PDA

View Full Version : Semundja Gastroduedonale


Naki
21-05-07, 20:16
Semundja e ulēeres, nga e cila dikur Njerezit vuanin gjate gjithe jetes, sot sherohet shume shpejt. Me problematike ėshtė ulēera qe krijohet nga konsumi i madh i ilaēeve, fenomen ky qe po bėhet gjithnjė e me i shpeshtė.

1. Ē’eshte ulcera ?
Ulcera eshte nje lloj „plage“ e lokalizuar ne stomak (ulcera gastrike) ose ne duoden (fillimi i zorres se trashe). Keto dy lloj ulcerash karakterizohen nga prekja e faqes se stomakut dhe te duodenit. Kjo „grope“ fillestare, me pas zgjerohet nga inflamacioni i cili shpesh eshte i dhimbshem.

2. Cilat jane simptomat ?
Ne formen klasike (30% e rasteve) pikasim nje dhimbje qe i ngjan djegjes ne bark, e cila e rrezaton kete dhimbje edhe anash apo ne kurriz. Dhimbja ka ritmin e vakteve te ngrenies dhe shfaqet nje cerek ore pas ngrenies. Pra, pacienti vuan pas cdo ngrenie dhe dhimbja zgjat 2-3 jave dhe me pas zhduket pas disa javesh apo muajsh. Por ajo mund te shfaqet ne menyre ciklike (pranvere, vjeshte) ose sipas rrethanave te vecanta (stres psikologjik, marrje ilacesh, etj). Fatkeqesisht ne mbi 50% te rasteve, diagnostika mund te jete e veshtire, pasi nuk ndeshim as referencen sipas ciklit e periodicitetit, as dhimbjen tipike. Ne disa raste te rralla, ulcera zhvillohet pa shqetesime tipike dhe pikaset vetem ne momentet me te renda.

3. Cilat jane shkaqet ?
Kusht i pare i zhvillimit te ulceres ka te beje gjithnje me nje prishje te ekuilibrit midis nje sekretimi acid dhe agresiv dhe rezistences me te paket te barrieres se mukozes. Kushti i dyte, ne shumicen e rasteve, eshte prania e Helicobacter Pylori. Ky bakter merr pjese ne 90% te rasteve te ulceres se duodenit dhe ne 70% te ulcerave gastrike. Ai shkakton nje inflamacion kronik dhe pastaj ulceren. Kur bakteri H. Pylori nuk eshte shkaktar, ulcera mund te shkaktohet (ose rendohet) gjate marrjes per nje kohe te gjate te aspirines apo te ilaceve antiinflamatore jo steroidiene, si dhe nga konsumimi i alkoolit dhe i duhanit. Edhe stresi, sic dihet (emocionet, etj) shkakton nje skuqje te dukshme te mukozes gastrike, e cila mund te shkaktoje demtime te ndryshme dhe shpesh hemoragji.

4. Cilet persona rrezikohen nga ulcera?
Ne ulcerat e duodenit njihet nje lloj ndjeshmerie familjare, vecanerisht pas moshes 60 vjecare. Mukozat „mplaken“ dhe behen vatra te gastritit kronik. Ky rrezik behet me i madh me marrjen e ilaceve antiinflamatore, nder te cilat eshte dhe aspirina.

5. Po cilat mund te jene komplikacionet ?
- Hemoragji ulceroze: ato shfaqen me daljen e gjakut permes te vjellave ose me jashteqitje me ngjyre te zeze. Kjo humbje gjaku mund te jete shkak edhe i nje anemie si pasoje e mungeses ne hekur;
- Carje ose peritonit: kjo karakterizohet me dhimbje te forta barku, te cilat mund te kerkojne ndihmen dhe nderhyrjen urgjente kirurgjikale per te parandaluar perhapjen e infeksionit;
- Nje zhvillim kanceroz: vecanerisht per ulcerat gastrike ne 2-3 % te rasteve.

6. Cilat jane kontrollet e nevojshme ?
Endoskopia: Ajo behet permes nje tubi optik, i cili mundeson te shohesh nga brenda stomakut. Ajo te lejon te saktesosh natyren e demtimeve, numrin e tyre, permasat. Rregulli eshte se duhen bere biopsi (marrje e indeve) per rrezikun e ndonje kanceri (ne rast te ulceres gastrike) dhe per tu siguruar per pranine e H. Pylori.

7. Si mjekohet ?
Nese H. Pylori eshte identifikuar, trajtimi behet brenda 7 diteve permes nje antibio-terapie te dyfishte per ta zhdukur H. Pylori. Trajtimi frenues i sekrecioneve acide zakonisht zgjat 4-5 jave me shume (me doza normale) per te lejuar nje rigjenerim te zonave te demtuara. Per ulcerat gastrike duhet bere nje endoskopi 6 jave pas trajtimit mjekesor per te shmangur mundesine e nje perseritjeje.

8. Si te shmangim perseritjen e ulcerave ?
Perqindja e perseritjes se ulcerave eshte shume e ulet (6%), por eshte e rendesishme te ndiqen ne menyre rigoroze keshillat e mjekut per te mos penguar procesin e sherimit se plages, duke shmangur keshtu alkoolin dhe duhanin. Keshilla te vecanta duhet te jepen per perdorimin e aspirines dhe te antiinflamatoreve. Perdorimi duhet te kufizohet ne periudha te shkurtera.

9. Ne c’rast nderhyn kirurgjia ?
Kirurgjia nderhyn vetem kur ulcera nuk sherohet permes ilaceve; kur mendohet se eshte kanceroze dhe ne disa raste urgjente (hemoragji, carje, etj).

10. Cfare bimesh mund te perdoren ?
Fitoterapia (nepermjet bimeve mjekesore) sherben shume si plotesues i trajtimit mjekesor. Mund te vecojme pese bime, mes te cilave:
- bananja jo e pjekur. Ajo favorizon sherimin e ulceres gastroduodenale te lehte;
- zhenzhambre, qe eshte nje stimulues i tretjes gastrike dhe i mbrojtjes se faqeve te tubit tretes;
- matriker, i njohur si antiinflamator per pjesen e siperme te tubit tretes;
- jamballi, i njohur per efektet e tij antiulceroze dhe kunder disa baktereve si H. Pylori;
- bar i bletes, i njohur per efektin e tij antistres

Pas ulceres
Perkujdesjet per te kufizuar rrezikun e perseritjes
Ulcera gastroduodenale demton mukozen e stomakut ne nivelin e duodenit apo te stomakut. Dihet qe 70% e ulcerave kane si shkak bakteret „helicobacter pylori“. Perseritja e ulceres varet nga prania apo jo e ketij bakteri. Kur ulcera lidhet me pranine e ketij bakteri dhe kur ky bakter eshte eliminuar nga trajtimi mjeksor, mundesia e perseritjes eshte teper e vogel: 5 % ne 10 vjet. Megjithate, 1 nder 3 raste, trajtimi nuk arrin te zhduke plotesisht bakterin, pasi ai eshte rezistent ndaj antibiotikeve. Prandaj 30-40 % e ulcerave perseriten ne vit. Ka raste kur ulcera eshte shkaktuar jo nga ky bakter por si shkak i perdorimit te aspirines apo ilaceve antiinflamatore. Per te shmangur kete, mjeku mund te rekomandoje nje trajtim mbrojtes afatgjate qe te pakesoje sekrecionet gastrike.

Masat qe duhen marre :
- te ndiqet kura e mjekut gjate gjithe afatit te percaktuar edhe nese simptomat jane zhdukur;
- nje ushqim i ekuilibruar, i pasur ne zarzavate dhe fruta qe te kene vitamina C, e njohur kjo per mbrojtjen e mukozes se stomakut. Ne te kunderten duhen kufizuar proteinat shtazore dhe dhjamrat. Mishi, peshku ose veza duhen marre vetem nje here ne dite.

Kujdes!
- duhani eshte faktor i perseritjes se ulcerave gastroduodenale ;
- perdorim i kufizuar i alkoolit ;
- mosperdorim stimulantesh si : kafeina, etj, ne sasi te medha ;
- marrja e aspirines dhe e antiinflamatoreve (jo steroidiene) eshte shkak i perseritjes se ulceres..

marrė nga parajsa

Naki
03-09-07, 16:46
Sėmundjet e zorrės sė trashė dhe kurimi


Tė sėmurėt nga zorra e trashė duhet tė kenė kujdes qė jashtėqitja tė mos jetė e fortė. Ata duhet tė pinė nga njė herė nė ditė nga njė gotė komposto frutash. Tė sėmurėt ėshtė mirė qė larjen ta bėjnė nė vaskė nė pozicionin ulur, duke i shtuar ujit lėvore tė bungut dhe kamomil. Por, pėr t u shėruar nga kalbja e zorrėve, duhen ngrėnė qepė dhe hudhra tė freskėta. Nė tė gjitha rastet kur tek tė sėmurėt pezmatohen nga hemorroidet, u kėshillohet qė tė pėrdorin krundet e grurit nė supė apo nė gjellė, tri herė nė ditė, duke pasur kujdes qė ato tė mos pėrvėlohen, por tė hidhen atėherė kur serviret ushqimi nė tryezėn e ngrėnies. Krundet e grurit duhet tė zėvendėsojnė mėlmesat e tjera qė janė shumė tė dėmshme pėr hemorroidet. Mėlmesa me pėrbėrje tė barishteve natyrore qė pėrgatitet e bluar, ka hekur dhe e pėrmirėson shėndetin e tė sėmurėve. Pėrdorimi i kėsaj mėlmese krijon lirimin e kapsllėkut. Mėlmesa e tillė nuk duhet tė pėrvėlohet, por tė qitet nė supė apo nė gjellė ashtu e "gjallė" tė pėrzihet dhe tė hahet. Ngrėnia e njė molle tė ėmbėl para ushqimit liron zbrazjen e zorrėve. Ata qė kanė zorrė pėrtace duhet tė pinė rregullisht tri herė nė ditė nga njė gotė lėng molle para ushqimit.
Hipokrati, babai i mjekėsisė, para 2.500 vjetėsh, kėshillonte pėrdorimin e mollėve kundėr infektimit tė zorrėve, telasheve nė mushkėri, tė ērregullimeve tė funksionit tė veshkave, etj. Asnjė nga pemėt nuk ėshtė ekzaminuar aq shpesh shkencėrisht, sa molla. Zorra e trashė duhet tė pastrohet me pemė tė ėmbla, duke i ngrėnė gjithnjė para bukės, pra me bark tė zbrazėt. Tė sėmurėt duhet tė ziejnė komposte nga pemėt e ėmbla. Kundėr mbylljes kronike tė zorrės sė trashė (pėr rregullimin e jashtėqitjes), ndihmojnė gjethet e pelinit, lėvoret e dardhės si dhe kamomili, i cili mund tė pihet nė vend tė ujit, gjysmė ore para bukės.
I sėmuri nga zorra e trashė, kur ka tė bėj me majasėll tė jashtėm (nė lėkurė) duhet tė ketė kujdes nė ushqim dhe nė kryerjen e nevojave. Ėshtė mirė qė pėr ēdo mėngjes, me bark tė zbrazėt, tė hajė nga dhjetė kokrra kumbulla tė thata (hoshaf ), qė gjatė tėrė natės duhet tė vihen nė njė gotė me ujė tė vakėt, e pastaj t u pihet lėngu.

teutaA
05-02-08, 09:08
Semundja e ulēeres, nga e cila dikur Njerezit vuanin gjate gjithe jetes, sot sherohet shume shpejt. Me problematike ėshtė ulēera qe krijohet nga konsumi i madh i ilaēeve, fenomen ky qe po bėhet gjithnjė e me i shpeshtė.

1. Ē’eshte ulcera ?
Ulcera eshte nje lloj „plage“ e lokalizuar ne stomak (ulcera gastrike) ose ne duoden (fillimi i zorres se trashe). Keto dy lloj ulcerash karakterizohen nga prekja e faqes se stomakut dhe te duodenit. Kjo „grope“ fillestare, me pas zgjerohet nga inflamacioni i cili shpesh eshte i dhimbshem.

2. Cilat jane simptomat ?
Ne formen klasike (30% e rasteve) pikasim nje dhimbje qe i ngjan djegjes ne bark, e cila e rrezaton kete dhimbje edhe anash apo ne kurriz. Dhimbja ka ritmin e vakteve te ngrenies dhe shfaqet nje cerek ore pas ngrenies. Pra, pacienti vuan pas cdo ngrenie dhe dhimbja zgjat 2-3 jave dhe me pas zhduket pas disa javesh apo muajsh. Por ajo mund te shfaqet ne menyre ciklike (pranvere, vjeshte) ose sipas rrethanave te vecanta (stres psikologjik, marrje ilacesh, etj). Fatkeqesisht ne mbi 50% te rasteve, diagnostika mund te jete e veshtire, pasi nuk ndeshim as referencen sipas ciklit e periodicitetit, as dhimbjen tipike. Ne disa raste te rralla, ulcera zhvillohet pa shqetesime tipike dhe pikaset vetem ne momentet me te renda.

3. Cilat jane shkaqet ?
Kusht i pare i zhvillimit te ulceres ka te beje gjithnje me nje prishje te ekuilibrit midis nje sekretimi acid dhe agresiv dhe rezistences me te paket te barrieres se mukozes. Kushti i dyte, ne shumicen e rasteve, eshte prania e Helicobacter Pylori. Ky bakter merr pjese ne 90% te rasteve te ulceres se duodenit dhe ne 70% te ulcerave gastrike. Ai shkakton nje inflamacion kronik dhe pastaj ulceren. Kur bakteri H. Pylori nuk eshte shkaktar, ulcera mund te shkaktohet (ose rendohet) gjate marrjes per nje kohe te gjate te aspirines apo te ilaceve antiinflamatore jo steroidiene, si dhe nga konsumimi i alkoolit dhe i duhanit. Edhe stresi, sic dihet (emocionet, etj) shkakton nje skuqje te dukshme te mukozes gastrike, e cila mund te shkaktoje demtime te ndryshme dhe shpesh hemoragji.

4. Cilet persona rrezikohen nga ulcera?
Ne ulcerat e duodenit njihet nje lloj ndjeshmerie familjare, vecanerisht pas moshes 60 vjecare. Mukozat „mplaken“ dhe behen vatra te gastritit kronik. Ky rrezik behet me i madh me marrjen e ilaceve antiinflamatore, nder te cilat eshte dhe aspirina.

5. Po cilat mund te jene komplikacionet ?
- Hemoragji ulceroze: ato shfaqen me daljen e gjakut permes te vjellave ose me jashteqitje me ngjyre te zeze. Kjo humbje gjaku mund te jete shkak edhe i nje anemie si pasoje e mungeses ne hekur;
- Carje ose peritonit: kjo karakterizohet me dhimbje te forta barku, te cilat mund te kerkojne ndihmen dhe nderhyrjen urgjente kirurgjikale per te parandaluar perhapjen e infeksionit;
- Nje zhvillim kanceroz: vecanerisht per ulcerat gastrike ne 2-3 % te rasteve.

6. Cilat jane kontrollet e nevojshme ?
Endoskopia: Ajo behet permes nje tubi optik, i cili mundeson te shohesh nga brenda stomakut. Ajo te lejon te saktesosh natyren e demtimeve, numrin e tyre, permasat. Rregulli eshte se duhen bere biopsi (marrje e indeve) per rrezikun e ndonje kanceri (ne rast te ulceres gastrike) dhe per tu siguruar per pranine e H. Pylori.

7. Si mjekohet ?
Nese H. Pylori eshte identifikuar, trajtimi behet brenda 7 diteve permes nje antibio-terapie te dyfishte per ta zhdukur H. Pylori. Trajtimi frenues i sekrecioneve acide zakonisht zgjat 4-5 jave me shume (me doza normale) per te lejuar nje rigjenerim te zonave te demtuara. Per ulcerat gastrike duhet bere nje endoskopi 6 jave pas trajtimit mjekesor per te shmangur mundesine e nje perseritjeje.

8. Si te shmangim perseritjen e ulcerave ?
Perqindja e perseritjes se ulcerave eshte shume e ulet (6%), por eshte e rendesishme te ndiqen ne menyre rigoroze keshillat e mjekut per te mos penguar procesin e sherimit se plages, duke shmangur keshtu alkoolin dhe duhanin. Keshilla te vecanta duhet te jepen per perdorimin e aspirines dhe te antiinflamatoreve. Perdorimi duhet te kufizohet ne periudha te shkurtera.

9. Ne c’rast nderhyn kirurgjia ?
Kirurgjia nderhyn vetem kur ulcera nuk sherohet permes ilaceve; kur mendohet se eshte kanceroze dhe ne disa raste urgjente (hemoragji, carje, etj).

10. Cfare bimesh mund te perdoren ?
Fitoterapia (nepermjet bimeve mjekesore) sherben shume si plotesues i trajtimit mjekesor. Mund te vecojme pese bime, mes te cilave:
- bananja jo e pjekur. Ajo favorizon sherimin e ulceres gastroduodenale te lehte;
- zhenzhambre, qe eshte nje stimulues i tretjes gastrike dhe i mbrojtjes se faqeve te tubit tretes;
- matriker, i njohur si antiinflamator per pjesen e siperme te tubit tretes;
- jamballi, i njohur per efektet e tij antiulceroze dhe kunder disa baktereve si H. Pylori;
- bar i bletes, i njohur per efektin e tij antistres

Pas ulceres
Perkujdesjet per te kufizuar rrezikun e perseritjes
Ulcera gastroduodenale demton mukozen e stomakut ne nivelin e duodenit apo te stomakut. Dihet qe 70% e ulcerave kane si shkak bakteret „helicobacter pylori“. Perseritja e ulceres varet nga prania apo jo e ketij bakteri. Kur ulcera lidhet me pranine e ketij bakteri dhe kur ky bakter eshte eliminuar nga trajtimi mjeksor, mundesia e perseritjes eshte teper e vogel: 5 % ne 10 vjet. Megjithate, 1 nder 3 raste, trajtimi nuk arrin te zhduke plotesisht bakterin, pasi ai eshte rezistent ndaj antibiotikeve. Prandaj 30-40 % e ulcerave perseriten ne vit. Ka raste kur ulcera eshte shkaktuar jo nga ky bakter por si shkak i perdorimit te aspirines apo ilaceve antiinflamatore. Per te shmangur kete, mjeku mund te rekomandoje nje trajtim mbrojtes afatgjate qe te pakesoje sekrecionet gastrike.

Masat qe duhen marre :
- te ndiqet kura e mjekut gjate gjithe afatit te percaktuar edhe nese simptomat jane zhdukur;
- nje ushqim i ekuilibruar, i pasur ne zarzavate dhe fruta qe te kene vitamina C, e njohur kjo per mbrojtjen e mukozes se stomakut. Ne te kunderten duhen kufizuar proteinat shtazore dhe dhjamrat. Mishi, peshku ose veza duhen marre vetem nje here ne dite.

Kujdes!
- duhani eshte faktor i perseritjes se ulcerave gastroduodenale ;
- perdorim i kufizuar i alkoolit ;
- mosperdorim stimulantesh si : kafeina, etj, ne sasi te medha ;
- marrja e aspirines dhe e antiinflamatoreve (jo steroidiene) eshte shkak i perseritjes se ulceres..

marrė nga parajsa

nuk e di a keni fjalen per "colitis ulqeria" por sipas mjkeve ketu ne canada kjo smundje eshte e pasherueshme dhe nese flamacioni vi deri ne at gjendje qe duhet nderhyrje kirurgjike ateher gjasat per jet jan shum te vogla

natyra
06-02-08, 15:58
Sėmundjet e zorrės sė trashė dhe kurimi


Tė sėmurėt nga zorra e trashė duhet tė kenė kujdes qė jashtėqitja tė mos jetė e fortė. Ata duhet tė pinė nga njė herė nė ditė nga njė gotė komposto frutash. Tė sėmurėt ėshtė mirė qė larjen ta bėjnė nė vaskė nė pozicionin ulur, duke i shtuar ujit lėvore tė bungut dhe kamomil. Por, pėr t u shėruar nga kalbja e zorrėve, duhen ngrėnė qepė dhe hudhra tė freskėta. Nė tė gjitha rastet kur tek tė sėmurėt pezmatohen nga hemorroidet, u kėshillohet qė tė pėrdorin krundet e grurit nė supė apo nė gjellė, tri herė nė ditė, duke pasur kujdes qė ato tė mos pėrvėlohen, por tė hidhen atėherė kur serviret ushqimi nė tryezėn e ngrėnies. Krundet e grurit duhet tė zėvendėsojnė mėlmesat e tjera qė janė shumė tė dėmshme pėr hemorroidet. Mėlmesa me pėrbėrje tė barishteve natyrore qė pėrgatitet e bluar, ka hekur dhe e pėrmirėson shėndetin e tė sėmurėve. Pėrdorimi i kėsaj mėlmese krijon lirimin e kapsllėkut. Mėlmesa e tillė nuk duhet tė pėrvėlohet, por tė qitet nė supė apo nė gjellė ashtu e "gjallė" tė pėrzihet dhe tė hahet. Ngrėnia e njė molle tė ėmbėl para ushqimit liron zbrazjen e zorrėve. Ata qė kanė zorrė pėrtace duhet tė pinė rregullisht tri herė nė ditė nga njė gotė lėng molle para ushqimit.
Hipokrati, babai i mjekėsisė, para 2.500 vjetėsh, kėshillonte pėrdorimin e mollėve kundėr infektimit tė zorrėve, telasheve nė mushkėri, tė ērregullimeve tė funksionit tė veshkave, etj. Asnjė nga pemėt nuk ėshtė ekzaminuar aq shpesh shkencėrisht, sa molla. Zorra e trashė duhet tė pastrohet me pemė tė ėmbla, duke i ngrėnė gjithnjė para bukės, pra me bark tė zbrazėt. Tė sėmurėt duhet tė ziejnė komposte nga pemėt e ėmbla. Kundėr mbylljes kronike tė zorrės sė trashė (pėr rregullimin e jashtėqitjes), ndihmojnė gjethet e pelinit, lėvoret e dardhės si dhe kamomili, i cili mund tė pihet nė vend tė ujit, gjysmė ore para bukės.
I sėmuri nga zorra e trashė, kur ka tė bėj me majasėll tė jashtėm (nė lėkurė) duhet tė ketė kujdes nė ushqim dhe nė kryerjen e nevojave. Ėshtė mirė qė pėr ēdo mėngjes, me bark tė zbrazėt, tė hajė nga dhjetė kokrra kumbulla tė thata (hoshaf ), qė gjatė tėrė natės duhet tė vihen nė njė gotė me ujė tė vakėt, e pastaj t u pihet lėngu.

Pershendetje per ju i nderuar Naki,paskeni bere nje punim jashtzakonishte te mire,e shen se keni afruar nje ndihm mjeksore,per njerzit apo popullin si t'them,po te dijn keto kan ni vleft shum te madhe,madje kisha sygjeruar tek lexuesit qe mundesishte ti shprendjan neper njerez te nevojshem ,keto te dhena,e posaqerishte te kesaj semundje,e cila eshte e perhapur pothuaj ne ni numer te madh populli qe vuajn nga kjo, semundje e zorres se trash...e cila shkakton nervoz ne njeriun.Flm,

me respekt
natyra