PDA

View Full Version : Guxojm tė mendojmė pėr "Pafundėsin"


Paradox_13
02-05-07, 13:58
Vetė idea me pafundėsinė ishte kaq e pakapshme dhe ngacmuese ndaj pėrvojės dhe intuitės njerėzore saqė i trulloste matematikanėt dhe filozofėt e lashtė. Por ky zbulim do tė sillte mė vonė pasoja nė diturinė, matematikėn, filozofinė dhe fenė deri nė ditėt tona.
Rrėfimi mbi "Hotelin e pafundtė" i formuluar nga fillimi i viteve 1900 nga matematikani gjerman David Hilbert e tregon mė qartė kėtė paradoks.
Hoteli ka njė numėr tė pafundtė dhomash, por kur nė njė mbrėmje vonė vjen njė mysafir pėr tė fjetur i thonė se tė gjitha dhomat janė tė zėna.
Si ka mundėsi ? - pyet ai sportelistin dhe pastaj sugjeron njė zgjidhje: "Ēoje mysafirin e dhomės 1 tek dhoma 2, atė tė dhomės 2 tek dhoma 3, atė tė dhomės 3 tek dhoma 4, atė tė dhomės 4 tek dhoma 5 ... e kėshtu me rradhė nė pafundėsi. Unė vetė po marr dhomėn e lirė me numrin 1". Nė tė vėrtetė nė kėtė mėnyrė mund tė lirohet njė numėr i pafundtė dhomash nė kėtė hotel tė pafundtė qė i kishte krejt dhomat tė zėna.


Kuptimi matematikor i konceptit pafundėsi bien ndesh me mėnyrėn tonė tė arsyetimit racional.


"Pafundėsia nuk ėshtė ndonjė pjesė e njė sistemi tė vėrtetė numrash por njė koncept, njė mėnyrė tė menduari. Ėshtė kur gjithēka sillet nė qark" thotė matematikani izraelian Eli Maor, "njė pėrfytyrim, njė pėrthithje, njė hamendje".

karkalec
02-05-07, 20:03
Te Pershendes!


"Pafundėsia nuk ėshtė ndonjė pjesė e njė sistemi tė vėrtetė numrash por njė koncept, njė mėnyrė tė menduari. Ėshtė kur gjithēka sillet nė qark" thotė matematikani izraelian Eli Maor, "njė pėrfytyrim, njė pėrthithje, njė hamendje". [/quote]


Si mund ta sqarosh me ndonje shembull per jeten tone te perditshme???

Reana
03-05-07, 01:11
Kuptimi matematikor i konceptit pafundėsi bien ndesh me mėnyrėn tonė tė arsyetimit racional.


"Pafundėsia nuk ėshtė ndonjė pjesė e njė sistemi tė vėrtetė numrash por njė koncept, njė mėnyrė tė menduari. Ėshtė kur gjithēka sillet nė qark" thotė matematikani izraelian Eli Maor, "njė pėrfytyrim, njė pėrthithje, njė hamendje".

Filozofia/te perendimore, dhe judeo-kristiane ne pergjithesi (perfshire islamin) e trajtojne Boten dhe cdo gje tjeter ne te, kryesisht si dicka qe ka fillim dhe mbarim.
Filozofite e Lindjes (shembull Budizmi) konsideron jeten si edhe cdo gje tjeter ne Bote, si nje qark te mbyllur.
Pafundesia, apo infinit +,- ne matematike, eshte e vertete se veshtire sqarohet nga te logjikuarit racional, sepse nuk i dihet fillimi po as mbarimi; poashtu gjithe dukurite e ngjashme me infinit matematikor shkaktojne konfuzion posaqerisht ne mesin e atyre qe perqafojne menyren racionale te te menduarit, sepse racionalizmi nuk arrin te jape pergjegjje, apo te mbertheje ne nje definicion racional "pafundesine"!
Ekuivalent dhe shembull nga jeta e perditshme i numrave infinit +,- eshte gjithe koha para se te egzistonim ne, dhe gjithe koha qe do te vije pasiqe nuk do te egzistojme ne si individe....

Paradox_13
03-05-07, 08:20
Grekėt e vjetėr e vunė re praninė e pafundėsisė diku rreth viteve 400 dhe 500 p.e.s. Vetė idea me pafundėsinė ishte kaq e pakapshme dhe ngacmuese ndaj pėrvojės dhe intuitės njerėzore saqė i trulloste matematikanėt dhe filozofėt e lashtė. Por ky zbulim do tė sillte mė vonė pasoja nė diturinė, matematikėn, filozofinė dhe fenė deri nė ditėt tona.

Ēifuti Jackie Jakubowski qė ėshtė redaktor i revistės "Judisk Krönika" (Kronika ēifute) nė Suedi dhe qė ka botuar disa libra, tregon se si idea mbi pafundėsinė doli nė shesh pėrgjatė arsyetimesh matematikore tė filozofit grek Zenon nga Elea (485-435 p.e.s.). Pėr Zenonin koncepti mbi pafundėsinė ėshtė i tmerrshėm dhe nuk duhej pėrzierė nė arsyetime matematikore pasi bėnte lėmsh sistemet e mirėorganizuara qė njiheshin nė atė kohė si ē“ishte ai i Pythagorės.
Nė mesjetė idea mbi pafundėsinė do tė kthehej pėrsėri por jo si koncept matematikor por fetar.
Kabalistėt ēifutė e pėrshkruan Hyjninė si edhe "Gjithēka" edhe "Asgjė" - me shprehjen ēifute ein sof e cila qėndron pėr pafundėsinė. Kėta poashtu si edhe sekti i Pythagorės dikur i veshėn numrave veti hyjnore. Rrėfimi mbi "Hotelin e pafundė"ėshtė njė shembull qė ilustron kėte...
Pika nga e cila niseshin kabalistėt pėr tė shpjeguar krijimin e botės ishte pyetja: "Si mundet bota - me fund, ashtu si e kuptonin ata natyrėn e saj - tė ekgzistojė kur qenia e pafundtė e Hyjnisė, ein sof-i gjindet kudo ?
Pėrgjigja qė ata i jipnin kėsaj pyetje ishte se qė gjithēkaja qė e pėrbėn botėn tė mund tė materializohej duhej qė Krijuesi "tė kufizonte vetveten" (tzimtzum), "tė jipte hapėsirė" diēkaje jashtė sferės hyjnore.

Edhe mendimet e hershme kristiane u ndeshėn qė herėt me pafundėsinė.
Prifti Augustinus (354-430) ishte krejt i sigurtė qė pafundėsia ishte shenja dalluese e Hyjnisė. Ai shkroi: "A nuk do tė ishte Hyjnia nė gjendje tė njohė tė gjithė numrat meqė numri i tyre ėshtė i pafundtė ? A do tė ishte dituria e Zotit e thelluar brenda njė numri tė veēantė dhe tė mbaronte aty ? Askush nuk do tė ishte kaq i marrė sa tė pranonte kėtė gjė".

Bėrja tė vetėdijshmėn mbi qenien e pafundėsisė do tė shkaktonte dalėngadalė pasoja tė zgjeruara pėr kozmologjinė, kuptimin e krijimit tė Gjithėsisė dhe krijimit tė saj.
I pari qė hodhi idenė mbi njė Gjithėsi tė pafundtė ishte teologu gjerman Nicolaus Cusacus (1401-). Ajo ishte e veēantė pėr kohėn e tij nė tė cilėn kuptimi sundues mbi botėn ishte ai aristotelo-ptolemik sipas tė cilit planeti ynė, i rrethuar nga sfera planetesh dhe yjesh, gjendej nė qendėr tė njė Gjithėsie me fund.
Pasardhėsi i Cusacus ishte italian (http://www.rruzull.net/termi2444.html)i Giordano Bruno (1548-1600) i cili u dogj nga ikuizicioni fetar pėr shkak tė ideve tė tija mbi pafundėsinė, gjithėsinė, hapėsirėn dhe kohėn, dhe shpirtin.
Galileo Galilei e nisi aty ku grekėrit e vjetėr e lanė. Nė traktatin e tij "Mbi dy dijetarė tė rinj", tė shkruar nė formėn e njė dialogu midis tė urtit Salviati dhe kokėboshit Simplicius, Galileo trajton anė tė ndryshme tė pafundėsisė. Ai shpjegon sesi ka po aq numra nė katrorė sa ka edhe vetė numra. Nė tė dyja rastet bėhet fjalė mbi njė rrjeshtim tė pafundtė numrash. Kėshtu pra njė sasi e pafundtė (S) mund tė ketė brenda saj njė pjesė qė ėshtė po aq e "madhe" sa edhe vetė S-ja.

Paradox_13
03-05-07, 08:30
Te Pershendes!


"Pafundėsia nuk ėshtė ndonjė pjesė e njė sistemi tė vėrtetė numrash por njė koncept, njė mėnyrė tė menduari. Ėshtė kur gjithēka sillet nė qark" thotė matematikani izraelian Eli Maor, "njė pėrfytyrim, njė pėrthithje, njė hamendje".


Si mund ta sqarosh me ndonje shembull per jeten tone te perditshme???[/quote]

Qė njeriu kurrė nuk do tė arrijė ta kapė kuptimin e thellė tė pafundėsisė e kishin kuptuar nė mėnyrė intuitive Kabalistėt e moshuar. Ata kishin kuptuar edhe rreziqet qė sillte hyrja thellė nė kėtė fushė tė rrezikshme - personat nėn 40 vjeē e kishin tė ndaluar tė studionin Kabala; pamaturia rrezikonte tė ēonte kureshtarin drejt luajtjes mendėsh.

Georg Cantor gjithashtu shkalloi nė vitin 1884 ndėrsa po studionte mbi pafundėsinė dhe mbeti i shtruar nė spitalin psikiatrik deri sa vdiq nė janar 1918.

karkalec
04-05-07, 13:56
Shume Interesante, ajo qe keni shkruar,

p.s."per Budizmin dicka kam lexuar, kurse Cabala vetem kam degjuar".

jadore
05-05-07, 18:35
Si mund ta sqarosh me ndonje shembull per jeten tone te perditshme???

Qė njeriu kurrė nuk do tė arrijė ta kapė kuptimin e thellė tė pafundėsisė e kishin kuptuar nė mėnyrė intuitive Kabalistėt e moshuar. Ata kishin kuptuar edhe rreziqet qė sillte hyrja thellė nė kėtė fushė tė rrezikshme - personat nėn 40 vjeē e kishin tė ndaluar tė studionin Kabala; pamaturia rrezikonte tė ēonte kureshtarin drejt luajtjes mendėsh.

Georg Cantor gjithashtu shkalloi nė vitin 1884 ndėrsa po studionte mbi pafundėsinė dhe mbeti i shtruar nė spitalin psikiatrik deri sa vdiq nė janar 1918. [/quote]

..respekt per vullnetin dhe interesimin rreth kesaj teme paradox,cmoj kontributin tend rreth punes rreth kesaj teme ..
nje pytje ...!! me intereson mendimi juaj , rreth konceptit te perkufizimit te pafundesis, ne raport me intelektin e njeriut per kohen qe jeton ...ne cilen shkall sillet sot dhe cilat aksioma mendohet qe i vertetoj pergjate zhvillimit intelektual ndaj kesaj qeshtje ...!!!

legenda
10-05-07, 20:32
nuk do te ndalem ne shtjellimin e nocionit "PAFUNDESIA" ne menyre shkencore....
do ta pershkruaj ne menyre artistike,sepse siq duket kjo teme anon nga ana artistike e shtjellimit te ketij NOCIONI,pasi qe pafundesia mund te kuptohet ne trajta te ndryshme,ne trajte kohore,ne trajte te mases,numrave,edhe fenomenet(DASHURIA,...) munden me qene te paperkufizuara (pa limit),....
edhe nje melodi e MORRICONES mundet me qene e pakufishme.....(MUZIKA...)

po e perthekoj ne KORNIZA TE PAKUFIZUARA ARTISTIKE ,pra ne nje DRITARE PA KUFI-TE PAKUFISHMEN ( PAFUNDESINE):

"PAFUNDESIA ESHTE QIELLI DHE TE GJITHE SHPIRTERATE QE JETOJNE NE TE....."

definicioni im mbi pafundesine.....Ketu nenvizoj se edhe SHPIRTI eshte pakufi....

pra i pakufishmi,
ne te pakufishmen
per pakufine.....


me misteriozitet
Legendaaaa

Vetė idea me pafundėsinė ishte kaq e pakapshme dhe ngacmuese ndaj pėrvojės dhe intuitės njerėzore saqė i trulloste matematikanėt dhe filozofėt e lashtė. Por ky zbulim do tė sillte mė vonė pasoja nė diturinė, matematikėn, filozofinė dhe fenė deri nė ditėt tona.
Rrėfimi mbi "Hotelin e pafundtė" i formuluar nga fillimi i viteve 1900 nga matematikani gjerman David Hilbert e tregon mė qartė kėtė paradoks.
Hoteli ka njė numėr tė pafundtė dhomash, por kur nė njė mbrėmje vonė vjen njė mysafir pėr tė fjetur i thonė se tė gjitha dhomat janė tė zėna.
Si ka mundėsi ? - pyet ai sportelistin dhe pastaj sugjeron njė zgjidhje: "Ēoje mysafirin e dhomės 1 tek dhoma 2, atė tė dhomės 2 tek dhoma 3, atė tė dhomės 3 tek dhoma 4, atė tė dhomės 4 tek dhoma 5 ... e kėshtu me rradhė nė pafundėsi. Unė vetė po marr dhomėn e lirė me numrin 1". Nė tė vėrtetė nė kėtė mėnyrė mund tė lirohet njė numėr i pafundtė dhomash nė kėtė hotel tė pafundtė qė i kishte krejt dhomat tė zėna.


Kuptimi matematikor i konceptit pafundėsi bien ndesh me mėnyrėn tonė tė arsyetimit racional.


"Pafundėsia nuk ėshtė ndonjė pjesė e njė sistemi tė vėrtetė numrash por njė koncept, njė mėnyrė tė menduari. Ėshtė kur gjithēka sillet nė qark" thotė matematikani izraelian Eli Maor, "njė pėrfytyrim, njė pėrthithje, njė hamendje".