PDA

View Full Version : Isa I Biri I Merjemes


valiii
21-04-07, 23:57
ISA I BIRI I MERJEMES


Naxhi Ibrahimi


Merjemja ishte e bija e Imranit dhe e Hėnės. Imrani dhe Hėna jetuan kohė tė gjatė nė martesė, duke mos pasur fėmijė. Njė mėngjes nėna e Merjemes, Hėna kishte dalur para shtėpisė dhe e shikonte njė zog se si i ushqente me sqep tė vegjlit e saj dhe pastaj i vendeste nėn krahė, duke i mbrojtur nga tė ftohtėt. Hėna nė shpirt e ndiente dėshirėn pėr tė lindur, andaj i drejtohet Zotėriut tė Lartmadhėruar me fjalėt qė pasojnė:

“Zoti im, ma dhuro njė fėmijė, jo pėr atė qė mė duhet ndihma e tij nė kėtė botė, por qė tė jam nė shėrbimin Tėnd, Zoti im, dhe ta shijoj dashurinė prindore.”

All-llahu i dashur pranoi lutjen e saj. Duke e ndier se ėshtė ma barrė i drejtohet All-llahut xh.sh.:

“Kur gruaja e Imranit pat thėnė: Zoti im, Unė kėtė qė ėshtė nė barkun tim, vendosa ta kushtoj thjesht vetėm pėr shėrbimin Tėnd, pra pranoje kėtė prej meje, vėrtet Ti je Ai qė dėgjon e di. (Ali Imran; 35)

Me shpresė se do t`i lind djalė, ajo pikėrisht me kėto fjalė iu zotua All-llahut tė Madhėrishėm, qė nė shenjė falėnderimi do t`ia falė Atij, qė tėrė jetėn do t`ia kushtojė robėrimit dhe tė shėrbejė nė tempullin e Tij.

Imrani dhe Hėna ishin mjaft tė gėzuar qė nė atė moshė tė shtyrė do tė kenė fėmijė, duke mos e parandier se Merjemja do tė paraqitet nė kėtė botė si bonjake. Ndėrkaq, para lindjes sė saj i vdes babai Imrani. Hėna vuajti njė kohė tė gjatė pėr burrin e saj dhe frikėsohej pėr ardhmėrinė e fėmijės qė ende nuk kishte dalur nė kėtė botė.

Kur erdhi koha e lindjes, Hėna lind vajzė, edhe pse kishte pritur djalė, tė cilin do ta jepte nė tempullin e shenjtė nė shėrbim tė All-llahut xh.sh. i cili do ta falėnderonte Atė pėr begatitė e tij.

Deri atėherė nuk ishte traditė qė fėmija femėr tė shėrbente nė tempullin e shenjtė, prandaj Hėna i drejtohet Zotit tė saj:

E kur ajo lindi tha: “Zoti im, unė e linda femėr.Po All-llahu e di mė sė miri atė qė ajo e lindi. E mashkulli nuk ėshtė si femra. Dhe unė e emėrtova atė Merjeme, e atė dhe pasardhėsit e saj po t`i le ty nė mbrojtje prej djallit tė mallkuar.” (Ali Imran, 36)

Pasi qė i kalon pak mėrzia, vajzėn e emėrton Merjeme, qė nė hebreishte do tė thotė e dhuruar. Edhe pse deri atėherė nuk ishte traditė qė femra tė shėrbejė nė tempullin e shenjtė. I lartmadhėruari (All-llahu xh.sh.) e plotėsoi duan e saj, dhe bėri qė Merjemja tė bėhet ndėr mė tė prirat e grave tė botės, nėnė e besimtarėve, pėr tė cilėn pikėrisht po flasim.

Familja e Merjemes ishte mė e ngritura nė fisin beni Israil. ishte kjo arsye rreth vrapimit se kush do tė kujdesej pėr edukimin e saj.

Zekerija a.s. gruaja e tė cilit ishte tezja e Merjemes vendos pėr ta marrė nė mbrojtje duke thėnė: “Unė do tė kujdesem pėr tė, e kam farefis, sepse gruan time e ka teze, dhe jam i dėrguar pėr kėtė popull, prandaj pėr kėtė kam pėrparėsi ndaj tė gjithėve.”

Ndėrkaq, shejhėt dhe ulematė, duke mos dashur qė tė heqin dorė lehtė nga ai nder, ashtu qė edhe ata tė jenė ndėr tė parėt qė do tė kujdeseshin pėr tė, propozuan qė me anė tė shortit tė vendosin pėr zgjedhjen e kujdestarit tė saj. Atij qė do t`i takoj shorti, do tė ketė nderin e kujdestarisė.

Kėshtu me short kujdesi rreth saj i takoi Zekerias, ai thotė:

“All-llahu gjykoi nė anėn time qė unė tė kujdesem pėr tė.”

Zekerija nė xhami caktoi njė dhomė tė posaēme, nė tė cilėn banonte merjemja. Vendin e saj e lėshonte vetėm kur falte namaz ose bėnte dhikėr.

Zekerija e vizitonte Merjemen kohė pas kohe. Sa herė qė e vizitonte para saj gjente ushqime tė ndryshme. Nė periudhėn e dimrit para saj gjendeshin ushqime qė mund tė gjendeshin vetėm verės. Ndėrkaq, vinte vera, rreth saj mund tė shihje ushqime tė cilat gjendeshin vetėm dimrit.

Kur Zekerija e pyeste prej nga gjithė ai ushqim, ajo pėrgjigjej:

“...Ai ėshtė nga All-llahu, se All-llahu atė qė do, pa masė e furnizon. (Ali Imran; 37)

Lindja e Isait a.s.
Merjemja kalonte ditė tė tėra nė dhomėn e saj, e mbyllur, nė vetmi duke i bėrė ibadet All-llahut xh.sh. Njė ditė All-llahu xh.sh. ia dėrgon Melekun qė i kumton:

“Pėrkujto kur engjėjt i thanė: “O Merjeme, All-llahu tė dalloj ty (me besim e karakter), tė pastroj (nga shpifjet ebreje) dhe tė lartėsoj mbi gratė e botės. O Merjeme vazhdoje adhurimin ndaj Zotit tėnd, bėn sexhde dhe falu pėr Zotin bashkė me ata qė falen.” (Ali Imran; 42-43).

Merjemja e frikėsuar pėrgatitet pėr tė ikur dhe kėrkon dhe kėrkon mbrojtje nga All-llahu xh.sh., duke e konsideruar melekun gabimtar, ndėrsa ajo ishte besimtare dhe pa gabime.

Melekėt e qetėsojnė e pastaj ia shpallin lajmin e gėzuar:

“O Merjeme, All-llahu tė pėrgėzon me fjalėn e vet (me lindjen e njė fėmije si rezultat i fjalės sė Zotit) emri i tė cilit ėshtė Mesih, Isa, bir i Merjemes, i famshėm nė dunja e ahiret dhe nga tė afėrmit ( e Zotit), e qė duke qenė nė djep (foshnje) u flet njerėzve, e edhe si i rritur e qė ėshtė nga tė pėrsosurit. Ai (All-llahu) ia mėson atij librin (besimin), urtėsinė, Tevratin dhe Inxhilin”. (Ali Imran; 45, 46,48).

All-llahu i Madhėruar njė ditė ia dėrgon asaj melekun:

“E, pėrmendju nė kėtė libėr (tregimin pėr) Merjemen kur ajo u largua nga familja e saj nė njė vend nė lindje. Ajo vuri njė perde ndaj tyre, e ne ia dėrguam saj Xhibrilin, e Ai iu paraqit nė formėn e pėrsosur tė mashkullit. Ajo tha: “Unė i mbėshtetem tė Gjithmėshirshmit prej teje, nėse je qė i frikėsohesh Atij (pra mė lė tė lirė). “Ai (Xhibrili) tha: “Unė jam vetėm i dėrguar (melek) i Zotit tėnd pėr tė dhuruar ty njė djalė tė pastėr (pejgamber)”. Ajo tha: “Si do tė kem unė djalė, kur mua nuk mė ėshtė afruar njeri ( nuk jam e martuar), e as qė kam qenė e pamoralshme”. Ai (Xhibrili) tha: “Ja, kėshtu ka thėnė Zoti yt; ajo pėr mua ėshtė lehtė, e pėr ta bėrė atė (djalin e krijuar pa babė) argument pėr njerėzit e edhe mėshirė nga ana e Jonė. Kjo ėshtė ēėshtje e kryer.” (Merjem; 16-21).

Pas kėsaj meleku zhduket. Merjemja mendonte pėr fjalėt qė i kishte dėgjuar. E pyeste veten: Ē`do tė thoshte pėr tė populli, tė jetė me barrė dhe tė lind pa pasur burrė. Sa herė qė mendonte pėr fėmijėn shtrėngohej nė shpirt. E vetmja gjė qė dėshironte, nė ato ēaste, ishte tė tėrhiqej nė vetmi, nė mėnyrė qė t`i shmangej kontaktit me kėnddoqoftė.

Kalonin ditėt dhe muajt, kurse shqetėsimi e kaplonte gjithnjė e mė tepėr. Nuk kishte dėshirė pėr jetė, as pėr ushqim e pije. E shtytur nga shqetėsimi shpirtėror, vendos pėr ta lėshuar dhomėn e saj dhe tė shpėrngulet nė qytezėn Nasire (Nezaret).

“Ajo e barti atė (Isain), andaj (me tė nė bark) u izolua nė njė vend tė largėt.” (Merjem; 22).

U vendos nė njė shtėpi fshati pa konfor. Atje jetonte nė vetmi, e fshehur nga njerėzit, duke mbuluar shenjat e shtatzėnėsisė.

Kėrkonte pėrgjigje me tė cilėn do tė arsyetohej te bashkaatdhetarėt e saj. Ishte e sigurt se nuk ėshtė mėkatare, e as qė e mban gabimin e shtatzėnėsisė. Mė nė fund, mbėshtetet nė Gjykatėn Hyjnore, duke pritur urdhėrin e All-llahut.

“E dhembjet (e lindjes) e detyruan tė mbėshtetet pėr njė trup tė hurmės. Ajo tha: “Ah sa mirė do tė ishte pėr mua sikur tė kisha vdekur para kėsaj dhe tė isha e harruar qė moti.” E nga poshtė kėtė e thėrret (Xhibrili): “Mos u brengos, Zoti yt bėri pranė teje njė pėrrockė (uji). E ti shkunde trupin e hurmės se do tė bijnė hurma tė freskėta.” (Merjem; 23-25).

Me gjithė dhembjet e lindjes qė i ndjente, asaj nuk i largohej nga mendja fakti se si do tė reflektohet kjo ngjarje kur tė kthehet nė fshat dhe si do tė mbrohet nga kritikat.

All-llahu xh.sh. ia dėrgon lajmėtarin qė e kėshillon:

“Ti pra, ha dhe pi e qetėsohu, dhe nėse sheh ndonjė prej njerėzve thuaj: Unė kam vendosur heshtje pėr hir tė Gjithmėshirshmit, andaj asnjė njeriu sot nuk i flas.” (Merjem; 26).

Pas kėtyre fjalėve Merjemja u qetėsua. Vendosi pėr t`u kthyer nė fshat. Nė hyrje tė fshatit e rrethuan vendėsit nga tė gjitha anėt pėr ta parė duke iu drejtuar me fjalė, por ajo vetėm heshtte.

“Dhe duke e bartur ngryk shkoi te tė afėrmit e saj. Ata i thanė: “O Merjeme, ke bėrė njė vepėr shumė tė keqe. O motra e Harunit, babai yt nuk ishte njeri i prishur, e as nėna jote nuk ka qenė e pamoralshme.” (Merjem; 27-28).

Kur ia pėrmendi prejardhjen e familjes nga Haruni a.s. e tutje, jep shenjė vetėm me gisht, duke i drejtuar kah fėmija, qė t`i drejtohen atij.

“Atėherė ajo u dha shenjė kah ai (Isai).” (Merjem; 29).

Me pėrbuzje , quditėrisht pyesin:

Ata thanė: “Si t`i flasim atij qė ėshtė foshnje nė djep?” (Merjem; 29).

Atėherė All-llahu xh.sh. i jep mundėsi dhe forcė Isait pėr tė folur me zė tė qartė dhe fjalė bindėse, thotė:

“Ai (Isai) tha: “Unė jam rob i All-llahut, mua mė ka dhėnė (ka caktuar tė mė japė) Librin dhe mė ka bėrė Pejgamber. Mė ka bėrė dobiprurės, kudo qė tė jem dhe mė ka porositur me namaz (falje) e zeqatė pėr sa tė jam gjallė. Mė ka bėrė tė mirėsjellshėm ndaj nėnės sime, e nuk mė ka bėrė kryelartė, as tė padėgjueshėm. Selami (shpėtimi prej All-llahut) ėshtė me mua ditėn kur u linda, ditėn kur tė vdes dhe ditėn kur tė dal (prej varrit) i gjallė. Kjo ėshtė (fjalė), e vėrtetė, rreth Isait, birit tė Merjemes nė tė cilin ata shkaktojnė dyshime. Nuk i takon (nuk ka nevojė) All-llahu tė ketė ndonjė fėmijė, i pastėr ėshtė Ai vetėm i thotė atij “Bėhu”. “Ai menjėherė bėhet”.

(Merjem; 30-35).

Nuk kishte nevojė pėr kurrfarė dėshmie tjetėr pėr ta hequr dyshimin nga Merjemja. Kur`ani konstaton:

“Kjo ėshtė (fjalė) e vėrtetė, rreth Isait, birit tė Merjemes nė tė cilin ata shkaktojnė dyshime”. (Merjem; 34).

Vazhdon...

valiii
22-04-07, 00:03
Kėto ishin dėshmi dhe mu`xhize me tė cilat i Lartmadhėruari i thyen shpifjet qė Jevrejt nga jodituria ia drejtonin Merjemes. Forca qė bėn tė mundur pėr tė folur fėmija nė djep, ishte mbėshtetja mė e fuqishme pėr atė dhe nėnėn e tij. Ajo i lė Jevrenjtė tė paditur dhe tė nemitur dhe njėkohėsisht ruan nderin e nėnės Merjeme.

Pėr njė kohė tė shkurtėr nė fshat pėrhapet lajmi pėr fėmijėn dhe mirėsjelljen e tė gjithė atyre qė kanė dyshuar nė ndershmėrinė dhe dinjitetin e Merjemes. Vendasit e ndėrruan mendimin e tyre tė keq dhe u bindėn qė Merjemja ėshtė e pagabueshme, duke e kuptuar se ky fėmijė nuk ėshtė si fėmijėt e tjerė, por qė ai do tė bėhet njeri me respekt tė denjė dhe orator pa mundėsi qė ndonjėri t`ia kalojė. Ata vendas qė nuk ishin tė pranishėm, atėherė kur Isai fliste qė nga djepi, nuk e largonin dyshimin nga Merjemja, sepse nuk ishin tė vetėdijshėm pėr gjithėfuqinė e Zotit. Nuk e pranonin qė All-llahu xh.sh. ėshtė krijues i Tokės, qiejve, ujit dhe ēdo gjėje tjetėr, dhe sa herė qė do, Ai mund edhe t`i shkatėrrojė. All-llahu xh.sh. ėshtė i fuqishėm pėr ta krijuar njeriun dhe ēdo gjė tjetėr, me njė fjalė tė tij: KUN – bėhu. FE JEKUN – dhe ajo bėhet.

Pėrkundėr kėsaj, Merjemja mbetet nė fshat, duke u kujdesur pėr fėmijėn e saj dhe duke bėrė pėrpjekje pėr ta edukuar brenda mundėsive, sepse ekzistencėn e kishte tė garantuar nga All-llahu xh.sh. pėrderisa tė mos e kryej detyrėn pėr tė cilėn ėshtė dėrguar.

Pejgamberia e Isait a.s.

Isai a.s. ėshtė rritur si shumica e fėmijėve tė tjerė. Qė nė rininė e tij i lajmėrohen disa shenja tė dhuratės sė Zotit – pejgamberia. Lozte sikurse edhe fėmijėt e tjerė. Pėrveē vetive tė njė djaloshi si nė lojė, ashtu edhe jashtė saj, i paraqiten disa dukuri qė nuk mund t`i kuptonin shokėt e tij. Isai a.s. nisi tė shkojė te mėsuesi i fshatit, ashtu si edhe tė gjithė fėmijėt e tjerė, por ai shumė mė shpejt dhe mė mirė se sa tė tjerėt i kuptonte dhe i pėrvetėsonte mėsimet. Nuk kishte asnjė detyrė tė paqartė, kurse disa nga mėsimet i dinte qė mė parė.

Para se t`i mbushte njėzet vjet, me Merjemen shkon nė Jerusalem. Atje takohet me shumė njerėz. Merr pjesė nė disa debate fetare, por nuk pajtohej as me ata qė predikonin, e as me ata qė udhėheqnin. Njė ditė, nė njė tubim dijetarėsh fillon tė debatojė lidhur me fenė, qė zgjati kohė tė gjatė. Kėshtu, gjatė tėrė kohės sė debatit, Isai a.s. nuk shkoi nė shtėpi. Merjemja e merakosur pėr tė e kėrkoi ēdokund, por nuk mundi ta gjejė. Kur u kthye e pyeti: “Ku ishe?” Ai i pėrgjigjet: “Kam qenė nė njė tubim ku kemi diskutuar pėr shumė ēėshtje.”

Nga frika se do t`i ndodhė diēka, Merjemja e lėshon Jerusalemin, dhe kthehet pėrsėri nė Nasir. Kur Isai a.s. i mbushi 30 vjet, i vjen meleku Xhebraili, sikurse qė i kishte ardhur edhe pejgamberėve tė mėparshėm, duke ia sjellur shpalljen nga All-llahu i Lartmadhėruar.

Ka shumė ajete qė flasin pėr pejgamberinė e Isait a.s.

“Kėta (pėr tė cilėt tė rrėfyem) janė tė dėrguarit, disa prej tyre i dalluam nga tė tjerėt, prej tyre pati qė All-llahu u foli, disa i ngriti nė shkallė mė tė lartė, Isait, birit tė Merjemes i dhamė argumente dhe e forcuam me shpirtin e shenjtė (Xhibrilin). E sikur tė donte All-llahu, nuk do tė mbyteshin ndėrmjet vete ata (populli) qė ishte pas tyre, pasi qė atyre u patėn zbritur argumente, por megjithatė ata u pėrqanė. E pati prej tyre qė besuan dhe pati tė tillė qė nuk besuan, e sikur tė dėshironte All-llahu ata nuk do tė mbyteshin, por All-llahu punon ēka dėshiron.” (el-Bekare; 253).

“Pastaj vazhduam pas tyre me tė dėrguarit Tanė, e pas tyre e dėrguam Isain tė birin e Merjemes dhe atij i dhamė Ingjilin, e nė zemrat e ithtarėve tė tij dhuruam butėsi e mėshirė, ndėrsa murgėsinė ata e shpikėn vetė. Ne atė nuk ua bėnė obligim atyre, mirėpo edhe pse kishin tė vetmin qėllim, tė arrijnė kėnaqėsinė e All-llahut, ata nuk iu pėrmbajtėn asaj si duhet, prandaj atyre qė besuan, Ne u dhamė shpėrblimin, po shumė prej tyre janė mėkatarė (jobesimtarė). (el-Hadid; 27).

All-llahu i madhėruar nė Kur`an thotė se ka dėrguar Isain a.s. t`i vėrtetojė shpalljet e mėparshme dhe, me dėshirėn e urdhėrin e All-llahut xh.sh., tė ndėrrojė diēka. Isai a.s., duke iu drejtuar popullit pėr misionin e tij thotė:

“Dhe (kam ardhur) qė t`ju vėrtetojė Tevratin qė e keni para duarsh, t`ju lejojė disa gjėra qė u ishin ndaluar juve, kam ardhur me argument nga Zoti juaj, pra keni frigė All-llahun dhe mė dėgjoni mua”. (Ali Imran; 50).

All-llahu i Madhėruar Isain a.s. e udhėzoi nė rrugė tė drejtė, si edhe pejgamberėt e tjerė, ia dhuroi librin Inxhilin dhe e dalloi nga njerėzit e tjerė.

Isai a.s. i fliste popullit tė vet se All-llahu xh.sh. ia dhuroi Librin (Inxhilin) dhe e bėri Pejgamber – nebijj dhe e mėshiroi kudo qė ishte. Pas pranimit tė Shpalljes Isai a.s. filloi t`i ftojė njerėzit nė fenė e vėrtetė, duke i ndėrruar rregullat e Inxhilit. Qėllimi kryesor i Jevrejve ishte grumbullimi i pasurisė sa mė tė madhe, duke mos zgjedhur mjete pėr arritjen e saj. Tė varfėrit i detyronin nė nėnshtrueshmėri dhe mirėmbajtjen e vendeve tė shenjta (Mesxhidul Aksasė). Derisa nė njėrėn anė ishin tė varfėrit, anėn tjetėr qėndronin kryeparėt me xhepat e mbushur me arė e argjend.
Njė pjesė e Jevrejve nė tėrėsi mohonin Ditėn e Gjykimit. Ata pėrhapnin tė pavėrteta se nuk ka pėrgjegjėsi para All-llahut xh.sh. e as dėnim pėr vepra tė kėqia. Njė grup tjetėr ishte i orientuar vetėm pėr tė mira dhe kėnaqėsitė e kėsaj bote. Thirrja e Isait a.s. nė rrugė tė drejtė nuk u pėrgjigjej aspak tė pasurve dhe udhėheqėsve tė tyre, e as parisė fetare tė asaj kohe. Ata ndienin rrezik nė pozitat e tyre, e qė u vinte nga Isai a.s., prandaj vendosin pėr ta pėrcjellur kah lėviz, me kėnd takohet dhe ēka predikon, nė mėnyrė qė t`i kundėrshtojnė fjalėt e tij dhe tė Vėrtetėn qė ia shpalli All-llahu i madhėrishėm. Ndėrkaq Isai a.s. nuk ishte i frikėsuar, pėrkundrazi ishte konsekuent nė misionin e vet. Ēdo ditė e thėrriste popullin me fjalėt:
“Frikohuni All-llahut dhe mė pasoni mua”.
Kur ata panė se Isai a.s. ishte i qėndrueshėm nė pėrpjekje pėr ta kryer misionin e tij, kėrkonin nga Ai dėshmi pėr t`i bindur se ėshtė i dėrguar i All-llahut.
All-llahu xh.sh. e mbron tė zgjedhurin e tij me mu`xhize (fenomene mbinatyrore) tė cilat kurrė nuk do tė pėrsėriten dhe as qė do t`i dhurohen ndokujt.
Isai a.s. bėnte zogj nga balta dhe me lejen e All-llahut ata mund tė fluturonin. Po ashtu, All-llahu xh.sh. i dha edhe mu`xhize tė tjera dhe atė me lejen e All-llahut xh.sh. arriti qė:
- t`i shėrojė tė zgjebosurit,
- t`i shėrojė tė verbėrit,
- t`i ngjallė tė vdekurit,
- e dinte se ē`hanė njerėzit nė shtėpi dhe ē`u mbetet nga ushqimi.
Pėr kėto mu`xhize flitet nė dy vende nė Kur`anin e madhėruar.
“dhe, (dėrgohet) i dėrguar te bijt e Israilit: “unė kam ardhur nga Zoti juaj me argument, unė nga balta ju bėjė diē si shpendi, i fryej atij dhe ai me lejen e All-llahut bėhet shpend, unė i shėroj tė verbėrit, tė sėmurit nė lėkurė, dhe me lejen e All-llahut ngjalli tė vdekurit; unė ju tregoj pėr atė qė hani dhe pėr atė qė depononi nė shtėpitė tuaja. Vėrtetė, ky ėshtė fakt pėr ju nėse jeni besimtarė.” (Ali Imran; 49).

“All-llahu (atė ditė) i thotė: “O Isa, bir i Merjemes, pėrkujtoj tė mirat e Mia ndaj teje dhe ndaj nėnės sate, kur tė fuqizova me shpirtin e shenjtė (Xhibrilin), e ti u fole njerėzve (kur ishe) nė djep dhe (kur ishe) i pjekur (si burrė), kur ta mėsova ty librin e urtėsinė me Tev ratin e Inxhilin, kur me lejen Time formova nga balta si formė shpeze e i fryve asaj dhe me urdhėrin Tim u bė shpezė, kur i shėrove tė verbėrin dhe tė sėmurin nga sėmundja e lėkurės me dėshirėn Time, kur me urdhėrin Tim i nxore (tė gjallė) tė vdekurit, kur i zbrapa Beni Israilėt prej teje (qė deshėn tė mbysin) atėherė kur u erdhe me argumente, e disa prej tyre qė nuk besuan thanė: “Kjo (mrekullia e Isait) nuk ėshtė tjetėr vetėm se magji e qartė.” (el-Maide; 110).

vazhdon...

valiii
22-04-07, 00:09
Krahas mu`xhizeve qė i Lartmadhėruari i ndihmoi, si dhe pėrpjekjeve pėr t`i udhėzuar bashkatdhetarėt e tij nė rrugė tė drejtė, nė rrugėn e sė Vėrtetės, ata prapė mbesin armiq tė tij tė hapur.
Ata qė mbetėn nė kufėr thonin: kjo nuk ėshtė asgjė tjetėr veēse djallėzim i vėrtetė.

Isai a.s. pas tė gjithave shkon nė Jerusalem nė Mesxhidul-Aksa pėr tė marrė pjesė nė manifestimet fetare me rastin e kremteve fetare. Atje shfrytėzon rastin pėr tė rėnė nė kontakt me delegacione tė ndryshme tė qyteteve dhe fshatrave dhe t`i ftojė nė rrugė tė drejtė. Nė kėto tubime pėrfitoi shumė njerėz. Ky sukses i hidhėroi shumė armiqtė e tij. Kishin menduar se si tė ēliroheshin nga Isai a.s. . Jo, All-llahu xh.sh. i kishte premtuar Isait a.s. qė do ta mbrojė dhe ndihmojė, kurse premtimi i Zotit ėshtė i Vėrtetė.
Isai a.s. i vizitonte qytetet dhe fshatrat, i thirrte njerėzit qė t`i kthehen fesė sė All-llahut, duke u mbėshtetur nė rregullat e librit tė All-llahut – Inxhilit. Ishte i pėrgatitutr tė durojė ofendime tė ndryshme dhe dhunė mbi tė. Kudo qė shkonte e pėrcillnin ndihmėsit e Havarijjunėve, qė ishin nderuar tė jenė nė shoqėrinė e tij.
Isai a.s. nuk kishte familje tė fortė qė do t`i qėndronte nė mbrojtje. Kundėrshtarėt e tij i flisnin pėr ato qė ia kishte thėnė populli Shuajbit a.s. : “Ne nuk tė kuptojmė, e as qė duam tė tė kuptojmė. Ne e shohim qė ti je pa pėrkrahje nė rrethin tėnd.” Prandaj, All-llahu i madhėruar i urdhėroi Havarijjunėt qė t`i bėjnė shoqėri dhe t`i bėhen mbrojtje.
“Dhe kur i frymėzova Havarijjunėt (i urdhėrova): “Tė mė besoni Mua dhe tė dėrguarin Tim.” E ata thanė: “Ne besuam, e ti dėshmo se ne jemi muslimanė”. (el-Maide; 111).
Pėr shkak tė pėrkrahjes qė i bėnin Isait a.s. shpeshherė kanė pėrjetuar mundime tė ndyrshme. Sprovat nė tė cilat janė vėnė vetėm e forconin fenė e tyre dhe pėrkushtimin Isait a.s. . Havarijjunėt qė ta forconin besimin e tyre i thanė Isait a.s. :
“Dhe (pėrkujto) kur Havarijjunėt thanė: “O Isa, bir i Merjemes, a mundet Zoti yt tė na zbresė njė tryezė nga qielli?” (Isai) Tha: “Kini frikė All-llahun nėse jeni besimtarė.” (Ata) Thanė: “Ne dėshirojmė tė hamė nga ajo dhe tė na binden (edhe mė shumė) zemrat tona dhe tė vėrtetojmė bindshėm se na e tregove tė vėrtetėn e bėhemi dėshmues tė saj.” (el-Maide; 112-113).
Kėrkesa e tyre nuk ishte drejtuar pėr shkak se dyshonin nė fenė e All-llahut, por shprehin dėshirėn sikurse Ibrahimi a.s. .
Isai a.s. habitet me kėrkesėn e Havarijjunėve dhe frigohet nga dėnimi i All-llahut xh.sh. , andaj Atij i drejtohet:
Isai, bir i Merjemes, tha: “O All-llah, Zoti ynė, zbritna nga qielli njė tryezė, qė tė jetė festė (gėzim) pėr ne dhe pėr ata (qė vijnė) pas nesh, tė jetė argument prej Teje, dhe dhurona se Ti je furnizuesi mė i mirė.” (el-Maide; 114).
All-llahu xh.sh e lėshon tryezėn me ushqime tė llojllojshme pėr ta pėrkrahur dhe ndihmuar tė dėrguarin e tij.
All-llahu tha: “Unė atė ua zbres, e kush prej jush mohon pastaj, Unė atė e dėnoj me njė dėnim qė nuk e dėnoj asnjė nga njerėzit”. (el-Maide; 115).
Isai a.s. u thotė: “Kjo ėshtė tryeza qė e keni kėrkuar, e tė cilėn ua ka lėshuar All-llahu i lartmadhėruar. Ushqehuni nga kjo, sepse kėtė e keni kėrkuar dhe falėnderoni All-llahun xh.sh. , qė na i shton tė mirat.” Havarijjunėt hanin nga tryeza, duke e shtuar gjithnjė e mė shumė besimin e tyre.

Vdekja e Isait a.s.

Isai a.s. ishte luftėtar i palodhur nė realizimin e misionit tė tij pėr tė cilin e kishte dėrguar All-llahu xh.sh. . Nė jetėn e Jevrenjėve kishte shumė idolatri. Qėllim jetėsor kishin pasurinė, kurse jeta fetare ishte nė plan tė dytė. Njė grup prej tyre nė pėrgjithėsi u largua nga rregullat e Tevratit. Isai a.s. bėnte ēdo gjė pėr t`i kthyer nė rrugė tė drejtė. Qėndrimi i tij i paluhatshėm dhe pėrpjekja pėr thirrje nė fenė e vėrtetė u ndesh nė rezistencė tė Jevrenjėve, ashtu qė lindi konflikt i hapur ku Jevrenjtė nuk zgjidhnin mjete pėr ta pamundėsuar ēfardo kontakti tė Isait a.s. me masėn. Shkaku kryesor i kėsaj ishte kundėrshtimi i fesė sė tyre nga Isai dhe rreziku qė kanosej pėr pozitat e tyre. Pėr ta penguar Isain a.s. nė pėrpjekjet e tij vetėmohuese e pėrcillnin nė ēdo hap. Pėr muxhizet e tij pohonin se ato janė mjeshtri, magji qė Ai i realizon nė bashkėpunim me ndokend. Mė atė rast, janė shėrbyer me intriga tė ndryshme me qėllim tė pengimit ose, nė instancė tė fundit, luhatjes nė misionin e tij.Kur u bindėn se asgjė nuk mund ta pengonte, e as ta sprapste nga detyra qė ia kishte besuar All-llahu xh.sh. vendosėn pėr ta mbytur. Pėr ta arritur qėllimin e tyre, e akuzojnė Isain a.s. te mbreti Romak Kajseri, duke pohuar se Isai a.s., pėrmes fesė qė predikon, dėshiron pėr ta shuar pushtetin e tij. Isait a.s. All-llahu xh.sh. i dhuron menēuri pėrmes sė cilės e zbulon kurthin pėr likuidimin e tij. Prandaj, largohet nga territori i tyre. I fshehur, nė vetmi, kohė pas kohe lajmėrohej, por pastaj tretej shpejt. Paria Jevreje mblidhet nė Mesxhidul-Aksa pėr t`u kėshilluar pėr mėnyrėn e kapjes sė Isait a.s. Derisa biseda vazhdonte njėri nga shokėt e Isait a.s. u ofron t`u tregojė se ku fshihej ai. Jehuda ishte ai qė e tradhėtoi Isain a.s.Tė pranishmit e pyesin Jehudėn se pėr ēfarė arsye ėshtė kundėr Isait a.s. Ai u pėrgjigjet: “Edhe mua mė mundon po ajo ēka u mundon edhe juve.”

Jehuda e merr pėrsipėr qė t`i dėrgojė deri te vendi ku Isai a.s. gjendej i fshehur. Pasi qė pranuan pėr t`i pėrcjellur Jehuda deri nė vendin ku ishte i fshehur Isai a.s., shkojnė nė fiset e tyre pėr tė mbledhur ushtri. Tubuan ushtri tė madhe qė udhėhiqej nga Jehuda dhe marshuan pėr ta rrethuar vendin ku gjendej Isai a.s.

“E ata (jehuditė) i kurdisėn njė dredhi (mbytjen e Isait), por All-llahu iu kundėrvu dredhisė sė tyre, All-llahu ėshtė asgjėsuesi mė i fuqishėm kundėr atyre qė bėjnė dredhi.” (Ali Imran; 54).

vazhdon..

valiii
22-04-07, 00:13
Pėr t`u larguar nga ushtria e armikut Isai a.s. me shokėt vendoset nė njė rrafshlartė me qėllim qė, kur tė bie terri, ta kalojė atė, duke shpresuar qė ashtu do tė shpėtojė. Ndėrkaq, kundėrshtarėt e Isait a.s. e shfrytėzojnė natėn dhe e rrethojnė atė dhe shokėt e tij. Havarijjunėt kur e panė se ēka do t`u ndodhė ua mbathin kėmbėve, duke e lėnė pejgamberin e tyre vetėm para armiqve tė tij. Por, All-llahu xh.sh. nuk e le nė mėshirėn dhe pamėshirėn e armiqve tė tij. Mėshira dhe shpėtimi i All-llahut bėn qė Isai a.s. tė humbaste nga shikimi i tyre. Shikimin e tyre All-llahu xh.sh. e drejton nė njėrin nga shokėt e Isait a.s. (Jehudėn) i cili, nė ēdo pikėpamje, gjasonte nė tė. Jevrenjtė vėrsulen nė tė dhe e mbysin, e pastaj e gozhdojnė nė formė tė kryqit. Ishte ky Jehuda qė e tradhėton tė dėrguarin e Zotit dhe i drejton armiqtė mbi tė. Jevrenjtė ishin shumė tė gėzuar duke menduar se e mbytėn Isain a.s. , por Kur`ani e demanton thėnien e tyre.

“Madje pėr shkak tė thėnies sė tyre: “Ne e kemi mbytur Mesihun, Isain, birin e Merjemes, tė dėrguarin e All-llahut”. Po ata, as nuk e mbytėn, as nuk e gozhduan (nuk e kryqėzuan nė ozhda) por atyre u pėrngjau. Ata qė nuk u pajtuan rreth (mbytjes sė tij, janė nė dilemė pėr tė (pėr mbytje) e nuk kanė pėr tė kurrfarė dije tė saktė, pėrveē qė iluzojnė. E ata me siguri nuk e mbytėn atė. Pėrkundrazi, All-llahu e ngriti atė pranė Vetes. All-llahu ėshtė i plotėfuqishėm, i dijshėm.” (En Nisa; 157-158).

Pas Isait a.s. shokėt e tij shpėrndahen nė tė gjitha anėt, pėr tė thirrur nė fenė e All-llahut. Thirrjen e tyre e pranonin pabesimtarėt (robėrit) pėr dashurinė dhe barazinė qė predikonin mes njerėzve. Ndėrkaq, shumė shpejt u zhyten nė pamėshirėn e tė privilegjuarve pėr shkak tė pranimit tė fesė.

Ekzistojnė shumė mendime mbi Isain a.s. . Disa thonė se ka vdekur me dėshirėn e All-llahut, derisa tė tjerėt e kundėrshtojnė kėtė mendim, duke u mbėshtetur nė ajetin Kur`anor:

“Pėrkujto, o i dėrguar) kur All-llahu tha: “O Isa, Unė po tė marrė ty, po tė ngris tek Unė, po tė shpėtoj prej (sherrit) tė atyre qė nuk besuan. E ata qė tė besuan ty, do t`i ngrisė lart mbi ata qė nuk besuan deri nė ditėn e kijametit, pastaj vetėm tek Unė ėshtė kthimi juaj, e Unė gjykoj mes jush pėr atė qė nuk jeni pajtuar. (Ali Imran; 55).

“Pėrkundrazi, All-llahu e ngriti atė pranė Vetes. All-llahu ėshtė i plotėfuqishėm, dhe i dijshėm.” (en-Nisa; 158).

Mirėpo fjalėt e All-llahut xh.sh.: “... Po ata as nuk e mbytėn as nuk e gozhduan (nuk e kryqėzuan nė gozhda), por atyre u pėrngjau ...” e mohuan ēdo mendim lidhur me mbytjen apo kryqėzimin e Isait a.s. nė kryq. Kur dihet se nuk ėshtė mbytur, e as qė ėshtė gozhduar nė kryq atėherė na mbetet tė besojmė bindshėm nė fjalėt e All-llahut xh.sh. : “Pėrkundrazi, All-llahu e ngriti atė pranė Vetes.” Fjalėt “por atyre u pėrngjau” dėshmojnė se megjithatė dikush ishte mbytur, pėrkatėsisht i gozhduar nė kryq dhe ky ai qė i pėrngjau Isait a.s. , ashtu qė atyre qė e kishin vėrejtur kėtė, iu kishte dukur se ai kishte qenė Isai.

Ēdo musliman duhet tė besojė nė fjalėt e Kur`anit: “Pėrkundrazi, All-llahu e ngriti atė pranė Vetes”, sepse nė ajetin pasues All-llahu i Madhėruar thotė:

“Nuk ka asnjė nga ithtarėt e Librit, i cili para vdekjes, nuk do t`i besoj atij (Isait), kurse nė ditėn e Gjykimit ai do tė dėshmojė kundėr tyre.” (en-Nisa; 159).

Mė shumė se tre dekada Inxhili mbeti i pa shkruar. Kjo periodė bėri qė origjinaliteti tė harrohet apo tė ruhet nė mėnyrė tė shtrembėr. U bėnė tejkalime tė shumta ndėrmjet vetė ithtarėve tė Inxhilit, pėr shkak tė mosmarrėveshjeve nė fe dhe lėshimit tė parimeve e mėsimeve themelore tė tyre, pastaj tė adhuruarit e idoleve tė ndryshme nė ēka kanė prirė Arabėt. All-llahu i Madhėruar mė 571. pas tė dėrguarit tė parafundit Isait a.s. gjinisė njerėzore ia dėrgon pejgamberin e premtuar.

“Dhe, kur Isai, bir i Merjemes tha: “O beni Israilė, unė jam i dėrguar i All-llahut te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje, emri i tė cilit ėshtė Ahmed.” E kur ai u erdhi atyre me argumente tė qarta, ata thanė: “Kjo ėshtė magji e hapėt”. (es-Saff; 6).Isa a.s. ka jetuar 33 vjet. Emri i tij ėshtė pėrmendur 25 herė nė Kur`an derisa ka shumė mė tepėr ajete qė kanė tė bėjnė me ngjarjet nė lidhje me atė dhe familjen e tij.