PDA

View Full Version : Lazanja (lasagna)


drytty
31-05-07, 20:36
Eshte nje nga pjatat me te njohur te tradites bolognese.
Per 4 PERSONA;
VESHTIRESIA :MESATARE
Koha e pergaritjes;50 min
Ingredienti:
Lasagna Barilla(kur nuk keni kohe ti pergatitni mund ti bleni fare kollaj ne supermarket)
800 gr qumesht
Ragu te pergatitur me ;qepe,mish i grire ,salse e ereza
40 gr gjalp
40 gr miell 00'
40 gr djathe te grire
kripe

Pergatitja e beshameles.
Shkrijme gjalpin,hedhim miellin,hedhim qumeshtin dhe e perziejme per te mos lejuar formimin e kokrrave.I hedhim kripe,dhe e leme te ziej per disa min. (ose mund t'a blimi te gatshme dhe kurse kohe)


Lyejme Tepsine me gjalpin e ngelur,hedhim nje shtrese me ragu dhe beshamela nje shtrese te petave Lasagna Barilla ku i leme vetem 30 sek ne uje te nxehte e te kripur.Sepse po ti leme 5 MIN,ngjiten...
Fillojme te njejtin proçes deri ne 5 shtresa max.Ne fund ,siper hedhim djathin e ngrire.
E veme ne furre per 20 min,ne 200/220°C.
Psi e nxjerrim nga furra,e leme 10 min ,pastaj fillojme ta ndajme ne pjata.


Pjata eshte gati.
JU BEFTE MIRE:
Edhe pse çdo kush ka metoden e saj te gatimit.
Kjo eshte ajo e imja.
Shpresoj t'ju pelqeje.

http://www.laartgirls.com/blogs/tk/archives/lasagna.jpg

Era1
31-05-07, 20:55
Une tek salca shtoj edhe karrota te grira(dmth kur e pregatis) dhe beshamelen ja hedh siper (dmth nje shtrese vetem) kur e fus ne furre , kurse brenda i hedh copa djathi (mozzarella). 10 minuta perpara se ta heq nga furri i hedh pak djath te grire (ose copa mozzarelle).

Albanian
01-06-07, 04:05
nuk e duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

nje here kam provu edhe ma kurrrrrrrrrrrr nuk mundem

(biberi i kuq) me ben me vjelllllll

emine
28-10-12, 20:16
nuk e duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

nje here kam provu edhe ma kurrrrrrrrrrrr nuk mundem

(biberi i kuq) me ben me vjelllllll

Me siguri ke provu ndonje lazanje te konzervune qe e ke nxe ne microwelle:biggrin:
I thuaj nje mame Italiane te pergadis nje Lasanje dhe do mendojshe ndryshe:biggrin:

e_martumja
28-10-12, 20:18
Me siguri ke provu ndonje lazanje te konzervune qe e ke nxe ne microwelle:biggrin:
I thuaj nje mame Italiane te pergadis nje Lasanje dhe do mendojshe ndryshe:biggrin:

edhe une e marroj vete pa dyshim qe eshte mija her ma e mire se ato te gatshme qe mund ti blen.