PDA

View Full Version : Zgjedhjet e fundit nė Franc, Ish Administratori i Unmik-ut Kushner Minister i jashtėm


Pupi
20-05-07, 14:31
Franca ėshtė shtet pėr nga madhėsia territoriale mė i madhi nė Evropė,
Zgjedhjet fundit bashkuan forcat me moton ,,Pėr njė identitet kombėtarė".
Trazirat nga populli kunder zgjedhjėve.
Presidenti Nicolas Sarkozy dhe pikpamjet e tija pėr Evropėn/Kosovėn.

Do tė ishte me interes qė ata Shqiptarė qė jetojn nė Franc ti ofrojn opinionet/pikpamjet e tyre.

Reana
21-05-07, 03:42
Franca ėshtė shtet pėr nga madhėsia territoriale mė i madhi nė Evropė,
Zgjedhjet fundit bashkuan forcat me moton ,,Pėr njė identitet kombėtarė".
Trazirat nga populli kunder zgjedhjėve.
Presidenti Nicolas Sarkozy dhe pikpamjet e tija pėr Evropėn/Kosovėn.

Do tė ishte me interes qė ata Shqiptarė qė jetojn nė Franc ti ofrojn opinionet/pikpamjet e tyre.

Ska nevoje te jetosh ne France, mjafton te ndjekesh ngjarjet ne Arenen Nderkombetare, qe te kesh parasysh se cfare ndryshimesh ponteciale sjellin zgjedhjet e fundit ne France.

Sarkozy, ne sferen nderkombetare perfaqeson nje politike pro-amerikane, nje qasje afrimi me agjenden Amerikane per luften kuder terrorizmit nderkombetar, perkrah intervenimin Amerikan ne Irak, intervenimin Amerikan ne Kosove, eshte kunder pranimit te Turqise ne BE, dhe ceshtje te ngjashme.
Famija e tij eshte nga Hungaria, por me prejardhje jahudite, sikurse rasti i Bernard Kouchner-it, ish administratorit te OKB-se ne Kosove.
Kouchner ka qene ithtar i flakte i ceshtjes se Kosoves prej kohesh, si mjek/humanitar dhe pjesetar i "Doctor's without Borders"/"Medecins Sans Frontieres", dhe Kosoven e ka vizituar disa here pas suspendimit te Autonomise me 1989.
Bernard Kouchner gezon autoritet ne France, dhe ka gjasa qe kjo qeveri e re e zgjedhur ne France te behen perkrahesit me te medhenje te pavaresise se Kosoves ne Evrope.

Preshevar
21-05-07, 12:58
Ska nevoje te jetosh ne France, mjafton te ndjekesh ngjarjet ne Arenen Nderkombetare, qe te kesh parasysh se cfare ndryshimesh ponteciale sjellin zgjedhjet e fundit ne France.

Sarkozy, ne sferen nderkombetare perfaqeson nje politike pro-amerikane, nje qasje afrimi me agjenden Amerikane per luften kuder terrorizmit nderkombetar, perkrah intervenimin Amerikan ne Irak, intervenimin Amerikan ne Kosove, eshte kunder pranimit te Turqise ne BE, dhe ceshtje te ngjashme.
Famija e tij eshte nga Hungaria, por me prejardhje jahudite, sikurse rasti i Bernard Kouchner-it, ish administratorit te OKB-se ne Kosove.
Kouchner ka qene ithtar i flakte i ceshtjes se Kosoves prej kohesh, si mjek/humanitar dhe pjesetar i "Doctor's without Borders"/"Medecins Sans Frontieres", dhe Kosoven e ka vizituar disa here pas suspendimit te Autonomise me 1989.
Bernard Kouchner gezon autoritet ne France, dhe ka gjasa qe kjo qeveri e re e zgjedhur ne France te behen perkrahesit me te medhenje te pavaresise se Kosoves ne Evrope.

Komplimete per spjegimin !

Pėr kosovėn kishte me qen mė mir Segolčne Royal po nejse. Kurse Nicolas Sarkozy, siq dihet nuk eshte fort ne favor te muslimanve, eshte pak a shum ekstrem. I kujtojm trazirat ne banlieux te frances kur u mbyten dy femij nga faji i tij. Dhe prap e leshoj nje fjal qe nuk u desht, pak sikur kur t'futsh vaj mbi zjarr,.
Qat nat kur fitoj, G.Bushi i ka telefonue dhe ky i tha, qe "Tashė qe jem shok, nuk don tė thot qe do te jem tė njejtit mendim". Perndryshe nuk don te veproj bash si Tony Bleri, (Si Klysh i bushit), perkrahje do te ken ne luften n'irak, kunder iranit, kunder Turqis n'Be, kunder nje fluxi te madh imigrantesh qe vin prej afrikes, mė pak porez per te pasurit, t'varferit me qendru t'varfėr e t'pasurit t'pasur etj. etjj....

Po siq dihet,. nė Francė, e n'qdo shtet tjeter t'evropes, Kryetari ska asgje ne dorė, ai shėrben vetem per "Dekorim". E ka nje palas te mir dhe kaq. Vendimet miratohen nė parlament, pra ndryshime te medhaja s'priten.
Mendimi im, ndesh ke Sarkozy, ndesh Royal,.. nje soj.

Fshatari
21-05-07, 13:36
Franca ėshtė shtet pėr nga madhėsia territoriale mė i madhi nė Evropė,
Zgjedhjet fundit bashkuan forcat me moton ,,Pėr njė identitet kombėtarė".
Trazirat nga populli kunder zgjedhjėve.
Presidenti Nicolas Sarkozy dhe pikpamjet e tija pėr Evropėn/Kosovėn.

Do tė ishte me interes qė ata Shqiptarė qė jetojn nė Franc ti ofrojn opinionet/pikpamjet e tyre.
Aq sa di unė(nuk di shum...) nuk pash asgjekundi nė mediat franceze ndonji prononcim tė Sarkozyt apo Couchnerit lidhur me Kosovėn. Prandaj nuk due me spekulue fare se ēfarė mendojnė pėr Kosovėn.
Si administrator nė Kosovė, nuk mund thuhet se ka Coucher ka qenė i pėrkryem... madje me do farė enklavash ai e ka bo Kosovėn gati tė "pa administrueshme"!
Thuhet se asht oportunist i madh : herė i majt, herė i djath, herė...!
Nė nji intervistė tė gazetės "Le Monde", Coucher u pėrgjigjet kritikave me nji fjali tė shkurtė :"Gjykomėni sipas rezultateve"! Pak durim pra... sėshpejti do tė gjykohet "sipas rezultateve"! qė mue mė lanė shum skeptik!

Reana
22-05-07, 06:54
Komplimete per spjegimin !

Pėr kosovėn kishte me qen mė mir Segolčne Royal po nejse. Kurse Nicolas Sarkozy, siq dihet nuk eshte fort ne favor te muslimanve, eshte pak a shum ekstrem. I kujtojm trazirat ne banlieux te frances kur u mbyten dy femij nga faji i tij. Dhe prap e leshoj nje fjal qe nuk u desht, pak sikur kur t'futsh vaj mbi zjarr,.
Qat nat kur fitoj, G.Bushi i ka telefonue dhe ky i tha, qe "Tashė qe jem shok, nuk don tė thot qe do te jem tė njejtit mendim". Perndryshe nuk don te veproj bash si Tony Bleri, (Si Klysh i bushit), perkrahje do te ken ne luften n'irak, kunder iranit, kunder Turqis n'Be, kunder nje fluxi te madh imigrantesh qe vin prej afrikes, mė pak porez per te pasurit, t'varferit me qendru t'varfėr e t'pasurit t'pasur etj. etjj....

Po siq dihet,. nė Francė, e n'qdo shtet tjeter t'evropes, Kryetari ska asgje ne dorė, ai shėrben vetem per "Dekorim". E ka nje palas te mir dhe kaq. Vendimet miratohen nė parlament, pra ndryshime te medhaja s'priten.
Mendimi im, ndesh ke Sarkozy, ndesh Royal,.. nje soj.


Si Kryeadministrator i OKB-se ne Kosove, Kouchner ka perfaqesuar interesat e OKB-se ne Kosove, perfshire ketu edhe Kinen dhe Rusine, nuk e ka perfaqesuar vetveten; bejni dallimin mes individit(ideve personale) dhe institucionit te cilin e perfaqeson individi.
si Minister i Puneve te Jashtme te Frances, do te perfaqesoj interesat e Qeverise se Frances, e cila qeveri anon ne drejtim te politikes se jashtme Amerikane!


Ty duhet te te vije turp ta thirresh Blerin klysh, po cfare ti besh....ske turp!!!
pas terheqjes se ushtrise dhe policise serbe nga Kosova(a i mban mend gorillat???), kembesoria britaneze te paret kane marshuar ne Kosove, per te deminuar rruget dhe territoret tjera per te mundesuar kthimin e sigurte te popullates shqiptare ne trojet e veta nga kampet ne Maqedoni e gjetiu. Kete detyre dhe rrezikimin e ushtareve te vet per te siguruar popullaten civile shqiptare te Kosoves nuk e mori persiper askush pervec Bler-it dhe Robin Cook-ut.
po ty nuk te interesojne te mirat qe i jane bere popullit shqiptar dhe nuk i mban mend ato-mendet i ke tek shkrumat e banlieux-ve te Frances!

Preshevar
23-05-07, 14:14
Njė skuter ja shkeli qikėn Sarkozys para Champs-Elysée :tongue:

ps: po ju tregoj lajme pasi qe spo dispozoj drejten e debatimit.

Berisha-boy
23-05-07, 21:57
Si Kryeadministrator i OKB-se ne Kosove, Kouchner ka perfaqesuar interesat e OKB-se ne Kosove, perfshire ketu edhe Kinen dhe Rusine, nuk e ka perfaqesuar vetveten; bejni dallimin mes individit(ideve personale) dhe institucionit te cilin e perfaqeson individi.
si Minister i Puneve te Jashtme te Frances, do te perfaqesoj interesat e Qeverise se Frances, e cila qeveri anon ne drejtim te politikes se jashtme Amerikane!


Ty duhet te te vije turp ta thirresh Blerin klysh, po cfare ti besh....ske turp!!!
pas terheqjes se ushtrise dhe policise serbe nga Kosova(a i mban mend gorillat???), kembesoria britaneze te paret kane marshuar ne Kosove, per te deminuar rruget dhe territoret tjera per te mundesuar kthimin e sigurte te popullates shqiptare ne trojet e veta nga kampet ne Maqedoni e gjetiu. Kete detyre dhe rrezikimin e ushtareve te vet per te siguruar popullaten civile shqiptare te Kosoves nuk e mori persiper askush pervec Bler-it dhe Robin Cook-ut.
po ty nuk te interesojne te mirat qe i jane bere popullit shqiptar dhe nuk i mban mend ato-mendet i ke tek shkrumat e banlieux-ve te Frances!

O Reana po kujna po ja thu keto fjal haj me det.Ky preshevari qe e qun klysh Blerin ska faje.Ka faj Bleri ka faje qe i ka pru ketu ne Kosove ushtaret e shtetit vet me na ndihum neve si populle shqiptar.Ky Preshevari ne ate koha ndoshta ka pi kaffe e raki bashk me polici e ushtar serb ne Pershev ndoshta edhe lufta ne Preshev,Bujano,Medvegj ja ka prish qefin keti dmth brastvo jedinsvon me SERBI EDHE SERB.

4peace
23-05-07, 23:54
*
Kushdo qe fiton, emri s'ka rendesi. Me rendesi eshte drejtimi politik. Me kete rast fituan konzervativet.

Cka jane konzervativet?

Krahaso ushqimin nga konzerva me ushqimin e fresket/taze/natyral.


Aty eshte dallimi!

Tjerat s'jane me rendesi.


Me kete rast do te hame konzerva deri sa t'iu dale afati i perdorimit. Dhashte Zoti e ju dalte sa me shpejt!


***

Albanian eX|PerT
24-05-07, 13:46
Mos folni keq more per "hyqymetin" se s'ka loj me ta :tongue:

Reana
26-05-07, 05:40
*

Cka jane konzervativet?

Krahaso ushqimin nga konzerva me ushqimin e fresket/taze/natyral.


Aty eshte dallimi!

Tjerat s'jane me rendesi.


Me kete rast do te hame konzerva deri sa t'iu dale afati i perdorimit. Dhashte Zoti e ju dalte sa me shpejt!


***

Nuk kam lexuar ndonjehere dike te definoje veteveten me mire!
Konzervativet JANE konzerva me afat te shkurte skadimi (mire qe po e din, se ku e ka vendin ideologjia yte)!!!