PDA

View Full Version : Muzika shqiptare plot ‘dashuri dhe drama’


Arb
06-06-07, 03:41
Muzika shqiptare plot ‘dashuri dhe drama’ Ardi Pulaj BBC, Shkup Mjafton t’u hedhėsh njė vėshtrim video-klipeve tė muzikės shqiptare nė televizion, apo tė dėgjosh kėngėt nė radio dhe shumė shpejt arrin nė konkluzionin se tekstet e tyre kanė njė pėrmbajtje dramatike. Jo se muzikės shqiptare nė vitet e shkuara i kanė munguar kėngėt qė si temė kryesore kanė pasur dashurinė, njė shembull ėshtė legjenda Vaēe Zela me kėngėn ‘Djaloshi dhe shiu’, por vitet e fundit, muzika, pa marrė parasysh zhanrin, tė cilit i pėrket, ėshtė e dominuar nga tekste qė i dedikohen dashurisė, madje mund tė konstatohet se dominohet nga tekste qė pėrmbajnė nė vetėvete njė dramė. Vėmendjen time e tėrhoqi kėnga ‘Llokum’ e kėngėtares nga Shqipėria, Rovena Stefa, e cila ndėr tė tjera nė tekstin e saj fare qartė, i kėndon tė dashurit tė saj, qė nė kėtė rast e asocion me njė ‘llokum’, ndėrsa pėr veten thotė se ‘nėna e ka rritur atė si vajzė, vetėm pėr kėtė djalė llokum’. Apo kėngėtari Blero, i cili nėpėrmjet kėngės ‘Fotografia’ i kėndon njė dashurie tė pėrfunduar dhe qė nė mungesė tė partneres tashmė mban nė dorė njė fotografi, tė cilėn ‘e lan me lotė’. Njė rast tjetėr ėshtė kėngėtarja Soni Malaj. Njė ‘ndarje dashurie’ duhet tė ketė qėnė e vėshtirė pėr tė, pėrderisa siē kėndon edhe nė kėngėn ‘Ndarja’, ‘shpirti i thyhet kur sheh ata dy sy’… dhe kur ‘lotėt ende nuk i janė tharė’. Por duket se ajo i ka ‘justifikuar’ ato lotė tė tekstit, pasi kėnga e saj, ashtu si edhe shumė tė tjera tė ngjashme me tė, u bė nga mė tė dėgjuarat dhe u konsiderua si njė hit. Nė njė lokal tė Shkupit pata mundėsinė qė tė bisedoja me DJ-in, i cili nė ato momente ishte duke luajtur kėngė shqiptare, qė dukej se kishin ‘rrėmbyer’ zemrat e disa vajzave aty pranė. “Kėrkohet mė shumė muzikė aktuale shqiptare. Pavarėsisht qė shumė kėngė janė tė kopjuara, ato qė kėrkohen janė kėngėt qė nė qendėr kanė dashurinė, dhimbjen e tradhėtinė dhe shumė pak i kushtohet vėmendje muzikės sė mirėfilltė”, shpjegon DJ-i.Pak vuajtje e mbuluar me muzikė dhe sukses i garantuar pėr kėngėtarėt. Por edhe njė plotėsim i dėshirės sė publikut, qė i pėlqen ato. “Disa prej tyre janė tė prekshme, ndėrsa disa duket se janė tė vjedhura me tekste tė pėrshtatura. Shumica e kėngėve kanė temė kryesore dashurinė, vuajtjen, xhelozinė, tradhėtinė. Nė njė farė mėnyre kjo reflekton edhe realitetin shqiptar, qė mbizotėrohet nga kėto fenomene. Por gjithsesi unė i pėlqej kėto kėngė”, thotė pėr BBC-nė njė vajzė qė po shijonte njė kafe tė shoqėruar me tingujt e muzikės shqiptare. Ndėrsa njė tjetėr, duke qeshur shprehet: “Tekstet e muzikės shqiptare mė pėlqejnė nė pėrgjithėsi dhe i dėgjoj. Por ka edhe nga ato kėngė me tekste tė tilla si ‘mė la, tė lashė, ma theve zemrėn, gjysma e zemrės mbeti gjallė, e gjysma vdiq’. Mund tė them se nė shumicėn e rasteve e gjej veten nė kėto kėngė, sidomos nė ato vajtuese dhe sakatuese pėr shpirtin.”Por pavarėsisht gjendjes sė kėngėtarėve, tė cilėt kur vendosin tė dalin nė tregun muzikor, preferojnė kėngėt ku dashuria dhe drama janė temė kryesore, ata duket se kanė tė drejtė pėr kėtė zgjedhje. Pasi ėshtė vetė publiku qė i pėrkrah kėto kėngė. BBC

RentalB
14-04-08, 16:56
Mire e kie se qashty asht...... krejt drama e lot e vaj e vallzim e cullakhane...... edhe nkofshit tinteresume me lexu thashetheme per repera shqiptar muni me shku nkit faqe qe e kom gjet sot http://albohiphop.com....... kish plot seneee

dardana78
14-04-08, 21:52
“Kėrkohet mė shumė muzikė aktuale shqiptare. Pavarėsisht qė shumė kėngė janė tė kopjuara, ato qė kėrkohen janė kėngėt qė nė qendėr kanė dashurinė, dhimbjen e tradhėtinė dhe shumė pak i kushtohet vėmendje muzikės sė mirėfilltė”,

Sot degjova se edhe kenga "Vendi im" te cilen e kendojne kengetaret me te mire te Kosoves doli qe ishte e kopjuar nga Chris De Burgh "Read My Name".

http://www.youtube.com/watch?v=YvAYjT66jWQ

http://youtube.com/watch?v=pnCCi-riqIs

Sa me pelqente kjo kenge......