PDA

View Full Version : Cilźn gjuhź (duhet tź) flasin kosovarźt?


arton bala
18-05-07, 18:15
Pershendetje miqe te nderuar.

Perafersisht para nje viti ishte nje emision televiziv ne TopChannel i cili nder tjerash trajtonte pyetjen e gjuhes se standardizuar (apo gjuhes se njesuar) Shqipe si dhe format tjera te Shqipes, konkretisht Gegnishten ne Kosove. Ne kete emision te perbere nga gjuhetare nga Kosova dhe Shqiperia pati mendime/deshira qe Gegnishtja (duhet) te ekzistoj ne te ardhmen si gjuhe shteterore e Kosoves, dhe te kete te gjitha karakteristikat qe nje gjuhe ka, dmth te publikohen libra ne te, te flitet ne entet shteterore ne Kosove e tj.

Une mendoj qe eshte teme e rendesishme dhe kisha deshiruar te dij se cka mendojne kosovaret per kete ide? A eshte pra per ju Gegnishtja gjuhe e cila duhet te arris nivelin e gjuhes shteterore (apo letrare) ne Kosove, apo e shihni kongresin njesimin e Shqipes me 1972 si obligues edhe ndaj neve "gegeve"? Mundesisht te jipen edhe arsyetime per mendimin individual si dhe nje parashikim per "pasojat" qe ideja e dhene mund te kete per gjuhen Shqipe ne pergjithesi.

Personalisht mendoj se Kongresi per Njesimin e Shqipes me 1972 eshte obligues edhe per mua si kosovar. Tendencat per pavaresimin e Gegnishtes i refuzoj. Besoj se nese te gjithe kosovaret mendojne ne kete menyre, ne nje dite do te kemi nje gjuhe vertete te njesuar shqipe. E jo si sot, duhet koncentrim i madh pergjate te folurit qe te mund te me kuptoj edhe nje shqiptar nga Jugu i Shqiperise..

sunshine
19-05-07, 02:04
Sė pari ideja e shumė kinse politikanėve pėr krijimin e njė kombi tė ri, pra atij kosovar, ėshtė njė ide e krisur dhe e gabuar! Sė dyti, pėrderisa nuk ulėn gjuhėtarėt tanė nga tė gjitha trojet shqiptare, pėr tė bėrė ndonjė pasurim tė gjuhės si krejt popujt tjerė, pėr mendimin tim nuk e vlen tė diskutohet fare se ēfarė gjuhe duhet pėrdorur, kur e kemi njė gjuhė zyrtare!


P.S. Po tė iu lihet disave qė veten e quajnė gjuhėtarė apo formues tė kombit kosovarė, ne do tė kemi gjuhė zyrtare nė Kosovė gjuhen TALLAVA!

SoKoLi-i-Maleve
19-05-07, 05:14
Si komb i ri artificial,do flasim Esperanto,apo jo?

Arb
19-05-07, 08:13
Sė pari ideja e shumė kinse politikanėve pėr krijimin e njė kombi tė ri, pra atij kosovar, ėshtė njė ide e krisur dhe e gabuar! Sė dyti, pėrderisa nuk ulėn gjuhėtarėt tanė nga tė gjitha trojet shqiptare, pėr tė bėrė ndonjė pasurim tė gjuhės si krejt popujt tjerė, pėr mendimin tim nuk e vlen tė diskutohet fare se ēfarė gjuhe duhet pėrdorur, kur e kemi njė gjuhė zyrtare!


P.S. Po tė iu lihet disave qė veten e quajnė gjuhėtarė apo formues tė kombit kosovarė, ne do tė kemi gjuhė zyrtare nė Kosovė gjuhen TALLAVA!

Na jep emra se per cfare politikanesh e ki fjalen! Deri tash publikisht eshte shprehur vetem Migjen Kelmendi...

Artisti
21-05-07, 12:40
Na jep emra se per cfare politikanesh e ki fjalen! Deri tash publikisht eshte shprehur vetem Migjen Kelmendi...

Kete Migjen Kelmendin as babai i tij nuk e perkrah ne iden e tij te krisur.

Gegenishtja nuk eshte gjuhe, eshte thjeshte theks i nje zone ku me dashje apo pa te, nuk respektohet gjuha e njesuar shqipe.
Une jam njeri nder ata te cilet nganjehere shume flet gegenishte, nganjehere flet shqipen e njesuar, por prej qe jam regjistruar ketu ne kete forum, shume me shume flas dhe shkruaj ne gjuhen e njesuar.

Ani kur po i shoh disa qe po lavderohen qe e dijne gjuhen mire e kete e ate hahahaha, atehere edhe pikat e- ja vendosi.

Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)

arton bala
21-05-07, 13:15
Pajtohem me te gjitha mendimet apo edhe kritikat e dhena:
Edhe une e kam bindjen se eshte nje pakice shume e vogel (e politikaneve), e cila shprehet publikisht per nje Gegnishte si "gjuhe ne veti" (perpos M. Kelmendit e njoh vetem edhe Xhavit Halitin, apo si quhej "gjuhetari" i cili merrte poashtu pjese ne emsionin e siperpermendur).

Prap se prap ma merr mendja se pavaresimi i Gegnishtes ka permasa me te medha sesa une personalisht kisha deshiruar. P.sh. sot kemi emisione ne RTK si kanal shteteror, ku per shkak te gjuhes publiku jo-gegź praktikisht anashkalohet komplet. Dmth ngushtohet adresati apo shikuesi vetem tek gegnisht-folesit. E njejta vlen edhe per radion..

Jo qe akuzoj, por ma merr mendja qe njesimi i shqipes akoma nuk mirret me perkushtimin e deshiruar. Per kohet e kaluares (kur ne shoqerine tone ekzistonin aparate te ndryshme represive kunder nje bashkedyzimi kombetar), ka arsyetim per ngecjen. Por pse tani te mos ndryshohet kjo rrjedhe?

Me nderime,
Artoni

Bjeshka1
21-05-07, 20:42
Sa te krisur dhe te ēmendur ka ne mesin tone, nuk besoj ste kete ne ndonje vend tjeter.
Aq na i imponojne gjerat sa qe edhe na bejne te besojme se Kosovaret jemi diēka tjeter e jo shqiptar. Se shpejti kan per tu formuar ”kombe” dhe ” ”gjuhe” te reja edhe brenda teritorit te Kosoves. Kombi Rugovan, Dukagjins, Anamoravas…. Gjuhet, Gjakovarēja, Pejanēja, Llapjanēja, Arpaēike ….Besoj qe kan per te filluar me ”Republiken e Drenices”..
Sa naiv qe jemi?!


Ja ketu eshte nje teme qe meriton te lexohet.

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=21877

rilinda
21-05-07, 21:11
Gjuha shqipe sot ndodhet nė fazėn e modernizimit dhe se kjo ėshtė njė kėrkesė kulturore e shoqėrore kombėtare. Modernizimi ka tė bėjė nė radhė tė parė me leksikun dhe me terminologjinė, por jo edhe reforma drejtshkrimore e gramatikore.
Ne kemi folur shqip edhe e kemi kultivuar gjuhėn tonė edhe para se tė dėgjonim pėr Eqrem Ēabejn.Populli ynė e ka ndjerė gjuhėn amtare kurdoherė si diēka tė pandarė nga vetė qenia e tij, si njė shok tė vėrtetė lufte. Me tė ai ka shprehur personalitetin e tij etnik e shoqėror, mendimin, vullnetin e veprėn e tij historike, gėzimin e dhimbjen, ėndrrat, dashurinė dhe urrejtjen.

Migjen Kelmendi nuk ėshtė specialist i gjuhės.
Ėshtė e vėrtetė se Kongresi i Drejtshkrimit i vitit 1972, ia ka bėrė me hile dialektit gegė, ama pėr balancimin e gegėrishte-toskėrishtes janė albanologėt dhe Kėshilli Ndėrakademik Tiranė-Prishtinė, jo migjen kelmendėt e as hundaēėt shkodranė!!

Gjuha nuk ėshtė pronė e individit apo e grupit, por ėshtė thesar i ēmueshėm e i gjithanshėm i mbarė shoqėrisė.

Albanian eX|PerT
24-05-07, 00:32
Cilen gjuhe duhet ta flasin kosovaret, ketu e keni fjalen, a? :rolleyes:

Ata qe kane paaaak njohuri per zhvillimin e gjuheve, nje gje duhet ta kene parasysh se, nje gjuhe e cila ka disa dialekte ajo eshte mė burimore si rezultat i menyrave te ndryshme te te folurit qe une i quaj thesar per ruajtjen e burimit autentik te fjaleve! Pse?

Po me qellim e pa qellim ndonjehere, i keni hyre zberthimit te etimologjise se fjaleve shqipe te dialektit gegnishte (gegerishte), ku do te shihni se vetem ne ate menyre do i nxjerren kuptimet e fjaleve te sotme!? Provoni dhe shikoni, do bindeni se gegnishtja eshte burimi thelbesore dhe kalaja me e forte e gjuhes shqipe, -pra po flasim per gegnishten e mirefillte, e jo lakimet krahinore te tetovareve apo shkupjaneve etj., e te M. Kelmendit, qe s'ka lidhje me gjuhe te mirefillte-?

S'po ikim shume larg, shikoni fjalet greke e italiane, nese deshironi te bindeni se ato gjuhe jane bija te gjuhes se shtrejt shqipe, do shihni se te gjitha kane origjine -nese mund te shprehem keshtu- nga gjuha shqipe e me konkretisht nga dialekti geg!

Edhe pse kongreset apo institucionet bejne nje gjuhe -nese e quajme- paresore, prap te folurit ne dialekte te ndryshme eshte shume gje normale!

Pra, sot neve na duhet nje gjuhe e unisuar, porse ta kemi parasysh se eshte e pamundur qe t'i vetedijesojme te gjithe popullin shqiptar qe te kene nje konsesus e te e aprovojne idene se duhet te flasim te gjithe njelloje! Gjuha eshte per komunik, e per te nxjerre ate qe te fle ne zemer, dhe si rrjedhoje njerezve nuk duhet imponuar dicka qe ata nuk e duan -nepermjet te saj te shfaqin ate qe mbajne mbrenda- e me pastaj do hasim ne nje moskenaqesi nga vet folesit shqiptar.

Une them qe kosovarėt kane nje dialekt, i cili nuk paraqet problem te perdoret -nese permiresohet nga vet shqiptaret- duke i braktisuar ca barbarizma turke e sllave, e duke i neglizhuar edhe keto devijimet e fundit gjuhesore nga "kullerat" dhe gjithashtu duke qene me vigjilente rreth ca shkurtesave e lakimeve nga bota e internetit, mbase ato po kalojne edhe ne jeten reale -gje qe e kam hasur shume ne Kosove si psh: flm, sps, etj-!

Kosovaret duhet ta flasin gegnishten (jasht institucioneve), porse jo te kalojne ne ekstremin e urryer e te jene shume large nga gjuhe toske, te cilen patjeter duhet ta dine bukur e ta kultivojne ne shoqeri derisa te adaptohet populli dhe ne nje ardhme te afert te e aprovojne totalisht ate ne te gjitha sferat e jetes, dhe fryt i gjithe kesaj te jete qe te gjithe shqiptaret ta flasin nje gjuhe -edhe pse kjo eshte shume e veshtire per te mos thene e pamundur, porse jetes nuk i dihet :lol:-.

Veēse duhet patjeter te krijojme fjale te reja, kjo eshte e domosdoshme, mbase neve duhet ta pranojme realitetin se gjuha shqipe ka pasur shume luftera e shume armiq, dhe eshte dobesuar shpesh ne epoka te caktuara dhe shume fjale edhe jane zhdukur porse ka akoma nevoje per fjale, sic vepronte Sami Frasheri i cili krijoi shume fjale qe i perdorim sot cdo dite, sa qe nje poet nga Tirana nje dit me tha se, ne nje liber ka lexuar se Fakultetit, Samiu i ka thene "mesojtore e larte", e qe pse jo,...le te hyne keto fjale ne gjuhen tone qe jane komplet shqipe!

Ne nė shtepine tone flasim gegnishte -nje mesatare e gjuhes se Karadakut Shkup-Kumanove-Gjilan, porse anojme nga gjuha e Gjilanit-, porse ne libra e opinione flasim toske!

rilinda
24-05-07, 01:50
"Toskė e gegė, pemė nga njė degė." GJIROKASTĖR

yllbardh
03-06-07, 03:40
Dihet shumė mirė se n'Kongresin e Manastirit nė bazė tė rrethanave tė asaj kohe u kan me plotė arsye qė dialekti gegė tė jetė ai nė tė cilin gjuha letrare do tė shkruhet. Ky vendim atėherė ke marr me shum vėshtirėsi sepse edhe atėhere u kan shum aktuale. Nė fundė tė fundit pajtohen rilindasit e famshėm dhe vendimi mirret unanimisht.
Ndėrsa me kongresin e 1972 edhe pse me pjesmarrjen e lingvistėve nga Kosova dhe Shqipėria aty kishte edhe KOMUNIST tė shumėt qė s'kishin kurrėfarė lidhje me studimet gjuhėsore. Dhe pėr shkak se elita e udhėheqsis sė Shqipėris s'bashku me E.Hoxhėn kishin prejardhje nga jugu mospėrfillė vendimet e marruna nė Kongresin e Manastirit dhe vendoset qė Toskėrishtja tė jetė ai dialekt nė tė cilin gjuha Shqipe do tė shkruhet.
Nuk kam asgjė kundėr dialektit Tosk ose Gegė mirėpo mėnyra se si ėshtė vendos kjo punė mė ofendon.

Pėrshėndetje

arton bala
08-06-07, 17:44
Dihet shumė mirė se n'Kongresin e Manastirit nė bazė tė rrethanave tė asaj kohe u kan me plotė arsye qė dialekti gegė tė jetė ai nė tė cilin gjuha letrare do tė shkruhet. Ky vendim atėherė ke marr me shum vėshtirėsi sepse edhe atėhere u kan shum aktuale. Nė fundė tė fundit pajtohen rilindasit e famshėm dhe vendimi mirret unanimisht.
Ndėrsa me kongresin e 1972 edhe pse me pjesmarrjen e lingvistėve nga Kosova dhe Shqipėria aty kishte edhe KOMUNIST tė shumėt qė s'kishin kurrėfarė lidhje me studimet gjuhėsore. Dhe pėr shkak se elita e udhėheqsis sė Shqipėris s'bashku me E.Hoxhėn kishin prejardhje nga jugu mospėrfillė vendimet e marruna nė Kongresin e Manastirit dhe vendoset qė Toskėrishtja tė jetė ai dialekt nė tė cilin gjuha Shqipe do tė shkruhet.
Nuk kam asgjė kundėr dialektit Tosk ose Gegė mirėpo mėnyra se si ėshtė vendos kjo punė mė ofendon.

Pėrshėndetje

Pohimi yt qe ne Kongresin e Manastirit u vendos qe dialekti gegź te behet baze e gjuhes shqipe, me duket risi. Sa e di une, ne Kongresin e Manastirit u vendos mbi ceshtjen e formes se shkrimit (pra u sipermoren shkronjat latine) dhe u vendos qe ne te ardhmen te mbahet edhe nje Kongres ne te cilin do te beheshin perpjekje per shkrirjen e dy dialekteve ne nje gjuhe te vetme. Se a u mbajt Kongresi i planifikuar, nuk e di, sepse ai parashihej te mbahej vetem disa vite mbas te parit. Por ndoshta ke ti ndonje informacion ne lidhje me kete..

Poashtu nuk e kuptoj pse te ndiehet nje Gegefoles i ofenduar nga Kongresi me 1972. Behet fjale per nje vendim te marrur ne menyre te rregullt per rrethana te asaj kohe, dhe per mendimin tim, nuk ka asnje arsye pse ky vendim te revidohet sot. Perndryshe nuk do ke kete asnje vendim ne bote, i cili mbas disa vitesh nuk do te mund te revidohej me arsyetime te cilat ne kohen e vendimmarrjes nuk kane qendruar. Apo si do te mund te me kundershtosh ti mua nese une sot them se vendimi i Kongresit te Manastirit (me 1908) ka diskriminuar shqiptaret qe ne ate kohe kane shkruar ne shkronja arabe apo kirilike?

Pershendetje njehere

yllbardh
11-06-07, 02:19
dhe u vendos qe ne te ardhmen te mbahet edhe nje Kongres

I nderuari arton,

Mė 1909 nė Elbasan mbahet Kongresi Kombėtar Shqipėtar, ku edhe mbėshtetet vendimi i marrun nė Kongresin e Manastirit dhe gjithė ashtu vendoset hapja e shkollės Normale tė Elbasanit. Delegatėt ishin me shumicė nga Shqipėria e mesme dhe jugore.

Poashtu nuk e kuptoj pse te ndiehet nje Gegefoles i ofenduar nga Kongresi me 1972. Behet fjale per nje vendim te marrur ne menyre te rregullt per rrethana te asaj kohe, dhe per mendimin tim, nuk ka asnje arsye pse ky vendim te revidohet sot.

Edhe ju vetė i cekėni rrethenat e asaj kohe, ku me sa dihet e tanė historia e kombit u kan cenzurue nga klasa sunduese dhe gjithė ashtu edhe cdo vendim i marrun nga kongresi nė fjalė ėshtė ndikue(lexo:diktue) nga po kjo klasė.

Apo si do te mund te me kundershtosh ti mua nese une sot them se vendimi i Kongresit te Manastirit (me 1908) ka diskriminuar shqiptaret qe ne ate kohe kane shkruar ne shkronja arabe apo kirilike?

Pershendetje njehere

Ndėrsa sa i pėrket diskriminimit, atėherė lexo pak rrethė argumenteve pro tė diskutuara nė Kongresin e Manastirit rrethė pėrdorimit tė alfabetit latin.

Pėrshėndetje

arton bala
11-06-07, 21:06
I nderuari arton,

Mė 1909 nė Elbasan mbahet Kongresi Kombėtar Shqipėtar, ku edhe mbėshtetet vendimi i marrun nė Kongresin e Manastirit dhe gjithė ashtu vendoset hapja e shkollės Normale tė Elbasanit. Delegatėt ishin me shumicė nga Shqipėria e mesme dhe jugore.

Edhe ju vetė i cekėni rrethenat e asaj kohe, ku me sa dihet e tanė historia e kombit u kan cenzurue nga klasa sunduese dhe gjithė ashtu edhe cdo vendim i marrun nga kongresi nė fjalė ėshtė ndikue(lexo:diktue) nga po kjo klasė.
Ndoshta u shpreha ne menyre jo te qarte, por cka desha te them eshte se ne Kongresin e Manastirit nuk u vendos qe Gegnishtja te behet themel i Shqipes. Ne ate kohe primare ka qene pyetja se ne cilat shkronja te shkruhet Shqipja.. Ndersa ceshtja e unifikomit te gjuhes, u vendos te rregullohet ne nje kongres te ardhshem. Si kongres i tille (i ardhshem) duhet te shihet Kongresi ne vitin 1972. Nga kjo del se Kongresi ne fjale eshte lidhes per te gjithe shqiptaret. Pohimet qe gegźt qenkan anashkaluar apo diktuar ne kete kohe, nuk me duken serioze, ngase nuk me kujtohet qe ndonje gjuhetar te kete pohuar gje te tille. Pra mund ta shoh vetem si nje teori te sterdominuar ne letersine shqipe.

Ndėrsa sa i pėrket diskriminimit, atėherė lexo pak rrethė argumenteve pro tė diskutuara nė Kongresin e Manastirit rrethė pėrdorimit tė alfabetit latin.
Jo me trego ti thjeshte: pse nuk mund te thuhet se ne Kongresin e Manastirit u diskriminuan ata shqiptarź, te cilet deri ne ate kohe shkruanin (Shqipen) ne shkronja arabe apo kirilike? Kete gje e ben ti ne lidhje me Kongresi e vitit 1972: thua qe klasa politike e asaj kohe ka diktuar gegefolesit apo u ka oktrojuar gegefolesve Toskerishten (dhe per kete ndiehesh i ofenduar nga ky kongres). Atehere edhe une mund te them sot se ne Manastir qenkan anashkaluar shqiptaret qe shkruanin kirilisht apo arabisht, e tj. Por kjo nuk shkon. Sidomos kur behet nga njerez jo-kompetentź. Perderisa institucionet kompetente nuk marrin ndonje vendim te tille, gjuhe e vetme e kosovareve (si dhe gjithe shqiptareve) eshte gjuha simbas percaktimeve te vitit 1972. Sikur ta kishim kuptuar kete gje me heret, sot nuk do te na nevojiteshin disave nga ne perkthyes shqip-shqip.

Me nderime

yllbardh
12-06-07, 03:43
Nė Kongresin e Manastirit marrin pjesė 32 delegat, me drejt vote dhe 18 pa t'drejt vote nga tė gjitha viset e banuara me shqipėtarė edhe jasht ballkanit si p.sh. edhe nga italia, amerika, egjipti etj.
Si mund tė quhet Kongresi i 1972 "Kombėtarė" kur njė pjesė e mirė e pėrfaqėsuesėve tė shqipėfolėsve nuk jan prezent nė kėtė kongres.

Tregoma ti mua shkakun e mospjesėmarrėjes sė kėtyre deleguesėve nė kėtė kongres, kur diskutohet njė qėshtėje me rėndėsi aqė tė madhe kombėtare, pėr tė mirėn e gjithė kombit?

Nėse ky nuk ėshtė diskriminim, atėherė nuk di se cka tjetėr mundė tė thirret. Ky ėshtė shkaku i ofendimit tim nga ky i ashtu quajtur kongresė i "unifikimit". Sepse kur ėshtė nė pyetje kombi duhet tė harrohen idealet personale qė tė arrihet njė e mirė pėr tė gjithė kombin.

Ndėrsa sa i pėrket dialekteve dhe nėndialekteve lokale kėto mundė tė konsiderohen vetėm si njė thesar i gjuhės shqipe e jo si njė e metė sepse e folura nė dialekte nė cdo gjuhė , pa -izma tė ndryshėm, vetėm sa e pasuron atė gjuhė.

arton bala
12-06-07, 13:13
...
Si mund tė quhet Kongresi i 1972 "Kombėtarė" kur njė pjesė e mirė e pėrfaqėsuesėve tė shqipėfolėsve nuk jan prezent nė kėtė kongres.
Une nuk jam nga ata qe mendojne se nese disa perfaqesues kane munguar, kjo patjeter ka te beje me nje mashtrim apo dicka te tille nga ana e atrye qe kane qene prezent. Mund te kene munguar thjeshte per arsye tjera faktike fizike. Ti qe i pretendon t“i njohesh arsyet e mungeses (spekulim), duhet te sjellesh ndonje argument per kete. Perndryshe ne kete stilin tend te diskutimit mund te zbulojme plote teori te padegjuara ndonjehere me pare.. Une as qe dua dhe as qe mund t“i ndaloj ndonjerit te spekuloj simbas deshires apo forces se logjikes se tij, por te drejte per akceptimin e ketyre spekulimeve nuk ka.

Edhe nese, sic thua ti, paskan munguar nje pjese e mire e delegueseve, ti prap nuk mund te spekulosh, so do te ishte marre nje vendim tjeter. Nuk mund te shpallesh vendimet e kongresit te pavlefshme apo ofenduese.. Pos nese forma e organizimit te kongresit ne ate kohe parashihte qe ne rast te abstenimit te nje numri te caktuar te pjesemarreseve, mungon legjitimimi per vendimmarrje. Kupton? E njejta gje vlen, nese sot ne plenumet kuvendore mungojne disa delegate; pra mirret vendimi perkunder mungeses se tyre. Kur guxon e kur nuk guxon te mirret vendimi, e (ka) vendose kuvendi vet. E jo ti e une disa decenie pas nje vendimi. Kete e ben ti ne lidhje me Kongresin e 1972-shit.

Tregoma ti mua shkakun e mospjesėmarrėjes sė kėtyre deleguesėve nė kėtė kongres, kur diskutohet njė qėshtėje me rėndėsi aqė tė madhe kombėtare, pėr tė mirėn e gjithė kombit?
E sheh? Nuk e njeh as ti faktin e mospjesemarrjes.. Une nuk e njoh shkakun. Do ta njoh kur te jam i sigurte qe nuk eshte fjala per nje spekulim..

Nėse ky nuk ėshtė diskriminim, atėherė nuk di se cka tjetėr mundė tė thirret. Ky ėshtė shkaku i ofendimit tim nga ky i ashtu quajtur kongresė i "unifikimit". Sepse kur ėshtė nė pyetje kombi duhet tė harrohen idealet personale qė tė arrihet njė e mirė pėr tė gjithė kombin.
A eshte diskriminim ndaj atyre qe kane shkruar kirilisht marrja e shkronjave latine ne Kongresin 1908? Nese jo, pse? Nese po, atehere e vertetove se (gati) cdo vendim i te kaluares mund te vehet ne pyetje. Por kjo nuk shkon. Kjo eshte mungese e vetdisciplines - semundje tipike shqiptare.

Ndėrsa sa i pėrket dialekteve dhe nėndialekteve lokale kėto mundė tė konsiderohen vetėm si njė thesar i gjuhės shqipe e jo si njė e metė sepse e folura nė dialekte nė cdo gjuhė , pa -izma tė ndryshėm, vetėm sa e pasuron atė gjuhė.
Dakort!! Por prap se prap besoj qe e din cka kam, kur them se diskrepanca gjuhesore eshte me e madhe sesa do te ishte mire (p.sh. ne kuptimin e bashkimit kombtar).

Pershendetje dhe faleminderit per debatim

yllbardh
15-06-07, 02:50
Menjėherė pas ardhėjes nė pushtet tė komunistėve afėr 1/5 e popullsis jasht bllokut komunist shpallen trathėtar, kėshtu qė pėrfaqėues tė komuniteteve jashtė territoreve shqipėtare as nuk i'u dėrgohet fėtesa. Ja ky ishte shkaku i mos marrjes pjesė "shoku" i nderuar arton.

Ky NUK ėshtė spekulim mirėpo faktė shum i mirėnjohur "shoku" i nderuar arton!!! Mė vjen tė habitem qė nuk jeni i n johur me kėtė fakt kur me sa po e shoh u'a merr mendje qė i dini shumė gjėra.

Ndėrsa sa i pėrket mėnyrės sė marrėjes sė vendimeve nė konferenca qė kan tė bėjnė me interesin e mbarė kombit nuk mund qė tė aplikohet ndonjė formė tjetėr pėrvec komprimiseve tė gjithanėshme.

Sa i pėrket diskriminimit tė atyre personave qė kan pėrdorur qirilicėn apo shkronjat arabe, nuk e di se cka jeni lidhur pėr kėté vegėz kur edhe nga vetė kėta persona nuk dihet se ka pas ndonjė protest rrethė alfabetit latin. Mirėpo nėse ty t'a merrėmendja se ėshtė bėrė ndonjė diskriminim atėher lirishtė nė mėnyrė solidariteti mundė tė pėrdorėsh njėrin nga alfabetet nė fjalė.

arton bala
15-06-07, 15:36
Menjėherė pas ardhėjes nė pushtet tė komunistėve afėr 1/5 e popullsis jasht bllokut komunist shpallen trathėtar, kėshtu qė pėrfaqėues tė komuniteteve jashtė territoreve shqipėtare as nuk i'u dėrgohet fėtesa. Ja ky ishte shkaku i mos marrjes pjesė "shoku" i nderuar arton.
Ups a dole ne tripa a? Ne cka tenton te aludosh, kur me titullon "shoku Arton"? Komunist po te dukem, a po? Pse? Sepse e mbrojta gjuhen e njesuar te Kongresit 1972?? Kontrollo fantazine, quno, sepse as ti nuk e konsideron veten si kali, nese te pelqejne sallaterat. A po?

Sa i pėrket diskriminimit tė atyre personave qė kan pėrdorur qirilicėn apo shkronjat arabe, nuk e di se cka jeni lidhur pėr kėté vegėz kur edhe nga vetė kėta persona nuk dihet se ka pas ndonjė protest rrethė alfabetit latin. Mirėpo nėse ty t'a merrėmendja se ėshtė bėrė ndonjė diskriminim atėher lirishtė nė mėnyrė solidariteti mundė tė pėrdorėsh njėrin nga alfabetet nė fjalė.
Jam lidhur per kete "vegez", per te treguar se cka do te behet, nese te gjithe ne mendojme te revidojme vendime te marrura nga instanca kompetente.

Kodra
15-06-07, 20:38
Nė Kongresin e Manastirit marrin pjesė 32 delegat, me drejt vote dhe 18 pa t'drejt vote nga tė gjitha viset e banuara me shqipėtarė edhe jasht ballkanit si p.sh. edhe nga italia, amerika, egjipti etj.
Si mund tė quhet Kongresi i 1972 "Kombėtarė" kur njė pjesė e mirė e pėrfaqėsuesėve tė shqipėfolėsve nuk jan prezent nė kėtė kongres.

Tregoma ti mua shkakun e mospjesėmarrėjes sė kėtyre deleguesėve nė kėtė kongres, kur diskutohet njė qėshtėje me rėndėsi aqė tė madhe kombėtare, pėr tė mirėn e gjithė kombit?

Nėse ky nuk ėshtė diskriminim, atėherė nuk di se cka tjetėr mundė tė thirret. Ky ėshtė shkaku i ofendimit tim nga ky i ashtu quajtur kongresė i "unifikimit". Sepse kur ėshtė nė pyetje kombi duhet tė harrohen idealet personale qė tė arrihet njė e mirė pėr tė gjithė kombin.

Ndėrsa sa i pėrket dialekteve dhe nėndialekteve lokale kėto mundė tė konsiderohen vetėm si njė thesar i gjuhės shqipe e jo si njė e metė sepse e folura nė dialekte nė cdo gjuhė , pa -izma tė ndryshėm, vetėm sa e pasuron atė gjuhė.


**********
**********
**********

Pėrshėndetje yllbardh,

ata shqipfolėsit, ishin me tė vėrtetė shqipfolės apo ishin shqiptarė ???.

Unė ēuditem nganjėherė, vetėm se e ka ndėrtue Enveri edhe pse nė atė ndėrtesė jetojnė mbi njėmijė banorė, duhet prishur, lėri pa kulm mbi kokė !!!!.

Gjuhėn edhe pse e flet Kombi shqiptarė, duhet ndryshuar se ėshtė marrė vendim kur Enveri ka diktuar !!!!!!.

Pėr mua, kjo mėnyrė e ngritjes sė zėrit nga njerėz tė ndryshėm, nuk mė duket logjike dhe nė kėtė fazė jetėsore, mė duket shumė e rrezikshme.


Kodra

yllbardh
16-06-07, 05:09
Ups a dole ne tripa a?

Cka d.m.th. kjo?!!! Mbrojhtės i gjuhės sė njesuar te Kongresit 1972, shqip ėshtė kjo o cooler a?

Tė drejtohem me titullin "shok" sepse tregon mentalitet tė njėjt sikurse nė atė kohė kur edhe ėshtė vendosur njėsimi i ashtuquajtur i gjuhės shqipe nė kongresin e 1972. Dihet shumė mirė se atėher nuk kan qen kushtet e plotėsuara tė shprehjes sė lirė, si kan thėnė komunistat ashtu edhe ėshtė bėrė. Kėshtu qė pėr ty ka vetėm njė llojė e tė vėrtetės. E vėrteta duhet tė shikohet nga perspektiva tė ndryshme e jo tė diktohet vetėm nga njė perspektivė.
Ndėrsa sa i pėrket kompetencės sė instancės/institutit mundė dhe duhet tė diskutohen rrethanat e shprehjes sė mendimit tė lirė tė cdo personi pjesėmarrės e jo vetėm tė klasės sunduese!!!

Gjuhėn edhe pse e flet Kombi shqiptarė, duhet ndryshuar se ėshtė marrė vendim kur Enveri ka diktuar !!!!!!.

Pėr mua, kjo mėnyrė e ngritjes sė zėrit nga njerėz tė ndryshėm, nuk mė duket logjike dhe nė kėtė fazė jetėsore, mė duket shumė e rrezikshme.

Pėrshėndetje i nderuari kodra

Kėtu nuk ėshtė nė pyetje se vetėm enveri ka diktuar por mundėsit e shprehjes sė lirė sepse kur njeriu nuk mundė shprehet i lirė sipas bindjeve tė tijė cdo vendim i marrurė do tė jetė i dyshimt dhe se gjithė ashtu nė kėtė kongres nuk merr pjesė e mirė e intelektualėve trė cilėt qė mė parė jan shpallur trathėtarė.

Ndėrsa sa i pėrket kohės se kur zhvillohet ky diskutim mundė tė them se edhe vetė historianėt e shqipėris jan duke e reviduar tė tėrė historin qė nga 1939 e deri sa kur regjimi komunist nė viset shqipėtare u mundė nga fryma e re demokratike. Pėr shkak se e tėrė kjo periudhė ėshtė shikuar nga perspektiva komuniste. Dhe se objektiviteti mundė tė thuhet se s'ka ekzistuar nė asnjė rastė.

ata shqipfolėsit, ishin me tė vėrtetė shqipfolės apo ishin shqiptarė ???.


Mos tė harrojm njė numėr tė mirė tė shqipėtarėve nė amerikė, turqi dhe nė evropėn prendimore tė cilėt ishin tė detyruar t'a lėshijnė Shqipėrin pas ardhėjes nė pushtet tė komunistėve pėr shka tė bindjes sė tyre politike ose fetare. Ky numėr dhe numėri i shqipėtarėve tė cilėt kishin lėshuar viset shqipėtare mė herėt nuk mundė/duhet tė injorohet kur ėshtė nė pyetje qėshtja e cila i takon tanė kombit shqipėtarė pa marrur parasyshė se ku gjindet dhe se cfarė bindje politike a fetare ka.

Pėrshėndetje

arton bala
18-06-07, 03:04
Cka d.m.th. kjo?!!! Mbrojhtės i gjuhės sė njesuar te Kongresit 1972, shqip ėshtė kjo o cooler a?
Nejse, ne raste te rregullta e kisha perkthyer tash ate shprehjen time ne gjuhen pershtatese per adresatin (p.sh. "a te kapi xekrri, pash qitapin a?"), por per hirź te zbrapthjes simpatike nga biseda (me ne fund i percakton vetit pjesen formale te bisedes: termet e jo argumentet, pra levoren e jo brendine..), deshiroj te mbetet i pacenuar dinjiteti i nje legasteniku ekstenziv dhe udhezoj per sherim te mbare gjetiu.

Tė drejtohem me titullin "shok" sepse tregon mentalitet tė njėjt sikurse nė atė kohė kur edhe ėshtė vendosur njėsimi i ashtuquajtur i gjuhės shqipe nė kongresin e 1972. Dihet shumė mirė se atėher nuk kan qen kushtet e plotėsuara tė shprehjes sė lirė, si kan thėnė komunistat ashtu edhe ėshtė bėrė. Kėshtu qė pėr ty ka vetėm njė llojė e tė vėrtetės. E vėrteta duhet tė shikohet nga perspektiva tė ndryshme e jo tė diktohet vetėm nga njė perspektivė.
Spekulim i pergjegjur me larte..

Ndėrsa sa i pėrket kompetencės sė instancės/institutit mundė dhe duhet tė diskutohen rrethanat e shprehjes sė mendimit tė lirė tė cdo personi pjesėmarrės e jo vetėm tė klasės sunduese!!!
Spekulim i pergjegjur me larte..

yllbardh
19-06-07, 04:39
Nejse, ne raste te rregullta e kisha perkthyer tash ate shprehjen time ne gjuhen pershtatese per adresatin (p.sh. "a te kapi xekrri, pash qitapin a?"), por per hirź te zbrapthjes simpatike nga biseda (me ne fund i percakton vetit pjesen formale te bisedes: termet e jo argumentet, pra levoren e jo brendine..), deshiroj te mbetet i pacenuar dinjiteti i nje legasteniku ekstenziv dhe udhezoj per sherim te mbare gjetiu.


Spekulim i pergjegjur me larte..


Spekulim i pergjegjur me larte..

Nė kėtė rast nuk nevoitet tė komentohet. kėshtu qė

PA KOMENT

yllbardh
29-07-07, 21:54
Gjuha zyrtare, e shkruar me gėrma latine (http://sq.wikipedia.org/wiki/Latinishtja) dhe qė u pėrvetėsua nė vitin 1909 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1909), ishte e bazuar nė dialektin e Gegėrishtes Jugore tė qytetit tė Elbasanit (http://sq.wikipedia.org/wiki/Elbasani) nga fillimi i shtetit tė Shqipėrisė deri nė Luftėn e dytė botėrore. Deri nė vitin 1968 shqiptarėt e Kosovės, Ish Republikės Jugosllave tė Maqedonisė dhe Malit tė Zi pėrdorėn gjuhėn letrare shqipe tė dialekit gegė si gjuhė zyrtare. Nė Shqipėri me ardhjen nė fuqi tė komunistėve dialekti gegėcito! (http://sq.wikipedia.org/wiki/Burimi_i_t%C3%AB_dh%C3%ABnave) u ndalua institucionalisht prej vitit 1944 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1944) deri nė vitin 1967 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1967)cito! (http://sq.wikipedia.org/wiki/Burimi_i_t%C3%AB_dh%C3%ABnave) dhe de-fakto prej vitit 1972 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1972) deri sotcito! (http://sq.wikipedia.org/wiki/Burimi_i_t%C3%AB_dh%C3%ABnave) . Gjuha e sotme zyrtare shqipe jo vetėm qė bazohet nė toskėrisht, por edhe fjalėt e shprehjet qe huazohen prej gegėrishtes kthehen nė morfologjinė, fonologjinė dhe sintaksėn e tė folmes toskė. Shqiptarėt qė jetojnė edhe sot nėn administrimin e sllavėve e pranuan dialektin toskė si nivel tė gjuhės zyrtare shqipecito! (http://sq.wikipedia.org/wiki/Burimi_i_t%C3%AB_dh%C3%ABnave) . Ky vendim politik i marrėcito! (http://sq.wikipedia.org/wiki/Burimi_i_t%C3%AB_dh%C3%ABnave) nė Prishtinė nė vitin 1968 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1968) sot po sfidohet nga shkrimtarė, gazetarė dhe sidomos rinia qė shkruan nė internet si jo frutdhėnės dhe diskriminues ndaj folėsve tė dialektit gegė, nė veēanti ndaj kosovarėve tė cilėt tingėllojnė si emigrantė kur flasin gjuhėn standarde shqipe.

yllbardh
29-07-07, 21:57
Formimi i gjuhės letrare kombėtare tė njėsuar (gjuha standarte), si varianti mė i pėrpunuar i gjuhės sė popullit shqiptar, ka qenė njė proņes i gjatė, qė ka filluar qė nė shekujt XVI-XVIII, por pėrpunimi i saj hyri nė njė periudhė tė re, nė shekullin XIX, gjatė Rilindjes Kombėtare.
Ne vitin 1824 Naum Veqilharxhi filloi punen per te krijuar alfabetin shqip dhe ne vitin 1844 dhe 1845 u botua “Evetar”-i. Vaqilharxhi ishte i pari qe shprehu qellimet e Rilindjes Kombetare Shqipėtare nėpėrmjet traktatit tė tij, parathėnies sė “Evetr”-it tė pare dhe shume shkrimeve tė tjera. Nė programin e Rilindjes, mėsimi dhe lėvrimi i gjuhės amtare, pėrpjekjet pėr pasurimin e saj dhe pastrimin nga fjalėt e huaja dhe tė panevojėshme, zinin njė vend qėndror. Gjatė kėsaj periudhe, u zhvillua njė veprimtari e gjerė letrare, kulturore dhe gjuhėsore.
Nė vitin 1879, u krijua “Shoqata e tė shtypurit shkronja shqip”, qė i dha njė shtysė tė re kėsaj veprimtarie. U hartuan gramatikat e para me synime normative dhe u bė hapi i parė pėr hartimin e njė fjalori kombėtar i gjuhės shqipe, qė ėshtė “Fjalori i Gjuhės Shqipe” i Kostandin Kristoforidhit, i botuar pas vdekjes sė autorit, mė 1904. Gjatė periudhės sė Rilindjes Kombėtare, u arrit tė pėrvijoheshin dy variante letrare tė kombit shqiptar, varianti letrar jugor dhe varianti letrar verior. U bėnė gjithashtu, pėrpjekje pėr afrimin e kėtyre varianteve dhe pėr njėsimin e gjuhės letrare. Detyra e parė qė duhej zgjedhur, ishte njėsimi i alfabetit. Deri atėhere, shqipja ishte shkruar nė disa alfabete: alfabeti latin, alfabeti grek, alfabeti turko-arab dhe alfabete tė veēanta. Kėtė detyrė e zgjidhi Kongresi i Manastirit, i mbledhur mė 14 deri mė 22 Nentor tė vitit 1908, nė qytetin e Manastirit, qė sot ndodhet nė Maqedoni. Ne kėtė Kongres, pas shumė diskutimesh, u vendos qė tė pėrdorej njė alfabet i ri, i mbėshtetur tėrėsisht nė alfabetin latin, i plotesuar me nėntė digrame (dh, gj, ll, nj, rr, sh, th, xh, zh), dhe me dy shkronja me shenja diakritike (ē, ė), ėshtė alfabeti qė ka edhe sot nė perdorim gjuha shqipe. Kongresi e la tė lire edhe pėrdorimin e alfabetit tė Stambollit, qė kishte mjaft pėrhapje, por koha ja leshoi vendin alfabetit tė ri, qė u paraqit nė Kongres, pra alfabetit tė sotėm.
Njė hap tjetėr pėr njėsimin e gjuhės letrare shqipe, bėri “Komisioni letrar shqip”, qė u mblodh nė Shkodėr nė vitin 1916. Komisioni nėnvizoi si detyrė themelore lėvrimin e gjuhės letrare shqipe dhe zhvillimin e letėrsisė shqiptare. Ky komision gjuhėtarėsh e shkrimtarėsh, krijuar pėr tė ndihmuar nė formimin e njė gjuhe letrare tė pėrbashkėt pėrmes afrimit tė dy varianteve letrare nė pėrdorim, vlerėsoi variantin letrar tė mesėm, si njė urė nė mes toskėrishtes dhe gegėrishtes dhe pėrcaktoi disa rregulla pėr drejtshkrimin e tij, tė cilat ndikuan nė njėsimin e shqipes sė shkruar. Vendimet e Komisionit letrar shqip pėr gjuhėn letrare e pėr drejtshkrimin e saj, u miratuan mė vonė edhe nga Kongresi Arsimor i Lushnjės (1920) dhe vijuan te zbatoheshin deri nė Luftėn e Dytė Botėrore.
Pas Luftės sė dytė Botėrore, puna pėr njesimin e gjuhės letrare kombėtare (gjuhės standarte) dhe tė drejtshkrimit tė saj, nisi te organizohet nga Instituti i Shkencave. U krijuan komisione tė posaēme pėr hartimin e projekteve tė drejtshkrimit. Kėshtu, u hartuan disa projekte nė vitet 1948, 1951, 1953 e 1956. U organizuan gjithashtu, dy konferenca shkencore nė vitin 1952, pėr tė diskutuar pėr problemin e gjuhės letrare.
Me 1967, u botua nga Instituti i Historisė dhe i Gjuhėsisė, projekti i ri “Rregullat e drejtshkrimit tė shqipes”. Ky projekt filloi tė zbatohet nė tė gjithė hapsiren shqiptare, nė Republikėn e Shqipėrisė, nė Kosovė dhe nė Mal tė Zi. Ndėrkohė, perpjekje pėr njesimin e gjuhes letrare dhe tė drejtshkrimit tė saj, bėheshin edhe nė Kosove. Nė vitin 1968, u mblodh Konsulta Gjuhėsore e Prishtinės, e cila, e udhėhequr nga parimi “njė komb-njė gjuhė letrare”, vendosi qė projekti i ortografisė i vitit 1968, posa tė miratohej e tė merrte formėn zyrtare nė Republikėn e Shqipėrisė, do tė zbatohej edhe nė Kosovė. Vendimet e kėsaj Konsulte kanė qenė me rėndėsi tė jashtėzakonshme pėr njesimin e gjuhes letrare kombėtare shqipe.
Projekti “Rregullat e drejtshkrimit tė shqipes “ i vitit 1967, pas njė diskutimi publik, ai u paraqit pėr diskutim nė Kongresin e Drejtshkrimit tė Shqipes, qe u mblodh nė Tiranė, nė vitin 1972, i cili ka hyrė nė historinė e gjuhes shqipe dhe tė kulturės shqiptare, si Kongresi i njėsimit tė gjuhės letrare kombėtare. Kongresi i Drejtshkrimit tė Shqipes, nė tė cilin morėn pjesė delegatė nga tė gjitha rrethet e Shqipėrisė, nga Kosova, nga Maqedonia dhe nga Mali i Zi dhe nga arbėreshet e Italisė, pasi analizoi tė gjithė punėn e berė deri atėhere pėr njesimin e gjuhės letrare, miratoi njė rezolutė, nė tė cilėn pėrveē tė tjerash, pohohet se “populli shqiptar ka tashmė njė gjuhė letrare tė njėsuar”.

yllush_qiki
04-08-07, 01:51
kosovarqja, kosovarqja, kosovarqja e deri ne vdekje kosovarqja...nqs disa nga ju e nin veten inferior, te trash, njerz qe flasin ni gjuh palidhje (vetem sps disa shqipe nga Shqipnia thojn kshtu)s'kom qa ju boj valla...shkoni te psikologu:mad: ...mu s'guxon askush me ma prek kosovarqen se kryt ja thej...standardja nuk na pershtatet neve kosovarve kshtu qe nuk shoh t'arsyshme me shku kunder natyres ton....disa shqipe nga Shqipnia thojn qe na jena t'trash sps nuk folim mire standarden...ateher edhe italiont, gjermont, suedezt kokan injoranta sps nuk folin standarden...haahhahahaahah....RROFT KOSOVARQJA dhe mos guxoni me ma ofendu:mad:

LABI
05-08-07, 15:50
Gjuha shqipe sot ndodhet nė fazėn e modernizimit dhe se kjo ėshtė njė kėrkesė kulturore e shoqėrore kombėtare. Modernizimi ka tė bėjė nė radhė tė parė me leksikun dhe me terminologjinė, por jo edhe reforma drejtshkrimore e gramatikore.
Ne kemi folur shqip edhe e kemi kultivuar gjuhėn tonė edhe para se tė dėgjonim pėr Eqrem Ēabejn.Populli ynė e ka ndjerė gjuhėn amtare kurdoherė si diēka tė pandarė nga vetė qenia e tij, si njė shok tė vėrtetė lufte. Me tė ai ka shprehur personalitetin e tij etnik e shoqėror, mendimin, vullnetin e veprėn e tij historike, gėzimin e dhimbjen, ėndrrat, dashurinė dhe urrejtjen.

Migjen Kelmendi nuk ėshtė specialist i gjuhės.
Ėshtė e vėrtetė se Kongresi i Drejtshkrimit i vitit 1972, ia ka bėrė me hile dialektit gegė, ama pėr balancimin e gegėrishte-toskėrishtes janė albanologėt dhe Kėshilli Ndėrakademik Tiranė-Prishtinė, jo migjen kelmendėt e as hundaēėt shkodranė!!

Gjuha nuk ėshtė pronė e individit apo e grupit, por ėshtė thesar i ēmueshėm e i gjithanshėm i mbarė shoqėrisė.


Pikerisht qe jemi ne nje periudhe te quajture moderne, periudhe kjo qe karakterizohet nga shoqeri te organizuara politikisht , qe funksionojne ne saje te standardeve (vlerave, normave ligjeve) te percaktuara konsensualisht .... Ne menyre qe komunikimi dhe shkembimi social te jet me i lehete ... Pikerisht shkembimet sociale kushtezojne dhe paraqitjen, krijimin e fenomenit krijeses se kombeve - shtete ... Si shoqeri te organizuara dhe te unifikuara politikisht ne te gjitha spektrin e organizmit dhe rendit shoqerore.

Disa injorant dhe sharlatan si Migjen Kelmendi qohen e kritikojne me gjuhe te huazuara, disa individ qe kane komplekse me te qenurit , perkatesin e tyre kombetare.

Disa tendenca per t'u ndara , per te bere dallimin nga ATA - ne TIRANE, dhe NE - ne PRISHTINE... Tendence dy poleshee
Perderisa nje pjese injorantesh nga TIRANA - paraqiten me pro-Italiane duke huazuare, dhe zevendesuare fjalet e bukura shqipe me fjale Italiane

Apo disa si qifit i Migjen Kelmendit me SLANG-at , ELEVIM , SIMPPLIFIKIM... e ku t'a di une .... kane tendence te paraqiten me nje te artikuluare te folurit me pro-american .

Nje tendence subkulture - SOCIOLEKTE ( pasi qe s'mund te thuash qe eshte dialekt) qe eshte karakteristike me shume per nje lagje , grup-moshe sesa per nje identitet qytetaresh.

NJEREZ ME KOMPLESKE QE SHOHIN ANDRRA NE K... SLANGAT - le ti mbane per vete...

Vete fenomeni i modernitetit dhe shoqeira moderne, e organizuare qe funksionon ne baze te ligjeve , rregullave standardeve, imponon qe nje shoqeri gjeo-politike te ket disa standarde . Nder to dhe gjuhaa

PERIUDHA E SHOQERIVE TE PA-ORGANIZUARA POLITIKISHT, KLANET, FISET , FEUDET... JANE SHOQERI TE LANA ME SHEKUJ MBRAPA.

Me gjuhen qe artikulojne ne shtepi ajo eshte GJUHA NENES... dhe se me ajo gjuhe, per t'qene e perdorshme , funksionale , e shfrytezuare per komunikim pertej pragut te shpijes duhet te levrohet nepermjet institucioneve edukativo-arsimore , te cilat jane nen mbikqyrje te shtetit.

Gjuha standarde eshte nje gje e patjekaluare e nje shoqerie e organizuare, unike politikisht dhe territorialisth... Ndersa dialekti eshte pasuri qe prezenton , shfaqe shprehe identitetin , perkatesin e nje lokaliteti , rajoni ... Mirepo, s'perfaqeson tere shoqerine gjeopolitikisht te organizuare ne nje shtete .

GjiLanasJa_
05-08-07, 17:50
LABI tu kisha Lut Bjeri Pak Ma shkurt se syt mu prishen qyyyyyyy :biggrin:

LABI
06-08-07, 17:19
LABI tu kisha Lut Bjeri Pak Ma shkurt se syt mu prishen qyyyyyyy :biggrin:


Shkurt nevoja e te standardizuarit apo e te kultivuarit te nje gjuhe te mbikqyrur nga institucione te shoqerive te organizuara (shteti) eshte nevoje e modernitetit.

Gjuha zyrtare eshte gjuhe qe e kultivon e administron shteti nepermjet asaj qe quhet sistem arsimore .

Per nje komunikim me te gjere qe jashta pragut te shpies, per nje komunikim me te leht ne shkembime jashta familjes, jashta fisit , jashta krahines eshte paraqitur si nevoje standardi gjuhesore .

4peace
09-09-07, 21:52
*

Paskan "harrue" disa se gengishtja asht perdorė n'formė t'shkrueme deri mbas Kogresit t'72-shės?! Dhe se gegnishtja s'folet veē n'Kosovė? Se gengishtja asht dialekti verior ku folet n'tana viset veriore t'shqipes? Sa libra jan rishkrue prej genishtes n'tosknishte?!

Sa pėr mu', gengishtja s'ban t'humbi prej pėrdorimit. Cka nuk ban asht politizimi i saj. Apo pėrdorimi i saj si shej dallues i nji krahine t'caktueme, n'vend qi t'mirret si gja pasunuese e nji gjuhe siē asht shqipja.

Fundi i fundit napėr sh'pijat tona, dashtėm s'dashtėm e folim gengishten.

Gengishtja ban t'pėrdoret, ama jo edhe t'shpallet gjuhė tradhtare tosknishtja!


Me t'mira!


*

LABI
10-09-07, 17:41
*

Paskan "harrue" disa se gengishtja asht perdorė n'formė t'shkrueme deri mbas Kogresit t'72-shės?! Dhe se gegnishtja s'folet veē n'Kosovė? Se gengishtja asht dialekti verior ku folet n'tana viset veriore t'shqipes? Sa libra jan rishkrue prej genishtes n'tosknishte?!

Sa pėr mu', gengishtja s'ban t'humbi prej pėrdorimit. Cka nuk ban asht politizimi i saj. Apo pėrdorimi i saj si shej dallues i nji krahine t'caktueme, n'vend qi t'mirret si gja pasunuese e nji gjuhe siē asht shqipja.

Fundi i fundit napėr sh'pijat tona, dashtėm s'dashtėm e folim gengishten.

Gengishtja ban t'pėrdoret, ama jo edhe t'shpallet gjuhė tradhtare tosknishtja!


Me t'mira!


*

Vendimi ne Kongresin e 72-se, ka qene vendim politike ... Perkatesisht vendim i DIKTATORIT ENVER .... Eshte e vertete se ju eshte be mehile dhe ka qene vendim i QEFEVE , PREFERENCAVE TE PUSHTETAREVE ...

Mirepo, pa dyshim qe kemi nevoj te unifikohemi ne t'gjitha spektret, ne menyre qe ne komunikimin e rrafshit mbarekombetare t'mos paraqiten veshtiresi dhe pengesa ne komunikim.

Dialektet jane pasuri e nje populliii... Mirepo, duhet t'kuptohet qe standardi eshte domosdoshmeri dhe nevoj e kohes ... Gjuha e standardizuare eshte qelesi i unifikimit dhe komunikmit ....

S'PARI INTEGRIMI DUHET T'NDODHE BRENDA PER BRENDA ... MANDEJ T'JU MESYHEMI INTEGRIMEVE EVROPIANE .

Te pershendes 4peac

Kavaleri
11-09-07, 02:39
Pershendetje te gjithve.
Mendimi im esht qe: Dashte s`dashte duhet pastru gjuhen nga gjuhet e huaja. Sahan e tepsi, tanir e hyhyyyy, me vjen turp mi perdor ato.
Kurse dialekti ka me kon qyky qe e kem, si zvicrra qe e ka diqlektin e vet e fol katunarqe,shkruan edhe e lexon ne Gjermanishten e pastert.
Ndersa tek Televizioni, vetem Lajmet i jep ne gjermonishten e pastert, tjerat i gran katunarqe.
Per ne kosovaret esht veshtir te pastrohet tersisht gjuha, nuk na knaq neve me i thon dikujt.
psh.
Shqip = Do te vras ore..
Kosovarqe = O kam me t`myt shazote hahahah!!!
Hmm pak shaka, por ashtu esht, mua p.s nuk me knaq diku diku pa u shfry mir hmm..!

Nirvana Band
16-09-07, 12:33
Pa dyshim se duhet te flitet dialekti gege ngase gege jemi!

Nuk na takon neve te flasim gjuhen standarte ngase jemi rritur aty ku q'dohere eshte flitur dialekti gege.

Nuk jam kunder gjuhes standarte, por jam kunder bastalldimit te gjuhes,ku shume fjale kan hy nga gjuhet tjera,ku kemi mundesi qe te kemi fjale tonat shume te pershtatshme.

Pra flite ate dialekt qe te bene te ndihesh mire!

aroza
22-09-07, 10:47
Te shpija duhet tė flitet dialekti i shpisė, e kur tė dalėsh n'sokak ai i sokakut......e kėshtu me radhė derisa tė qon zoti me pas punė me institucionet e shtetit dhe stop! Kėtu ka (duhet ket) rregulla e rregullore, nene e ligje....... qė "cėnojnė" individin dhe pėrfaqsojn shoqėrinė, kombin, shtetin.

Eh nėse duam qė tė tjerėt tė na njohin si popull, si komb, si shtet atėhere neve duhet tė flasim me njė gjuhė.
Apo me i ra shkurt e shqip : Duhet me folė shqip pėr t'qen shqiptarė.

LABI
22-09-07, 12:58
Te shpija duhet tė flitet dialekti i shpisė, e kur tė dalėsh n'sokak ai i sokakut......e kėshtu me radhė derisa tė qon zoti me pas punė me institucionet e shtetit dhe stop! Kėtu ka (duhet ket) rregulla e rregullore, nene e ligje....... qė "cėnojnė" individin dhe pėrfaqsojn shoqėrinė, kombin, shtetin.

Eh nėse duam qė tė tjerėt tė na njohin si popull, si komb, si shtet atėhere neve duhet tė flasim me njė gjuhė.
Apo me i ra shkurt e shqip : Duhet me folė shqip pėr t'qen shqiptarė.

Te pershendes Aroza :cool: !!

Standardi eshte paraqite si nevoj , domosdoshmeri e shoqerive te organizuara ne bashkesi te njesuaraa, politikisht ...

PJESE E VETEDIJES POLITIKE KOMBETARE- eshte dhe gjuha e njesuare ; GJUHA STANDARDE, GJUHA ZYRTARE, GJUHA ADMINISTRATES , si duash quaje....

STANDARDI ESHTE PRODUKT, VLERE DHE DOMOSDOSHMERI E FORMACIONEVE SHOQERORE-INDUSTRIALE .

Ajo cfare e karakterizon KOMBIN-SHTET ( si forme e organizimit shoqerore) nga formacionet tjera eshte njesimi politike - VETEDIJA POLITIKE.