PDA

View Full Version : botnet


Zero Cool
13-05-07, 18:35
Arma mė e rrezikshme, pėr momentin, nė duart e dashakėqinjėve te komunikimit modern (internetit), pa mėdyshje ėshtė botneti.
Edhepse nė vendet e zhvilluara ekonomikisht njerėzit qė bėjnė sulme me botnet dėnohen ashpėr, prap se prap kjo armė pėrdoret shpesh ne shumicėn e rasteve nga tė rinjėt tė cilėt dojnė tė shohin efektet e kėtij sulmi por edhe nga ata tė cilėt pėr qėllim kanė pėrfitime materiale.
Nė kosovė botneti ka marrė pėrmasa alarmuese por momentalisht nuk ka asnjė institucion qė interesohet pėr kėto gjėra.

Nė kohėn qė po e shkruaj kėtė artikull, faqja e jonė www.dardania.de (http://www.dardania.de) ballafaqohet me sulme tė pandėrprera dhe tė padurueshme nga njerėz tė pandėrgjegjshėm tė cilėt si qėllim kanė shkatėrrimin e chatit por edhe tė web faqes sė dardanisė. Kėta kan aktivizuar edhe njerėz tė huaj me pėrvojė ne kėto "punė".
Pa dashur te manipuloj me qėllimet dhe arėsyjet e sulmeve, e pashė tė arsyeshme tė shkruaj njė artikull nė kėtė temė, kėshtu qė edhe ju lexues tė nderuar tė keni njohuri pėr kėto gjėra nėse jo pėr tjetėr atėhere mu pėr shkakun qė edhe vet (dmth PC i juaj) pa vetėdijen tuaj mund tė bėhet pjesmarrės nė kėto sulme.


Botat(zombi, edhe pc i juaj mund tė bėhet zombi) janė aplikacione softwarematike tė cilėt kryejn detyra tė automatizuara nė internet. Netweku i botave punon me urdhėr tė njė qendre komandimi kurse qendra e komandimit thirret botnet. Sulmet nga kėto qendra tė komandimit (botneti) nė shumicėn e rasteve janė shkatėrruese, mvarėsisht nga numri i botave nė dispozicion. Pasojat mund ti shihni edhe ju shpesh gjatė kyqjes nė kėtė webfaqe.

Do ti jap disa fotografi nga qendra e komandimit (botneti):

http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/botnet/01425i15158000.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/botnet/01425i15158300.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/botnet/01425i15157600.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/botnet/01425i15157500.jpg

Zero Cool
13-05-07, 18:43
http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/botnet/01425i15158200.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/botnet/01425i15157700.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/botnet/01425i15157800.jpgMe shpresė qė sadopak u njoftuat me llojin e kėtij sulmi tė rrezikshėm, po e permbylli kėtė artikull me njė link (pėr ata tė cilėt dėshirojnė tė informohen ma shumė dhe tė cilėt njohin gjuhėn angleze).


Pra libri mbi botnetin nė formatin PDF (qė dmth mund tė hapet me Acrobat Reader, mund tė shkarkohet gratis nga interneti), si dhe mbrojta e mundshme nga ky sulm, mund tė shkarkohet kėtu:
http://rapidshare.com/files/14660453/Botnets.The.Killer.Web.App.rar (http://rapidshare.com/files/14660453/Botnets.The.Killer.Web.App.rar)

http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/botnet/4d1qs9d.jpg
Me nderime i juaji ZC

Zero Cool
04-06-07, 03:02
Pak mesim lidhje me ate se qka po ndodh me dardania.de (http://smg.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/botnet/?action=view&current=botnetfilm_en.flv)
ZChttp://smg.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/botnet/?action=view&current=botnetfilm_en.mp4

Zero Cool
28-09-11, 20:39
Microsoft kundėr botnetit Kelihos


http://blog.eset.com/wp-content/media_files/kelihos-portugese.png


Microsoft publikoi se ka ndalur edhe njė botnet tjetėr dhe ka akuzuar shtetasin e ēekisė pėr menaxhimin e rrjetit tė kompjuterėve tė infektuar dhe dėrgimin e postės sė padėshiruar elektronike.

Botneti i quajtur Kelihos, i cili ėshtė i njohur edhe si Waledac 2.0, kishte nė rrjetėn e vet rreth 41,000 kompjuter tė infektuar nė mbarė botėn dhe brenda njė dite ishte nė gjende tė dėrgonte deri nė 3.8 miliard mesazhe tė postės sė padėshiruar. Microsoft ngriti padi kundėr Dominique Alexander Piatt dhe 21 bashkėpunėtorėve tė panjohur pėr shkak tė infektimit tė kompjuterėve me softuer malinj dhe krijimin e botnetit Kelihos i cili pėrdorej pėr dėrgimin e mesazheve tė padėshiruara elektronike. Nė rrjetė kishte edhe kompjuter Mac tė cilėt ishin tė infektuar me softuerin malinj MacDefender.

Microsoft gjithashtu synon tė bashkėpunoj me ofruesit e shėrbimeve tė internetit dhe Community Emergency Response Teams (CERT) pėr tė ndihmuar nė pastrimin e softuerit malinj nga kompjuterėt e infektuar. Si pjesė e kėtij procesi kompania ka paraqitur versionin e ri tė Malicious Software Removal Tool nė tė cilin ėshtė shtuar definicioni pėr familjen e softuerit malinj Win/32 Kelihos.

Ky ėshtė tashmė botneti i tretė, pas atyre Waledec dhe Rustock, i cili ėshtė ndalur duke


http://cdn.geekwire.com/wp-content/uploads/2011/09/highlighter-notes-featured.jpg?7794fe

Zero Cool
17-10-12, 21:08
Arma mė e rrezikshme, pėr momentin, nė duart e dashakėqinjėve te komunikimit modern (internetit), pa mėdyshje ėshtė botneti.

E paskam thene kete qe duhet riperseritur.Si u skanuan tė gjitha IP-tė pėr 12 ditė


Nė shkurt tė vitit 2011, Botneti Sality duket se bėri njė kėrkim nė hapėsirėn e tė gjithė IP adresave tė llojit IPv4, nė kėrkimin e formave tė korruptimit tė VoIP tė cilat ishin tė cenueshme.

Kėrkimet nė Universitetin e San Diego nė Kaliforni, zbuluan aktivitetin e Botnetit. Skanimi zgjati pėr 12 ditė dhe ishte shumė i planifikuar, aq sa nuk do mund ta dallonte askush.

Janė skanuar disa milionė IP nė njė kohė tė shkurtėr

Kėrkuesit nė UCSD Network Telescope, regjistruan njė aktivitet. Universiteti rezervoi njė bllok tė tėrė IP-sh pėr UCSD “Darknet”.

Meqė UCDS kishte tė gjithė bllokun e IP-ve 10.0.0.0 zbuloi se ai po skanohej i tėri qė nga fillimi deri nė fund.

Mė vonė u zbulua se jo vetėm blloku 10.0.0.0 po skanohej nga ky “malware”, por i gjithė interneti. Mund tė shihni dhe videon e stimuluar, se si janė skanuar disa milionė IP nė njė kohė aq tė shkurtėr.

Hakerėt kanė vėnė nė shėnjestėr VoIP sepse donin tė pėrfitonin dhe tė merrnin telefonata pa pagesė.


zaaKyPP7VIg&feature=player_embedded