PDA

View Full Version : E vėrteta


Dilaver
22-04-07, 20:25
Ēka ėshtė e vėrteta? A egziston e vėrteta univerzale?
Si definohet e vėrteta nė jetėn e pėrditshme, nė shkencė, nė logjikė, nė filozofi?
Sa lloje tė vėrtetės egzistojnė?
E vėrteta jo rrall herė paraqitret si PO edhe JO.
A duhet kėrkuar njohurinė pėr tė vėrtetėn edhe nėse nuk egzistojnė principe e standarde tė sigurta e univerzale tė pranueshme pėr shpjegimin fizik e shpirtėror tė botės shoqerore, apo na duhet e vėrteta pėr diturinė.

Albanian eX|PerT
22-04-07, 21:09
E verteta eshte nje e apsolute... ska te verteta (shumes)! Ne mund te mendojme ndryshe, mund te kemi gjykime te ndryshme, porse e verteta prap mbetet tek njėri!

Agolli
22-04-07, 21:51
E verteta absolute,,!1+1=2 !!,,
Ajo relative, gjdo gje eshte ne rregull, por Anija ende londron ne drejtim te gabuar...
Ndersa ajo objektive eshte vetem pohimi ku thelbi i tije eshte pasqyrimi i realitetit komplet i ndare dhe i pavarur nga interesat dhe deshirat personale te njeriut!

arton bala
26-04-07, 11:43
E verteta eshte pershkrim per ate cka njeriu din apo mendon qe din.

Figurativisht e kisha krahasu me nje berthame, per rreth te ciles ka rrathe qe rriten sa me large berthames qe jane (pra si atomet ne kimi).

Ajo qe kam perjetuar vet, pra eksperienca direkte, eshte berthama. Ajo qe eshte eksperience e pergjithshme dhe qe mund te vertetohet kurdo, eshte rrethi i pare. Ajo qe mendojme qe eshte reale, por qe nuk kemi mundesi ta vertetojme, rrethi i dyte. E keshtu me radhe. Pra sa me afer berthames, aq me e larte shkalla e vertetueshmerise dhe aq me e vogel sasia e "informacioneve".

Per ate e kisha barazu te verteten me verifikueshmeri. Me duket ka edhe nje rryme ne filozofi qe e thote kete (teoria e kognitizmit)..

Makaveli
27-04-07, 00:16
Vertetoj gjithqka qe ka tė bėj mė atė qė quhet "SEPSE" duke "ARGUMENTUAR" analizuar ,thithur logjika si tė aryeshme,si tė pranueshme .....
Duhet Vertetuar mė tejė nėse ėshtė e VERTET apo jo.....

Rrespektivisht Makaveli

Albanian eX|PerT
27-04-07, 00:20
E vėrteta gjithėnjė ka pasur pak pasues, dhe zakonisht ithtarėt e saj janė jabanxhi nė ēdo vend!

uliksi31
27-04-07, 05:55
E verterta historike kishte me qen e dobishme sikur politikanet e arsyeshem, t'i lene njerzit e afte te merren me te. Se di autorin

turisti
27-04-07, 10:40
E vėrteta nuk ka - shumės-.:biggrin:

rilinda
27-04-07, 10:51
Nė fund gjithmonė fiton e vėrteta, mirėpo ne jemi ende nė fillim.

turisti
27-04-07, 11:30
" E VERTETA si LIRIA - nuk vlejne aq shumė sa paguhet pė to. "

4peace
27-04-07, 18:48
*

Pershendetje

E verteta nuk ka fund. Per njeriun qe eshte ne kerkim te se vertetes, e verteta e sotme eshte me e madhe se e djeshmja dhe, e verteta e neserme edhe me e madhe, e pasnesermja...e paspasnesermja...
E verteta absolute eshte veten ne doren e Absolutit, Krijuesit...

Mirembetshi!


***

Dilaver
29-04-07, 11:11
E vėrteta definohet nė mėnyra tė ndryshmė dhe ka nivele tė ndryshme si; e vėrteta individuale dhe kolektive.
Ėshtė e njohur sė egziston e vėrteta psikologjike e bazuar nė kujtesė dhe e vėrteta historike e bazuar nė fakte.

Nėse hulumtohėt e vėrteta si pėrpilim i mundshėm e mė i zgjeruari i supozimeve njerėzore, tregimeve, miteve dhe pėrvojave, ai hulumtim do tė ndihmojė nė sherimin e kujtesės, do tė krijoj raport tė ri human, e kjo do tė jetė e drejta dhe dituria mė konsekuente e mudnshme.
.
.
.

Berkan
25-05-07, 00:14
E verteta ekziston. E verteta ekziston sepse ekziston e paverteta. E verteta eshte vetem nje, port si te vihet deri te e verteta e vertete?? ky eshte problemi. Une si student i drejtesise duhet ta citoj nje autor ku thot se "kriter i se vertetes eshte gjykimi, nuk ka dy gjykime te drejta per nje te vertete e as dy te verteta nga nje gjykim i drejte".