PDA

View Full Version : Ndėrgjegjja


Albanian eX|PerT
05-05-07, 23:33
Pėrshėndetje tė dashur miq,

Duke hapur kėtė temė pėr diskutim rreth ndėrgjegjės do paraqes ca pika, tė cilat mund tė na shėrbejnė pėr tė pasur njė diskutim mė tė mirėfilltė!

- Definiconi dhe roli i saj

- Ē'ka ėshtė ndėrgjegjja

- Dallimi nė mes ndėrgjegjės dhe mendjes (logjikės)

- Shkaqet e ndėrgjegjės sė prishur

- Dominimi i ndėrgjegjės

- Fazat nė tė cilat prezentohet ndėrgjegjja

- Kolosėt qė shkruajtėn pėr tė

Kėto dhe shumė pika tė tjera -qė juve mund t'i paraqisni- vetėm ēka e pėrforcojnė diskutimin tonė, i cili nėse ka rrjedhojė pozitive, mund ta etiketojmė si thesar qė ka infleuncė pėr vetėdijėsim tė tė tjerėve, mbase sipas konceptit filozofik, ndėrgjegjja fitohet, pra nėse dikujt i mungon, mund ta fiton duke lexuar diskutimet e tona.

Nderime!

valiii
05-05-07, 23:45
Psikologu Sigmund Freud (Zigmund Frojd) e mendonte ndergjegjen si te rrjedhur nga mbiuni (orig. Über-Ich), qe nga ana e tij drejtohet nga prinderit tane gjate femijerise. Sipas Frojdit, pasoja e mos bindjes se ndergjegjes sone ėshtė "faj", i cili mund te jete nje faktor ne zhvillimin e neurozes.

Albanian eX|PerT
05-05-07, 23:52
Ndodh qė njeriu tė gjendet para ndonjė problemi, sidomos kur mundohet tė zbėrthejė ndonjė prej tyre. Has nė disa pengesa nė tė cilat njeriu ndalet i harlisur; nuk di se si t’i tejkalojė ato. Nė atė rast njeriu ndjen njė fuqi tė fshehtė e cila e shpien nė rrugėn e mirė. Pėrkundėr asaj qė nė atė rrugė paraqiten njėherit edhe pengesa tė arsyeshme. Ajo fuqi i tregon njeriut rrugėn e sė keqės, prej saj edhe e largon. Edhe pse gjatė asaj rruge has nė dobi tė cilat i interesojnė atij. Kur njeriu e pėrmban kėtė fuqi arrinė qetėsi tė plotė shpirtėrore, ndėrsa kur largohet prej saj ndihet i shqetėsuar dhe i humbur.

Kjo fuqi, e fshehtė buron nga vetė qenia e tij, e cila ia tregon njeriut tė mirėn dhe tė keqėn, vazhdon duke vepruar mirė dhe duke mos vepruar keq, kjo fuqi ėshtė ajo tė cilėn ne e quajmė durim. Pra, ndėrgjegja ėshtė: Fuqi e brendshme e njeriut e cila urdhėron nė tė mira dhe ndalon nga tė kėqiat.

Albanian eX|PerT
05-05-07, 23:55
Psikologu Sigmund Freud (Zigmund Frojd) e mendonte ndergjegjen si te rrjedhur nga mbiuni (orig. Über-Ich), qe nga ana e tij drejtohet nga prinderit tane gjate femijerise. Sipas Frojdit, pasoja e mos bindjes se ndergjegjes sone ėshtė "faj", i cili mund te jete nje faktor ne zhvillimin e neurozes.
Ndėrgjegjja ėshtė parakusht natyror pėr njeriun. Pra, nuk ėshtė fuqi natyrore me tė cilėn lind njeriu, siē nuk ėshtė fuqi tė cilėn e pėrfiton pa parapėrgatitje, nė tė vėrtetė ajo ėshtė parakusht natyror me tė cilėn lind njeriu dhe ajo shtohet sipas rrethit ku jeton!

valiii
06-05-07, 00:02
Ndėrgjegjja ėshtė parakusht natyror pėr njeriun. Pra, nuk ėshtė fuqi natyrore me tė cilėn lind njeriu, siē nuk ėshtė fuqi tė cilėn e pėrfiton pa parapėrgatitje, nė tė vėrtetė ajo ėshtė parakusht natyror me tė cilėn lind njeriu dhe ajo shtohet sipas rrethit ku jeton!

Plotsishte pajtohem me ty Expert

Albanian eX|PerT
06-05-07, 00:42
Zeri i ndergjegjes(http://bp2.blogger.com/_DiakVEVBTEc/RgLgqRohzHI/AAAAAAAAAUQ/2uzzhJQejd8/s1600-h/voice%20rodent1000.jpg)
A thua? Kush pastron ndergjegjen cdo mengjes?Askush!

A thua, kush piqet parakohe per padrejtsite qe behen?
Kuptimin e humb lakmia e tepruar e njeriut vetanak.
A thua, pse nuk e pastron cdo mengjes ndergjegjen e trilluar e te manipuluar duke perfituar nga sinqeriteti apo naiviteti i te tjerve, ate qe vepron apo je ne kerkim te fatit te padefinuar nga vetvetja?!
Deri kur duhet te pendohet qenia njerzore po pa koncept?!
Por, a ka ardhur koha qe dikush te mos e diktoj jeten e dikujt tjeter apo do te jetojme me karierizma te montuar duke fantazuar duke trilluar do te arrijme cakun e jetes?! Por besoj dhe shpreoj cdo gje e vonuar eshte e realizuar por me sakrifice te pa evitueshme.


I besoj kohes qe po vjen...Pergatiti: Arberita Kryeziu, Kline

http://drejtesia.blogspot.com/2007/03/zeri-i-ndergjegjes.html#links

Agolli
06-05-07, 04:45
Me kujtohet kur deshta ta vjedhi nje molle, phaaaaa cfare konflikti kam patun me vetveten...!!!!
Melaqja(dikush) me thojke mos e vjedh, dreqi( ajoja) vjedhe ''e une(Vetja) per mi pajtu keta te dy..........e vjedha, e me pas ditun se cka me ka bere ndergjegjja( zeri i brendshem)http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon8.gif ma zi se dielli.....por mollen ja kojti dejuzit! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

,,Ndergjegjja per mua eshte zeri i brendshem, ai ze i cili te qorton kur ben gabime,,

karkalec
06-05-07, 10:07
"Nje njeri qe nuk ka Ndergjegje, nuk ka as Shpirt, ai te ben te keqen dhe nuk ka Meshire"

Kete e thoshte Nena ime.

rilinda
06-05-07, 15:59
E pyeta vėllaun tim tė vogėl se ēka ėshtė ndėrgjegja, dhe a e dini si mu pėrgjigj! "Ėshtė njeri i vogėl qė na ndjek nga tė shkojmė edhe na tregon se ēka tė bėjmė" (ėshtė bazur te filmi "Pinokio)
_______________________________________

Ndėrgjegja ėshtė ndjenjė vetiake e pėrgjegjėsisė morale pėr sjelljen e veprimet pėrpara tė tjerėve ose shoqėrisė; vlerėsimi i brendshėm i sjelljes e i veprimeve nė pėrputhje me kėrkesat e shoqėrisė.

Adam Smith: Ndėrgjegja supozon ekzistencėn si diēka tė tillė si morali. Ajo sundon aty ku nuk ėshtė ligji dhe ajo ka rėndėsi nė vetėdijen tonė pėr bėrjen e punėve tė pranueshme.

Martha Stout: Ndėrgjegja ėshtė ndjesi ndėrhyrėse e pėrgjegjėsive apo obligimeve bazuar nė emocione.

Albanian eX|PerT
16-05-07, 17:22
Ndergjegjja eshte parakusht natyror ne njeriun. Pra, nuk eshte fuqi natyrore me te cilen lind njeriu, sic nuk eshte fuqi te cilen e perfiton pa parapergatitje, ne te vertete ajo eshte parakusht natyror me te cilen lind njeriu dhe ajo shtohet sipas rrethit ku jeton!

SANTANA-29
16-05-07, 17:49
Ndergjegjja asht ndrushe per persona te ndrushem,me kultura te ndrushme
Edukimi injeriut percakton ndegjegjen e tij.kur them edukimi e ka m fjalen ne te gjitha
fushat.varet se si e kupton jeten dikush ,me q,far syri e sheh,dhe mqs vashdon kte mendim,do arrish ne konlizionin qe ndergjegjja tregon pothuajse perher rrugen e vertet
kjo rrug e vertet eshte ndrushe per njerez te ndrushem,varet shum nga edukimi moral
qe dikush ka,kulturor,dijenija e tij/saj mbi gjerat.

Asht e vertet qe dikush ma lart tha,qe nganjeher ndergjegjja na thot te mos bejme diqka,
por ne prap e bejm,kjo esht prej instinktit,qe nganjeher e mund arsyen..