PDA

View Full Version : Shtesa dhe ndryshime per TVSH.


Era1
05-06-07, 22:32
LIGJ

Nr.9712, datė 16.4.2007PĖR DISA NDRYSHIME DHE SHTESA NĖ LIGJIN NR.7928, DATĖ 27.4.1995 “PĖR TATIMIN MBI VLERĖN E SHTUAR”, TĖ NDRYSHUAR
Nė mbėshtetje tė neneve 78, 83 pika 1 dhe 155 tė Kushtetutės, me propozimin e Kėshillit tė Ministrave,KUVENDI

I REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖVENDOSI:
Nė ligjin nr.7928, datė 27.4.1995 “Pėr tatimin mbi vlerėn e shtuar”, tė ndryshuar, bėhen kėto ndryshime dhe shtesa:Neni 1
Pika 3 e nenit 20 “Toka dhe ndėrtesat” ndryshohet si mė poshtė:

“3. Dhėnia me qira e ndėrtesave ėshtė furnizim i pėrjashtuar, pėrveē rasteve:

a) tė dhėnies me qira pėr njė periudhė jo mė shumė se dy muaj;

b) tė strehimit nė hotele ose vende pushimi.”.Neni 2
Neni 22 “Banka e Shqipėrisė” ndryshohet si mė poshtė:“Neni 22


BankatFurnizimi i arit nga Banka e Shqipėrisė dhe bankat e nivelit tė dytė, si dhe i bankėnotave dhe i monedhave nga Banka e Shqipėrisė ėshtė furnizim i pėrjashtuar.”.Neni 3
Pas pikės 4 tė nenit 26 “Importimi i mallrave” shtohen pikat 5 e 6 me kėtė pėrmbajtje:

“5. Vlera e tatueshme pėr arin e pėrpunuar, tė importuar, pėrcaktohet sipas pikave 3 e 4 mė lart, pa pėrfshirė vlerėn e arit tė pėrdorur si lėndė e parė. Mėnyra e llogaritjes sė vlerės sė arit tė pėrdorur si lėndė e parė pėrcaktohet me udhėzim tė Ministrit tė Financave, nė zbatim tė kėtij ligji. 6. Operatorėt e telefonisė celulare do tė vazhdojnė tė ofrojnė shėrbimet e tyre pėr tė gjitha kartat SIM dhe numrat IMEI tė aparateve celulare, qė janė nė pėrdorim nė datėn 1 tetor 2007. Me hyrjen nė fuqi tė kėtij ligji, duke filluar nga data 1 tetor 2007, operatorėt e telefonisė celulare do tė ofrojnė shėrbimet e tyre vetėm pėr numrat IMEI tė aparateve celulare, pėr tė cilat importuesit apo zotėruesit e tyre kanė ndjekur procedurėn e mėposhtme:

a) importuesit e aparateve telefonike celulare, nė ēastin e deklarimit dhe tė pagesės sė detyrimeve fiskale pranė shėrbimit doganor, duhet tė deklarojnė edhe listėn e numrave IMEI tė aparateve tė importuara;b) individėt, tė cilėt, nė ēastin e hyrjes nė doganė, zotėrojnė aparate celulare, qė futen pėr herė tė parė nė Shqipėri, vlera e tė cilave ėshtė mbi minimumin e patatueshėm, tė vendosur me ligj, ndjekin tė njėjtėn procedurė si nė shkronjėn “a” tė kėsaj pike;

c) individėt, tė cilėt, nė ēastin e hyrjes nė doganė, zotėrojnė aparate celulare, qė futen pėr herė tė parė nė Shqipėri, vlera e tė cilave ėshtė nėn minimumin e patatueshėm, tė vendosur me ligj, duhet tė plotėsojnė dhe tė dorėzojnė pranė shėrbimit doganor njė deklaratė individuale pėr numrin IMEI tė aparatit telefonik celular.

Shėrbimi doganor njofton zyrtarisht operatorėt e telefonisė celulare pėr numrat IMEI, tė deklaruar nga importuesit dhe individėt, nė pėrputhje me shkronjat “a”, “b” dhe “c” tė kėsaj pike. Forma e deklarimit tė numrave IMEI nga importuesit dhe individėt pėrcaktohet me udhėzim tė Ministrit tė Financave.”.Neni 4
Pas nenit 27/1 shtohet neni 27/2 me kėtė pėrmbajtje:“Neni 27/2


Furnizimi i arit tė pėrpunuarVlera e tatueshme e arit tė pėrpunuar, tė furnizuar brenda vendit, nuk pėrfshin vlerėn e arit tė pėrdorur si lėndė e parė. Mėnyra e llogaritjes sė vlerės sė arit, tė pėrdorur si lėndė e parė, pėrcaktohet me udhėzim tė Ministrit tė Financave.”.Neni 5
Pika 8 e nenit 36 “Faturat” shfuqizohet.Neni 6
Ky ligj hyn nė fuqi 15 ditė pas botimit nė Fletoren Zyrtare.Shpallur me dekretin nr.5287, datė 8.5.2007 tė Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, Alfred Moisiu

Era1
27-06-07, 19:37
UDHĖZIM

Nr.3, datė 26.2.2007PĖR DISA SHTESA DHE NDRYSHIME NĖ UDHĖZIMIN NR.3, DATĖ 30.1.2006 TĖ MINISTRIT TĖ FINANCAVE "PĖR TATIMIN MBI VLERĖN E SHTUAR"Nė mbėshtetje tė nenit 102 pika 4 tė Kushtetutės dhe nė zbatim tė ligjit nr.7928, datė 27.4.1995 "Pėr tatimin mbi vlerėn e shtuar", i ndryshuar, Ministri i FinancaveUDHĖZON:1. Nė pėrmbajtjen e udhėzimit nr.3, datė 30.1.2006 tė Ministrit tė Financave, nė pikėn 16.1 "Rimbursimi i eksportuesve", bėhen shtesat dhe ndryshimet si vijon:

- Nė pėrmbajtjen e paragrafit tė parė, nėnparagrafėt e dytė, tė tretė dhe tė katėrt shfuqizohen.

- Nė pėrmbajtjen e paragrafit tė parė, mbas nėnparagrafit tė parė, shtohet njė nėnparagraf me pėrmbajtjen si vijon:

"Teprica kreditore, qė kėrkohet si e rimbursueshme, duhet tė jetė mė shumė se 400.000 lekė.".

- Paragrafi i dytė shfuqizohet.

- Mbas paragrafit tė pestė, shtohen dy paragrafė me kėtė pėrmbajtje:

"Eksportuesve me risk zero, pėr shumat deri nė 400.000 lekė, rimbursimi u bėhet nė mėnyrė automatike, me paraqitjen e kėrkesės nė degėn e tatimeve.

Pėr kategoritė e tjera, rimbursimi i eksportuesve bėhet brenda 30 ditėve nga data e paraqitjes sė kėrkesės sė tyre.".

2. Ky udhėzim hyn nė fuqi me botimin nė Fletoren Zyrtare.MINISTRI I FINANCAVE

Ridvan Bode

Era1
27-06-07, 19:42
UDHEZIM

Nr.8, datė 5.6.2007Pėr njė ndryshim nė udhėzimin nr.3, datė 30.1.2006 “Pėr tatimin

mbi vlerėn e shtuar”Nė mbėshtetje tė nenit 102 pika 4 tė Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė, si dhe nė zbatim tė ligjit nr.7928, datė 27.4.1995 “Pėr tatimin mbi vlerėn e shtuar”, tė ndryshuar, Ministri i FinancaveUdhėzon:Nė udhėzimin nr.3, datė 30.1.2006 “Pėr tatimin mbi vlerėn e shtuar” bėhen kėto ndryshime:

1. Nė pikėn 1.1 “Detyrimi pėr tė kėrkuar regjistrimin”, paragrafi i parė shfuqizohet dhe zėvendėsohet me paragrafin e formuluar si mė poshtė:

“ Ēdo person fizik apo juridik qė zhvillon veprimtari ekonomike, qarkullimi i tė cilit tejkalon apo parashikohet tė tejkalojė 8 milionė lekė pėr njė vit kalendarik, ose do tė kryejė veprimtari nė fushėn e importit, detyrohet tė kėrkojė tė regjistrohet.”.

2. Pika 7.9.3 “Skema e shtyrjes sė pagesės sė TVSH-sė”, shfuqizohet dhe zėvendėsohet me pikėn 7.9.3 tė formuluar si mė poshtė:

“7.9.3 Skema e shtyrjes sė pagesės sė TVSH.

Me ligjin nr.9597, datė 27.7.2006, ndryshohet pika 2.1 e nenit 26 tė ligjit nr.7928, datė 27.4.1995 “Pėr tatimin mbi vlerėn e shtuar”. Pėr makineritė dhe pajisjet e importuara nga personat e tatueshėm, nė funksion tė veprimtarisė sė tyre ekonomike, pavarėsisht llojit tė saj, zbatohet skema e shtyrjes sė pagesės sė TVSH-sė pėr njė periudhė deri nė gjashtė muaj, sipas sė cilės TVSH-ja nuk paguhet nė doganė nė ēastin e importit.

I. Skema e shtyrjes sė pagesės sė TVSH-sė pėr importimin e makinerive e tė pajisjeve.

Kjo skemė zbatohet pėr makineritė dhe pajisjet e importuara nga personat e tatueshėm, tė regjistruar si tatimpagues tė tatimit mbi vlerėn e shtuar. Kusht ėshtė qė importi i kryer tė jetė nė funksion tė veprimtarisė ekonomike tė personit tė tatueshėm dhe nuk kushtėzohet nga lloji i saj.

Pėrsa i pėrket kuptimit tė termave, jepen pėrcaktimet e mėposhtme:

- “Makinė”, ēdo konstruksion, i krijuar prej njeriut, qė, duke marrė energji nė njė formė tė pėrshtatshme dhe udhėzimet e duhura, ėshtė nė gjendje tė kryejė punė.

-“Linjė teknologjike”, tėrėsia e makinerive, pajisjeve dhe instalimeve tė ndryshme, tė lidhura ndėrmjet tyre, qė bėjnė tė mundur realizimin e njė procesi teknologjik.

- “Proces teknologjik”, tėrėsia e metodave, qė duhen tė ndiqen, hap pas hapi, pėr tė bėrė tė mundur arritjen e qėllimit, pėr tė cilin bėhet investimi pėrkatės.

- “Pajisje”, pajisjet dhe aparaturat, qė shėrbejnė si plotėsuese tė makinerive dhe qė ndihmojnė pėr funksionimin e rregullt tė tyre, si dhe pėr matjen dhe kontrollin e parametrave tė punės.

1.1 Kushte tė pėrgjithshme

Pagesa e TVSH-sė shtyhet deri nė gjashtė muaj nga ēasti i kryerjes sė importit.

Ky afat mund tė jetė mė i shkurtėr, kur:

- nga vetė personi i tatueshėm, kėrkohet tė bėhet pagesa nė njė ēast mė tė hershėm se mbarimi i periudhės gjashtėmujore;

- personat e tatueshėm importojnė makineri me qėllim shitjen e tyre te persona tė tretė. Pagesa e TVSH-sė nga kėta persona shtyhet deri nė periudhėn tatimore (muajin) nė tė cilėn bėhet edhe shitja e makinerive.

Personi i tatueshėm, pėrfitues i kėsaj skeme, paraqet nė organin doganor dokumentacionin e nevojshėm justifikues, shoqėrues tė makinerive e pajisjeve tė importuara, bazuar nė kėrkesat e legjislacionit doganor.

Vlera e tatueshme e makinerive dhe e pajisjeve tė importuara pėrcaktohet nė pėrputhje me dispozitat e legjislacionit, doganor dhe tatimor, pavarėsisht nėse makineritė e pajisjet e importuara janė apo jo tė taksueshme me taksa doganore. Kjo vlerė pėrfshin, gjithashtu:

a) shpenzimet e transportit e tė sigurimit dhe shpenzimet e tjera, tė pėrfshira nė importimin e makinerive e tė pajisjeve, deri nė ēastin e hyrjes nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė;

b) tarifat, taksat dhe detyrimet e pagueshme, si pasojė e eksportimit tė kėtyre makinerive e pajisjeve nga shtete, prej tė cilave ato eksportohen, apo tė pagueshme si rezultat i importimit tė tyre, pėrveē TVSH-sė sė pagueshme.

Organi doganor, pasi pėrcakton vlerėn e tatueshme tė makinerive dhe tė pajisjeve, me tė gjitha elementet pėrbėrėse tė saj, zbaton mbi kėtė vlerė shkallėn tatimore tė TVSH-sė, e cila ėshtė nė fuqi nė ēastin e importimit tė makinerive e pajisjeve.

TVSH-ja e llogaritur nga organi doganor nuk paguhet nga personi i tatueshėm nė ēastin e zhdoganimit tė makinerive e pajisjeve tė importuara; ajo paguhet nga personi i tatueshėm importues, brenda gjashtė muajve nga ēasti i importimit tė makinerive dhe pajisjeve. Pagesa e saj bėhet pėr llogari tė degės doganore, ku janė kryer procedurat e importit.

1.2 Personat e tatueshėm importues

a) persona qė importojnė makineri e pajisje, pėr investim pėr veprimtarinė e tyre

Nė ēastin e importit tė makinerive e pajisjeve pėr t’u investuar, personit tė tatueshėm qė importon pėr tė investuar, i lėshohet deklarata doganore (DAV) e importit (IM4) me njė numėr regjistrimi R. Nė kutinė nr.37 tė DAV-it, ėshtė vendosur kodi shtesė 991 pėr (shtyrjen e pagesės sė TVSH-sė pėr makineri e pajisje).

Nė kutinė nr.47 (llogaritja e detyrimeve) tė DAV-it, kolona MP, nė zėrin TVSH shėnohet 2, qė nėnkupton mospagimin e TVSH-sė nė ēastin e importimit. Kėshtu nė totalin e detyrimeve qė duhen paguar paraqitet vetėm shuma e detyrimeve doganore.

Nė momentin e pagesės sė TVSH-sė printohet DAV-i, versioni i fundit i deklaratės, e cila ka tė njėjtin numėr regjistrimi R dhe nė kutinė 37 do tė jetė kodi shtesė 003 pėr (pagesėn e TVSH-sė pėr makineri e pajisje pėr investime).

Nė kutinė nr.47 (llogaritja e detyrimeve) tė DAV-it, kolona MP, nė zėrin TVSH shėnohet 1, qė nėnkupton pagimin e TVSH-sė.

Ky dokument, versioni i fundit, ėshtė edhe dokumenti justifikues i importit i vlefshėm pėr regjistrimet e mėtejshme pėr efekt tė TVSH-sė.

Data e pagesės sė TVSH-sė nė doganė, e paraqitur nė dokumentin justifikues qė pėrmendėm, pėrcakton edhe periudhėn tatimore (muajin), nė tė cilėn pesoni i tatueshėm e regjistron (vetėm pėr qėllim tė mbajtjes sė dokumentacionit pėr TVSH) dhe deklaron TVSH-nė si tė zbritshme pranė organeve tatimore.

Regjistrimi nė librin e blerjeve tė TVSH-sė, i vlerės sė makinerive e pajisjeve, si dhe TVSH-sė sė zbatuar nė import, bėhet nė periudhėn tatimore (muajin), qė ėshtė paguar TVSH-ja nė import.

Pėr ēdo regjistrim vendoset dukshėm, nė ēastin e kryerjes sė importit, shėnimi “Import me shtyrje pagese tė TVSH-sė, referuar deklaratės doganore nr.____/datė____”.

Nė formularin e deklarimit dhe tė pagesės sė TVSH-sė, tė kėsaj periudhe tatimore, vlera e tatueshme e makinerive dhe e pajisjeve dhe TVSH-ja, e llogaritur dhe e paguar pėr importin e tyre, raportohen pėrkatėsisht nė rubrikat e importit (14) dhe (15).

b) Personat e tatueshėm, qė importojnė makineri pėr t’i shitur

Kėta persona nuk paguajnė TVSH nė doganė pėr makineritė e pėrcaktuara nė aneksin, qė i bashkėlidhet vendimit tė Kėshillit tė Ministrave nr.559, datė 16.8.2006.Personat e tatueshėm, qė importojnė makineri pėr furnizimin e personave tė tretė, kanė tė drejtė tė pėrfitojnė nga skema e shtyrjes sė pagesės sė TVSH-sė deri nė periudhėn tatimore (muajin), nė tė cilin bėjnė shitjen e tyre, por jo mė vonė se gjashtė muaj nga ēasti i importimit.

Nė ēastin e importit tė makinerive, personit tė tatueshėm i lėshohet deklarata doganore (DAV) e importit (IM4) me njė numėr regjistrimi R. Nė kutinė nr.37 tė DAV-it ėshtė vendosur kodi shtesė 992 pėr (shtyrjen e pagesės sė TVSH-sė sė makinerive pėr shitje).

Nė kutinė nr.47 (llogaritja e detyrimeve) tė DAV-it, kolona MP, nė zėrin TVSH shėnohet 2, qė nėnkupton mospagimin e TVSH-sė nė ēastin e importimit. Kėshtu nė totalin e detyrimeve qė duhen paguar praqitet vetėm shuma e detyrimeve doganore.

Nė tė njėjtėn periudhė tatimore (muaj) kur personi i tatueshėm shet makineritė e importuara, detyrohet tė paguajė TVSH-nė, pėr importin e tyre, nė degėn e doganės ku ėshtė bėrė importi.

Nė momentin e pagesės sė TVSH-sė printohet DAV-i, versioni i fundit i deklaratės e cila ka tė njėjtin numėr regjistrimi R dhe nė kutinė 37 do tė jetė kodi shtesė 004 pėr (pagesėn e TVSH-sė pėr makineri pėr t’u shitur).

Nė kutinė nr.47 (llogaritja e detyrimeve) tė DAV-it, kolona Mp, nė zėrin TVSH shėnohet 1, qė nėnkupton pagimin e TVSH-sė.

Ky dokument, versioni i fundit, ėshtė edhe dokumenti justifikues i importit i vlefshėm pėr regjistrimet e mėtejshme pėr efekt tė TVSH-sė.

Data e pagesės sė TVSH-sė nė doganė, e paraqitur nė dokumentin justifikues qė pėrmendėm, pėrcakton edhe periudhėn tatimore (muajin), nė tė cilėn personi i tatueshėm e regjistron (vetėm pėr qėllim tė mbajtjes sė dokumentacionit pėr TVSH) dhe deklaron TVSH-nė si tė zbritshme pranė organeve tatimore.

Regjistrimi nė librin e blerjeve tė TVSH-sė, i vlerės sė makinerive e pajisjeve, si dhe TVSH-sė sė zbatuar nė import, bėhet nė periudhėn tatimore (muajin), qė ėshtė paguar TVSH-ja nė import.

Pėr ēdo regjistrim vendoset dukshėm, nė ēastin e kryerjes sė importit, shėnimi “Import me shtyrje pagese tė TVSH-sė, referuar deklaratės doganore nr.____/datė____”.

Nė formularin e deklarimit dhe tė pagesės sė TVSH-sė, tė kėsaj periudhe tatimore, vlera e tatueshme e makinerive dhe TVSH-ja, e llogaritur dhe e paguar pėr importin e tyre, raportohen pėrkatėsisht nė rubrikat e importit (14) dhe (15).

c) Personat qė importojnė pajisje me qėllim pėr t’i shitur

Pėr importin e pajisjeve me qėllim shitjeje nuk zbatohet skema e shtyrjes sė pagesės sė TVSH-sė.

Nė ēastin e importit tė pajisjeve, bėhet edhe pagesa e TVSH-sė nė doganė lidhur me kėtė import.

Regjistrimet e mėtejshme bėhen njėlloj si ato tė importeve tė zakonshme tė mallrave.

(vazhdon)

Era1
27-06-07, 19:42
3. Pika 7.12 “Importuesit e vegjėl” shfuqizohet.

4. Paragrafi i dytė i shkronjės a, nė pikėn 15.2, shfuqizohet dhe zėvendėsohet me paragrafin e formuluar si mė poshtė:

“Me autorizim me shkrim nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve, kur gazoili i domosdoshėm pėr tė ushtruar veprimtari ekonomike zė njė peshė tė konsiderueshme nė shpenzimet e bėra nga personi i tatueshėm. Nė kėtė rast personi i tatueshėm paraqet kėrkesė me shkrim nė degėn pėrkatėse tė tatimeve. Kėrkesa shoqėrohet me tė dhėnat e nevojshme pėr tė gjykuar mbi situatėn tatimore tė personit tė tatueshėm, si konsumi mesatar mujori i gazoilit, inventari i makinerive ose mjeteve tė transportit, pagesa e taksave pėr makineritė dhe mjetet e transportit, pagesa e detyrimeve tė tjera tatimore (TVSH, tatim mbi fitimin) pėr vitin nė tė cilin bėhet kėrkesa dhe vitin paraardhės, si dhe njė vėrtetim pėr shlyerjen e tė gjitha detyrimeve tatimore dhe kontributet nga dega e tatimeve ku personi ėshtė regjistruar.

Kėrkesa sė bashku me dokumentet shoqėruese dėrgohet nga personi i tatueshėm nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Tatimeve. Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve brenda 30 ditėve nga data e protokollimit tė kėrkesės, lėshon ose jo autorizmin pėr lejimin e kreditimit dhe e dėrgon atė zyrtarisht, njė kopje nė adresė tė personit tė tatueshėm dhe njė kopje degės sė tatimeve ku personi i tatueshėm ėshtė regjistruar. Autorizimet e lėshuara nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve evidentohen nė njė regjistėr tė veēantė.”.

5. Ky udhėzim hyn nė fuqi me botimin nė Fletoren Zyrtare.Ministri i Financave

Ridvan Bode