PDA

View Full Version : Besimtarėt, njerėzit qė pėrjetojnė mė pak ankth


Hattabi
24-04-07, 10:30
http://pastres.com/images/stories/0,,648961_1,00.jpg

S’ka dyshim nė lidhjen qė ekziston mes shėndetit mental e fizik me Krijuesin, i Cili di ēdo gjė pėr njeriun mė mirė se vetė njeriu. Ēdo mėsim dhe kėshillė fetare ndikon nė korrigjimin e ndjenjave dhe sjelljeve tė njeriut. Besimi sjell dukshėm qetėsi shpirtėrore:
“Kujtdo, nga meshkujt apo femrat, qė kryen njė punė tė mirė, Ne do ti japim tė jetojė njė jetė tė mirė e tė bukur.” (16:97)
“Kush ndjek udhėzimin Tim, nuk do tė humbasė dhe nuk do tė jetė i pafat.” (20:123)

Nga shkalla e largimit tė shoqėrisė dhe individėve, varet edhe shkalla e korruptimit dhe ēoroditjes sė mendimit dhe sjelljes, gjė qė sjell ankth, konfuzion, shqetėsim e siklet, i cili vėshtirė se mund tė largohet. Zemra e njeriut bėhet e vrazhdė dhe vetėm besimi e zbut atė. Ajo bėhet aq e mjerė, saqė vetėm lidhja me Krijuesin e Lartė mund ta largojė kėtė mjerim. Mungesa e besimit, pavarėsisht pėrparimit teknik dhe zhvillimit material, nuk ka bėrė tjetėr, veē se ia ka shtuar mė shumė brengat dhe vuajtjet shoqėrive. Kjo e vėrtetė ka shtyrė shumė qėndra botėrore tė merren me shėndetin mendorė apo shpirtėror. Specialistė tė shėndetit mendorė sugjerojnė praktika dhe teknika tė ndryshme, duke i sjellė ato si alternativa pėr trajtimin e pjesėve tė ndryshme tė ankthit dhe shqetėsimeve shpirtėrore. Islami nuk vjen thjesht si njė alternativė, por shumė mė tepėr. Ai vjen si fuqi e shpirtit, trupit e mendjes.
Tė shohim sė bashku se si, idetė dhe besimet qė rjedhin prej besimit islam, ballafqohen dhe i rezistojnė ankthit dhe brengave:
Muslimani beson se caktimi ėshtė nė dorė tė Zotit. Ai beson se vdekja as nuk vjen mė shpejt e as nuk vonohet mė shumė nga ē’ėshtė e pėrcaktuar nga Zoti, i Cili gjithashtu ėshtė edhe Pėrcaktuesi i fatkeqėsive. Ēdo gjė ėshtė e njohur dhe e shkruar te Zoti qė pėrpara se njeriu tė krijohej. Nga kjo, tek muslimani rrjedh besimi se ajo qė i ka ndodhur nuk mund tė mos i ndodhte dhe ajo qė nuk i ka ndodhur nuk mund t’i ndodhte kurrsesi. Njeriu shqetėsohet dhe brengoset pėr jetėn, rriskun dhe tė ardhmen. Nė besimin e muslimanit, ēdo gjė vjen nga pėrcaktimi i Zotit, prej tė Cilit pritet edhe e vetmja ndihmė e mundshme.
“Kėrkoni ndihmė me durim dhe namaz…” (2:45)
Praktikat fetare islame mbjellin nė shpirt ndjenjat e qetėsisė dhe sigurisė. P.sh. namazi i kryer me pėrkushtim, ėmbėlsinė e tė cilit e ndjen vetėm praktikuesi, fisnikėron shpirtin dhe pastron mendjen. Durimi dhe namazi janė forma adhurimi, tė cilat muslimani ia kushton vetėm Zotit. Kėto pėr besimtarin janė armė me tė cilat ai pėrballon vėshtirėsitė e jetės. Namazi ishte nga kėnaqėsitė mė tė mėdha tė Pejgamberit s.a.u.s. dhe pėr besnikėt qė ndoqėn rrugėn e tij. Zoti e ka bėrė recitimin e Kur’anit ilaē dhe ushqim pėr shpirtin.
“Vėrtetė duke kujtuar All-llahun qetėsohen zemrat”, dhe mėnyra mė e mirė pėr pėrmendjen e All-llahut ėshtė leximi i Kur’anit. Shembulli mė i mirė pėr kėtė ėshtė praktika e sahabėve e reflektuar nė njė jetė tė shėndetshme shpirtėrore.
Kur besimtari ndien se i mbyllen rrugėt, nxiton t’i lutet Zotit, duke qėnė i vetėdijshėm se fuqitė dhe mundėsitė e Zotit janė absolute dhe nuk krahasohen me asnjėlloj tė pushtetit qė zotėron njeriu. Zoti ėshtė afėr njeriut. Ai e dėgjon lutjet e njerėzve dhe i pėrgjigjet thirrjes sė lutėsve. Pejgamberi i Zotit, Muhammedi s.a.u.s. i lutej Zotit kur ndodhej nė vėshtrėsi, qė Ai t’i nriēonte rrugėn e zgjidhjes:
“O Zot, nga dija Jote kėrkoj tė mirėn, nga fuqia Jote fuqinė dhe kėrkoj nga tė mirat e Tua tė mėdha. Ti mundesh dhe unė nuk mundem, Ti di dhe unė nuk di, Ti je njohėsi mė i mirė i tė fshehtės.”
“O Zot, nėse kjo punė ėshtė e mirė dhe e dobishme pėr besimin, pėr jetėn dhe pėr pasjetėn time, atėherė mė jep mundėsinė ta kryej dhe mė jep bekimin Tėnd; e nėse ėshtė e keqe dhe e dėmshme pėr mua,atėherė largoje nga unė. Mė sill tė mirėn kudo qė tė jetė dhė mė bėj tė pajtueshėm me tė.”
Pasi besimtari e ka kėrkuar tė mirėn, suksesin, zgjidhjen e dobishme nė ēdo ēėshtje, ai e kryen punėn me ndėrgjegje tė qetė, duke iu bindur vullnetit tė Zotit.
Ėshtė pikėrisht ky besim nė fuqinė, pushtetin, mėshirėn e caktimin e Zotit, qė i krijon besimtarit musliman njė mburojė mjaft tė fuqishme dhe tė sigurtė kundėr ankthit dhe dėshpėrimit. Besimi nė All-llahun xh.sh. ėshtė padyshim ēelėsi i sigurisė dhe qetėsisė sė muslimanit nė vėshtirėsi dhe gėzime, nė ditė tė mira dhe tė vėshtira, nė rini dhe pleqėri, nė shėndet dhe nė sėmundje, i kultivuar pėrmes bindjes dhe praktikės.
Vetėm nėn hijen e besimit nė Zotin Fuqiplotė marrin kuptimin e vėrtetė jeta e vdekja, gėzimi e hidhėrimi, vėshtirėsia e lehtėsimi, e mangėta dhe e plota, e mira dhe e keqja, e kjo bėn qė njeriu tė pėrballet me to me statusin shumėdimensional tė besimtarit.