PDA

View Full Version : Agatha Christie-"Mbretėresha e krimit"


rilinda
01-05-07, 18:55
http://mathomhouse.typepad.com/photos/womens_history_month/whm_agathachristie_cassiopeedotupsuddotf.jpg

Agata Kristi, e njohur nė botė si shkrimtare e romaneve kriminalistike, ka botuar mbi 80 romane dhe pėrmbledhje tė tregimeve tė shkurtėra, e pėrkthyer mė shumė se Shekspiri, veprat e saja janė tė shitura pėrtej bilona ekzemplarėve, vetėm nė gjuhėn angleze dhe po aq ekzemplarė nė mbi 100 gjuhė nė tė cilat janė tė pėrkthyera, kėshtu qė me tė drejtė mban titullin "Mbretėresha e krimit". Vetėm veprat e Shekspirit dhe Bibla janė shitur mė shumė, por Shekspirit ia ka kaluar me numrin e gjuhėve, nė tė cilin ėshtė e pėrkthyer, kėshtu qė me numrin e tė gjitha veprave gjithsesi zė majėn e letėrsisė botėrore si shkrimtarja mė produktive e tė gjitha kohėrave. Pėr 56 vitet e veta prej shkrimtareje aktive, ka shkruar dhe ka botuar 67 romane kriminalistike, mbi 150 tregime tė shkurtėra tė cilat janė tė pėrmledhura nė mbi 20 vepra, me dhjetėra vepra tė shkurtėra e tė gjata dramatike, prej tė cilave mė e njohura gjithsesi ėshtė "Mousetrap", e cila vetėm nė Londėr, nė Teatrin e Ambasadorėve, ėshtė shfaqur pandėrprerė mė shumė se 30 vjet dhe ėshtė interpretuar pėrpak 9.000 herė, ndėrsa deri tani nė botė ka patur mė shumė se 20.000 realizime (shfaqje) dhe zgjat mbi 50 vjet. Disa dhjetėra filma dhe seriale televizive janė incizuar sipas motiveve tė romaneve tė Agata Kritsit.
Agatha Mary Clarissa Miller Christie Mallowan ėshtė e lindur me 15 shtator 1890 nė shtėpinė "Ashfield" nė rrugėn Barton, Torquay, Devon nė Angli, si bija e Frederick Alvah Millera-amerikan dhe Clarisse Boehmer Miller- angleze, si mė e reja nga tre femijėt- vėllai Monty dhe motra Madge, nė njė familje tė shquar patriarkale. Babai i vdiē deri sa ajo ishte 11 vjeēare. E rritur dhe e edukuar nėn mbikqyrjen e guvernantėve dhe kujdestarėve, kurrė nuk ka shkuar nė shkollė, por qė nė moshėn 5 vjeēare ka ditur tė lexojė e tė shkruajė. Derisa ishte fėmijė ia tėrhiqnin vėmendjen lojėrat e ndryshme kreative, por ngaqė ishte shumė e tėrhequr dhe e turpshme, me vėshtirėsi i ka shprehur ndjenjat e saj dhe me vite i ėshtė kthyer muzikės, ku e gjeti mėnyrėn e shprehjes, por mė vonė iu kthye edhe shkrimit nėn mbikqyrjen vigjilente dhe pėrkrahjen e nėnės. Qė nė moshėn 12 vjeēare filloi tė shkruajė poezi dhe tregime tė shkurtėra dhe nėn kėshillat e nėnės ua dėrgonte revistave dhe gazetave. Nė moshėn 16 vjeēare shkon pėr tu shkolluar nė Paris, ku studion pianon dhe kėndimin. U ėshtė pėrkushtuar shumė studimeve, por frika e saj prej skenės dhe paraqitjeve publike, si dhe natyra e saj e tėrhequr, ia ka pamundėsuar asaj qė seriozisht t'i pėrkushtohet pianos dhe kėndimit dhe bėjė karierė. Pas pėrfundimit tė shkollimit, me tė ėmėn shkon nė Egjipt (Kairo) dhe atje shkruan tregimin e parė tė shkurtėr. E pėrkrahur nga e ėma, si dhe nga Edena Philipttosa, fqinje dhe mike nga Torquaya, vazhdoi qė tė merret me shkrime.


-vazhdon-

rilinda
01-05-07, 18:59
Nė vitin 1912 u njoftua me Archibald Christie, pėr tė cilin u martua dy vite mė vonė, por dy ditė pas kurorėzimit, ai lė Parisin dhe shkon nė detyrėn e oficerit tė mbretėrisė nė kuprusin e aviacionit. Nė kohėn e Luftės sė Dytė Botėrore, Agata ka punuar si motėr medicinale nė Spitalin e Kryqit tė Kuq nė Torquay, ku merr shumė njohuri tė vlefshme rreth helmeve, tė cilat do t'i vlejnė mė vonė kur t'i pėrshkruajė krimet nė veprat e veta. Pas pėrfundimit tė luftės, mė 1918, ata dy pėrqėndrohen nė Londėr. Mė 1919 u lind e bija Rosalinda. Gjersa kolonel Kristi (bashkėshorti i saj) ka qenė i zėnė me luftėn, Agata nė afat prej njė viti pėrfundon punėn nė librin e misterieve "The Mysterious Affair at Styles" , e cila disa herė ėshtė refuzuar nga ana e botuesit deri sa pėrfundimisht e pa dritėn, dhe me 1920 u bė hit i vėrtetė. Vit pas viti, Agata boton edhe disa romane tė popullarizuara, por qė nė botim e parė shfaqet Herkul Poiroti (protagonisti i Agatės), i cili me inteligjencėn e vet brilante rrezikon t'ia turbullojė lavdinė e krijueses sė famshme dhe tė bėhet protagonisti kryesor nė 30 veprat e saj qė do t'i shkruajė mė vonė. Ajo do tė pėrkujtohet si shkrimtarja mė e famshme e romaneve detektive tė shekullit XX dhe ai (Herkul Poiroti) detektivi mė i famshėm i tė gjitha kohėrave , i cili ėshtė paraqitur nė ndonjė vepėr.
Pėrkundėr qė rruga e saj nė karrierė si shkrimtare shėnon njė ngjitje kah lindja e diellit, tė njejtėn gjė nuk e bėn edhe bashkėshortėsia e saj me Archibaldin. Ai me tu dashuruar nė njė grua tė re Nancy Neele, i kėrkoi Agatės shkurorėsim mė 1926. Nė tė njejtin vit, vėmendjen e tėrė publikut e tėrhoqi vepra e saj "The Murder of Roger Ackroyd", e cila u gjet nė shitje. Aq shumė e tėrhoqi vėmendjen kjo vepėr, sa u adaptua si shfaqje teatrale nė "Alibi". E rrethuar me dhimbjen pėr shkak tė vdekjes tė sė ėmės si dhe mossuksesin nė jetėn private nė bashkėshortėsi me Archibaldin, Agata nė mėnyrė misterioze zhduket, duke e lėnė kėshtu tėrė Anglinė nė hamendje rreth asaj se ku ėshtė dhe ēka i ka ndodhur. Ėshtė gjetur 11 ditė mė vonė nė njė hotel tė vogėl nė veri tė Anglisė- nė Harrogate, e paraqitur me emrin Mrs Neele, dhe i ka sqaruar policisė rreth zhdukjes sė saj si humbje tė kujtesės. Megjithatė ėshtė gjetur edhe vetura e saj e shkatėrruar nė afėrsi, kėshtu qė zhdukja e saj edhe sot e kėsaj dite ka mbetur mister. Kjo ngjarje ka qenė temė e filmit "Agatha" tė cilit mė 1978 ia ka bėrė regjinė Michael Apted. Nė rolet kryesore janė paraqitur Vanessa Redgrave dhe Dastin Hofman. Mė 1928 pėrfundimisht mori fund shkurorėzimi me Archibald Christin, i cili vdiē mė 1962.
Pas shumė hiteve tė mėdha siē janė "The Mistery of the Blue Train" dhe "The Seven Dials Mistery", si dhe pėrmbledhjet me tregime tė shkurtėra, mė 1930 nė shitje paraqitet romani i saj i ri "Murder at the Vicarage", me tė cilin nė literaturė paraqet Miss Jane Marple, detektivin e saj tė dytė tė famshėm poashtu. Nė tė njejtin vit mė 11 shtator, martohet me Max Mallowana (14 vjet mė i ri), njė arkeolog tė cilin e njohu qysh mė 1927 nė udhėtimin e saj tė parė nėpėr Messopotami. Jeta dhe udhėtimet e saja nėpėr lindjen e mesme dhe tė afėrt, njohja e viseve te reja dhe zakonet i janė burim inspirimi pėr shkrimin e romaneve tė mėdha "Death on the Nile" dhe "Murder in Messopotamia". Nė ato dhjetė vite (1930-1940), i ka shkruar romanet mė tė popullarizuara tė cilat e kanė pėrforcuar me titullin "Mbretėresha e krimeve". Ato romane ishin: "Murder on the Orient Express", "Death one the Nile", "Ten Little Niggers", "Cards on the Table", "ABC Murders", "Why didn't ask Evanse". "Three- Act Tragedy", si dhe pėrtej 50 tregime tė shkurtėra me belgjikasin e njohur Herkul Poirotin nė rolin kryesor... Nė ato vite paraqitet edhe seria e re e tregimeve me detektivėt e rinjė: Harley Quin, Mr. Parken Pyne si dhe Tommy e Tuppence Berensford.

-vazhdon-

rilinda
01-05-07, 19:00
Mė 1928, Agata e shet shtėpinė e lindjes "Ashfiled" dhe e blen pasurinė e patundshme "Greenway House" nė Devon. Mė 1930 boton romanin e parė psikologjik "Giant's Bread" me pseudonimin Mary Westmacott. Prej atėherė e deri mė 1956, me tė njejtin pseudonim ka botuar gjithsej 6 romane: ""Unfinieshed Portait", "Absent In The Spring", "The Rose And The Yew Tree", "A Daughter's Daughter" dhe "The Burden".
Pas udhėtimeve tė pėrbashkėta me Maks Malloun nėpėr viset ekzotike ngritet edhe libri i saj mė se i mrekullueshėm Come, Tell Me How You Live si dhe Star Over Betlehem" pėrmbledhje tregimesh e vjershash pėr fėmijė. Duhet tė theksojmė se Agata nė rininė e saj ka shkruar vjersha tė cilat i janė botuar nė dy pėrmbledhje "The Road of Dreams" dhe "Poema", si dhe pas pėrvojės sė madhe dhe karrierės sė begatshme e ka shkruar autobiografinė, e cila ėshtė botuar pas vdekjes sė saj. Gjatė kohės sė Luftės sė Dytė Botėrore, pėrsėri ėshtė ndarė pėrkohėsisht nga bashkėshorti i saj Maxi, i cili si instruktor shkon nė Zyrėn Britaneze nė Kairo, ndėrsa ajo punon nė "University College Hospital" nė Londėr. Vajza e saj e vetma Rosalinda martohet me Hubert de Burgh Pricharda, me tė cilin lind birin Mateun mė 1943, dhe menjėherė nė vitin tjetėr mbetet e ve. Mė vonė martohet me Anthony Hicksa. Ėshtė interesant se Agata, kėtyre viteve, gjatė Luftės sė Dytė Botėrore ka shkruar "Perden" dhe "Vrasje nė gjumė" si rastet e fundit tė Herkul Poirotit dhe zonjės Marpla dhe ia ka dhėnė bijės dhe Maxit pėrgjegjėsinė qė dorėshkrimet e kėtyre dy romaneve t'i ruajnė nė vend tė sigurtė. Kėto dy romanet e fundit janė krijuar nė periudhėn e krijimtarisė mė tė plleshme, ndėrsa janė botuar tek mė 1975, gjegjėsisht 1976, pra, plot 35 vjet pasi qė janė shkruar. Pas pėrfundimit tė luftės, nė maj 1945, Maxi kthehet nga Egjipti dhe ata shpėrngulen nė "Greenway House" nė Devon.
Mė 1948 shkon nė Irak me Maxin pėr t'i bėrė shoqėri nė hulumtimet e tij dhe pikėrisht nė ato vite ka filluar punėn nė autobiografinė e saj tė cilin e ka shkruar deri mė 1965 dhe e cila ėshtė botuar njė vit pas vdekjes sė saj.Vitet e 50'ta e tė 60'ta tė shekullit XX, do tė mbeten nė kujtesėn e karrierės sė saj, si periudhė e ngritjes sė mėtutjeshme me romane detektive "Mrs McGinty's Dead", "Destination Unknown", "Hickory, Dickory, Dock", "4.50 From Paddington", "Oredeal By Innosence", "A Carribean Mystery", "The Mirror Cracd Side From Side" si dhe njė numėr i konsiderueshėm i pjesėve teatrale, tė cilat nė vitet e pasluftės janė krijuar nė veprat e saj , si dhe filmat tė cilėt janė gjiruar me qėllim qė nė ato vite tė lodhshme bile pak ta tėrheqin vėmendjen e publikut nė disa tema tė ndryshme. "Witness for the Prosecution" pėr shembull ka qenė i zgjedhur si paraqitja mė e mirė (e huaj) dhe njė vit gjatė sezonės 1954-55 ėshtė shfaqur pandėrprerė nė Brodway. Filmat "Murder on the Orient Express" e "Death on the Nile" kanė qenė mė tė shiquarit, ndėrsa "Witness for the Prosecution", regjinė e tė cilit e ka bėrė Billy Wilder, padyshim ka qenė adaptimi mė i mirė i ndonjė romani tė saj nė tė gjitha kohėrat, me njė numėr tė popullarizuar artistėsh tė kohės, tė cilėt me njė skenar tė shkėlqyeshėm, filmin e kanė kthyer nė klasikėn e artit tė shtatė. Mė 1955 ėshtė themeluar kompania "Agatha Christie Ltd", e cila edhe sot e kėsaj dite punon nėn udhėheqjen e nipit tė saj Mateut.

Mė 1967, Agata Kristi bėhet kryetare e klubit "British Detection" dhe mė 1971 i ėshtė ndarė titulli "Dame of th British Empire". Nė vitet e '80ta Agata akoma na i dhuroi romanet e saja tė paharrueshme "Elephants Can Remember" dhe "Nemesis" dhe nė ato vite i shfaqen opinionit edhe "Curtain" Poirot's Last Case" dhe "Sleeping Murder", me fantastiken Miss Marple. Qė tė dyja kėto libra si dhe shumica tė shkuara mė herėt janė shndėrruar nė "bestseleri".
Agata Kristi dhe bashkėshorti i saj Max Mallowan jetuan nė "Greenway" nė Devon dhe para pėrfundimit tė jetės sė tyre tė pėrbashkėt shpėrngulen nė "Winterbroke House" nė Wallingfordu afėr Oxfordit. Agata Kristi vdiē mė 12 janar 1976 nė shtėpinė e saj nė Wallingfordu.
Max Mallowan pas vdekjes sė saj ėshtė martuar me njė mike tė vjetėr familjare, por edhe ai vdes dy vite pas Agatės. Nė materialet e mbetura i janė gjetur njė numėr i madh i tregimeve tė shkurtėra nga fillimet e shkrimeve tė cilat i janė botuar mė vonė. Disa nga dramat e saj, me lejen e nipit tė saj, Charles Osborne, para disa vitesh i ka adaptuar nė romane nė mėnyrė qė edhe mė shumė t'i ofrohen publikut, kėshtu qė edhe 30 vjet pas vdekjes tėrheq njėsoj vėmendjen si dhe gjatė kohės mė tė plleshme tė krijimtarisė.

rilinda
14-05-07, 02:51
Bibliografia

1920 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1920) The Mysterious Affair at Styles (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Mysterious_Affair_at_Styles&action=edit) (libri i saj i parė i ndihmuar nga Hercule Poirot (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Hercule_Poirot&action=edit), Chief Inspector Japp (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Chief_Inspector_Japp&action=edit) dhe Captain Hastings (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Arthur_Hastings&action=edit))
1922 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1922) The Secret Adversary (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Secret_Adversary&action=edit)
1923 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1923) Murder on the Links (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Murder_on_the_Links&action=edit)
1924 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1924) The Man in the Brown Suit (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Man_in_the_Brown_Suit&action=edit)
1924 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1924) Poirot Investigates (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Poirot_Investigates&action=edit)
1925 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1925) The Secret of Chimneys (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Secret_of_Chimneys&action=edit)
1926 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1926) The Murder of Roger Ackroyd (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Murder_of_Roger_Ackroyd&action=edit)
1927 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1927) The Big Four (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Big_Four_%28novel%29&action=edit)
1928 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1928) The Mystery of the Blue Train (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Mystery_of_the_Blue_Train&action=edit)
1929 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1929) Partners in Crime (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Partners_in_Crime_%28novel%29&action=edit) (pesdhjet tregime tė shkurta)
1929 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1929) The Seven Dials Mystery (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Seven_Dials_Mystery&action=edit)
1930 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1930) The Murder at the Vicarage (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Murder_at_the_Vicarage&action=edit) (botuar me emrin Jane Marple (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Miss_Marple&action=edit))
1930 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1930) The Mysterious Mr. Quin (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Mysterious_Mr._Quin&action=edit) ( Mr. Harley Quin, tregime tė shkurta) (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Sparkling_Cyanide&action=edit)

rilinda
14-05-07, 02:52
1930 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1930) The Mysterious Mr. Quin (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Mysterious_Mr._Quin&action=edit) ( Mr. Harley Quin, tregime tė shkurta)
1931 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1931) The Sittaford Mystery (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Sittaford_Mystery&action=edit)
1932 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1932) Peril at End House (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Peril_at_End_House&action=edit)
1933 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1933) The Hound of Death (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Hound_of_Death&action=edit) (12 tregime misterioze)
1933 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1933) Lord Edgware Dies (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Lord_Edgware_Dies&action=edit)
1933 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1933) The Thirteen Problems (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Thirteen_Problems&action=edit) (13 tregime misterioze)
1934 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1934) Murder on the Orient Express (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Murder_on_the_Orient_Express&action=edit)
1934 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1934) Parker Pyne Investigates (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Parker_Pyne_Investigates&action=edit) (12 tregime misterioze)
1934 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1934) The Listerdale mystery (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Listerdale_mystery&action=edit) (12 tregime misterioze)
1935 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1935) Three Act Tragedy (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Three_Act_Tragedy&action=edit)
1935 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1935) Why Didn't They Ask Evans? (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Why_Didn%27t_They_Ask_Evans%3F&action=edit)
1935 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1935) Death in the Clouds (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Death_in_the_Clouds&action=edit) (i botuar mė parė si: Death in the Air)
1936 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1936) The A.B.C. Murders (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_A.B.C._Murders&action=edit)
1936 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1936) Murder in Mesopotamia (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Murder_in_Mesopotamia&action=edit)
1936 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1936) Cards on the Table (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Cards_on_the_Table&action=edit)
1937 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1937) Death on the Nile (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Death_on_the_Nile&action=edit)
1937 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1937) Dumb Witness (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Dumb_Witness&action=edit)
1937 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1937) Murder in the Mews (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Murder_in_the_Mews&action=edit)
1938 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1938) Appointment with Death (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Appointment_with_Death&action=edit)
1939 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1939) And Then There Were None (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=And_Then_There_Were_None&action=edit) (i botuar mė parė si: Ten Little Niggers, i njohur edhe si: Ten Little Indians)
1939 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1939) Murder is Easy (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Murder_is_Easy&action=edit)
1939 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1939) Hercule Poirot's Christmas (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Hercule_Poirot%27s_Christmas&action=edit)
1939 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1939) Regatta Mystery and Other Stories (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Regatta_Mystery_and_Other_Stories&action=edit) (nėnt tregime tė shkurta)
1940 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1940) Sad Cypress (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Sad_Cypress&action=edit)
1941 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1941) Evil Under the Sun (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Evil_Under_the_Sun&action=edit)
1941 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1941) N or M? (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=N_or_M%3F&action=edit)
1941 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1941) One, Two, Buckle My Shoe (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=One%2C_Two%2C_Buckle_My_Shoe&action=edit) (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Sparkling_Cyanide&action=edit)

rilinda
14-05-07, 02:53
1942 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1942) The Body in the Library (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Body_in_the_Library&action=edit)
1942 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1942) Five Little Pigs (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Five_Little_Pigs&action=edit) (i njohur ehe si: Murder in Retrospect)
1942 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1942) The Moving Finger (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Moving_Finger&action=edit)
1944 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1944) Towards Zero (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Towards_Zero&action=edit)
1944 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1944) Sparkling Cyanide (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Sparkling_Cyanide&action=edit)
1945 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1945) Death Comes as the End (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Death_Comes_as_the_End&action=edit)
1946 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1946) The Hollow (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Hollow&action=edit)
1947 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1947) The Labours of Hercules (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Labours_of_Hercules&action=edit)
1948 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1948) There is a Tide (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=There_is_a_Tide&action=edit) (i njohur ehe si:Taken at the Flood)
1948 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1948) Witness for the Prosecution and Other Stories (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Witness_for_the_Prosecution_and_Ot her_Stories&action=edit)
1949 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1949) Crooked House (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Crooked_House&action=edit)
1950 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1950) A Murder is Announced (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=A_Murder_is_Announced&action=edit)
1950 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1950) Three Blind Mice and Other Stories (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Three_Blind_Mice_and_Other_Stories&action=edit)
1951 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1951) They Came to Baghdad (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=They_Came_to_Baghdad&action=edit)
1951 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1951) The Under Dog and Other Stories (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Under_Dog_and_Other_Stories&action=edit) (nėntė tregime tė shkurta)
1952 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1952) Mrs McGinty's Dead (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Mrs_McGinty%27s_Dead&action=edit)
1952 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1952) They Do It with Mirrors (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=They_Do_It_with_Mirrors&action=edit)
1953 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1953) A Pocket Full of Rye (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=A_Pocket_Full_of_Rye&action=edit)
1953 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1953) After the Funeral (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=After_the_Funeral&action=edit) (i njohur edhe si: Funerals are Fatal)
1955 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1955) Hickory Dickory Dock (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Hickory_Dickory_Dock_%28novel%29&action=edit) (i njohur edhe si: Hickory Dickory Death)
1955 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1955) Destination Unknown (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Destination_Unknown_%28novel%29&action=edit)
1956 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1956) Dead Man's Folly (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Dead_Man%27s_Folly&action=edit)

rilinda
14-05-07, 02:53
1957 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1957) 4.50 from Paddington (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=4.50_from_Paddington&action=edit) (i njohur edhe si:What Mrs. McGillycuddy Saw!)
1957 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1957) Ordeal by Innocence (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ordeal_by_Innocence&action=edit)
1959 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1959) Cat Among the Pigeons (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Cat_Among_the_Pigeons&action=edit)
1960 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1960) The Adventure of the Christmas Pudding (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Adventure_of_the_Christmas_Pud ding&action=edit) (gashtė tregime tė shkurta)
1961 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1961) The Pale Horse (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Pale_Horse_%28novel%29&action=edit)
1962 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1962) The Mirror Crack'd from Side to Side (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Mirror_Crack%27d_from_Side_to_ Side&action=edit)
1963 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1963) The Clocks (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Clocks_%28novel%29&action=edit)
1964 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1964) A Caribbean Mystery (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=A_Caribbean_Mystery&action=edit)
1965 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1965) At Bertram's Hotel (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=At_Bertram%27s_Hotel&action=edit)
1966 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1966) Third Girl (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Third_Girl&action=edit)
1967 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1967) Endless Night (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Endless_Night&action=edit)
1968 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1968) By the Pricking of My Thumbs (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=By_the_Pricking_of_My_Thumbs_%28no vel%29&action=edit)
1969 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1969) Hallowe'en Party (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Hallowe%27en_Party&action=edit)
1970 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1970) Passenger to Frankfurt (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Passenger_to_Frankfurt&action=edit)
1971 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1971) Nemesis (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Nemesis_%28Christie%29&action=edit)
1971 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1971) The Golden Ball and Other Stories (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Golden_Ball_and_Other_Stories&action=edit) (15 tregime tė shkurta)
1972 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1972) Elephants Can Remember (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Elephants_Can_Remember&action=edit)
1973 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1973) Akhnaton - A play in three acts (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Akhnaton_%28play%29&action=edit)
1973 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1973) Postern of Fate (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Postern_of_Fate&action=edit) (fundi i Tommy dhe Tuppence, novela e fundit e shkruar nga Agata)
1974 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1974) Poirot's Early Cases (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Poirot%27s_Early_Cases&action=edit) (18 tregime misterioze)
1975 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1975) Curtain (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Curtain_%28novel%29&action=edit) (rasti i fundit i Poirot's, pregatitur njė dekadė mė parė )
1976 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1976) Sleeping Murder (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Sleeping_Murder&action=edit) (rasti i fundit i Miss Marple's i pregatitur katėr dekada mė parė)
1979 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1979) Miss Marple's Final Cases and Two Other Stories (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Miss_Marple%27s_Final_Cases_and_Tw o_Other_Stories&action=edit)
1997 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1997) While the Lights Last and Other Stories (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=While_the_Lights_Last_and_Other_St ories&action=edit)

rilinda
14-05-07, 02:55
Bashkautore nė

1931 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1931) The Floating Admiral (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Floating_Admiral&action=edit) shkruar sė bashku me G. K. Chesterton (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=G._K._Chesterton&action=edit), Dorothy L. Sayers (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Dorothy_L._Sayers&action=edit) dhe antarė tjerė tė klubit Detection Club (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Detection_Club&action=edit).Shkruarr sė bashku me: Charles Osborne:

1998 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1998) Black Coffee (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Black_Coffee&action=edit)
2001 (http://sq.wikipedia.org/wiki/2001) The Unexpected Guest (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Unexpected_Guest&action=edit)
2003 (http://sq.wikipedia.org/wiki/2003) The Spider's Web (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Spider%27s_Web&action=edit)
Shkruarr sė bashku me: Mary Westmacott:

1930 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1930) Giant's Bread (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Giant%27s_Bread&action=edit)
1934 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1934) Unfinished Portrait (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Unfinished_Portrait_%28novel%29&action=edit)
1944 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1944) Absent in the Spring (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Absent_in_the_Spring&action=edit)
1948 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1948) The Rose and the Yew Tree (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Rose_and_the_Yew_Tree&action=edit)
1952 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1952) A Daughter's a Daughter (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=A_Daughter%27s_a_Daughter&action=edit)
1956 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1956) The Burden (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Burden_%28novel%29&action=edit)

rilinda
14-05-07, 02:56
Drama:

1928 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1928) Alibi (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Alibi&action=edit)
1930 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1930) Black Coffee (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Black_Coffee&action=edit)
1936 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1936) Love from a Stranger (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Love_from_a_Stranger&action=edit)
1937 or 1939 (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=1937_or_1939&action=edit) A Daughter's a Daughter (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=A_Daughter%27s_a_Daughter&action=edit) (Never Performed)
1940 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1940) Peril at End House (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Peril_at_End_House&action=edit)
1943 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1943) Ten Little Indians (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ten_Little_Indians&action=edit)
1945 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1945) Appointment With Death (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Appointment_With_Death&action=edit)
1946 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1946) Murder on the Nile/Hiddon Horizon (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Murder_on_the_Nile/Hiddon_Horizon&action=edit)
1949 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1949) Murder at the Vicarage (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Murder_at_the_Vicarage&action=edit)
1951 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1951) The Hollow (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Hollow&action=edit)
1952 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1952) The Mousetrap (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Mousetrap&action=edit)
1953 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1953) Witness for the Prosecution (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Witness_for_the_Prosecution&action=edit)
1954 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1954) The Spider's Web (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Spider%27s_Web&action=edit)
1956 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1956) Towards Zero (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Towards_Zero&action=edit)
1958 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1958) Verdict (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Verdict&action=edit)
1958 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1958) The Unexpected Guest (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Unexpected_Guest&action=edit)
1960 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1960) Go Back for Murder (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Go_Back_for_Murder&action=edit)
1962 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1962) Rule of Three (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Rule_of_Three&action=edit)
1972 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1972) Fiddler's Three (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Fiddler%27s_Three&action=edit) (Titulli origjinal i pregatitur si: Fiddler's Five. nk u botua, por shkroi librin: Final play)
1973 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1973) Aknaton (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Aknaton&action=edit)
1977 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1977) Murder is Announced (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Murder_is_Announced&action=edit)
1981 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1981) Cards on the Table (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Cards_on_the_Table&action=edit)
1993 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1993) Murder is Easy (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Murder_is_Easy&action=edit)
2000 (http://sq.wikipedia.org/wiki/2000) And Then There Were None (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=And_Then_There_Were_None&action=edit)

rilinda
14-05-07, 02:57
Radio drama:

1937 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1937) The Yellow Iris (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Yellow_Iris&action=edit)
1947 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1947) Three Blind Mice (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Three_Blind_Mice&action=edit)
1948 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1948) Butter In a Lordly Dish (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Butter_In_a_Lordly_Dish&action=edit)
1960 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1960) Personal Call (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Personal_Call&action=edit)

Drama televizive:

1937 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1937) Wasp's Nest (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Wasp%27s_Nest&action=edit)