PDA

View Full Version : Rreziqet si pasoj e mosmsrteses


Linka_pz
09-05-07, 20:49
http://www.qerkinaj.com/fotoo/Dasma%20nr.1.jpgJa disa nga rreziqet e shumta si pasojė e mosmartesės;
rreziku trupor dhe shėndetėsor. Mosmartesa shpie gjer tek prostitucioni dhe sėmundjet ngjitėse vdekjeprurėse si: sida, sifilizi, gonorea, papiloma e njeriut, sėmundja e adoleshencės sė hershme etj.
rreziku moralo-shpirtėror. Si rrjedhojė e mosmartesės paraqiten devijime tė rėnda morale dhe shpirtėrore. Kėshtu kemi prostitucionin, pastaj homoseksualizmin, pedofilizmin e shumė tė tjera tė kėtij rangu, e tek kėta persona shtohet harresa, bie interesimi i tij pėr aspekte tjera tė jetės (ai ėshtė indiferent ndaj tyre), ai bėhet barrė dhe fatkeqėsi e shoqėrisė. Kėshtu kemi paraqitjen e disa dukurive si: rini rrugaēe, huligane e dhėnė pas epsheve, gjeneratė e ngatėruar dhe e sėmurė nė trup, moral, mendje dhe shpirt, tregtues pasionesh e instiktesh qė merren me shitjen e femrave nė shtėpitė publike, lokale tė natės ku femrat zvishen pa fije turpi para meshkujve, libra erotikė, revista pornografike, filma tė fėlliqur, grupe hipikėsh qė u ngjasojnė shtazėve etj. Ndaj jo rastėsisht ish kryetari sovjetik Nikita Hrushēov mė 1962 deklaroi haptazi se ardhmėria e Rusisė ėshtė nė rrezik, se rinia ruse nuk e ka tė sigurtė ardhmėrinė pėr shkak se ėshtė fundosur nė amoralitet dhe e dhėnė pas pasioneve tė shfrenuara si shkak i mosmartesės. Nė tė njejtėn kohė ish presidenti amerikan Xhon Kenedi e deklaroi tė njėjtėn pėr rininė amerikane, duke e emėruar kėshtu: "rini e cila nuk martohej e kėshtu ēonte njė jetė tė ērregulluar, e paaftė dhe e pandėrgjegjshme ndaj shoqėrisė". Francezėve tė mundur nė Luftėn e Dytė Botėrore, marshali Peten ua tėrhoqi vėrejtjen kėshtu: "O miq ne na shkatėrroi dėfrimi! ". Pastaj vazhdoi: "Shqyrtoni mire gabimet tuaja dhe do t'i gjeni mė tė rėnda. Ju s'deshėt fėmijė, e braktisėt jetėn familjare. i shqelmuat vlerat e larta shpirtėrore. Kudo kėrkuat epshin…" Ndaj historia tregon se popujt kanė kėrkuar rrugėzgjidhje pėr t'i ēuar tė rinjtė nė martesė me qėllim qė tė mundin tė vazhdojnė ekzistencėn dhe bashkėsinė e tyre. Nė perandorinė romake institucioni i familjes qe tronditur nga pėrhapja e madhe e jetės beqare e tė lirė. Pėr kėtė shkak, sipas ligjeve qė nxorri perandori Oktavijan Augusti, ēdokush ishte i detyruar tė martohej sipas mundėsive tė veta dhe tė martuarit qė tė bėnin fėmijė. Kush nuk vepronte nė pėrputhje me kėto urdhėra u nėnshtrohej pasojave serioze e tė rėnda.
3- rreziqet tjera shoqėrore. Kėto rreziqe kėrcėnojnė familjen, kėrcėnojnė tė ardhmen e foshnjave dhe fėmijėve tė tjerė, shkaktojnė prishjen e jetės bashkėshortore, ndėrprejnė lidhjet familjare.
4- rreziku ekonomik. Njerėzit e pamartuar dhe tė dhėnė pa epsheve shkaktojnė rėnien e ekonomisė sė popullit, edhe atė: pėr shkak tė dobėsimit tė forcave punuese, tė uljes sė prodhimtarisė dhe pėrdorimit tė mjeteve tė paligjshme.
5- rreziku fetar nė kėtė dhe nė botėn tjetėr. Tekefundit, i pamartuari, ai qė don tė ngel beqar, dhe jo i devotshėm cilėsohet me katėr veti qė na i ka treguar Muhamedi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, i cili thotė: "Ruhuni nga prostitucioni se ai pėrmban katėr veti tė kėqija: ua nxin fytyrėn, ua ndal rrizkun, e hidhėron All-llahun dhe shkakton dėnim tė pėrhershėm nė Xhehenem" (Taberaniu). E rreziku fetar te personi qė bėn prostitucion ėshtė se atij i largohet besimi dhe se i dyfishohet dėnimi nė Ditėn e Kijametit, siē na ka treguar i dėrguari i cili thotė: "Ai qė bėn zina, nuk ėshtė besimtar nė kohėn kur bėn zina". (Buhari, Muslim).
Kėto ishin disa nga rreziqet mė tė njohura, qė vijnė nga murgėria dhe beqaria, qė dėmtojnė shėndetin, familjen, moralin, shpirtin ekonominė, shoqėrinė dhe fenė…
E atėherė cila ėshtė rruga pėr pėrballimin e gjithė kėtyre? Padyshim kjo rrugė ėshtė martesa e hershme, sepse kur i riu tė shoh se rruga ėshtė e mbyllur pėr amoralitet dhe janė fshirė shenjat e saj, atėherė do ta kuptojė se s'ka rrugėdalje tjetėr pėr kėnaqjen e epshit pėrveē me anė tė martesės legjitime, tė cilėn e ka ligjėsuar All-llahu, subhanehu ve teala, dhe e ka nxitur feja Islame, duke qenė martesa e heshme njė prej ligjeve Islame siē thotė Muhamedi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, pėr tė rinjtė: "O ju tė rinj! Kush ka mundėsi pėr martesė le tė martohet…! " (El-Xhema-ah) Gjithashtu edhe Kur'ani i Madhėrishėm e urdhėron Martesėn. Thotė All-llahu, xhel-le shanuhu, "Dhe martoni tė pamartuarat (tė pamartuarit)…". Ky urdhėr nė pėrputhje me gjendjen dhe nevojėn pėr martesė tė personit, shkallėzohet nga farzi e mėposhtė. (prej farz, vaxhib nė synnet etj. sh.r.) E nė porositė tjera tė tė Dėrguarit thuhet kėshtu: "Me Martesėn personat kanė plotėsuar gjysmėn e besimit, ndėrsa gjysma tjetėr ėshtė respekti ndaj All-llahut. " apo "Martohuni qė tė shtoheni, se unė do tė mburrem me ju para popujve tjerė. "(Bejhekiu, Abdurrezaku) Tė tregojmė edhe se martesa dhe lindja e fėmijėve ka qenė edhe nė traditėn e pejgamberėve, siē na tregon i Dėrguari: "Katėr gjėra janė prej punėve tė pejgamberėve: kėnaja, parfumi, misvaku dhe martesa" (Tirmidhiu) Dhe vėrtetė tė gjithė tė Dėrguarit janė martuar dhe kanė pasur familje, pėrfshirė kėtu edhe Muhamedin, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, pėrveē Isait, alejhis-selam, i cili nuk ėshtė martuar, por kur do tė kthehet nė Tokė edhe ai do ta plotėsojė kėtė sunnet tė pejgamberėve.
Ndėrkaq martesa ofron shumė pėrparėsi dhe dobi, edhe atė;
1- shtimin, e me kėtė edhe ruajtjen e gjinisė njerėzore. Thotė All-llahu, xhel-le shanuhu, nė Kur'an: "O ju njerėz! Kini frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė vete (njeriu) dhe nga ajo krijoi palėn (shoqen) e saj, e prej atyre dyve u shtuan shumė burra e gra. "(En-Nisa, 1), dhe nė Kur'an e gjejmė edhe kėtė: "All-llahu krijoi pėr ju bashkėshorte nga vetė lloji juaj, e prej bashkėshorteve tuaja fėmijė e nipa. "(En-Nahl, 72).
2- ruajtjen e familjes.
3- shpėtimin e shoqėrisė nga prishja e moralit.
4- ndihmėn e bashkėshortėve pėr formimin e familjes. Me anė tė martesės bashkėshortėt ndihmohen nė formimin e familjes, nė edukimin e fėmijėve, nė punėt e pėrditshme gjatė jetės, ku secili plotėson punėn e tjetrit dhe secili i kryen obligimet qė i ka ndaj bashkėshortit, pėr tė cilat do tė flasim inshaall-llah.
5- Nė shėrimin e shoqėrisė nga sėmundjet e ndryshme tė cilėt i pėrmendėm.
6-nė nxitjen e dashurisė prindėrore. Me anė tė martesės lind dashuria e madhe e prindėrve ndaj fėmjėve tė tyre. Kjo shihet qartė nė ndikimin e madh qė ka dashuria e prindėrve te fėmijėt dhe nė sukseset gjatė pėrkujdesjes, edukimit, shkollimit, ruajtjes sė ineresave tė tyre si dhe nė pėrpjekjet e tyre pėr njė jetė mė tė mirė dhe ardhmėri me perspektive.
http://www.qerkinaj.com/fotoo/Dasma%202.gif qetėsimi shpirtėror i bashkėshortėve me njėri tjetrin. Vėrtetė, burri pas kryerjes sė detyrave tė rėnda tė pėrditshme, kthehet nė gjirin familjar dhe bashkė me bashkėshorten dhe fėmijėt i harron vėshtirėsitė gjatė ditės, duke akumuluar energji pėr sfidat e sė nesėrmes, e posaēėrisht vlen tė pėrmendet prehja shpirtėrore qė gruaja e gjen tek burri i saj. Pėr kėtė All-llahu, xhel-le shanuhu, thotė: "… ato janė prehje pėr ju dhe ju jeni prehje pėr to…"(El-Bekare, 187) , dhe thotė: "Edhe njė argument tjetėr i tij ėshtė se Ai, nga lloji juaj krijon bashkėshorte qė tė gjeni prehje pranė tyre dhe ndėrmjet jush mbjell dashuri dhe mėshirė. Ky me tė vėrtetė ėshtė argument pėr njerėzit qė meditojnė"(Er-Rum, 21)

Murgesha
10-05-07, 07:15
Linka_pz, pasi qė nė temėn tuaj keni bėrė pėrshkrime nga ana fetare pėr rrezikun nga mosmartesa, dhe atė pikėrisht nga pikėvėshtrimi islam pėr kėtė qėshtje, po e shpėrnguli kėtė temė tek Mėsime nga Kurani. Tė uroj sukses nė shtjellimin e mėtutjeshėm tė kėsaj teme.

Murgesha!