PDA

View Full Version : Jetimi dhe shoqėrija jonė!


Albanian eX|PerT
26-04-07, 16:07
Tė dashur miq,

S'ka dyshim se ndėr stolit mė tė vlefshme tė kėsaj Bote ėshtė familja, tė cilėn e etiketuan filozofėt: "Qeliza e shoqėrisė"!!! Pjestarėt e familjeve tona, banojnė nė zemrat tona... i duam shumė, sa qė mund edhe tė sakrifikohemi pėr ta! Pėr tė qenė lumturija mė totale, sigurisht se ajo arrihet duke qėndruar mė afėr tė dashurve tė zemrės... e ata janė familja!

...kėnaqemi... e jetojmė tė lumtur.... gėzohemi... etj... me prinderit tanė... vallė, sa ua dimė vlerėn atyre? Apo njerėzit ua dinė vlerėn krijesave dhe gjerėve atėherė kur nuk i kanė afėr?

Atėherė kur na kaplon gėzimi i madhė me prindėrit tanė, vallė i kujtojmė jetimat, qė s'ka kush t'i pėrqafoje... s'ka nėnė qė e pėrkledhė.... e qė presin lėmoshėn e tė tjerėve :frown:?

A i ke thėnė babait tėnd ndonjė ditė, mi jep 5 euro sepse dua tė ja jap njė jetimit?

A i ke thėnė nėnės tėnde ndonjė ditė, pėrgatite sonte njė darkė se do e thėrras njė jetim ta gezojmė nė shtepinė tonė me njė mikpritje?

A i ke thėnė ndonjė shokut jetim kėtė javė, eja me mua dalim shetitemi, (tė ia heqėsh mėrzinė)?

A i ke thėnė babit tėnd, se filan shoku im e shoqja ime ėshtė jetim/e, e po ia blejmė librat dhe fletoret pėr kėtė vit shkollor?

A i ke thėnė familjes tėnde, qė t'i dėrgoni dhurata pėr ndonjė festė ndonjė jetimit tė cilin s'ka kush ta gėzoje?

A i ke buzėqeshur sot ndonjė jetimit?

A e ke shoqėruar sot njė jetim?

A i ke dhėnė lėmoshė ndonjė jetimit sot, qė t'i hiqet urija?

A ia ke fshirė lotin njė jetimi qė qan pėr prindėrit e tij?

A e ke vizituar njė jetim sot qė ta shoqėrosh, e t'i largohet vetmija?

Tė paktėn... tė paktėn bile.. a ia bleve njė akullore njė jetimit qė ta gėzosh?

A ia pėrkdhele njė jetimit sot flokėt, qė tė ndihet i gėzuar?

A i ke thėnė shoqės e shokut tėnd ndonjė ditė, rrespektoje e nderoje kėtė djalė e kėtė shoqe se ėshtė jetim?

...a ke menduar ndonjeherė sikur ti tė jesh jetim.....????

p.s. Kėtė temė e hapa nė menyrė qė tė diskutojmė se si jeton jetimi nė shoqėrinė tonė... sa interesohet shoqėrija jonė pėr ta... si mund t'i ndihmojmė... pastaj edhe tė flasim njėkohėsisht edhe pėr vlerėn e prindėrve, qė sot shumica nuk e dijne...!!!!

Ju pershendet!
Experti!

Albanian eX|PerT
26-04-07, 16:13
Kėtu posht do e postoj njė tekst tė njė shoqate shqiptare bamirėse nė Amerikė, ku tubohen ndihma pėr jetimat e Kosovės! Dhe njėkohėsisht duke shpresuar se edhe ju do interesoheni tė kontribuoni nė kėtė drejtim, mbase nė fund e keni edhe adresėn ku mund tė dėrgohen ndihma pėr jetimat e Kosovės!


Ėshtė nė gjuhėn angleze:


SPONSOR AN ORPHAN
http://www.aicc-ny.org/Orphan%20Pictures/Icons/b_geninfo.jpg (http://www.aicc-ny.org/general_information_about_orphan.htm) http://www.aicc-ny.org/Orphan%20Pictures/Icons/b_s.orphans.jpg (http://www.aicc-ny.org/sponsors_list.htm) http://www.aicc-ny.org/Orphan%20Pictures/Icons/b_howcanspon.jpg (http://www.aicc-ny.org/orphans.htm#HOW)
http://www.aicc-ny.org/Orphan%20Pictures/Icons/sponsor_an_orphan.gif (http://www.aicc-ny.org/Orphan%20Pictures/Unsponsored/orphans_need_sponsors_1_2.htm)


Imagine those children lost their parents in the war. No one left behind them. No support. No warm caring eyes on them. Most of us are not able to think of the dimensions of this situation. Imagine no father maybe no mother even no brothers and sisters. Food is not enough to grow them up. They need love. They need caring. Look those eyes. There are leftovers from that cruel war. Fear, pain, helplessness. Please support them. Probably we can not erase bad effects of the war. But we can help them to know that we are caring. They are not alone. Do not delay your help. AICC help you to help those orphans.[/URL] Children are innocent. Image left from Kosovo War
HOW CAN I SPONSOR AN ORPHAN?
Step 1. (http://www.aicc-ny.org/orphans1.htm) Select an orphan or orphans. (http://www.aicc-ny.org/Orphan%20Pictures/Unsponsored/orphans_need_sponsors_1_2.htm)
Step 2. Determine how much can you send to your orphan or orphans.
Step 3. Contact us with e-mail, letter , phone or fax.
Step 4. We can assist you further detail.
Select an orphan or orphans (http://www.aicc-ny.org/Orphan%20Pictures/Unsponsored/orphans_need_sponsors_1_2.htm)
[U]CONTACT US
307 Victory Blvd.
Staten Island NY 10301 USA

Telephone: 718 816 9865
Fax: 718 816 5829
e-mail : [email protected] ([email protected])

Marrur nga: http://www.aicc-ny.org/orphans.htm

Albanian eX|PerT
26-04-07, 16:15
Children are innocent. Image left from Kosovo War


http://www.aicc-ny.org/kosovaimages/orphans/time.jpg (http://www.aicc-ny.org/orphans1.htm)

Albanian eX|PerT
26-04-07, 16:18
Edhe nje shtojcė: E kam parasysh se eshte e mundur te kemi ne forum bashkebisedues jetim, porse shpesoj nga ata nje mirekuptim per neve, mbase qellimi i hapjes se kesaj teme eshte subtil e i cilter per te fituar mesime te dobishme, qe jane per te miren e shoqerise, pra per te gjithe ne! Ju nderon

Experti

karkalec
26-04-07, 16:23
Kjo eshte nje Teme shum Delikate.

Vete jam rritur me Prinder. Nena ime ka tani 2 Vjet qe me ka vdekur.

Ka momente qe Ajo me mungon shume, jane ato momente kur do te donja te vinja koken time ne Preherin e Saj dhe Ajo te me perkedhelte me Doren e Vet siper flokeve te mi.

Kam shum Dhimbsuri me Femijet Jetime.!!!

Prishtinasja_
26-04-07, 16:50
Vellaqko te pershendes per temen !!!

nuk dua ta zgjas shume dhe ti pergjigjem atyre pytjeve tua sepse vete jam rrite pa njeri prinde dhe e di se cka do me thene te jesh" jetim" !!!
Per fat te keq ju takoj atyre femijeve qe kan prinde te shkurorezuar !!
Dmth. jam rrit pa njerin prind! Pa nenen !! :frown:

Ne pergjithsi ngrohtesine me te madhe femijes i jep nena. Nje femije i rritur me nje prind eshte i vuajtur shpirterisht, e lere me ata femije jetim qe nuk kan asnjerin prinde !!!

Deshiroj qe te kete ma pak femije jetim dhe femije te braktisur ne kete bote !!
Sepse dashuria dhe ngrohetesia e prinderit e sidomos e nenes ... eshte e pazavendesueshme !!

Ju pershendes nga zemra

Prishtinasja_

Albanian eX|PerT
26-04-07, 16:55
:frown: Prishtinasja_:

"Ti je yll i pashuar, je si zane e zbukuruar qe nuk te mposht as diell e hene....
o moj e shtrenjta nene !!!!!"

R&L&M
27-04-07, 05:49
Albanian eX|PerT Vendndodhja: N'prehnin e nėnės sime...!!! Jetimin kurr askush nuk mund ta kuptoj, e aq me pak ata te cilet jan te strukur ne preherin e ngroht te nenes. Jam rriturr vet pa nenen, e femiu per nene mbetet jetim.

Paradox_13
27-04-07, 15:11
"Femiu pa nane,si nata pa hane "

Nje thenje popullore shume e qelluar,..sa mire paraqitet gjendja e vajtushme e foshnjes bonjake me keto fjale,duke pershkruar gjendjen e ti te mbetur ne meshiren e fatit e ne terre te nates se pambaruar...Te mjera ato nena qe pas vete len femi te vegjel,se shumica e baballareve nuk kujdesen si duhet per foshnjet,e njerkat ne te shumten e rasteve nuk njejn dhimbje per femiun bonjak qe u kan len ne trashegimi ato qe liruan vendin e tyre ne ate shtepi.
Ata bonjak qe rriten me njerka te kqija-se nder to ka edhe te mira, e kan kuptu se sa e hidhur eshte humbja e nenes....

Albanian eX|PerT
27-04-07, 17:50
Nje sqarim: Ato pyetjet qe i kam bere, nuk jane per te dhene pergjigje ne publik, porse thjesht si nje perkujtim, ne vetvete te pergjigjeni dhe te llogarisni vetveten se sa jeni aktiv ne kete drejtim!

Ju pershendes
Tė dashur miq,

S'ka dyshim se ndėr stolit mė tė vlefshme tė kėsaj Bote ėshtė familja, tė cilėn e etiketuan filozofėt: "Qeliza e shoqėrisė"!!! Pjestarėt e familjeve tona, banojnė nė zemrat tona... i duam shumė, sa qė mund edhe tė sakrifikohemi pėr ta! Pėr tė qenė lumturija mė totale, sigurisht se ajo arrihet duke qėndruar mė afėr tė dashurve tė zemrės... e ata janė familja!

...kėnaqemi... e jetojmė tė lumtur.... gėzohemi... etj... me prinderit tanė... vallė, sa ua dimė vlerėn atyre? Apo njerėzit ua dinė vlerėn krijesave dhe gjerėve atėherė kur nuk i kanė afėr?

Atėherė kur na kaplon gėzimi i madhė me prindėrit tanė, vallė i kujtojmė jetimat, qė s'ka kush t'i pėrqafoje... s'ka nėnė qė e pėrkledhė.... e qė presin lėmoshėn e tė tjerėve :frown:?

A i ke thėnė babait tėnd ndonjė ditė, mi jep 5 euro sepse dua tė ja jap njė jetimit?

A i ke thėnė nėnės tėnde ndonjė ditė, pėrgatite sonte njė darkė se do e thėrras njė jetim ta gezojmė nė shtepinė tonė me njė mikpritje?

A i ke thėnė ndonjė shokut jetim kėtė javė, eja me mua dalim shetitemi, (tė ia heqėsh mėrzinė)?

A i ke thėnė babit tėnd, se filan shoku im e shoqja ime ėshtė jetim/e, e po ia blejmė librat dhe fletoret pėr kėtė vit shkollor?

A i ke thėnė familjes tėnde, qė t'i dėrgoni dhurata pėr ndonjė festė ndonjė jetimit tė cilin s'ka kush ta gėzoje?

A i ke buzėqeshur sot ndonjė jetimit?

A e ke shoqėruar sot njė jetim?

A i ke dhėnė lėmoshė ndonjė jetimit sot, qė t'i hiqet urija?

A ia ke fshirė lotin njė jetimi qė qan pėr prindėrit e tij?

A e ke vizituar njė jetim sot qė ta shoqėrosh, e t'i largohet vetmija?

Tė paktėn... tė paktėn bile.. a ia bleve njė akullore njė jetimit qė ta gėzosh?

A ia pėrkdhele njė jetimit sot flokėt, qė tė ndihet i gėzuar?

A i ke thėnė shoqės e shokut tėnd ndonjė ditė, rrespektoje e nderoje kėtė djalė e kėtė shoqe se ėshtė jetim?

...a ke menduar ndonjeherė sikur ti tė jesh jetim.....????

p.s. Kėtė temė e hapa nė menyrė qė tė diskutojmė se si jeton jetimi nė shoqėrinė tonė... sa interesohet shoqėrija jonė pėr ta... si mund t'i ndihmojmė... pastaj edhe tė flasim njėkohėsisht edhe pėr vlerėn e prindėrve, qė sot shumica nuk e dijne...!!!!

Ju pershendet!
Experti!

Sy_kaltra
20-05-07, 20:06
Nena te le jetim kurse Babai te le fukara.

Kur humbe te dy prinderit ke humbe pasurin me te madhe qe quhet LIMTURI.

Flas nga provoja qe perjetova qysh nga dita e par e lindjes ..

emine
13-01-12, 20:07
Nje virtyte qe ka populli yne shume pak popuje tjere kan,deri ne kohen e sotme shume pak femije kan qen rrugeve ,sido qe te ket qen ata jan pranu nga te afermit e tyre,ne disa raste jan kujdes me shume se mundet nje prind per fmijen e tyre dhe ne raste tjera keqatrajtime,,,,kam pas nje kusherire i pat vdek nena mase lindi ajo,gjyshja dhe gjyshi axhet dhe hallat e pranune dhe deshte me shume se mundet ta merr dikush me mend,poashtu edhe ne ne shkolle kemi qen te kujdeshem me te ,kemi jap maksimumin per mos ta lendu me fjal apo mos ta trajtu si shokte dhe shoqet tjera....Une kam tmerreshisht dhimbje per jetimet :(
nese do ju ndodhte diqka vllezerve dhe motrav t mia( larg qofte) do isha ne gjendje te flijoja jeten time per mos tu rrit ata ne duar te hueja...

emine
14-01-12, 14:44
I vdes shoqja e ngushtė, i birėson pesė fėmijėt !Njė grua nė Britaninė e Madhe fitoi titujt e parė tė gazetave, pasi vendosi qė tė birėsonte tė pesė fėmijėt e shoqes sė saj tė ngushtė, e cila ndėrroi jetė pak kohė mė parė.

Nėnė e tre fėmijėve, familja e Julie Jones ėshtė zgjeruar tashmė nė dhjetė antarė (8 fėmijė, ajo dhe bashkėshorti) dhe ajo e thotė se ėshtė e sigurt qė edhe qė nėse do tė kishte ndodhur e anasjellta, shoqja e saj e ndjerė do tė kishte bėrė tė njėjtėn gjė.

Tre djemtė dhe dy vajzat e Caroline Atkins, duhet tė shoqėroheshin nė njė jetimore, por Julie thotė se nuk mund ta lejonte qė kjo tė ndodhte.

Caroline u diagnostikua me njė tumor tė paoperueshėm nė tru nė prill 2009 dhe ndėrroi jetė disa muaj mė pas nė moshėn 45-vjeēare. Nė njė rastėsi fatkeqe tė fatit, babai, gjithashtu u diagnostikua me njė tumor edhe mė agresiv nė tru disa muaj mė vonė dhe ndėroi jetė nė fillim tė 2011-s, pothuajse njėkohėsisht me bashkėshorten e tij.

”Jam e sigurt qė ata tė dy ndihen tė qetė nė parajsė kur shohin qė fėmijėt e tyre do tė rriten me dashuri dhe me dy prindėr qė do tė kujdesen sikur tė ishin David dhe Caroline”, thotė Julie.

Tashmė, nė shtėpinė e saj, pėrveē fėmijėve tė saj, Adam (20 vjeē) Peter (18), Christian (14) shtohen edhe Micheal (12), Keiran (11), James (10), Emma (8) dhe Chantelle (6).http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/402136_351548591523235_141388129205950_1546121_110 7686437_n.jpg