PDA

View Full Version : "shqiptar" arrestohen ne USA,planifikonin sulme terroriste


arton121
08-05-07, 22:45
MOUNT LAUREL, N.J. — Six people were arrested on charges they plotted to attack the Fort Dix Army base and "kill as many soldiers as possible," federal authorities said Tuesday.

The suspects were scheduled to appear in U.S. District Court in Camden later Tuesday to face charges of conspiracy to kill U.S. servicemen, said Michael Drewniak, a spokesman for the U.S. Attorney's Office in New Jersey.

A news conference was scheduled for 2:30 p.m. at the U.S. District Courthouse in Camden.

The men were identified in court papers as Mohamad Ibrahim Shnewer, Dritan Duka, Eljvir Duka, Shain Duka, Serdar Tatar and Agron Abdullahu. Checks with Immigration and Customs Enforcement show that Dritan Duka, Eljvir Duka and Shain Duka are illegally living in the United States, according to FBI complaints unsealed with their arrests

Officials said four of the men were born in the former Yugoslavia, one in Jordan and one in Turkey. All had lived in the United States for years. Three were in the United States illegally, two had work permits, and the other is a U.S. citizen.

si thojn ata gjuj me buk e na kthe me gur...

Preshevar
08-05-07, 22:50
si thojn ata gjuj me buk e na kthe me gur...

Ky postim ose le te fshihet ose le te pėrkthehet !

sunshine
08-05-07, 23:03
si thojn ata gjuj me buk e na kthe me gur...

Duhet te vie turp qe shkruan diēka te tille zoteri! Tre-kater veta nuk e perfaqesojne tere popullin, pastaj sesa eshte e vertete se keta kane planifikuar diēka te tille le te dyshohet! Fundja, amerikanet kane arrestuar e keqetrajtuar me qindra e mijera veta pa asnje deshmie se kane qene terroriste!

P.S. Bombat me mbushje urani qe kane hudhur ne Kosove qenkan buke per ty a?

luckyman
08-05-07, 23:14
Para se ta vrisnin Zoran Gjingjiq e ka ber nje intervisté me gazeten e perditshme Zvicerrane "BLICK",atij ju shtrua pytja nga gazetari per Kosoven(ne te ardhmen) ai u pergjigj,;Amerikes do ti ndodh me Kosové si me Taliban,.nje dité edhe keta do tja kthejné pushken Amerikes.!

Preshevar
08-05-07, 23:16
Para se ta vrisnin Zoran Gjingjiq e ka ber nje intervisté me gazeten e perditshme Zvicerrane "BLICK",atij ju shtrua pytja nga gazetari per Kosoven(ne te ardhmen) ai u pergjigj,;Amerikes do ti ndodh me Kosové si me Taliban,.nje dité edhe keta do tja kthejné pushken Amerikes.!

A ja nisėt me rrirten mizen e me boe bull a ? Hajde hajli koft !

Po ta them edhe nje,.. n'qoft se Amerika vendosėt siq eshte vendosen n'Gjermani prej luftes dyt botrore,.. gjithqka eshte e mundshme.

Tung ! E bofsh hajr per lajmin qe e prune !

Dilaver
08-05-07, 23:44
SHBA: Gjashtė persona arrestohen nė Nju Xhėrsi pėr komplot kundėr ushtarėve nė bazėn Fort Dix
08-05-2007

Gjashtė persona tė cilėsuar nga prokurorėt federalė si radikalė islamikė do tė dalin sot para njė gjykate amerikane nė Kamden tė shtetit Nju Xhėrsi, tė akuzuar se po bėnin plane nė bashkėpunim pėr tė sulmuar ushtarėt nė bazėn Fort Dix.
Njė zėdhėnės i zyrės sė prokurorit amerikan, tha se 4 prej tė dyshuarve ishin tė lindur nė ish Jugosllavi, njėri nė Jordani dhe tjetri nė Turqi.
Akuza identifikon katėr prej tyre me kėta emra: Dritan Duka, Elvir Duka, Shain Duka dhe Agron Abdullahu. Autoritetet amerikanė thanė se gjashtė tė dyshuarit po planifikonin tė hynin nė bazėn ushtarake dhe tė vrisnin sa mė shumė ushtarė amerikanė.
Zyrtarėt i arrestuan personat mbrėmė pasi ata u pėrpoqėn tė blinin armė automatike nga njė shitės armėsh, i cili nė fakt bashkėpunonte me autoritetet federale. Arrestimet u bėnė nė kuadėr tė njė hetimi tė pėrbashkėt federal dhe lokal.
Zyrtarėt thanė se personat e arrestuar kishin muaj qė po i praktikonin planet. Sipas zyrtarėve, shumica e tė dyshuarve kanė jetuar nė Shtetet e Bashkuara pėr njė kohė tė gjatė, disa prej tyre ishin shtetas amerikanė dhe disa tė tjerė imigrantė tė paligjshėm.
Gazeta lokale The Star-Ledger njofton se 6 tė dyshuarit i kishin regjistruar nė video sesionet e tyre tė praktikės dhe gabimisht e ēuan videon nė dyqan pėr tė bėrė njė kopje nė DVD. Sipas gazetės, njė punonjės i dyqanit njoftoi Byronė Federale tė Hetimeve, FBI. //rd//

RiannA
09-05-07, 00:13
Mos e bani ket pun tmadhe...shnosh kan qellu dy a tre persona qe sjav rrok se terrorizmi nuk esht menyr per te lufturar per drejta...kaluse jan kto pun.

luckyman
09-05-07, 00:27
A ja nisėt me rrirten mizen e me boe bull a ? Hajde hajli koft !

Po ta them edhe nje,.. n'qoft se Amerika vendosėt siq eshte vendosen n'Gjermani prej luftes dyt botrore,.. gjithqka eshte e mundshme.

Tung ! E bofsh hajr per lajmin qe e prune !ncncncncncn!............ehhhhh LARJA E TRURIT keshtu e ka !

GjIlAnAsI_cSi
09-05-07, 00:44
Para se ta vrisnin Zoran Gjingjiq e ka ber nje intervisté me gazeten e perditshme Zvicerrane "BLICK",atij ju shtrua pytja nga gazetari per Kosoven(ne te ardhmen) ai u pergjigj,;Amerikes do ti ndodh me Kosové si me Taliban,.nje dité edhe keta do tja kthejné pushken Amerikes.!


Pa merak se cfar kan fol ata e cka po ndodh tani nuk eshte nje pun e madhe pasi Amerika e din mire se cfar bejm ne Shqipet per te.. biles tregon edhe lufta ne Irak ku forcat Shqiptare kan ndihmu dhe jan ne Irak tani..

Pra Dritan Duka, Eljvir Duka, Shain Duka, Agron Abdullahu.. nuk e perfaqesojn Kosoven por jan vetem disa plera qe nuk din ta dallojn t'bardhen prej te zezes.. prandaj nuk eshte per te u diskutuar per kta 3..


Gjith te mirat.

SoKoLi-i-Maleve
09-05-07, 01:57
Duhet te vie turp qe shkruan diēka te tille zoteri! Tre-kater veta nuk e perfaqesojne tere popullin, pastaj sesa eshte e vertete se keta kane planifikuar diēka te tille le te dyshohet! Fundja, amerikanet kane arrestuar e keqetrajtuar me qindra e mijera veta pa asnje deshmie se kane qene terroriste!

P.S. Bombat me mbushje urani qe kane hudhur ne Kosove qenkan buke per ty a?


Duhet te vij turp ty qe mundohesh me mbrojt terrorizmin dhe te keqen,pa ameriken ti si shqiptar ishe duke notue diku ne ujrat afer maltes,me besoni qe kam dhimbje per ju,se si i interpretoni ngjarjet.

Albanian eX|PerT
09-05-07, 02:13
Qeveria amerikane deklaron se : "Pėr tė arrestuarit nuk ka informata se mund tė jenė tė lidhur me ndonjė organizatė terroriste ndėrkombėtare dhe nuk janė akuzuar si tė tillė", tha sot nė njė konferencė pėr shtyp zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė,Tony Snow.

http://www.cnn.com/interactive/maps/us/popup.fort.dix/popup.new.jersey.fort.dix.gif

Albanian eX|PerT
09-05-07, 02:13
Asnjeri nga te arrestuarit ne bazen amerikane Fort Dix nuk eshte shqiptar

nga BEQIR SINA, Nju Jork

Qėllimi i kėtij lajmi pėrhapur menjėherė nga qarqe te caktuara anti - shqiptare, mendohet tė jetė i gatuar nga i Lobit serb

SoKoLi-i-Maleve
09-05-07, 02:24
Ska bail per gjasht te arrestuarit,ata mbahen ne burg.:http://news.google.com/news/url?sa=t&ct=us/0-0-0&fp=4640f28f369960d8&ei=1O5ARtr8DpeGoAL6uNyLAg&url=http%3A//www.kgan.com/template/inews_wire/wires.national/2b3d8960-www.kgan.com.shtml&cid=1116138910

SoKoLi-i-Maleve
09-05-07, 02:26
http://www.alaskareport.com/z45877.htm

SoKoLi-i-Maleve
09-05-07, 02:28
http://www.pal-item.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070508/UPDATES/70508034

SoKoLi-i-Maleve
09-05-07, 02:31
http://news.google.com/?ncl=1116138910&hl=en

sunshine
09-05-07, 03:44
Duhet te vij turp ty qe mundohesh me mbrojt terrorizmin dhe te keqen,pa ameriken ti si shqiptar ishe duke notue diku ne ujrat afer maltes,me besoni qe kam dhimbje per ju,se si i interpretoni ngjarjet.

Gjeje tė lutem vetėm njė fjalė ku e mbroj unė terrorizmin, o i marrė!? E kupton ti fare gjuhėn shqipe apo lexon mė shumė shtyp serb? Unė si shqiptar kam jetuar dhe jetoj, ndoshta ty tė ka nxjerrur Amerika gjatė luftės dhe tė ka dhuruan njė kafshore bukė, pėr ata janė tipat si ju puthadorė tė ēdo krijese tjetėr qė ekziston nė kėtė botė, pėrveq asaj shqiptare!
Tė ndihmon dikush, nuk do tė thotė tė ia lėpish edhe prapanicėn tash! Pėr tė gjithė ata qė na kanė ndihmuar, faleminderit, por shiqo realitetin nė botė sot e vlerėso se kush mbi kėnd po bėn mė shumė terrorizėm e mos fol me zemėr po me logjike (nėse ke fare!?)!

Albanian eX|PerT
09-05-07, 05:44
E po ndoshta kemi edhe te atille qe aprovojne idene e Hery Kissinger qe thote se cdo gje nga amerikanet eshte e mire, ndersa cdo gje qe nuk vjen nga amerikanet eshte e keqe! (Kesaj i thone komunizem i pisaft)

Arb
09-05-07, 06:00
News 24 lajmeroj se jane jane "Kosovare." Keta rod gjak gabeli s'kokan te Kosoves, por me nana e me gjak arapash.

E ju qe doni me ju arsyetu keta 4 "shqiptare" te gabelizuar, sa na shkruani ne forum, kqyr merruni edhe ju me te njejten gja.

Reagimet e juaja tregojne edhe nje here se Forumet e gabel'hones (fese) duhet mbyll. "Fetaret" duhet debu nga forumi.

Arb
09-05-07, 06:01
As CNN e as NY Times nuk i paraqet ata si Shqiptare, por si radikale islamiste...

Albanian eX|PerT
09-05-07, 14:26
Lidhja shqiptare e interenetit ne yahoo groupen "shqiperia" pohon se ata s'kane qene shqiptare!

Bjeshka1
09-05-07, 15:01
Nuk jane 4 por jane shume. Shihni edhe ketu ne forum sa ka!!!!Keta kan per ta shpetuar kombin shqiptar nga gjithe armiqet e edhe ai amerikan. Phu, ju tret fara me gjithe arabet!

Pupi
09-05-07, 15:02
Lidhur me tė ndodhėn ne Amerik, mediat e botės lajmėrojn pa rreshtur pėr rastin sipėrpermendur.
Ėshtė karekteristik se aty nuk thuhet gjė konkrete nė ishin ata Shqiptarė, por thuhet tė jen nga ish jugosllavia, s'do mend se kėtu ka dorė dikush nga caqet e armiqėve tė shqiptarėve mu nė prag tė njohjes sė pavarėsis sė Kosovės.
Edhe po tė ketė dorė ndonjė i brisht nė mendje, e tė jetė shqiptarė, duhet tė ketė marrė para tė majme pėr kėtė punė, ose jan nga ata tė perbetuarit qė edhe kėtu nė forum i has njeriu shpesh herė.
Edhe njė gjė, nė anonimitet din tė shkruhet gjithēka, do tė vijė ndonjė her tė lexosh edhe pėr kishe gjėra tė kurdisuara e ku ta dijė unė, Por njė gjė duke ditur se fjala ėshtė arma mė e rrezikshme e njeriut, kujdes nė fjalėt qė vjellin kėtu e kudo gjetiu nė forumet shqiptare.
Kėto dukuri tė mos i kundėrshtosh don tė thot pajtohesh me to!
Shqiptarin nuk e bėnė shqiptarė tė mir, tė shkruarit bukur , apo oratoria e rrjedhshme pati thėnė dikur Arbėr Xhaferi.
Me kėtė le tė kuptojn ata qė mundohen pėrmes te shkruarit shqipen mirė tu hedhin pluhur syve Shqiptarėve.
Lexova diku njė Temė tė ngritur nga Legenda pėr Forumin.
Do t'ia bashkangjis vetėm ca rreshta kėtu, pėr tė marrė kohė njė herė tjetėr mė shumė.
Pra forumi ėshtė i gjithkujt, me atė gjithkujt, Forumi jep njė pasqyrė Asaj gjuhe qė nė tė diskutohet, debatohet dhe pėrfshin kėtu njė komb tė tėrė nė mendimet e tija pėr vehte dhe pėr tė tjerėt.
Prap njė citat nga Xhaferi:
Qeverit/Popujt e padėgjueshėm kryeneq qė nuk pėrkasin me rregullat ndėrkombėtare dėnohėn, e ka raste edhe tė sulmohen(Ishte rasti me Serbin qė u qu pesh!

lenna
09-05-07, 15:10
Nje lajm per te ardh gjynah per Zotin ..Me pak se kurre nau desht kjo ndodhi,tamam tashi ne kohen e percaktimit e statusit te Kosoves..

po habitem nga reagimet e disave ketu,qe mundohen ta injorojn kete lajm sikur sesht asgje..me cilin qellim???..pse mos te diskutohet kjo ketu?esht nje ngjarje si shum ngjarje te tjera,ku secili tregon nje mendim apo jep nje koment, aq me shum kur esht puna per nje ndodhi prekse per ne Shqiptart..

sesht puna me ba mizen bull edhe esht shum e qart se nuk perfaqsjon kater "Shqiptar" tere Kosoven,problemi qendron aty se duhet te organizohet dicka kunder ktij ndikmi te madh te ideve ekstremiste te rinia Shqiptare ..per tu munduar qe kto lloj ngjarje mos te perseriten..

esht fenomen shum i rrezikshem qe ka filluar te paraqitet te Shqiptart ..kjo as Fe nuk mund te quhet,esht thjesht nje proces i nisur nga njerz qe duan ta crregullojn situaten dhe mundohen te krijojn bindje te rinia,qoft edhe me mbeshtetje financiare si shperblim..

edhe 1 Shqiptar te kish qen,prap krijohet automatikisht nje pershtypje e keqe..

me e keqja esht se baza esht perdorur per vendosjen e refugjatve te Kosoves ne 1999 :

"It was used in 1999 to house ethnic Albanian refugees from Kosovo, according to the Defense Department Web site."

gazeta (Associated Press) nuk e ka nxjerre qe jane Shqiptare, por shkruan qe jane shtetas te Jugosllavise..por, nga emrat esht mese e qart!

shum e habitshme fakti si kane reaguar disa antare te forumit ndaj ketij lajmi,bile duke e vlersuar si nej lajm qe nuk esht dashur te postohet..nc nc nc

Pershendetje..

lenna
09-05-07, 15:12
ashtu hallall ju qofte buka e nenes se vetem kshu duhet me shkijet amerikan me luftu,5 veta ua futen friken ne palce amerikaneve,po me e sulmu nje ushteri e tere ameriken cka bejne ata.

ky sulm eshte per tu pershendetur nese eshte i vertete,tew shohin shkijet amerikan dhembjet ne lekuren e tyre

--> PA KOMENT!!!!

GjIlAnAsI_cSi
09-05-07, 15:18
...Rast konkret (edhe pse kemi me qindra mijera) ne Gjilan, ca familjar te atit, tre vellezer jane (te moshur) nuk flasin me njeri tjetrin,... e a din pse? Sepse njeri eshte me Rugoven dhe nuk iu fol vellezerve te tjere pse nuk jane me Rugoven!

Ndoshta kete e keni amanat nga ai i ndjeri... eh burr i mire u pas kon!

Mos kalo nga tema ju lutem se ketu po flitet per 3 persona me emer shqiptar.. ejo per Rugoven apo X Familjen nga Gjilani.. dhe kush do qoft ai.. qe sulmon dhe ornagizon sulme terroriste kunder te pafajshmeve duhet denuar e shar dite e nat , dhe sa me shum ata qe i thon vetes shqiptar dhe ne librin am jan te shkruar me emera shqiptar..

Un jam vet musliman dhe normal me djeg lufta qe po behet kunder Muslimanizmit ne Irak/Avganistan por asnjeher smundem ta harroj ndihmen e madhe te SHBA-s gjat luftes dhe tani pas luftes per Pavarsin e saj.. prandaj asnjeher mos u kapeni per Irak apo Avganistan e te urreni Ameriken.. se ata jan qe sot po te sjellin Ameriken dhe ata jan qe ti sot po shkruan lirshem ne kete webfaqe www.Dardania.de (http://www.Dardania.de) ;)

Shpresoj ti kuptosh ato dy rreshta cka i shkruajta me lart.

Gjith te mirat.

GjIlAnAsI_cSi
09-05-07, 15:24
ashtu hallall ju qofte buka e nenes se vetem kshu duhet me shkijet amerikan me luftu,5 veta ua futen friken ne palce amerikaneve,po me e sulmu nje ushteri e tere ameriken cka bejne ata.

ky sulm eshte per tu pershendetur nese eshte i vertete,tew shohin shkijet amerikan dhembjet ne lekuren e tyre


Me vjen keq qe "Shkijet" Amerikan ta hoqen Milloshin nga Kosova por mundesisht ti si ata 3 me emer shqiptar por me mendje Irakiane dhe terroriste.. flit per veten dhe te lutem kush te pyet se cfar je ti.. thuaj se sjam shqiptar.. se po flliq nje shqiptari.. dhe eshte turp nga ata te lexohet nje shkrim i till..

Pra ne kohen kur lufta ne Kosov e mbuloi ne gjak.. apo edhe ne kohen kur u mbashin protestat experti a dilte ne protesttra e bertiste " Amerika Amerika " ? apo ishe n'Vranje tu ba njoftesi me ba dokumenta per me i qu shqiptaret neper macedoni edhe shqiperi qe me qen kosova e lir dhe te luajn serbet si duan?


Ku ishte ai Iraki yt ? Ku ishte ai avganistani yt? qe ta heqi shkaun qe te preu me vite ne fyt? eeeeeeeee nuk ishte.. praaa seee vet Iraki ishte perkrahes i serbis.. prandaj edhe ti je nje prej tyre dhe je ti ai qe urren Amriken.. pse? se kosova po merr pavarsin..

Ishalla sme ndodh ma te lexoj pislliqe te tilla nga nje ( qe mban emer shqiptari ).

Gjith te mirat.

Albanian eX|PerT
09-05-07, 16:19
Mos kalo nga tema ju lutem se ketu po flitet per 3 persona me emer shqiptar.. ejo per Rugoven apo X Familjen nga Gjilani.. dhe kush do qoft ai.. qe sulmon dhe ornagizon sulme terroriste kunder te pafajshmeve duhet denuar e shar dite e nat , dhe sa me shum ata qe i thon vetes shqiptar dhe ne librin am jan te shkruar me emera shqiptar..

Un jam vet musliman dhe normal me djeg lufta qe po behet kunder Muslimanizmit ne Irak/Avganistan por asnjeher smundem ta harroj ndihmen e madhe te SHBA-s gjat luftes dhe tani pas luftes per Pavarsin e saj.. prandaj asnjeher mos u kapeni per Irak apo Avganistan e te urreni Ameriken.. se ata jan qe sot po te sjellin Ameriken dhe ata jan qe ti sot po shkruan lirshem ne kete webfaqe www.Dardania.de (http://www.Dardania.de) ;)

Shpresoj ti kuptosh ato dy rreshta cka i shkruajta me lart.

Gjith te mirat.
Po shoki, e mora nje rast konkret se ne cka duhet konitrbuar ne eliminimin e dukurive negative, duke u lidhur me Arb-in! Sepse ja politika i ka percar shqiptaret ja asgje, e tash dalin ca qe gabelat i mbajne ne goje dite e nate, e fajin ia lene fese.

Une jam musliman, pra edhe ti qenke musliman, porse koncept i muslimanit eshte qe edhe me te afermin te e kundershtosh kur e ka gabim, pra te mos heshtesh kur behet padrejtesi. Se, s'ma merr mendja se ajo cka po behet ne Irak e Afganistan (mijera civil te mbytur si nga amerikanet, dhe si dhe nga vellezerit e amerikaneve - shiitet) te jete e drejte, prandaj une e perkrahi Ameriken per ceshtjen tone kombetare, ndersa e kundershtoj per gabimet e saja te tjera, e nuk e dua e as nuk e pasoj askend verberisht sikur qe pohonte Henry Kissinger se cdo gje qe vjen nga Amerika eshte pozitive, dhe cdo gje qe vjen nga shtetet tjera jo amerikane eshte negative, pra ncncn, cka i thuhet kesaj, pos pasim qorrazi pa hulumtim.

Keta qe na paskan planifikuar sulme terroriste, le ta mbajne vet barren e gabimit te tyre, e jo ne, tek e fundit keshtu po ngjan kur po zbulohen banditet, trafikantet, e korruptuesit, apo edhe ata qe po i "ngrejne" nxeneset e tyre te reja ne "shkolla" (sepse ato as shkolla s'jane)!

Mire mbetshi!

Dilaver
09-05-07, 17:20
Berisha: Akt shokues, i turpshėm dhe i panjohur nė traditėn shqiptare
Prishtinė, 9 maj 2007 (Kosovapress) Koha 14:49
Lajmi se baza ushtarake amerikane e Fort Dix-it nė SHBA ishte objekt i tentim-sulmit nga 6 terroristė, prej tyre katėr shqiptarė, pėr popullin tim ishte jo vetėm trishtues

Ēeku dėnon incidentin pėr tentim terrorizmin nė Nju Xhersi
Prishtinė, 9 maj 2007 (Kosovapress) Koha 12:35
Po ju shkruaj pėr tė ofruar dėnimin tonė nė lidhje me incidentin pėr tentim terrorizmi nė Nju Xhersi dhe pėr tė theksuar mbėshtetjen tonė tė fuqishme pėr popullin e SHBA-ve nė kėtė kohė, thuhet nė njė letėr tė kryeministrit Agim Ēeku dėrguar tė mėrkurėn shefes sė Zyrės amerikane nė Prishtinė, Tina Kaidanou.Subjektet politike kosovare dėnojnė tentim sulmin ndaj bazės ushtarake amerikane
Prishtinė, 9 maj 2007 (Kosovapress) Koha 14:20
Subjektet politike kosovare tė mėrkurėn kanė dėnuar planifikimin e njė sulmi terrorist mbi njė bazė ushtarake nė SHBA nga gjashtė persona, katėr prej tyre me prejardhje shqiptare, nė ndėrkohė qė kanė shprehur bindjen e pėrgjithshme se Kosova dhe shqiptarėt gjithmonė do tė jenė nė anėn e SHBA-ve

Shoqėria Civile Kosovare dėnon ēdo akt dhune apo involvim nė aktet terroriste
Prishtinė, 9 maj 2007 (Kosovapress) Koha 08:54
Anėtarė tė shoqėrisė civile do tė vendosin para Teatrit Kombėtarė nė Prishtinė njė libėr pėr nėnshkrim tė peticionit kundėr veprimeve terroriste dhe nė pėrkrahje tė Qeverisė dhe popullit amerikan.Bashkėsia Islame e Kosovės: Autorėt e kėtij planifikim janė njerėz tė manipuluar e tė infiltruar nga qarqe anti- shqiptare


Prishtinė, 9 maj - Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės e tronditur ka marrė lajmin pėr planifikimin e sulmit terrorist mbi bazėn ushtarake Fort Dix tė Nju Xhersit nė SHBA. "Nė parim, dėnojmė ēdo akt terrorist pavarėsisht se kush e planifikon apo edhe e kryen, pa marrė parash qėllimin dhe motivin, mirėpo pėr ne ky rast ėshtė edhe mė i rėnd kur nė tė janė tė implikuar qytetarė tė kombit dhe tė fesė tonė", thuhet nė njė reagim tė Bashkėsisė Islame tė nėnshrkuar nga myftiu Naim Tėrnava. "Tė planifikosh njė akt terrorist mbi njė bazė ushtarak tė njė shteti mik tė shqiptarėve e posaēėrisht tė Kosovės, do tė thotė tė jesh kundėr interesave tė popullit shqiptarė, ndėrsa tė sulmosh SHBA tė do tė thotė tė sulmosh shtetin qė promovon vlerat demokratike". Kryesia e BI sė i shpreh mbėshtetje tė fortė dhe tė parezervė qeverisė amerikane nė luftėn kundėr terrorizmit, ndėrsa pėr autorėt e kėtij komploti kėrkohet qė tė vihen para drejtėsisė dh shpreh bindjen se "ky akt nuk do tė prekė marrėdhėniet tonė tė mira me popullin dhe qeverinė amerikane, e cila ėshtė promotore e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės".

sunshine
09-05-07, 17:55
Kur lexon njeriu disa nga shkrimet e anėtarėve nė kėtė forum, hamendet dhe nuk di fare se nė ēfarė forumi ėshtė?! Si duket disa nga ju mezi paskan pritur qė edhe ndonjė shqiptarė tė involvohet nė "sulme terroriste" ndaj SHBA-ve!?
Sė pari, ēdo sulm terrorist kudo qė tė ndodhė dhe nga kushdo qė tė ndėrrmiret nuk arsyetohet assesi! E dyta, mos ipni konkluza pa ditur asgjė! Edhe e treta, mjafton qė amerikanėt ta akuzojnė dikė pėr terrorizėm, e hangėr djalli kėtė punė!
Shoh se paska shumė tė brengosur se "kėta terroristė" ia qėlluan mu "nė prag tė njohjes sė Pavarėsisė" tė sulmojnė! Unė pėr vete nuk e di sesa i gjėrė qenka ky prag qė provohet tė kalohet qe njė dekadė e nuk po mund ta shkel askush!? Prandaj mos u brengosni se nuk ēojnė aspak peshė katėr njerėz tė thjeshtė pėr "ēėshtje madhore"!
Pashė se edhe qeveritarėt tanė shumė shpejt paskan reaguar! Nuk ėshtė ēudi! Kur vriten shqiptarėt nėpėr rrugėt e Prishtinės kalojnė ditė tė tėra derisa tė reagojnė,e pėr njė hiq gjė, zgjohen edhe nga gjumi pėr tė llomotitur! Fundja , "miqėt" janė duke i mbajtur nė pozitat e tyre.
Sė fundi, tė mbetesh duke falenderuar dikė tjetėr pėr ndihmė tėrė jetėn duke harruar ēdo dėshmorė qė ka rėnė pėr "lirinė gjysmake" tė Kosovės, ėshtė mė shumė se turp. Kėtė le ta kenė parasysh tė gjithė ata qė ēmojnė tė huajin mė shumė se prindin e vet dhe tokėn ku janė rritur!

LOJETARI
09-05-07, 18:10
Ky lloj virusi ėshtė i patolerueshėm , me kėta njerėz dhe ēiftat e tyre nuk ka lojė , duhet luftuar deri nė zhdukjen e fundit tė tyre.Secili shqiptar qė i don tė mirėn vetvetes dhe kombit tė vet duhet dėnuar kėto bisha nė formėn me tė ashpėrt qė ekziston .
Kjo ka qenė edhe arsyeaja pse pata kėrkuar tė pezullohen temat nė forum ku ēiftave tė tillė u lejohet tė derdhin urrejtjen e tyre qė kanė ndaj civilizimit njerėzor .

sunshine
09-05-07, 18:22
Nuk duhet lane gjithcka me kete qe ben FBI.

Cetnike/gabele/rod arapash kemi edhe ketu ne forum, e koha me ju tregu deren.

Ne Kosove kudo qe jane duhet mbyll televizonet, radiot, e gazetat qe prodhojne urrejtje dhe lufte te hapur kunder identitetit tone kombetar. Libra e flliqte fetare, xhamite dhe qendrat tjera ku mblidhen klyshet e arapeve duhet djeg. Eshte e kohes qe insitutucionet e Kosoves te veprojne, se me deklarata te ketilla nuk zhduken klyshet e arapeve nga Kosova. Ky rast duhet te perdoret si thirrje e fundit per te vepruar, para se klyshet e shkijeve e te arapeve te ndeshkojne Kosoven.

Po ti more zotėri 90% tė Kosovės i quan klyshė a (90% i takojnė besimit islam!)? Po ti ku na u paske rritur more? Pse nuk i ke luftuar edhe ti kėta "kėlysh" sa ishe nė Kosovė, po tash fėlliqė nga Amerika?!
Je i sigurtė qė nė Xhamiat e Kosovės iu thuhet njerėzve ta sulmojnė Amerikėn, apo rekrutojnė Xhamiat kosovare "terroristė"? Mos ia fut kot tė lutėm. Nuk jam as unė qė shkoj nė Xhami, ama tė lutem ndaj sendet! Katėr tė marrė, nuk janė njė popull i tėrė! Fundja, nė sulmet terroriste ndaj Amerikės ka njerėz gati nga ēdo vend i kėtij rruzulli tokėsor, e nėse nisemi nga kjo atėherė Amerika nuk paska mė asnjė mik! Po besoj se politika e tyre ėshtė pak mė e zhvilluar sesa urrejtja jote ndaj bashkėkombasve tuaj!?

Agolli
09-05-07, 18:35
Ky lloj virusi ėshtė i patolerueshėm , me kėta njerėz dhe ēiftat e tyre nuk ka lojė , duhet luftuar deri nė zhdukjen e fundit tė tyre.Secili shqiptar qė i don tė mirėn vetvetes dhe kombit tė vet duhet dėnuar kėto bisha nė formėn me tė ashpėrt qė ekziston .
Kjo ka qenė edhe arsyeaja pse pata kėrkuar tė pezullohen temat nė forum ku ēiftave tė tillė u lejohet tė derdhin urrejtjen e tyre qė kanė ndaj civilizimit njerėzor .

Te lumte!
Keta e kan nje bindje, disa formohen ashtu, te tjeret edhe lindin, sikurse Kingurat...eshte veshtir ta mesosh nje Kingur te kercej !
Por nuk eshte veshtir me tje rras plum ne ball , ketyre qe jan kunder Shqiptarizmit, fantazmat e kohes...bre rrodi i flliqt.....

panta_rhei
09-05-07, 19:49
Ēka ban edhe ēka lypė shiptari, nuk lypė qeni as magari!

Bjeshka1
09-05-07, 19:55
UCK doli nga lufta e paster, krenare, e pranuar dhe e repspektuar nga gjithe bota, sepse ne radhet eveta nuk kishin lejuar kesi virusi arab qe eshte me i keq se ai i sides dhe do te kishte qen fatal per fatin e kombit. Por nje gje duhet ta kemi kujdes se tmusliman dhe islamistit arab nuk jane te barabarta, kan shume dallim.
Virusi eshte veshtire te zhduket, por duhet te kemi kujdes qe mos te vime ne kontakt me te.

Murgesha
10-05-07, 07:46
Paskan mbetė tė shkretėt pa u kurorėzuar me 72 virgjinet e xhennetit tė premtuara gjatė zbrazjes, larjes dhe shpėrlarjes sė trurit.

Dilaver
10-05-07, 11:52
TALEBANET SHQIPTARE
Janė arrestuar gjashtė persona qė planifikuan tė sulmonin njė bazė ushtarake amerikane nė Nju-Xhersi. Katėr prej tyre janė me origjinė shqiptare, i pesti turk dhe i gjashti jordanez. Baza qe duhej tė sulmohej gjatė luftės nė Kosovė kishte strehuar 4 mijė refugjatė.
Nė vitin 1999 kjo bazė ka strehuar mė shumė se 4.000 refugjatė kosovarė gjatė sulmeve tė NATOs kundėr Jugosllavisė.
Express
Mjegulla e zezė e turpit
Lumturie BEKA


Lajmi se disa persona me prejardhje shqiptare kanė planifikuar njė sulm terrorist mbi njė bazė amerikane, bazė kjo e cila shėrbeu pėr strehimin e refugjatėve kosovarė nė kohėn e luftės, nė Kosovė ka nxitur dėnim tė plotė tė kėtyre veprimeveTerroristėt e pa fe dhe tė pa komb
Rasti i tashėm komplotist i njė grupi terroristėsh, ku kishte edhe katėr shqiptarė, mbase xhihadistė a mercenarė, nuk janė tjetėr pėrveē krijesave kundėrkombėtare dhe kundėr miqėsore, qė ka dhe ndien populli shqiptar pėr shtetin dhe popullin amerikan.
IliriapostHashim Thaēi

Shqiptarėt janė krenarė pėr faktin qė janė populli mė proamerikan nė Evropė thuhet nė reagimin e kryetarit tė PDK-sė Hashim Thaēi.Mark krasniqi
Ky akt qyqar i kėtij grupi tė vogėl me ideologji terroriste dėnohet nga tė gjithė shqiptarėt qė e kanė nė gjak e nė shpirt ēėshtjen kombėtare. Populli shqiptar tradicionalisht ėshtė mik i popullit amerikan.


Gjergj Dedaj
“Ata janė turpi dhe mbeturinat e popullit shqiptar i cili unanimisht distancohet nga ata”


TMK
Trupat e Mbrojtjes tė Kosovės jemi pėrkushtuar plotėsisht nė partneritetin me SHBA-nė dhe ushtrinė amerikane nė luftė kundėr terrorizmit. TMK-ja kurrė nuk do ta harrojė ndihmėn e popullit amerikanė dhe e ushtrisė amerikane dhe thellėsisht u jemi mirėnjohės pėr ndihmėn e dhėnė pėr popullin shqiptarė.


Nexhat Daci
“Njė tentim akti i tillė ėshtė njė tendencė pėr tė njollosur orientimin pro amerikan tė shqiptarėve. Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, qė nga koha e presidentit Villson janė kujdesur pėr tė ruajtur identitetin kombėtar dhe shtetėror tė popullit shqiptar nė Ballkan. SHBA-tė edhe sot janė vėnė me tė gjitha mjetet diplomatike
nė pėrkrahje tė Pavarėsisė sė Kosovės. Kosova e pavarur e sovrane nė njė tė ardhme tė afėrt do tė jetė njė partner besnik dhe strategjik i SHBA-sė nė luftė kundėr terrorizmit global.”

Albanian eX|PerT
10-05-07, 15:16
Tek VOA NEWS, e keni intervisten e Kim Memetit, e qe per mendimin tim eshte shume fleksbile dhe e mjaftueshme per te kuptuar parimet e kombit tone!

eni001
10-05-07, 15:20
Duaje kosoven si shqipeteri Ameriken.Me te vertet kjo eshte e pa besushme qe ngjau ku problem .pore nuke eshte e drejte,qe te gjithe shqipetaret ti fusim ne nji thes.Spse po kjo Amerike e shpetoje Shiperin nga serbija edhe ne funde Kosoven.Te gjithe Shipetaret 99 per qin kane simpati per ameriken

Murgesha
10-05-07, 18:59
Tre nga shqiptarėt e arrestuar nė SHBA kanė lindur nė Maqedoni

Tre nga shqiptarėt e arrestuar nė SHBA nėn akuzėn se janė pjesė e grupit terrorist kanė lindur nė Maqedoni. Keshtu ben te ditur agjencia e lajmeve Makfaks e cila I referohet nje burimi anonim ne Ministrine e Brendshme maqedonase. Bėhet fjalė pėr vėllezėrit Duka tė cilėt kanė lindur nė Ohėr dhe Dibėr, e qė jetonin nė fshatin Spas (Shpėtimi) tė Dibrės.

FBI ka arrestuar dy net me pare ne te gdhire te dites se djeshme 6 persona katėr prej te cileve u pėrshkruan si shqiptarė tė "ish-Jugosllavisė". Dy tė tjerėt janė njė jordanez dhe njė turk. Arrestimi I tyre eshte bere pasi, ne baze te disa provave dhe xhirimeve ne videokaseta DVD, eshte zbuluar se ishin duke pergatitur nje sulm te armatosur kunder bazes ushtarake te Fort Dix, ne Nju Xhersi ku eshte sterviten ushtaret qe nisen per ne Irak. Aktpadia prej 27 faqesh e paraqitur nė Gjykatėn Federale tė qytetit Camden tė Nju Xhersit pėrshkruan aktivitetin e kėtyre 6 personave nė pėrpjekje pėr tė vrarė qindra ushtarė amerikanė rezervistė nė bazėn Ft Dix para se ata tė niseshin pėr nė Afganistan e Irak.

Personat e arrestuar jane:
Shain Duka (1981),
Diton Duka (1978) me nofkat "Distan", "Entoni" apo "Toni" dhe
Elvir Duka (1983) me nofkat "Elvis" dhe "Sulejman", si dhe Agron Abdullahu, pėr tė cilin supozohet se ėshtė nga Kosova, meqė ishte "snajperist nė Kosovė". Vėllezėrit Duka jetonin nė Ēeri Hil nė Nju-Jork. Ata janė shpėrngulur nė SHBA nė mėnyrė ilegale para disa viteve, ndėrsa kanė punuar nė njė kompani pėr vendosje dhe rikonstruim tė kulmeve. Autoritetet amerikane pohojnė se kundėr tė gjithė tė dyshuarve kanė dėshmi tė forta se njė periudhė tė gjatė kanė pėrgatitur sulm mbi kompleksin ushtarak Fort Diks, si dhe mbi bazėn e afėrt detare. Shqiptari i katėrt jetonte nė Buena Vista, po ashtu nė Nju-Jork dhe punonte nė njė supermarket. Edhe ai nė mėnyrė ilegale ėshtė shpėrngulur nė SHBA. Ai ngarkohet vetėm pėr posedim ilegal tė armėve, ndėrsa i vetmi shtetas i SHBA-ve ėshtė jordanezi, i cili konsiderohet tė jetė lider i grupit.
/Makfaks/

Balkanweb

Arb
10-05-07, 19:07
http://www.petitiononline.com/Albanian/petition.html

Arb
10-05-07, 19:10
Ky biri i kurvs, Agroni ish nga Presheva (me origjine), e mendohet se ka jetuar ne Gjilan. Koka kon miqe me kta qenat e Dibres...

pleshti
10-05-07, 21:48
Atyre duhet me ju qi nenen e me i varr mu sikur Sadamin, e besa edhe do lahperave shqipfolsa qe po flliqin cdo gje shqiptare si ne forume e si ne realitet ne emer te asaj mut feje duhet me ja u ba njesoj. Shife ket mut Preshevarin sa i poshter e idiot eshte, kerkon qe katolikeve shqiptar tju merret edhe e drejta e shprehjes e te llomotis ai me shoke. Shqiptaret jemi shqiptare si ata katolik e si ata musliman, por jo edhe mutat e qelbesirat qe ju kan fshire trunin po keta qe na e kan nxjerr ket turp te gjithe shqiptareve. Ku ishin ata nonqim gjate luftes ne Kosove e ne trojet tjera shqiptare qe nuk u organizuan me ba terrorr tek forcat e shkive po i mbyllnin syte e iknin ky syt kembet e shkiet ju shkerdhejshin me motra, gra e nena. Rrofte Shqiptaria- poshte fliqesirat qe mbrojne interesat turko-arabe

SoKoLi-i-Maleve
11-05-07, 06:01
http://www.nytimes.com/2007/05/10/nyregion/10plot.html?ex=1179460800&en=dbf0bcbbb7314d9d&ei=5070&emc=eta1

uliksi31
11-05-07, 06:38
Prej se jetoj ne kete toke, asnjehere se kame ndie vehten ma keq. Kurr se kisha besua se mundet gjaku i shqiptarit te beje nje gje te till. Ani kunder kujt !!! Jetoj me nje qytetz t'vogel, ku krejt njihemi banoret mes veti. Besomni se nuk di si te takohem me kojshi amerikan qe aq mire shkojm. Jame shume i zhgenjym..... ashamed.

lenna
11-05-07, 12:54
Pershendetje Preshevar ..

sesht pune frige ketu ..ka qen thjesht nje ndodhi qe esht per te keqen e Shqiptarve ..pse,ty nuk te erdhi keq kur e more vesh? ..cetash edhe te futemi ne analiza se kush me shum vret njerz te pafajshem nuk ia vlen..kryesorja mos te krijohet nje pershtypje e keqe per ne si popull ..se sa ka ndikim USA ne statusin e Ks nuk mund te thuhet saktsisht,por besoj qe nuk esht aq i vogel ..pastaj edhe ajo (USA) ka interesat e veta, kuptohet ..sot interesi i lidh njerzit, por kryesorja ne te perfitojm ate qe me se shumti na duhet ..

gjitha tmirat ..

Albanian eX|PerT
11-05-07, 14:11
Ky biri i kurvs, Agroni ish nga Presheva (me origjine), e mendohet se ka jetuar ne Gjilan. Koka kon miqe me kta qenat e Dibres...
Cka ka more faj nana e vet, pse po i thuni nanes se saj kurve?

Albanian eX|PerT
11-05-07, 14:16
Ncncncnc, BBC dhe CNN as qe e kane pasur ne lajme kete rast, e shqiptaret qajne aq shume saqe edhe peticion (me emra e mbiemra) per t'i kerkuar falje Amerikes kane hapur... ncncncnc, si komb ne shqiptaret nuk mbajme pergjegjesi per veprimet e personave te caktuar!!!

Arb
11-05-07, 19:06
Mjegulla e zezė e turpit
Lumturie Beka

....

Komente nė SHBA pas kapjes sė terroristėve me prejardhje shqiptare: A ėshtė ky falėnderimi?


"Xhihadistėt keqpėrdorin mikpritjen tonė", thuhet nė njė koment tė njė kolumnistje konservatore amerikane e cila pėrkujton mikpritjen qė Amerika u bėri shqiptarėve tetė vjet mė parė, ndėrsa thotė se ‘"ja, ky ėshtė falėnderimi qė ata po na e kthejnė”. Ngjashėm kanė komentuar edhe kanale televizive konservatore duke i shpallur fajtorė tė arrestuarit ende tė pagjykuar, ndėrsa shqiptarėt dhe fundamentalistėt nė mesin e tyre si njė lloj i grupeve tė reja terroriste qė po linden.

Tetė vjet mė parė Amerika hapi krahėt pėr tė pranuar dhjetėra mijėra shqiptarė, refugjatė nga Kosova. Aeroplani i parė ateroi nė Fort Dix, nė New Jersey, ku baza po shndėrrohej nė njė shtėpi tė ngrohtė, sa mė miqėsore, me shėrbime mjekėsore, ushqim tė bollshėm me psikologė nė ndihmė njerėzve qė kishin pėsuar trauma, erdhėn qindra ushtarė amerikanė nga shumė shtete, pjesėtarė nga Garda Kombėtare, Kryqi i Kuq, bile ju siguruam edhe hoxhallarė dhe vende pėr falje.

Tetė vjet mė parė me urdhėr tė administratės sė Clintonit ky vend ju uroi mirėseardhje refugjatėve qė po iknin nga njė regjim gjenocidal… sot tetė vjet mė pas kemi njė plan sulmi xhihadist tė kultivuar tek ne qė ka vėnė nė shėnjestėr njė nga bazat tona mė fisnike… thuhet nė kėto komente.

Edhe shtypi i moderuar amerikan ka njoftuar sot nė faqet e para pėr arrestimet dhe akuzėn ndaj gjashtė tė pandehurve, ne mesin e tė cilėve u indentifikuan katėr individė me prejardhje shqiptare nga ish Jugosllavia. Ndonėse sėrish nuk jepet me saktėsi nga cili vend i ish Jugosllavisė janė, shqiptarėt qė jetojnė nė Amerikė thanė se tė arrestuarit ishin me prejardhje nga Dibra e Maqedonisė.

Gazeta amerikane “The Washington Post” thotė se ata janė nga Kosova, ndėrkaq pėr njėrin prej tyre tė identifikuar si Agron Abdullahu thuhet se paska qenė snajperist gjatė luftės nė Kosovė. Sipas gazetės, zyrtarė amerikane tė shėrbimeve informative kanė theksuar se tashmė nė Ballkan ėshtė identifikuar njė strukturė mbėshtetėse pėr disa grupe terroriste ndėrkombėtare, pėrfshirė edhe Al Kaidan. Dhe kėta mbėshtetės, sipas gazetės, ekzistuakan nė Shqipėri, nė Bosnjė, nė Kosovė dhe nė Maqedoni. Kėtu pėrmenden edhe organizatat joqeveritare, si ajo e shoqatės sė Ringjalljes sė Trashėgimisė Islamike e cila thuhet se ėshtė aktive nė rajon qė predikon formėn e Vahabizmit tė Islamit i cili e lartėson Al Kaidan.

Sidoqoftė nė akuzėn lidhur me provat qė kanė hetuesit pėr tė akuzuarit deri tani, del se udhėheqės tė kėtij grupi qenkan dy individėt me prejardhje nga Jordania dhe Turqia. Jordanezi e paska gruan shqiptare, ndėrsa akuza i rėndon shqiptarėt pėr atė qė u kanė thėnė informatorėve tė infiltruar, qė konsiston nė konspiracion pėr tė vrarė ushtarė amerikanė dhe nė urrejtje ndaj atyre qė gjoja po ua fyekan fenė duke i detyruar kėsisoj tė bėhen xhihadistė.

....

IliriaPost

Arb
11-05-07, 19:08
New Jersey (USA): Demostrata si mbėshtetje e fuqishme pėr popullin amerikan


Me rastin e arrestimit tė katėr shqiptarėve nėn akuzėn e pėrgatitjes pėr kryerje tė akteve terroriste nė kampin ushtarak Ford Dix tė New Jersey-t, aktivistėt e komunitetit shqiptarė tė Amerikės Hysni Syla dhe Shefki Mexhuani qė nga dita e parė po qėndrojnė nė Cherry Hill, NJ pėr tė pėrcjellur situatėn atje dhe pėr tė kontaktuar me autoritetet vendore.

Ish komandant i batalionit Atlantiku, Hysni Syla, pati kontakte me shefin e policisė, si dhe me zyrtarė tė bashkisė sė qytetit ku shprehu keqardhjen pėr implikimin e shqiptarėve nė kėtė akt tė turpshėm dhe nė emėr tė popullit shqiptarė shprehu pėrkrahjen e pa-rezervė nė luftėn kundėr terrorizmit. Nga autoritetet Amerikane mori njė garanci se ky akt nuk do tė ndikoj aspak nė procesin e statusit tė Kosovės dhe imazhi i shqiptarėve nė Amerikė do tė jetė po aq pozitiv sa ishte edhe deri mė tani.

Shefki Mexhuani i cili kishte qenė njėri ndėr organizatorėt kryesorė tė batalionit Atlantiku deklaroi se disa media e kanė cilėsuar tė dyshuarin Agim Abdullahu se ka qenė snajperist gjatė luftės sė Kosovės, por e vėrteta qėndron se ky person nuk ekziston nė listėn e ushtarėve tė UĒK-sė qė u nisėn nga Amerika, dhe nuk figuron askund si pjesėmarrės i luftės ēlirimtare tė Kosovės.

Sipas tė dhėnave tė njė dėshmitari qė dėshiron tė mbetet anonim edhe prindėrit e Dritan, Elvir dhe Shain Duka po mbahen nė arrest nga organet Amerikane por nuk ka mė shumė tė dhėna nėse edhe ata janė tė implikuar nė pėrkrahjen e veprimtarisė sė djemve tė tyre.

“Me organet udhėheqėse tė Cherry Hill-it ramė nė ujdi qė sė bashku tė organizojmė njė demonstratė nė pėrkrahje tė popullit Amerikan nė luftėn kundėr terrorizmit.” Tha Hysni Syla.

Letėr pėr pėrkrahje tė fuqishme kundėr terrorizmit i ėshtė dėrguar edhe Presidentit Bush, prefektit tė New Yersey-t dhe organeve udhėheqėse tė Cherry Hill-it.

Demonstrata do tė mbahet ditėn e Shtune me19 Maj 2007, nė orėn 15:00, ftohen tė gjithė shqiptaro-amerikanėt qė tė marrin pjesė nė kėtė demonstratė.

Pėr mė shumė informata rreth organizimit tė demonstratės dhe vendin ku do tė mbahet ju mund tė kontaktoni kėta numra telefoni: 1860 625 0347,- 1914 320 0178 dhe 1917 337 1563 .


========================


Babai ( Feriku ) i kėtyre djemėve Duka dhe djali i vėllaut tė Ferikut -Ramizi ,gjatė kohės sė luftės nė Kosovė kishin lidhje direkte me Xhavit Halitin, Hashim Thaēin dhe sidomos me Sabit Gecin ( kryeshefin e sigurimit tė UĒK-sė ) sipas Hashimit Thaēit .
E sot kėta kėlyshėt e dullės ( komandantėt e Bllacės ) Hysniu e Shefkiu ,vrapojnė tė parėt kundėr kėtyre pėr tė mbrojtur bythėn e tyre se mos iu del lidhja direkte e tyre me arkanin ,sheshelin e slobodanin qė nisėn lufte pa as farė pėrgaditje, plani e startegjie nė Kosovė pėrtė zbatuar mė mirė nė praktik memorandumin e garashaninit, ēubrilloviēit dhe andriēit .

Sa pėr kėta djemtė ,ėshtė e vėrtetė se kėta janė njė lloj muxhahedinėsh nė praktikimin e fesė ,krye fortė, kryeneē, mendjemėdhaj tė pa pėrmbajtur ,por qė tė arijnė deri nė kėtė shkallė -terorizėm ,nuk mė besoheshte kurrė ,por edhe nėse vėrtet kanė aritur deri aty diheni se kėta janė stėrnipėr turqish nė Zhupė tė Epėrme tė Dibrės. Pra, janė anadollak qė i kemi peshqesh nga robėria 500 vjeēare tė pėrzier me Mirditor ( prej nga vjen me origjinė familja Duka ) .

Djemtė ėshtė e vėrtetė se janė ilegalė nė amerikė ,e qė prindi i tyre ka pasur probleme me shtetin ( se ēfarė problemesh nuk e dij ) edhe kjo ėshtė e vėrtetė se disa herė ėshtė detyruar tė dal jashtė amerikės dhe ka kthyer nėpėr thera ( ilegalisht ) pėrsėri .
Qė kanė kontribuar nė luftėn e Kosovės ,Preshevės dhe Iiridės ,kanė kontribuar pėrtej mundėsive ,por gjithmon nė linjat e kėlyshe tė dyllės dhe rankoviēit -pra nėpėrmjet xhavit halitit,sabit gecit , ali ahmetit e LPK-istėve tė tjerė ( spiunave tė dyfishtė LPK-ėsit tė udb-sė + sigurimit ).
Qė iu kanė marė kosovarėve dokumenta nė kukės e dibėr me urdhėrin e Sabit Gecit ,xhavit halitit ( gjėja pėr tua rujutur nė vende tė sigurta ) edhe ate e kanė bėrė .
Ata qė pas luftės kanė pasė kurajėn tė kėrkojnė dokumentat pas luftės ,nga nipi i Ferikut - Ramizi ,tė njetit edhe janė kėrcėnuar me jetė nė amerikė e familjet e tyre nė Kosovė janė kėrcėnuar nga sabit geci e xhavit haliti .


Pra nėse meret si i vėrtetė ky lajm se kėta kanė dashur tė sulmojnė kasarnėn ushatrake '' Fort Dix '' nė NJ -si , nga kėta veprime e lidhje tė mė larta tė babės tė tyre e djalit tė axhės sė tyre ( Ramizit ) me sabit gecėt,xhavit halitėt, ali ahmet e hashim thaēėt ( kėlyshėt e dullės dhe rankoviēit ) ,paramendoheni vetė se nga kush mund tė jenė tė paguar e urdhėrurar pėr njė veprim tė tillė, kur problemit tė Kosovės po i afrohet dita pėr ēdo ditė ,qė ti vendoset pika mbi ( i ) .


Por mbi tė gjitha nuk mė pėlqen sjellja e komandantėve tė bllacės kėta ditė tė rėnda ndaj kėsaj familje .
Nuk ėshtė i kotė edhe vrapimi i hysni sulės dhe shefki maxhunit tė parėt nė Cheri Hill pėrtė larė njė m-ut me shurė gjėja me amerikanėt.
Besoj ,se njė ditė kėta komandata tė bllacės do bėhen pishman pėr njė veprim tė tillė, se ka ende tė fisit Duka ,qė i dijnė lidhjet e Ferikut dhe Ramizit me UĒK-nė hashimovite e jakupovite gjegjėsisht lidhjet e tyre me hysniun ,shefkiun, hashimin, xhavitin, e sabitin me njė fjalė udb-ė + sigurim .


Dhe po ashtu nė '' Batalionin Atllantiku '' ka pasur ushtar tė UĒK-sė me mbiemrin Abdullahu nga Dibra ,por jo me emrin Agim siē ceket nė kėtė rast .

Mendoj,se ky hysniu dhe shefkiu ( komandantėt e Ballacės ) , nuk duheshte tė vrapojnė tė parėt nė kėtė organizim demostrate , por ti linin partitė politike dhe shoqatėn Shqiptaro Amerikane me deklarata politike ,por sikur duket kėtyre iu fryn b-tha dhe vrapuan tė parėt.

Thotė njė urti popullore:- bie njė kashtė e dalin gjashtė .
Ndoshta nga ky rast edhe mund tė mėsojnė mbi tė vėrtetėn e luftėrave nė Kosovė, Preshevė e Iliridė ,si nisi ,kush e nisi e kush e bitisi dhe pėrse e bitisi .

Megjithatė terorizmi nuk njeh komb e atdhe por vetėm levėrdi personale .
Nėse vėrtetohet njė akt i tillė i kėtij grupi ,jam qė tiu jepet dėnimi kapital .

FSh

Arb
11-05-07, 19:16
I kėrkojmė falje Amerikės

Nju Jork, 11 maj - Me indinjatė e trishtim tė thellė mėsuam pėr tentimsulmin ndaj bazės ushtarake Fort Dix nė Neė Jersey. Dega e LDK sė pėr NY me rrethe e dėnon kėtė akt qyqar, tė turpshėm dhe antinjerėzor. Njėherėsh, Dega e LDK se pėrshendet dhe pėrkrah pa rezervė Qeverinė amerikane, organet dhe institucionet e saj, qė ia dolėn tė kapin dhe tė nxjerrin para drejtėsisė personat e dyshuar pėr akte terroriste mbi kėtė bazė ushtarake.

Nė njė deklaratė Dega e LDK sė nė Nju Jork me rrethe vlereson me bindje te thelle se personat e kapur, qe kane perkatesi kombetare shqiptare, jane nje rast i vecuar ne komunitetin tone ne SHBA dhe se ata, me veprimin e tyre, kane rene ndesh jo vetem me ligjet amerikane, por edhe me traditat me te mira nacionale shqiptare, mikepritjen e besen, si dy vyrtyte, me te cilat mburremi ne shqiptaret.

Dega e LDK se shpreh bindjen e vet dhe te komunitetit shqiptar ne Amerike, se ky grup qyqaresh, eshte i perbuzur dhe i urryernga shqiptaret ne SHBA dhe ne vendlindjen tone, qe tani, dhe do te jete i anatemuar per jete te jeteve nga shqiptaret, si nje grup armiqesor, mizor antiamerikan dhe antishqiptar. Shqiptaret e Kosoves, ashtu si edhe ne ne diaspore, i jemi mirenjohes Amerikes per jete, si nje vend demokratik e mik, i cili i shpetoi mbi 2 milionė njerez qe u kercenuan me zhdukje fizike nga faqja e dheut ne vitet 1998 1999.

Dega e LDK se kujton me respekt aktin e mikpritjes amerikane te mbi 4,000 shqiptareve te debuar nga dhuna sebe, gjate viteve te luftes ne Kosove. Ata qene vendosur, si nje pike kalimtare, mu ne Fort Dix, pra pikerisht ne bazen ushtarake ku grupi I kapur planifikoi aktin terrorist. Dega e LDK se ka pasur nderin te krenohet me pjesetaret e komunitetit shqiptar ne Amerike qe jane rekrutuar ne radhet e Ushtrise Amerikane ne lufte kunder terrorizmit nderkombetar.

Ne kemi qene dhe jemi krenar qe Atdheu yne, Kosova dhe Shqiperia, e kane mbeshtur, perkatesisht, moralisht dhe me ushtare koalicionin Pernedimor ne krye me Ameriken ne luften kunder terroristeve ne Irak e Avganistan. Ne nuk na ka shkuar asnjehere nder mend se mund te kete te krisur shqiptare qe mund te jene ne krah te terrorizmit, si keta njerez shpirtshitur qe u kapen.

Duke shprehur indinjaten tone te thelle, ne jemi te sigurt se kombi amerikan di te beje distancimin midis kombit shqiptar, si nje komb mik i Amerikes; ne njeren ane, dhe grupit te kapur ne Fort Dix, si nje grup bastard, qe na ka vene hije te keqe, ne anen tjeter.

Shqiptaret e Kosoves i shohin me sy prindore ushtaret e Amerikes ne Kosove. Shqiptaret e Kosoves, ashtu si edhe ne ketu ne Amerike, u jemi mirenjohes per sakrificat qe bejne larg atdheut te tyre, per te mbrojtur vendin tone. Te njejten ndjenje e kemi per ushtarte amerikane ketu, duke I cmuar ata si bijte dhe vellezerit tane, te gatshem per t'u ndihmuar popujve te shtypur e te vegjel, si ne rastin tone, anekend botes.

QIK-u

Arb
11-05-07, 19:17
Deklaratė drejtuar prokurorit federal, sekretares sė Shtetit dhe instancave shtetėrore amerikane

Ēikago, 11 maj - Lajmet e komplotit tė dėshtuar pėr atentat kunder bazes ushtarake amerikane nė Fort Dix, erdhen si nje e papritur e madhe per Komunitetin Shqiptaro Amerikan nė Illinois, per gjithe shqiptaret anembane botes.

Fakti qe kater nga te arrestuarit jane me prejardhje shqiptare nga nje zone e ish Jugosllavise na ka shqetesuar pa mase. Ne denojme ne menyre absolute dhe distancohemi nga ky akt kriminal me tendenca terroriste. Nga ana tjeter, ne shprehim mirenjohje te thelle ndaj Sh.B.A. ve per perpjekjet e tyre te pafund ne promovimin e identitetit shqiptar dhe per pavaresine e Kosoves.

Te arrestuarit kriminele vepruan kunder principeve dhe idealeve te shenjta mbi te cilat mbeshteten te gjitha fete e shqiptareve nderi dhe devotshmeria ndaj njeri tjetrit dhe ceshtjes kombetrae shqiptare. Populli shqiptar krenohet per harmonine qe karakterizon traditat tona fetare.

Ndermjet fjaleve te skalitura ne ndergjegjen shqiptare prej poetit kombetar Pashko Vasa, "Feja e shqiptarit eshte Shqiptaria"! Komuniteti Shqiptaro Amerikan ne Illinois me seli ne Ēikago, denon ashper tentim atentatin e grupit terrorist dhe beson se institucionet amerikane do te marrin masa te rrepta dhe te njejtit do te denohen ne menyre ligjore. Mbi te gjitha, aktet e mesiperme njollosin ēėshtjen mbarėshqiptare dhe interesat kombetare te shqiptareve ne arenen nderkombetare.

Populli shqiptar eshte nder te paktit ne gjithe boten qe vazhdon te mbeshtet pa pushke perpjekjet e Amerikes te hedhe driten e demokracise me pishter ne dore qe qoshet e prapambetura te botes.

Qe nga koha kur presidenti amerikan W.Wilson parapriu zgjidhjen e ceshtjes shqiptarepas luftes se Pare Boterore, administrata amerikane e kohes se Klintonit shpetoi shqiptaret e Kosoves, kurse ne kohen e kesaj administrate, Kosova behet e pavarur, dhe shqiptaret ndihen borxhli ndaj Amerikes.Aktet individuale te nje grupi kriminel ne Fort Dix, nuk munden te destabilizojne marredheniet dhe miqesine e shkelqyeshme shqiptaro amerikane. Komuniteti yne kerkon nga institucionet amerikane te marrin masa te rrepta ndaj ketij grupi.

Arb
11-05-07, 19:19
Ky lajm ėshtė trishtues pėr tė gjithė shqiptarėt kudo qė jetojnė

Bruksel, 11 maj - Kryesia e Degės sė LDK sė pėr Beneluks, nė emėr tė anėtarėve dhe simpatizantėve nė Belegjikė, Holandė dhe Luksemburg, dėnon ashpėr implikimin e katėr shqiptarėve me prejardhje nga Dibra(Maqedoni) nė pėrgatitjen e atentatit kundėr bazės ushtarake amerikane Fort Dix New Jersey.

Kėto ditė qė udhėheqja dhe administrata amerikane ėshtė angazhuar me tėrė potencialin e saj, pėr pėrgatitjen dhe miratimin nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB sė, tė njė Rezolute pėr Njohjen e Pavarėsisė sė Kosovės, njė grup terroristėsh nė mesin e tyre edhe katėr shqiptarė tė krisur planifikojnė atentat kundėr njė baze amerikane, qė shėrbeu si vendstrehim i mijėra shqiptarėve gjatė vitit 1999, qė kishin shpėtuar nga plumbat e armatės serbe.

Duhet tė pėrmendim, se edhe nga kjo bazė e njohur, janė nisur me qindra ushtarė tė guximshėm amerikanė, qė tė shpėtojnė shqiptarėt e Kosovės, nga kthetrat e kriminelėve tė Millosheviqit. Nė emėr tė humanizmit, kanė lėnė familjet e tyre dhe kanė shkuar me mijėra kilometra larg, nė njė kontinent tjetėr, pėr tė shpėtuar nga shfarosja njė popull tė tėrė.

Dhe, ēudia mė e madhe pas disa vitesh, gjinden njerėz tė krisur qė i thonė veti "shqiptarė" dhe planifikojnė t'i vrasin shpėtimtarėt e Kosovės. Ky lajm, ėshtė trishtues pėr komunitetin tonė nė shtetet e Beneluksit dhe pėr tė gjithė shqiptarėt kudo qė jetojnė.

Vetėm shoqėrimi i kėtyre katėr "shqiptarėve" me terroristėt ėshtė neveritėse, qyqarllėk, poshtėrsi, shkelje flagrante e traditės sonė shekullore, se mikut e mira i kthehet me tė mirė, me respekt tė pėrjetshėm.

SHBA-tė janė miqtė e Kosovės dhe tė kombit shqiptar. Miqtė e kombit shqiptar janė tė paprekshėm, kėtė duhet ta dijė edhe fėmija nė djep! Pa ndihmėn e Amerikės, as Shqipėria nuk do tė pavarėsohej si shtet nė vitin 1912, as nuk do tė egzistonte mė vonė.Pa ndihmėn e Amerikės, nė vitin 1999, Kosova do tė shlyhej nga harta e botės.

Pa ndihmėn e Amerikės, nuk do tė ishte e mundshme njohja ndėrkombėtare e Shtetit tė Pavarur dhe Sovran tė Kosovės. Kosova, Shqipėria , tė gjithė shqiptarėt nė gadishullin Ilirik dhe diaspora e madhe shqiptare nė tė katėr anėt e botės kanė lidhje historike miqėsore me Amerikėn dhe kėto lidhje do tė forcohen edhe mė shumė gjatė shekullit njėzetė e njė. Kosovės dhe shqiptarėve nė pėrgjithėsi miqėsisnė e pėrhershme me Amerikėn, ua ka lėnė amanet edhe kryetari historik i Kosovės, Dr.Ibrahim Rugova.

Edhe njėherė, nė emėr tė anėtarėve dhe simpatizantėve tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, nė shtetet e Beneluksit, e dėnojmė ashpėr pjesmarrjen e "katėr shqiptarėve" nė pėrgatitjen e atentatit kundėr bazės amerikane Fort Dix New Jersey dhe mikes sonė Amerikės, i kėrkojmė falje!

Dilaver
11-05-07, 19:54
BDI dėnon tentim-sulmin kundėr bazės ushtarake nė SHBA
Shkup, 10 maj 2007 (Kosovapress) Koha 17:47
Bashkimi Demokratik pėr Integrim (BDI) pėrmes njė kumtese pėr media tė enjten dėnon ashpėr


Fida: Dibra ka shpirt amerikanėsh dhe ushqehet me bukėn e tyre
Dibėr, 10 maj 2007 (Kosovapress) Koha 11:11
Dibra ka shpirt amerikanėsh dhe ushqehet me bukėn e tyre. Me kėtė vepėr ėshtė njollosur qyteti i Dibrės dhe kombi ynė dhe kjo ėshtė vepėr poshtėruese, ka thėnė kryetari i Dibrės, Argėtim Fida.

Dilaver
11-05-07, 20:03
http://img293.imageshack.us/img293/8259/jashtqitjaekombitcn6.jpg

Murgesha
11-05-07, 20:17
Ēfarė nė tė vėrtetė i ka shtyrė ata katėr shqiptarė qė tė planifikojnė vrasjen e ushtarėve tė njė shteti qė u solli lirinė shoqėrisė sė tyre? Kjo pyetje i kalon kufijtė e arsyes dhe ėshtė vėshtirė pėr t’u kuptuar nga ēdo shqiptar i arsyeshėm. Se a ishin kėta njerėz tė ēmendur, xhihadistė, kriminelė e vrasės, apo thjeshtė idiotė tė manipuluar nga islamistė tjerė ėshtė pėrtej natyrės sė kėtij shkrimi.

Megjithatė, njė gjė ėshtė pothuajse e vėrtetė se populli shqiptarė nuk ėshtė mė i paprekur nga elemente ekstremiste islamike brenda dhe jashtė Ballkanit. Influenca e ideologjisė vrasėse-xhihadiste ka depėrtuar edhe brenda komunitetit shqiptarė dhe rrezikon tė infiltrojė atė nė trende dėmtuese botėrore.(...)


Milaim Krasniqi
Washington, DC

SoKoLi-i-Maleve
12-05-07, 07:44
Prrall me tupan e keni bo, as Amerikanet sjan ka e bajn gajle kaq shum. Po Mos mu paskon Shqiptart,.. kush vall ja kishte bajt gajlėn Amerikes ? ....hmmmmm :rolleyes:

Shiqyr qe jemi Na (shqiptart), e se lojm me bajt gjith at barr amerikes se adi qka isha ndie keq.. huuuuuu,,,,,,


Tue ju falenderua feliqesirave si atyne te katerve qe jan ngije me buke per here te par ne Amerik dhe ty e disa tjerve si ti ketu ne ket forum apo qe kan infiltrue edhe neper shoqerin Shqiptare,ne sot ndihemi keq dhe te ofenduem se si poshtrohen traditat shqiptare dhe miresin qe na ka ba miku jau kthejm me anmiqesi,keto fenomene kurr skan ndodh nder shqiptar,por u importuan nga jasht(arabet)te gjitha te paketuara ne emen te fejes,kjo menyr sjelljeska te bej me as nji fe,por asht mesim nga vete djalli i malkuar,se as qeni nuk e ha doren qe e ushqe,por cka me banji fjal e moqme thot 'flej me qen se qohesh me pleshta' ,uroj qe kombi yne te zgjohet nga gjumi dhe te i dezinfektoj keto pleshta pa hap smundje te rrezikshme qe mandej te gjith do i vuajm.

Alko71
12-05-07, 10:42
Shoku Arbi sille edhe shkrimin e Genesis nga FSH ketu, se ai po i njihka mire familjen e tyre. Vellezerit Duka paskan lindur ne France(e jo ne Diber edhe pse babai eshte nga Dibra) nga nje nene Serbe. Xhaxhai i tyre Murat Duka qenka ish punetore i sherbimit sekret Jugosllav DB(Drzavna Besbednost=Sigurimi shteterore) dhe anti shqiptare andaj po iu referohen mediat amerikane si ish jugoslloven. Do te dali komplot i agjencive serbe, o greko maqedone ky dhe ja pse nuk po gjindet lidhja me ndonje organizate te njohur si dhe ja pse ndodhi ne prag te ngjarjeve me rendesi..

Pra nuk qenkan shqiptare fare, as gabel te arapistanit por shkie.

Bjeshka1
12-05-07, 14:16
Nje te mire e kemi ne, se cdo here dhe per gjitha budallaqet i gjejme fajtoret tek sllavi dhe greku.
Teoria e konspiracionit, sa lete eshte per te i ikur ralitetit. Po kesi "Duka" qe therrasin ne xhihad kemi edhe ketu ne forum, mos jane edhe keta serb? Lexoni artikullin e Blerim Latifi( gazetaexpress), Kosova dhe religjioni dhe do ta shihni se kesi "Dukash" ka shume. Nuk edi se a i shihni neper Kosove se nuk jane edhe te padukshem, me mjekra dhe pantolla trecerekshe... Ndoshta eshte fati i shqiptarit qe edhe Kosva te shendrrohet ne Afganistan?

Arb
12-05-07, 16:16
Shoku Arbi sille edhe shkrimin e Genesis nga FSH ketu, se ai po i njihka mire familjen e tyre. Vellezerit Duka paskan lindur ne France(e jo ne Diber edhe pse babai eshte nga Dibra) nga nje nene Serbe. Xhaxhai i tyre Murat Duka qenka ish punetore i sherbimit sekret Jugosllav DB(Drzavna Besbednost=Sigurimi shteterore) dhe anti shqiptare andaj po iu referohen mediat amerikane si ish jugoslloven. Do te dali komplot i agjencive serbe, o greko maqedone ky dhe ja pse nuk po gjindet lidhja me ndonje organizate te njohur si dhe ja pse ndodhi ne prag te ngjarjeve me rendesi..

Pra nuk qenkan shqiptare fare, as gabel te arapistanit por shkie.


Zoterinjte vellezerit DUKA, kane lindur ne France(pranej dhe Franca nuk ja vari fare muhabetit se e di me rrenje e me dhemballe) nga nje mama SERBE dhe nje baba SHQIPTAR, perkatesisht vellai i Murat Duke-s, shokt e Mille Panchevskit dhe llojeve te ngjashme shqiptarngrenes. Me vone erdhen ne Amerike dhe i ati i tyre u martua per se dyti, ska nevoje per informata te metejshme. Para rreth 14 vjetesh, u be nje konflikt i armatosur gati gati ne Xhamine Shqiptare te Staten Islandit(me duket se eshte me e vjetra ne Amerike - se ne e mbajme primatin edhe ketu http://www.forumishqiptar.com//images/smilies/smile.gif). Konflikti qe ndermjet komunitetit Dibran kryesisht, dhe u ndane ne dy pale. Myfti ne ate kohe qe nje Zulkadri Zulkarne, nuk e maj mend fare tani emrin e sakte, por di qe eshte shkolluar ne EGJIPT, dhe eshte nga Maqedonia. Grupi qe luftonte ishte Vellezerirt Duka & CO kundra qytetareve te tjere te nderuar Muslimane. ARESYEJA ? Aresyeja ishte se grupi tjeter i muslimaneve ka patur si qellim qe ta kthente Xhamine ne QENDER KULTURORE SHQIPTARE, pra pervec funksionit xhami, te kishte libra shqip, klasa shqip dhe tamam sic duhet mor vllezer, sic duhet te jete feja. Mirepo vellezerit Duka(te medhenjte kuptohet se keta ishin kalamaj atehere) me ket Myftiun dhe me ca te tjere u bene gati te fillonin nje xhihad(ose kshu dukeshe ne pamje te pare por nuk qe gje tjeter vec nje gjest ANTISHQIPTAR, se sic do lexoni me poshte keta nuk kane LIDHJE nga feja por kane ne DNA tradhtine) te mirfillte kundra muslimaneve qe deshin qe xhamia te kishte dhe funksion kulturor. Si perfundim me gjyqe e allishverishte u la qe Xhamia te ishte ne doren e ketyre, dhe qysh atehere FBI-ja filloi investigimin ndaj ketyre kerrmave. Tani ironia dhe hipokrizia eshte qe keta kendej hiqen islamik, kendej bejne gjera komplet antife, madje njeri prej ketyre eshte martuar dhe me nje ITALIANE..
Vijme te pjesa e dyte e analizes. Kur u dha lajmi ne fillim u tha qe ishin KOSOVARE, pastaj Amerika e korrigjoi gjuajtjen dhe tha ISH-JUGOSLLAVE. Tani e korrigjoi Amerika apo "Washington Posti"(hoje gazetarie serbe) dhe gazetat e tjera qe kane nje numer te konsiderueshem serbesh(me origjine kuptohet) ne stafin e tyre ? Per mendimin tim e korrigjuan keta te dytet. Ky solli nje efekt interesant ne Serbi. Pse ? Sepse duke gjasme gjasme MBULUAR origjinat e "100%" SHQIPTARVE DUKA, nga Amerikant, Serbia filloi te ngrinte Zerin duke thene qe si ka mundesi qe ju amerikant mbroni terroristat Shqiptare dhe nuk i paraqesni si te tille por ish-jugosllave ?
Po te ishte paraqitur situata sic duheshe, si i behet ? Kujt i perkiste pergjegjesia e ketij akti, mamase Serbe apo plakut Shqiptaro UDBash ? Pra origjina u msheh kastile, qe ti jepeshe shkas serbise qe te fliste, kot nuk do shpjegoheshe ndryshe LARMISHMERIA e lajmeve qe i cilesonin here si shqiptare etnik, here si ish-jugosllave, here si kosovare, here si si ti tekeshe(dhe ketu Albo eshte i detyruar te me japi te drejte se Media Amerikane eshte infalible lol)
Nuk di nese e kuptoni sa e holle eshte situata, nese jo me thoni tja u ilustroj dhe i her qe mos mbetemi ne shpelle gjithmone dhe ne erresire. Tani ishalla keto informata ju bejne te kuptoni se sa e thelle eshte situata, dhe se kjo ka me te vertete permasat jo te nje konspiracie ne kuptimin misterioz, po te nje konspiracie qe duket sheshit se cfare po behet,se nuk para kam qejf te shkruaj kaq gjate e gjere, po ne ket rast, ma sollen ne maj te hundes disa ne forum qe bejen sikur dijne cdo gje, dhe neglizhimi ne shqiperi, perfshi fakti qe Kosova gjendet afer pavarsise.
Sic kam thene dhe me pare kjo nuk na heq ne nga pergjegjesia, prandaj dhashe dhe nje panorame te politikes ne Maqedoni, po deshet ju jap dhe per Kosove, se per Shqiperi kane menduar te tjere me sa duket te tregojne se kush jane familjet mafioze qe kontrollojne vendin.
Pra mos u perqendroni tek veshja aman. Jo veshi pantolla jo tanga jo pa tanga. Gjith me tanga ishin ne SEEU ku shkova, ashtu sic kishte Tanga ne proporcion te drejte kishte dhe mjekrrosha e callma. E kshu jemi katandis ne shqiptaret, "westernizim"(west=perendim) i pakuptimte duke marre vec vlerat negative te atij civilizimi, dhe "easternizim"(east=lindje) akoma me i pakuptimte duke marre dhe atje vec vlerat negative jo ato pozitive.
Ne mes kush qenron ? Ne mes qendrojne bijte e Akilit, te Skenderbeut, Pirro Iperotit, Aleksandrit te Madh dhe gjith figurave me te shquara qe i kemi ofruar botes, dhe heret a vone do behet dhe ne Shqiperi sic u be cdo kund tjeter(kujto Revolucionin Francez).

Berisha-boy
12-05-07, 19:02
Ncncncnc, BBC dhe CNN as qe e kane pasur ne lajme kete rast, e shqiptaret qajne aq shume saqe edhe peticion (me emra e mbiemra) per t'i kerkuar falje Amerikes kane hapur... ncncncnc, si komb ne shqiptaret nuk mbajme pergjegjesi per veprimet e personave te caktuar!!!

OO expert i vet shpallur qush nuk duhet me mbajt pergjejgesi si komb a je ne veti ti a jo.Po me pas ndodh qajo qka kan planifiku ata a vetum atehere duhet me mbajt pergjegjesi?
Pergjegjesi duhet me mbajt edhe ne kete rast se vet si kombe i kena leju me hy aje sekte te cilin ata jan kan antare dmth Vehabist.
Dihet fort mir kush eshte AMERIKA per ne Shqiptaret edhe qka ka ban gjat historijes.

Albanian eX|PerT
12-05-07, 20:25
Ihaaaa, s'po flet askush per trafikantet qe jane udheheqesit numer nje ne Itali per prostutucion e droge e banda mafijoze, e qe iu thone vetes shqiptarė keta berdhoka vetvetes, e keta dalin te flasin per veprimet e kater-pes shqiptareve, qe aspak s'perfaqesojne kombin tone, e pastaj kur pyeten te tjeret pse nuk intervenoni per kunder prishjes se shoqerisese qe po e mbajne ca idiota te ndryre neper Itali (njeri qe posedon banden me te madhe), thone duke u munduar te justifikohen se ata s'perafqesojne asgje kombetare!

Mire mbetshi, e ju pershendes duke ju keshilluar te mos e harxhoni "potencialin" duke u marrur me veprimet e personave te caktuar!

lenna
12-05-07, 22:44
Ihaaaa, s'po flet askush per trafikantet qe jane udheheqesit numer nje ne Itali per prostutucion e droge e banda mafijoze, e qe iu thone vetes shqiptarė keta berdhoka vetvetes, e keta dalin te flasin per veprimet e kater-pes shqiptareve, qe aspak s'perfaqesojne kombin tone, e pastaj kur pyeten te tjeret pse nuk intervenoni per kunder prishjes se shoqerisese qe po e mbajne ca idiota te ndryre neper Itali (njeri qe posedon banden me te madhe), thone duke u munduar te justifikohen se ata s'perafqesojne asgje kombetare!

Mire mbetshi, e ju pershendes duke ju keshilluar te mos e harxhoni "potencialin" duke u marrur me veprimet e personave te caktuar!

Pershendetje Albanian ..

pa bere krahasime te pa nevojshme me Itali,..etj ..them qe secilit njeri normal i vjen keq kur ndegjon ksi gjana,qe jane per te keqen e popullit vet (qoft mafia ne Itali apo ky rasti tashi) apo sesht kshu?
pa u thelluar ne analiza se pse ka ndodh kjo(per shkak te ndikimit te ideve ekstreme "islame",apo sepse jane te paguar nga serbet,..etj. etj.) thjesht esht nje gje qe ndodhi dhe ndikon negativisht te ne si popull ..

duke u nis nga ajo qe ky forum per qellim ka diskutime te ndryshme,ma mer mendja qe edhe kjo tem (sidomos kjo,sepse je vet Shqiptar edhe esht prekse) ka nevoj per diskutim,duke konsideruar mendimin dhe komentin e secilit...

perderisa e quan veten ALBANIAN ateher edhe nuk esht e logjikshme apo normale mos te harxhosh "potencialin" .. nuk esht kshu? ti personalisht nuk je ndier keq kur e ke marr vesh?

Me Respekt!

Gentiani
12-05-07, 23:43
Si pikėnisje pėr diskutim, u nisa nga postimi i shkrimit tė Dilaverit, si dhe nė bazė tė asaj qė kam lexuar lidhur me kėtė rast.

Fillimisht thuhet qė personat e akuzuar pėr planifikim tė sulmit tė bazės ushtarake amerikane - shihej xhirimi i paraqitur (nėse ka tė bėjė me personat nė fjalė) qė ushtronin me armė - pushkė, pastaj thuhej qė videon e kishin dėrguar nė njė shitore armėsh pėr shumėfishimin e tyre nė DVD...mė tutje pronari i shitores lajmėron FBI,...dhe e gjithė kjo pėrallė e muhabet zgjatė gati 1 vit hetime e pėrcjellje ndaj personave tė akuzuar.

E sė fundi, kur tė akuzuarit nė fjalė kanė vendosur tė blejnė armėt, arrestohen nga FBI ose ndonjėra nga kusherirat e saja !!!

Paramendoni e gjitha ndodhė nė njė shtet, shėrbimi intelegjent i tė cilit ka kapacitet tė pėrgjojė, vėzhgojė e pėrcjellė pothuajse ēdo pikė tė ēdo objekti nė kėndin tjetėr tė botės, qoftė nga ajri, toka ose uji dhe lejohen gjėra tė tilla tė pėrcillen me muaj, sikur tė bėhej fjalė se do tė sulmohet ndonjė market gjėrash ushqimore, e jo ndonjė objekt qė janė nė pyetje jetėra njerėzish.


Pra, pas gjithė asaj kohe hetimesh, pėrcjelljesh e vėzhgimesh, ėshtė dashur ti lėnė tė futen edhe nė bazė ushtarake, pėr ti kapur nė flagrancė duke vrarė ushtarė amerikanė !!!

Mėnyra e formulimit tė lajmit, e bėnė tė duket sikur pėrrallė tė palogjikshme, prej fillimit tė momentit qė kanė filluar hetimet ndaj tyre dhe deri tek arestimi.

Sė fundit, nėse personat e arrestuar ngarkohen pėr vepra tė planifikimit tė sulmit tė bazės ushtarake amerikane dhe vrasjen e sa mė shumė ushtarėve amerikanė, siē thuhet nė aktakuzė, hėm i mbetet barra vehtė atyre tė pėrballen me prokurorinė dhe gjykatėn amerikane, pa tė keqen e shqiptarėve dhe tė askujt tjetėr mbi kėtė rruzull toke. Nga mosha e tyre vėrehet qė nuk kanė qenė tė vegjėl tė paramendojnė dhe mendojnė pėr pasojat, nė anėn tjetėr shteti amerikan ka mjaft forcė tė pėrballet dhe pėrgjigjet kur i rrezikohet rendi si dhe siguria e qytetetarėve dhe institucioneve tė saja, sikur qė do tė reagonte ēdo shtet.

Prononcimi i institucioneve shtetėrore nga ana e shqiptarėve, nė dyja anėt e kufirit si dhe dėnimi i kėtyre akteve ka qenė nė momentin e duhur, korrekt dhe me vend, ndėrkohė qė ato qė lexova me peticione, demonstrata e bla,bla, bla tjera janė pėr mendimin tim qesharake - aktivitete pėr "badihavgjinjė" qė vdesin nga monotonia e zero aktiviteteve tė tyre ditore dhe tė mirren me diēka!

Tė presim edhe ndonjė dite momentin e ndonjė iniciative tjetėr, tė shkojmė "nė t`pame" nė SHBA dhe ty hyjmė rend shtėpive e mahallave, tu shprehim ngushėllime qytetarėve Amerikanėve, e nėse ndodhė njė gjė e tillė, mos harroni tė mė lajmėroni edhe mua...

Ndėrkohė, sa pėr rikujtim rastin e terroristit Bin Laden, si dhe pilotėve vetėvrasės -
shtetas tė Arabisė Saudite, pėrkundėr aktivitetit tė tyre dhe rolit tė tyre nė ngjarjet dhe sulmin terrorist tė 11 Shtatorit 2001, SHBA-tė kanė raporte tė shkėlqyeshme me Arabinė Saudite, pamvarėsisht faktit qė shtetasit e saj kryen vepra tė atakimit tė drejtpėrdrejtė tė SHBA-ve- Kėshtu qė pėr ata qė ēirren se ē`paska ndodhur e qenka bėrė nami pėr popullin shqiptarė pėr aktivitetin e kėtyre katėr shqiptarėve, mos tė lodheni ėh, sė fundit prapanicat e tyre me gjithė kokat e tyre ulen nė karriket e lektrike e jo tė shqiptarėve dhe se secili jep pėrgjegjėsi pėr vetėvehten e tij dhe veprat qė e ngarkojnė.


Dhe pėr fund, pasi erdhi fundi i shkrimit... njė moment ėh! unė i dėnoj rastet e tilla, jo vetėm tė tentimit tė sulmit tė bazave ushtarake dhe rrezikimit tė jetėrave tė njerėzve, por tė ēdo objekti, qofshin ato edhe kiosqe pėr shitjen e gazetave dhe sheqerkave.

dardan100
13-05-07, 16:06
Pas keti episodi, propaganda serbe u mobilizua, sidomos ne internet, duke na njollosur te gjithe shqiptareve sikurse fondamentaliste islamik. Mjfton te shkosh ne Youtube dhe te vesh FORT DIX , ne search, dhe menjhere veren permbi dhjetra video te serbeve me titullin " Kosovo albanians islamic terror on Usa", e tittuj te tjere !
Mirpo, ka edhe shqiptare qe po i kundervihen ketyre shpikjeve serbe.
Eshte me rendesi per te gjithe ne, qe te ngrisim zerin kunder fanatizmit fetar, sepse barbarizma te tille nuk na perkasin dhe nuk na perfaqesojne aspak!

Ketu kam nje video, te mare nga Youtube qe ju keshilloj ta shikoni, dhe ta perhapni, nese keni mundesi, sepse kjo eshte kunder-pergjigje ndaj propagandes serbe e cila po ben te pamunduren qe ta veshtiresoj pavarein e Kosoves, duke na paraqitur para syve te Shba-ve sikur mbrojtes te Islamit ekstrem! te kemi kujdes!!!!

Video:

www.youtube.com/watch?v=nzwze_Ve0RE (http://www.youtube.com/watch?v=nzwze_Ve0RE)

dardan100
13-05-07, 16:10
Ketu kam nje video, te mare nga Youtube qe ju keshilloj ta shikoni, dhe ta perhapni, nese keni mundesi, sepse kjo eshte kunder-pergjigje ndaj propagandes serbe e cila po ben te pamunduren qe ta veshtiresoj pavarein e Kosoves, duke na paraqitur para syve te Shba-ve sikur mbrojtes te Islamit ekstrem! te kemi kujdes!!!!

PERHAPNI KETE VIDEO TEK SHOKET , KOLEGET, DASHAMIRET

Video:

www.youtube.com/watch?v=nzwze_Ve0RE (http://www.youtube.com/watch?v=nzwze_Ve0RE)[/quote]

eksperti 1
13-05-07, 19:03
Ketu kam nje video, te mare nga Youtube qe ju keshilloj ta shikoni, dhe ta perhapni, nese keni mundesi, sepse kjo eshte kunder-pergjigje ndaj propagandes serbe e cila po ben te pamunduren qe ta veshtiresoj pavarein e Kosoves, duke na paraqitur para syve te Shba-ve sikur mbrojtes te Islamit ekstrem! te kemi kujdes!!!!

PERHAPNI KETE VIDEO TEK SHOKET , KOLEGET, DASHAMIRET

Video:

www.youtube.com/watch?v=nzwze_Ve0RE (http://www.youtube.com/watch?v=nzwze_Ve0RE)[/quote]mos ki dert se amerikanet e dine me mire situaten kshu qe nuk ka nevoje tju shesim mend ne atyre.

e dine kush jemi ne dhe kush jane serbet ,kush jane fanatiket e kush terroristet ,,

kshu qe mos u merziteni shume

Dardani_K1
14-05-07, 00:57
O keta 4 Shqipefolesa sjane gjak Shqipetari por Magari e Gabeli jane shkue ne Amerik kane jetue e punue kane majten familjet e tyne e mas se fundi me planifiku keshtu kunder Amerikes hajmedet e haj po keta 4 persona i kisha denue me vdekje menjher pa kurrefar Gjykimi se na e kane marren fytyren po kjo gja sashte kanen kurre ne traditen Shqipetare me e vra Mikun e jaranin qe ta ka zgjaten doren e te ka ndihmue e besa as hasmin se ka vra Shqipetari pa Besisht por keta tek jane gjak Arabi si ai vllau i tyne nga Jordani une per veten time nuk due ma me ndegjue kurre per keta 4 Pisa e idiota e ishalla sa ma shpejt i denojn me vdekje se na kane marren fytyren para botes se civilizune.
Une jame per Ameriken dhe Zoti e Ruajt Ameriken se sa te e ruan Zoti Ameriken na ruan edhe neve ne Kosove se perndryshe Serbia dhe Rusia kane me na gjujten ne deti me na hanger peshqit.

arton bala
14-05-07, 02:50
Sigurisht qe distancohem kategorikisht nga akte te tilla. Edhe ne qofte se keto jane bere nga prinderit e mi..

Por edhe pajtohem me ata te cilet jane skeptikź ne lidhje me origjinen kombtare te pesonave te arrestuar. Poashtu duhet hulumtuar e tere prapavia e personave ne fjale (p.sh. ka njerez qe kryejne krime per te shmangur ndonje dhune ndaj vetes) si dhe te luftohet per nje trajtim adekuat juridik te tyre (pra trajtim ne baza te shtetit te se drejtes - sic e njeh veten Amerika).

Me gjeneralizime, profecime apo paragjykime nuk do te pasqyrojme nje "shoqeri demokratike shqiptare", por te kunderten!!

SoKoLi-i-Maleve
14-05-07, 07:55
http://www.youtube.com/watch?v=Pp1DMeToGdw&mode=related&search=

sunshine
14-05-07, 15:18
Pas keti episodi, propaganda serbe u mobilizua, sidomos ne internet, duke na njollosur te gjithe shqiptareve sikurse fondamentaliste islamik. Mjfton te shkosh ne Youtube dhe te vesh FORT DIX , ne search, dhe menjhere veren permbi dhjetra video te serbeve me titullin " Kosovo albanians islamic terror on Usa", e tittuj te tjere !
Mirpo, ka edhe shqiptare qe po i kundervihen ketyre shpikjeve serbe.
Eshte me rendesi per te gjithe ne, qe te ngrisim zerin kunder fanatizmit fetar, sepse barbarizma te tille nuk na perkasin dhe nuk na perfaqesojne aspak!

Ketu kam nje video, te mare nga Youtube qe ju keshilloj ta shikoni, dhe ta perhapni, nese keni mundesi, sepse kjo eshte kunder-pergjigje ndaj propagandes serbe e cila po ben te pamunduren qe ta veshtiresoj pavarein e Kosoves, duke na paraqitur para syve te Shba-ve sikur mbrojtes te Islamit ekstrem! te kemi kujdes!!!!

Video:

www.youtube.com/watch?v=nzwze_Ve0RE (http://www.youtube.com/watch?v=nzwze_Ve0RE)

Kjo video nuk e meriton as nė njė TV lokal tė publikohet! Turp pėr atė qė e ka bėrė montazhėn! Sė pari Shqiponja nuk ka ēka kėrkon nė flamurin amerikan, sė dyti quhet KOSOVA e jo KOSOVO (apo ndoshta e kanė montuar serbėt kėtė video!?).

:.:.:.:Shqip:.:.:
14-05-07, 16:11
Jan ēmendur Shqiptart !

Duhet me ja shkrujt nje leter G. Bushit, qe ta japin nje konferenc diku dhe sa me shpejt per t'na renkonfortuar dhe le ti tregojn shqiptarve qe ajo tem eshte K.A.L.U.S.E. Se marum krejt ! Vendi vend spo na zihet :frown:

Kuku Amerik !!! We love You :rolleyes:, Really ! Kemi mu pendue 500 vjet tash, edhe ato dit pėr ditė ! Qe shiqo, edhe video montazhe n'youtube ti kemi postue. Na jemi budall vet po ju tregojm. Na fal tash. ani ?

Alko71
14-05-07, 23:37
"In Washington, senior law enforcement officials said that while the charges against those arrested were serious, there was no evidence that they were connected with any foreign terrorist organizations or broader conspiracy...


...Kevin O’Brien, 36, who lives in the same community, said he had gone out drinking twice with several of the men, who told him they were avid hunters. Mr. O’Brien said the men drank whiskey and beer and, asked him about his stint in the Marines, trading stories of their own military training in the former Yugoslavia.

For all of the suspects’ talk of Holy War and martyrdom, investigators said there is little indication that they were devout – or even practicing – Muslims. There are no mosques in Cherry Hill and leaders at nearby Muslim houses of worship say they had never seen the suspects, though they were troubled to learn they had tried to use faith as a justification for their plan. "

Zero Cool
19-05-07, 16:59
He shiptart e zi, ne vend se me qu b*then e me punu, ata per nje grusht pare deshten me na qit faqen e zeze dhe me na bakunder mikut me te vlefshem te Shqiptareve.
Keto veprime shkojne direkt ne "mulli te shkive" tani shtrohet pytje, kush paguan kesi lloj "shipeca" ?

Fshatari
19-05-07, 18:23
He shiptart e zi, ne vend se me qu b*then e me punu, ata per nje grusht pare deshten me na qit faqen e zeze dhe me na bakunder mikut me te vlefshem te Shqiptareve.
Keto veprime shkojne direkt ne "mulli te shkive" tani shtrohet pytje, kush paguan kesi lloj "shipeca" ?
I paguen artemije, pavli, koshtunica, tadiēi, samarxhiēi, sipas nji informate tė besueshme tė sherbimeve interne tė vet FBI-ajit. Persona qė ma besoj kėtź informatė dėshiroi tź mbetet anonim(fshatari, pėr mediat kosovare).

Gentiani
21-05-07, 21:02
Edhe mua gati e njėjta pėrmbajte si Fshatarit mė erdhi me E-mail nga FBI, bile kishin vendosur tė gjithė Dardanian Member nė listėn e dėrgimit tė informacioneve - Very Important Information!

GjIlAnAsI_cSi
22-05-07, 01:43
I paguen artemije, pavli, koshtunica, tadiēi, samarxhiēi, sipas nji informate tė besueshme tė sherbimeve interne tė vet FBI-ajit. Persona qė ma besoj kėtź informatė dėshiroi tź mbetet anonim(fshatari, pėr mediat kosovare).

Prej FBI-t? Qe kur paskan arrit shqiptaret te ja marin gjerat sekrete FBI-s?


pikaaa.. sa shohin enderr keta shqiptar me sy qel..