PDA

View Full Version : vertetoni ose kundershtoni kete


valmirii
09-05-07, 01:17
vertetoni se:

10+100+1000+10000+100000+1000000+.........=-(10/9)

interesante apo jo?

rilinda
09-05-07, 02:24
vertetoni se:

10+100+1000+10000+100000+1000000+.........=-(10/9)

interesante apo jo?

S'ka logjikė kjo...

valmirii
09-05-07, 02:37
S'ka logjikė kjo...
Lexo titullin, ai thot verteto ose kundershto, amo jo me kundershtu me fjal boshe, por ne menyre analitike, e jo me pollavra.

valmirii
09-05-07, 12:21
nje ndihme te vogel po ja u jap. Mundohuni me ardh deri te naj menyre qe ne nifar menyre e "verteton", qato qe e kom paraqit, edhe tregoni se pse nuk mundet me kon ashtu??

valmirii
10-05-07, 17:44
A don me bo more najkush a hiq???

rilinda
11-05-07, 13:49
A don me bo more najkush a hiq???

Qysh me zgjidh kur S'KA LOGJIKĖ!? Kur diēka nuk ėshtė e pėrcaktuar, si mund t'i dihet zgjidhja?!

p.s. Vėrtetoje ose kundėrshtoje ti kėtė qė e theksova mė lart unė, dhe trego pse!

valmirii
11-05-07, 18:06
Qysh me zgjidh kur S'KA LOGJIKĖ!? Kur diēka nuk ėshtė e pėrcaktuar, si mund t'i dihet zgjidhja?!

p.s. Vėrtetoje ose kundėrshtoje ti kėtė qė e theksova mė lart unė, dhe trego pse!

Shiko ktu, me vertetu diqka nuk e ka kuptimin vetem me tregu qe diqka osht qeshtu, mirepo edhe me tregu qe diqka nuk osht qeshtu!!!!
Pra ti po thu qe ajo nuk osht qashtu, se s'ka logjik, une plotesisht po pajtohna me ty, qe ajo nuk ka logjike, per vet faktin se kur mbledhim numra pozitiv nuk ka mundesi qe rezultati kurr me na dal negativ, po pajtohna me kete. Mirepo, Me ne shume,e shume, e shume, raste tjera per me ardh ne konkludime nuk na mjafton veq intuita, sikur ne kete rast qe po thu ti "ska logjike" mirepo duhet edhe me i vertetu senet me laps e me leter!!!

rilinda
11-05-07, 19:29
Po shihet sa shumė ka t'interesum "pėr laps e letėr"...

p.s. tu kisha lut, me qit detyra qė i kap edhe logjika e qė janė tė kuptueshme, se k'shtu qysh ja ke fillu, vet ki mi parashtru detyrat e as vet s'ki me dit mi zgjedh... shkurt e shqip i bjen ti me bo MONOLOG.

valmirii
11-05-07, 20:48
Po shihet sa shumė ka t'interesum "pėr laps e letėr"...

p.s. tu kisha lut, me qit detyra qė i kap edhe logjika e qė janė tė kuptueshme.
Ndoshta osht keshille e mire, edhe pse edhe keto qe i kom qit jan te kuptueshme.
mirepo herave tjera do provoj me i qit krejt logjike.