PDA

View Full Version : Muzika e viteve 80` ta


Linka_pz
28-04-07, 10:35
http://www.gerguri.net/fisniket/images/fisniket03_05.gif http://www.gerguri.net/fisniket/images/fisniket03_06.gif


http://www.gerguri.net/fisniket/images/fisniket03_10.gif http://www.gerguri.net/fisniket/images/fisniket_81.jpg
Pop bend-i FISNIKĖT u formua nė vitin 1980 gjatė kohės kur nė Kosovė mbretėronte njė atmosfere e volitshme pėr zhvillimin Rock-ut lokal. Atėbotė veē ishte formėsuar njė tradite dhe ngjyrė autoktone nė kėtė stil tė muzikės. Bend-at 'Gjurmėt', 'Ilirėt', 'Minatori' e tė tjerė gjatė kėsaj kohe mbretėronin nė Rock-Pop skenėn kosovare, kurse 'Fisnikėt' e plotėsuan kėtė me stilin e tyre tė ashtuquajtur akustik, ku pėrcjellja e kėngėve bėhet me kitare akustike.

Linka_pz
28-04-07, 10:36
http://www.gerguri.net/fisniket/images/fisniket_82.jpg
http://www.gerguri.net/fisniket/images/fisniket_05.jpg

Linka_pz
28-04-07, 11:31
Albumet

Ne vitin 1989 u kompletua materiali per albumin e pare por ngjarjet e kesaj kohe te shkaktuara nga agresioni serb e nderpren publikimin.U desh te pritet deri ne vitin 1992 qe te shfrytezohet staus kuoja politike qe te inēizohej albumi i pare, qe u be ne studjon e pare dhe te vetme te asaj kohe.
Polifonia pronari i te ciles ishte Naim Krasniqi.

Kenga Dada Sale u be menjehere hit dhe albumi kishte 10 kenge duke perfshir ketu edhe kenge te vjetra te ri inēizuara.


Ne vitin 1995 u inēizua edhe albumi i dyte Kur te vjen pleqeria me gjithsejt 8 kenge, te gjitha keto u bene hite e posaqerisht kenga Maliqe. Inēizues ishte Florent Boshnjaku i ndihmuar nga basisti i njohur Agim Berisha.

Albumi i trete i Fisnikeve u inēizua ne vitin 2000 me tete kenge ne studion e Enis Presheves Hitet e ketij albumi ishin Dashuri oj dashuri.Shiu kenge kjo e krijuar ne vitin 1982 por e inēizuar per here te pare ne kete album.

Ne vitin 2002 u inēizua albumi i katert album ky jo konvencional pasiqe per krijimin e tij u perdor inēizimi Live nga nje ēfaqje ne nje kafiteri te Prizrenit Albumi ka 20 kenge dhe perfshinte gjitha kenget e Fisnikeve, por edhe kenge tjera te pop rok skennes Kosovare.

Linka_pz
28-04-07, 11:36
Fisniket-ShiuPerseri po bije shi
pse nuk therret pse behesh fmi
pse je ashtu e pa bese
kesaj s'i thojn dashuri

Cka do t'bejsh sod ne shtepi
do t'flesh a do t'mesosh
do t'shikosh si bije shi
apo nenes ti ndihmosh

Une mendoj vetem ne ty
ndersa jasht po bije shi
une te kerkoj vetem ty
dhe degjoj kete melodi....kete melodi

Telefoni prore hesht
kot pres ti nuk therret
une s'kam faj qe eshte
shi kur te bjen thon bereqet
pse genjehesh kur me takosh
ke mesuar s'ke pas koh
dikur do te me kerkosh
por atehere do te jete vone

Linka_pz
28-04-07, 11:37
Fisniket-PleqeriaErdhi rradha te kendoj kengen per ty
erdhi ai moment kur vargjet shkruhen
lote pikojn nga syte
une s'kam qene poete i mire
te shkruaj nuk kam dit
vetem kete refren per ty e ruajta
me zemer e kendoj

Ref:
Kur te vjen pleqeria
do t'jesh vetem ne shtepi
do te kujtohen fjalet te mia
s'dot jem prane lotet ti fshi...lotet ti fshi

Me kujtohet kur me thoshe
nuk ndahem nga ti
ku do qe te shkosh do t'jem prane teje
deri ne pleqeri
tani vetem kengen mbeti si kujtim per ne
edhe ky refren qe po e degjon
ku do qe te jesh

Ref:
Kur te vjen pleqeria
do t'jesh vetem ne shtepi
do te kujtohen fjalet te mia
s'dot jem prane lotet ti fshi...lotet ti fshi

Linka_pz
28-04-07, 13:32
Disa hite te Fisnikeve qe sot e asaj dite degjohen me endje kenge te rekullueshme

Molla me sherbet
Pleqeria
Do te shkrihem
Lulja ime
Zoteria juaj

Linka_pz
28-04-07, 15:38
Gjurmėt janė grup kosovar i muzikės rok end roll i viteve 1980-1986. Grupi kishte pesė antarė. Vokalisti i grupit ishte Migjen Kelmendi (http://sq.wikipedia.org/wiki/Migjen_Kelmendi), tani gazetar dhe publicist i njohur. Nė vitin 2002 Gjurmėt publikuan projektin Gjurmėt LP, njė pėrmbledhje e kėngėve tė tyre me incizim tė lartė dhe shkrime retrospektive tė Kelmendit pėr kohėn e funksionimit tė grupit. Grupi Lindja (http://sq.wikipedia.org/wiki/Lindja_%28bend%29) e vazhdon sot traditėn e Gjumėve nėpėrmjet kėndimit tė kėngėve tė tyre.Kėngėt


Kėnga ime e pakėnduar
Njė grusht qershia
Hapi sytė
Mendoja ēdo gjė merr fund pa ty
Nė tren pėr Prizren
Hero i qytetit pa lume
Tė shtrirė mbi kanape
Ndonjė gjurmė duhet lėnė
Eja tė shkojmė nė Prishtinė
Mikrofoni
Hapi sytė e zi
Po tė jemi vashė ne tė dy
O moj
Le tė bėhet ferr
Sa herė tė shikoj nė sy
Ai kujtim

Linka_pz
29-04-07, 13:01
Grupi Minatori

Kenget

Minatori Athua enderr je ti (http://www.geocities.com/ilirm2000/muzike/minatori/athuaenderrjeti.ram) Minatori Babai im (http://www.geocities.com/ilirm2000/muzike/minatori/babaiim.ram) Minatori E di se do te shofe (http://www.geocities.com/ilirm2000/muzike/minatori/edisedoteshof.ram) Minatori Emri yt plage (http://www.geocities.com/ilirm2000/muzike/minatori/emriytplag.ram) Minatori Me pelqen ... (http://www.geocities.com/ilirm2000/muzike/minatori/mepelqen.ram) Minatori Me vjen te qaje.. te shaje (http://www.geocities.com/ilirm2000/muzike/minatori/mevjenteqaj_shaj.ram) Minatori Mihane

(http://www.geocities.com/ilirm2000/muzike/minatori/mihane.ram) Minatori Mire a keq (http://www.geocities.com/ilirm2000/muzike/minatori/mirakeq.ram) Minatori Molla me sherbet

(http://www.geocities.com/ilirm2000/muzike/minatori/molla.ram) Minatori Orgasmi (http://www.geocities.com/ilirm2000/muzike/minatori/orgasmi.ram) Minatori Perseri (http://www.geocities.com/ilirm2000/muzike/minatori/perseri.ram) Minatori Ndoshta jam i qmendur nga pak (http://www.geocities.com/ilirm2000/muzike/minatori/qmendurngapak.ram) Minatori Rruga e gjate jeta e shkurter (http://www.geocities.com/ilirm2000/muzike/minatori/rrugagjatejetashk.ram) Minatori Te dua sa Kosoven

(http://www.geocities.com/ilirm2000/muzike/minatori/teduasakosoven.ram) Minatori Te kujtoj dhe s'te kuptoj (http://www.geocities.com/ilirm2000/muzike/minatori/tekujtojdhestekuptoj.ram) Minatori Udha e mbare (http://www.geocities.com/ilirm2000/muzike/minatori/udhaembare.ram) Minatori Vetem une kam kohe (http://www.geocities.com/ilirm2000/muzike/minatori/vetemunekamkohe.ram) Minatori Kenge mllefi (http://www.geocities.com/ilirm2000/muzike/minatori/kengemllefi.ram)

Linka_pz
29-04-07, 13:07
http://muzika.albasoul.com/foto/Minatori2.jpg

Linka_pz
29-04-07, 13:12
Shfletoj gazetėn, pėr ty mendoj (javascript:popUp('play.php?id=2782&PHPSESSID=c2157d3541d9dfc7c810b48528c45492'))
Nė duart e tua do tė vdes (javascript:popUp('play.php?id=2777&PHPSESSID=c2157d3541d9dfc7c810b48528c45492'))
Ėngjėll (javascript:popUp('play.php?id=2775&PHPSESSID=c2157d3541d9dfc7c810b48528c45492'))
Njeriu i fundit nė planet (javascript:popUp('play.php?id=2778&PHPSESSID=c2157d3541d9dfc7c810b48528c45492'))
Brezi im (javascript:popUp('play.php?id=2774&PHPSESSID=c2157d3541d9dfc7c810b48528c45492'))
Si shiu nė xhama qė bien (javascript:popUp('play.php?id=2783&PHPSESSID=c2157d3541d9dfc7c810b48528c45492'))
Nuk po m’kėrcet (javascript:popUp('play.php?id=2780&PHPSESSID=c2157d3541d9dfc7c810b48528c45492'))
Orė e prishur (javascript:popUp('play.php?id=2781&PHPSESSID=c2157d3541d9dfc7c810b48528c45492'))
Nuk besoj nė politikė (javascript:popUp('play.php?id=2779&PHPSESSID=c2157d3541d9dfc7c810b48528c45492'))
Mos harro Evropė (javascript:popUp('play.php?id=2776&PHPSESSID=c2157d3541d9dfc7c810b48528c45492'))

Linka_pz
29-04-07, 13:13
http://muzika.albasoul.com/foto/ATejeci.jpg

Agim Tejeci

Linka_pz
29-04-07, 13:17
Qaj kitarja ime (javascript:popUp('play.php?id=3176&'))
Shko dallėndyshe (javascript:popUp('play.php?id=3177&'))
Afrohu zemėr ti (javascript:popUp('play.php?id=3169&'))
Lamtumirė prindėrit e mi (javascript:popUp('play.php?id=3172&'))
Njė melodi (javascript:popUp('play.php?id=3174&'))
Sonte jemi mbledhė (javascript:popUp('play.php?id=3178&'))
O kitare kitare (javascript:popUp('play.php?id=3175&'))
Je larguar diku (javascript:popUp('play.php?id=3171&'))
Ne u deshtėm por na ndanė (javascript:popUp('play.php?id=3173&'))
Disa herė mė shkon ndėrmend (javascript:popUp('play.php?id=3170&'))
Vaje (javascript:popUp('play.php?id=3179&'))

Te gjitha keto kenge mund ti degjoni ne
Albsoul Shpirti i Shqiptar.

eksperti 1
01-05-07, 14:49
A vetem kta i paska kosova a ?

Linka_pz
02-05-07, 18:05
A vetem kta i paska kosova a ?

Jo i nderuar eksperti 1 nuk i ka vetem keta Kosova ka shume mirepo une ja nisa
por kam deshir qe edhe ju te postoni diqka lidhur me kete teme!!!
Me shume respekt Linka_Pz

sherri
18-05-07, 11:40
Linka_pz, te falemnderit qe ke sjell te gjitha keto keng,te pa harruara ne nje faqe...e kam nje lutje:nese ke mundsi dicka nga grupi 403-e,te na sjellesh te para-falenderoj,-ne nje faqe ku i kam gjet ,nuk jane me.

Linka_pz
18-05-07, 12:35
Ja disa kenge te grupit 403

Grupi 403

1.
A do tė kthehet (rtsp://popullore.free.fr/Grupi403/1)
2.

Arsyeja Nr. 2 (rtsp://popullore.free.fr/Grupi403/2)
3.

Boemi (rtsp://popullore.free.fr/Grupi403/3)
4.

Bėhu fer (rtsp://popullore.free.fr/Grupi403/4)
5.

Engjujt nuk jetojnė nė tokė (rtsp://popullore.free.fr/Grupi403/5)
6.

Epizodi i fundit (rtsp://popullore.free.fr/Grupi403/6)
7.

Filimi (instrumental) (rtsp://popullore.free.fr/Grupi403/7)
8.
Fundi (Instrumental) (rtsp://popullore.free.fr/Grupi403/8)
9.
Indexi (rtsp://popullore.free.fr/Grupi403/9)
10.
Me ty (rtsp://popullore.free.fr/Grupi403/10)
11.
Nė derė tė kujt tani po troket (rtsp://popullore.free.fr/Grupi403/11)
12.

Paraja (rtsp://popullore.free.fr/Grupi403/12)
13.

Pėrralla (rtsp://popullore.free.fr/Grupi403/13)
14.

Qyteti im (rtsp://popullore.free.fr/Grupi403/14)
15.

Ėndrra (rtsp://popullore.free.fr/Grupi403/15)http://www.tokashqiptare.com/foto90/foto-lajmet/pointer.gif (rtsp://popullore.free.fr/Grupi403/Grupi403)

natyra
15-03-08, 16:48
Pershendetje per Linka_pz...jeni e mrekullueshme...:)
Te them se ishe nje vajze tejet e manciopuar,madje dhe e perkushtuar ne gjitha aktivitete........
prandaj botes shqiptare,keshtu i duhen bijat si ti...
Ps..me lejo te pergezoi ne gjitha lamit e tua jetsore....:smile: te pershendes me Titullin e kenges aty Eper Qyteti im.

Jufalemnderit
Natyra

Marinc
17-03-08, 15:42
Muzika e vitev 80' ka qen muzik me e mirfillt , me e kendshme, me melankonike , me natyrore ,
kurse tani muzika sot u be nji biznes , ka shum njerz qe kendoj dhe nuk kan aftesi per muzik nuk e kan profesion , dhe jan kyq ne te , vetem e vetem te perfitojn prej saj .

Skyfter
04-05-08, 00:27
Pershendetje ...

Pelqej kenget nga Fisniket por nuk pelqej Kengetarin nga Fisniket!
Agim Gerguri me shume perngjen ne (sexsuchtig) macho typ egoist se sa kengetar!

tip antipatik!