PDA

View Full Version : Drejtuar Maturantėve


Hattabi
17-05-07, 16:59
Feja islame i kushton rendesi shume te madhe shoqerise, e ne vecanti rinise, sepse ajo eshte ardhmeria e nje populli, nese rregullohet ajo atehere rregullohet e tere shoqeria, por nese prishet dhe devijon, devijon tere shoqeria.
E sidomos gjinia femerore, qe eshte pjesa me e ndjeshme e shoqerise, per te cilen islami ka nje konsiderate te vecante. Feja islame shume flet per te, duke e ngritur femren ne vendin e saj qe e meriton, si femer e ndershme, nene e ardhshme, dhe per ta ruajtur vendin e saj meritor ne shoqeri, islami ka pruar rregulla te shumta, e ne vecanti nga ana e moralit, sepse morali eshte baze e nje shoqerie te ardhshme te shendosh .
Vellezer dhe motra ai qe e shikon sot shoqerine tone, veren se femra ka ardhur ne nje gjendje ku eshte bere si nje mall i cili shitet dhe bleret, manipulohet me te, i ngopin te rinjte dhe te vjetrit epshet e tyre duke i shikuar ato me nje veshje ekstreme, gje qe eshte e re per vendin tone.
Femra ne shoqerine tone gjithhere ka qene e nderuar me moral te larte, por prej se kane filluar te depertojne kulturat dhe civilizimet e huaja ne vendin tone, kane arritur ta sjellin femren ne kete gjendje qe eshte sot. Femren tone sot e gjene neper kazino te ndryshme, neper rruge duke bredhur poshte e larte deri ne oret e vona te nates, pa e ditur kush se ku eshte, e as cka eshte duke bere.
S`ka dyshim se nje prej metodave mashtruese shume te suksesshme qe i kane perdorur ata te cilet done qe ta shkaterrojne edhe ate pak moral qe i ka mbetur femres, eshte edhe organizimi i ketyre ekskursioneve dhe te ashtuquajturave mbremje te matures te cilat organizohen ne fund te vitit.
Vellezer dhe motra te nderuara: pas perpjekjeve te gjata dhe intensive per ta degjeneruar dhe shkaterruar vajzen dhe bijen tone, gjate shkollimit fillor dhe atij te mesem, tashme ne fund te shkolles se mesme bejne edhe perpjekjen e fundit per ta cnjerezuar ate, per tua humbur edhe ate pak moral qe u ka mbetur, eshte shansi i fundit sepse ajo po iu del prej dore, e sa i kane ne dore organizojne ketu mbremje te maturave dhe ekskursione brenda dhe jashte vendit per ta realizuar nje gje te tille. Pra qellimi eshte i keq.
Te nderuar vellezer dhe motra ne e dergojme bijen ton ne bankat e parashkollore te paster si loti, per ta edukuar dhe arsimuar ate, por ndodh e kunderta, shkollimi ne nivel te ulte, i luftohet asaj morali, e ajo vajze neser do te behet nene, edukatore e brezave te ardhshem, prej saj pret shume shoqeria.
Cka i mbetet femres nese e ka humbur nderin, moralin, gjene me te vlefshme qe e posedon, far edukatore e nene behet ajo neser, ne far fryme i edukon gjeneraten e ardhshme?!
Nuk ka pike dyshimi se mbremjet e maturave dhe ekskursionet jane te demshmeper moralin e te rinjve, e ne vecanti te femres, sepse ne tu luftohet morali, pastaj pihet alkooli, dhe behen vepra tjera te pahijshme te cilat nuk i kane hije nje te riu i cili deklarohet se eshte mysliman dhe krenohet me fene e tij, neper atu tubime zbret hidherimi i Allahut, e si te tilla jane te ndaluara ne islam (haram),eshte haram per te marre pjese ne to, mekat i madh. Ndersa ata qe organizojne atu tubime kane nje denim te rende. Thote Allahu xheleshanuhu :" Ata te cilet deshirojne qe te besimtaret te perhapet amoraliteti, ata i pret denim i dhembshem ne kete dhe ne boten tjeter. Allahu di (te fshehtat) e ju nuk dini".(Kaptina:Nur-19)
Pra per organizatoret mos pyet se far denimi kane te Allahu xh.sh, por ku mbetet pergjegjesia e prinderve te cilet e lejojne bijen e tyre te marre pjese neper tubime dhe ekskursione te tilla? Ku jane prinderit me fjalen e Allahut xh.sh " O ju qe keni besuar ruani veten tuaj dhe familjet e juaja nga zjarri i Xhehenemit..."
Cka do ti themi neser Allahut vellezer te nderuar ? Cka kemi bere per kete rini, cka kemi bere per familjet tona?
Ata te cilet nuk ua done te miren kesaj rinie punojne per ti shkaterruar
ata, por duhet edhe ne qe e dom kete rini te punojme, ti udhezojme, keshillojme, rrugen e vertet tua sqarojme. Ani pse jemi pak me numer dhe te dobet, por mos harroni se kemi Allahun xh.sh i fort i cili ka garantuar se do ti ngadhenjeje ata qe punojne per ne rrugen e Tij. Pra punoni te nderuar vellezer dhe motra dhe kontribuoni ne ndaljen e dukurive negative ne kete shoqeri. Ndihma e Allahut qofte me ju.Me plot respekt vellai i juaj: Dr. Shefqet Krasniqi

RiannA
17-05-07, 17:05
Qka esht kjo...PROPAGAND???

Mdoket ne ket Forum shum qesi Propaganda ka...i respektoj fejat...nuk esht qe jam kunder atynve qe e mbajn zotin gjith ngat vetit...por PROPAGANDA esht e flliqt...edhe qeshtu pe kuptoj une ket Tekst

Shnetje

Albanian eX|PerT
17-05-07, 19:26
Ah, kėnd ēka e preki more heeeeeeeej :lol:!!!

Une jam maturant, porse nuk shkoj ne naten e matures!

A e dini pse?

Sepse e urrej te rri me nje vend, ku ka amoralitet, ka degjenerim dhe ē'thurrje!

Ata djemt e klases sime, merreni me mend kishim blere edhe mjete kontracepcive dhe kishin rezervuar dhoma ne hotele pas kesaj nate te kalojne naten me "ndershmeri"! Per mos me ju lodh me e kuptue kete fjale "kontracepcive" po ju them me drejteperdrejt "kondoma", e qe keto mjete nuk shfrytezohen per bamiresi e vepra humanitare, porse per prishje te femrave!

Pastaj, nje shoqe e "ndershme", qe i ka krejt 5-sa, me tha, hajde more knaqmu, s'na sheh kush... (me pastaj edhe tha dikur, "rrofshin WC-jat") ... phaaaaaaaaa, e "ndershmja" u demaskue mo, s'ka shume filozofi... e kesaj te "ndershmes" dikur i thoja shoqe e sinqert me karakter te forte, phaaaa porse e kishte mendjen me deshtue per nje nate...!!!

Edhe behuni te realte o njerez e mos i gjykoni gjerat me verberi, se cka behet ne keto nata te felliqura, te gjithe e dijme, e sidomos ju qe keni prezentuar aty me heret, dhe qe keni qene promovuesit e amoralitetit!

Vitin e kaluar ne kete qytetin tim, ne mengjez aty nga ora 5 kur shkoj per ta adhuruar Krijuesin tim, rruges me shok, c'te shohesh femra duke fjetur rrugeve, apo ka pasur raste (qe kamerat nuk lejoheshin t'i inēizojne), femra te shtrira e te dehura neper dyert e kafiterive (e qe shumica gjysmelakuriq,e per te mos thene lakuriq)!

Ja, pse e kam bojktoruar naten e matures, qe shkolla ime e mban neser!

Vetem nje gje e kam brengosje, mbase ka shume femra te moralshme qe shkojne dhe perzihen ne ate rreth te degjeneruar (edhe pse ato e ruajne veten), porse me dhimbsen pse nuk i bojkotojne edhe ato... pastaj me dhimbsen edhe ca te tjera qe prinderit i inkurajojne te zhveshen sa me shume e te shkojne te mos ndahen "nga shoket" edhe pse ato nuk e deshirojne nje gje te tille...!!! Vecse hajt se nuk e ka ēare pa e bo mire, e do e kuptojne realitetin njerezit... e ndoshta do pendohen pse e kane zhveshur bijen e tyre ne ate menyre qe t'i kullosin e t'i joshin djemt syt ne trupin e bijes se tij, qe thuajse eshte konvertuar ne trup qe eksopozon ate qe e "kall" mashkullin... po hajt, se secili per vete :lol: :lol:!

I lumtur per zgjedhjen time!
Expert Maturanti!

ALlma
11-05-09, 18:25
"Mbrėmja e maturės sfidė pėr besimtarėt"http://www.youtube.com/watch?v=C6tI0hQdFU0

Guri i madh
11-05-09, 18:27
"Mbrėmja e maturės sfidė pėr besimtarėt"http://www.youtube.com/watch?v=C6tI0hQdFU0e paske nxjerr ket tem prej fundit te BUNARI pse kur e paskan maturen kta VEHABISTAT

ALlma
11-05-09, 19:01
e paske nxjerr ket tem prej fundit te BUNARI pse kur e paskan maturen kta VEHABISTATguri kjo ehst ligjerat e pergjithshme per te gjith besimtar emusliman...e pse sna pelqejn neve eshte problem i yni ,,,,prandaj themi ashtu kshtu ,,,,

uliksi31
11-05-09, 20:29
E kame then edhe me pare, do e perseris , Tek rubrikat: mesime nga Kur'ani si dhe mesime nga Bibla nuk do te tolerojm chit-chat shkrime, si dhe ofendime te asnjanit besim.

Guri i madh
11-05-09, 20:37
E kame then edhe me pare, do e perseris , Tek rubrikat: mesime nga Kur'ani si dhe mesime nga Bibla nuk do te tolerojm chit-chat shkrime, si dhe ofendime te asnjanit besim.
ti mir e kie po kaniher mos me reague belivllah po fryhet barku si me hanger jongj vlla nuk po perbihen do rreena

Dani11
12-05-09, 20:41
Festimi i maturės - kongres i amoralizimit tė rinisė
Logjikshmėria e pa pėrdorur dhe mendjelartėsia po luan rolin kyq nė dobėsimin e moralit tek tė rinjėt.
E hėnė, 11 Maj 2009 10:45

Shkruan: Ilir SALII


A thua do tė shuhen plagėt nė zemrat e nėnave dhe baballarėve tanė. Plagė tė cilat i marrin ē'do vit gjat fundit tė shkollės sė mesme (gjimnazit) nga bijėt dhe bijat e tyre?!

Ēdo vit ekstravaganca, lakuriqėsia, muzika e pa limituar shtojnė pėrmasat e tyre nė kėtė aktivitet nga mund tė konkludojmė se ky aktivitet meriton "mirnjohje" si kongres i amoralitetit.

Nė Kuran pėrmendet shpesh Xhenneti (parajsa). Po ashtu, pėrmendet edhe Xhehenemi (ferri ) - me shumė emra. Kjo ėshtė kėshtu sepse njeriu pėrmendet shumė herė pėr cilėsi tė mira dhe, pėr ēdo cilėsi tė cekur, pėrmendet edhe dhurata qė e meriton - Xhenneti. Nga ana tjetėr, kur pėrmenden cilėsitė e kėqija tė njeriut, ceket edhe dėnimi pėr tė - Xhehenemi ose dėnimi me zjarr ...

Dy vitet e fundit e fundit jan bėrė "pėrparime" nė anėn teorike pasi kanė hapur kursin e amoralitetit.

"Big Brother", kurs ky qė rinin ndihmon nė amoralitet, nė lakuriqsi dhe tė gjitha nė gjithė aspektet tjera amoralizuese qė ata i quajn rregullat e aterimit dhe pėrparimin qė nė fakt janė bankrotuese nė aspektin shpirtėrorė tek tė rinjėt.

Logjikshmėria e pa pėrdorur dhe mendjelartėsia po luan rolin kyq nė dobėsimin e moralit tek tė rinjėt.

Duke insistuar nė pėrcjelljen e dobėsisė morale botėrore, rinia po ateron drejt njė decadence morale, fetare, shpirtėrore dhe nė aspekte tjera tė rėndėsishme pėr njė njeri qė quan veten krijes e Allahut.

Shumica e nxėnėsve janė kundėr disa bashkė-shkollarėve tė tyre tė cilėt insistojnė qė mbrėmjen e matures ta festojnė nė njė ambient familjar me ata tė cilėt i rritėn, i ndihmuan nė shkollim, i zgjidhėn problemet fėmijėrore por kundėrshtimet e forta vijnė prap nga ata jomirėnjohėsit, jodashamėritė e prindėrve tė tyre nga tė rinjtė e amoralizuar.

Mungesa e turpit bėn gjithmonė qė ai mundim i atij tė riu qoftė edhe shembullor e bėn atė tė jetė i barabartė me njė jomusliman duke ditur se Allahu tė gjithve na ka lindur musliman duke na dhėnė mundėsin tė zgjedhim islamin pėr rrugėtim jetėsor dhe tė fitojmė xhenetin e nėse zgjedh tjetėr rrugė ta dijsh se e ke gabim dhe do ta fitosh si shpėrblim xhehenemin. Rinia nuk po logjikon veēmas pėr jetėn qė i pret pas vdekjes, por ėshtė bėrė epsharake pas jetės sė kėsaj bote e cila ėshtė shumė e shkurtėr…

Gjatė manifestimit tė maturės pos lakuriqėsisė aty ėshtė i pranishėn dhe alkooli pėr tė cilin Allahu nė Kuran thotė: "O besimtarė! Me tė vėrtetė, pijet alkoolike, bixhozi, idhujt dhe shigjetat e fallit janė vepra tė ndyta nga punėt e djallit. Prandaj, largohuni nga kėto, me qėllim qė tė shpėtoni! Vėrtet, djalli me pije alkoolike dhe me bixhoz kėrkon qė tė fusė midis jush armiqėsi e urrejtje dhe t'ju shmangė nga tė kujtuarit e Allahut dhe kryerja e namazit. Prandaj, a po hiqni dorė?" (El-Maiide:90/91)

Pos alkoolit thyerje tė kushtetutės sė Allahut kemi nė marrėdhėnien shok dhe shoqe apo nė tė kundėrtėn.

Sigurisht qė turpi zė njė vend tė gjėrė nė mendjen e njeriut, por rinia po e ruan atė pasi qė mendon se turpi i pėrket tė kaluarės dhe ėshtė mplakur apo ėshtė njė demode e kaluar.

Vargut tė uraganit tė thyerjeve tė ligjeve gjatė festimit tė matures i bashkangjitet muzika e cila po sjell njė erė tė hidhur pėr rinin e cila gjatė shijimit tė sajė nuk po e ndien tė hidhurėn.

Ta dini se kjo muzikė qė dėgjoni pas disa muajsh do tė vjetėrsohet dhe do kėrkono diēka mė tė fundit ta sini se ka diēka qė kurrė nuk ėshtė bėrė demode kurrė nuk ka ndryshuar, kurr nuk do tė bėhet demode dhe kurr nuk do tė ndryshojė, ajo gjėja ėshtė Kur'ani famėlart libari i Allahut.

Ruani nderin tuaj o ju vllezėr dhe motra

Ruajtja e nderit nuk nėnkuptohet vetėm si njė largim nga marrėdhėniet e jashtėligjshme, por edhe si njė qėndrim i pėrgjithshėm i mendjes dhe i ndjenjave, duke qenė kėshtu njė karakteristikė themelore e sjelljes sė muslimanit, qoftė ai mashkull apo femėr.

Ato plagė qė kanė filluar tė zgjrohen qė moti nė zemrat e nėnave dhe baballarėve tanė, nuk do tė mbyllen pėrderisa nuk i pėrmbahemi ligjit tė Allahut tė madhėruar sepse ligjet e Allahut sjellin kėnaqėsi, gėzim si nė kėtė botė po ashtu edhe nė botėn tjetėr kur do tė dalim para Krijuesit tone Allahut tė plotėfuqishmit mėshiruesit mėshirbėrėsit.

Allahu nė Kur'an thotė: O ju qė besuat, All-llahu do t'ju sprovojė me diēka nga gjahu qė e arrijnė duart ose shigjetat tuaja, pėr t'u dalluar te All-llahu ai qė i frikėsohet Atij nė heshtje (nė bazė besimi). E kush i shkel (dispozitat) pas kėtij (sqarimi), ai ka dėnim tė dhembshėm. Jeta e kėsaj bote nuk ėshtė gjė tjetėr vetėm se njė pėrjetim e mashtrim. S'ka dyshim se bota tjetėr ėshtė mė e dobishmja pėr ata qė ruhen. A nuk logjikoni?

A thua do tė shuhen plagėt e tė dashurve tanė qė ne i'a shkaktojmė?...