PDA

View Full Version : Embelsira


Linka_pz
13-05-07, 21:58
Ēokollata me mjalte (http://yummania.wordpress.com/2007/04/24/cokollata-me-mjalte/)

http://farm1.static.flickr.com/247/455075458_5dfc1656eb.jpg
Keto ēokollata jane shume te shpejta ne pergatitje dhe shume te shijshme (eh si mund te jene ēokollatat ndryshe:)


Pergatitja per 20-25 cope ēokollata:


6 luge kakao
6 luge qumesht
1 luge gjalpe
3 luge (ose sa te doni ju) mjalte
Perzijni mire te gjitha elementet e mesiperme sa t’ju formohet nje lloj mase nga e cila mund t’e formoni ēokollata ne forme topash te vegjel.Siper mund ti lini dhe ashtu siē jane por une per vete i vura pluhur arre kokosi dhe susam te pjekur.Siper ketyre po ti shtosh dhe ca kakao pluhur , behen klas fare…Ju befshin mire!

Linka_pz
13-05-07, 22:00
Fuqia e kakaos (http://yummania.wordpress.com/2007/05/02/fuqia-e-kakaos/)

Kush nuk do te preferonte nje filxhan kakaoje ne vend te nje filxhani ēaji egzotik?Une per vete po nje here..Nuk do ta nderroja me asgje, sidomos kur me vjen ndermend ai filxhani me kakao me qumesht qe me bente mami ne shtepi , ndermend me vijne veē kujtime te bukura dhe nostalgjike.Me krijohet nje ndjesi mireqenie dhe kenaqesie
Deri perpara disa kohesh njerezit do te qendronin larg ēokollatave apo ēdo lloj produkti te prodhuar me kakao , por qe prej pak kohesh , te gjithe ne maniakete kakaos patem kenaqesine e degjimit te lajmit fantastik qe e ngrente kete te fundit ne qiell per vlerat e saj ushqyese.Kisha kohe qe e dija se bente mire per zemren dhe tensionin per shkak te permbajtjes se larte te substances se flavonoidit.Por kohet e fundit po degjojme perhere e me shume se kakao i beka mire dhe qelizave te trurit.Sipas studimeve dhe kerkimeve 15 vjeēare te dr.Norman Hollenberg nga Universiteti i Harvardit ,nje substance e gjendur ne kakao e quajtur, epicatechin mund te ule rrezikun ndaj semundjeve te zemres psh si ataku,tensionit te larte , kancerit , diabetit.Dr.Hollenberg mendon se kjo e fundit duhet te konsiderohet si vitamine dhe se hyn ne klasen e flavonoideve , qe gjenden gjithashtu ne vere,ēaj,fruta,ēokollate dhe perime.Thuhet se ndihmon enet e gjakut te relaksohen dhe si rrjedhim ndikon ne qarkullimin e mire te gjakut.Mendohet se antioksidantet qe permban kjo substance , ndihmojne ne parandalimin e kancerit.Dr.Hollenberg sado qe nenvizon faktin se ky eshte veē nje zbulim i paperfunduar (te pakten eshte me i ndershem se ca te tjere:) ka treguar per kerkimet e tij ne krahinen e Kunes te Panamase ku njerezit pijne rreth 40 filxhane kako ne jave dhe nuk pijne gje tjeter.Rastet e 4 semundjevete lartpermendura aty ishin nen 10%.Gjithashtu banoret e Kunes ne pergjithesi jetojne me gjate dhe nder ta rastises shume me pak ne raste “rrjedhje”:) Megjithese ende nuk dihet nese eshte vetem kakao qe ata pijne me shumice arsyeja apo dhe genet e tyre.Por eshte per tu theksuar fakti se pasi disa nga keta njerez kane kaluar ne qytet dhe kane filluar te jetojne sipas menyres se jeteses dhe ushqimit te qytetareve aty , kane filluar ti ngjajne atyre nga semundjet..
Pas tere ketyre shpjegimeve mbi kakaon besoj se e merituam nje filxhan mamaje me kakao e qumesht .Shtoni dhe ca bajame te pjekura afer dhe ja mrekullia vete, ēdo me shume njeriu:) Nje dru pas shpine ngelet:)))
http://farm1.static.flickr.com/187/465036245_f0903f4682.jpg

Linka_pz
13-05-07, 22:02
Sultjash me portokall,kanelle dhe stika (http://yummania.wordpress.com/2007/04/10/sultjash-me-portokallkanelle-dhe-stika/)

http://farm1.static.flickr.com/191/452219159_22b4adb2f3.jpg
Per 4 veta:
1 kg qumesht
gjysem gote uji sheqer
gjysem gote uji sherije
nje grusht me stika pishash
lekura portokalli te grira ne rende
kanelle
Ne nje tenxhere hidhni qumeshtin dhe sheqerin dhe lijini te zihen , ne nje tave perzini stikat dhe sherijet pa yndyre fare deri sa ato te marrin nje skuqje te lehte dhe pastaj hidhini keto te fundit mbi qumeshtin e zier me sheqer dhe lerini keshtu deri sa te zihen dhe sherijet.Pak pasi te hidhni sherijet shtoni dhe lekurat e grira ne rende te portokallit dhe perzijeni sasine qe te mos ngjitet.Pasi sherijet te jene zier,lereni sultjashin te ftohet pak , me pas vijeni neper tasa dhe hidhini siper kanelle dhe zbukurojeni me flete portokalli.Ju befte mire
Shenim:kjo recete eshte marre nga revista turke :Sofra

rilinda
13-05-07, 22:43
Torte me pemė

Kremi: 1/2 gota sheqer, 3 lugė miell, 1 gotė sheqer, 1 vanile sheqer
Pregatitja e kremit: I qesim me njė tenxhere dhe i pėrziejmė deri sa tė trashet. Pastaj presim deri sa tė ftohet. Pas ftohjes, kremit ja qesim edhe 1 shllag.

Brumi: 2 gota sheqer, 5 vezė, miell (sa t'ju duket se ėshtė trashur mjaft), 3 lugė kakao, 1 pecivė
Pregatitja: I bėjmė 3 kore tė torteve. Mes shtresave qesim krem dhe pemė. Mbi tė tri shtresat, qesim shllag, ose qokollatė (tė shkrier). Mund t'i qitni mbi edhe ca arra tė copėtuara mbi ēokollatėn apo shllagun.

rilinda
13-05-07, 23:00
Kek

Nevojiten: 1/2 gotė vaj, 1 gotė kos, 1/2 gotė sheqer, 4 vezė, 2 gota miell, arra (pak), rrush tė thatė, kakao, 1 pecivė.

Pregatitja: Nė njė enė rrihen vezėt me sheqerin. Pastaj e shtojmė kosin, vajin,miellin, pecivėn, kakaon, arrat e griera holl dhe rrushin e thatė. Brumi nuk duhet tė rrihet shumė. Pastaj e hedhim nė tepsinė e lyer me yndyrė dhe tė pudrosur pak me miell.
Pasi tė piqet, mbi, mund t'i qesim shllag ose ēokollatė.

Linka_pz
14-05-07, 16:33
Flm shume Rilinda qe po i bashkangjitesh postimeve te mia .
Te pershendes fort vendase!

rilinda
14-05-07, 20:00
Flm shume Rilinda qe po i bashkangjitesh postimeve te mia .
Te pershendes fort vendase!

Siē jemi vet t'ėmbla ne prizrenaset, mundohemi t'i ėmbėlsojmė edhe tė tjerėt...:biggrin:

Yummania
15-05-07, 14:52
Linka PZ.Gatimet dhe fotografite e paraqitura ne faqen time te blogut www.yummania.wordpress.com , nuk mund te merren pa te drejten e autorit.Dhe nese merren faqja nga jane marre keto gatime duhet publikuar ne forum!!! Nuk mund ti kopjoni si pa te keq!
Pres redaktimin e ketyre mesazheve!

Eni/Yummania