PDA

View Full Version : Apollo 11 - A Zbriti Ndonjehere Vertet Ne Hene?


Albanian
19-05-07, 08:22
Nje dileme qe koheve te fundit ka filluar te behet shume e madhe.

Ka lindur dyshimi nga shume analist dhe shkenctar te kohes se sotme rreth zbritjes se astronautve Amerikan per here te pare ne Hene.

Fakte qe argumentojne kete manipulim te shtetit amerikan tani me jane te shumta, disa nga keto fakte do ti paraqes tani ketu.

1 Valimi i Flamurit Amerikan Ne Hene (Si nuk harruan skenaristet e ketij filmi qe ne hene nuk ka ajer dhe flamuri nuk mund te valonte keshtu si ne foto.)http://www.astro.czuby.net/photos/Ksiezyc_(55)/apollo%2011%20-%20flag.jpgPastaj fotografia e tokes nga hena, ne kete foto skenaristi ka harruar te vendos yjet ne foto.

http://www.novaspace.com/AUTO/Moonwalk/COLLINS/Earthrise.jpg


Tani thuhet se e gjith ai film ka qene shume i pergaditur madje nga qindra persona, tani me fakte eshte zbuluar edhe vendi ku jan bere fotografite te cilat me vone u publikuan si foto nga "Hena"

http://www.prosieben.de/imperia/md/images/wissen/galileo_mystery/mondlandung/galerie/mondlandung_08_500_375_ProSieben.jpg


Pikpytje tjeter eshte menyra se si fotografuan astronautet kur kishin dorza aq te trasha dhe jo adekuate per te shtypur butonin e aparatit fotografues.

Per tegjith ata qe dine gjermanisht te ndjekin emisionin Galileo Mystery enkas per kete qeshtje ketu: http://www.prosieben.de/wissen/galileomystery/episoden/artikel/39381/

Albanian
19-05-07, 08:25
http://www.prosieben.de/imperia/md/images/wissen/galileo_mystery/mondlandung/galerie/mondlandung_26_500_375_ProSieben.jpg

http://www.prosieben.de/imperia/md/images/wissen/galileo_mystery/mondlandung/galerie/mondlandung_27_500_375_ProSieben.jpg

Nuk eshte qesharake

Albanian
19-05-07, 08:29
http://www.prosieben.de/imperia/md/images/wissen/galileo_mystery/mondlandung/galerie/mondlandung_28_500_375_ProSieben.jpg


http://www.prosieben.de/imperia/md/images/wissen/galileo_mystery/mondlandung/galerie/mondlandung_29_500_375_ProSieben.jpg


Njeherit hulumtuesit filluan te dyshojne edhe tek levizja e astronautit ne hene, astronauti i galelio mystery nuk mund te fluturonte por ecte normal ndersa astronauti ne hene fluturonte nga pak, por kur ata ngadalsuan shpejtesine e kasetes u krijua ilusion se edhe astronauti galileo mystery fluturonte nga pak sepse me ngadalsimin e videos qendronte ne ajer me gjat se sa me shpejtesin normale reale qe eshte gjiruar.

RiannA
19-05-07, 12:39
po mare qaty esht kon...qyyyy

arton bala
20-05-07, 00:32
Sa cudi qe kishte ik Allahu nga hana dhe se gejten aty,e zbuluan sekretin.Pyetje per ty, "Albanian":

Cili ishte rezultati i emisionit, ne te cilin ti i bazon informacionet dhe fortografite ne kete teme? Pra cila "teori" kishte me argumente me shume?

legenda
20-05-07, 03:44
....HAPI me i madh i NJERZIMIT,,,
apo MASHTRIMI me i madh ,i te gjitha KOHRAVE.

pyetja misterioze qe tund mendjet e shume dijetareve,
shume argumente flasin se behet fjale per MASHTRIMIN me te madh te njerzimit,mirpo jane edhe dy argumente qe e demantojne kete teori:
1.kundershtari me i madh i amerikaneve-ruset,,,po te ishte kjo e vertete se eshte mashtrim ,atehere ata me te gjitha menyrat do te luftonin qe ta rrxojne para syve te botes Ameriken.
2.nje argument tjeter eshte pasqyra e vendosur ne Hene nga astronautet,e cila e reflekton driten e laserit qe leshohet nga Toka,mirpo kete reflektim syri i njeriut nuk mund ta perceptoj,por mundet vetem instrumenti perkates ta regjistroj,gje qe dmth. edhe ketu ka hapsire teorike per spekulime....

udhtimi i astronauteve ne Hene,une mendoj se mbetet prap
MISTER,.....

prishtinasi
20-05-07, 03:49
Montazheret...bejne mrekullina!...Nese nuk eshte e vertet, NESE, athere po del, qe veq qeni dhe Gagarini...paske bere udhetimin e pare ne gjithesi....por prape NESE....

Albanian
20-05-07, 09:18
Mos u ngut more se ndoshta ka qene ne ate moment per nje moon walk ne hemisferen e kundert te Henes.. :tongue:


Pyetje per ty, "Albanian":

Cili ishte rezultati i emisionit, ne te cilin ti i bazon informacionet dhe fortografite ne kete teme? Pra cila "teori" kishte me argumente me shume?

Pershendetje,

Ne emision dhe ketu paraqitet vetem teoria e cila mohon zbritjen e astronauteve ne hane, ndersa teorine qe thot se kan zbritur nuk e shtjellova askund se per ate gje eshte then shume gjithkah gjen materiale per Apollo 11 dhe Zbritja e Pare ne Hane.

Albanian
20-05-07, 09:20
Sa cudi qe kishte ik Allahu nga hana dhe se gejten aty,e zbuluan sekretin.

Pse po ngacmohesh o burr a nuk mundesh me u trus qaty edhe mos me na lodh me fjal te kota? Ketu nuk ishte aspak puna per Allahun andaj nuk gjej arsyen pse je shpreh kshtu si nje rrugaq.

Tu kisha lut miqesisht te mos me shqetsosh me kot e kot se nuk jam i nivelit tend qe te merrem me ofendime te kota.

Albanian
20-05-07, 09:22
....HAPI me i madh i NJERZIMIT,,,
apo MASHTRIMI me i madh ,i te gjitha KOHRAVE.

pyetja misterioze qe tund mendjet e shume dijetareve,
shume argumente flasin se behet fjale per MASHTRIMIN me te madh te njerzimit,mirpo jane edhe dy argumente qe e demantojne kete teori:
1.kundershtari me i madh i amerikaneve-ruset,,,po te ishte kjo e vertete se eshte mashtrim ,atehere ata me te gjitha menyrat do te luftonin qe ta rrxojne para syve te botes Ameriken.
2.nje argument tjeter eshte pasqyra e vendosur ne Hene nga astronautet,e cila e reflekton driten e laserit qe leshohet nga Toka,mirpo kete reflektim syri i njeriut nuk mund ta perceptoj,por mundet vetem instrumenti perkates ta regjistroj,gje qe dmth. edhe ketu ka hapsire teorike per spekulime....

udhtimi i astronauteve ne Hene,une mendoj se mbetet prap
MISTER,.....

Me pelqeu shume mendimi juaj, e vlersoj jashte mase dhe un mbeshtetem plotesisht ne kete qe keni thene. As nuk e mohoj as nuk e pohoj zbritjen ne Hane sikur ju, po pres qe ndonje nga deshmitaret qe ende jan gjalle dhe atekohe kan punuar ne kete projekt te del dhe te mohoje apo vertetoje zbritjen ne hene, se deri me tani nuk kane pranuar qe te japin komente per kete.

arton bala
21-05-07, 00:35
Pershendetje,

Ne emision dhe ketu paraqitet vetem teoria e cila mohon zbritjen e astronauteve ne hane, ndersa teorine qe thot se kan zbritur nuk e shtjellova askund se per ate gje eshte then shume gjithkah gjen materiale per Apollo 11 dhe Zbritja e Pare ne Hane.

Pershendetje dhe nderimet e mia!

Nuk e di, a e kemi te dytź fjalen per te njejtin emision. Por ai qe kam shikuar une, pasi qe shqyrtoi dhe analizoi argumentet e dy teorive, erdhi tek perfundimi se teoria e cila thote se zbritja ne Hene eshte e vertete, ka me shume argumente sesa teoria qe e mohon kete ndodhi. Pra u mblodhen te gjitha argumentet e atij iniciuesit e disputit lidhur me zbritjen ne Hene (nga libri i tij) dhe u "dementuan" deri ne nje argument te vetem. Rezulatati i emisionit ishte 5 me 1 ne favor te NASA-s!! (Ose 6 me 1, s“e di mire.) Ky rezultat normalisht mjafton per te zhdukur teorine kunderthenese, pos nese e dyshon emisionin ne teresi (pra menyren e ballafaqimit me argumentet). E per nje dyshim te tille, personalisht s“kam as "fakt" e as motiv.

pleshti
21-05-07, 08:25
Shum keq bahet nese vertetohet se nuk ka pas zbritje ne Hene.

Dilaver
21-05-07, 18:41
Meqenėse kėtė teori e kanė inicuar dhe pėrkrahin skeptikėt por edhe fanatikėt religjioz amerikan, unė nuk besoj nė supozimet e tyre. Ata me kujdes kanė analizuar se si tė fitojnė shuma tė majme lekėsh pasi qė fare mirė dihet sė teoritė e komploteve janė tė popullarizuara.

Gara pėr pushtimin e gjithėsisė ka filluar nė mbarim tė luftės sė dytė botėrore nė mes tė dy superfuqive. Dy superfuqitė kan garuar se cili do tė arrij i pari nė sipėrfaqėn e hėnės dhe kėshtu dihet se fenomeni planetar (SHBA) e arrin qėllimin.

-Gjatė atyre viteve Rusia ka qenė nė ”top formė” dhe tė dy superfuqitė kan garuar nė zhvillimin e armatimit dhe teknologjis, e posaqėrisht ka qenė e zhvilluar spiunazha. Dhe kėshtu sikur tė kishte qenė lėshimi nė sipėrfaqen e hėnės manipulim, atėherė Rusėt as sekondėn nuk do t’ia kishin falė pėr tė propaganduar luftėn kundėr ”imperializmit amerikan”. http://www.astronautix.com/articles/theghoax.htm (http://www.astronautix.com/articles/theghoax.htm)

-Nga siperfaqja e hėnės nė tokė janė sjell 380 kg gurė, tė cilėt janė shpėrnda nėpėr laboratoret botėrore, ku shumica e tyre nuk kan kurrfar lidhjesh me Amerikėn por as me NASA dhe asnjena nga ato laboratore nuk ka gjet as njė argument mė tė vogėl qė ven nė dyshim prejardhjen e tyre.

-Nė mesin e 35 000 tė punėsuarve nė NASA dhe 200 000 bashkpunėtorėve tė jashtėm, asnjėni prej tyre deri me tani nė njė periudh kohore 30 vjecare, nuk ka zbuluar ndonjė sekret nė lidhje me fluturumin e "rrejshėm" nė Hėnė.

- Profesori i njohur Rej Vilard i ka hedhė poshtė tė gjitha supozimet e e kėtyre skeptikėve me argumente tė plota.

-Skeptikėt pohojnė se erupcionet e fuqishme nė Diell pėr kozmonautė paraqesin rrezik vdekjeprurės.
Rej Vilard pergjigjet se nė kohėn fluturimit tė ”Apollo” aso shperthime tė fuqishme nė diell nuk ka pas. Senzorėt e rrezatimit nė anijet kozmike nuk kanė regjsitruar rritje tė dozave gjatė fluturimit.

-Pohimi se mikrometeoritet gjatė udhėtimit pėr nė Hėnė, dhe gjatė qėndrimit nė siperfaqe tė saj, do tė demtonin anijėn kozmike, nuk ka bazė reale. Nė vitin 1999 rreth Tokes kanė kaluar grumbull i madh meteoresh, megjithatė asnjė satelit tė cilėt kanė qarkulluar rreth planetės tonė nuk janė demtuar. Ky ka qenė njeri nder vershimet met ė fuqishme tė meteorėve prej se satelitet qarkullojnė rreth tokės.

-Njėri nder argumentet mė tė forta qė bazohen skeptikėt ėshtė se nuk egzistojnė asnjė argument vizuel se anijet kozmike kan qendruar nė Hėnė. Profesor Vilard thot se kėmbėzat nė tė cilat janė mbėshtet modulet lunar nė siperfaqen e Hėnės kanė pas diameter rreth 4,5 m. As teleskopi kozmik ”Habl” nuk mund tė shoh objekt nė Hėnė diametri i tė cilit ėshtė mė i vogėl se 80 m.
Mirėpo dy hulumtues Misha Kreslavski dhe Jurij Shkuratov nga Opservatori Astronomik nė Harkov (Ukrainė) kanė zbuluar dėshmi vizuale tė pranis sė njeriut nė siperfaqe tė Hėnės.

-380 kg gurė nga Hėna qė kan sjellė kozmonautet, u janė ndarė gjeologėve nė tė gjitha anėt e botės. Rezultati pas shqyrtimit tė vjetersis sė gurėve ka treguar se janė mė tė vjetėr se gjdo mostėr nė Tokė apo rreth 4,4 miliard vjet, e nė tokė nuk ka ndonjė mostėr mė tė vjetėr se 3,8 miliard vjet.

http://www.answers.com/topic/neil-armstrong (http://www.answers.com/topic/neil-armstrong)
http://www.answers.com/topic/michael-collins-astronaut (http://www.answers.com/topic/michael-collins-astronaut)
http://www.answers.com/topic/buzz-aldrin (http://www.answers.com/topic/buzz-aldrin)

Duke lexuar shkrime tė ndryshme nė lidhje me kėtė fluturim kam has nė njė detal interesant.


NASA ruan incizimet e bisedave me radiolidhje tė astronautėve. Disa caste pas fjalės sė njohur tė Amstrongut: “Ky ėshtė njė hap i vogėl etj…..” ai ka derguar njė mesazh privat:
“GĖZUAR ZOTĖRI GORSKI”
Askush nė NASA nuk ka pas idenė se kujt i ėshtė drejtuar pėrshendetje. Ėshtė menduar mos ėshtė nė pyetje ndonjė kozmonaut Rus rival tė cilin Amstrongu e ka njohur e kėshtu ėshtė tallur me te, mirėpo mė vonė ėshtė vertetuar se asnjė kozmonaut rus GORSKI nuk egziston nė regjistrin e kozmonautėve.
Sa e sa herė gazetarėt kanė tentuar tė zbulojnė kush ėshtė ai njeri, por Amstrongu vetėm ka buzėqeshur nė mėnyrė enigmatike.
Nė korrik tė vitit 1995 nė Floridė njė gazetar perfundimisht e ka zbuluar enigmėn.
Ka qenė viti 1938 kur tė voglit Amstrong topi i bie ne kopshtin e zonjėsGORSKI. Ky duke kėrkuar topin, ka ndėgjuar zėrin ironik tė zonjės Gorski: “SEKS ORAL? TI DON SEKS ORAL? E mirė – por kur ky djalosh nė kopshtin tonė tė ecė nė siperfaqe tė Hėnės.

Mė tepėr nė lidhje me laserin pėr tė cilin paska shkruar znj. Legenda
http://www.lpi.usra.edu/expmoon/Apollo11/A11_Experiments_LRRR.html (http://www.lpi.usra.edu/expmoon/Apollo11/A11_Experiments_LRRR.html)
http://nssdc.gsfc.nasa.gov/database/Master...=1969-059C&ex=4 (http://nssdc.gsfc.nasa.gov/database/MasterCatalog?sc=1969-059C&ex=4)

Albanian
24-05-07, 09:46
Me siguri nuk je i nivelit tim,apo dhe i shum shqiptarve,por je shum ma posht,dhe merresh me perrralla.

Po shifet sa je i kyqur ne teme dhe sa ke lexuar mbrenda saj, nuk e di pse vetem shikon nickun tim Albanian dhe fillon te ofendosh pa lexuar se ēfar kam shkruar?

Un ndoshta jam shum ma posht por jam krenar aty ku jam, sepse ne kete rast i paskam me vete shume dijetar dhe hulumtues te ditur te kesaj qeshtje.

Me Rrespekt
Albanian