PDA

View Full Version : Foto nga PEJA


valiii
13-05-07, 04:58
Peja ėshtė ndėr qendrat mė tė rėndėsishme tė KOsovės. Ėshtė qytet i vjetėr. I lashtė. Shtrohet prej Zahaqit e deri tė Gryka e Rugovės, apo nė tė kundėrtėn.
Peja ka simbolikėn dhe metaforėn e saj. Mu pėr kėtė, karakteristikat e saja kėsaj radhe do t'i radhis. Mbaj shpresė se kėshtu do ta kuptojmė shumė mirė tėrėsinė e kėtij qyteti edhe tė Rafshit Kosovar. Tė shkojmė radhasi:
Peja ka mbi 200.000 banorė. Ka 603 kilometra katrorė sipėrfaqe edhe afro 21.000 hektarė tokė pune. Kjo qendėr komunale ka njėzet e tetė shkolla follire dhe 5 shkolla tė mesme dhe Universitetin e Biznesit.
Ka spitalin e pėrgjithshėm me tė gjitha repartet specialistike, Spitalin pėr shėrimin e sėmundjeve tė mushkėrive, Qendren ambulantidtike, Poliklinikėn e dhėmbėve.
Peja ka Hotel "Rugova", Hotel "Korza", Hotel "Karagaqi", Hotel "Dypon", ka Motelin "Dardania", Kampin veror "Karagaqi".
Kur kthehemi pakėz pas, tė mos harrojmė: Ka Karagaqin, besa edhe Tabjet e pasTabjet, Kullat edhe Kullėn e Sheremetit, Grykėn e Rugovės, Ēarshinė e Gjatė edhe Shadėrvanin, ka Kapeshnicėn, Kalanė e rrėnuar, Karagaqin e bombardimeve, Pelivan Mejdanin, ka Xhamia e Kisha.
Peja ka Ujin e zi edhe tė Drinit tė Bardhė, Ēokolicėn dhe Lumin e kthjellėt pėr mjedis, ka Lugun e Baranit edhe tė Leshanit, ka Bjeshkėt e Nemuna. Qyteti e ka tė zhvilluar ekonomin dhe tregtinė.
Peja ka shumė dyqane.
Peja ka Teatrin, shtėpinė e kulturės, kinemanė.
Peja e ka kulturėn e zhvilluar.
Peja ka traditė...
Pejaka tė gjitha udhėt qė e lidhin me botėn.
Peja ėshtė nė mes tė botės.
Nėse nuk besoni, ejani nė Pejė, provoni dhe e shtrini metrin?!!
Peja provokon. Hapni librat. Merrni lapsat. Shkruani!... e mos ju daltė ashtu ejani me mua keni punė...

nje pershkrimi modest i qytetit tim.

P.S| shkrim i huazuar nga nje forum tjeter ( s`kisha ditė vet me pėrshkru kaq bukur )

valiii
13-05-07, 05:11
foto te shtepija e madhrave

Pardon po e postoj pak ma t madhe ..

valiii
13-05-07, 05:15
Prap shtepija e madhrave...

valiii
13-05-07, 05:16
NJe pamje tjeter e Liqenit te vogel -leqinat-Rugov

valiii
13-05-07, 05:17
prap liqeni .......

valiii
13-05-07, 05:23
Prap hotel "rugova"nje pamje e vjeter nga prapa e tije.

valiii
13-05-07, 05:24
Hotel "Korza"gjithashtu pamje e vjeter

valiii
13-05-07, 05:25
Pamje ruges Peje-Prishtine -"Gurt e gllareves"

valiii
13-05-07, 05:26
Ujvar ne Shtupeq-Rugov-Peje

valiii
13-05-07, 05:27
Peja me ylberin sipri saj...

valiii
13-05-07, 05:29
Ja dhe gryka e rugoves(fotografuar rugės nė tė kthyer nga Rugova pėr nė Pejė).

valiii
13-05-07, 05:32
http://www.rawa.ru.org/kosovo/peja.jpg

valiii
13-05-07, 05:43
http://www.bijteeshqipes.us/foto-Peja-1-big.jpeg

valiii
13-05-07, 05:47
http://www.albanian.com/main/countries/kosova/peja/PEJA.GIF

Tash ne vend te lladave , i ke X5-shat e parkiratme ...

valiii
13-05-07, 05:50
http://www.bijteeshqipes.us/foto-Peja-3-big.jpeg

valiii
13-05-07, 05:50
http://www.bijteeshqipes.us/foto-Peja-4-big.jpeg

valiii
13-05-07, 05:52
http://www.bijteeshqipes.us/foto-Peja-5-big.jpeg

Elina
13-05-07, 14:04
Pej o lule e dukagjinit,buze bistrices anes se drinit,vale e vale por si flori, plot me vasha e djem te ri...:biggrin:


Me duhet me e vizitu gjethqyshe gryken e rugoves,vend me pamje mahnitese...:smile:

SANTANA-29
13-05-07, 15:15
,nje fotografi te nates ne peje http://www.dardania-rv.de/mediac/400_0/media/DIR_109/Peja~-~Hotel~Gold~naten.jpg

SANTANA-29
13-05-07, 17:01
http://www.albanien.ch/forum/phpbb/album_pic.php?pic_id=452&sid=5e08c025fe6c1150263e22ae280fe499
lumbardh ne peje..

SANTANA-29
13-05-07, 17:47
http://vanek.4d.sk/cestovanie/_mac_kos_2006/images/a_peja_p.jpg

Arb
13-05-07, 17:57
Po gezohet Peja

Shume ma mire qe s'te kam pa,
Kur t'kane djeg, e t'kane shkrumu,
Peje ti zemren ma ki marr,
Ty vendlindje, shume te du,
Gurgullon Lumi i Bardhe,
Se Liria tash ka ardh,
Sikur nuse zbukurohesh,
Dita-dites, ti ndertohesh.

O sa te ri, e sa te reja,
Prape po qesh, po gezohet Peja,
Fryn puhia, nga Gryke e Rugoves,
Peje e bukur, Lule e Kosoves.
O sa te ri, e sa te reja,
Prape po qesh, po gezohet Peja,
Fryn puhia, nga Gryke e Rugoves,
Peje e bukur, Lule e Kosoves.

gjini
27-06-07, 18:37
Pej o lule e dukagjinit,buze bistrices anes se drinit,vale e vale por si flori, plot me vasha e djem te ri...:biggrin:


Me duhet me e vizitu gjethqyshe gryken e rugoves,vend me pamje mahnitese...:smile:

O sa bukur e ke qendis ma mire se bedrija e ke thane dhe me gezove shum kur ndegjova nga ti keto fjale per pejen time

SANTANA-29
07-09-07, 15:38
http://www.beepworld.de/memberdateien/members89/hysen_juniku/peja1912.jpg