PDA

View Full Version : Udhėzime pėr shfrytėzuesit e Internetit


Hattabi
17-05-07, 17:02
1. Kur muslimani e dėgjon ezanin, nuk guxon tė lejoj asgjė qė atė t’i pėrgjigjet asaj thirrjeje. Allahu i Lartėsuar nė Kur’an thotė:

“ ( Ajo dritė ) Ėshtė nė shtėpitė ( xhamitė ) qė Allahu lejoi tė ngrihen, e qė nė to tė pėrmendet emir i Tij, t’i bėhet lutje Atij mėngjes e mbrėmje. Ata janė njerėz qė nuk I pengon as tregtia e largėt e as shitblerja nė vend pėr ta pėrmendur Allahun, pėr ta falur namazin dhe pėr ta dhėnė zekatin, ata i frikėsohen njė dite kur do tė tronditen zemrat dhe shikimet. ” ( Nur, 36-37 )


2. Interneti ėshtė mjet i komunikimit, por ai nė tė vėrtet ėshtė shpatė me dy tehė. Muslimani duhet t’i shfrytėzoj anėt e mira tė internetit, ato ato qė i shėrbejnė fesė dhe jetės sė tij, e jo ato qė e prishin fenė dhe jetėn e tij.


3. Ėshtė shumė me rėndėsi qė shfrytėzuesit e internetit tė mbrojnė sytė e tyre, qė tė mos shohin atė qė ėshtė e ndaluar. Shfaqjet e ndaluara janė armė e shejtanit, tė cilat ai i pėrdor pėr t’i prishur zemrat e muslimanėve, duke ofruar njė kėnaqėsi momentale, pas sė cilės vjen pendimi dhe shqetėsimi i ndėrgjegjes. Shikimi i tė ndaluarės ėshtė burim i ndotjes sė zemrės, rėndimit nė gjoks dhe largimi nga adhurimi i Allahut Fuqiplotė. Gjithashtu, kėto gjėra e largojnė shpirtin nga kėnaqėsitė qė ai i arrin gjatė adhurimit tė Allahut. Kjo ėshtė armė e shejtanit me tė cilėn ai e zbukuron mėkatin dhe nė momentin kur dikush hyn nė kurthin e tij, shejtani merr kontrollin ndaj zemrės sė tij dhe luan mė tė, sikur fėmija qė luan me topin.


4. Mos lejo qė interneti ta “shkatėrrojė” kohėn tėnde. Dhe kjo ndodhė kur me orė tė tėra i kalon nėpėr faqe tė ndryshme dhe me grupe tė ndryshme bisedash online. Me kėtė harxhon kohėn e ēmuar, kohėn tė cilėn do ta kishe kaluar me familjen, fėmijėt, tė afėrmit ose duke punuar pėr tė fituar pėr vete dhe pėr familjen.


5. Vizitoni shpesh faqet islame. Vizitoni faqet nėpėrmjet tė cilave do tė marrėsh informacione tė dobishme, tė cilat e zgjerojnė diturinė tėnde. Largohu nga faqet tė cilat e dėmtojnė fenė, moralin dhe grupet qė pėrhapin fitne. Mos hy nė debat me armiqėt e Islamit, nėse nuk ke dituri tė mjaftueshme me tė cilėn mund t’i kundėrshtosh. Nė raste tė kėtilla kėrko nga dikush qė di mė shumė tė merret me ato ēėshtje.


6. Miqėsitė nga ēati janė kurthe edhe pėr meshkuj edhe pėr femrat; kurthe qė i ēojnė ata drejt mardhėnieve tė ndaluara, mardhėnie qė zakonisht fillojnė si njoftime tė thjeshta dhe pėrfundojnė me dėm tė madh pėr fenė dhe jetėn.


7. Ose je ti ai qė kontrollon, ose je i kontrolluar. Nėse e vendos internetin nėn kontroll, atėher dobitė e tij e mposhtin dėmin e tij potencial dhe kėshtu, interneti bėhet dhunti nga ana e Allahut tė Lartėsuar. Por, nėse bie nėn kontrollin e tij, atėher ai do t’i mjegullojė sytė me kėnaqėsi tė pėrkohshme, e cila t’i vjedhė tė hollat, kohėn, jetėn dhe tė largon nga obligimet qė i ke ndaj familjen dhe tė afėrmve. Bėhesh viktimė, ndėrkohė qė nuk mund ta kuptosh njė gjė tė tillė. Shpėto nga ky kurth para se tė humbėsh dhe para se tė bėhet shumė vonė.Marrur nga: www.sinqeriteti.com (http://forumi.kurandhesunet.net/links.php?url=http://www.sinqeriteti.com)