PDA

View Full Version : Kėnga fituese nė EUROVIZION '07 e vjedhur?!!!


lonaaa
13-05-07, 22:20
Besoj se sėpaku ndokush nga ketu e ka perciellur festivalin e kenges europiane. dhe pothuajse te gjitheve na erdhi rend se Serbia ishte fituese.

Por qme nxiti te hape kete teme ishte njė gazet Suedeze ku lexova se kenga ishte e vjedhur nga kengetarja shqiptare Soni me titullin "Ndarja".

Cmendoni pėr ketė dhe cka do ndodhe , do kete ndonje ndeshkim per fituesen e ketij festivali?

niemand
13-05-07, 22:30
Mos ndoshta Soni e ka vjedhur nga ajo? Se si shum shqiptaret e tona vjedhin nga serbet/bullgaret/turqit.. e asnjeher sme ka ren ne sy te lexoj se te tjeret kopjojn shqiptaret.

niemand

lonaaa
13-05-07, 22:39
Mos ndoshta Soni e ka vjedhur nga ajo? Se si shum shqiptaret e tona vjedhin nga serbet/bullgaret/turqit.. e asnjeher sme ka ren ne sy te lexoj se te tjeret kopjojn shqiptaret.

niemand

Po , ske faj se si shume edhe neve na bijen ne sy vetem gjerat tana te dobeta e jo te te tjerve.

Si do qofte ,aty nuk shkrunte se e ka vjedhur Soni ,por shkruante se e Maria kendoj kengen te vjedhur nga Soni!!!

Dilaver
13-05-07, 22:45
Kėnga fituese nė EUROVIZION '07 e vjedhur?!!!

Ndoshta, ku me dijt?

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=15677&page=2 (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=15677&page=2)


http://www.youtube.com/watch?v=mn0WAvFh9GQ (http://www.youtube.com/watch?v=mn0WAvFh9GQ)

RiannA
14-05-07, 00:30
Kush fitoj??

prishtinasi
14-05-07, 00:44
Kush fitoj??

Nana e Lubes....fitoj bre...nanen atyne...bip bip!

RiannA
14-05-07, 00:46
uuuueeeeeeeeee keq valla...

Elina
14-05-07, 01:18
Besoj se sėpaku ndokush nga ketu e ka perciellur festivalin e kenges europiane. dhe pothuajse te gjitheve na erdhi rend se Serbia ishte fituese.

Por qme nxiti te hape kete teme ishte njė gazet Suedeze ku lexova se kenga ishte e vjedhur nga kengetarja shqiptare Soni me titullin "Ndarja".

Cmendoni pėr ketė dhe cka do ndodhe , do kete ndonje ndeshkim per fituesen e ketij festivali?

Po, edhe une e kam percielle kete festival,edhe me ta thene te drejten jam shoku kur mora vesh qe kush ka fitu, boll inati me ka ardhe...

Kur e degjova kengen e shtetit te Holandes,kam qene e bindun qe ajo ka me u zgjedhe si kenga me e mire,po ja qe kisha gabu...

legenda
14-05-07, 02:40
hmmmm.....nje korigjim i "VOGEL"
nuk ishte kesaj rradhe EURO-VISION por SLLAVO-VIZION,andaj nuk kemi pse te quditemi kush e fitoi vendin e pare.

kjo do te jete edhe shkaku qe analistet dhe kritiket do te shqyrtojne nje zgjidhje te re te FESTIVALIT,qe ne te ardhmen do te pasoje me ndarje ne dy pjese....

Prishtinasja_
14-05-07, 02:55
hmmmm.....nje korigjim i "VOGEL"
nuk ishte kesaj rradhe EURO-VISION por SLLAVO-VIZION,andaj nuk kemi pse te quditemi kush e fitoi vendin e pare.

kjo do te jete edhe shkaku qe analistet dhe kritiket do te shqyrtojne nje zgjidhje te re te FESTIVALIT,qe ne te ardhmen do te pasoje me ndarje ne dy pjese....

Legenda pajtohem plotesisht me mendimin tende !

sunshine
14-05-07, 12:54
Nė tė gjitha vendet perėndimore mbretėron njė ndjenjė mashtrimi lidhur me fituesin dhe rjedhen e Festivalit nė pėrgjithėsi! Nė 20 vendet e para ėshtė vetėm Turqia e Greqia qė nuk i takojnė familjes sllave!
Tash thuhet se Serbia e paska vjedhur kėngėn nga Soni!? Kjo kėngė nuk ėshtė kėnduar pėr herė tė parė nė kėtėt Festival! E dimė tė gjithė se njė herė duhet kualifikuar nė shtetin pėrkatės pėr tė marrė vizėn pėr Eurovizion! Pse atėherė nuk paska reaguar Soni mė herėt qė kjo kėngė fare tė mos merrė pjesė atje?! Kjo ėshtė njė enigmė qė vetėm ajo mund tė i pėrgjigjet!
Vetėm njė duhet ta kemi tė qartė: sado qė jemi inatosur pėr fitoren e shkijeve njė gjė duhet pranuar, tė gjithė sllavėt kanė kėnduar kėngė autoktone nga vendet e tyre! Shqipėria, sado qė kishte njė kėngėtar tė madh, nuk kishte njė kėngė tė denjėt qė do ta pėrfaqėsonte vendin si duhet! Fundja, ēdo gjė qė bėhet tek ne duhet tė jetė "pro-perėndimore", se ne jemi njė popull qė kemi lindur dje!
Po tė krahasosh Festivalet e RTSH-sė para 10-15 vitesh me kėto qė bėhen sot, e sheh se ku ka devijuar muzika shqipe! Mė shumė bėhen skena striptizi sesa qė kėndohet! Edhe pse ka kėngėtarė shumė tė mirė, mungon kualiteti!

P.S. Dyshoj shumė qė ēdo shqiptarė qė jeton nė Diasporė ka votuar pėr Shqipėrinė nė gjysėmfinale, pėrndryshe do ta kishim edhe Shqipėrinė nė Finale!

den......n
14-05-07, 16:31
Si nuk te vie turp Soni kete kenge ka kenduar ne vitin 2003. Kjo sllavja e felliqur si gjithe sllavet beri vjedhjen dhe fitoi sllavovizionin!Kjo sllavve e felliqur ka pasur ne vitet 2003-ta vem 17 .

sunshine
14-05-07, 17:06
Si nuk te vie turp Soni kete kenge ka kenduar ne vitin 2003. Kjo sllavja e felliqur si gjithe sllavet beri vjedhjen dhe fitoi sllavovizionin!Kjo sllavve e felliqur ka pasur ne vitet 2003-ta vem 17 .

Nėse e ke me mua, atėherė lexo tė lutem mirė se ēka kam shkruar sė pari! Sė dyti Soni e ka kėnduar kėngėn "Ndarja" nė Fest 2006, prandaj nuk kemi nevojė tė akuzojmė njėri-tjetrin pėr diēka, qė pėr mendimin tim ėshtė dashur tė sqarohet mė herėt!

instruktori
14-05-07, 17:15
Edhe une nuk e prita qe fituese te jet Serbija.
Por kam nje kshill per forumista qe ma mire eshte ti shiqojm punet tona se te mirremi me te tjeret.
Kush e mori dhe kush e kendoj eshte problem i tjeter kujna.
Problem i joni eshte se pse ne shqipetaret nuk po bejm ma shume .
E them kete se ne mujm shum qka me ba ma shum se te tjeret.
Prandaj nje here per veti e mandej per te tjeret.

RiannA
14-05-07, 17:39
Mos e bani ket pun aq tmadhe...a e din dikush sigurt qe nashta Soni e ka vjedhur dikun?! Ku me dit...une se kam shikuar at far Emisioni por shnosh ka fitu ajo tash gzoni se vitin tjeter ne serbi hahaha...skeni qka bani perveq mi lodh nervat me at shkin...hiqnu sajna

Rammstein
15-05-07, 00:06
se kam percjell ket festival se thjesht s'me ka pelqy ...edi qe muzik temen aty sun qesin as nuk kendohet..per ato edhe nuk e kam percjell kurr edhe nuk mendoj me percjell ndonjiher.

Per kush ka fitu ? dihet kush ka Fitu , Ka Fitu ma i miri ..perher qashtu u kon i miri perher fiton .

Sa per me vjedh ajo Kengen prej k'saj kongetares , spo di spo ma merr mendja , por edhe nese e paska vjedh ,mas pari e paska vjedh prej magjupve...edhe qashtu eshte ...pse mendoni se qaq lart paska mrri Soni edhe qetash po qohet me vjedh dikush muziken e saj ...hahahahah...shum hajgare po me doket .

Pse sna ka ardh mir qe ka fitu Serbia , s'na ka ardh mir pershakak qe edim qe ikemi armiq edhe per qato skemi pas qef me fitu . A per qe ka fitu , kuptohet ajo e ka meritu ....un e pash vetem at kengetaren serbe si kish kenduar , ajo kishte pas zė dhe talent ...ska fjal aty , mirpo duhet secili njeri me pranu realitetin , neve pse na vjen inati na vjen po qka me bo .

hajt me te mira ....

Paradox_13
15-05-07, 00:44
Edhe Izraelitet ankohen se kenga fituese ne eurovisionin 2007 eshte vjedh nga nje kengetare e tyre,e nese kjo del e verrtet ateher serbia do te diskualifikohet..por e kujt ne fakt po mbetet kenga..????

Amina
15-05-07, 01:45
Besoj se sėpaku ndokush nga ketu e ka perciellur festivalin e kenges europiane. dhe pothuajse te gjitheve na erdhi rend se Serbia ishte fituese.

Por qme nxiti te hape kete teme ishte njė gazet Suedeze ku lexova se kenga ishte e vjedhur nga kengetarja shqiptare Soni me titullin "Ndarja".

Cmendoni pėr ketė dhe cka do ndodhe , do kete ndonje ndeshkim per fituesen e ketij festivali?

Per mendimin tim , EUROVIZIONI nuk ka kurrfare vlere sot. Nuk e kam percjell sepse as vitin ekaluar nuk me ka pelqyer, por kam shiqu nje program ne Gjermani qe ka bere hajgare me kete program. Edhe me te vertete ,kenget e prezentuara ishin vertete per tu qeshur, katastrof!
Shyqyr qe nuk e kam percjell
E tek gjerat qe nuk kan vlere fare, le te fiton Serbia sa te don.

prishtinasi
15-05-07, 02:45
Kurre vlere ky "takim" muzikor s'ka pase...e vertet, me qene ashtu...edhe Pavaroti kish marre pjese:biggrin: ....Franca...kish dergu muzikante te vertet p.sh me pase vlera , por jo...artistet e ketij shteti refuzojne te kendojne ne kete "festival", e televizioni franceze shtetrore...duhet me hap tender...per me gjete nje perfaqesues! Eurovision, eshte reklame e televizioneve shtetrore te Evrope...ose shperlamje e parave nga EBU (European Brodcasting Union)!
Mjere ai popull...qe i ka shpresat ne festivalet!:smile:

legenda
16-05-07, 01:01
flm shuuume Prishtinasja-vendasja ime,,,

Koalicioni sllav u pa dukshem se si edhe festivalin e politizuan...vendi i pare,i dyti dhe i treti sllaveve,phaaaa kete
RUSKA_SALLAT,,,nuk e han askush qe ka sy e vesh.
-------------------------------------------------------------------------

From: "U.K.A.N" <[email protected] (http://by131fd.bay131.hotmail.msn.com/cgi-bin/compose?curmbox=00000000-0000-0000-0000-000000000001&a=aa6e3db3b245e945694a96963c84e4ae596df139a46c3558 6f37c048668a43de&mailto=1&[email protected]&msg=5E814AD1-694B-41E5-A7B1-D003BCCE1996&start=0&len=2280&src=&type=x)>
To: "emailat jashta UK" <[email protected] (http://by131fd.bay131.hotmail.msn.com/cgi-bin/compose?curmbox=00000000-0000-0000-0000-000000000001&a=aa6e3db3b245e945694a96963c84e4ae596df139a46c3558 6f37c048668a43de&mailto=1&[email protected]&msg=5E814AD1-694B-41E5-A7B1-D003BCCE1996&start=0&len=2280&src=&type=x)>
Subject: Kėnga serbe e Eurovizion-it e vjedhur nga shqiptarėt?
Date: Mon, 14 May 2007 11:50:40 +0100

Dje, nė gazetėn daneze Ekstra Bladet u shkruajt se melodia e kėngės fituese serbe “Molitva” nė Eurovizionin e sivjetmė ėshtė vjedhur nga kėnga shqipe “Ndarja” kėnduar nga Soni Malaj nė vitin 2006. Shikoni videon klipin nėpėrmjet linkut tė mėposhtėm:
http://www.ukalbanians.org/index.php?module=announce&ANN_user_op=view&ANN_id=558 (javascript:ol('http://www.ukalbanians.org/index.php?module=announce&ANN_user_op=view&ANN_id=558');)

Mė shumė nė: www.ukalbanians.org

NĖSE E PUBLIKONI KĖTĖ SHKRIM JU KISHIM LUTUR QĖ TĖ SHKRUANI (CITONI) BURIMIN

UK Albanians Network


p.s.kete emmail e mora sot,dhe lidhet me temen.

Legenda pajtohem plotesisht me mendimin tende !

Era1
16-05-07, 01:17
Italia ka kohe qe eshte larguar nga ky festival pa vlera dhe sot ka bere proteste dhe Gjermania duke cilesuar se dhe ajo nuk do te marr me pjese. Ndoshta eshte mire qe dhe ne te terhiqemi qe te ngelet festivali i vendeve sllave.

legenda
18-05-07, 02:50
Serbia vodhi kengen shqipetare me titull: "Ndarja", e kenduar nga kengetarja e mrekullueshme Tiranase Soni Malaj. Me ate kenge, Serbia konkuroje ne Eurovizion 2007, duke marre vendin e pare me votimin masiv te sllavizmit ballkanik dhe rus
Serbet jo vetem qe e i kane pushtuar trojet shqipetare dhe popullin shqipetare shekull mbas shekulli, qe kur kane ardhur ne ballkan si pushtues te ikur nga uralet, por ata kane vjedhur dhe vjedhin vazhdimisht, deri dhe ne kohet moderrne, vlerat tona kulturore, kenget, baladat, legjendat, duke u ndryshuar tekstet, ne pershtatje te fallsiteteve te tyre shoviniste!
U vodh nga serbet, kenga shqipetare me titull: "Ndarja" e kenduar nga kengetarja Tiranase, Soni Malaj, dhe me ate kenge serbet fituan cmimin e pare ne Eurovision 2007
Ku eshte Ministri i kultures se Shqiperise ne kete rast vjedhje flagrante?!
Ku jane Ambasadoret e Shqiperise ne kete rast, keshilletaret e kultures shqipetare prane ambasadave?!
A kane apo nuk kane njohuri kulturore, njohuri vlerash muzikore shqipetare, apo ndigjojne vetem muzike greke e sllave cdo dite?!
Valle a u ka hije te heshtin sot kur vidhet nje kenge shqipetare nga serbet, kenge qe vidhet ne cdo note muzikore dhe e pershtasin me nje tekst te tyre, si shpikje te quajtur "balade" dhe me tifozllekun shovinist per rreth vehtes...ata marrin cmimin e pare ne Eurovizion, duke mashtruar gjithe njerzit e kultures se europes qendrore?!
Vjedhet e shovinisteve serbe, sot ne kohen moderrne, arrijne kulmin, ndersa institucionet e kultures shqipetare, heshtin duke bere te pa`diturin perballe atij realiteti te turpshem!
Valle a nuk u degjua ajo kenge e vjedhur e serbeve perpara se te shkoje ne eurovizion?!
A nuk e kuptuan specialistet shqipetare qe ne provat e degjuara aq here, nuk e kuptuan muziken e saje te vjedhur nga kenga shqipe e kenduar nga kengetarja e mrekullueshme SONI ?!
Thua te kene frike te ngrejne zerin specialistet e muzikes shqipetare, keshilltaret kulturore prane ambasadave te perenedimit, apo qeveritaret kulturore te shqiperise?!
Ndoshta eshte ceshtje e pa aftesive te tyre per te njohur vlerat shqipetare qofshin ato me te hershme apo te kohes se sotme, pasi shume here ka ndodhur qe ne funksione te kultures shqipetare, deri dhe ne ambasda jashte shtetit, jane vendosur njerez qe nuk kane asnje lidhje profesionale apo shpirtrore me kulutren. Ashtu qe shpesh jane derguar si keshilltare kulturore prane ambasadave shqipetare jashte shtetit, njerez qe kane bere me shume rolin e shoferit apo te ndonje sekretari-(shkrues fjalimesh), ose te shkolluar per finance, apo ndonje shkolle nate ne kohen e regjimit, duke patur mbrapa shpine, mbeshtetjen e farefisllenjeve partiake...!
Valle u dashka qe vetem emigrantet shqipetare, te cilet e mbajne te ndezur dite e nate zerin shqipetare ne cdo apekt te jetes se tyre, valle u dashka qe vetem emigrantet te zbulojne vjedhje te tilla dhe te ngrejne zerin aq sa mundim, pasi ne nuk na perfillin forumet zyrtare botrore, sepse e kemi mbi kurriz damken e rende, fjalen qe peshon sa rrasa e varrit: "I huaj, te huaj"?!
Nuk duhet te heshtet perballe nje fakti te tille, por qeveritaret kulturore shqipetare duhet te ngrejne zerin sa me shpejt kunder asaje vjedhje te hapur dhe te publikuar botrisht, si gjoja krijimtari serbe...!
Turp eshte te vjedhesh, dhe ate turp e mbajne ne kurriz serbet, sic kane mbajtur cdo turp te vjedhjeve te tyre, vjedhje qe i kane bere kultures dhe historise shqipetare1
Ndersa theksoj se: Eshte pa fatesi, mjerim kulturor, te heshtet dhe te lejohet qe te vidhen vlerat e vendit tone, sic ndodhi me kengen "Ndarja" te kenduar nga zeri i bukur i kengetares Soni, apo te cdo kengetari tjeter shqipetare qe kendon kenge shqipe te kompozuara nga muzikantet shqipetare!
Urojme qe perfaqesite kulturore shqipetare te mos flejne me gjume per kete rast, por te ngrejne zerin dhe ai cmim te kthehet ne vlerat qe i takojne kenges se krijuesve shqipetare dhe interpretueses shqipetare Soni Malaj.
Ajo kenge shqipetare e kenduar nga Soni, duhet te behet Hit i dites ne mbare kanalet televizive Shqipetare, duke shenuar daten e krijimit te kenges dhe kur eshte kenduar per here te pare, biles mundesisht te u jepet dhe kanaleve te huaja, si nje denoncim per vjedhjen qe kane bere serbet!
Kushdo qe hesht, tregon frike dhe pa aftesi ne detyren qe ka, ne cfardolloj rangu, qe nga ministri i kultures e deri tek kshilltaret kulturore te ambasadve tona ne perendim!
Llemadeo
Germany

sherri
18-05-07, 03:39
ihaaaaaaaa a per "Sllavovizionin"po ledheni a,,,u ba prrall me def ky Eurovizioni ma....

legenda
18-05-07, 13:42
.....ke te drejte,me rendesi eshte se prej tani i mbeti emri
"SLLAVO-VIZION".

ihaaaaaaaa a per "Sllavovizionin"po ledheni a,,,u ba prrall me def ky Eurovizioni ma....

Gentiani
18-05-07, 22:22
E pra, Shqiptarėt ėshtė dashur tė dėrgonin Sonin nė Eurovision, e jo atė Surratin qė i kėrkonte Zotit ti kthej mallin ha,hahahaaaaaaaaaaa!

Megjithėate, sa pėr rikujtim lidhur me rėndėsinė e Eurovisionit, mė duhet tė cekė rastin e mbajtjes sė Eurovisionit nė Turqi, para 4 viteve, ku vetėm nga akreditimi i TV tė huaja pėr kėtė Spektakėl - e drejta e transmetimit, nė konton e shtetit Turk janė derdhur hiē mė pak se 800 milionė dollarė... pa llogaritur tė ardhurat tjera qėmunden tė pasojnė nė hoteleri she shėrbimet tjera.

Kjo ėshtė ajo qė i bėnė "tė rėndėsishme" spektaklet e tilla!