PDA

View Full Version : A vdiq nė kryq Jezusi?


Hattabi
20-05-07, 13:49
Njė varg i veēantė, disi i ēuditshėm , nė letrėn dėrguar Hebrenjve (5:7), ngre pyetjen e mėsipėrme. Mė poshtė po jap dy versione pėrkthimesh tė kėtij vargu, i pari ėshtė pėrkthim fjalė pėr fjalė, ndėrsa i dyti i parafrazuar,duke synuar kėshtu qartėsinė e plotė kuptimore.
I cili, nė ditėt e mishit tė tij, me klithma tė larta dhe me lot, i ofroi lutje dhe urata atij qė mund ta shpėtonte nga vdekja dhe u dėgjua pėr shkak tė frikės sė tij nga Perėndia.
Nė kohėn e jetės sė tij nė tokė, Jezusi iu lut dhe i lypi me ofshame tė mėdha dhe me lot Atij qė ishte nė gjėndje ta shpėtonte nga vdekja. Lutja e tij u plotėsua.
[Kuptimi i vargut: Jezusi iu lut Perėndisė sė tij ta shpėtonte nga vdekja. Lutja iu dėgjua si gjithmonė , pra u plotėsua, meqė Jezusi i frikėsohej e i nėnshtrohej Perėndisė.]
Mos ndoshta autori, pėr njė moment, mendoi se Jezusi, duke qėnė si Melkisedeku , pra pa fund jete (7:3), nuk kish si tė vdiste, pasi vdekja dihet qė ėshtė fundi i jetės? Apo ndoshta kish parasysh uratėn prekėse tė Jezusit tjetėr tė librit tė Siracidit ?
Shpirti im i ishte afruar vdekjes…
Mė kishin rrethuar gjithkah
e s’kishte kush tė mė ndihmojė…
Nga toka e lartėsova pėrlutjen time
e u luta tė shpėtoj nga vdekja.
E thirra Zotin: ‘Ti je Ati im, mos mė lėsho (braktis) ditėn e ngushticės sime…
Urata ime qe vėshtruar (pranuar)!
Ti mė shpėtove prej vdekjes…
Kjo lutje duket sikur pėrputhet plotėsisht me situatėn e dėshpėruar tėrė ankth tė Jezusit. Duket, pse jo, tamam si njė profeci pėr Jezusin; ēifutėt e kishin rrethuar, shokėt e kishin braktisur me tė katra, dhe ai tėrė ankth i lutet Perėndisė qė tė mos vdiste (shih dhe Psalmet 31:5-9, 22; 64; 145:19-20). Por kjo profeci nuk konsiderohet si e tillė, nga ata tė krishterė qė janė mėse tė bindur pėr tė kundėrtėn, dmth. qė Perėndia i ktheu kurrizin Jezusit derisa tė vdiste i mallkuar, me qėllim qė t’i lante gjynahet njerėzimit tė lig.


Dėshmitė e tė krishterėve


Po ku e mbėshtesin “bindjen” e tyre tė krishterėt? Nė ungjill, ose mė mirė nė ‘ungjij’. Lind pyetja legjitime: A janė kėto ‘ungjij’ tė besueshėm historikisht?
Ungjilli ‘lajmi i gėzuar’ i Palit (Gal.3:13), i personit i cili s’ka qėnė fare dėshmitar i jetės dhe vdekjes sė supozuar tė Jezusit, duhet pėrjashtuar si njė dėshmi tėrėsisht jo-okulare; pra duhet konsideruar si opinion. Pali s’e ka njohur ndonjėherė Jezusin gjatė jetės sė tij nė tokė. Kjo vlen dhe pėr dėshminė e Jozef Smithit, themeluesit tė kultit tė Mormonėve apo ‘profetėve’ amerikanė tė dėshmitarėve tė Jehovait.
Ungjijtė mė tė besueshėm si dėshmi historike duhet tė jenė ato tė apostujve qė jetuan me Jezusin. Disa tė krishterė pretendojnė se i posedojnė ato, ndėrsa shumė tė tjerė nuk janė dhe aq tė bindur . Le tė shqyrtojmė dy prej tyre:

Ungjilli sipas Markut [14:12; 15:21, 25]. Pyetja kyē tė cilės duhet t’i pėrgjigjet ēdo kristian i njohur me historinė e Biblės ėshtė: “Kur ka vdekur Jezusi?” Marku e thotė shumė qartė (14:12) se dita e arrestimit tė Jezusit ishte dita e 1-rė e Festės sė tė Ndormėve, pra 15 nisan (shih Lev.23:6) , pra pas ngrėnies sė darkės sė Pashkės. Pra, sipas Markut, Jezusi u arrestua nė natėn e 15 nisanit dhe pasi u gjykua nga ēifutėt, ai u ēua herėt nė mėngjes tek Pilati (15:1). Pilati u dorėzon ushtarėve qė ta ēojnė nė Golgotė pėr ta kryqėzuar (15:15); por kryqin nuk ia lanė Jezusit, pėrkundrazi detyruan njė farė Simoni nga Kirena qė ta mbante atė (v.21).
Jezusi u kryqėzua nė ‘orėn e tretė’ (sipas hebrenjve) ose nė 09.00 tė mėngjesit sipas llogaritjes sonė (mė pas do tė pėrdoret vetėm llogaritja jonė e kohės). Kur erdhi mesdita u bė errėsirė nė tėrė vendin deri afėr orės 3 tė mbasdrekės (v.33), pas kėsaj Jezusi dha shpirt (v.37).
Ungjilli sipas Gjonit [13:1-2; 18:28; 19:14,17]. Ndėrsa pėr Gjonin e gjithė drama e Jezusit u zhvillua pėrpara Pashkės:
Darka kur u tradhėtua nuk ishte darkė Pashke (13:1-2), por natėn e arrestimit sapo kish hyrė data 14 nisan; dhe ēifutėt qė e dorėzuan tek Pilati nuk deshėn tė hynin nė ndėrtesėn e atij pagani qė tė mos ndoteshin dhe tė mund tė hanin Pashkėn e cila ende nuk ishte flijuar (18:26).
Ishte dita kur nė Tempull kishin filluar tė bėheshin pėrgatitjet pėr flijimin e Pashkės, rreth orės 12.00 nė mesditė (19:14), dhe Pilati e dorėzon Jezusin qė tė kryqėzohet (v.16). Dhe ai niset, i detyruar tė mbartė vetė kryqin e vet tė rėndė (v.17) deri nė Golgotė (pasi Simoni nga Kirena do tė kalonte aty pranė vetėm njė ditė mė vonė sipas Markut). Jezusi vdiq mė vonė para perėndimit tė diellit, pak para se tė hahej darka e Pashkės (v.30-31).
Kėto rrėfime ‘ungjillore’ janė tė papajtueshme. Autorėt flasin pėr data e orare tė ndryshme tė vdekjes. Kontradikta ėshtė reale dhe dėshmitė e tyre aspak bindėse.
Markut i ‘duket’ sikur Jezusin e kryqėzojnė nė datė 15 nė 09.00 tė mėngjesit; Gjonit i ‘duket’ sikur e kishin kryqėzuar njė ditė mė parė (data 14) rreth orės 12.00 nė mesditė. E megjithatė tė dyja ditėt janė ēuditėrisht “e premte”.
Markut dhe sinoptikėve tė tjerė u ‘duket’ sikur kryqin deri nė Golgotė e mbajti njė fshatar me emrin Simon; Gjonit iu ‘duk’ sikur kryqin e mbajti vetė Jezusi.
Teologėt e krishterė e pranojnė se janė tė pafuqishėm pėr ta ‘harmonizuar’ kėtė kontradiktė serioze:

“Vėshtirėsia kryesore ėshtė ajo qė haset nga fakti se Marku, Mateu dhe Luka, nė mėnyrė tė qartė e konsiderojnė darkėn e fundit tė Jezusit me tė dymbėdhjetėt si njė darkė pashke, ndėrkohė qė tek Gjoni pashka dukej qartė qė do tė festohej vetėm tė nesėrmen…
Me fjalė tė tjera, Gjoni e vendos darkėn e fundit dhe kryqėzimin e tij, njė ditė mė parė nė muaj sesa sinoptistėt. E megjithatė tė gjithė bien dakord nė vendosjen e kryqėzimit nė tė njėjtėn ditė tė javės - tė premten (Mk.15:42, Mt.27:62, Lk.23:54, Gjn.19:14,31,42: pėrgatitja = e premte).
Pėr kėto fenomene tė ēuditshme, tė cilat mund tė jenė pasojė e ndonjė konfuzioni nė traditėn sinoptike - e cila virtualisht ėshtė njė dėshmi - ose pėr shkak tė ndonjė ndryshimi tė historisė nga Gjoni, nėn influencėn e ndonjė motivi teologjik, asnjė shpjegim harmonizues i kėnaqshėm nuk ėshtė ofruar.”

[A New Standard Bible Dictionary, 3-rd edition, fq.450]

Njė gjė ėshtė e sigurt: kėta dėshmitarė okularė (???) kanė pėrjetuar njė iluzion optik, ose mė qartė, ata i kanė parė gjėrat ashtu siē nuk kanė ndodhur realisht. Ata kanė shkruar ashtu siē u ėshtė ‘dukur’ atyre, por meqė iu janė dukur gjėra tė ndryshme, kanė shkruar natyrisht gjėra tė ndryshme.


Dėshmitė e Judejve


Njėkohėsisht, edhe Judejtė kanė versionin (mė mirė versionet) e tyre tė vdekjes sė Jezusit. Nė Talmud -libėr traditash rabinike ēifute- shkruhet se Judejtė kanė varur nė vigjiljen e Pashkės (14 nisan) njė profet tė rremė me emrin Jeshu (Jezus), bir imoraliteti i njė ushtari romak me Marien, i cili praktikonte magjinė dhe i ēoi bijtė e Izraelit nė idhujtari. Ndonėse ky shkrim nuk asnjė vlerė si dokument historik, por pėrbėn thjesht njė shpifje tė shėmtuar, tipike ēifute, ai shėrben pėr tė njohur dhe ‘dukje’ apo tė tjera ‘dėshmi okulare’ tė ‘ekzekutimit tė supozuar’ tė Jezusit.
Ky nuk ėshtė i vetmi version i ēifutėve pėr vrasjen e Jezusit; sipas Sanh.52a Jezusi u dogj pasi u poshtėrua nė njė gropė jashtėqitjesh, i zhytur deri nė supe dhe iu fut me dhunė nėpėrmjet gojės metal i shkrirė duke ia djegur tėrė organet e brendshme. Ndėrsa, sipas Sanh.56a dhe 105b ai ishte mbytur (shtrėnguar nė grykė) pasi ishte poshtėruar nė jashtėqitje. Tani sipas tyre Jezusi ėshtė nė ferr dhe si dėnim, ai ėshtė duke u pėrvėluar nė farė (spermė) tė nxehtė (Gitten 57A). Pra edhe ēifutėt nuk mbeten mbrapa shkrimeve kristiane pėr kontradikta dėshmish.
Nėse refuzohet shpejgimi i iluzionit optik nė lidhje me vdekjen e Jezusit, atėherė vetė janė vetė shkrimet e tyre ato qė gjykojnė statusin e kėtyre dėshmitarėve:
“Shumė veta, nė fakt jepnin dėshmi tė rreme kundėr tij; por dėshmitė e tyre nuk pėrkonin.”
Ata janė dėshmitarė tė rremė qė gėnjejnė kundėr tė vėrtetės pėr Jezusin, duke kundėrshtuar sistematikisht njeri-tjetrin. Njerėz tė tillė si dhe ata qė i duan e pėrhapin gėnjeshtrat e tyre nuk do tė hyjnė nė parajsė , por do tė dėnohen pėr ēdo fjalė tė kotė qė kanė thėnė .

Hattabi
20-05-07, 13:50
Dėshmia e Kur’anit


Brenda kornizės sė ‘dėshmive’ tė sipėrpėrmendura, dilema ēifuto-krisiane mbetet e pazgjidhshme. Kur’ani, Shpallja e fundit, i cili dėshmon tė vėrtetėn e mbetur nė shkrimet hyjnore tė mėparshme, dhe njėkohėsisht falsitetin e dorės njerėzore shtuar nė to (Kur’an 5:48; 10:37), nuk synon t’i lėrė tė hutuar tė krishterėt dhe ēifutėt, nė dilemat dhe kontradiktat e tyre pėr ‘vdekjen’ e Jezusit. E vėrteta ėshtė se Jezusi as nuk vdiq duke u varur nė ndonjė dru (pemė) nga Judejtė (Vep.5:30); ai, po ashtu, as nuk u shpua e gozhdua nė ndonjė kryq apo shtyllė nga dora e huaj e tė parrethprerėve romakė, gjė e cila do tė pėrmbushte pėr ēifutėt akuzues tė rremė (Gjn.10:33) nė mėnyrė perfekte njė ‘profeci’ tė profetit Ezekiel (28:9-10.)
Kur’ani shpejgon realitetin historik:
“Madje dhe pėr shkak tė thėnies sė tyre: ‘Ne e kemi vrarė Mesihun (Jezusin), Isain, birin e Merjemes, tė dėrguarin e Allahut’.
Por ata as nuk e vranė e as nuk e gozhduan, por atyre u pėrngjau (iu duk). Ata qė nuk u pajtuan rreth tij, janė nė dilemė pėr tė dhe nuk kanė kurrfarė dije tė saktė, pėrveē qė ushqejnė iluzione.
Dhe ata sigurisht qė nuk e vranė atė, por Allahu e ngriti atė pranė Vetes. Allahu ėshtė i Plotfuqishėm, i Dijshėm.”
(Kur’an 4:157-158; shih 3:55 - pėrkthim i kuptimeve tė tij)

Dhe nėse tė krishterėt e sotėm akoma vazhdojnė tė bindur qė Jezusi (sipas tyre vetė Zoti) ėshtė ofruar vullnetar tė mallkohet nga Zoti, nė vend tė tyre e tu lajė gjynahet, ata bėjnė mirė t’i sqarojnė vetes (dhe pastaj tė tjerėve) nėse ky aksion ‘vullnetar’ ka ndodhur vėrtet ashtu siē pretendohet nga “ungjijtė” e tyre.
Por realiteti, e kundėrta e iluzionit, tashmė ėshtė i qartė, pėr ēdo person tė rritur e tė logjikshėm. E nėse kokėfortėsia i shtyn akoma kundėr sė vėrtetės, edhe pasi argumentat e qartė u janė prezantuar, atėherė i ftojmė dhe le ti luten Perėndisė pėr mallkimin e atij qė gėnjen:
“ E vėrteta ėshtė nga Zoti yt e ti mos u bėj prej atyre qė dyshojnė! E kush tė kundėrshton ty nė ēėshtjen e tij (Jezusit) pasi tė ėshtė bėrė e ditur e vėrteta, ti thuaj: Ejani, i thėrrasim bijtė tanė dhe bijtė tuaj gratė tona dhe gratė tuaja, vetet tona dhe vetet tuaja, e mė pas t’i lutemi Allahut (Perėndisė tė Jezusit ) pėr mallkim, dhe mallkimi i Allahut tė bjerė mbi gėnjeshtarėt.”
(Kur’an 3:60-61 - pėrkthim i kuptimeve tė tij)


Referenca:

1 - Pavarsisht se nė kėtė letėr, si nė shumė letra tė tjera tė dhjatės sė re, pretendohet se Jezusi vdiq i ekzekutuar si kriminel, ky varg duket sikur ėshtė futur nė tė gabimisht.
2 - Diodati i Ri, Pėrkthimi 1991-1994. (Shtypur: Legoprint S.r.l. -Trento Italy)
3 - سECM, 1993. (Shtypur: Jongbloed, NL-8901 BC Leeuėarden)
4 - Shiko ungjilli sipas Gjonit 11:41-42. Teksti ėshtė kategorik, dhe nuk lė tė nėnkuptohet ideja, se ndonjėherė mund tė ketė dhe ndonjė njė lėnie nė rrenė nga ana e Perėndisė ndaj shėrbėtorit tė Tij, Jezus. (A ėshtė Jezusi shėrbėtori i Perėndisė? Lexoni artikullin me tė njėjtin titull)
5 - Nga teksti shohim injorancėn e autorit nė lidhje me shkrimet e tjera kristiane; Jezusit, sipas tyre, i njihej njė nėnė dhe 2 gjenealogji tė gjata, dhe njė vdekje. Ku konsiston konkretisht ngjashmėria me Melkisedekun?
6 - Libri i Siracidit. Ky libėr, i pėrdorur gjerėsisht nga tė krishterėt e hershėm helenistė citohej shpesh dhe nga rabinėt ēifutė. Konsiderohet sot si shkrim i shenjtė kanonik nga tė krishterėt katolikė, ortodoksė dhe slavonikė, sirianė, etj. pra nga shumica dėrrmuese e tė krishterėve. Protestantėt dhe sekte tė tjera, e konsiderojnė si tė dobishėm dhe tė vlefshėm pėr lexim, por jo nė tė njėtin rang me shkrimet e tyre kanonike, prandaj s’e pėrfshijnė nė biblat e tyre.
7 - Libri i Siracidit, 51:8-16. Shkėputur nga “Shkrimi Shenjt: Pėrkthim e shtjellim i Dom Simon Filipaj” (Ferizaj 1994). Ideja e tekstit mbėshtetet dhe nga tekste tė Psalmeve, si 145:19-20; 118:4-5, 13, 17-18; 91:14-15; 34:4, 6-7.
8 - Shiko footnote nr. 4.
9 - Autorėt e Versionit LDC/ABU, fryt i bashkėpunimit ndėrkonfesional katolik/evangjelist janė tė mendimit se autorėt e katėr ungjijve nuk janė apostujt e Jezusit. Kjo shprehet qartė nė hyrjet qė i pėrkasin kėtyre librave.
10 - Shiko Fjalorthin biblik tek versioni shqip i Biblės ‘Diodati i ri’, pėr festat solemne tė dhjatės sė vjetėr fq.322.
11 - “Marku” 14:12 tregon injorancė nė lidhje me ligjin e Judejve; ditėn e parė tė festės sė tė Ndormėve nuk flijohej qengji i Pashkės, por cjapi i shlyerjes sė mėkateve (Num.28:22), pėrveē flive tė tjera (17-21). Po ashtu v.17 tė jep pėrshtypjen sikur Jezusi ulet pėr darkė ‘kur u bė darkė’, pra kur sipas judejve duhet tė kish hyrė data 16 nisan.
12 - Pėr orėn ēifute mund tė shohėsh Fjalorthin biblik tė sipėrpėrmendur fq.329.
13 - Marku 14:56. Marku ndoshta kurrė s’kish menduar se ky tekst njė ditė do t’i referohej atij. Ironi biblike!?
14 - Zbulesa 22:15. Shpresojmė qė kjo t’i frenojė ata pak misionarė tė ndėrgjegjshėm dhe me cipė, tė paverbuar nga honoraret.
15 - Mateu 12:36-37.
16 - Lexoni artikullin Kush ėshtė Perėndia i Jezusit? pėr informacione plotėsuese.

Zero Cool
20-05-07, 17:39
A din ti zotni me fjale tua e pa asnje citim te bibles apo kuranit me me tregu, shkurt e trup:
A vdiq ne kryq Jezusi (Isa, biri Mejremes) apo jo ?
Dhe nese jo atehere si vdiq ?
Po e perseris pa asnje citim sepse keto qe i ban copy/paste mundemi me i lexu edhe vete e ska nevoje te na sjellesh ketu por te shkembejme mendimet e tona origjinale.
Flm.

Eleon
21-05-07, 07:31
PO keta Jihadistat kan mungese te intelegjences akademike, dhe fakteve, vetem shkojne e bejne copy mandej paste, sikur ata kengetaret hajdute qe me kenge te huaja mundohen te korrin sukes. A eshte vjerr Isusi ne kryq apo ne tavan s ka fare lidhje me realitet.
Ndoshta teme me interesante do te ishte se si Muhameti martoj Ajshen
9 vjeqe kur ai ishte me teper se 50 vjeq. Neje njeri me moral nuk marton femij.
Askush nuk ka fakte se si ka ndodhe me Jesusin, sepse tregimet per te kan filluar 3 shekuj pas vdekjes tij, edhe gjate shekujve tregimet jan modifikuar.
Por per Muhametin qe ka qene Playboy e din gjithe bota, sepse ka qene teper i dhenur pas femrave, sikur ai sot te ishte gjalle dhe te martohej me nje vajze 9 vjeqe, ai do mbaronte ne burg per pedofili, dhe pastaj te burgosurit do e dhunonin ne burg vete Muhamedin, sepse neper burgje dhunuesit e pedofilat s kane vend.
Nuk me vjen inati pse me genjeni, por me vjen inat pse mendoni qe besoj ne ju !

pleshti
21-05-07, 08:09
"Askush nuk ka fakte se si ka ndodhe me Jesusin", "Por per Muhametin qe ka qene Playboy e din gjithe bota"............................................. .................................................. .................................................. .........Pergjigjja me e mir qe ndonjeher ju eshte dhene pismiletave. Te lumte

Preshevar
22-05-07, 00:03
"Nė qoftė" se Jezusi (Isa a.s.) vdiq mbi kryq,.. at here pse e mbani kryqin si shenj t'krishterizmit ? Kjo po i bjen sikur te ēifutet pershembull tash me mbajt shejin e nazistave nė qaf sepse per at jan masakrue mbi "6 milion" (kishe).

:-(

SoKoLi-i-Maleve
28-05-07, 19:12
Ndryshuar nga Giovanni.


PS. Sokol Shkruaj dhe jep pergjegje si te gjith te tjeret e mos qit site dhe reklama qka bine ne kundershtim me rregullate forumit.

alkimisti
11-06-07, 19:10
ISAI (a.s.) VDIQ!
Si te gjithe profetet e tjere me qe ishte njeri edhe Isai, ai vdiq.
Kur'ani hedh poshte tezen e krishtere se Jezui u gozhdua ne kryq. Por nuk kalon ne ndonje fragment Kuranor qe Isai jeton akoma apo qe nuk ka vdekur. Perkundrazi, jane disa ajete Kuranore qe vertetojne vdekjen e Isait(a.s.).
Mirepo, me kalimin e shekujve, me kontaktet e botes Islame me kultura te tjera, ndermjet tyre edhe me te krishteret(ne vecanti ne Damask), beri qe teoria e krishtere "Kthimi i Mbreterise Hyjnore me ne Krye Zotin vete, pra Krishtin" te hynte ne literaturen Islame(por me nje ngjyre pak me Islame) dhe tashme nje "fakt" i tille kalon ne mjaft libra hadithesh. Madje pretendhet qe kthimi i Isait te jete nje nga shenjat me te fuqishme te dites se Kijametit sipas myslimaneve(ndersa sipas Islamit, jo!)

Zero Cool
11-06-07, 19:23
A din ti zotni me fjale tua e pa asnje citim te bibles apo kuranit me me tregu, shkurt e trup:
A vdiq ne kryq Jezusi (Isa, biri Mejremes) apo jo ?
Dhe nese jo atehere si vdiq ?
Po e perseris pa asnje citim sepse keto qe i ban copy/paste mundemi me i lexu edhe vete e ska nevoje te na sjellesh ketu por te shkembejme mendimet e tona origjinale.
Flm.
Po e perseris se me duket askush nuk e ditka pergjegjen (pa copy/paste).

Preshevar
11-06-07, 19:37
Po e perseris se me duket askush nuk e ditka pergjegjen (pa copy/paste).

Pytjes tende askush sun ju pergjigjet keshtu, e din pse ? Sepse periudha per te cilen eshte fjala ka ndodh para 2'ooo vjetve. E njerzit "normal" siq jemi tė gjithė... s'munden me dit sepse nuk kan qen prezent n'momentin e duhur pos Zotit xh.sh. i cili na tregon nė kur'an apo edhe ne bibla qe flet eventualisht per vdekjen e Jezus Krishtit po qe nuk eshte e njejt me at qka e thot kur'ani.

napoleoni
12-06-07, 03:51
A din ti zotni me fjale tua e pa asnje citim te bibles apo kuranit me me tregu, shkurt e trup:
A vdiq ne kryq Jezusi (Isa, biri Mejremes) apo jo ?
Dhe nese jo atehere si vdiq ?
Po e perseris pa asnje citim sepse keto qe i ban copy/paste mundemi me i lexu edhe vete e ska nevoje te na sjellesh ketu por te shkembejme mendimet e tona origjinale.
Flm.Pasi qė pyetja qė bėni ju, pėrngjan nė njė pyetje tė paindoktrinuar, rrjedhimisht kėrkon edhe njė pėrgjigje tė tillė. Tė i pėrgjigjesh kėsaj pyetjeje, nė shikim tė parė shumė e thjeshtė, duhet njohur shumė gjėra tė asaj epoke, duke filluar nga historia e ebrenjve, rrymat ebraike tė asaj periudhe, jetėn e pėrditshme tė njė banori tė Jerusalemit, botėkuptimet e tij mbi jetėn e vdekjen, rrethanat politike, qėllimet politike tė romakėve, .... dhe dalėngadalė duhet shtrirė njohurinė edhe mbi gjithe botėn arabe dhe rrethanat e pėrhapjes sė fesė islame. Nėse i njohim mirė kėto gjėra, gjė e cila nuk ėshtė e thjeshtė, dhe duke mos qenė i influencuar nga doktrina e njėrės apo tjetrės fe, mund tė japim njė pėrgjigje e cila patjetėr qė do tė gjenerojė njė varg pyetjesh tjera... E dijmė se disa nga doktrinat e krishtera, kanė origjinė romako-pagane, si argument mbėshtetės tė kėsaj thėnie mjafton tė thuhet se romakėt u bėnė tė krishterė me anė tė njė dekreti perandorak. Mjafton tė logjikohet se si vepron njė popull kur i imponohet besimi me dekret. Mendoj se besimeve pagane iu janė shtuar disa elemente qė kanė tė bėjnė me predikimin dhe tė bėmat e Jezusit, modeomos tė mistifkuara, dhe si rezultat kemi krishterizmin. Doktrina islame u mundua tė demistifikojė doktrinėn, duke e bėrė mė tė kapshme pėr njerėzit, dhe duke eliminuar hierarkinė fetare. Eliminimi i hierarkisė fetare justifikohej me rrespektimin e identiteteve, kulturave dhe dokeve tė ndryshme tek grupet e njerėzve, fiset dhe popujt. Natyrisht se nga aspekti doktrinor kemi tė bėjmė me njė avansim tė mendimit dhe nocionit tė besimit, lirisė, kundrejt doktrinave te krishtera. Pyetja se a vdiq a jo Jezusi, ka vetėm njė pėrgjijge pa i pasur parasysh tė dhėnat e mėsipėrme. Ai vdiq, ne kryq apo jo, ai vdiq sepse nuk ėshtė mes nesh. Nėse thuhet se ai nuk vdiq, por shkoi te Zoti dhe u ul nė anėn e djathtė tė tij, tė njejtėn mund ta themi edhe pėr tė tjerė, sepse nė kėtė rast vdekja nuk qenka e kundėrta e jetės... Nėse vdekja pėr ne njerėzit ėshtė e kundėrta e jetės, dmth. tė jetuarit nė Tokė, atėherė ai paska vdekur. Po thuhet se ai u ringjall ! Nė kohėn e Jezusit, qarkullonin shumė magjistar tė cilėt ishin nė gjendje tė bėnin shumė nga mrekullitė qė bėnte Jezusi vetė. Kishte edhe nga ata qė ringjallnin tė vdekurit duke pėrdorur substanca nga rrėnjat e disa bimėve , por nė tė vėrtetė kėto konsumoheshin nga personi qė duhej tė vdiste pėr tu ringjallur pas tri ditėve. Parashtrohet pyetje: Jezusi sa ishte nė kryq, apo shtyllė ( qė nuk duhet marrė me misticizėm, por vetėm si njė mėnyrė ekzekutimi romak ) ē` pėrmbante ajo qė ushtari romak i lagi buzėt teksa ai vuante? Kjo ishte vetėm njė shembull qė na bėnė sė paku tė besojmė se ai nuk vdiq nė kryq, por mė vonė. Apo se ai vdiq, por u ngjall pas tri ditėve. Shumė gjėra janė larg tė kuptuarit njerėzor, por njeriu ka zhvilluar natyrėn e tillė qė tė besoj nė gjėra tė pakapshme, sepse ato qė i kuptojmė nuk na joshin, nuk na duken interesante sepse i kemi pėrditshmėri. Padyshim se mėsimet dhe kėshillat e profetėve kanė lėnė gjurmė nė botkuptimet e njerėzimit, nė tė shumtėn e rasteve nė aspektin pozitiv. Nėse nė pyetjen qe i drejtuan nxėnėsit e tij Jezusit se pse ne nuk po mundemi tė bėjmė mrekullira, ai u pėrgjigj: sepse ju nuk keni besim, nuk besoni. Nė ēka? Nė Zot, nė Jezusin, apo nė rezultatin e mrekullirės ? Forcėn e besimit dhe bindjes nė njė aksion, si kusht pėr sukses e vėrteton edhe shkenca pėrmes psikanalizės, mjeksisė.... Prandaj ajo qė ndodhi nė Jerusalem para 2000 vjetėve pėrkon me besimin tonė, bindjen tonė... Nėse duke u bazuar nė mėsimin se ai vdiq ne kryq ne zhvillojmė dashurine dhe paqen me vetveten dhe tjerėt, ose nėse duke u bazuar nė mėsimin se ai i shpėtoi vdekjes nė kryq ne zhvillojmė dashurinė dhe paqen me vetveten dhe tė tjerėt, atėherė mirė do tė ishte t`u besojmė qė tė dyja versioneve. Unė jam i prirė tu besoj gjėrave qė truri im i percepton mė mirė. Shpresoj tė jesh i kėnaqur me pėrgjijgen, Zero Cool.

Giovanni
12-06-07, 21:44
ISAI (a.s.) VDIQ!
Si te gjithe profetet e tjere me qe ishte njeri edhe Isai, ai vdiq.
Kur'ani hedh poshte tezen e krishtere se Jezui u gozhdua ne kryq. Por nuk kalon ne ndonje fragment Kuranor qe Isai jeton akoma apo qe nuk ka vdekur. Perkundrazi, jane disa ajete Kuranore qe vertetojne vdekjen e Isait(a.s.).
Mirepo, me kalimin e shekujve, me kontaktet e botes Islame me kultura te tjera, ndermjet tyre edhe me te krishteret(ne vecanti ne Damask), beri qe teoria e krishtere "Kthimi i Mbreterise Hyjnore me ne Krye Zotin vete, pra Krishtin" te hynte ne literaturen Islame(por me nje ngjyre pak me Islame) dhe tashme nje "fakt" i tille kalon ne mjaft libra hadithesh. Madje pretendhet qe kthimi i Isait te jete nje nga shenjat me te fuqishme te dites se Kijametit sipas myslimaneve(ndersa sipas Islamit, jo!)


I nderuar, me gjith respektin qe kam ndaj fese islame dhe ndaj Kur'anit nuk pajtohem me postimin qe ke bere.
E para ne asnje liber fetar nuk shkruna per fene e kundert por jep keshilla fetare ndersa ju me laret thuani qe Kur'ani hudh poshte tezen e krishter qe Jezusi u kryqezua.
Kam lexuar edhe une Kur'anin dhe nuk ma merr mendja qe shkruan ashtu si thani ju andaj po ju theme se nese nuk e keni lexuar ende Kur'anin mos shkruani ate qe keni ndi nga dikush sepse ta dish se Kur'ani dhe Bibla kan permbajtje fetar dhe tregojn historin katolike dhe islame e nuk kontestojn shkrimet e njera tjetres.Zero_cool

Pergjigjigjen se po kerkoni ju nuk mund ta jep askush, sepse fete bazohen ne fakte dhe shkrime e jo ne thashe e theme.

Giovanni.

napoleoni
13-06-07, 01:04
Kam lexuar edhe une Kur'anin dhe nuk ma merr mendja qe shkruan ashtu si thani ju andaj po ju theme se nese nuk e keni lexuar ende Kur'anin mos shkruani ate qe keni ndi nga dikush sepse ta dish se Kur'ani dhe Bibla kan permbajtje fetar dhe tregojn historin katolike dhe islame e nuk kontestojn shkrimet e njera tjetres.

Giovanni.

Unė do tė thoja qė nėse Kurani nuk konteston deri nė njė masė Biblėn duke u pėrqėndruar mė shumė tek Dhjata e Re, ai do t`i bashkohej Biblės duke krijuar njė libėr tė vetėm. Siē edhe ka ngjarė me vetė Biblėn e cila u shkrua nė njė periudhė rreth 1300 vjeēare. Kurani konteston Dhjatėn e Re, konteston doktrinėn e trinisė, ēelibatin e priftėrinjve... Ajo qė nuk konteston janė normat morale, tė cilat jo doemos duhesh tė jesh i krishterė appo musliman pėr t`i kuptuar vlerat e tyre. Kurani nuk njeh kėto doktrina si ungjėllore, porse ajo vė nė dukje se ungjilli u ndryshua. Nėse ti giovanni, thua se Kurani nuk konteston Biblėn, atėherė lehtė vihet nė pėrfundim se ti pajtohesh se ungjijt nga Dhjata e Re nuk qenkan autentike.Nė shekujt e parė tė krishterizmit qarkullonin shumė ungjij, u desht qė tė presim Konciljen e Nices, ku u vunė shtyllat e doktrinės sė tashme tė kishės katolike, duke njohur si autentike vetėm 4 ungjijt qė ka sot Bibla.

Psikologu
13-06-07, 04:09
Unė do tė thoja qė nėse Kurani nuk konteston deri nė njė masė Biblėn duke u pėrqėndruar mė shumė tek Dhjata e Re, ai do t`i bashkohej Biblės duke krijuar njė libėr tė vetėm. Siē edhe ka ngjarė me vetė Biblėn e cila u shkrua nė njė periudhė rreth 1300 vjeēare. Kurani konteston Dhjatėn e Re, konteston doktrinėn e trinisė, ēelibatin e priftėrinjve... Ajo qė nuk konteston janė normat morale, tė cilat jo doemos duhesh tė jesh i krishterė appo musliman pėr t`i kuptuar vlerat e tyre. Kurani nuk njeh kėto doktrina si ungjėllore, porse ajo vė nė dukje se ungjilli u ndryshua dhe u falsifikua. Nėse ti giovanni, thua se Kurani nuk konteston Biblėn, atėherė lehtė vihet nė pėrfundim se ti pajtohesh se ungjijt nga Dhjata e Re nuk qenkan autentike.Nė shekujt e parė tė krishterizmit qarkullonin shumė ungjij, u desht qė tė presim Konciljen e Nices, ku u vunė shtyllat e doktrinės sė tashme tė kishės katolike, duke njohur si autentike vetėm 4 ungjijt qė ka sot Bibla.
Bibla kater Ungjij !Kur i shkurtove keta Ungjij .Mos harro se edhe Kurani eshte shkruar 100 vite pas Muhamedit , pra mos edhe me vonė.Tre kopje tė Kurani gjinen ne botė si origjinal apo ??Ku gjinden ata??Perkundrazi , Kurani edhe jep njė komedi tė dobet duke u munduarė tė sqaroj gabimet e Bibles , pra sidomos ne Mejrem kur shkruan se Zoti i dha librin Ises ( Jezusit ) kur ishte ai ne djep.Me vonė , po ky Kuran e keshillon edhe Mejremin ( Marin ) qe tė han edhe fiq !!Me vonė, po ky Kuran , mundohet tė e shtjellon dhe kjarteson edhe krijimin e njeriut , por shkruhet ne kater variacione te ndryshme , dhe edhe per ndertimin e xhamive , sa shkruan qe e ndertoj Ademi ( Adami ) sa Nuhu ( Noa ) sa Ibrahimi ( Abrahami ) etj etj .

Psikologu
13-06-07, 04:14
Pasi qė pyetja qė bėni ju, pėrngjan nė njė pyetje tė paindoktrinuar, rrjedhimisht kėrkon edhe njė pėrgjigje tė tillė. Tė i pėrgjigjesh kėsaj pyetjeje, nė shikim tė parė shumė e thjeshtė, duhet njohur shumė gjėra tė asaj epoke, duke filluar nga historia e ebrenjve, rrymat ebraike tė asaj periudhe, jetėn e pėrditshme tė njė banori tė Jerusalemit, botėkuptimet e tij mbi jetėn e vdekjen, rrethanat politike, qėllimet politike tė romakėve, .... dhe dalėngadalė duhet shtrirė njohurinė edhe mbi gjithe botėn arabe dhe rrethanat e pėrhapjes sė fesė islame. Nėse i njohim mirė kėto gjėra, gjė e cila nuk ėshtė e thjeshtė, dhe duke mos qenė i influencuar nga doktrina e njėrės apo tjetrės fe, mund tė japim njė pėrgjigje e cila patjetėr qė do tė gjenerojė njė varg pyetjesh tjera... E dijmė se disa nga doktrinat e krishtera, kanė origjinė romako-pagane, si argument mbėshtetės tė kėsaj thėnie mjafton tė thuhet se romakėt u bėnė tė krishterė me anė tė njė dekreti perandorak. Mjafton tė logjikohet se si vepron njė popull kur i imponohet besimi me dekret. Mendoj se besimeve pagane iu janė shtuar disa elemente qė kanė tė bėjnė me predikimin dhe tė bėmat e Jezusit, modeomos tė mistifkuara, dhe si rezultat kemi krishterizmin. Doktrina islame u mundua tė demistifikojė doktrinėn, duke e bėrė mė tė kapshme pėr njerėzit, dhe duke eliminuar hierarkinė fetare. Eliminimi i hierarkisė fetare justifikohej me rrespektimin e identiteteve, kulturave dhe dokeve tė ndryshme tek grupet e njerėzve, fiset dhe popujt. Natyrisht se nga aspekti doktrinor kemi tė bėjmė me njė avansim tė mendimit dhe nocionit tė besimit, lirisė, kundrejt doktrinave te krishtera. Pyetja se a vdiq a jo Jezusi, ka vetėm njė pėrgjijge pa i pasur parasysh tė dhėnat e mėsipėrme. Ai vdiq, ne kryq apo jo, ai vdiq sepse nuk ėshtė mes nesh. Nėse thuhet se ai nuk vdiq, por shkoi te Zoti dhe u ul nė anėn e djathtė tė tij, tė njejtėn mund ta themi edhe pėr tė tjerė, sepse nė kėtė rast vdekja nuk qenka e kundėrta e jetės... Nėse vdekja pėr ne njerėzit ėshtė e kundėrta e jetės, dmth. tė jetuarit nė Tokė, atėherė ai paska vdekur. Po thuhet se ai u ringjall ! Nė kohėn e Jezusit, qarkullonin shumė magjistar tė cilėt ishin nė gjendje tė bėnin shumė nga mrekullitė qė bėnte Jezusi vetė. Kishte edhe nga ata qė ringjallnin tė vdekurit duke pėrdorur substanca nga rrėnjat e disa bimėve , por nė tė vėrtetė kėto konsumoheshin nga personi qė duhej tė vdiste pėr tu ringjallur pas tri ditėve. Parashtrohet pyetje: Jezusi sa ishte nė kryq, apo shtyllė ( qė nuk duhet marrė me misticizėm, por vetėm si njė mėnyrė ekzekutimi romak ) ē` pėrmbante ajo qė ushtari romak i lagi buzėt teksa ai vuante? Kjo ishte vetėm njė shembull qė na bėnė sė paku tė besojmė se ai nuk vdiq nė kryq, por mė vonė. Apo se ai vdiq, por u ngjall pas tri ditėve. Shumė gjėra janė larg tė kuptuarit njerėzor, por njeriu ka zhvilluar natyrėn e tillė qė tė besoj nė gjėra tė pakapshme, sepse ato qė i kuptojmė nuk na joshin, nuk na duken interesante sepse i kemi pėrditshmėri. Padyshim se mėsimet dhe kėshillat e profetėve kanė lėnė gjurmė nė botkuptimet e njerėzimit, nė tė shumtėn e rasteve nė aspektin pozitiv. Nėse nė pyetjen qe i drejtuan nxėnėsit e tij Jezusit se pse ne nuk po mundemi tė bėjmė mrekullira, ai u pėrgjigj: sepse ju nuk keni besim, nuk besoni. Nė ēka? Nė Zot, nė Jezusin, apo nė rezultatin e mrekullirės ? Forcėn e besimit dhe bindjes nė njė aksion, si kusht pėr sukses e vėrteton edhe shkenca pėrmes psikanalizės, mjeksisė.... Prandaj ajo qė ndodhi nė Jerusalem para 2000 vjetėve pėrkon me besimin tonė, bindjen tonė... Nėse duke u bazuar nė mėsimin se ai vdiq ne kryq ne zhvillojmė dashurine dhe paqen me vetveten dhe tjerėt, ose nėse duke u bazuar nė mėsimin se ai i shpėtoi vdekjes nė kryq ne zhvillojmė dashurinė dhe paqen me vetveten dhe tė tjerėt, atėherė mirė do tė ishte t`u besojmė qė tė dyja versioneve. Unė jam i prirė tu besoj gjėrave qė truri im i percepton mė mirė. Shpresoj tė jesh i kėnaqur me pėrgjijgen, Zero Cool.
Paske lexuar shumė nga xhemati i Ahmadive , sepse ata dalin me keto shkrime tė tilla sikur tė juajat sidomos libri Mesiu ne Indi .Qesharake apo !Njeriu i gozhduar ne kryq , ik nga kryqi dhe shkon ne Indi ( simbas ketyre )Tash une Ty do tė pyesė :A fluturoj Muhameti me dicka qe nuk ėshtė AS kali , as pele , as shpez , a i hipi ne shpin (Buraq ) edhe a i shpoj perdet nje nga njė kur shkoj me bisedu me Zotin e Zotin se pau hiq?!

alkimisti
13-06-07, 13:04
I nderuar, me gjith respektin qe kam ndaj fese islame dhe ndaj Kur'anit nuk pajtohem me postimin qe ke bere.
E para ne asnje liber fetar nuk shkruna per fene e kundert por jep keshilla fetare ndersa ju me laret thuani qe Kur'ani hudh poshte tezen e krishter qe Jezusi u kryqezua.
Kam lexuar edhe une Kur'anin dhe nuk ma merr mendja qe shkruan ashtu si thani ju andaj po ju theme se nese nuk e keni lexuar ende Kur'anin mos shkruani ate qe keni ndi nga dikush sepse ta dish se Kur'ani dhe Bibla kan permbajtje fetar dhe tregojn historin katolike dhe islame e nuk kontestojn shkrimet e njera tjetres.
Giovanni.

Librat hyjnore permendin fete e meparshme, sa do pak qofte, dhe kjo eshte normale. Ashtu sikur Dhjata e Re permend nganjehere hebraizmin apo edhe fete pagane, ashtu edhe Kur'ani ben fjale per fete e meparshme; per idhujtarine, hebraizmin dhe per krishterizmin.
Kur'ani ben fjale per Moisiun, ashtu si edhe per Jezuin, por normalisht jo ne menyren e njejte sic ben fjale Bibla per ta. Kur'ani keta te dy i vlereson si njerez, thjesht me statusin e Profetit. E jo sikur mendojne te krishteret per Jezuin qe nuk ishte njeri, apo qe nuk ishte vetem njeri, ishte edhe Zot.
Temen ne fjale, Kur'ani e permend ne dy-tre vende. Njera pre tyre eshte verseti 157 i sures Nisa: "...Po ata as nuk e mbytėn as nuk e gozhduan.."
Feja Islame eshte nje fe realiste dhe koherente. Realiste me kuptimin qe eshte me "kembe ne toke", ne te nuk bejne pjese nuansa perrallore. Dhe koherente sepse kjo fe shpjegon qarte se vetem nje njeri mund t'u shpjegoje njerezve njerzillekun, e jo nje "mbi-njeri" me perberje mitologjike "gjysem-zot". Njeriu jeton dhe vdes se i tille dhe nuk ka perjashtime ne rregullat qe vendos Zoti duke ri-kthyer njerez ne bote. Ka kryer ai muhabet! C'ka bere, ka bere kur ka qene i gjalle. Zoti eshte i drejte, nuk ben padrejtesi te tilla!

BE LK
13-06-07, 16:00
Bibla kater Ungjij !Kur i shkurtove keta Ungjij .Mos harro se edhe Kurani eshte shkruar 100 vite pas Muhamedit , pra mos edhe me vonė.Tre kopje tė Kurani gjinen ne botė si origjinal apo ??Ku gjinden ata??Perkundrazi , Kurani edhe jep njė komedi tė dobet duke u munduarė tė sqaroj gabimet e Bibles , pra sidomos ne Mejrem kur shkruan se Zoti i dha librin Ises ( Jezusit ) kur ishte ai ne djep.Me vonė , po ky Kuran e keshillon edhe Mejremin ( Marin ) qe tė han edhe fiq !!Me vonė, po ky Kuran , mundohet tė e shtjellon dhe kjarteson edhe krijimin e njeriut , por shkruhet ne kater variacione te ndryshme , dhe edhe per ndertimin e xhamive , sa shkruan qe e ndertoj Ademi ( Adami ) sa Nuhu ( Noa ) sa Ibrahimi ( Abrahami ) etj etj .

Kurani eshte shkruar Ne kohen e Muhamedit kur Ai ishte gjalle por disa vite me vone eshte tubuar ne nje liber te vetem dhe renditjes e kapitujve (sureve) te tij. ishte i shkruar ne pjes te ndara por i gjithi ishte shkruar me mjetetet dhe gjerat e asaj kohe.

Pse je ti i pa ditur dhe i pa shetitur nuk don me thene se nuk ekziston kopja e kurant dhe ska nevoje per koment se e din gjethe bota dhe nuk e mohon kush kete.

Kurani edhe jep njė komedi tė dobet duke u munduarė tė sqaroj gabimet e Bibles , pra sidomos ne Mejrem kur shkruan se Zoti i dha librin Ises ( Jezusit ) kur ishte ai ne djep.Me vonė , po ky Kuran e keshillon edhe Mejremin ( Marin ) qe tė han edhe fiq

Kurani nuk thote ne asnje vend se i ka dhene zoti Jezusit "Isait" Librin kur ishte ai ne djep por Ai e ka mundesuar Isain te Flase Ne djep dhe Ka folur per te mbrojtur nderin e nenes se tij. dhe ketu ja fute kot nuk i ka shpallur liber ne djep. Kete e the ti dhe jo Kurani.

Ndersa Per punen e fiqeve me duket se ke rene ndonje here nga fiku ti dhe te ka ngele fiksim se zoti Flet per hurma ne kuran dhe jo fiq. Prap Deshtevo ne hamendjet e tuaja.


Me vonė, po ky Kuran , mundohet tė e shtjellon dhe kjarteson edhe krijimin e njeriut , por shkruhet ne kater variacione te ndryshme


Kurani e sqaron mjaft mire Krijimin Fillestar te njeriut duke permendur detaje qe Jane Zbuluar nga Aparaturat moderne te viteve te fundit dhe ke te e shpjegon ne disa vande ne Kuran. Ndersa ajo puna e Kater variacioneve te ndryshme me duket se te bejne ty syte tek a cift dhe nje here te bie tek dhe tjetren cift se per ndryshe nuk ka mundesi se eshte i shkruar dhe nuk ka asnje ndryshim mes kopjeve te Kuranit.


dhe edhe per ndertimin e xhamive , sa shkruan qe e ndertoj Ademi ( Adami ) sa Nuhu ( Noa ) sa Ibrahimi ( Abrahami ) etj etj .


Ne kuran nuk thuhet ndonje gje e tille Por thehet carte se Zoti e urdheroi Ibrahimin (Abrahamin) te ndertoje Nje Faltore dhe ti therrase njerezit te falen ne te per te tjerat i Lexuar prap dyher Tek dhe cift dhe i ke ngaterruar historite.

Ki kujdes Psikolog Se sa here e psikologjis ti veten me endrra Papagajsh nuk te shkon per shtat.
Te thuash nje gje qe Kurani nuk e thote don me thene se Po i ben gropen vetes dhe po thellohesh ne zjarrin e xhehennemit me kryenecesine tende por zgjedhja jote.

Pranoje fjalen e zotit dhe pendohu tek ai se Ai fal dhe eshte meshirues shume i madh.

napoleoni
13-06-07, 17:12
Bibla kater Ungjij !Kur i shkurtove keta Ungjij .Mos harro se edhe Kurani eshte shkruar 100 vite pas Muhamedit , pra mos edhe me vonė.Tre kopje tė Kurani gjinen ne botė si origjinal apo ??Ku gjinden ata??Perkundrazi , Kurani edhe jep njė komedi tė dobet duke u munduarė tė sqaroj gabimet e Bibles , pra sidomos ne Mejrem kur shkruan se Zoti i dha librin Ises ( Jezusit ) kur ishte ai ne djep.Me vonė , po ky Kuran e keshillon edhe Mejremin ( Marin ) qe tė han edhe fiq !!Me vonė, po ky Kuran , mundohet tė e shtjellon dhe kjarteson edhe krijimin e njeriut , por shkruhet ne kater variacione te ndryshme , dhe edhe per ndertimin e xhamive , sa shkruan qe e ndertoj Ademi ( Adami ) sa Nuhu ( Noa ) sa Ibrahimi ( Abrahami ) etj etj .

I nderuari Psikologu,
pikėrisht katėr janė ungjijt qė janė pjesė pėrbėrėse e Dhjatės sė Re. I Mateut, Llukės, Markos dhe Gjonit. Natyrisht se Dhjata e Re ka dhe libra tjerė pėrbėrėse.

Malsori-Makaveli
17-08-07, 12:20
Shumė skeptikė dhe myslimanė besojnė qė Jezusi nuk vdiq nė kryq. Disa thonė qė ai mori njė ilaē (drogė) qė e vuri nė gjendje kome dhe qė mė vonė u ri-zgjua nė varr. Por Bibla shpesh herė dėshmon pėr faktin qė Jezusi vdiq nė kryq (Romakėve 5:8; 1 Korintasve 15:3; 1 Thesalonikasve 4:14). Por Jezusit nuk i ra tė fikėt ose u drogua nė kryq. Nė fakt, ai e refuzoi drogėn e zakonshme qė u ofrohej viktimave pėrpara kryqėzimit, e cila i ndihmonte qė tė duronin dhimbjet (Mateu 27:34), dhe pranoi vetėm 'uthull' mė vonė (vargu 48) qė tė shuante etjen.

Nė kundėrshtim me thėniet e myslimanėve, evidenca qė Krishti vdiq nė kryq ėshtė e pamohueshme. Pėr kėtė mund tė konsideroni kėto arsye:

E para, Dhjata e Vjetėr paratha qė Krishti do tė vdiste (Isaia 53:5-10; Psalmet 22:16; Danieli 9:26; Zakaria 12:10). Dhe Jezusi i pėrmbushi profecitė e Dhjatės sė Vjetėr pėr Mesinė (Mateu 4:14; 5:17-18; 8:17; Gjoni 4:25-26; 5:39).

E dyta, Jezusi paralajmėroi shumė herė gjatė shėrbesės sė tij qė ai do tė vdiste (Gjoni 2:19-21; 10:10-11; Mateu 12:40; Marku 8:31). Tipikė ėshtė pasazhi tek Mateu 17:22-23 i cili thotė, "...Biri i njeriut do t'u dorėzohet nė duart e njerėzve, dhe ata do ta vrasin; por ditėn e tretė ai do tė ringjallet...."

E treta, tė gjitha parathėniet e ringjalljes sė tij, qoftė nė Dhjatėn e Vjetėr (Psalmi 16:10; Isaia 26:19; Danieli 12:2), dhe nė Dhjatėn e Re (Gjoni 2:19-21; Mateu 12:40; 17:22-23) janė tė bazuara nė faktin qė ai do tė vdiste. Pasi vetėm njė trup i vdekur mund tė ringjallet.

E katėrta, natyra dhe lloji i plagėve tė Jezusit na tregojnė qė ai duhet tė ketė vdekur. Ai nuk kishte fjetur gjumė natėn pėrpara kryqėzimit. Ai u rrah dhe u fshikullua disa herė. Atij iu kėputėn gjunjėt nė rrugėn pėr tek kryqi ndėrsa mbante kryqin e tij mbi shpatulla. Vetėm kėto dy gjėra nė vetėvete, pa marrė parasysh kryqėzimin, ishin fizikisht shumė tė lodhshme dhe sfilitėse.

E pesta, natyra e kryqėzimit ishte e atillė qė e bėnte vdekjen tė pashmangshme. Jezusi ishte i kryqėzuar qė nga ora 9-tė e mėngjesit (Marku 15:25) deri pak para perėndimit tė diellit.

E gjashta, tejshpimi i brinjės me shtize, nga e cila doli "gjak e ujė" (Gjoni 19:34) ėshtė provė qė ai kishte vdekur fizikisht pėrpara tejshpimit. Kjo ėshtė njė provė mjeksore qė personi ka vdekur.

E shtata, Jezusi tha qė ai po vdiste kur ai tha: "O Atė, nė duart e tua po e dorėzoj frymėn Time! Pasi tha kėto, dha shpirt." (Luka23:46). Gjoni thotė, "Pėrkuli kokėn e dha shpirt" (Gjoni 19:30). Klithma e tij u dėgjua nga tė gjithė ata qė ishin mbedhur aty (Luka 23:46-49).

E teta, ushtarėt Romakė, tė cilėt kishin shumė eksperiencė me kryqėzimin e njerėzve, e shpallėn Jezusin tė vdekur. Megjithėse ata praktikonin thyerjen e kėmbėve tė viktimave nė mėnyrė qė tė shpejtonin vdekjen (nė mėnyrė qė i kryqėzuari tė mos kishte mundėsi qė ti shtynte kėmbėt lart pėr tė marrė frymė), kur erdhi radha e Jezusit ata nuk ia thyen kėmbėt pasi ai kishte vdekur prej kohe (Gjoni 19:33).

E nėnta, Pilati u sigurua dyfish qė Jezusi kishte vdekur pėrpara se t'ja jepte trupin e tij Jozefit nė mėnyrė qė ta varrosnin. "Pilati u ēudit qė tashmė kishte vdekur. Dhe thirri centurionin dhe e pyeti nėse kishte vdekur prej shumė kohe. Dhe si u sigurua nga centurioni, ia la trupin Jozefit." (Marku 15:44-45).

E dhjeta, Jezusi qėndroi i mbėshtjellur me rreth 15 kilogram copa dhe erza dhe u vendos nė njė varr tė mbyllur pėr tre ditė (Gjoni 19:39-40; Mateu 27:60). Nėse ai nuk do tė kishte vdekur akoma, pra nėse ai nuk kishte vdekur deri atėhere, ai do tė kishte vdekur pėr shkak tė mungesės sė ushqimit, ujit, dhe ndihmės mjeksore.

E njėmbėdhjeta, autoritete nė fushėn e mjeksisė, tė cilėt i kanė analizuar rrethanat dhe natyrėn e vdekjes sė Krishtit kanė konkluduar qė nė fakt Krishti vdiq nė kryq. Njė artikull nė Revistėn “Journal of the American Medical Society” (21 Mars, 1986) shkruan: “Qartėsisht, pesha e evidencės historike dhe mjeksore tregon qė Jezusi vdiq pėrpara plagės qė ju bė nė brinjė dhe mbėshtet njohurinė tradicionale qė shtiza, e cila u fut nė brinjėn e tij tė djathtė, me siguri shpoi jo vetėm mushkėrinė e tij tė djathtė por gjithashtu perikardiumin dhe zemrėn e tij gjė qė e bėri vdekjen e tij tė sigurtė. Njėkohėsisht, interpretimet tė cilat bazohen nė teorinė qė Jezusi nuk vdiq nė kryq bien ato janė nė mospėrputhje me njohuritė mjeksore tė sotėshme.”

E dymbėdhjeta, historianė jo-tė krishterė dhe shkrimtarė nga shekujt e parė dhe tė dytė kanė shkruar nė lidhje me vdekjen e Krishtit. Jozefi, njė historian ēifut i kohės sė Krishtit, besonte qė Jezusi vdiq nė kryq. Ai shkroi, "Pilati, sipas sugjerimit tė kryetarėve tanė, e dėnoi atė qė tė kryqėzohej nė kryq."

Njėsoj, historiani Romak, Kornelius Takitus, shkroi "njė njeri i urtė qė quhet Jezus....Pilati e dėnoi atė qė tė ndėshkohej dhe tė vdiste." Ai gjithashtu shkroi qė dishepujt e Jezusit "raportuan qė ai u ishte shfaqur atyre tre ditė mbas kryqėzimit tė Tij dhe qė ai ishte i gjallė." Sipas Julius Afrikanus, njė historian i shekullit tė parė, "kur po diskutonte errėsirėn gjatė kohės sė kryqėzimit tė Krishtit," foli nė lidhje me kėtė fenomen si njė eklips.

Shkrimtari grek I shekullit tė dytė, Lukian, flet nė lidhje me Krishtin si “burri qė u kryqėzua nė Palestinė sepse ai futi njė kult nė botė.” Ai e quan atė “sofisti I kryqėzuar.” Letra e Mara Bar-Serapion, e cila mbahet nė Muzeun Britanik, flet nė lidhje me vdekje e Krishtit, duke pyetur: “Ēfarė avantazhi patėn Judenjtė kur ekzekutuan Mbretin e tyre tė urtė?” njėkohėsisht, edhe Talmudi I Judenjve thotė, “nė mbrėmjen e Pashkės ata e kryqėzuan Jeshu-n (e Nazaretit)…Duke I thėnė ēdo-kujt qė te dilte nė mbrojtjen e tij. Por nuk gjetėn askėnd nė mbrojtjen e tij dhe e kryqėzuan nė mbrėmjen e Pashkės.”

Sė fundi, ishte shkrimtari Romak, Flegon, i cili foli nė lidhje me vdekjen dhe ringjalljen e Krishtit nė Kronikat e tij, duke thėnė, “Jezusi, gjatė kohės qė ishte gjallė, nuk bėri gjė qė ta ndihmonte vetėveten, por ai u ngrit pas vdekjes, dhe tregoi plagėt e dėnimit tė tij, dhe tregoi se si duart e tij qėnė shpuar nga gozhdat.” Flegoni gjithashtu pėrmendi “eklipsin nė kohėn e Ēezarit Tiberius, gjatė mbretėrimit tė tė cilit Jezusi u kryqėzua, dhe tėrmetet e forta qė ndodhėn gjatė asaj kohe.”

E Trembėdhjeta, shkrimtarėt e parė tė Krishterė pas kohės sė Krishtit konfirmojnė vdekjen e Tij nė kryq me kryqėzim. Polikarpi, njė dishepull I apostullit Gjon, vazhdimisht e afirmoi vdekjen e Krishtit, duke folur, pėr shembull, pėr “Zotin tonė Jezus Krisht, I cili pėr mėkatet tona vuajti deri nė vdekje.” Ignatius ishte njė mik I Polikarpit. Ai gjithashtu qartėsisht e afirmoi vuajtjen dhe vdekjen e krishtit, ai tha, “Dhe Ai me tė vėrtetė vuajti dhe vdiq, dhe u ringjall pėrsėri.” Pėrndryshe, ai shton, tė gjithė apostujt e Tij tė cilėt vuajtėn pėr kėtė bindje, vuajtėn kotėsisht. “Por (nė tė vėrtetė) asnjė prej atyre nuk vuajti kotėsisht; pasi Zoti vėrtetėsisht u kryqėzua nga tė pafetė. Nė dialogun e tij me Trifo Judeun, Justin Martyr thekson qė Judenjtė e asaj kohe besonin qė “Jezusi (ishte) njė mashtrues nga Galilea, tė cilin ne e kryqėzuam.”

Kjo dėshmi e vazhdueshme qė nga Dhjata e Vjetėr deri tek Etėrit e hershėm tė kishės, duke pėrfshirė besimtarė dhe jo-besimtarė, Judenjė dhe Paganė, ėshtė njė evidencė mėse e mjaftueshme pėr atė qė Jezusi me tė vėrtetė vuajti dhe vdiq pėrmbi kryq. Por nėse ėshtė njė fakt I stabilizuar qė Jezusi vdiq, atėhere gjithashtu ėshtė fakt qė Ai u ringjall prej sė vdekurish, meqėnėse evidenca pėr kėtė ėshtė fortėsisht e barabartė qė Ai u ringjall prej sė vdekurish. Atėhere, kjo do tė vėrtetonte nė mėnyrė tė mrekullueshme thėnien e Tij qė Ai ėshtė Biri i Perėndisė. http://www.malesiaforum.com/images/smilies/eek.gif http://www.malesiaforum.com/images/smilies/eek.gif http://www.malesiaforum.com/images/smilies/eek.gif

Psikologu
25-09-07, 12:35
Duke u bazuar nė historianin dhe aristokratin Conselius Tacitus i cili jetojj en mes tė viteve 55 dhe 115 ai shkruan se : U kryqezua njė njeri i moshes 30 vjeqare nga prefekti Pontus Pilatus ne kohen e pushtetarit romak Tibenius . Ne bazė tė kesaj Pontus Pilatus ishte guvernator ne vitin 26-36. Histoiani judenj Flevius Josefus ne librin e tij Iaudaike archaiologia (Njohuia e Judenjeve ) shkruan pėr njė Jezus i cili u kryqezua nga Pontus Pilatus , ndersa Suetonius ne vitin 120 shkruan pėr Krishtin i cili i prishi relacionet me Romen ne kohen kur Pilatus ishte guvernator.Keto tė dhena , perputhen totalishtė me shkrimet ne Bibel dhe duke i marrur keto si tė verteta , atehere ne mudn tė konkludojmė se Jezusi me tė vertet ka egzistuar dhe ėshtė kryqezuar.
Cornelius Tacitus ishte historian , shkrimtar , senator dhe konsul nderi ne provincen e Azisė.
Tibelius Cladius Nero i njohur si Tibelius ishte sundues qė nga viti 14 para Krishtit e deri ne vdekjen e tij ne vitin 37 pas Krishtit.Nen udheheqjen e tij , perandoria Romake ishte stabile.Tibenius ishte i biri i adoptuar i Augustos cka ne fakt eshte ishte shumė i popullarizuar.
Jezusi vdiq ne kohen kur Tibenius ishte ne pushtet.
Flavius Josefus ishte shkrimtar dhe historian . Ai shkrou shumė libra siq janė :
Peri tou Iaudoikou polemou ( Pėr luftrat e Judenjeve ) Iaudaike archaiologia (Njohuia e Judenjeve ) Pros Apiona ( Per Apionen ) ne lidhje me armiqet e Judenjeve
Ndersa , ne shkrimin e tij nė Testimonium Flavianum qė eshtė pjesė e librit Iaudaike archaiologia (Njohuia e Judenjeve ) gjinden shkrimet e ketij historian qė janė tė futura edhe ne Biblen e ashtuquajtur Bibla e Djallit ose qe ndryshe quhet Codex Gigas.Codex Gigas latinisht do tė thotė Libri i madhė. Libri peshon afer 75 kilogram dhe ėshtė me njė dimenzion 895X490 mm.Ky liber ėshtė shkruar diku ne vitin 1200 qė permban ne vete Testamentet e reja dhe Testamentet e vjetra .Ne bazė tė thėnave , ky liber ėshtė shkruar pėr njė antė nė burg nga njė prift i cili ishte nen ndikimin e Djallit.
Kyl iber pėrmban dorėshkrimin A 148 dhe gjindet ne biblioteken e Stokholmit ne Suedi qė ne vitin 1648 ne kohen e luftes u muar nga Praga.

BE LK
25-09-07, 14:45
Duke u bazuar nė historianin dhe aristokratin Conselius Tacitus i cili jetojj en mes tė viteve 55 dhe 115 ai shkruan se : U kryqezua njė njeri i moshes 30 vjeqare nga prefekti Pontus Pilatus ne kohen e pushtetarit romak Tibenius . Ne bazė tė kesaj Pontus Pilatus ishte guvernator ne vitin 26-36. Histoiani judenj Flevius Josefus ne librin e tij Iaudaike archaiologia (Njohuia e Judenjeve ) shkruan pėr njė Jezus i cili u kryqezua nga Pontus Pilatus , ndersa Suetonius ne vitin 120 shkruan pėr Krishtin i cili i prishi relacionet me Romen ne kohen kur Pilatus ishte guvernator.Keto tė dhena , perputhen totalishtė me shkrimet ne Bibel dhe duke i marrur keto si tė verteta , atehere ne mudn tė konkludojmė se Jezusi me tė vertet ka egzistuar dhe ėshtė kryqezuar.
Cornelius Tacitus ishte historian , shkrimtar , senator dhe konsul nderi ne provincen e Azisė.
Tibelius Cladius Nero i njohur si Tibelius ishte sundues qė nga viti 14 para Krishtit e deri ne vdekjen e tij ne vitin 37 pas Krishtit.Nen udheheqjen e tij , perandoria Romake ishte stabile.Tibenius ishte i biri i adoptuar i Augustos cka ne fakt eshte ishte shumė i popullarizuar.
Jezusi vdiq ne kohen kur Tibenius ishte ne pushtet.
Flavius Josefus ishte shkrimtar dhe historian . Ai shkrou shumė libra siq janė :
Peri tou Iaudoikou polemou ( Pėr luftrat e Judenjeve ) Iaudaike archaiologia (Njohuia e Judenjeve ) Pros Apiona ( Per Apionen ) ne lidhje me armiqet e Judenjeve
Ndersa , ne shkrimin e tij nė Testimonium Flavianum qė eshtė pjesė e librit Iaudaike archaiologia (Njohuia e Judenjeve ) gjinden shkrimet e ketij historian qė janė tė futura edhe ne Biblen e ashtuquajtur Bibla e Djallit ose qe ndryshe quhet Codex Gigas.Codex Gigas latinisht do tė thotė Libri i madhė. Libri peshon afer 75 kilogram dhe ėshtė me njė dimenzion 895X490 mm.Ky liber ėshtė shkruar diku ne vitin 1200 qė permban ne vete Testamentet e reja dhe Testamentet e vjetra .Ne bazė tė thėnave , ky liber ėshtė shkruar pėr njė antė nė burg nga njė prift i cili ishte nen ndikimin e Djallit.
Kyl iber pėrmban dorėshkrimin A 148 dhe gjindet ne biblioteken e Stokholmit ne Suedi qė ne vitin 1648 ne kohen e luftes u muar nga Praga.

Se nje u kryqezua dihet por se cili ishte ai qe u kryqezua nuk mund ta thote kush por vetem shtoni uje dhe miell ne kete qeshtje. dhe asgje me rezultat nuk nxjerrni.