PDA

View Full Version : Adelina Ismaili i kthehet skenės muzikore


Dilaver
28-05-07, 02:55
Kėngėtarja Adelina Ismajli ka patur probleme serioze me zėrin, madje prej saj u bė e ditur se do t’i shkėputej pėr njė kohė tė pacaktuar kėngės. Por mė nė fund vjen lajmi i mirė pėr tė. Pasi ėshtė kuruar pėr ftohjen nė fyt nė Chuv Lousanne, Zvicėr dhe ka marrė prej mjekėve pohimin se ėshtė shėruar ajo ėshtė kthyer nė Prishtinė. Mėnjėherė ka nisur nga puna pėr albumin e ri pėr tė cilin do tė bashkėpunojė ngushtė me kėngėtarin Florian Mumajesi. Mesa duket kėngėtarja do tė punojė me dyfish forcė pėr kėtė album, pėr tė hedhur poshtė ēdo zė qė flet ende pėr njė pėrkeqėsim tė zėrit tė saj.

Arkza
28-05-07, 15:22
Auuuuuuuu a ketu koka kan Problemi i saj a !!!
per Qudi pata lexu nje Revist per te vet kishe shkru qe kinse i paska Vdek Gjyshja e dajve dhe mu per kete spo Kenon !!!
e kjo paska pas Problem me Zeri por tek e fundit spo me inetreson per te s'jam Ardhuruse e saj :redface:

AdelinaFan
28-05-07, 16:12
Indira Radic kopjon muziken e kenge Kur femra hakmeret dhe vendon ate ne kengen Tika Tak
Edhe kengetarja e njohur ne ballkan per hite te saja nuk i ka shoetuar kopjimit kete radhe te shqipetareve.
Ajo ne kengen Tika tak ne fillim te muzikes ka zgjedhur melodi te kenges Kur femra hakmeret te cilen e kendon Adelina me kompozim te Virusit.
Ajo ne nje emision ne Tv Pink pati deklaruar se njeh shume mire gjithe estraden ne ballkan e vecanerisht ate shqipetare ku nuk humbi rastin te theksoje se me disa prej tyre ka edhe shoqeri duke mos permend emra.
Nuk do kisha then se Adelinen e kopjojne gjithe , por kisha then se ajo eshte shembull si per estraden tone ashtu edhe per gjithe ne ballkan

AdelinaFan
14-06-07, 11:51
http://img484.imageshack.us/img484/4625/adelinaut6.jpg
Adelina-njė humaniste e fshehur
Tė mėsuar qe ta shohim sikur njė kėngėtare te suksesshme,e cila pushton skenen me energjine dhe,pse tė mos themi,nganjėherė agresivitetin e saj,muajt e fundit,gjatė pauzes qe po bėnte,si duket Adelina ka pasur pune me te mencura sesa vezullimat e spektakleve.Mesohet qe kėngėtarja e mirenjohur ka frekuentuar Spitalin e Prishtinės-Reparti i Femijeve rregullisht,duke ndihmuar ata qe kishin nevojė pėr te.Por njė histori e cila pa medyshje vlen te pėrmendet ėshtė ajo e Dionit te vogėl,i cili vuante nga tumor ne kokė,dhe ne asnjė mėnyrė nuk pranont te futej ne operacion pa prezencen e Adelines.Adelina ishte aty pėr te edhe pas operacionit,se bashku me nėnėn e tij,Dafinen.Siq mėsohet nga burime tona,Dioni 4 vjeqar nuk i bindej as njeriu pa patur Adelinen afėr.Me lutjen e Adelines qe i kishte bėrė stafit te spitalit, tė mos shqetesoheshin ne asnjė mėnyrė pacientet e vegjel ,ēdo gjė kėto ditė ndodhte larg syve te mediave.Ajo qe le tė quditemi ishte se ēdokush pa njė Adeline totalisht ndryshe,njė Adeline e cila ditė e nate pa gjume,vėrtetė dhe me kokefortesi qe te jetė larg objektivave,po bėnte diēka jashtezakonisht humane.Edhepse Dioni 4 vjeqar nuk i perballoi semundjes fatale,Adelina ishte me te deri ne castet e fundit te jetės se tij,dhe me pas pėr te ngushelluar familjen.Neve nuk na iku dot fakti qe,ne rastet e ndryshme qe i shohim ne Spitalin e Prishtinės,dukej qe Adelina ishte ajo qe vuante pėr krijesat me fragjile te njerezimit.Duke ecur korridoreve te spitalit,nganjėherė e perhumbur kur nga dhomat e Repartit vinte ndonjė lajm jo i mirė,shpesh ishte motra e saj Zanfina ajo qe e shoqeronte ne kėtė mision human te cilin Adelina ka nderrmarur duke u munduar ne ēdo moment qe te mbetej larg syve te mediave.
Dhe ne si redaksi i themi Adelines:"Tė qoftė e lumtur jeta,ashtu siē i lumturon ata qe te patėn pranė ne castet e vėshtira te jetės".
In memorian of Dion.
Revista "Miss"
qershor 2007

AdelinaFan
14-06-07, 11:54
http://img484.imageshack.us/img484/4625/adelinaut6.jpg
Adelina-njė humaniste e fshehur
Tė mėsuar qe ta shohim sikur njė kėngėtare te suksesshme,e cila pushton skenen me energjine dhe,pse tė mos themi,nganjėherė agresivitetin e saj,muajt e fundit,gjatė pauzes qe po bėnte,si duket Adelina ka pasur pune me te mencura sesa vezullimat e spektakleve.Mesohet qe kėngėtarja e mirenjohur ka frekuentuar Spitalin e Prishtinės-Reparti i Femijeve rregullisht,duke ndihmuar ata qe kishin nevojė pėr te.Por njė histori e cila pa medyshje vlen te pėrmendet ėshtė ajo e Dionit te vogėl,i cili vuante nga tumor ne kokė,dhe ne asnjė mėnyrė nuk pranont te futej ne operacion pa prezencen e Adelines.Adelina ishte aty pėr te edhe pas operacionit,se bashku me nėnėn e tij,Dafinen.Siq mėsohet nga burime tona,Dioni 4 vjeqar nuk i bindej as njeriu pa patur Adelinen afėr.Me lutjen e Adelines qe i kishte bėrė stafit te spitalit, tė mos shqetesoheshin ne asnjė mėnyrė pacientet e vegjel ,ēdo gjė kėto ditė ndodhte larg syve te mediave.Ajo qe le tė quditemi ishte se ēdokush pa njė Adeline totalisht ndryshe,njė Adeline e cila ditė e nate pa gjume,vėrtetė dhe me kokefortesi qe te jetė larg objektivave,po bėnte diēka jashtezakonisht humane.Edhepse Dioni 4 vjeqar nuk i perballoi semundjes fatale,Adelina ishte me te deri ne castet e fundit te jetės se tij,dhe me pas pėr te ngushelluar familjen.Neve nuk na iku dot fakti qe,ne rastet e ndryshme qe i shohim ne Spitalin e Prishtinės,dukej qe Adelina ishte ajo qe vuante pėr krijesat me fragjile te njerezimit.Duke ecur korridoreve te spitalit,nganjėherė e perhumbur kur nga dhomat e Repartit vinte ndonjė lajm jo i mirė,shpesh ishte motra e saj Zanfina ajo qe e shoqeronte ne kėtė mision human te cilin Adelina ka nderrmarur duke u munduar ne ēdo moment qe te mbetej larg syve te mediave.
Dhe ne si redaksi i themi Adelines:"Tė qoftė e lumtur jeta,ashtu siē i lumturon ata qe te patėn pranė ne castet e vėshtira te jetės".
In memorian of Dion.
Revista "Miss"
qershor 2007

AdelinaFan
14-06-07, 17:41
ADELINA ISMAIJLI Pas sėmundjes pėrgatit rikthiminNachrichtAllgemein


http://www.alba-nights.com/images/news/AdelinaIsmaili.jpg (http://www.megaevent.ch/index.php?news-46)
Kjo eshte fotoja ma e reja e Adelines

Kam arritur nė jetė mė shumė se ē’kam dashur dhe do tė vdes e lumtur qė isha e para”, kėshtu ėshtė shprehur Adelina nė njė nga intervistat e shumta pėr mediat. E vėrtetė, ajo ka qenė e para kėngėtare shqiptare qė ka thyer disa tabu nė Kosovė dhe Shqipėri, ndėrkohė qė ne ishim mėsuar me njė model shabllon nė skenat tona. E kush nuk e mban mend vajzėn lozonjare mė kaēurrela, e cila nuk ishte mė shumė se 14 vjeē kur u shfaq nė skenėn e festivalit. Por nė atė kohė askush nuk mund tė imagjinonte qė vetėm njė vit mė vonė ajo vajzė ēapkėne do tė transformohej nė njė femėr seksi, duke mos ngurruar ta shoqėronte kėngėn me njė striptizė sensuale. Por ajo qė tė ēudit ėshtė fakti se ajo edhe sot vijon tė mbetet njė kėngėtare e veēantė edhe pse konkurrenca ėshtė mjaft e madhe. Adelina quhet fenomeni kosovar pikėrisht pėr risitė dhe ēudirat qė solli nė muzikėn mbarėshqiptare. Gjithmonė ka pasur kuriozitet pėr tė mėsuar sa mė shumė mbi jetėn e saj private, e cila sipas imagjinatės sė tė gjithėve mund tė ishte po aq interesante sa performanca e saj nė skenė, mirėpo Adelina ka ditur tė jetė e rezervuar duke mos bėrė asnjė koment pėr kėtė fakt, duke jua mbajtur antenat ngritur tė gjithėve pėr tėmėsuar tė renė e radhės “Made by Adelina”. Ja si shkruan njė fans i Adelinės nė njė nga forumet shqiptare nė internet: “Ajo ėshtė femra mė seksi shqiptare. Adelina ėshtė yll muzikė, yll arti, yll seksi, yll lirie, yll rebelimi, yll afere, yll i sportit, yll pavarėsie. Adelina Ismajli ka thyer akullin, Adelina ka ēmendur meshkujt...”

Njė koncert 10 mijė euro, absolutisht mė e paguaraAdelina Ismajli mbetet ende nė toplistėn e emrave mė tė paguar nga organizatorėt e koncerteve dhe mė e kėrkuara nga fansat. Asnjė prej kėngėtareve tė reja, qė kanė hyrė nė skenėn muzikore kosovare, e madje edhe nė skenėn shqiptare nuk kanė mundur tė arrijnė nė nivelet e Adelina Ismajlit. Sepse nė ditėn e saj mė tė mirė, kėngėtarja ka arritur tė fitojė deri nė 10 mijė euro nė njė koncert ndėrkohė, qė janė vetė kolegėt e saj shqiptarė, tė cilėt tregojnė se ėshtė e vetmja kėngėtare, pėr tė cilėn sallat dhe lokalet janė tė tejmbushura. Me zėrin e saj tė spikatur e natyrisht edhe pamjen tepėr intriguese Adelina Ismajli ka arritur tė shndėrrohet nė kėngėtaren mė tė kėrkuar, sidomos pėr shqiptarėt e diasporės. U fol se dalja e Genta Ismajlit kishte nisur tė dobėsonte “potencėn” e Adelinės, por nė fakt mėsojmė se shuma, qė paguhet pėr tė pasur Gentėn nė njė koncert ėshtė gati sa gjysma e shumės me tė cilėn paguhet Adelina. As motra e saj e bukur Zanfina nuk ka mundur kurrėsesi deri mė sot, tė arrijė nė nivelet e Adelinės.
http://www.studentet.info/uploads/thumbs/769.jpg

Jeta private, nga meshkujt problematikė tek Alban Skėnderaj

Edhe pse e kyēur mbi jetėn e saj private, ndonjė thashethem ka qarkulluar pėr lidhjet e saj me meshkujt. Ajo vetė ka pohuar se nga vitit 1997 deri nė vitin 2000 ka pasur njė lidhje tė rėndėsishme, por asgjė mė shumė se kaq. Mė pas vetėm ėshtė pėrfolur dhe hamendėsuar pėr lidhje tė ndryshme. Natyrisht duke qenė me banim ne Prishtinė, mediat e Shqipėrisė nuk e kanė pasur tė lehtė qė tė vjelin lajme pėr tė. Por edhe kronikat rozė tė Kosovės nuk kanė ngelur duarkryq. Kėshtu ato e kanė pėrshkruar nė detaje njė natė romantike nė njė bar tė njohur tė Prishtinės, ku kėngėtarja ėshtė parė nė shoqėrinė e Alban Skėnderajt. Madje shkohet mė tutje duke aluduar pėr njė lidhje tė mundshme pasi ēuditėrisht qė tė dy kėngėtarėt janė tėrhequr nga jeta artistike nė tė njėjtėn kohė. Njė tjetėr thashethem vė nė qendėr tė vėmendjes njė tjetėr djalė, qė dikur ka qenė i dashuri i Adelinės, ndėrsa tani thuhet se po shoqėrohet me Nora Istrefin, njė tjetėr kėngėtare bukuroshe dhe e talentuar nga Kosova. Ky lajm ėshtė pak absurd pasi thuhet se tė dy kėngėtaret janė shoqe dhe nuk ka sesi njėra tė shkojė me ish tė dashurin e tjetrės, por megjithatė nuk i dihet, gjithēka ndodh. Ndėrkohė njė lajm tronditės tjetėr nga Prishtina na bėn me dije se njė natė, kur nė njė kazino ka ndodhur njė vrasje, Adelina ka qenė e shoqėruar me njėrin nga autorėt e kėsaj vrasjeje. Nuk kemi pasur asnjė mundėsi pėr ta konfirmuar kėtė lajm. Shpresojmė qė nė njė intervistė tė afėrt me kėngėtaren, hamendėsimet dhe lajmet e pakonfirmuara, tė marrin pėrgjigje.

Gjithnjė e mė rrallė me krijime tė reja

Ka lėvruar pothuajse tė gjitha gjinitė e muzikės, pop, rok, folk... Ka prekur tė gjitha temat e mundshme nė tekstet e saj, duke i shokuar tė gjithė me tė papritura. Po paraqitja skenike? E veshur nga koka tek kėmbėt kur kėndon strofėn dhe sapo vjen refreni, tė gjitha rrobat nė tokė duke u shfaqur me tė brendshme qė nxjerrin nė pah format e saja marramendėse. Njė vajzė e bukur, trendy, qė u bė model pėr shumė vajza por sidomos pėr kėngėtaret e reja. Edhe pse ka filluar tė nxjerrė gjithnjė e mė rrallė njė kėngė tė re, gjithsesi ajo arrin menjėherė tė tėrheqė vėmendjen e tė gjithėve.

E vėrteta e sėmundjes


Eshtė parė pėr herė tė fundit nė skenė nė koncertin e Vitit tė Ri dhe mė pas asnjė dalje e saj nė publik, asnjė turne, madje thuhet se kėngėtarja ka anuluar disa kontrata me mjaft leverdi. Sipas burimeve tona nė Prishtinė, thuhet se Adelina ka marrė ftohje nė mushkėri dhe situata ėshtė rėnduar pasi ajo pi shumė cigare si dhe tepron me pijen. Tani mjeku i ka ndaluar rreptėsisht jo vetėm cigaren, por ai kontrollon edhe dietėn e saj. Thuhej gjithashtu qė kėngėtarja ishte pėr kura nė Turqi, nė Zvicėr, dikush tjetėr aludon se mund tė jetė shtatzėnė, por e kontaktuar nė telefon nga redaksia, e ėma na pohoi se ajo ėshtė nė Prishtinė, nė fshat tek daja i saj. E pyetur nėse ėshtė e vėrtetė qė e bija do tė tėrhiqet nga kėnga, ajo na u pėrgjigj: “Nuk e ka menduar asnjėherė, madje tani po pėrgatitet pėr klipin e ri dhe sė shpejti do tė jetė nė skenė.” Gjithashtu e ėma e mohon faktin se e bija ėshtė e sėmurė duke mos dhėnė mė shumė detaje rreth fjalėve qė qarkullojnė nė media dhe ambientet artistike.

Pamje gjithnjė e mė seksi

http://www.albashow.com/foto/adelina/adelina4.jpg

Nė daljet e saj tė para, krahas cilėsive tė tjera, tė binin nė sy flokėt e bollshėm kaēurrela. Nė pėrpjekje pėr tė qenė gjithnjė ndryshe, Adelina ka eksperimentuar shumė me flokėt e saj, ka qenė e para qė ka pėrdorur gėrsheta extention qė mė pas u bėnė modė. Ndėrsa sot thuhet se kėngėtarja e ka aq pisk me flokėt sa ėshtė detyruar tė pėrdorė paruke. Nuk e dimė sa e vėrtetė ėshtė, pasi nuk kemi mundėsi ta konfirmojmė. Kur ende 14 vjeē dhe tejet e imėt kėndonte “Mos ma gjuj diellin me gurė”, nuk kishte asgjė seksi nė pamjen e saj, pėrveē lirshmėrisė nė skenė qė nuk e kishte pasur asnjė kėngėtare tjetėr. As buzė tė mėdha, as vetull me njė tė ēarė nė mes (ishte nė fakt Adelina ajo qė solli kėtė lloj vetulle nė modėhttp://www.megaevent.ch/include/images/smiles/5.gif as mollėza tė kėrcyera e as fizik seksi. Por vajza ēapkėne njė vit mė pas do tė shfaqej me njė pamje mė seksi. Edhe pse natyra i ka falur njė trup elegant, ajo ėshtė aq e fiksuar mbas trupit tė hollė dhe mban dietė vazhdimisht pėr tė mos shtuar asnjė gram.