe vazo me kokrra piperi tė gjelbėr nė shėllirė, qė mblidhen tė papjekura akoma (nė mėnyrė qė tė ruajnė ngjyrėn). Vendosen nė shėllirė qė tė ndalojnė veprimin e enzimave, tė cilat shkaktojnė ndryshimin e ngjyrės sė tyre.
Shija, aroma dhe madhėsia e kokrrave tė piperit, ndryshojnė nė varėsi tė origjinės sė tyre. Mė i miri konsiderohet piperi i Indisė, qė ka analogjinė e pėrkryer tė aromės, shijes dhe djegėsisė. Piperi i Indonezisė ka madhėsi mė tė vogėl dhe ka mė tepėr shije limoni. Piperi i Malajzisė ėshtė mė i lehtė nė aromė e nė shije; ėshtė varieteti mė i zakonshėm, qė gjejmė nė tregjet nė gjithė botėn.
Pėrdorimi i piperit nė gatime shėrben pėr hapjen e oreksit dhe pėr t’i dhėnė aromė gjellės. Sasia e duhur e piperit qė hidhet nė njė pėrgatitje, ėshtė sa sasia qė del nga 2–3 rrotullime tė mullirit. Piperi i bardhė pėrdoret zakonisht nė salca tė bardha, qė tė mos shkaktojė kontrast nė ngjyrė. Gjithashtu, pėrdoret nė tė gjitha ato gatime nė tė cilat nuk duam tė ndihet shumė djegia e piperit. Piperi i gjelbėr shkon mė mirė nė gatime me shpendė. Ai lė njė shije mjaft tė kėndshme nė salca. Piperi ngjyrė rozė ėshtė ideal pėr prodhimet e detit, pėr tė zbukuruar njė pjatė, por edhe pėr t’i dhėnė gatimit njė aromė tė kėndshme. Ėshtė njė beharnė me tė vėrtetė e virtytshme; shkon pothuajse me tė gjitha beharnat e tjera dhe mund tė pėrdoret nė kulinari nė pėrputhje me tė gjitha teknikat dhe materialet.

Linka_pz
18-04-07, 10:50
Sherebela(angl. Sage, lat. Salvia officinalis) Dikur thoshin se po tė kishe tė mbjellė nė kopsht sherbelė, nuk duhet t’u trembeshe sėmundjeve. Dhe e vėrteta ėshtė se, pėr shumė vjet, sherbela ėshtė pėrdorur vetėm nė farmaceutikė. Edhe kjo ėshtė njė bimė aromatike mesdhetare, qė dominon kryesisht nė kuzhinėn italiane.
Shkon shumė me mishrat e yndyrshme, si pėr shembull: mish qengji, mish derri, patė ose rosė.
Ėshtė ideale pėr t’u pėrdorur nė mbushje me bukė ose patate pėr shpendė dhe mish, por edhe nė shtresa pėr tė mbuluar mish tė pjekur nė furrė.
Shkon me kungullin e verdhė, me nenexhik, borzilok, rozmarinė, dhiozmė, estragon, trumzė, majdanoz, manxuranė dhe hudhėr.
Sherbela e thatė ka aromė mė tė fortė, prandaj kėshillohet qė nė gatime ta pėrdorim sherbelėn e freskėt, ndėrsa tė thatėn, nė pije.

Linka_pz
18-04-07, 10:53
Keshilla praktike per amvisathttp://www.artikuzhines.com/files/veza.jpgKėshilla pėr pėrdorimin e vezėve
- Qė tė kuptoni nėse njė vezė ėshtė e freskėt, vini re lėvozhgėn e saj. Lėvozhga e vezės sė freskėt nuk shkėlqen. Nė tė kundėrt, pra nėse njė vezė ka lėvozhgė tė shkėlqyeshme me njolla, atėherė ėshtė bajate. Gjithashtu, mund tė bėni edhe provėn e mėposhtme. Hidhni njė vezė nė njė legen me ujė. Sa mė thellė tė shkojė veza, aq mė e freskėt ėshtė. Nėse lundron, kjo do tė thotė qė veza ėshtė mjaft e vjetėr.
- Nėse ngatėrruat vezėt e ziera me ato tė paziera, bėni kėtė provė. Rrotullojeni vezėn: nėse veza merr xhiro tė shpejta, atėherė ėshtė e zier. Veza e pazier nuk rrotullohet.
- Qė tė mos ju thyhen lėvozhgat e vezėve gjatė zierjes, shtoni nė ujin ku i zieni pak kripė ose pak uthull. Njė mėnyrė tjetėr pėr t’i ruajtur tė pathyera gjatė zierjes, ėshtė t’ua lyeni lėvozhgėn me limon ose ti shponi me njė gjilpėrė para se ti zieni.
- Vezėt qėrohen mė lehtė nėse pas zierjes i lini pėr 10 minuta nė njė enė me ujė tė nxehtė ose tė ftohtė, me kapak tė mbyllur.
- Gjatė ngjyrosjes sė vezėve tė Pashkės, hidhni pak uthull nė tenxheren me bojė. Nė kėtė mėnyrė vezėt do tė ngjyrosen mė mirė.

Linka_pz
18-04-07, 10:54
http://www.artikuzhines.com/files/keshilla-praktike/kripa.jpgKėshilla pėr pėrdorimin e kripės
- Qė ta ruani kripėn nga lagėshtira, hidhni nė kripore disa kokrra orizi. Orizi ka aftėsinė tė thithė lagėshtinė.
- Parapėlqehet qė kripja e mishrave dhe e peshqve tė bėhet nė fillim tė gatimit. Ndėrsa kripja e bimėve bishtajore (pėr shembull: fasule, thjerrėza, bathė etj.) bėhet nė fund, nė mėnyrė qė tė mos forcohen. Gjithashtu, nė fund bėhet edhe kripja e oktapodit.
- Nėse harruat t’u hidhni kripė qofteve, veproni si mė poshtė. Pas skuqjes lėrini tė ftohen dhe lagini me pak ujė me kripė. Futini pėr disa minuta nė furrė tė nxehtė dhe rezultati do tė jetė njėlloj sikur t’i kishit kripur qė nė fillim.
- Nėse ju ra nė gjellė mė tepėr kripė se sa duhet, atėherė mund tė hidhni nė gjellėn qė zien njė patate mesatare. Patatja ka aftėsinė tė thithė kripėn e tepėrt. Nėse nuk ju gjenden patate, hidhni nė gjellė pak lėng limoni ose 1 lugė kafeje sheqer.

Linka_pz
18-04-07, 10:56
Pėr amvisat e reja
http://www.artikuzhines.com/files/keshilla-praktike/kafe4.jpgSa mirė dini t’i pėrgatitni kafetė?
Pėrgatitja e kafesė shqiptare, me kajmakun dhe aromėn e saj karakteristike, si dhe arritja e analogjisė sė duhur tė sheqerit dhe kafesė, ėshtė me tė vėrtetė art. Mė poshtė po japim recetat kryesore tė pėrgatitjes sė kafesė, tė cilat do t’ju vijnė nė ndihmė kryesisht amvisave tė reja.

Kafe e ėmbėl e rėndė
Nevojiten:
1 lugė e vogėl kafe
1 ½ lugė e vogėl me sheqer
1 filxhan i vogėl me ujė
Pėrgatitja
1. Nė njė xhezve (ibrik) hidhni ujin, kafenė, sheqerin dhe pėrziejini.
2. Lėreni kafen tė ziejė derisa tė fryhet dhe tė krijojė kajmak, por jo tė marrė valė.
Kafe e mesme e zier
Nevojiten:
1 lugė e vogėl kafe
1 lugė e vogėl sheqer
1 filxhan i vogėl ujė
Pėrgatitja:
1. Nė njė xhezve hidhni ujin, kafenė dhe sheqerin.
2. Pėrziejini dhe lėreni kafen tė ziejė derisa tė marrė valė nė mėnyrė qė ta presė kajmakun.
Kafe franceze
Kafeja franceze quhet ndryshe edhe kafe filtri dhe pėrgatitet nė makineri tė posaēme. Duhet tė pėrdoret gjithmonė e sapobluar. Mund tė shėrbehet me krem shantiji (kafeja vienoisse), me njė masė uiski (Irish coffee) ose me njė masė brandy (kafe Royal). Duhet konsumuar e freskėt, ndryshe e humbet aromėn dhe shijen.
Kafe me aromė speciale
1 litėr kafe filtri tė nxehtė
1 lugė e vogėl me karafil
2 shkop kanelle
½ filxhan brandy
2–3 lugė supe sheqer
1 gotėz pije liker portokalli
lėkura e grirė e 2 portokajve dhe 1 limoni
I pėrziejmė tė gjithė pėrbėrėsit dhe e lėnė masėn pėr disa minuta. Mė pas e shėrbejmė.
Kafe me qumėsht
Nevojiten:
1 filxhan me qumėsht
1 lugė e vogėl kafe
2 lugė tė vogla sheqer
Mėnyra e parė
1. Nė njė xhezve zieni qumėshtin dhe shtoni kafenė.
2. Pasi kafja tė jetė tretur dhe tė ketė marrė dy valė, hiqeni nga zjarri.
3. Pasi ta lini kafenė tė kullojė pak, hidheni nė filxhan dhe shėrbejeni.
Mėnyra e dytė
1. Zieni qumėshtin dhe hidheni nė filxhan.
2. Shtoni kafenė dhe sheqerin.
3. Shėrbejeni menjėherė.
http://www.artikuzhines.com/files/keshilla-praktike/neskafe.jpgKafe ēasti (nescafe)
Nevojiten:
1 filxhan uji i nxehtė
1 lugė e vogėl ose 1 zarf kafe ēasti
1–2 lugė sheqer
Pėrgatitja
1. Hidhni njė lugė ujė tė nxehtė nė njė filxhan tė posaēėm ose kupė (mė e madhe se filxhani i kafesė dhe mė e vogėl se filxhani i ēajit).
2. Shtoni menjėherė nė tė kafenė, sheqerin (sa tė keni dėshirė) dhe pėrziejini mirė me lugė. Shtoni ujė tė nxehtė.
Kėtė lloj kafe mund ta pini shqeto, me qumėsht (tė freskėt apo tė kondensuar) ose me krem shantiji.

Linka_pz
18-04-07, 10:59
http://www.artikuzhines.com/files/histori-erezash/sherebel.jpgSherbela
(angl. Sage, lat. Salvia officinalis)
Dikur thoshin se po tė kishe tė mbjellė nė kopsht sherbelė, nuk duhet t’u trembeshe sėmundjeve. Dhe e vėrteta ėshtė se, pėr shumė vjet, sherbela ėshtė pėrdorur vetėm nė farmaceutikė. Edhe kjo ėshtė njė bimė aromatike mesdhetare, qė dominon kryesisht nė kuzhinėn italiane.
Shkon shumė me mishrat e yndyrshme, si pėr shembull: mish qengji, mish derri, patė ose rosė.
Ėshtė ideale pėr t’u pėrdorur nė mbushje me bukė ose patate pėr shpendė dhe mish, por edhe nė shtresa pėr tė mbuluar mish tė pjekur nė furrė.
Shkon me kungullin e verdhė, me nenexhik, borzilok, rozmarinė, dhiozmė, estragon, trumzė, majdanoz, manxuranė dhe hudhėr.
Sherbela e thatė ka aromė mė tė fortė, prandaj kėshillohet qė nė gatime ta pėrdorim sherbelėn e freskėt, ndėrsa tė thatėn, nė pije.

Linka_pz
14-09-07, 13:49
Disa Keshilla Ushqimore.
Per te qene sa me te shendetshem
duhet qe patjeter te hash mengjes. Ai eshte vakti me i rendesishem i dites sepse e ndez
metabolizmin e trupit dhe cdo mekanizm ne trup fillon te punoje. Sa me gjate te presesh per te
ngrene mengjes aq me i ngadalte do jete metabolizmi. Per me teper pot e presesh sa te vije
dreka per te ngrene do jesh aq i uritur saqe do hash me teper se cduhet dhe trupi nuk do ta
perballoje dot dhe do e depozitoje si dhjam energjine e tepert. Kjo e ul dhe me shume
metabolizmin dhe shkakton me shume ngritje peshe trupore.
Me cdo vakt qe te hash, mundohu te kesh nje porcion karbohidratesh, dhe nje porcion
proteine ne menyre qe te ushqesh trupin me nutriente gjate gjithe dites. Qellimi do jete te hash
dicka cdo 3-4 ore gjate gjithe kohes qe je zgjuar. Kij parasysh qe te kesh 3 vakte normale
(mengjes, dreke dhe darke) dhe 3 vakte te vogla snak. Konsumo gjithe karbohidratet e renda
gjate mengjesit dhe dites duke i lene ushqimet e lehta si sallata per ne darke. Sic thote fjale
popullore: Haje mengjesin me mikun, dreken vetem dhe darken me armikun.
Mos konsumo shume ushqime te perpunuara. Ato gjenden zakonisht ne sodad is Coca-Cola,
ushqimet e konservuara etj. Keto ushqime kane kimikate qe quhen prezervues dhe qe jane te
demshme per trupin.
Merr gjithmone nje supplement Multivitamin/Multimineral cdo dite per ti dhene trupit vitaminat
qe ndoshta nuk i merr me ane te dietes.
Mos konsumo ushqime me perqindje te larte yndyre dhe sheqeri sepse vetem shtojne dhjamin
trupor.
Pij sa me shume uje.
Mos konsumo shume kripe apo ushqime te kripura (Gjella me kripe, kripa me karar)
Evito ushqimet e skuqura sepsa jane te demshme per trupin. Ato mund te shkaktojne
semundje zemre dhe kancer.
Per te qene sa me te shendetshem
duhet qe patjeter te hash mengjes. Ai eshte vakti me i rendesishem i dites sepse e ndez
metabolizmin e trupit dhe cdo mekanizm ne trup fillon te punoje. Sa me gjate te presesh per te
ngrene mengjes aq me i ngadalte do jete metabolizmi. Per me teper pot e presesh sa te vije
dreka per te ngrene do jesh aq i uritur saqe do hash me teper se cduhet dhe trupi nuk do ta
perballoje dot dhe do e depozitoje si dhjam energjine e tepert. Kjo e ul dhe me shume
metabolizmin dhe shkakton me shume ngritje peshe trupore.
Me cdo vakt qe te hash, mundohu te kesh nje porcion karbohidratesh, dhe nje porcion
proteine ne menyre qe te ushqesh trupin me nutriente gjate gjithe dites. Qellimi do jete te hash
dicka cdo 3-4 ore gjate gjithe kohes qe je zgjuar. Kij parasysh qe te kesh 3 vakte normale
(mengjes, dreke dhe darke) dhe 3 vakte te vogla snak. Konsumo gjithe karbohidratet e renda
gjate mengjesit dhe dites duke i lene ushqimet e lehta si sallata per ne darke. Sic thote fjale
popullore: Haje mengjesin me mikun, dreken vetem dhe darken me armikun.
Mos konsumo shume ushqime te perpunuara. Ato gjenden zakonisht ne sodad is Coca-Cola,
ushqimet e konservuara etj. Keto ushqime kane kimikate qe quhen prezervues dhe qe jane te
demshme per trupin.
Merr gjithmone nje supplement Multivitamin/Multimineral cdo dite per ti dhene trupit vitaminat
qe ndoshta nuk i merr me ane te dietes.
Mos konsumo ushqime me perqindje te larte yndyre dhe sheqeri sepse vetem shtojne dhjamin
trupor.
Pij sa me shume uje.
Mos konsumo shume kripe apo ushqime te kripura (Gjella me kripe, kripa me karar)
Evito ushqimet e skuqura sepsa jane te demshme per trupin. Ato mund te shkaktojne
semundje zemre dhe kancer.

Ma-Origano
11-12-07, 15:49
nice post Linka_Pz!!!!!!

Cia-Ferizaj
18-12-07, 01:38
http://www.artikuzhines.com/files/histori-erezash/sherebel.jpgSherbela
(angl. Sage, lat. Salvia officinalis)
Dikur thoshin se po tė kishe tė mbjellė nė kopsht sherbelė, nuk duhet t’u trembeshe sėmundjeve. Dhe e vėrteta ėshtė se, pėr shumė vjet, sherbela ėshtė pėrdorur vetėm nė farmaceutikė. Edhe kjo ėshtė njė bimė aromatike mesdhetare, qė dominon kryesisht nė kuzhinėn italiane.
Shkon shumė me mishrat e yndyrshme, si pėr shembull: mish qengji, mish derri, patė ose rosė.
Ėshtė ideale pėr t’u pėrdorur nė mbushje me bukė ose patate pėr shpendė dhe mish, por edhe nė shtresa pėr tė mbuluar mish tė pjekur nė furrė.
Shkon me kungullin e verdhė, me nenexhik, borzilok, rozmarinė, dhiozmė, estragon, trumzė, majdanoz, manxuranė dhe hudhėr.
Sherbela e thatė ka aromė mė tė fortė, prandaj kėshillohet qė nė gatime ta pėrdorim sherbelėn e freskėt, ndėrsa tė thatėn, nė pije.
hyn edhe ne makarona tek ravioli.. me sos domatesh por edhe ne te gjitha llojet e mishrave......e adhuroj shum dhe e perdori ket " SALVIA "

Linka_pz
17-04-08, 09:57
Le tė njihemi me frutat e stinės sė verėshttp://www.artikuzhines.com/files/AAHB001066.jpg Luleshtrydhet kanė shije tė mrekullueshme dhe pak kalori (100 gr. luleshtrydhe pėrmbajnė vetėm 30 kalori!). Kėto fruta pėrbėjnė njė burim vitaminash C. Roli biologjik i kėsaj vitamine ėshtė tejet i rėndėsishėm pėr organizmin, sidomos pėr ata persona qė pijnė duhanin. Kjo ndodh sepse nikotina ka aftėsinė tė eleminojė veprimtarinė e vitaminės C nė organizėm. Luleshtrydhet pėrmbajnė gjithashtu edhe mjaft inde fibroze, duke ndihmuar kėshtu sistemin tretės dhe sidomos zorrėt.


http://www.artikuzhines.com/files/arti007/frutat/qershi.jpg
Qershia ėshtė njė nga frutat mė tė dashura tė stinės sė verės e cila pėrmban gjithashtu pak kalori (100 gr. qershi pėrmbajnė vetėm 72 kalori!). Qershitė janė mjaft tė njohura pėr vetitė e tyre diuretike (d.m.th qė shkaktojnė urinim tė shpeshtė), duke ndihmuar kėshtu organizmin tė lehtėsohet prej toksinave. Mjaft persona ziejnė bishtat e qershive pėr ti pėrdorur si ēaj diuretik. Kėto fruta, ashtu si edhe luleshrtydhet, pėrmbajnė acide tė cilat luftojnė mundėsinė e shfaqjeve tė tumoreve nė tė ardhmen.

http://www.artikuzhines.com/files/arti007/frutat/shalqi.jpg
Shalqiri, ashtu si edhe pjepri janė fruta tė lehta dhe tė freskėta (100 gr shalqi pėrmbajnė 26 kalori, ndėrsa 100 gr pjepėr 33 kalori). Kėto fruta janė tė pasura nė b-karoten dhe vitaminė C. Substanca b-karoten luan njė rol tė rėndėsishėm nė pėrmirėsimin e shikimit dhe funksionimin e mirė tė syve. Ato pėrmbajnė gjithashtu edhe mjaft kalium, i cili ndihmon nė rregullimin e funksionimit tė zemrės dhe tė tensionit arterial.

.

Linka_pz
17-04-08, 09:57
http://www.artikuzhines.com/files/arti007/frutat/kumbllat.jpgKumbullat, tė cilat pėrmbajnė 75 kalori/ 100 gr, janė gjithashtu mjaft tė njohura pėr aftėsitė e tyre terapeutike, sidomos kundėr kapsllėkut. Kjo ndodh sepse ato janė mjaft tė pasura nė fibra. Kėrkime shkencore kanė provuar se konsumimi i kumbullave ndihmon nė uljen e kolisterinės LDL nė gjak. Kumbullat janė gjithashtu tė pasura nė b-karoten dhe metale tė tjera, tė cilat ndihmojnė kundėr trombeve tė gjakut.

http://www.artikuzhines.com/files/arti007/frutat/kajsi.jpgNė fund, do tė flasim pėr kajsitė, tė cilat janė tė pasura nė kalium dhe b-karoten. Vetitė dizintoksikuese tė b-karotenit dhe prezenca e kaliumit, e mbrojnė zemrėn nga sėmundjet. Kajsitė pėrmbajnė gjithashtu pak kalori (3 kajsi kanė 50 kalori).Sigurisht qė ekzistojnė mjaft persona tė cilėve nuk u pėlqejnė frutat. Nė kėto raste ėshtė mirė tė konsumojnė lėngjet e tyre. Nė kėtė mėnyrė do ti japin organizmit tė gjitha vitaminat dhe substancat minerale pėr tė cilat ka nevojė.

Linka_pz
10-06-08, 13:18
Hudhra

Hudhra permban vitaminen B1 ,kalcium, magnez, hekur,kalium,fosfor,zink dhe selen.
Hudhra eshte antibiotik.Eshte bima me e shitur dhe me e hulumtuar.Qe moti perdoret edhe si ushqim edhe si ilaē ne shume kulture ne te gjithe boten. Historia a hudhres fillon qe nga dinastite e vjetra kineze dhe faraonet egjiptian.
Eshte i mire i fresket dhe i ngrire dhe mund te konsumohet ne sasi te pakufizuara.Cdonjeri e di vete se kur e ka tepruar!
Hudhra e fresket ka shije te ashpert dhe nje ere te lehte squfuri. Ne 100 gr. hudher ka 41 kalori . Permbajtja e tij me e rendesishme e rregullon nivelin e kolesterines dhe e shtypjes se gjakut .

Hudhra e regullon dhe e dendeson gjakun , e ule rrezikun nga infarkti dhe goditja ne tru , sidomos ,kur shkaktar eshte ushqimi i yndyrshem .
Hudhra eshte e pasur edhe me permbajtje antioksidante dhe antikancerogjene. Ndihmon memorjen dhe funksionet mentale.
Shkurt e shqip -eshte fantastik!
Ne Europe ēmohet si ilaē me vlere , ndersa ne viset tona e quajne Penicilina popullore .
Eren e pakendshme te hudhres mund ta neutralizoni me pertypjen e disa fleteve te majdanozit .