PDA

View Full Version : Abba


Elina
02-06-07, 12:21
Njera nder grupet me te degjuara te asaj kohe,vitet e 70-ta pa dyshim ka qene edhe grupi i mirenjohur ABBA...

Nje bend mjaft i sukseseshem,me kenge qe ne ate kohe kane qene hite te medha...dhe sidomos me kengetare mjaft simpatike...


Agnetha Fatstkog, e lindur me 05.04.1950

Bjorn Ulvaeus, i lindur me 25.04.1945

Benny Andersson,i lindur me 16.12.1946

Anni-Fred Lyngstad(Frida),e lindur me 15.11.1945


Ne fillim te viteve te 70-ta eshte formuar ky bend. Kater kengetar nga Suedia,me nje vokal te shkelqyeshem, me kenge qe edhe sot jane te degjuara nga adhurues te panumert...


Fama e tyre filloi pikerisht me pjasemarrjen ne kengen e Eurovizionit ne vitin 1974, me kengen e titulluar "WATERLOO"

Kenget me te sukseseshme te ketij bendi kane qene:FERNANDO,S.O.S ,TAKE A CHANCE ON ME, pastaj kenga mjaft e degjuar "DANCING QUEEN" etj...

http://bennyhills.fortunecity.com/conolly/27/abba31.jpgKengen qe e degjoj 7-8 here me rradhe e qe nuk me merzitet eshte --->The winer takes it all" :biggrin:http://www.youtube.com/watch?v=xK3mVxGfzPY

Elina
02-06-07, 12:24
http://www.youtube.com/watch?v=7GFpMb0sOaw

Elina
02-06-07, 12:26
http://www.youtube.com/watch?v=ZbGgYh1ErIQ

Elina
02-06-07, 12:29
http://www.youtube.com/watch?v=hskKIsf-PAg

Elina
02-06-07, 12:31
http://www.youtube.com/watch?v=cjt7eU88xUA

Elina
02-06-07, 12:34
http://www.youtube.com/watch?v=wR6H-LfKOpk

Elina
02-06-07, 12:37
http://www.youtube.com/watch?v=wKDdaVRNGwE

Elina
02-06-07, 12:40
http://www.youtube.com/watch?v=pwrwBDycQFs

Elina
02-06-07, 12:44
http://www.youtube.com/watch?v=I9g2EO2HxEw

Zero Cool
02-06-07, 13:00
http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/film/1176574553_abba__dancing.jpg


http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/film/1176574553_abba__money.jpgShkarko:


http://rs136.rapidshare.com/files/25920590/ABOUT-SEXXX.COM_abba.rar

Zero Cool
02-06-07, 13:07
http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/film/1172026714_abbagold_greatest_hitsfr.jpg


Label: Polar Music International AB
Country: Sweden
Released: 21 Sep 1992
Genre: Electronic
Style: Disco
Tracklisting:
01. Dancing Queen (3:51)
02. Knowing Me, Knowing You (4:01)
03. Take A Chance On Me (4:04)
04. Mamma Mia (3:32)
05. Lay All Your Love On Me (4:34)
06. Super Trouper (4:12)
07. I Have A Dream (4:42)
08. The Winner Takes It All (4:54)
09. Money, Money, Money (3:06)
10. S.O.S. (3:20)
11. Chiquitita (5:24)
12. Fernando (4:13)
13. Voulez Vous (5:09)
14. Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight) (4:50)
15. Does Your Mother Know (3:13)
16. One Of Us (3:55)
17. The Name Of The Game (4:51)
18. Thank You For The Music (3:49)
19. Waterloo (2:48)


Download: ABBA - Gold

http://rapidshare.com/files/17389032/ABOUT-SEXXX.COM_ABBA_Gold.rar

Arkza
02-06-07, 13:36
Elina Pershndetje ne teme , me ka pelqu shume edhe mua kenga e pare si ty dhe e kam ngu sepaku 10 here , veq kisha past deshir perkthy kenge e para nese dikus ka mundesi ! ?

Elina
02-06-07, 13:41
Elina Pershndetje ne teme , me ka pelqu shume edhe mua kenga e pare si ty dhe e kam ngu sepaku 10 here , veq kisha past deshir perkthy kenge e para nese dikus ka mundesi ! ?


Faleminderit Arkza... paskemi shije te njejte ...:wink:


E sa per perkthim,nuk kisha pritu po ndashta kisha be ndonje gabim, keshtu qe ndashta dikush tjeter qe e din gjuhen me mire se une mundet me e be...:smile:

Zero Cool
02-06-07, 13:43
Sa po paguni ??

Arkza
02-06-07, 13:48
Faleminderit Arkza... paskemi shije te njejte ...:wink:


E sa per perkthim,nuk kisha pritu po ndashta kisha be ndonje gabim, keshtu qe ndashta dikush tjeter qe e din gjuhen me mire se une mundet me e be...:smile:Auuuuuuuuuu Elina s'mundesh me marre me mende se jam knaqe por edhe disi jam pikllu !!! diqka ajo Teksi , muzika, kenga mi kujtun shume sene nga e kaluara .
sa per kthim ska problem te flm shume per Kthim -pergjegjen se e gjeje un dikun e ma perkthen :wink:

Arkza
02-06-07, 13:51
Sa po paguni ??per ty a !!!!
ma merre mendja se boll i kie nga un 00.01 cent :tongue:

A po ma Perkthen ate Kenge a jo !?

Zero Cool
02-06-07, 13:54
per ty a !!!!
ma merre mendja se boll i kie nga un 00.01 cent :tongue:

A po ma Perkthen ate Kenge a jo !?
e per at qmim gjeje dikend tjeter , sorry :biggrin:

instruktori
02-06-07, 16:03
Elina e nderuar po valla ja din renin bre ty te lumte
Te pergezoj per kete tem qe po na pikthen para disa viteve

Respekt per ju

Arkza
02-06-07, 16:16
e per at qmim gjeje dikend tjeter , sorry :biggrin:Uhhhhhhhh qka ki fol :redface: kjo ishe arsyja e ketij Qmimit veq e veq ta Refuzojshe ! ngase nga ti sdua asgje fare :redface: :tongue:

Linka_pz
02-06-07, 18:58
Pershendtje Elina te uroj per temen , me ka pelqyer shume...
ABBA jan nder grupet e pelqyera nga ana ime !

Elina
02-06-07, 20:20
Me vjen mire qe ju kan pelqyer kenget e perzgjedhura...Linka dhe Instruktori...:smile:http://www.youtube.com/watch?v=kQ8nZeOreWw

Elina
02-06-07, 20:37
http://www.youtube.com/watch?v=orO9E7fC0mo

Elina
02-06-07, 20:43
http://www.youtube.com/watch?v=orO9E7fC0mo

Elina
03-06-07, 02:56
http://www.youtube.com/watch?v=YIETc5GiNNc

Zero Cool
03-06-07, 15:21
Uhhhhhhhh qka ki fol :redface: kjo ishe arsyja e ketij Qmimit veq e veq ta Refuzojshe ! ngase nga ti sdua asgje fare :redface: :tongue:


O K

Arkza
03-06-07, 15:25
O K


Ok paq me thes :tongue: