PDA

View Full Version : Jetojmė apo Ekzistojmė?!


lonaaa
19-04-07, 14:49
Sec mu kujtua nje shprehje:

Tė jetosh ėshtė shumė e vėshtir ,shumica prej neve vetem sa ekzistojne! -Erich Maria Remarque.


Dhe me te kujtuar kete shprehje e solla per diskutim ketu , per te pare opinionent /mendimet e juaja lidhur me kete teme.

Cka mendoni , jetojmė apo ekzistojmė?


lonaaa!

nait
19-04-07, 15:54
Jetojm jeten
Jeta fillon para se te krijohet trupi i njeriut edhe i kalon disa faza te saja derisa edhe vdekja te vdes
Andaj egzistojm per te jetuar ket jete

prishtinasi
19-04-07, 16:43
Ekzistojme, sepse na kane krijuar:smile: , e kur ti jepim nje kuptim jetes, atehere do ta jetojme! Pyetje gracke...ja vlen me mendu, edhe pse egzistenca dhe jeta...kane ngjashmeri!:smile:

Amina
19-04-07, 17:35
Sec mu kujtua nje shprehje:

Tė jetosh ėshtė shumė e vėshtir ,shumica prej neve vetem sa ekzistojne! -Erich Maria Remarque.


Dhe me te kujtuar kete shprehje e solla per diskutim ketu , per te pare opinionent /mendimet e juaja lidhur me kete teme.

Cka mendoni , jetojmė apo ekzistojmė?


lonaaa!

Kur nuk ezistojme nuk munde te jetojme!

instruktori
19-04-07, 18:09
Sec mu kujtua nje shprehje:

Tė jetosh ėshtė shumė e vėshtir ,shumica prej neve vetem sa ekzistojne! -Erich Maria Remarque.


Dhe me te kujtuar kete shprehje e solla per diskutim ketu , per te pare opinionent /mendimet e juaja lidhur me kete teme.

Cka mendoni , jetojmė apo ekzistojmė?


lonaaa!

Shume e nderuara lonaaa te pergezoj per kete tem shum te mire.
Te them te drejten ne veq qe ekzistojm sepse ta jetosh jeten eshte shum pune e madhe.
Prandaj ne qe na krijuan, na krijuan qe te ekzistojm .
Respekt per ju nga Instruktori

Virti
19-04-07, 21:17
frymojme! :biggrin:

jadore
19-04-07, 22:25
Jetojm jeten
Jeta fillon para se te krijohet trupi i njeriut edhe i kalon disa faza te saja derisa edhe vdekja te vdes
Andaj egzistojm per te jetuar ket jete

.....................!

rilinda
22-04-07, 10:21
Ēėshtja e ekzistencės ėshtė njė ēėshtje shumė komplekse dhe mė e rėndėsishme, jo vetėm nė kuptimin biologjik, por edhe nė atė filozofik, sidomos me shfaqjen e pikėpamjeve tė filozofit danez Seren Kjerkegor (1813-1855), me veprat e tij "Sėmundja pėr vdekje" dhe "Ose-ose". Kjerkegori thot se njeriu gjatė gjithė jetės ballafaqohet me elemente tė situatave kufitare siē janė: droja, zhgėnjimi, vdekja, sėmundja etj., dhe nė kėtė kontekst, ai (njeriu) pėr ta gjetur elementin i cili do t'i sfidojė kėto situata kufitare duhet tė orientohet nė lirinė e tij.
Pikėpamja rreth ekzistencės u bė edhe mė aktuale sidomos me plasjen e Luftės sė Parė Botėrore, pėrkatėsisht tė Luftės sė Dytė Botėrore, ku e mori edhe formėn e njė pikėpamje bashkėkohore- filozofike, e cila nė filozofi quhet ekzistencializėm.
Filozofėt e kėsaj rryme si: Karl Jaspers, Martin Hajdeger, Zhan Pol Sarter..., u preokupuan me ēėshtjen e ekzistencės sė njeriut ngase i mungonte liria (Liria- kushti themelor pėr jetesė).
Sipas kėtyre ekzistencialistėve, ekzistenca ėshtė primare qė do tė thot se njeriu nė fillim ekziston, e mė vonė vazhdon tė jetojė. Nė kėtė kontekst , raportin mes ekzistencės dhe jetesės, mė sė miri e paraqiti Hajdegeri, i cili thot se gjėsendet, si guri, druri, metali...janė, por nuk ekzistojnė. Vetėm njeriu ekziston nė kuptimin e mirėfilltė tė fjalės.
Tė ekzistosh do tė thot tė jesh i lirė dhe pėrgjegjės pėr veprat e tua.
Edhe Sartri kishte ide dhe pikėpamje identike me nėntezėn e ekzistencės, i cili thot: "Ekzistenca i prinė jetesės."
Shėndet!
Rilinda

Agolli
22-04-07, 10:43
Ekzistojme per te jetuar!,, jetojme per te ekzistuar, mund te ndodh qe ndonjehere i zgjedhim stdimet pa e studijuar veten,., eshte e natyrshme dhe njerzore!

rilinda
22-04-07, 11:18
U nisa edhe nga pikėpamjet personale e edhe nga studimet shkencore. Mė duket shumė e logjikshme se "Ekzistenca i prinė jetesės". Ne gjithmonė jetojmė nė situata kufitare dhe jashtė tyre nuk mund tė ekzistojmė. Ne punojmė pėr ta ndryshuar situatėn, e nė tė kundėrtėn, nėse nuk mund t'i sfidojmė kėto situata, atėherė kalojmė nė joekzistencė.

Agolli
22-04-07, 11:41
Une jetoj dhe jo thjeshte ekzistoj,,te ekzistosh do te thote te jesh por pa qene protagonist i jetes tende ,,te jetosh do te thote jo vetem te ekzistosh por edhe te mundohesh ti pershtatesh asaj qe na rrethon pse jo edhe duke e injoruar ose ndryshuar http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif

rilinda
22-04-07, 12:19
Tė jetosh do tė thot vetėm tė jesh i ndėrgjegjshėm pėr kėtė. Ēuditem nganjėherė se si jeta bėhet qėllim nė vete, kur ajo ėshtė mjet pėr t'i arritur qėllimet. Nė kėtė botė ne jemi pėr njė qėllim,dhe gjithēka qė ndodh, ndodh pė njė qėllim.
Tė ekzistosh do tė thot tė luftosh pėr jetėn tėnde qė drita tė mos zhduket e mposhtur nga hija. Tė ekzistosh do tė thotė tė mos gjendesh nė karrocėn e jetės e cila ecėn vet.
Sakrifikoj jetėn time pėr tė mbrojtur ekzistencėn time...

Zoti i dhuroi njeriut jetėn, e njeriu duhet tė ekzistojė qė ta gėzojė kėtė dhuratė.

Agolli
22-04-07, 12:25
Perderisa marrim fryme normale qe jetojme nuk duhet shume matematike ta vesh ne dyshim k'te gje.. dhe nese Zoti ka nje qellim per mua, edhe une kam nje qellim per Zotin.......ti rruges tende kurse une rruges time:,,qellimet i zgjedhi vet pa deshiren e Zotit, jetoj per veten time jo per te.....http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif

jeta_n
22-04-07, 12:26
frymojme!


shum interesant pergjigj ajote Virti...

jeta_n
22-04-07, 12:27
frymojme! :biggrin:


Shum interesant mendimi jot Virti...

agrONN
22-04-07, 17:53
Ne nje shtet ku kam kaluar tete vjet te jetes sime ekziston nje fjale e urte apo batute,quajeni si te doni,por sipas mendimit tim gjen vend mjaft te mire ne jeten tone (sidomos ne Kosove),ajo eshte:"jetojme per te punuar apo punojme per te jetuar".Eshte edhe nje tjeter:"Sa me te medha shpenzimet e jetes aq me e lire jeta".Shpresoj te jene keto thenie ne funksion te temes suaj. Pershendetje.

Albanian eX|PerT
22-04-07, 22:38
qellimet i zgjedhi vet pa deshiren e Zotit, jetoj per veten time jo per te.....http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif
A mund te jete qellimi i zgjedhur nga vet krijesa per vete mė adekuat e me i sakte se sa qellimi i Krijuesit i zgjedhur per krijesen?

Agolli
22-04-07, 22:49
A mund te jete qellimi i zgjedhur nga vet krijesa per vete mė adekuat e me i sakte se sa qellimi i Krijuesit i zgjedhur per krijesen?

Ne mendimin tim po! mundet, sepse sic e kam cek edhe me heret, jetoj per veten time, dhe c'do zgjidhje cofte edhe deshpruese, e marr si mesimedhenese'' ndersa zgjidhja e Krijuesit te mbetet per te, dhe nese kjo zgjidhje e imja nuk i pelqen lirisht le ti mbylle syte apo ti qete syzat!!

Albanian eX|PerT
22-04-07, 23:12
Ne mendimin tim po! mundet, sepse sic e kam cek edhe me heret, jetoj per veten time, dhe c'do zgjidhje cofte edhe deshpruese, e marr si mesimedhenese'' ndersa zgjidhja e Krijuesit te mbetet per te, dhe nese kjo zgjidhje e imja nuk i pelqen lirisht le ti mbylle syte apo ti qete syzat!!
Pra ti je mosmirenjohes ndaj Atij qe te ka krijuar? Ne kete planet qe Ai e ka krijuar, ti nxjerr vendime apo Krijuesi?

Agolli
22-04-07, 23:23
Pra ti je mosmirenjohes ndaj Atij qe te ka krijuar? Ne kete planet qe Ai e ka krijuar, ti nxjerr vendime apo Krijuesi?
Po te mos kishte jete nuk do te ekzistonim dhe po te mose ekzistonim nuk ka jete... nuk jam mosmirenjohes ndaj prindve, jan te vetmit qe i cilsoi si krijues, nese ai fare krijuesi qe ju e posedoni nuk do t'na kishte neve,,si do te egzistonte ai!? Mendon se une ekzistoj per te, jo i nderuar ai nuk ma paguan rrymes as bile nuk ja ndine me ma pru nje gote uje kure me se shumti me nevojitet!!
Degjo shoki mu, nese nuk ke mend ne koke, ke ne gisht, nese gishtat nuk te shkruajn te flete goja, nese goja nuk te flete as krijuesi nuk te merr vesh.............

Albanian eX|PerT
22-04-07, 23:28
Po te mos kishte jete nuk do te ekzistonim dhe po te mose ekzistonim nuk ka jete... nuk jam mosmirenjohes ndaj prindve, jan te vetmit qe i cilsoi si krijues, nese ai fare krijuesi qe ju e posedoni nuk do t'na kishte neve,,si do te egzistonte ai!? Mendon se une ekzistoj per te, jo i nderuar ai nuk ma paguan rrymes as bile nuk ja ndine me ma pru nje gote uje kure me se shumti me nevojitet!!
Degjo shoki mu, nese nuk ke mend ne koke, ke ne gisht, nese gishtat nuk te shkruajn te flete goja, nese goja nuk te flete as krijuesi nuk te merr vesh.............
Po te mos ishte nje Krijues Apsolut nuk do ekzistonin tere keto krijesa (bota, njeriu, bukurite)! Po te mos ishte nje Krijues per ata prinderit e tu dhe te mi, sot nuk do ekzistonim. Ai Krijuesi shume interesohet per ne! Nje ore oksigjen sa konsumojme sipas shkenctareve shkojne afer 1 milion euro - nese mirret artificialisht, ndersa une dhe ti e marrim pa pagese, e prap dikush eshte mosmirenjohes... ky Krijues ne kete Toke, qe Ai vet e krijoi te la te jetosh edhe ty qe je mosmirenjohes (-sipas fjaleve tua-) porse nejse, ai nga Gjithediturija e Tij vendoji nje dite te drejtesise apsolute ku do i gjykoje krijesat e Tij!

Edhe nese nuk me flet as goja, me flet shpirti, i cili ne nartyrshmeri eshte i paster e lidhur me bindje tek Krijuesi!

Agolli
22-04-07, 23:39
Po te mos ishte nje Krijues Apsolut nuk do ekzistonin tere keto krijesa (bota, njeriu, bukurite)! Po te mos ishte nje Krijues per ata prinderit e tu dhe te mi, sot nuk do ekzistonim. Ai Krijuesi shume interesohet per ne! Nje ore oksigjen sa konsumojme sipas shkenctareve shkojne afer 1 milion euro - nese mirret artificialisht, ndersa une dhe ti e marrim pa pagese, e prap dikush eshte mosmirenjohes... ky Krijues ne kete Toke, qe Ai vet e krijoi te la te jetosh edhe ty qe je mosmirenjohes (-sipas fjaleve tua-) porse nejse, ai nga Gjithediturija e Tij vendoji nje dite te drejtesise apsolute ku do i gjykoje krijesat e Tij!

Edhe nese nuk me flet as goja, me flet shpirti, i cili ne nartyrshmeri eshte i paster e lidhur me bindje tek Krijuesi!

Shpirt ka edhe maca,, po thojn (9) nuk jam i sigurt http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif njeriu duhet me i pasun njo 9000, 1500 mi morre ne keto debate http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Degjom shoki mu, mendimi eshte i imi, kjo nuk do te thote se edhe ti mendon poashtu si une!
Normal se nuhati oksigjen, dhe ne esence ai fare krijuesi yte nuhat koldioxid nga une http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Nese do me gjykon, shpresoj qe e ka te perfunduar juridiken, sepse ka me i dal pune me mua........

LOJETARI
23-04-07, 00:04
Shpirt ka edhe maca,, po thojn (9) nuk jam i sigurt http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif njeriu duhet me i pasun njo 9000, 1500 mi morre ne keto debate http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Degjom shoki mu, mendimi eshte i imi, kjo nuk do te thote se edhe ti mendon poashtu si une!
Normal se nuhati oksigjen, dhe ne esence ai fare krijuesi yte nuhat koldioxid nga une http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Nese do me gjykon, shpresoj qe e ka te perfunduar juridiken, sepse ka me i dal pune me mua........

Me kėtė bindje qė ke , titulli i temės do ta humbė kuptimin e vet , pėr ty , kur tė pėrballesh me sponsoruesin e oksigjenit :biggrin:

Agolli
23-04-07, 00:10
Me kėtė bindje qė ke , titulli i temės do ta humbė kuptimin e vet , pėr ty , kur tė pėrballesh me sponsoruesin e oksigjenit :biggrin:
ahahahah http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Pse me akuzoni per ekzistencen dhe lirin e t'menduarit tim a!? http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif dhe nese e humb kuptimin tema, shnosh kofshim se sponsoruesit i behet qarja, nuhat dika http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

LOJETARI
23-04-07, 00:23
Sec mu kujtua nje shprehje:

Tė jetosh ėshtė shumė e vėshtir ,shumica prej neve vetem sa ekzistojne! -Erich Maria Remarque.


Dhe me te kujtuar kete shprehje e solla per diskutim ketu , per te pare opinionent /mendimet e juaja lidhur me kete teme.

Cka mendoni , jetojmė apo ekzistojmė?


lonaaa!


mendimi im ėshtė,se alternativa e kėtyre dy koncepteve ėshtė shumė mė e hidhur se sa mundė ta marrim me mend , prandaj edhe i mbetet secilit tė gjykoj dhe veproj sipas mundėsisė eventuale dhe fuqisė mendore .

arton bala
23-04-07, 15:57
Sec mu kujtua nje shprehje:

Tė jetosh ėshtė shumė e vėshtir ,shumica prej neve vetem sa ekzistojne! -Erich Maria Remarque.


Dhe me te kujtuar kete shprehje e solla per diskutim ketu , per te pare opinionent /mendimet e juaja lidhur me kete teme.

Cka mendoni , jetojmė apo ekzistojmė?


lonaaa!


Jetojme mori, po cfar te ekzistuari??!!

I kemi vetem paaaak determinime qe na vijne nga jurisdikcioni, nga ligjet fizike e gjenetike, nga lidhjet private e familjare, nga vlerat sociale e kulturore, nga puna.. Kurse mbetjen e kemi vetem per realizimin e qellimeve dhe deshirave personale. Jeta jone nuk eshte aspak e parashikueshme!! :tongue:

karkalec
24-04-07, 08:02
:cool: Hi Agolli,

ti je Fantastik. i sympatizoj mendimet e tua.

Do te kisha deshire te lexoja edhe Tema te tjera nga ti.

agrONN
24-04-07, 19:29
Si duket tema mori kthese.Tani kemi dialogje mbi gjenezen e jetes (ekzistences) ne toke e me gjere.Nuk shoh zgjidhje ketu.Le te mbrohen mendimet dhe qendrimet personale,kjo eshte pozitive ,por,prita te lexoj me teper rreth veshtiresive te cilat e bejne jeten te jete JETE apo ekzistence.

Agolli
24-04-07, 23:22
:cool: Hi Agolli,

ti je Fantastik. i sympatizoj mendimet e tua.

Do te kisha deshire te lexoja edhe Tema te tjera nga ti.
Falemnderit........http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif
Gjithashtu do deshiroja ti lexoj mendimet dhe formulimet tuaj...ne cfare do Teme!

SoKoLi-i-Maleve
25-04-07, 00:50
Ekzistoj dhe edukohem dhe punoj per te krijua nji jete sa ma te gezuar dhe te lumtur,dhe jetoj per te ju ndihmua qe edha ata bashk me mua te gezojn dhe te lumturojn,dhe te ju ndihmoj me ua pergadit nji te ardhme ma te mire edhe mbase te prehem ne paqe une.

Albanian eX|PerT
25-04-07, 11:23
Jetojm jeten
Jeta fillon para se te krijohet trupi i njeriut edhe i kalon disa faza te saja derisa edhe vdekja te vdes
Andaj egzistojm per te jetuar ket jete
Kjo njeherit eshte edhe pergjigje e imja, ne menyre totale pajtohem me nait-in!

sherri
26-04-07, 08:11
"Dikush Jeton per te punauar,dikush punon per te jetuar"(esht refreni i nje kenge,edhe ky i marr nga dikush..?)
Nese puna esht egsizstenca,ateher Ai qe punon egsizton,dhe jeton, Jeta dhe egsiztenca jan te lidhura shume me njera tjetren,me nje dallim:Detyrimisht ai qe lind deri ne vdekje do te jetoj,pore nese sdo te punoj sdo te le nje veper cfardo-qoft ai ska egzituar,vetem ka jetuar.
Mendoj qe ai qe len vepra,do te jetoj edhe pas vdekjes ne baz te veprave qe ka len.
Sa gjat do te jetoj!?mvaret nga madheshtia e veprave qe ka len......
Edhe sot egzistojn njerz qe jeten e kan lene qysh moti!??egzistojn Ligjet e tyre,zbulimet e tyre,,dhe shume vepra te ndryshme.......

Te egzistosh:te punosh,te veprosh....
Te Jetosh:te gjallosh,te marresh oxsigjen.....

Spektatore
26-04-07, 12:00
Ekzistojme per te mbijetuar ne kete jete!!!

Paradox_13
26-04-07, 12:05
Jetojm,.. se kjo eshte alternativa jone e vetme per te deshmuar pas vdekjes se kemi ekzistuar dikur....

vjeshta
26-04-07, 13:16
Te gjithe ekzistojm por ,disa jetojn ,e disa menxi qe mbijetojn !

Spektatore
26-04-07, 16:26
... "O, Zot, lejome me teper se c'mundem"
Mikelanxhelo


Pajtohem pjeserisht me Vjeshten!

uliksi31
27-04-07, 05:45
Ekzistenca ishte, pa vullnetin ton. Ndersa jeta eshte ne duar tona me destinim te caktuar te AI.

GURI SYLAJ
27-04-07, 20:01
A egziston edhe ndonje planet ,perveq Tokes ,ku ka JETE-ku JETOJNE njerez???!!!!

uliksi31
28-04-07, 06:29
A egziston edhe ndonje planet ,perveq Tokes ,ku ka JETE-ku JETOJNE njerez???!!!!

Po edhe nese egziston, Dikush i ka krijuar ata. Jame i vete dijshem se pyetjet- pergjegjet skan fund nga te dyja palet (aspekti religjioz dhe ai tjetri) lol. Edhe pse ti dhe une kemi qendrime te kunderta, kjo kurrqysh s'don te thot se na nuk jemi shok, bile te fort. Sepse 100 fije tjera na bashkojn.Lol

yllbardh
01-07-07, 17:59
Unė ekzistoj ergo edhe jam, sepse mendoj dhe kjo paraqet njė shenjė jetese.

Me tė vėrtet se kemi qėnie qė vetėm ekzistojn d.m.th. se kėto qėnie tė cilat jetojn jetėn e tyre tė qetė dhe monotone pa bėrė asnjė mendim se pse janė nė kėtė tokė dhe qėnie tė cialt mendojn se cili ėshtė qėllimi i tyre i jetės, ku cdo moment mundohen qė tė pėrmirėsojn qėllimet dhe tė bėrat e tyre tė pėrditėshme duke pasur si qėllim pėrsosjen e vazhdueshme.

egi
01-07-07, 18:13
ka shum qe vetem egzistojn dhe nuk jetojn, por ka dhe asi qe jetojn dhe nuk egzistojn

LABI
01-07-07, 18:58
U nisa edhe nga pikėpamjet personale e edhe nga studimet shkencore. Mė duket shumė e logjikshme se "Ekzistenca i prinė jetesės". Ne gjithmonė jetojmė nė situata kufitare dhe jashtė tyre nuk mund tė ekzistojmė. Ne punojmė pėr ta ndryshuar situatėn, e nė tė kundėrtėn, nėse nuk mund t'i sfidojmė kėto situata, atėherė kalojmė nė joekzistencė.

Ekzistenca ne t'kuptuarit subjektiv ka qene ceshtje e shtruare edhe para ekzistencializmit . Ne fakt eshte nje kohezion te cilen e kane trazuare shume filozof me pare qe nga antikiteti , krishterizmi mesjetare e deri ne periudhen e renesances dhe rrymave Racionaliste ... E nder ta kete ceshtje e ka trajtuare edhe racionalisti francez Rene Dekart, i cili thote qe njeriu me vete faktin qe dyshon , i jep te kuptoj qe ai mendon , dhe perderisa mendon thote edhe ekziston; Pra : Te dyshosh te jep te kuptosh qe mendon ....

"PRA MENDOJ, PRANDAJ EDHE EKZISTOJ"

Dani11
30-10-07, 19:29
Ekzistoim per te jetuar!

rineta
01-11-07, 16:33
kisha pasur deshit te me pergjigjeni ne kete pytje?
respekt..

jadore
29-08-08, 21:28
kisha pasur deshit te me pergjigjeni ne kete pytje?
respekt..

.. nisemi prej te dytes per te dalur ne te paren.

PSYCHOPHER
01-11-08, 18:10
pajtohem me mendimin tend albanian expert dhe ty Agolli te ndriqoft mendjen Ai, te cilin po shihet qe nuk e njeh fare
hmm ekzistojm apo jetojm ?! eshte shum e vertet qe me ket problematik pra te ekzistences jan perballur njerzit qysh ne antikitet apo then me mir bashk me njeriun fillon edhe kjo deshir e tij per te njohur vetveten e tij apo thelbin ekzistencial te tij... kur themi 'ze fill qysh ne krijimin e njeriut' ateher po flasim per nje pik apo per nje burim fillimi e nese ekzisetnca apo jeta jon qfardo qoft ajo qe perdorim si term qoft edhe thenia UN JAM...nese kjo nuk do te kishte NJE ARSYE ateher pse do te privoheshim ne qe TE JETOJM ME SHUM PERIPETI E TE SPROVOHEMI ME SHUM GJERA vetem e vetem sepse EKZISTOJM ashtu kot fare pa deshiren ose kerkesen ton (sepse asnjeri prej nesh s'kemi ber nje kerkes qe te na benin prinderit tan apo jo, bile edhe ata vet qe kan kontribuar ne ket drejtim nuk e kan ditur se qfar do te jet rezultati ), pastaj disa u shprehet qe jetojm per te mbijetuar ose keshtu dishka te ngjashme... NESE NUK EZISTON NJE ARSYE E FORT PER KETE MBIJETES PSE DO TE DUHEJ QE TE MALTERTOHESHA PER TE MBIJETUAR E PER TU ORVATUR DHE NE FUND PRAP SE PRAP KJO EKSITENCA IME TE PERFUNDONTE ME NJE MOSEKZISTENC ?! sepse SOT jemi e NESER nuk jemi.. dhe per te dyja keto nuk jemi ne Kompetent ...
Respekt

~~~vera~~~
05-11-08, 14:21
Nganjeher jetojme (frymojm) vetem per te ekzistuar ,nganjeher ekzistojme per te jetuar,kjo do ishte mire te ndodhte shpesh..

Alkimisti_ch
07-12-08, 22:00
Edhe jetojme edhe egzistojme si do qe ta marresh, qe te dyja kto kan nga nje PSE ..? te gjate pas, fundi i se cilave vetem mund te imagjionohet..

~AnnA~
21-12-08, 16:31
Jetojme! Por nje numer i madh i qenieve njerezore vetem ekzistojne pa e ditur qe jetojne!

turisti
21-12-08, 16:44
Jetojme! Disa tjeret ,koka i te cileve sherben vetem per mi qethe floket - egzistojne..........:biggrin:

Idila
21-12-08, 17:02
Ekzistojmė pėr tė jetuar!

LABI
21-12-08, 21:47
Jetojme! Por nje numer i madh i qenieve njerezore vetem ekzistojne pa e ditur qe jetojne!

Anna Pol Sarter :biggrin:

Idila
22-12-08, 12:27
Nė fakt, bash dje e pyeta njė tė afėrm, mirėpo e pyeta troc, jeton ti apo ekziston i thash? Ai pa njė pa dy, troc m`u pėrgjigj: unė ekzistoj tha, ndėrsa pasanikėt jetojnė!

Terminatori
23-12-08, 20:33
Krijusi (Allahu xh.sh ) na krijoj, me deshiren e tij ekzistojm dhe jetojm, por pytja eshte se a i permbahemi udhzimeve te Allahut xh.sh Krijusit ???

Idila
23-12-08, 22:39
Krijusi (Allahu xh.sh ) na krijoj, me deshiren e tij ekzistojm dhe jetojm, por pytja eshte se a i permbahemi udhzimeve te Allahut xh.sh Krijusit ???
E sa u pėrmbahesh ti udhėzimeve tė All-llahut xh.sh? A thua tė ka udhėzuar tė fyesh e tė shashė motrat tua shqiptare? Ehh ti sot ke hyrė deri nė fyt nė gjynah dhe mos e kujto All-llahun pa e shpėlarė gojėn!!!

LOJETARI
27-03-09, 01:16
Ekzistojme per te mbijetuar ne kete jete!!!

Ka dicka shume te vertete ne kete pohim............

Sirios1
12-05-09, 13:47
Ekzistojme dhe prandaj jetojme, jetojme sepse ekzistojme pra eshte nje ekuazion qe barazimin e ke gjithmone ne xhep.

Si ekzistenca si jeta mund ti permbledhesh nen nje titull filosofia e eksistencializmit.....

Pupi
12-05-09, 15:34
Pasiqė shkrimet qenkan tė "vjetra" nuk do ndalem nė citimin e ketij apo atij shkrimi.
Unė do ta lidhė kėtė me njė filozofi tė i burri t'madhė ku thotė:

"Njeriu i lashtė nuk e adhuronte Zotin e tijė; ai punonte pėr tė."

Po tė nisemi nga kjo tez at'her vėrtetė egzistuakam pėr ti shėrbyer kėtijė apo atijė "zoti".

Duhej tė ishte(sipas meje) ama kėshtu:

Tė adhurojm (jo shėrbejm), sepse jetojm, ngase egzistojm.

Idila
12-05-09, 15:38
Pasiqė shkrimet qenkan tė "vjetra" nuk do ndalem nė citimin e ketij apo atij shkrimi.
Unė do ta lidhė kėtė me njė filozofi tė i burri t'madhė ku thotė:

"Njeriu i lashtė nuk e adhuronte Zotin e tijė; ai punonte pėr tė."

Po tė nisemi nga kjo tez at'her vėrtetė egzistuakam pėr ti shėrbyer kėtijė apo atijė "zoti".

Duhej tė ishte(sipas meje) ama kėshtu:

Tė adhurojm (jo shėrbejm), sepse jetojm, ngase egzistojm.
Jetojmė ngase(sepse) ekzistojmė = ekzistojmė ngase(sepse) jetojmė(marrim frymė)!

12-05-09, 17:59
Edhe nje gur ekziston, por nuk jeton!

Koncepti i "jetes" eshte me i gjere.

12-05-09, 18:06
Ekzistojme sepse leme gjurme,
sepse levizim e bejme zhurme,
sepse prishim dhe regullojme,
sepse na shohin kur kalojme,

pra eshte e dukshme qe ekzistojme
por a jetojme.....

jetojme atehere kur qeshim
jetojme dhe kur vuajme,
jetojme kur na duan
por sidomos kur i duam

jetojme kur ndjejme, enderojme, argetohemi, shpresojme
arijme cka duam, jemi te lire, ndjejme zhvillim dhe ndjehemi mire...
vetem atehere besoj se jetojme

ALlma
12-05-09, 18:22
te dyja perputhen me njera tjetren se mos te egzitojm as sdo jetojm kshtu egzistojm si figur ndoshta por nuk mer frym je n“kom prandaj jeta ehste te marish fyrm ta shijosh..ate asnjera pa tjetren nuk munden ....edhe ekzistojm edhe jetojm te dyja...

Prishtina-gjer
12-05-09, 21:24
Pershendetje

Nese egzistenca eshte objektiviteti i materjes ne kuader te nje kohe te caktuar ne ambient te caktuar ateher eshte shume e dyshimt se kjo eshte analoge me ate qe ne e marrim si egzistenc pra ne egzistojm vetem ne ate rast se Koha e fillimit dhe mbarimit mund te percaktohet e meqense kjo ende nuk eshte deshifruar nga Logjika jone modeste ateher une them se ndoshta Egzistojm e ndoshta edhe endrrojm se egzistojm??????

A jetojm ateher mendoj se ndjejm se jetojm sepse kjo ndjenj munde te argumentohet me levizjen ndrrim emocionesh, ndjeshmeri ambienti etjetj problemi eshte se a jetojm me te vertete nese as egzistimi jone Real nuk eshte i sigurt ateher mendoj une se ne ndjejm se jetojm por a eshte kjo jetes Reale apo Fantazi e pa kohe dhe pa vendqendrim kjo eshte pytje te ciles prape logjika jone modeste nuk eshte ne gjendje ta deshifroj deri ne fund.

Pra shtrimi i kesaj pytje eshte dilema vete dhe munde te provohet nje argumentim me ndonje teori te paverifikuar deri ne fund e qe do na le ne gjysem te rruges sepse pafundesia e ambientit dhe pamundesia e caktimit kohor te nje fillimi dhe te nje fundi te "gjithesis" nga zero ne infinitin e "Kufizuar"e ben te pamundur nje verifikim egzakt te Realitetit perfundimtar te se sotmes.

Emertimin Gjithesi e shtina ne thojza sepse vete ky emertim njerzor eshte pa piknisje dhe pa pike fundore ,gjithashtu fjala infinit humbe kuptimin kur kufizohet per ate edhe kufizohet ne thonjeza.

Ne egzistojm sepse mendojm se egzostojm dhe ndjejm se egzistojm dhe poashtu ne Jetojm sepse mendojm se jetojm dhe ndjejm se jetojm mirpo gjithnje duke i trajtuar keto ndjenja dhe mendime jo si definime mbi gjendjen Faktike dhe Reale dhe pa tentu Definimin sepse nuk jemi ne gjendje ta bejm kete nga mundesia shume shume modeste e logjikes sone per perceptim Realiteti Faktik.

Argumentim mbi tezat me larte me te mire se endrrat vete nuk ka dhe pikerisht sikur ne enderr ku mendojm se egsistojm dhe jetojm nga arsyet e njejta te lartpermendura ashtu edhe ne kete Realitetin gjysmak jo Faktik mendojm te njejten gje edhe pse jane dy gjendje shpirtrore te ndryshme per nga cilsia perceptuese njerzore por ne fakt poqese mendojm per aqe sa jemi ne gjendje te mendojm ateher ndryshimi sa i perket egzistences dhe subjektivitetit eshte i njejt ne te dy gjendjet pra si ne enderr si ne pjesen e jetes kur mendojm se nuk jemi ne enderr egzistencen dhe jeten e perjetojm ne ambient te perkufizuar dhe ndjejm aqe real sa edhe kur nuk jemi ne enderr.

Me qarte nese endrrojm se jemi ne Prishtine ateher kur nuk jemi ,ne e perjetojm ne menyre te njejt sikur kur jemi ne Prishtine pra ka nje analogji te plote ne mese te asa qe endrrojm dhe asaj qe mendojm se nuk endrrojm dhe ketu eshte problemi i asaj qe ndjejm dhe asaj qe me te vertet eshte.

Me se miri po jetojm edhe po egzistojm pa shtru pytje shume se edhe ashtu pergjegjet nuk jane te sakta .................................................. .................................................. ..

Zoti e din a egzistojm -Jetojm apo jo??????????????

Kaloni mire dhe Jetoni mire

Zhaneta
13-05-09, 00:46
Ekzistojme dhe s`jetojme fare.Jeta ėshtė diēka krejte tjetėr nga kjo qe ne shohim.Tė jetosh do tė thot te dijsh se kush je,nga ke ardhur,kur ke lindur,kur do tė vdesėsh,pse ke lindur,pse gjindesh ne kėtė botė,kujt i sherben "jeta" juaj,si duhet te veprosh ti???????
Pra ti nuk jeton ti gjendesh,ekziston pėr njė kohe relative...dhe gjatė kėsaj kohe jeton vetėm relativisht pa qenė asnjėherė i sigurtė se si,kur,ēka,pse...do tė ndodhė tutje me tye...E vetmja gjė qe s`te ndalohet nga Natyra ėshtė te vetmashtrohesh se jeton...

Dani11
13-05-09, 08:09
Kur jemi ne gjume egzistoim,ndersa kur jemi zgjuar jetoim!

LABI
16-05-09, 00:12
Edhe nje gur ekziston, por nuk jeton!

Koncepti i "jetes" eshte me i gjere.

Jo! Nje gure mund t'eshte (sikurse ndodhe te jet dhe nje dru,lule nje kale) por jo dhe t'ekzistoje ... Ekzistenca nderlidhet me subjektin , entitetin/personal , vetedijen, frymen, meditimin, rezonin , aksionin , kriteriumin dhe kritiken e tij (sociale) ...

Kriter per t'kuptuar qe jeton dhe ekziston eshte SUBJEKTI .... SUBJEKTI ESHTE AI QE PRODHON/shfaq/shpike (virtualisht, objektivsht ) DHE PERCEPTON CDO GJE .