PDA

View Full Version : Poezi qesharake


Linka_pz
05-05-07, 18:46
Nje kalendar i mbushur flete
Qe patjeter do vjetrohet
Ja! Kjo quhet jete
Ndaj njeri te mos gezohet.
Nje nga nje ikin fletet
Ditet jane duke kaluar
Pa pushim ikin vjetet
Fundi, vdekje! ?'ke kuptur?
Asgje per te shenuar
Nje shetitje ne bot
Nje lemsh i ngatruar
Qe s'mund ta zgjidhesh dot.

Linka_pz
05-05-07, 18:46
E shoh c'do gje ne praktike
E di qe i-ja do pike
E di qe i forti s'ka frike
E di sa rahje ka c'do zemer
E di c'do te thote fjala femer
E di qe endra eshte ender
E di qe bukuria eshte e maskuar
E di jeten si eshte ndertuar.

Linka_pz
05-05-07, 18:48
Nje djale theu kemben se ra nga molla,
> Nje makine u shkaterrua se u perplas me nje qershi,
> Nje burre plak u var tek thana e tij,
> ...dhe pastaj thone qe frutat bejne mire...

Linka_pz
05-05-07, 18:50
Fli,i dashur, fli, ndersa dielli ledhaton me rrezet e
> tij agimin,
> Fli, i dashur , fli, ndersa pellumbat e ndrojtur fillojne
> fluturimin,
> Fli, i dashur , fli, ndersa vesa e mengjesit rreshqet
> neper lulet qe lulezojne,
> Fli, i dashur, fli, se trapi qe shkon per te punuar jam
> gjithmone une.

Linka_pz
05-05-07, 18:51
Nuhas floket e tu,
> dhe ndiej eren e fushave te grurit,
> prek buzet e tua,
> dhe ndiej shijen e mesdheut,
> fryj lehte mbi lekuren tende,
> dhe ndiej aromen e pyjeve,
> po lahu mi vrrome lahu...

instruktori
05-05-07, 21:18
Vertet nje relaksim shum i mire me poezit e juaja Linka_pz
Jeni e mrekullushme me shkrimet e juaja
Shum respekt per ju dhe pershendetje

Instruktori

remi.bmc
05-05-07, 21:48
linka nuk qenkan edhe aq qesharake kto poezi
une mendova se do te qeshi kur ti lexoj por jo !