PDA

View Full Version : Veshkat dhe funksionimi i tyre


Naki
01-05-07, 19:33
Normalisht ekzistojnė dy veshka, tė vendosura nė regjionin e mesit nga tė dy anėt e shtyllės sė kurrizit, nėn anėn e poshtme tė brinjėve. Kanė ngjyrė tė kuqe - kafenjtė e formė si kokėrr fasuleje dhe madhėsi sa njė grusht. Pėrmes veshkave nga organizmi juaj nxirren tepricat e ujit dhe produktet e fundit tė metabolizmit.

Funkcioni kryesor i veshkave ėshtė qė nga gjaku tė mėnjanohen produktet e fundit tė metabolizmit, e gjaku i pastruar tė kthehet nė trup. Ēdo minutė, pėrmes arterieve tė veshkave, nė veshka hyn rreth njė litėr gjak (njė e pesta e tėrė gjakut qė pompohet nga zemra). Pasi tė pastrohet, gjaku kthehet prapa, pėrmes venave tė veshkave.
Veshkat posedojnė sistem tė komplikuar pėr filtrim. Nė ēdo veshkė ekzistojnė rreth njė milion njėsi, tė quajtura nefrone. Ēdo nefron pėrmban njė filtėr tė vogėl tė quajtur glomerul, i cili ėshtė i lidhur me kanalthet. Teprica e ujit sė bashku me produktet hedhėse ndahet nga gjaku me njė proces tė quajtur filtrim dhe shkon nė kanalthe. Pjesa mė e madhe e ujit dhe e materieve tjera tė cilat janė tė rėndėsishme pėr organizmin kthehen prapė nė gjak pėrmes kanaltheve. Nė kėtė mėnyrė produktet hedhėse koncentrohen nė urinė. Nga kanalthet urina mbartet nė kanalin tė quajtur legeni i veshkės, e pastaj pėrmes ureterėve nė fshikėzėn e urinės, dhe mė nė fund pėrmes uretrės jashtė.
Normalisht, veshkat krijojnė rreth 1-2 litra urinė ēdo ditė, nė varėsi nga sasia e ujit tė pirė. Veshka normale ka aftėsi tė lejojė njė mbingarkim. Nėse humbet njėra veshkė, tjetra veshkė zmadhohet qė ta kompenzojė funkcionin e veshkės tjetėr.
Veshkat e kontrollojnė nivelin e shumė substancave nė gjak. Me kėtė ata e ruajnė pėrmbajtjen konstante tė gjakut (homeostaza). Veshkat e ruajnė ujin e trupit dhe e mbajnė atė nė nivel qė ėshtė i nevojshėm pėr vijimin normal tė funksioneve tė organizmit. I mbajnė vlerat normale tė natriumit, kaliumit, kalciumit, fosforit dhe mineraleve tjera, qė merren me ushqimin e janė tė rėndėsishme pėr organizmin. Ata tajiten pėrmes veshkave nė qoftė se janė nė tepricė.
Urea dhe produktet tjera hedhėse krijohen gjatė shpėrbėrjes sė proteinave, tė marra me ushqim (p.sh. mish). Kreatinina ėshtė produkt hedhės i muskujve. Produktet hedhėse siē janė urea dhe kreatinina hidhen pėrmes veshkave. Nėse funksioni i veshkave ėshtė i zvogėluar, niveli i tyre nė gjak rritet. Niveli i kreatininės nė gjak ėshtė tregues pėr funkcionin e veshkave. Shumica e produkteve hedhėse janė toksike nėse rritet niveli i tyre nė gjak.
Veshkat normale marrin pjesė edhe nė krijimin e disa hormoneve tė rėndėsishme. Kėta hormone marrin pjesė nė rregullimin e tensionit tė gjakut, nė krijimin e rruazave tė kuqe tė gjakut nė palcėn kockore dhe nė pėrthithjen e kalciumit nga zorrėt.

Linka_pz
03-09-07, 21:08
Guret e veshkave dhe roli i madh i lengjeve


Dr. Paul Jugers, Departamenti i Nefrologjise ne spitalin “Necker”, Paris.
http://www.shendetijuaj.com/foto/2007012113204908_veshka_02.jpg

Si formohen guret e veshkave ?

Pirja e ujit dhe e lengjeve eshte e domosdoshme per jeten e njeriut. Pa uje njeriu nuk mund te jetoje. Ai mund te mos ushqehet gjate shume diteve, por me kusht, qe te pije uje. Pra marrja e ujit dhe e lengjeve eshte nje domosdoshmeri akoma me e madhe per ata qe vuajne nga guret e veshkave. Trajtimi i te gjitha llojeve te semundjeve me guret ne veshka qendron ne marrjen e nje sasie te caktuar lengjesh. Ky trajtim behet ne raport me llojin e gureve. Por cili eshte ndryshimi midis gureve ne veshka dhe asaj qe quhet litiaze ? Litiaza eshte nje semundje ku prodhohen gure. Ne rastin e litiazes renale, guret prodhohen nga veshkat.

Ne saje te urines, ne trupin tone eliminohen nje sasi toksinash sic eshte ureja, acidi urik, kalciumi dhe “oxalate”-t (nje nga kompozantet e urines). Quhet “diureze” sasia e urines se prodhuar cdo dite. Sa me shume pijme, aq me shume urina eshte e holluar dhe ne ngjyre te celet. Ne rast te kundert, kur lengjet jane te pakta dhe djersisim shume, urina behet me e perqendruar dhe e erret. Kur urina eshte shume e koncentruar, ajo eshte e mbi-saturuar me toksina, me prirjen per tu kthyer ne forme kristaline ne nivelin e veshkes. Duke u mbledhur njera pas tjetres, kristalet formojne guret. Prania e gureve ne veshka apo ne rruget urinare quhet litiaze urinare. Prania e gureve shkakton kriza te dhimbeshme, kolikat nefrotike si pasoje e bllokimit te gureve ne ureter, nje kanal i holle qe con urinen ne fshikez. Pervec krizave te dhimbshme, litiaza mund te keqesoje gjendjen e veshkave dhe te rrugeve urinare, te cilat me vone mund te kene pasoja te renda.

Llojet e ndryshme te gureve ne veshka

Ekzistojne shume lloje , sipas natyres kimike te toksinave apo mbetjeve ne to. Keta gure kane karakteristikat e tyre te vecanta, cka dhe lejon identifikimin e tyre.

Litiaza kalcike

Litiaza kalcike eshte litiaza me e shpeshte ne vendet e industrializuara (me shume se 80% e gureve ne veshka). Guret perbehen nga kristale oxalate kalciumi, vecanerisht te forte, te paster ose te perzjere ne fosfat kalciumi. Frekuenca e litiazes oxalo-kalcike eshte rritur shume ne vendet e industrializuara vecanerisht pas Luftes se Dyte Boterore. Ajo ka ecur paralelisht me ndryshimin e menyres se te ushqyerit dhe me nje shtim te konsumit te mishit, kripes, sheqereve te rafinuara. Per me shume, nje sasi kalcike e pamjaftueshme favorizon krijimin e e gureve oxalo-kalcike, cka lind nevojen e nje ushqimi te ekuilibruar.

Por cila eshte origjina e oxalate te kalciumit ?

Nese nje person merr shume kalcium, kjo lende do te jete me shumice ne urine, cka sjell formimin e gureve oxalate te kalciumit. Nga ana tjeter duhet konsumuar shume kalcium per te penguar absorbimin nga zorret te oxalates. Pra pengohet qe te gjenden ne urine shume oxalate, cka do te shkaktonte krijimin e gureve te oxalate-kalciumit. Edhe tepria ne te ushqyer mund te shkaktoje ne vetvete nje gur kalcik, duke shtuar absorbimin e kalciumit nga zorret. Megjithate, me shpesh ato vecse favorizojne shfaqjen e nje litiaze te personat e predispozuar. Duke qene se ushqehen njelloj, 10% e popullsise perendimore jane te prekur nga litiaza.

Litiaza urike

Litiaza urike ne pergjithesi perfaqeson 10% te litiazes te burrat, dhe 5% te grate. Formimi i kristaleve te acidit urik vjen si rezultat i konsumit te tepert te ushqimeve te pasura ne “purine” (zorre, sallame, etj). Keto kristale eliminohen ne formen e nje turbullire, rere ne ngjyre te kuqe, cka shpesh eshte e dukeshme me sy.

Litiaza “cistinike”

Litiaza “cistinike” krijohet si rezultat i ngritjes se perqindjes se “cystine”-s ne urine, e cila eshte me pak e treteshme nga te gjitha aminoacidet e tjera. Eshte nje semundje gjenetike, edhe pse guret shfaqen shpesh ne femijeri dhe me pas perseriten.

Menyrat dietetike

Si duhet pire dhe ngrene kur ke nje litiaze kalcike ?

Hollimi i urines eshte trajtimi kryesor. Sasia e urines duhet te jete te pakten 2,5 litra ne dite te personat e shendoshe. Studimet epidemiologjike te koheve te fundit kane treguar se marrja nen 600 g/ne dite e kalciumit shoqerohet me nje shfaqje te mundshme te litiazes. Ne te kundert, nje marrje mbi 1g/dite rrezikon te shtoje eliminimin urinar te kalciumit, pra dhe te precipitimit te tij. Marrja optimale korrespondon ekzaktesisht ne 900g/ne dite, cka eshte normale per nje te rritur.

Duke ditur se gjithe ushqimet qe nuk lidhen me qumeshtin (pra mishi, peshku, zarzavatet, frutat, etj) sjellin vecse 200g kalcium ne dite. Pjesa tjeter duhet marre permes prodhimeve te qumeshtit si dhe nga uji. Nje person qe pelqen djathrat, duhet te konsumoje ne preference ujrat qe kane pak kalcium, nderkohe qe ai qe nuk i perdor prodhimet e qumeshtit, duhet te pije ujra me perqindje te larte kalciumi. Ujrat me te pasura ne kalcium apo bikarbonat sode nuk keshillohen, por vetem nese jane ne perqindje te ulet.

Ne rastet e litiazes kalcike :

Keshillohen : pijet me gaz, me acid citrik, leng portokalli, leng limoni pa sheqer, ujra minerale ne 80 mg/l me kalcium, uji i robinetit, etj ;

Nuk keshillohen : pijet e embla me gaz apo me baze „sukroze“, pijet gazuese me acid fosforik, lengu i molles, lengu i qitros, ujrat e pasura ne kalcium, ujrat e forta alkaline, etj.

Si duhet pire dhe ngrene kur ke nje litiaze urike ?

Te luftosh litiazen urike do te thote te luftosh kunder aciditetit urinar duke pire ujra dhe pije qe e bejne urinen me alkaline. Ja pse trajtimi i litiazes urike (qe eshte 10% e litiazave ne pergjithesi) qendron ne alkalinizimin dhe hollimin e urines permes marrjes se ujrave alkaline. Pra duhet te kujdesemi se cfare uji pijme, duke ja pershtatur llojit te litiazes qe vuajme.

Po ne rast te litiazes cistinike ?

“ Cistine ”, e cila hyn ne kompozimin e kesaj litiaze, eshte pak e tretshme ne urine. PH i saj eshte aferisht 6. Ne te kundert, aftesia per tu shkrire shtohet kur pH i urines cohet ne 7.5. Kjo kerkon nje “ hiperdiureze ”, pra prodhimin e 3 litra urine ne dite. Keshtu marrja e lengjeve duhet te jete me shumice para se te fleme, gjate nates, apo ndonjehere edhe ne zgjim. Alkalinizimi arrihet me marrjen e bikarbonatit te sodes (8-16g/ne dite sipas peshes se trupit, e shkrire ne nje sasi te madhe uji.

Guret dhe bakteret

Guret mund te perbehen dhe nga minerale te tjera si magnez, ammonium apo fosfat. Formimi i gureve shoqerohet dhe me pranine e nje bakteri (Klebsiella, Serratia, Proteus, Providencia species), e cila transformon urene ne ammonium. Me shpesh behet fjale per Proteus mirabilis.

Shume persona me gure ne veshka nuk ndjejne dhimbje. Ata e kuptojne vecse kur shohin se kane hematuri (gjak ne urine) cka eshte shenje e nje litiaze renale.

Diagnostika

Pervec gurit qe eshte shenja e pare dhe klinika tipike, mund te gjendet dhe prania e gjakut ne urine permes nje analize me „leter reaktive“. Por kjo kerkon dhe analiza te tjera plotesuese si :

- ekografia abdominale, e cila vezhgon veshkat dhe kanalet urinare, ku duket nje zgjerim i „pyelon“-it dhe gropes se veshkave. Duke qene se guret nuk mund te shihen drejtperdrejte, ato fiksohen permes shfaqjes se nje hije konike qe ka te beje me hijen e krijuar nga guri.

- radiografia e thjeshte ose me tomografi, qe tregon guret gjate rrugeve urinare ;

- urolografia nder-venoze e cila kerkon injektimin e shpejt te 50ml ngjyroses jodi ne qarkullimin e gjakut i cili do te pastrohet nga veshkat ;

- skaner dhe IRM (kjo praktikohet rralle).

Historia boterore njeh mjaft njerez te shquar te njerezimit qe kane vuajtur nga guret e veshkave, sic mund te permendim Montaigne, Issac Newtoon, Martin Luther, apo shkrimtarin Asimov, e shume te tjere.

Lehtesimi i dhimbjeve

Pas percaktimit te sakte te diagnozes, i semuri trajtohet me analgjezike te lehte dhe anisperistatike me efekt jo te forte. Atij i jepen lengje te ngrohta dhe i rekomandohet berja e banjave ne vaske me uje te vaket. Uji i ngrohte cliron tek ai rruget urinare. Per te lehtesuar dhimbjet perdoren disa lloj ilacesh, te cilat vetem mjeku mund ti jape. Sidoqofte eshte e keshillueshme qe pas cdo kolike renale, e shoqeruar me urinim me gjak, te perdoren dizifenkante gjate rreth nje jave. Po keshtu rekomandohen ushqime te lehta, supa me zarzavate, lengje frutash, cajra te ndryshme, etj, por njekohesisht duhet qe i semuri te levize. Pacientet qe kalojne nje kolike renale eshte mire te bejne vazhdimisht analiza te urines, si dhe ne krye te 3 muajve te bejne nje ekografi. Alkoli ndikon shume keq ne rastet e njerezve qe vuajne nga veshkat per faktin se ai eshte toksik per parenkimen renale (te veshkes) dhe qelizave te veshkes, duke ngushtuar njekohesisht qelizat e gjakut qe gjenden ne te.

Zero Cool
20-10-11, 16:24
Goditja e fundit gurėve nė veshka


Prof. Dr. Hakki Perk
Kirurg Urolog Spitalit Amerikan, Tiranė


Nefrolitotomia perkutane - metoda mė e fundit e kirurgjisė urologjike


Shkaqet e krijimit tė gurėve nė veshka shpesh janė tė panjohura. Mėnyra tė caktuara tė tė ushqyerit mund tė jenė shkak pėr formimin e gurėve tek njerėz tė ndjeshėm, megjithatė shkencėrisht nuk besohet se konsumi i ushqimeve specifike nga persona tė ndjeshėm shkakton formimin e gurėve nė veshka.

Njė person qė ka familjarė me gurė nė veshka, ka mė shumė mundėsi tė jetė mė i ekspozuar ndaj shfaqjes sė tyre. Ērregullime tė caktuara metabolike si hiperpara*tiroidizmi, infeksionet urinare, ērregullime tė veshkave si dhe sėmundje cistike tė tyre, janė gjithashtu tė lidhura me formimin e gurėve.Gjithashtu, mė shumė se 70% e njerėzve me njė sėmundje tė rrallė tė trashėguar qė quhet renal tubular acidosis, janė mė tė ekspozuar ndaj formimit tė gurėve nė veshka. Shkaktarė tė tjerė tė gurėve nė veshka mund tė jenė: konsumi i tepėrt i vitaminės D; infeksionet urinare si edhe bllokimi i rrugėve urinare. Disa diuretikė dhe antiacidė me bazė kalciumi mund tė rrisin rrezikun e formimit tė gurėve nė veshka duke rritur sasinė e kalciumit nė urinė.

Gurėt e veshkave mund tė formohen edhe tek personat qė kanė infeksion kronik nė zorrė ose qė kanė pasur njė operacion bypass intestinal. Gjithashtu edhe kur urina pėrmban sasi tė tepėrt tė substancave tė caktuara. Kėto substanca mund tė krijojnė kristale tė vogla tė cilat shndėrrohen nė gurė. Gurėt nė veshka mund tė mos shfaqin simptoma deri sa fillojnė tė lėvizin poshtė nėpėr tubat pėrmes tė cilėve urina shkon nė fshikėz. Kur kjo ndodh, gurėt mund tė bllokojnė rrjedhjen e urinės nga veshka. Kjo gjė shkakton ėnjtje tė veshkave duke sjellė dhimbje shumė tė fortė.
Gurėt nė veshka shfaqen mė shpesh tek meshkujt. Ekzistenca e tyre rritet mė shumė kur meshkujt hyjnė nė tė 40-tat dhe vazhdojnė deri nė tė 70-tat. Tek femrat, shfaqja e gurėve nė veshka ėshtė mė e shpeshtė kur ato hyjnė nė tė 50-tat. Kur tek njė person shfaqet njė gur nė veshka, rritet mundėsia qė tė zhvillohen edhe gurė tė tjerė.


http://www.telegrafi.com/fo/2010/lengjet.jpg


Lėngjet, elementi mė i rėndėsishėm pėr pacientėt me gurė nė veshka

Nė mėnyrė qė tė prodhohet njė volum urinar prej tė paktėn 2 litrash nė ditė, rekomandohet tė pihen sasi tė bollshme lėngjesh. Nė periudhat e djersitjes sė vazhdueshme apo ushtrimeve fizike, rekomandohet njė sasi ditore prej 3 ose mė shumė litra lėngje (mbi 12 gota). Ėshtė e rėndėsishme qė sasia e lėngjeve tė shpėrndahet nė mėnyrė sa mė tė barabartė gjatė 24 orėve.
Pothuajse tė gjitha lėngjet janė tė rekomandueshme tė pihen, por bikarbonatet dhe uji mineral i pasur me kalcium janė veēanėrisht tė rekomandueshėm. Nga ana tjetėr, formimi i gurėve nė veshka nxitet nga sasitė e mėdha tė ēajit tė zi ose ēajrave tjerė si edhe pijeve freskuese tė gazuara.

Si i trajtojmė gurėt e veshkave?

Njė pjesė e konsiderueshme e gurėve, veēanėrisht e atyre me diametėr mė tė vogėl se 0.5 cm, bien spontanisht. Plani i mjekimit ndryshon nė varėsi tė vendndodhjes sė gurėve (veshka, kanali urinar, fshikėza e urinės), numrit dhe diametrit tė tyre. Ndėrkohė qė aplikimi i ndėrhyrjeve kirurgjikale me prerje tė mėdha ka qenė shumė i pėrhapur deri para pak kohėsh, nė sajė tė zhvillimit teknologjik, krahas aplikimit tė metodės sė thyerjes sė gurėve, filluan tė aplikohen operacione tė mbyllura me prerje minimale, gati tė padukshme: nefrolitotomia perkutane.
Kjo lloj ndėrhyrjeje tepėr e favorshme pėr pacientin, e aplikuar nė Shqipėri vetėm nė Spitalin Amerikan 2, jo vetėm shpėton pa*cientin nga dhimbjet e mundimshme tė gurėve, por e bėn kėtė nėn kushte shumė komode duke minimizuar kohėn e hospitalizimit dhe tė rikthimit aktiviteteve tė pėrditshme.


http://www.telegrafi.com/fo/2010/nefrolitotomia-perkutane.jpg


Kirurgjia Perkutane e gurėve

Para futjes sė metodave moderne tė kirurgjisė urologjike, mėnyra e vetme e eliminimit tė gurėve tė veshkave ishin operacionet e gjata traumatike me prerje mbi 10 cm. Jo vetėm madhėsia e plagės, por edhe koha e gjatė e hospitalizimit dhe rekuperimit bėnin qė kėta paciente t’i shmangeshin ndėrhyrjes, shpesh deri nė insuficience totale tė veshkės. Nė sajė tė nefrolitotomisė perkutane; kirurgjisė minimalisht invazive, vetėm 1% e gurėve tė veshkave operohet me metodėn e vjetėr. Nė shumicėn e rasteve, gurėt qė nuk mund tė nxirren me metodėn e thyerjes ose qė janė nė njė madhėsi qė nuk lejon daljen nėpėr ureter nxirren jashtė veshkės me metodėn mė tė avancuar tė kirurgjisė endoskopike: nefrolitotomi perkutane.

Operacioni Perkutan i gurėve tė veshkės

Nė nefrolitotominė ose nefrolitotripsinė perkutane, kirurgu bėn njė prerje tė vogėl nė shpinė nėpėrmjet sė cilės hyn me anė tė njė kateteri deri nė brendėsi tė veshkės, aty ku ėshtė pozicionuar guri. Mė tej, nėpėrmjet njė sonde qė hyn nė tė njėjtin kateter kirurgu arrin tė shohė me sy tė lirė madhėsinė dhe vendosjen e gurit dhe ta tėrheqė atė jashtė veshkės pikėrisht pėrgjatė kėtij kateteri tė vetėm. Nėse guri ėshtė mė i madh se kateteri atėherė mė parė copėtohet nė brendėsi tė veshkės dhe pastaj aspirohet nga sonda. Sipas zgjedhjes sė pacientit dhe mjekut anestezist procedura kryhet nėn anestezi tė pėrgjithshme, lokale ose shpinore.


http://www.telegrafi.com/fo/2010/pcnl.jpg


Te cilėt pacientė aplikohet kjo procedurė?
Kjo procedurė mund tė pėrdoret pėr tė trajtuar gurėt e veshkave qė kanė kėto karakteristika:

• Janė mė tė mėdhenj se 2 cm nė diametėr.
• Janė tė mėdhenj dhe tė shkaktuar nga njė infeksion (staghorn calculi).
• Bllokojnė daljen e urinės jashtė veshkės.
• Nuk mundet tė thyhen nga litotripsi e jashtme me presion valėsh (ESWL).
• Gurėt qė formohen nė pjesėn e poshtme tė bashkimit tė veshkės me kanalin urinar
(kaliks), pėr shkak tė vendosjes anatomike dhe gravitetit, mund tė trajtohen nėpėrmjet
kirurgjisė perkutane edhe kur janė mė tė vegjėl se 2 cm.


Ushqimet qė rekomandohen tek pacientėt me gurė nė veshka

Perimet dhe frutat e shtojnė sekretimin urinar tė gurėve. Konsumimi i ushqimeve me pėrmbajtje tė lartė oksalati (spinaq, panxhar, arra) duhet tė jetė minimal ose tė kombinohet me ushqime tė tjera qė kanė sasi tė mėdha kalciumi (psh, spinaq me djathė), qė parandalon pėrthithjen e sasive tė mėdha tė oksalatinės nga zorrėt, gjė qė do tė ēonte nė rritjen e sekretimit urinar. Njė sasi e tepėrt e konsumit tė proteinave nga mishi dhe peshku, rrisin rrezikun e gurėve nė veshka, pra, konsumi i kėtyre ushqimeve duhet pakėsuar. Gjithashtu, rekomandohet konsumimi i njė sasie tė reduktuar tė kripės, duke qenė se sodiumi qė gjendet nė kripėn e zakonshme mund tė rrisė rrezikun e formimit tė gurėve nė veshka. Nga ana tjetėr, njė reduktim total i kripės ēon nė rėnien e volumit urinar. Kėshtu, rekomandohet konsumimi i njė sasie tė kontrolluar kripe.