PDA

View Full Version : Zbulohet planeti i ri!


rilinda
25-04-07, 20:22
Astronomėt zbulojnė "binjakun" e Jupiterit
http://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2003/07/20030704080612_planet_300.jpgPlaneti i zbuluar ėshtė "binjaku" i Jupiterit tė sitemit tonė diellor.


Astronomėt thonė se kanė zbuluar njė planet tė ri, i cili, sipas tyre, shton mundėsitė qė jashtė sitemit tonė diellor tė ekzistojė njė planet si Toka.

Planeti i zbuluar sė fundmi, ėshtė tė ngjashėm me gjigandin e sistemit tonė diellor, Jupiterin.

Ai ka nė orbitėn e vet njė diell, i cili ndodhet 90 vjet dritė larg tij.

Nga kėrkimet e mėhershme, jashtė sistemit tonė diellor ishin zbuluar planete shumė tė ndryshme nga planetėt e sitemit tonė dhe nė orbita ose shumė larg, ose shumė afėr nga diejt e tyre.

Kjo gjė pėrjashtonte ēdo mundėsi tė ekzistencės sė jetės nė to.

Por austronomėt thonė se zbulimi i tyre i fundit, pra planeti i ri, ėshtė larg nga dielli i vet nė tė njėjtėn largėsi sa ėshtė Jupiteri nga Toka.

Kjo, shtojnė ata, rrit gjasat qė tė mund tė ekzistojė dhe njė planet si Toka.

(marrė nga bbc.co.uk)

Dilaver
25-04-07, 23:36
Nė kėtė planet tė zbuluar sipas shkencėtarėve, pėr shkak tė temperaturave tė buta (mesatarisht prej 0- 40 grad C) mund tė ketė edhe ujė nė gjendje tė tė rrjedhshme, qė ėshtė vėndimtare pėr egzistimin e jetės.

Shkencėtarėt mėndojnė se kjo planet mund tė shėrbej si bazė e rėndėsishme pėr misionet e ardhshme tė gjithėsisė, qėllimi i tė cilave do tė ishte hulumtimi pėr jetė jashtė Tokės.

Diametri i saj ėshtė 1.5 herė mė i madh se i tokės, e siperfaqja mund tė jetė shkėmbore apo e mbuluar me oqeane.

Ma-Origano
16-12-07, 17:59
Nė kėtė planet tė zbuluar sipas shkencėtarėve, pėr shkak tė temperaturave tė buta (mesatarisht prej 0- 40 grad C) mund tė ketė edhe ujė nė gjendje tė tė rrjedhshme, qė ėshtė vėndimtare pėr egzistimin e jetės.

Shkencėtarėt mėndojnė se kjo planet mund tė shėrbej si bazė e rėndėsishme pėr misionet e ardhshme tė gjithėsisė, qėllimi i tė cilave do tė ishte hulumtimi pėr jetė jashtė Tokės.

Diametri i saj ėshtė 1.5 herė mė i madh se i tokės, e siperfaqja mund tė jetė shkėmbore apo e mbuluar me oqeane.
rilinda te lumte ! per kete teme qe ke hapur!