PDA

View Full Version : 50 fotot me te mira te shtypit, qe ben histori!


Era1
24-05-07, 22:01
World Press Photo

28 Gusht 1955

Era1
24-05-07, 22:03
World Press Photo

1956

http://static.flickr.com/40/100488844_8d3665991d_o.jpg

Era1
24-05-07, 22:04
World Press Photo

04 Shtator 1957

http://static.flickr.com/52/105914912_b2cade48ef_o.jpg

Era1
24-05-07, 23:58
World Press Photo

Shtator 1958

http://www.visualeditors.com/banuet/wp-content/uploads/2006/10/world-press-photo-of-the-year-1958_520x465x50jpg.jpg

Era1
25-05-07, 00:03
World Press Photo

4 Qershor 1962http://www.dismalworld.com/im/must_see/unforgettable-photos-04.jpg

Era1
25-05-07, 00:06
World Press Photo

11 Qershor 1963http://www.cultkanaal.nl/Kunst/worldpressphoto1963thumb.jpg

Era1
25-05-07, 00:08
World Press Photo

Prill 1964


http://www.politikcity.de/mkportal/modules/gallery/album/a_615.jpg

Era1
25-05-07, 15:30
Ne kete teme do te postoj 50 fituesit e cmimit boteror te fotografise World Press Photo , konkurs i cili ka filluar qe ne vitin 1955.

World Press Photo, eshte krijuar ne 1955, eshte nje organizate e pavarur pa qellim fitimi me zyra ne Amsterdam dhe eshte e njohur per organizimin e me te madhit dhe me prestigjozit konkurs vjetor te fotografise se shtypit.
Objektiv tjeter i oraganizates eshte mbeshtetja per gazetarine fotografike.


Ne kete teme jane fotot me te mira te gjysmes se dyte te shekullit XX, fillimi i XXI.
Disa nga fotot jane pamje te forta por mendoj se eshte mire ti shohim te gjithe.

Ne vitin 1955
Fitues: Mogens von Haven
Shteti: Dinamarke.
Titulli : Garat e motorave ne rrethin Volk Molle ne Dinamarke.


Ne vitin 1956
Fitues:Helmut Pirath
Shteti: Gjermania Lindore
Titulli : Nje vajze e vogel pret babain , i burgosur i luftes i sapo liruar.


Ne vitin 1957
Fitues: Douglas Martin
Shteti: USA
Titulli : Dorothy Counts, nje nga studentet e para me ngjyre, duke hyre ne nje institut.


Ne vitin 1958
Fitues: Stanislav Tereba
Shteti: Cekosllovaki
Titulli : Kampionati kombetar i futbollit, ndeshja midis Prages dhe Bratislaves.


Ne vitin 1960
Fitues: Yasushi Nagao
Shteti: Japoni
Titulli : Nje student i forcave te djathta vret perfaqesuesin e partise socialiste Inejiro AsanumaNe vitin 1962
Fitues: Hector Rondon Lovera
Shteti: Venezuele
Titulli : Nje ushtar i plagosur per vdekje nga nje snajper mberthehet tek prifti Luis Padillo.


Ne vitin 1963
Fitues: Malcolm W. Browne
Shteti: USA
Titulli : Prifti budist Thich Quang Duc vetdigjet si proteste per persekutimin religjoz te qeverise se Vietnamit.


Ne vitin 1964
Fitues: Donald McCullin
Shteti: Britani e Madhe
Titulli : NJe turke qan per vdekjen e burrit te saj gjate konfliktit greko-turk ne Qipro.

Era1
25-05-07, 15:32
Ne vitin 1965
Fitues: Kyoichi Sawada
Shteti: Japoni
Titulli : Nje nene dhe femijet e saj kalojne lumin per tju shpetuar bombardimeve amerikane ne Vietnamin e Jugut.


http://www.dismalworld.com/im/must_see/unforgettable-photos-05.jpg

Era1
25-05-07, 15:51
Ne vitin 1966
Fitues: Kyoichi Sawada
Shteti: Japoni
Titulli : Ushtare amerikane duke terhequr trupin e vietkongu (rebel nga Vietnami i Jugut)


http://www.gatopardo.com/media/1966g.jpg

Era1
25-05-07, 15:54
Ne vitin 1967
Fitues: Co Rentmeester
Shteti: Holland
Titulli : Komandanti i nje tanku M48, i rregjimentit te kembesorise se ushtrise se amerikane ne vendin e punes.

Era1
25-05-07, 23:48
Ne vitin 1968
Fitues: Eddie Adams
Shteti: USA
Titulli : Shefi policise se Vietnamit te Jugut Nguyen Ngoc Loan duke lryer nje denim me vdekje te nje rebeli vietkong.

Era1
25-05-07, 23:49
Ne vitin 1969
Fitues: Hanns-Jorg Anders
Shteti: Gjermani
Titulli : Nje i ri katolik gjate perplasjes me ushtrine britanike ne Irlanden e Veriut.

http://www.dahe.cn/xwzx/tp/jctj/W020060215635614689458.jpg

Era1
25-05-07, 23:51
Ne vitin 1971
Fitues: Wolfgang Peter Geller
Shteti: Gjermani
Titulli : Shkembim zjarri mes policise dhe nje grupi vjedhes te nje banke ne Gjermani.

http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/tamsayfa/50yil/foto/1971.jpg

Era1
25-05-07, 23:53
Ne vitin 1972
Fitues: (Nick) Ut Hong Huynh
Shteti: Vietnam
Titulli : Phan Thi Kim Phuc, ne qender, duke vrapuar nga djegia e napalmit.

http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/tamsayfa/50yil/foto/1972.jpg

Era1
25-05-07, 23:54
Ne vitin 1973
Fitues: New York Times
Shteti: Santiagom, Kili
Titulli : Presidenti demokrat Salvador Alende pak minuta para vdekjes se tij gjate grushtit te shtetit.

http://www.bbc.co.uk/czech/specials/images/1643_50_photojournal/2171533_5.jpg

Era1
25-05-07, 23:55
Ne vitin 1974
Fitues: Ovie Carter
Shteti: USA
Titulli : Viktima te thatesires ne Nigeri.

http://img70.imageshack.us/img70/84/19748sl.jpg

Era1
25-05-07, 23:56
Ne vitin 1975
Fitues: Stanley Forman
Shteti: USA
Titulli : Nje vajze dhe nje grua bien duke dashur ti shpetojne zjarrit ne Boston.

http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/tamsayfa/50yil/foto/1975.jpg

Era1
26-05-07, 00:39
Ne vitin 1976
Fitues: Francoise Demulder
Shteti: France
Titulli :Refugjate palestinez

http://www.bbc.co.uk/spanish/specials/images/128_fotopress/1123847_6.jpg

Era1
26-05-07, 00:40
Ne vitin 1977
Fitues: Lesley Hammond
Shteti: Afrika e Jugut
Titulli :Policia leshon gaz gjate trazirave ne nje lagje ilegale. Njerzit protestojne per shkaterrimin e banesave te tyre.


http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/tamsayfa/50yil/foto/1977.jpg

Era1
26-05-07, 00:42
Ne vitin 1978
Fitues: Sadayuki Mikami
Shteti: Japoni
Titulli :Protesta per ndertimin e aeroportit te Narites.


http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/tamsayfa/50yil/foto/1978.jpg

Era1
26-05-07, 00:44
Ne vitin 1979
Fitues: David Burnett
Shteti: USA
Titulli : Nje kamboxhiane me femijen e saj gjate shperndarjes se ushqimit falas ne kampin e refugjateve Sa Keo

http://blog.joins.com/usr/h/a/hansha/32/imagefile(5).jpg

Era1
26-05-07, 00:45
Ne vitin 1980
Fitues: Mike Wells
Shteti: Britani e Madhe
Titulli : Nje femije i uritur dhe nje misionar, ne Uganda.


http://www.gaxxi.com/hsnksy/hsnksy/gorsel/dosya/1134573720image006.jpg

Era1
26-05-07, 00:46
Ne vitin 1981
Fitues: Manuel Perez Barriopedro
Shteti: Spanje
Titulli : Antonio Tejero Molina, antar i Rojes Civile ne parlament gjate tentatives per grusht shteti.


http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/tamsayfa/50yil/foto/1981.jpg

Era1
26-05-07, 00:47
Ne vitin 1982
Fitues: Robin Moyer
Shteti: USA
Titulli : Pasojat e nje aksioni falangist kristian kunder refugjateve palestinez ne kampin e refugjateve ne Shatila ne Liban.


http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/tamsayfa/50yil/foto/1982.jpg

Era1
26-05-07, 00:48
Ne vitin 1983
Fitues: Mustafa Bozdemir
Shteti: Turqi
Titulli : Kezban Ozer gjen 5 femijet e saj te vdekur mbas termetit ne Koyunoren, Turqi.


http://galeri.milliyet.com.tr/2006/6/551_yilin_en_iyi_fotograflari/23.jpg

Era1
26-05-07, 00:49
Ne vitin 1984
Fitues: Pablo Bartholomew
Shteti: Indi
Titulli : Nje femije i vdekur nga gazi toxik si pasoje e nje avarie ne nje fabrike kimike ne Union Carbide,Indi

http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/tamsayfa/50yil/foto/1984.jpg

Era1
26-05-07, 00:50
Ne vitin 1985
Fitues: Frank Fournier
Shteti: France
Titulli : Omayra Sanchez 12 vjec ka ngecur mes rrenojave te shkaktuara si pasoje e vulkanit Nevado del Ruz. Pas 60 oresh i ngecur aty, humbi ndjenjat dhe vdiq.

http://static.flickr.com/25/50272990_ebbb758dc9_o.jpg

Era1
26-05-07, 00:52
Ne vitin 1986
Fitues: Alon Reininger
Shteti: USA
Titulli :Ken Meeks mbushur me njolla si pasoje e SIDA-s.


http://www.bbc.co.uk/albanian/specials/images/1318_50_photography/3134210_9.jpg

Era1
26-05-07, 00:54
Ne vitin 1987
Fitues: Anthony Suau
Shteti: USA
Titulli :Nje nene ju kerkon forcave te sigurimit qe ti kthejne te birin , i arrestuar gjate protestave per shkak te zgjedhjeve presidenciale ne Korene e Jugut.

http://www.dismalworld.com/im/must_see/unforgettable-photos-14.jpg

Era1
26-05-07, 00:54
Ne vitin 1988
Fitues: David Turnley
Shteti: USA
Titulli :Boris Abgarzyan qan per te birn 17 vjec, i vdekur nga nje termet ne Leninacan, Bashkim Soovjetik (Armeni).

http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/tamsayfa/50yil/foto/1988.jpg

Era1
26-05-07, 00:55
Ne vitin 1989
Fitues: Charlie Cole
Shteti: USA
Titulli : Nje person perballe tankut te ushtrise kineze gjate protestave ne favor te reformave demokratike.

http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/tamsayfa/50yil/foto/1989.jpg

Era1
26-05-07, 00:56
Ne vitin 1990
Fitues: Georges Merillon
Shteti: Jugosllavi
Titulli : Familjaret qajne Elshani Nashim 27 vjec, qe u vra gjate protestave per vendimin ekzekutiv jugosllave per autonomine e Kosoves.

http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/tamsayfa/50yil/foto/1990.jpg

Era1
26-05-07, 00:57
Ne vitin 1991
Fitues: David Turnley
Shteti: USA
Titulli : Ken Kozakiewicz qan per shokun e tij Andy Alaniz, viktime e zjarrit armik ne ditet e fundit te luftes ne Irak.Akoma nuk e dinte ate qe do t'i ndodhte disa vite me vone...


http://img496.imageshack.us/img496/18/19915cl.jpg

Era1
26-05-07, 00:58
Ne vitin 1992
Fitues: James Nachtwey
Shteti: USA
Titulli: Nena ngre trupin e te birit te vdekur nga uria ,ne Somali,per ta varrosur.


http://www.bbc.co.uk/polish/specials/images/1630_50_photography/216370_10.jpg

Era1
26-05-07, 00:59
Ne vitin 1993
Fitues: Larry Towell
Shteti: Canada
Titulli: Femije palestineze tregojne pistoletat e tyre loder ne shenje proteste kunder izraeliteve.

http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/tamsayfa/50yil/foto/1993.jpg

Era1
26-05-07, 01:09
Ne vitin 1994
Fitues: James Nachtwey
Shteti: USA
Titulli:Nje burre i nje grupi etnik , ne Uganda, i ngelur ne kete gjendje si shkak i torturave per dyshime te policise se simpatizonte tutsi-t

http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/tamsayfa/50yil/foto/1994.jpg

Era1
26-05-07, 01:10
Ne vitin 1995
Fitues: Lucian Perkins
Shteti: USA
Titulli: Nje femije refugjat ne autobuz ne Ceceni.


http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/tamsayfa/50yil/foto/1995.jpg

Era1
26-05-07, 01:11
Ne vitin 1996
Fitues: Francesco Zizola
Shteti: Italia
Titulli: Viktima te minave ne Kuito (Angola). Gjate luftes civile ne kete qytet vdiqen dhe ngelen te gjymtuar shume persona.

http://www.bbc.co.uk/czech/specials/images/1643_50_photojournal/21775_11.jpg

Era1
26-05-07, 01:13
Ne vitin 1997
Fitues: Hocine
Shteti: Algjeri
Titulli: Gruaja qan afer spitalit te Zmirlit ne Algjeri , ku kane cuar shume te vdekur dhe te plagosur ne kasaphanen e Bentalhas.

http://img499.imageshack.us/img499/4002/19973vl.jpg

Era1
26-05-07, 01:16
Ne vitin 1998
Fitues: Smith
Shteti: USA
Titulli: Ne funeralin e nje guerilasi shqiptaro kosovar , ne Izbika Kosove,njerzit qetesojne te vene.http://fototapeta.art.pl/IMG/INV-WPP99/awpp8.jpg

Era1
26-05-07, 01:18
Ne vitin 2000
Fitues: Lara Jo Regan
Shteti: USA
Titulli: Amerikane te rangut te ulet. Nje nene mexikane pergatit per te ngrene per femijet e saj.


http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/tamsayfa/50yil/foto/2000.jpg

Era1
26-05-07, 01:19
Ne vitin 2001
Fitues: Erik Refner
Shteti: Danimark
Titulli: Trupi i nje femije afgan duke u pregatitur per funeralin e tij.


http://www2.comune.roma.it/museodiroma.trastevere/images/world_photo_2001.jpg

Era1
26-05-07, 01:20
Ne vitin 2002
Fitues: Eric Grigorian
Shteti: USA
Titulli: I rrethuar nga ushtare dhe te aferm qe pregatisin varret, nje femije shtrengon pantallonat e te atit te vdekur ne termetin e Qazvin ne Iran.


http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/tamsayfa/50yil/foto/2002.jpg

Era1
26-05-07, 01:21
Ne vitin 2003
Fitues: Jean-Marc Bouju
Shteti: France
Titulli: Nje burre me djalin e tij ne nje burg per te burgosurit e luftes ne Najaf, Irak.


http://www.almendron.com/blog/wp-content/images/bouju.jpg

Era1
26-05-07, 01:22
Ne vitin 2004
Fitues: Datta/Reuters
Shteti: India
Titulli: Nje grua duke qare per familjaret e vdekur nga tsunami ne Cuddalore, Tamil Nadu, Indi.


http://fototapeta.art.pl/2005/i/wpp/w11.jpg

Era1
26-05-07, 01:23
Ne vitin 2005
Fitues: Finbarr O'Reilly
Shteti: Kanada
Titulli:Nje nene dhe femije e saj ne nje qender ku haet falas ne Tahoua, Nigeri.


http://mas.lne.es/galeria/img/2006/2/World%20Press%20Photo/116060269243ec71dd3635b8.599706070.jpg

Era1
26-05-07, 01:29
Ne vitin 2006
Fitues: Spencer Platt
Shteti: USA
Titulli: Te rinjte e pasur shikojne shkaterrimet ne lagjet jugore te Beirutit te shkaktuara nga bombardimet izraelite.