PDA

View Full Version : A po na e japin PAVARESINE,a JO???


legenda
06-06-07, 13:39
A po na e dhanė (pavarėsinė) a jo"?,!!!
---------------------------------------------


-Plani i Ahtisaarit po keqinterpretohet akoma pa filluar zbatimi i tij.
- Pse do ta kundershtonte PCN njė flamur tė miratuar nė mėnyrė demokratike e koncensuale nėse ai nuk do ta fuste Kosovėn nė telashe me ndonjė vend anėtar tė OKB-sė?

Nexhmedin SPAHIU


A po na e dhanė (pavarėsinė) a jo"?, ėshtė fraza e cila dėgjohet mė sė shpeshti nė Kosovė qė sa kohė."I lodhur me kėtė pyetje vendosa tė pėrgjigjem pėrmes gazetės: "Ata po na e dhanė po ne nuk po e japim". Ilustrimi mė I mirė ėshtė rasti qė mė ndodhi para ca kohe. Porosita njė derė oborri te mjeshtri. U morėm vesh qė 100 Euro t’i paguaj nė fillim dhe 100 eurot tjera pasi t’ma ngjesė derėn. Sipas marrėveshjes dera u ngjitė ditėn e caktuar pos shulit qė ishte njė detaj i vogėl pėr mjeshtrin por substancial pėr mua e qė ishte pjesė e marrėveshjės. Mjeshtri mė tha: m’i jep tani edhe 100 eurot tjera se e kreva punen , shulin vij e ta ngjes neser, 2 minuta punė janė. Jo - i thash, t’i jap nesėr, marrėveshja ėshtė kur tė kryhet puna paguhet gjysma tjetėr e parave. Ouuu, per njė shul po mi mbanė 100 euro. Mirė. Tė nesėrmėn, shuli nuk u vu, po mjeshtri erdhi tė kėrkojė 100 eurot e premtuara pėr atė ditė. Mė tha: as sot nuk po kam kohė me ngjitė shulin, ta ngjes nesėr po erdha mė i marrė paratė qė mi premtove pėr sot. I thash: Jo. Nesėr t’i jap, pa shul s’ka ēka mė duhet dera. Gjithė kuptimi i derės ėshtė te shuli. Tė nesėrmėn prap e njėjta gjė. Mjeshtri mė tha mė krype t’u m’rrejtė. Ky tregim zgjati njė javė ditė derisa mė nė fund u bera mė decidiv se pa e ngjitė shulin paret nuk i merr, Atėherė mjeshtri e vuri shulin e unė i dhashė 100 eurot e mbetura.
Ky rast ėshtė identik me procesin e pavarėsimit tė Kosovės. Ndėrkombėtarėt na pysnin kur do tė jeni gati pėr shqyrtimin e statusit tė ardhshėm tė Kosovės, ne u thoshim (nė kohėn kur isha kėshilltar politik i kryeministrit tė Kosovės) se do tė jemi tė gatshėm nė Qershor 2005. Ndėrkombėtarėt dolėn me deklaratėn se statusi i Kosovės do tė pėrcaktohet nga mesi i vitit 2005. U ndėrru Qeveria po premtimi u mbajt mend. Natyrisht premtimi i ndėrkombėtarėve se premtimi ynė se do tė jemi gati u harrua ngase pėr qeverinė qė pasoi ne "veē ishim gati" pėrveē ca cikėrrimave si puna e simboleve qe do t’i benim sahora (si puna e shulit).
Ndėrkombėtarėt prit neve na prit ata. Na rrej ndėrkombėtarėt, ata rrej neve. Kjo do tė zgjasė derisa tė kuptojmė se ai detaji i vogel pėr ne i parėndėsishėm pėr tjetrin mund tė jetė gjėja mė e rėndėsishme.
Shtrohet pyetja se ku ndodhemi tani dhe pėrse ky shqetėsim i imi. Kur mė nė fund Ahtisaari e tha nė dokumentin e tij se "Kosova duhet t’i ketė simbolet e veta kombėtare" dhe Parlamenti i Kosovės e pranoi kėtė dokument mendova qė pėrfundimisht u kuptua se mund te kesh simbole e tė mos kesh shtet, po nuk mund tė njihesh pėr shtet e tė mos kesh simbole.
Por jo. Ndodėhėn tri keqinterpretime tė mėdha. Sė pari fjala "simbole kombėtare" u pėrkthye me "simbole shtetėrore". Nga kjo doli deklarata e kryeministrit Agim Ēeku se "edhe nėse nuk do t’i kemi simbolet shtetėrore, pavarėsinė mund ta kremtojmė me simbole kombėtare"!!! Nga kjo del se kryeministri edhe pse e flet anglishtėn nuk e ka lexu dokumentin e Ahtisaarit sepse nė tė kundėrten ose nuk do tė pajtohej me tė se nuk do tė fliste kėshtu.
Keqkuptimi i dytė ėshtė pjesa ku Ahtisaari thotė se kėto simbole duhet tė shprehin karakterin multietnik tė shoqėrisė kosovare. Kjo u interpretua se Kosova duhet ta ketė himnin e vet nė gjuhen Esperanto, se flamuri kombėtar i Kosovės duhet tė jetė kombinim i flamurit tė Shqipėrisė, tė Serbisė, tė Turqisė e tė Bosnjes.
Kėshtu do t’ishte sikur Ahtisaari tė thoshte se Kosova duhet tė ketė flamur me karakter shumėkombėtar (multinacional), po Ahtisaari nuk e thotė kėtė. Ahtisaari e thotė "me karakter multietnik (shumė-etnik)". E etnitė nuk kanė flamur. Kombet kanė flamur. Me karakter multietnik dtth qė ėshtė I pranueshėm pėr shumė bashkėsi etnike jo vetėm pėr bashkėsinė shumicė.
Ky keqkuptim ndoshta bėhet qėllimshėm me synim eliminimin e propozimit pėr flamur tė Ibrahim Rugovės. Por kėtu mjeti nuk arsyeton qėllimin. Pse paragjykohet se flamuri i propozuar nga Rugova nuk mund tė ketė karakter multietnik. Flamurin e propozuar nga Rugova nuk mund ta quajmė akoma flamur kombėtar sepse e dijmė qė njė pjesė e komunitetit etnik shqiptar e refuzon atė. Por ne nuk e dijmė se sa ėshtė i madh komuniteti qė e refuzon atė. A ėshtė mė i madh se gjysma e votuesve tė Kosovės apo jo? A ėshtė mė i madh se sa ajo qė pėrfaqėsojnė 40 deputetė nė Parlamentin e Kosovės apo jo.
Por kur Ahtisaari pėrmend karakterin multietnik tė flamurit kombėtar tė Kosovės ai nuk e ka hallin vetėm te kjo shumicė po edhe se a do tė jetė i pranushėm pėr shumicėn e shumicės sė komuniteteve etnike nė Kosovė. Kėtu askush nga institucionet e Kosovės nuk ka bėrė asnjė ofertė. Pėrkundėr faktit qė propozim-flamuri i Rugovės ėshtė paraqitur me shumė raste e edhe nė varrimin zyrėtar tė Presidentit tė Kosovės, nga asnjė komunitet tjetėr etnik nuk ka pasė reagime. Reagimet e vetme janė nė mesin e komunitetit etnik shqiptar (ato tė shoqatave tė dalura nga lufta e fundit).
Keqkuptimi i tretė lidhur me pakon e Ahtisaarit vjen prap nga Agim Ēeku lidhur me funksionin e Misionit Civil Ndėrkombėtar. Ēeku deklaroi se nuk mund ta miratojmė flamurin pa bekimin e PCN-sė. Ky ėshtė njė paragjykim infantil. Kosova duhet dhe mund tė miratojė simbole tė tilla qė tė mos ketė probleme me askend e as me PCN-nė. P.Sh. Kosova nuk ka nevojė qė ta miratojė pėr flamur tė saj flamurin qė pėrfaqėson Shqipėrinė nė OKB, sepse nuk ka nevojė tė futet nė telashe me Shqipėrinė. Shikoni se ēfarė telashesh ka Maqedonia me Greqinė pėr shkak tė simboleve. Pse do ta kundershtonte PCN njė flamur tė miratuar nė mėnyrė demokratike e koncensuale nėse ai nuk do ta fuste Kosovėn nė telashe me ndonjė vend anėtar tė OKB-sė?
Pra pėrkthyer ndryshe, dokumenti i Ahtisaarit insiston qe simbolet kombėtare tė Kosovės duhet tė bėhen me koncensus dhe atė jo vetėm me koncensus brenda komunitetit shumicė po me koncensus tė shumicės sė bashkėsive etnike.
Po sit ė arrihet te ky koncensus?
Para njė viti pata propopzuar kompromisin: LDK tė zgjedh Hymnin e Flamurin, PDK stemėn ndersa AAK e ORA tė merren vesh pėr atė qė do tė shpallet ditė kombėtare e Kosovės.
Kjo nuk ndodhi pėr shkak qė disa liderė kosovarė janė tepėr frikacakė pėr tė marrė vendime. Ata duan qė tė fshihen prapa tė ashtuquajturave institucioneve akademike. Kjo ėshtė tejet cinike. Kur Ibrahim Rugova shpalosi propozim-flamurin e tij me pretendim tė qartė ky tė jetė flamuri i ardhshėm kombėtar i Kosovės. Asnjė nga tė ashtuquajtura institucione akademike nuk reagoi as pozitivish as negativisht. Kėshtu kėto institucione kanė humbur kredibilitetin moral, intelektual e akademik. Fsheja pas emrit tė institucioneve nuk ėshtė lojė e pastėr politike. Se cilat duhet tė jenė simbolet kombėtare tė Kosovės ėshtė debatuar sa ėshtė debatuar deri mė tani. Pėrgjegjėsia morale, politike e legale ėshtė mbi Ekipin e Unitetit, kur dihet se vendimi i ketij ekipi do tė miratohej me shumicė absolute nė Parlamentin e Kosovės. Nuk ka pse tė humbet kohe me konkurse e komisione. Anėtarėt e Komisionit do tė votojnė ashtu si u thonė ata qė i kanė caktuar nė komision. A do tė konsiderohet ekspert pėr kėtė punė Nexhmedin Spahiu apo do tė konsiderohet Shyqyri Nimani kėtė e pėrcakton Ekipi i Unitetit. Pėr Nexhmedin Spahiun, Shyqyri Nimani ėshtė njė idiot nė kėtė fushė ndėrsa pėr Shyqyri Nimanin ėshtė Nexhmedin Spahiu idiot. E se kush do tė merret pėr ekspert e kush pėr idiot kėtė e pėrcakton ai qe ka legjitimitetin pėr tė vendosur, e ky ėshtė Ekipi i Unitetit. Prandaj nuk ėshtė nevoja qė tė harxhohen energji kot nė vend se vendimet tė sillen nga ata qė janė tė thirrur pėr tė marrė vendime.
Gjatė debateve publike deri mė tani kemi parė se janė dy ide pėr flamur tė Kosovės dhe vetėm njė pėr hymn (ajo "Kur ra kushtrim nė Kosovė"). Propozimet e deritanishme nė fakt janė modifikime tė dy propozimeve mė tė vjetra: Flamurit tė propozuar nga Rugova dhe simbolit tė shoqėrisė Civile Kosovare tė propozuar nga autori I kėtyre rreshtave ne shtator tė vitit 1999 dhe I miratuar nga Bordi I Kuvendit tė OJQ-ve tė Kosovės (Harta e Kosovės me ngjyrė ari dhe sfond tė kaltėr). Ky propozim tani po pėrkrahet edhe nga Ramush Tahiri e Astrit Haraqia. Madje ata po pretendojnė edhe autorėsinė e idesė. Nė fakt, ideja pėr hartėn e Kosovės si simbol ka lindur nga shqetėsimi im pėr integritetin e Kosovės nė Shtator 1999. Mitrovica e ndarė dhe rreziku i ndarjes sė Kosovės ishin shqetesime qė doja t’i ktheja nė parime politike pėr tėrė shoqėrinė kosovare dhe sėkėndejmi t’i shėndėrroja nė simbole uniciteti. Kjo gjė disa ndėrkombėtrėve u pėlqeu, disave jo. Nuk pėlqente disave sepse thoshin kėtė sėrbet nuk e pranojnė se ata duan ndarjen e Kosovės. Unė shpesh I pyesja: Si e quajnė serbet Veriun e Mitrovicės, ata thonin: "Severna Kosovska Mitrovica". U thosha: kjo "Kosovska" do me thanė e Kosovės apo jo? Atyre qė u pėlqente harta e Kosovės si simbol u pėlqente pėr tė vetmin fakt se ky simbol ishte e vetmja alternative publike e flamurit shqiptar. Kėsisoji ky simbol u imponua pothuajse pazhurmė nga ndėrkombėtarėt.

legenda
06-06-07, 13:44
Ēfarė dua tė them me kėtė. Dua tė them se kėto dy ide pėr flamur (janė mė tė vjetrat dhe mė origjinalet) dhe gjithė tjerat qė kemi parė deri mė tani janė vetėm modifikime tė tyre. Prandaj Ekipi I Unitetit le tė vendosė pa ngurrim dhe pa tendencė pėr t’u fshehur prapa "akademikėve". Autori i kėtyre rreshtave nuk po insiston qė propozimi I vet tė pranohet, edhe sikur tė insistoj unė nuk jam forcė politike. Ibrahim Rugova dikur ishte forcė politike, por tani ėshtė I vdekur dhe nė atė botė nuk merr vesh se ē’po ndodhė me propozimin e tij. Kėshtu derisa nuk ka konflikt mes autorėve tė ideve pėrse tė ketė konflikt mesa tyre qė vendosin se cila prej tyre do tė pranohet pėr flamur kombėtar tė Kosovės.

torm_1
06-06-07, 13:46
ni gja osht e sigurt kur te vjen fundi i botes ka me na nxan me pamvarsi ,hehehehehe pa panik se ka me u ba mire hihihihihhihihi.

torm_1
06-06-07, 13:49
edhe se harrova flamurin kemi me e pas me quran ne mes hehehheeheh

get_up
06-06-07, 22:24
e dilnin disa djem rrugeve para 2 3 muajve e mundoheshin te tregonin se shume gjera jan kote . shume keq per neve qe jetojm me fantazite e huaja e presim sikur prej zotit..
Pavaresin dikur kah fundi i 2008 tes gjysme per gjysme me serbet ..dmth republika srpska ..
ata qe flisnin para disa muajve ku jan tash ..Prit gomar se do ha BAR.

sunshine
07-06-07, 15:34
Pershendetje!
Se pari ky artikullshkruesi Nexhmedin Spahiu, eshte nja maskara qe lufton per krijimin e nje kombi te ri, pra atij kosovare, e ēkado qe te thote nuk ka aspak vlere! E dyta, keshtu eshte kur popullit i ngulitet ne koke se ēdo gje qe i duhet, duhet kerkuar nga "miqet" tane!
E per get_up: Ata djemet qe dilnin rrugeve per te treguar se "diēka nuk eshte ne rregull", po ndiqen nga pushteti i Kosoves me UNMIK-un, se kane frike qe nuk po i arrijne marrveshjet (lexo mashtrimet) ne kurriz te popullit!

LABI
09-06-07, 15:49
Ēfarė dua tė them me kėtė. Dua tė them se kėto dy ide pėr flamur (janė mė tė vjetrat dhe mė origjinalet) dhe gjithė tjerat qė kemi parė deri mė tani janė vetėm modifikime tė tyre. Prandaj Ekipi I Unitetit le tė vendosė pa ngurrim dhe pa tendencė pėr t’u fshehur prapa "akademikėve". Autori i kėtyre rreshtave nuk po insiston qė propozimi I vet tė pranohet, edhe sikur tė insistoj unė nuk jam forcė politike. Ibrahim Rugova dikur ishte forcė politike, por tani ėshtė I vdekur dhe nė atė botė nuk merr vesh se ē’po ndodhė me propozimin e tij. Kėshtu derisa nuk ka konflikt mes autorėve tė ideve pėrse tė ketė konflikt mesa tyre qė vendosin se cila prej tyre do tė pranohet pėr flamur kombėtar tė Kosovės.Mitologjia e Ibrahim Rugoves eshte nje kapitull i mbyllur .... Si po rrjedhe, zhvillohet procesi statusit politik dhe juridik te Kosoves, do t'kene kohe te mjaftueshme POLITIKUAJT e Kosoves per te percaktuare, "vendosur zgjidhje me te mire te mundshme".... Nen te shume theksuaren ne prononcime per publikun "zgjidhje nen konsensusin e gjere , me te mire te mundshem per Kosoven" !!

panta_rhei
09-06-07, 16:08
e dilnin disa djem rrugeve para 2 3 muajve e mundoheshin te tregonin se shume gjera jan kote . shume keq per neve qe jetojm me fantazite e huaja e presim sikur prej zotit..
Pavaresin dikur kah fundi i 2008 tes gjysme per gjysme me serbet ..dmth republika srpska ..
ata qe flisnin para disa muajve ku jan tash ..Prit gomar se do ha BAR.

Ishte nji tregimtar shum simpatik (tė paktėn pėr mua) nga Persia e lashtė - Saadi... m'u kujtua njė nga tregimet e tij pėr njė udhėtar (fatkeq ta quajmė)... ishte kohė dimri dhe teksa po udhėtonte ky personazhi nėpėr njė fshat, papritur i vėrsulen mbrapa qent e fshatit... njėherė udhėtari ia dha vrapit por kur pa se qent po i afroheshin dhe do ta shqyenin, u pėrkul qė tė merrte nga toka ndonjė gur qė tė mbrohej... nga tė ftohtit toka ishte ngrirė dhe gurėt nuk shkuleshin dot... udhėtari i dėshpėruar nė ato momentė ngriti kokėn nga qielli dha tha: "O Zot, po si m'i zgjidhe qentė e m'i lidhe gurėt"?!
...
Parmbrėmė vonė, teksa po lexoja lajmet mė tė reja rreth Kosovės dhe statusit, papritmas lexoj "Nė samitin e G8 Sarkozy propozon bllokimin (shtyerjen) e statusit pėr 6 muaj..." (u dėshpėrova pamasė, kurrė mė tė pafuqishėm dhe mė tė pėrbuzur nuk e kam ndier popullin tim sesa nė ato qaste), po nė ato qaste lexoj lajmin tjetėr "Lirohet nga burgu Albin Kurti..." :biggrin: ... vetmevete mendova: "O miq tė bashkėsisė ndėrkombėtare, po qysh na e bllokuat statusin e na e liruat albinin?!

Zero Cool
09-06-07, 20:03
Leni endrrat e prrallat. Liria (pavaresia) fitohet me gjak e nuk falet, as nuk duhet kerku nga dikush te te sjelle lirine, por duhet grabitur me shume sakrifica , gjak dhe vuajtje.
Vetem naivat si qe ishte IR luten per ate qe duhet fituar.
PS: A krejt budalla ishin kan msusat qe tynihere thojshin qe liria fitohet me gjak a ? E tani na dolen do frigacak edhe lusin per ate qe duhet luftuar.

Hajt ishalla po mbushemi mend naj here dhe e bejme shtetin Shqiptar etnikisht, pa lutje e pa vajtime.

Artisti
09-06-07, 22:46
Ardian Gjinit nuk po i mjafton pavaresia morale, me kete mendoje se atije nuk i nevojitet pavaresia praktike hmmmmmmmm.

E ju pritni per pavaresi praktike !!!!!!!!!!!.

Artisti
09-06-07, 22:48
Ardian Gjinit po i mjafton pavaresia morale, me kete mendoje se atij nuk i nevojitet pavaresia praktike !!!!!!!!

Keshtu do te duhej te ishte, lus moderatorin ta fshije postimin tim te pare.


.

4peace
09-06-07, 23:43
*


“A po na dhanė p(r)anvarėsijėn?”
Kush duhet me na e jepė? A na dhonė a s’na dhonė?
E takova … nė rrugė dhe e pieta: “A don me ma jepė a po ta dhoni unė njė…?
…tha: “As s’ta dhoni e as mos ma dhan,
Barkun tėnd don t’a mbushi a?
A don ti qė unė tė ha pėr ty, a?
Edhe tė ta pėrtypi, a?”

“Ani de, ani”, i thash. “Veē pyeta, ashtu…Ti mos m’u illno apet. Ndej edhe pak me rrit, e pijmė nga nji kafe a ēaj…”.

M’u illnue e s’rriti hiē me ndejtė me mue…


Sh’nosh pranverėn tjetėr…


***

get_up
12-06-07, 18:18
Ishte nji tregimtar shum simpatik (tė paktėn pėr mua) nga Persia e lashtė - Saadi... m'u kujtua njė nga tregimet e tij pėr njė udhėtar (fatkeq ta quajmė)... ishte kohė dimri dhe teksa po udhėtonte ky personazhi nėpėr njė fshat, papritur i vėrsulen mbrapa qent e fshatit... njėherė udhėtari ia dha vrapit por kur pa se qent po i afroheshin dhe do ta shqyenin, u pėrkul qė tė merrte nga toka ndonjė gur qė tė mbrohej... nga tė ftohtit toka ishte ngrirė dhe gurėt nuk shkuleshin dot... udhėtari i dėshpėruar nė ato momentė ngriti kokėn nga qielli dha tha: "O Zot, po si m'i zgjidhe qentė e m'i lidhe gurėt"?!
...
Parmbrėmė vonė, teksa po lexoja lajmet mė tė reja rreth Kosovės dhe statusit, papritmas lexoj "Nė samitin e G8 Sarkozy propozon bllokimin (shtyerjen) e statusit pėr 6 muaj..." (u dėshpėrova pamasė, kurrė mė tė pafuqishėm dhe mė tė pėrbuzur nuk e kam ndier popullin tim sesa nė ato qaste), po nė ato qaste lexoj lajmin tjetėr "Lirohet nga burgu Albin Kurti..." :biggrin: ... vetmevete mendova: "O miq tė bashkėsisė ndėrkombėtare, po qysh na e bllokuat statusin e na e liruat albinin?!

Tregim i bukur por harrove edhe kete : Po te zgjidhe guret zoti do mund ta Qellojm Qenin !!
Hajde kalofsh mire

get_up
12-06-07, 18:22
Djemet tregonin para disa muajve se nuk shkon ne rregull azgje .. E disa kcenin perpjet se pavaresia mbrenda marsi e majit do vjen .. Hajde tash mbani gishtat ne goje..Bushi nShqiperi thot : Pavaresi ..E kryeministri thote qe Bushi shpalli pavaresin e Kosove ..Kur shkon bushi nRusi thote : Jo pavaresi ..Kryeministri jone ende flet per fjalimin e Bushit ne Shqiperi ...
Qe kqyreni sa te pafuqishem dhe te pamoralshem jemi tu prit prej te huajve.
..Gjenerali ēfar fjalimi ben ..mazamakeq per neve.

panta_rhei
12-06-07, 21:50
Tregim i bukur por harrove edhe kete : Po te zgjidhe guret zoti do mund ta Qellojm Qenin !!
Hajde kalofsh mire

Me pas pasė halla ko.., i kishin thanė mixhė!:mad:

ps. "get down please" mos ma merr per t keq po... qashtu i bjen!

Hajde edhe ti kalofsh mirė

legenda
13-06-07, 14:06
Prishtinė, 11 qershor - Ekipi i Unitetit miratoi kriteret pėr shpalljen e konkursit pėr simbolet shtetėrore tė cilat mė tutje do t'i procedojė tek Kryesia e Kuvendit qė sė shpejti duhet ta shpallė edhe konkursin. Mirėpo pėr himnin do tė vendoset mė vonė. Nė takimin e sotėm Ekipi i Unitetit pėrshėndeti edhe njė herė qėndrimin e Presidentit amerikan pro pavarėsisė sė Kosovės. Presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu tha se kriteret janė bazuar nė pakon e Ahtisarit dhe se ky konkurs do tė jetė i hapur vetėm pėr flamurin dhe stemėn, ndėrsa pėr himnin do tė procedohet mė vonė. Kriteret pėr simbolet do tė bazohen nė pakon e Ahtisarit. "Janė kritere qė nė esencėn e tyre respektojnė pakon e Ahtisarit dhe janė kritere qė kryesisht pėrjashtojnė mundėsi qė flamuri dhe stema e Kosovės tė jenė identike me shtete pėr rreth", tha Presidenti Sejdiu. Ndėrkaq, kryesuesi i Komisionit kushtetues, Hajredin Kuēi, i cili propozimet pėr kriteret e simboleve i dorėzoi Ekipit tė Unitetit, tha se konkursi ka karakter kombėtar, por sipas tij, ka hapėsirė edhe pėr konkurrentė ndėrkombėtarė. "Qė nga e mėrkura mund tė shpallet konkursi pėr simbolet. Ne jemi marrė vesh qė konkursi do t'i ketė 10 ditė. Do tė japim mundėsi edhe pėr nivel ndėrkombėtar, por bazamenti i konkursit do tė jetė nė nivel kombėtar", tha Kuēi

........................

sipas QIK-ut.
---------------------------------------------------------------------------------------

...pregaditjet FINALE...
....jemi ne PRAG TE PAVARESISE...

BUSHI me fjale tjara deklaroi se po na e japin.....

A po na e dhanė (pavarėsinė) a jo"?,!!!
---------------------------------------------


-Plani i Ahtisaarit po keqinterpretohet akoma pa filluar zbatimi i tij.
- Pse do ta kundershtonte PCN njė flamur tė miratuar nė mėnyrė demokratike e koncensuale nėse ai nuk do ta fuste Kosovėn nė telashe me ndonjė vend anėtar tė OKB-sė?

Nexhmedin SPAHIU


A po na e dhanė (pavarėsinė) a jo"?, ėshtė fraza e cila dėgjohet mė sė shpeshti nė Kosovė qė sa kohė."I lodhur me kėtė pyetje vendosa tė pėrgjigjem pėrmes gazetės: "Ata po na e dhanė po ne nuk po e japim". Ilustrimi mė I mirė ėshtė rasti qė mė ndodhi para ca kohe. Porosita njė derė oborri te mjeshtri. U morėm vesh qė 100 Euro t’i paguaj nė fillim dhe 100 eurot tjera pasi t’ma ngjesė derėn. Sipas marrėveshjes dera u ngjitė ditėn e caktuar pos shulit qė ishte njė detaj i vogėl pėr mjeshtrin por substancial pėr mua e qė ishte pjesė e marrėveshjės. Mjeshtri mė tha: m’i jep tani edhe 100 eurot tjera se e kreva punen , shulin vij e ta ngjes neser, 2 minuta punė janė. Jo - i thash, t’i jap nesėr, marrėveshja ėshtė kur tė kryhet puna paguhet gjysma tjetėr e parave. Ouuu, per njė shul po mi mbanė 100 euro. Mirė. Tė nesėrmėn, shuli nuk u vu, po mjeshtri erdhi tė kėrkojė 100 eurot e premtuara pėr atė ditė. Mė tha: as sot nuk po kam kohė me ngjitė shulin, ta ngjes nesėr po erdha mė i marrė paratė qė mi premtove pėr sot. I thash: Jo. Nesėr t’i jap, pa shul s’ka ēka mė duhet dera. Gjithė kuptimi i derės ėshtė te shuli. Tė nesėrmėn prap e njėjta gjė. Mjeshtri mė tha mė krype t’u m’rrejtė. Ky tregim zgjati njė javė ditė derisa mė nė fund u bera mė decidiv se pa e ngjitė shulin paret nuk i merr, Atėherė mjeshtri e vuri shulin e unė i dhashė 100 eurot e mbetura.
Ky rast ėshtė identik me procesin e pavarėsimit tė Kosovės. Ndėrkombėtarėt na pysnin kur do tė jeni gati pėr shqyrtimin e statusit tė ardhshėm tė Kosovės, ne u thoshim (nė kohėn kur isha kėshilltar politik i kryeministrit tė Kosovės) se do tė jemi tė gatshėm nė Qershor 2005. Ndėrkombėtarėt dolėn me deklaratėn se statusi i Kosovės do tė pėrcaktohet nga mesi i vitit 2005. U ndėrru Qeveria po premtimi u mbajt mend. Natyrisht premtimi i ndėrkombėtarėve se premtimi ynė se do tė jemi gati u harrua ngase pėr qeverinė qė pasoi ne "veē ishim gati" pėrveē ca cikėrrimave si puna e simboleve qe do t’i benim sahora (si puna e shulit).
Ndėrkombėtarėt prit neve na prit ata. Na rrej ndėrkombėtarėt, ata rrej neve. Kjo do tė zgjasė derisa tė kuptojmė se ai detaji i vogel pėr ne i parėndėsishėm pėr tjetrin mund tė jetė gjėja mė e rėndėsishme.
Shtrohet pyetja se ku ndodhemi tani dhe pėrse ky shqetėsim i imi. Kur mė nė fund Ahtisaari e tha nė dokumentin e tij se "Kosova duhet t’i ketė simbolet e veta kombėtare" dhe Parlamenti i Kosovės e pranoi kėtė dokument mendova qė pėrfundimisht u kuptua se mund te kesh simbole e tė mos kesh shtet, po nuk mund tė njihesh pėr shtet e tė mos kesh simbole.
Por jo. Ndodėhėn tri keqinterpretime tė mėdha. Sė pari fjala "simbole kombėtare" u pėrkthye me "simbole shtetėrore". Nga kjo doli deklarata e kryeministrit Agim Ēeku se "edhe nėse nuk do t’i kemi simbolet shtetėrore, pavarėsinė mund ta kremtojmė me simbole kombėtare"!!! Nga kjo del se kryeministri edhe pse e flet anglishtėn nuk e ka lexu dokumentin e Ahtisaarit sepse nė tė kundėrten ose nuk do tė pajtohej me tė se nuk do tė fliste kėshtu.
Keqkuptimi i dytė ėshtė pjesa ku Ahtisaari thotė se kėto simbole duhet tė shprehin karakterin multietnik tė shoqėrisė kosovare. Kjo u interpretua se Kosova duhet ta ketė himnin e vet nė gjuhen Esperanto, se flamuri kombėtar i Kosovės duhet tė jetė kombinim i flamurit tė Shqipėrisė, tė Serbisė, tė Turqisė e tė Bosnjes.
Kėshtu do t’ishte sikur Ahtisaari tė thoshte se Kosova duhet tė ketė flamur me karakter shumėkombėtar (multinacional), po Ahtisaari nuk e thotė kėtė. Ahtisaari e thotė "me karakter multietnik (shumė-etnik)". E etnitė nuk kanė flamur. Kombet kanė flamur. Me karakter multietnik dtth qė ėshtė I pranueshėm pėr shumė bashkėsi etnike jo vetėm pėr bashkėsinė shumicė.
Ky keqkuptim ndoshta bėhet qėllimshėm me synim eliminimin e propozimit pėr flamur tė Ibrahim Rugovės. Por kėtu mjeti nuk arsyeton qėllimin. Pse paragjykohet se flamuri i propozuar nga Rugova nuk mund tė ketė karakter multietnik. Flamurin e propozuar nga Rugova nuk mund ta quajmė akoma flamur kombėtar sepse e dijmė qė njė pjesė e komunitetit etnik shqiptar e refuzon atė. Por ne nuk e dijmė se sa ėshtė i madh komuniteti qė e refuzon atė. A ėshtė mė i madh se gjysma e votuesve tė Kosovės apo jo? A ėshtė mė i madh se sa ajo qė pėrfaqėsojnė 40 deputetė nė Parlamentin e Kosovės apo jo.
Por kur Ahtisaari pėrmend karakterin multietnik tė flamurit kombėtar tė Kosovės ai nuk e ka hallin vetėm te kjo shumicė po edhe se a do tė jetė i pranushėm pėr shumicėn e shumicės sė komuniteteve etnike nė Kosovė. Kėtu askush nga institucionet e Kosovės nuk ka bėrė asnjė ofertė. Pėrkundėr faktit qė propozim-flamuri i Rugovės ėshtė paraqitur me shumė raste e edhe nė varrimin zyrėtar tė Presidentit tė Kosovės, nga asnjė komunitet tjetėr etnik nuk ka pasė reagime. Reagimet e vetme janė nė mesin e komunitetit etnik shqiptar (ato tė shoqatave tė dalura nga lufta e fundit).
Keqkuptimi i tretė lidhur me pakon e Ahtisaarit vjen prap nga Agim Ēeku lidhur me funksionin e Misionit Civil Ndėrkombėtar. Ēeku deklaroi se nuk mund ta miratojmė flamurin pa bekimin e PCN-sė. Ky ėshtė njė paragjykim infantil. Kosova duhet dhe mund tė miratojė simbole tė tilla qė tė mos ketė probleme me askend e as me PCN-nė. P.Sh. Kosova nuk ka nevojė qė ta miratojė pėr flamur tė saj flamurin qė pėrfaqėson Shqipėrinė nė OKB, sepse nuk ka nevojė tė futet nė telashe me Shqipėrinė. Shikoni se ēfarė telashesh ka Maqedonia me Greqinė pėr shkak tė simboleve. Pse do ta kundershtonte PCN njė flamur tė miratuar nė mėnyrė demokratike e koncensuale nėse ai nuk do ta fuste Kosovėn nė telashe me ndonjė vend anėtar tė OKB-sė?
Pra pėrkthyer ndryshe, dokumenti i Ahtisaarit insiston qe simbolet kombėtare tė Kosovės duhet tė bėhen me koncensus dhe atė jo vetėm me koncensus brenda komunitetit shumicė po me koncensus tė shumicės sė bashkėsive etnike.
Po sit ė arrihet te ky koncensus?
Para njė viti pata propopzuar kompromisin: LDK tė zgjedh Hymnin e Flamurin, PDK stemėn ndersa AAK e ORA tė merren vesh pėr atė qė do tė shpallet ditė kombėtare e Kosovės.
Kjo nuk ndodhi pėr shkak qė disa liderė kosovarė janė tepėr frikacakė pėr tė marrė vendime. Ata duan qė tė fshihen prapa tė ashtuquajturave institucioneve akademike. Kjo ėshtė tejet cinike. Kur Ibrahim Rugova shpalosi propozim-flamurin e tij me pretendim tė qartė ky tė jetė flamuri i ardhshėm kombėtar i Kosovės. Asnjė nga tė ashtuquajtura institucione akademike nuk reagoi as pozitivish as negativisht. Kėshtu kėto institucione kanė humbur kredibilitetin moral, intelektual e akademik. Fsheja pas emrit tė institucioneve nuk ėshtė lojė e pastėr politike. Se cilat duhet tė jenė simbolet kombėtare tė Kosovės ėshtė debatuar sa ėshtė debatuar deri mė tani. Pėrgjegjėsia morale, politike e legale ėshtė mbi Ekipin e Unitetit, kur dihet se vendimi i ketij ekipi do tė miratohej me shumicė absolute nė Parlamentin e Kosovės.


...............................

Fshatari
13-06-07, 19:51
Prishtinė, 11 qershor - Ekipi i Unitetit miratoi kriteret pėr shpalljen e konkursit pėr simbolet shtetėrore tė cilat mė tutje do t'i procedojė tek Kryesia e Kuvendit qė sė shpejti duhet ta shpallė edhe konkursin. Mirėpo pėr himnin do tė vendoset mė vonė. Nė takimin e sotėm Ekipi i Unitetit pėrshėndeti edhe njė herė qėndrimin e Presidentit amerikan pro pavarėsisė sė Kosovės. Presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu tha se kriteret janė bazuar nė pakon e Ahtisarit dhe se ky konkurs do tė jetė i hapur vetėm pėr flamurin dhe stemėn, ndėrsa pėr himnin do tė procedohet mė vonė. Kriteret pėr simbolet do tė bazohen nė pakon e Ahtisarit. "Janė kritere qė nė esencėn e tyre respektojnė pakon e Ahtisarit dhe janė kritere qė kryesisht pėrjashtojnė mundėsi qė flamuri dhe stema e Kosovės tė jenė identike me shtete pėr rreth", tha Presidenti Sejdiu. Ndėrkaq, kryesuesi i Komisionit kushtetues, Hajredin Kuēi, i cili propozimet pėr kriteret e simboleve i dorėzoi Ekipit tė Unitetit, tha se konkursi ka karakter kombėtar, por sipas tij, ka hapėsirė edhe pėr konkurrentė ndėrkombėtarė. "Qė nga e mėrkura mund tė shpallet konkursi pėr simbolet. Ne jemi marrė vesh qė konkursi do t'i ketė 10 ditė. Do tė japim mundėsi edhe pėr nivel ndėrkombėtar, por bazamenti i konkursit do tė jetė nė nivel kombėtar", tha Kuēi

........................

sipas QIK-ut.
---------------------------------------------------------------------------------------

...pregaditjet FINALE...
....jemi ne PRAG TE PAVARESISE...

BUSHI me fjale tjara deklaroi se po na e japin.....Dhasht zoti e u realizofshin aspiratat tona!
Besa kėto dy ngjyrat qė i pėrdor legenda (ndoshta edhe pa vetėdije), edhe kuq edhe zi, nuk janė hiē tė kėqija pėr flamurin e ardhėm tė Kosovės.Po nejse, flamuri mund tė ndryshojė nė ēdo moment, pas nji lapsi relativisht tė shkurtė. Flamuri i tashėm tė mbetėt i pėrkohshėm... prap do tė fluturoj shqiponja nė tokat shqiptare... mos u boni shum merak!

Naki
15-06-07, 16:16
Arritja e pavarėsisė pėr Kosovėn kėrkon edhe pak kohė, thotė Uisner http://www.rtklive.com/img/cnt/personalitetet/uisner.jpg “Kosova do tė jetė e pavarur, por nė kėtė fazė nuk mund tė flitet rreth afateve pėr realizimin e kėtij synimi” tha sot nė Prishtinė, i dėrguari i posaēėm amerikan pėr statusin e Kosovės, Frank Uizner. Ai kėrkoi nga kosovarėt qė tė ruajnė qetėsinė, unitetin dhe partneritetin me faktorėt ndėrkombėtarė, nė funksion tė arritjes sė pavarėsisė. Uizner ka pasur takime me presidentin Fatmir Sejdiu, kryeministrin Agim Ēeku dhe njė takim tė pėrbashkėt me ekipin e unitetit. Shtetet e Bashkuara tė Amerikės do tė vazhdojnė tė shtyjnė pėrpara procesin pėr pavarėsimin e shpejtė tė Kosovės. Mirėpo, Uashingtoni, siē tha ambasadori Frank Uizner, nuk mund tė jap njė datė tė caktuar.

“Ajo qė nė po pėrpiqemi tė arrijmė ėshtė qėllimi i caktuar : pavarėsi e njohur ndėrkombėtarisht pėr Kosovėn” tha Uizner.

Ai nuk deshi tė pėrdorė fjalėn “shtyrje”, por tha se nė Nju Jork po shqyrtohen propozime tė ndryshme, pėrfshirė edhe atė tė presidentit francez Nikolas Sarkozi.

Uizner nuk pėrjashtoi mundėsinė e vazhdimit tė diskutimeve nė nivele tė ndryshme.

“Nuk ka ende konkluzione, por nėse do tė duhet tė ketė diskutime tė tjera nė kufizuara nė kohė, kjo do tė bėhej pėr tė provuar se tė gjitha mundėsitė janė shterur pėr tė arritur marrėveshje pėr statusin”, tha Uizner.

Presidenti Fatmir Sejdiu shprehi besimin e plotė nė angazhimin e faktorėve perėndimor pėr pavarėsinė e Kosovės. Por ai tha se Kosova nuk “duhet tė mbetet peng i tekeve tė ndokujt”

“Pėr ne ėshtė shumė me rėndėsi qė jemi nė njė proces qė ende nuk ka pėrfunduar, nė njė proces nė tė cilin ėshtė e inkuadruar bashkėsia ndėrkombėtare, SHBA dhe BE, dhe ne besojmė nė pėrpjekjet e tyre pėr ta pėrfunduar suksesshėm dhe sa mė shpejtė. Nuk kam thėnė mė parė e nuk mund tė them as sot njė datė tė saktė, sepse do tė jetė njė rrezik i veēantė tė premtimeve dhe ballafaqimeve tė mia me qytetarėt e Kosovės”, tha Sejdiu.

I dėrguari amerikan siguroi qytetarėt se rezultati pėrfundimtar ashtu siē edhe ka thėnė presidenti Xhorxh Bush, do tė jetė pavarėsia. Ndėrkohė, ai kėrkoi qė liderėt dhe populli tė kryejnė obligime tė brendshme, siē janė pėrgatitjet pėr Kushtetutėn, simbolet shtetėrore, ligji pėr zgjedhjet.

“Ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė ruhet qetėsia dhe disiplina qė e kanė karakterizuar Kosovėn dhe udhėheqėsit e saj gjatė muajve tė fundit. Ne mbėshtetemi tek ata qė tė ruajnė unitetin nė pėrpjekjet e tyre dhe tė punojnė nė partneritet me bashkėsinė ndėrkombėtare, pėrderisa Kosova lėviz drejtė pavarėsisė” tha Uizner.

Ambasadori amerikan vizitoi Kosovėn disa ditė pas samitit tė G 8 dhe turneut evropian tė presidentit Bush, ku Kosova ishte ndėr temat kryesore.
| s.b & RTK staff |

15 qershor 2007 - 12:40:58

Fshatari
15-06-07, 16:47
Arritja e pavarėsisė pėr Kosovėn kėrkon edhe pak kohė, thotė Uisner http://www.rtklive.com/img/cnt/personalitetet/uisner.jpg “Kosova do tė jetė e pavarur, por nė kėtė fazė nuk mund tė flitet rreth afateve pėr realizimin e kėtij synimi” tha sot nė Prishtinė, i dėrguari i posaēėm amerikan pėr statusin e Kosovės, Frank Uizner. Ai kėrkoi nga kosovarėt qė tė ruajnė qetėsinė, unitetin dhe partneritetin me faktorėt ndėrkombėtarė, nė funksion tė arritjes sė pavarėsisė. Uizner ka pasur takime me presidentin Fatmir Sejdiu, kryeministrin Agim Ēeku dhe njė takim tė pėrbashkėt me ekipin e unitetit. Shtetet e Bashkuara tė Amerikės do tė vazhdojnė tė shtyjnė pėrpara procesin pėr pavarėsimin e shpejtė tė Kosovės. Mirėpo, Uashingtoni, siē tha ambasadori Frank Uizner, nuk mund tė jap njė datė tė caktuar.

“Ajo qė nė po pėrpiqemi tė arrijmė ėshtė qėllimi i caktuar : pavarėsi e njohur ndėrkombėtarisht pėr Kosovėn” tha Uizner.

Ai nuk deshi tė pėrdorė fjalėn “shtyrje”, por tha se nė Nju Jork po shqyrtohen propozime tė ndryshme, pėrfshirė edhe atė tė presidentit francez Nikolas Sarkozi.

Uizner nuk pėrjashtoi mundėsinė e vazhdimit tė diskutimeve nė nivele tė ndryshme.

“Nuk ka ende konkluzione, por nėse do tė duhet tė ketė diskutime tė tjera nė kufizuara nė kohė, kjo do tė bėhej pėr tė provuar se tė gjitha mundėsitė janė shterur pėr tė arritur marrėveshje pėr statusin”, tha Uizner.

Presidenti Fatmir Sejdiu shprehi besimin e plotė nė angazhimin e faktorėve perėndimor pėr pavarėsinė e Kosovės. Por ai tha se Kosova nuk “duhet tė mbetet peng i tekeve tė ndokujt”

“Pėr ne ėshtė shumė me rėndėsi qė jemi nė njė proces qė ende nuk ka pėrfunduar, nė njė proces nė tė cilin ėshtė e inkuadruar bashkėsia ndėrkombėtare, SHBA dhe BE, dhe ne besojmė nė pėrpjekjet e tyre pėr ta pėrfunduar suksesshėm dhe sa mė shpejtė. Nuk kam thėnė mė parė e nuk mund tė them as sot njė datė tė saktė, sepse do tė jetė njė rrezik i veēantė tė premtimeve dhe ballafaqimeve tė mia me qytetarėt e Kosovės”, tha Sejdiu.

I dėrguari amerikan siguroi qytetarėt se rezultati pėrfundimtar ashtu siē edhe ka thėnė presidenti Xhorxh Bush, do tė jetė pavarėsia. Ndėrkohė, ai kėrkoi qė liderėt dhe populli tė kryejnė obligime tė brendshme, siē janė pėrgatitjet pėr Kushtetutėn, simbolet shtetėrore, ligji pėr zgjedhjet.

“Ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė ruhet qetėsia dhe disiplina qė e kanė karakterizuar Kosovėn dhe udhėheqėsit e saj gjatė muajve tė fundit. Ne mbėshtetemi tek ata qė tė ruajnė unitetin nė pėrpjekjet e tyre dhe tė punojnė nė partneritet me bashkėsinė ndėrkombėtare, pėrderisa Kosova lėviz drejtė pavarėsisė” tha Uizner.

Ambasadori amerikan vizitoi Kosovėn disa ditė pas samitit tė G 8 dhe turneut evropian tė presidentit Bush, ku Kosova ishte ndėr temat kryesore.
| s.b & RTK staff |

15 qershor 2007 - 12:40:58

Me fjalė tjera, Kosova do mbetėt pjesė e pandashme e serbisė ashtu siē parasheh edhe kushtetuta e kėtij vendi; kushtetutė kjo qė asht mbėshtet nga tė gjithė vendet e evropės pa pėrjashtim. Madje kanė mbet tė habitun evropjanėt me deklaratėn e Bushit se "Kosova duhet tė jetė e pavarur"!, sepse kėtyne tė fundit kurrė mendja nuk u ka shkue se trendi i ngjarjeve mund tė zhvillohet nė atė drejtim. E shihni se tė gjitha marrėzirat e evropės( do farė plane tė ahtisarit, dėrgimi kinse i nji misioni evropjan nė Kosovė; nji rezolutė nė OKB, etj. ) tė gjitha kėto janė tė paqena, nuk kanė ekzistue kurrė, janė rrena tė kullueme tė kllosharve e rrugaēve e shkavellave evropjan...! Pra Kosova nuk "lėvizė drejt pavarėsisė", siē pretendon Uizneri po drejt skllavėrisė! Kosova nuk asht "web site" virtual po realitet, madje shumė i hidhun qė evropa shum humane tenton ta fajėsojė dhe t'ia atribuojė rolin e fajtorit ndėrkohė qė pėrkdhel kriminelėt multirecidivst serbė!
"... tė ruhen qetėsia e disiplina" : disiplina po; nji ushtri duhet tė jetė e diciplinueme! Qetėsia, jo ! Shqiptarėt nuk janė gomarė qė duhet tė presin sa tė dali bar!
Parlamenti i Kosovės duhet tė shpall, illico presto, pavarėsinė e Kosovės si shtet sovran dhe t'ia prish qetėsinė gjithė ballkanit : nuk u duhet lejue ma banditave serbo-evropjan tė pėrbuzin nė pakufi shqiptarėt. Gjithė kėsaj ēėshtjeje i duhet thanė "stop" i herė e pėrgjithėmonė : fati i shqiptarve nuk varet nė asnji mėnyrė nga evropa prandaj le tė shkoj nė...!

Zero Cool
15-06-07, 18:15
Shqiptaret me kembengulje duhet kerkuar bashkimin gjithekombetare ne te gjitha viset qe jetojne dhe duhet dridhur jo vetem ballkanin por edhe evropen dhe interesat e ndryshme boterore, e " ndoshta " Kosova do te fitoje kete qe e enderrojne Kosovaret, pra "pavaresine e kushtezuar"!

Dilaver
15-06-07, 21:25
A po na e dhanė (pavarėsinė) a jo"?,!!!
---------------------------------------------Nexhmedin SPAHIU


Po, patjetėr.

Gentiani
15-06-07, 21:59
E pėrshėndes ardhjen e pamvarėsisė me kėngėn " O moj pamvarėsi"! dhe teksti i kėngės nė vazhdim, nuk mė kujtohet autori i kėngės, por sigurisht ėshtė nė Youtube diku: kush s`po tė le me ardhė tek ne o ..... Sarkozyt bashkė me Putinin jo peep, peep - nėnėn ..... por Cécilen edhe atij tjetrit ha,hahaha me ua ..

Gentiani
15-06-07, 22:05
Dėgjim tė kėndshėm ha,hahhaaaaaa

http://albavideo.blogspot.com/2006/09/faraoni-g-video-o-moj-pavaresi.html

Dilaver
15-06-07, 22:06
Bush sė shpejti cakton afatin e pavarsisė sė Kosovės.

Kryetari i SHBA-ve Geoge W. BUSH sė shpejti do tė caktoj afatin e pavarsisė sė Kosovės nėse nė KB nuk arrihet marrėveshje me Rusinė. Bush dhe Putin do tė takohen me 1 dhe 2 korrik nė SHBA, e nėse nuk arrihet kompromis pėr Kosovėn, Bushi verteton qė sė shpejti do tė jetė i gatshėm tė shpallė: “Tani u bė bollė, Kosova ėshtė e pavarur”, transmeton Rojters.
Burime diplomatike pohojnė se SHBA-tė nė katėr sy po i sigurojnė anėtarėt e BE-sė se nėse Evropianėt nuk i pėrkrahin, SHBA-tė do tė pranojnė pavarsinė e Kosovės.

SHBA apelojnė Prishtinėn pėr durim.

Drinni
16-06-07, 00:00
Eh, d.m.th. po na jepkan!
Eu shyqyr more.

Shkoi njėri tė blej njė traktor(Atbot ishte problem i madh demeke kjo punė).
Blersi:
A ka Traktora
Shitsi:
Po ka si s'ka
Blersi:
Eu shyqyr
Shitsi:
Jo more pse shyqyr, ke lekun ti, paguaj lekun(Apo nė njė form tjetėr) dhe lėre shyqen!

Domira
16-06-07, 11:36
JO ska me na e dhane askush Pavaresine, e as qe kemi qef dikush me na e dhane Pavaresine se nuk jemi debila. Pavaresine po e marrim vete. Puna shekullore e atdhetareve, mendja e ndritur e Presidentit Ibrahim Rugova, gjaku i derdhur i djemve dhe vajzave per Liri e Demokraci po e bjen Pavaresine.
Tash Pavaresine po e bjen puna qe po e ben secili qytetar i Kosoves me diturine dhe kompetencat qe ka secili.
Por Pavaresine nuk po e bjen korrupcioni e as euforia e marsit te vitit 2005, sepse euforite e disave qe ne emer te patriotizmit i frynin zjarrit gjate atyre diteve, vetem e kane kthy Kosoven mbrapa dhe e kane shty Pavarisine e Kosoves.
Vetem se nuk e di se kur do te japin pergjegjesi keta "patriote".
Pavaresine po e fitojne gjithe shqiptaret me pjekurine qe do ta tregojme dhe jo me llafe, rrahje gjoksi apo lakmi per para, kariere dhe megalomani.
Sa do t'ja dalim mvaret ne nje mase temadhe edhe prej nesh pra se jo vetem nga qendrat e vendosjes, ashtu mendoj une.

Gentiani
16-06-07, 12:55
JO ska me na e dhane askush Pavaresine, e as qe kemi qef dikush me na e dhane Pavaresine se nuk jemi debila. Pavaresine po e marrim vete. Puna shekullore e atdhetareve, mendja e ndritur e Presidentit Ibrahim Rugova, gjaku i derdhur i djemve dhe vajzave per Liri e Demokraci po e bjen Pavaresine.
Tash Pavaresine po e bjen puna qe po e ben secili qytetar i Kosoves me diturine dhe kompetencat qe ka secili.
Por Pavaresine nuk po e bjen korrupcioni e as euforia e marsit te vitit 2005, sepse euforite e disave qe ne emer te patriotizmit i frynin zjarrit gjate atyre diteve, vetem e kane kthy Kosoven mbrapa dhe e kane shty Pavarisine e Kosoves.
Vetem se nuk e di se kur do te japin pergjegjesi keta "patriote".
Pavaresine po e fitojne gjithe shqiptaret me pjekurine qe do ta tregojme dhe jo me llafe, rrahje gjoksi apo lakmi per para, kariere dhe megalomani.
Sa do t'ja dalim mvaret ne nje mase temadhe edhe prej nesh pra se jo vetem nga qendrat e vendosjes, ashtu mendoj une.


Ha,hahaha Domira, pikėrisht aty ėshtė problemi, po tė isha puna pėr ta marrė e kishim marrė shumė mė herėt dhe nuk ja kishim falur dakikėn, por qė ka munguar puna, kompetencat, dituria tek secili... duhet tė presim dhe tė pyesim... kush nuk po e lejon ose po e shtynė ardhjen e saj, e kush e ka nisur tė vijė!

Fshatari
16-06-07, 13:23
Bush sė shpejti cakton afatin e pavarsisė sė Kosovės.

Kryetari i SHBA-ve Geoge W. BUSH sė shpejti do tė caktoj afatin e pavarsisė sė Kosovės nėse nė KB nuk arrihet marrėveshje me Rusinė. Bush dhe Putin do tė takohen me 1 dhe 2 korrik nė SHBA, e nėse nuk arrihet kompromis pėr Kosovėn, Bushi verteton qė sė shpejti do tė jetė i gatshėm tė shpallė: “Tani u bė bollė, Kosova ėshtė e pavarur”, transmeton Rojters.
Burime diplomatike pohojnė se SHBA-tė nė katėr sy po i sigurojnė anėtarėt e BE-sė se nėse Evropianėt nuk i pėrkrahin, SHBA-tė do tė pranojnė pavarsinė e Kosovės.

SHBA apelojnė Prishtinėn pėr durim.
-"...sė shpejti...";
-"Burime diplomatike...", madje edhe "transmeton Rojters-i" nuk i kontribuojnė "durimit" tė pafund tė shqiptarve. Tė gjitha kėto janė gėnjeshtra, e i kanė kamt e shkurta!
Uizner asht shtetas amerikan : nuk ia tha asnji fjalė BE-sė ndėrkohė qė nė Prishtinė u tha deleve se duhet t'i vazhdojnė bisedimet me serbinė derisa t'a pranojnė kushtetutėn e serbisė.
Si asht e mundun qė SHBA-tė tė pranojnė pavarėsinė e Kosovės pėrderisa "pavarėsia e Kosovės" nuk ekziston fare. Logjikisht pra parlamenti i Kosovės duhet tė shpall para fundit tė kėtij mueji(qershorit tė 2007-tės) Kosovėn shtet tė pavarur dhe sovran nė mėnyrė qė kryetari amerikan tė ketė arėsye t'i thot putinit :"Tani u bė bollė, Kosova ėshtė e pavarur”!

Fshatari
16-06-07, 14:31
Kėtu ma posht nji "copy-past" tė lajmit qė citon me tė drejtė Dilaver :
"Reuters analize per statusin e Kosoves: Bush do caktoje se shpejti daten
Sipas analistit Dagllas Hamilton presidenti amerikan do te marre nje vendim per Kosoven, ne rast se nuk arrihet asnje marreveshje me Rusine, e cila kundershton pavaresine
Presidenti amerikan Bush do te caktoje se shpejti nje afat per pavaresine e Kosoves. Keshtu thuhet ne nje analize te agjencise prestigjoze te lajmeve britanike Rojter. Sipas analistit Dagllas Hamilton presidenti amerikan do te marre nje vendim per Kosoven, ne rast se nuk arrihet asnje marreveshje me Rusine, e cila kundershton pavaresine. Bush dhe homologu i tij Putin do te takohet ne 1-2 korrik, dhe te dy zyrtaret mund te arrijne nje kompromis. Nese jo, sipas analizes se Rojterit, Bush e ka bere te qarte se do te deklaroje: “Mjaft me. Kosova eshte e pavarur”. Por analisti Hamilton thote se nje gje e tille do te krijoje probleme me BE-ne, pasi ata kane nevoje per nje mandat ligjor qe te realizojne misionin e tyre ne Kosove. Mbi te gjitha BE deshiron te flase me nje ze per kete ceshtje. Analisti britanik thote se edhe njehere strategjia perendimore ne Ballkan vihet ne dileme, pasi nga njera ane SHBA ben thirrje te qarte per pavaresine e Kosoves, ndersa blloku me 27 anetare shqetesohet per teknikat ligjore dhe percarjet e brendshm (News 24)".
Kjo i shpėton shqiptarėt nga e keqja serbo-evropjane : jo mision evropjan nė Kosovė; pėrēarje(po pėrēarjet kanė qenė gjithėmonė tė pranishme nė gjirin e kėsaj organizate tė vetėshpallur...heteroklite e pa strukturė, e pa qenė...fikcion letrar).
Besoj se asnji kosovari nuk do i mungojė prania e hajnave serb e evropjan. Askė nuk e merr malli pėr legena se u vjen erė e keqe, ju e dini kėtė pėrmes pėrvojes personale kur i lani kamt nė mramje, pas punės nėpėr ara sa erė e keqe i vjen legenit apo jo !

Domira
16-06-07, 15:36
Ha,hahaha Domira, pikėrisht aty ėshtė problemi, po tė isha puna pėr ta marrė e kishim marrė shumė mė herėt dhe nuk ja kishim falur dakikėn, por qė ka munguar puna, kompetencat, dituria tek secili... duhet tė presim dhe tė pyesim... kush nuk po e lejon ose po e shtynė ardhjen e saj, e kush e ka nisur tė vijė!

ok Gentiani sa e kuptoj une edhe ti pajtohesh me shkrimin tim apo mendimin tim. Nese nuk prish pun deshta ta dij pse e ke fillu me qeshje, them perseri pa keqkuptim, e para. Dhe e dyta a po mendon se dikush po pengon depertimin e diturise, punes dhe shprehjes ne te mire te Pamvaresise?
Kur po thua se duhet te presim e te pyesim, a po mendon se po ia lam historise keto pune, apo po mendon se do ta mbrijme edhe ne ta dijme se kush mban pergjegjesi per mosrealizimin e Pamvaresise.
Une nuk dyshoj se njerezit do te shkruajne libra me pervoja personale dhe te te tjereve ne lidhje me keto gjera qe po permend ti por nuk e di se a do te krijohen institucione derisa jem gjall ne qe te deshmojne keto pengesa.
Perndryshe nuk dyshoj se gjeneratat e reja nuk do te mirren me keto gjera sepse ata do te mirren ne menyre shkencore me keto procese dhe sepse ata jane femijet tane ne duart e se cileve mbetet fati i Kosoves.

Psikologu
17-06-07, 11:52
Reuters: Bush do tė caktojė sė shpejti datėn e pavarėsisė sė Kosovės Presidenti Xhorxh Bush sė shpejti do tė caktojė njė datė pėr pavarėsinė e Kosovės. Agjencia Reuters shkruan se, gjatė takimit Bush - Putin qė do tė mbahet me 1 dhe 2 korrik, do tė vendoset pėr njė datė tė shpalljes sė pavarėsisė. Nė tė kundėrtėn, thuhet se Bush do ta caktojė vet datėn e pavarėsisė sė Kosovės. Tė gjitha kėto do tė bėhen nėse nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara nuk do tė ketė marrėveshje me Rusinė, njoftojnė agjencitė e lajmeve. Sipas analistit Dagllas Hamilton presidenti amerikan do tė marrė njė vendim pėr Kosovėn, nė rast se nuk arrihet asnjė marrėveshje me Rusinė, e cila kundėrshton pavarėsinė. Bush dhe homologu i tij Putin do tė takohen mė 1-2 korrik dhe tė dy zyrtarėt mund tė arrijnė njė kompromis. Nėse jo, sipas analizės sė Rojterit, Bush e ka bėrė tė qartė se do tė deklarojė: “Mjaft mė. Kosova ėshtė e pavarur”. Por analisti Hamilton thotė se njė gjė e tillė do te krijojė probleme me BE-nė, pasi ata kanė nevojė pėr njė mandat ligjor qė tė realizojnė misionin e tyre nė Kosovė. Mbi tė gjitha BE dėshiron tė flasė me njė zė pėr kėtė ēėshtje. Analisti britanik thotė se edhe njėherė strategjia perėndimore nė Ballkan vihet nė dilemė, pasi nga njėra anė SHBA bėn thirrje tė qartė pėr pavarėsinė e Kosovės, ndėrsa blloku me 27 anetarė shqetėsohet pėr teknikat ligjore dhe pėrēarjet e brendshme.Ndėrkohė, sipas njoftimeve tė agjencive, Sekretari i Pėrgjithėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki Mon, pas njė takimi me njė zyrtar slloven, ka deklaruar sot se pret ndėrrime sa i pėrket ēėshtjes sė Kosovės, pas takimit midis presidentit amerikan Bush, dhe atij rus, gjatė muajit korrik.

4peace
17-06-07, 13:24
*
U nis e do t’soset kjo storja „Dyert dhe shuli“.

Puna e dyerve gati u krye. Po na mungon vetėm shuli. Disa paskan marrė hėz tė fortė ende pa i pa dyert. Si duken ato dyer? A na ujdisen? A funksionojnė? E shumė e shumė pyetje tjera.
Kurse, pa i parė dyert, thot njė fjalė e urtė gjermane „…Katze im Sack“ (macja nė thes). Pra, dyert/thesi na u premtua. Ende nuk e kemi hapur pėr tė shikuar se ē’ka nė tė. Njė gjė e dijmė, dyert do t’i marrim (sipas premtimit tė Bushit). Po na mbetet edhe shuli. Shuli te Putini. A do ta ketė shulin me vehte Putini kur tė takohet me „mjeshtrin e dyerve“?


Shumė heret qenkan gėzuar disa me “macen nė thes”. Madje paskan marrė turr (hėz) shumė tė madh, me “hopaaaaaa” tė madhe, ende pa kėrcyer (n’tre hap).

A na kanė jepė a s’na kanė jepė (pėrnjimend) tash ėshtė nė pyetje!


Me t’mira nga unė!


***

sunshine
17-06-07, 14:18
JO ska me na e dhane askush Pavaresine, e as qe kemi qef dikush me na e dhane Pavaresine se nuk jemi debila. Pavaresine po e marrim vete. Puna shekullore e atdhetareve, mendja e ndritur e Presidentit Ibrahim Rugova, gjaku i derdhur i djemve dhe vajzave per Liri e Demokraci po e bjen Pavaresine.
Tash Pavaresine po e bjen puna qe po e ben secili qytetar i Kosoves me diturine dhe kompetencat qe ka secili.
Por Pavaresine nuk po e bjen korrupcioni e as euforia e marsit te vitit 2005, sepse euforite e disave qe ne emer te patriotizmit i frynin zjarrit gjate atyre diteve, vetem e kane kthy Kosoven mbrapa dhe e kane shty Pavarisine e Kosoves.
Vetem se nuk e di se kur do te japin pergjegjesi keta "patriote".
Pavaresine po e fitojne gjithe shqiptaret me pjekurine qe do ta tregojme dhe jo me llafe, rrahje gjoksi apo lakmi per para, kariere dhe megalomani.
Sa do t'ja dalim mvaret ne nje mase temadhe edhe prej nesh pra se jo vetem nga qendrat e vendosjes, ashtu mendoj une.

Unė nuk di se nė cilin film jeni duke jetuar?
Sė pari, nuk ka qenė kurrė punė shekullore e atdhetarėve pavarėsia e Kosovės. Sė dyti, tė barazosh punėn e Rugovės (lėmosh kėrkimi i tij!) me gjakun e derdhur tė dėshmorėve, ėshtė paradoksale! Sė treti, pavarėsinė e Kosovės nuk e ka shty asnjė protestė apo revoltė e atyre qė ju i quani "euforik", por e shtyejnė dhe do ta shtyejnė ata qė kokėn e kanė nė vendin e gabuar, pra ata qė nė pėrpikmėri janė duke vazhduar politikėn mjerane tė "presidentit historik" tė Kosovės!

Gentiani
17-06-07, 16:00
ok Gentiani sa e kuptoj une edhe ti pajtohesh me shkrimin tim apo mendimin tim. Nese nuk prish pun deshta ta dij pse e ke fillu me qeshje, them perseri pa keqkuptim, e para. Dhe e dyta a po mendon se dikush po pengon depertimin e diturise, punes dhe shprehjes ne te mire te Pamvaresise?
Kur po thua se duhet te presim e te pyesim, a po mendon se po ia lam historise keto pune, apo po mendon se do ta mbrijme edhe ne ta dijme se kush mban pergjegjesi per mosrealizimin e Pamvaresise.
Une nuk dyshoj se njerezit do te shkruajne libra me pervoja personale dhe te te tjereve ne lidhje me keto gjera qe po permend ti por nuk e di se a do te krijohen institucione derisa jem gjall ne qe te deshmojne keto pengesa.
Perndryshe nuk dyshoj se gjeneratat e reja nuk do te mirren me keto gjera sepse ata do te mirren ne menyre shkencore me keto procese dhe sepse ata jane femijet tane ne duart e se cileve mbetet fati i Kosoves.


Domira, me qeshje ishte sepse unė mendova qė pikėrisht moskoordinimi i diturive, pėrvojave dhe kompetencava ishin ato nė zvarritjen e procesit tė statusit. Mos harro krijimin qeverive amatore nė periudhėn e pasluftės me kuadro jokompetent nė fusha e lėmi tė cilat pėr ato kanė qenė tabu, nė njė formė kanė zvarritur edhe procesin fillimisht duke u marrė me standardet, plotėsimin e tyre, realizimin e tyre. Sigurisht qė po tė udhėhiqeshin ato institucione me kompetencė e dituri, tjetėr ēmim do tė sillej nė tregun e politikės ndėrkombėtare.

Jo ti mbetet historisė, por ėshtė fjala pėr periudhėn nė tė ardhmėn e afėrt tė procesit, sepse tani jemi duke e parė tė gjithė, qė ēėshtja e statusit ėshtė vendosur sikur nė Poker, edhe pse njėra palė ka letrat mė tė forta nė kėtė lojė... pra, fjala ėshtė jo pėr shpallje tė pamvarėsisė nė kėto momente, sepse pikėrisht i vėshtirėson avantazhin e atyre qė kanė letran mė tė fortė. Prandaj ēėshtje e pamvarėsisė unė e shikoj si ēėshtje kohė dhe nė kėto momente, nuk do tė duhej tė luhej me ngutje nė stilin, ne do ta shpallim nuk pranojmė qė ēėshtja tė shtyhet, sepse jo rrallė ndodhė, qė nė kėrkim tė njė zgjidhjeje sa mė tė shpejtė e shtynė atė edhe pėr njė kohė edhe mė tė gjatė se ajo qė ėshtė menduar.

Unė shpresoj qė gjeneratat e reja tė mos mirren mė me kėtė ēėshtje, por tu mbetet atyre tė punojnė, zhvillojnė, ruajnė dhe forcojnė projektin definitiv- Statusin qė do tė ketė vendi i tyre, pėrmes formave tė aktiviteteve dhe veprimtarive qė kryejnė ata nė profesionet e tyre.

Domira
18-06-07, 16:15
Unė nuk di se nė cilin film jeni duke jetuar?
Sė pari, nuk ka qenė kurrė punė shekullore e atdhetarėve pavarėsia e Kosovės. Sė dyti, tė barazosh punėn e Rugovės (lėmosh kėrkimi i tij!) me gjakun e derdhur tė dėshmorėve, ėshtė paradoksale! Sė treti, pavarėsinė e Kosovės nuk e ka shty asnjė protestė apo revoltė e atyre qė ju i quani "euforik", por e shtyejnė dhe do ta shtyejnė ata qė kokėn e kanė nė vendin e gabuar, pra ata qė nė pėrpikmėri janė duke vazhduar politikėn mjerane tė "presidentit historik" tė Kosovės!

sunshine edhepse sma ke permend nikun une po ta permend sepse e dua diellin.
Sa ka qene pune shekullore e atdhetareve per Pavaresine e Kosoves e din secili femi shqiptar. Une per veten time e di sepse nisem prej familjes time, prej te pareve te mi te cilet nuk i takojne familjeve te pajtuara me pushtete serbe me heret e as me vone me benificione komuniste. Te paret e mi i bjen gjenerata taman nje shkullore, ne menyren e vet ka punuar per Liri, kunder pushtuesit serb e ti ngjitja emrin si te dush, ndash pavaresi ndash bashkim kombetar, sepse kjo eshte e njejta gje.
Neqoftese ti punen e Presidentit Rugova e konsideron kerkim lemoshe dhe e ndan krejtesisht nga gjaku i derdhur i Deshmoreve, une te keshilloj qe pergjigjen ta kerkosh te ata nje milion shqiptare te cilet e percollen Presidentin Rugova ne shtepine e tij te fundit. Ata shqiptare jane pjesa me e madhe e popullit dhe jane te aferm dhe prinder te Deshmoreve domosdoshmerisht.
marsi i 2005 ka hy ne procesin e pavaresimit si argument i kthimit mbrapa te Pavaresise. Pyetni ata me te cilet rrini (te huajt) dhe do te vertetohesh se dielli nuk na ka ngohur sa duhet deri me tash me gabimet tona por se diellin e kemi me, sepse koordinatat e rrezeve te diellit i dijne pikerrisht ata te cilet ishin kunder gjakderdhjes, djegjes se kishave ne mars 2005, e jo ata/ato qe i frynin ketij zjarri.

sunshine
18-06-07, 17:29
sunshine edhepse sma ke permend nikun une po ta permend sepse e dua diellin.
Sa ka qene pune shekullore e atdhetareve per Pavaresine e Kosoves e din secili femi shqiptar. Une per veten time e di sepse nisem prej familjes time, prej te pareve te mi te cilet nuk i takojne familjeve te pajtuara me pushtete serbe me heret e as me vone me benificione komuniste. Te paret e mi i bjen gjenerata taman nje shkullore, ne menyren e vet ka punuar per Liri, kunder pushtuesit serb e ti ngjitja emrin si te dush, ndash pavaresi ndash bashkim kombetar, sepse kjo eshte e njejta gje.
Neqoftese ti punen e Presidentit Rugova e konsideron kerkim lemoshe dhe e ndan krejtesisht nga gjaku i derdhur i Deshmoreve, une te keshilloj qe pergjigjen ta kerkosh te ata nje milion shqiptare te cilet e percollen Presidentin Rugova ne shtepine e tij te fundit. Ata shqiptare jane pjesa me e madhe e popullit dhe jane te aferm dhe prinder te Deshmoreve domosdoshmerisht.
marsi i 2005 ka hy ne procesin e pavaresimit si argument i kthimit mbrapa te Pavaresise. Pyetni ata me te cilet rrini (te huajt) dhe do te vertetohesh se dielli nuk na ka ngohur sa duhet deri me tash me gabimet tona por se diellin e kemi me, sepse koordinatat e rrezeve te diellit i dijne pikerrisht ata te cilet ishin kunder gjakderdhjes, djegjes se kishave ne mars 2005, e jo ata/ato qe i frynin ketij zjarri.

Pershėndetje Domira,

Meqenėse tema ėshtė pėr Pavarėsinė e Kosovės, nuk dua shumė tė thellohem nė atė se "njė milion shqiptarė e pėrcjellėn presidentin Rugova nė shtėpinė e tij tė fundit"!
Kur dikush e quan veten president (shqip kryetar!), duhet tė jetė nė gjendje si nė kohė tė mira edhe nė tė vėshtira tė i del nė ball popullit qė e ka zgjedhur! Kjo nuk ka ndodhur nė Kosovė!?
Ata njė milionė qė e pėrcjellėn kryetarin nė varr, sot po e pėrcjellin "Grupin e Unitetit", qė i kėnaqi duke i gėnjyer ēdo ditė!
E kam thėnė qė atdhetarėt nuk kanė luftuar kurrė pėr pavarėsinė e Kosovės! Pavarėsia e Kosovės ka lind si rezultat i shpėrbėrjes sė ish Jugosllavisė. Fatkeqėsia mė e madhe qėndron nė faktin se me pavarėsinė e Kosovės tentohet tė formohet njė identitet i ri kombėtar, pra ai kosovarė, qė pėrfundimisht tė ndan popullin shqipėtar nė dy tabore tė ndryshme! Zatėn, ne shqiptarėt jemi mėsuar vetėm me fitore gjysmake, e pavarėsia nuk ėshtė gjė tjetėr, vetėm zgjidhje e pėrkohshme e problemit shqipėtar nė pėrgjithėsi, e i Kosovės nė veēanti!
E sa pėr trazirat e marsit 2005, prapė qėndroj pas asaj se ato aspak nuk e kanė zbeh rrjedhėn e situatės nė Kosovė, pėrkundrazi, nė kėto trazira janė vra 26 shqiptarė e vetėm 2 a 3 serb, nėse nuk gabohem! Krahaso tė lutem masakrat e serbėve nė Bosnje (Srebrenicė p.sh.!), dhe shiko ku janė serbet sot! Ata kanė shtet brenda shtetit boshnjak! Dhe tė lutem gjeje vetėm njė serb qė ėshtė deklaruar kundėr kėtyre masakrave!!! E shumė shqipėtarė, pėr njė "kinse aksion tė planifikuar terrosist" nė SHBA, qanin me lot krokodilli e turpėroheshin se janė shqiptarė!
Sido qė tė jetė, me gjithė dėshirėn e madhe qė kemi tė pavarėsohemi njė herė e pėrgjithmonė prej shkieve, duhet vėshtruar gjėrat nga kėndi real e jo iluzionar!

legenda
18-06-07, 18:07
....ky postim me la pershtypje,
METAFORE E FORTE.

po fakt se i gjithe problemi qendron te "SHULI"...
apo te themi " CELESI"


une mendoj se Celesin duhet ta merr ne dore vete pala shqiptare:

Te shpall PAVARESINE

pastaj vendet tjera do te jene ne MAT pozicion,dhe do te fillojne nje nga nje ta aprovojne,si zgjidhje te vetme te domosdoshme...


*
U nis e do t’soset kjo storja „Dyert dhe shuli“.

Puna e dyerve gati u krye. Po na mungon vetėm shuli. Disa paskan marrė hėz tė fortė ende pa i pa dyert. Si duken ato dyer? A na ujdisen? A funksionojnė? E shumė e shumė pyetje tjera.
Kurse, pa i parė dyert, thot njė fjalė e urtė gjermane „…Katze im Sack“ (macja nė thes). Pra, dyert/thesi na u premtua. Ende nuk e kemi hapur pėr tė shikuar se ē’ka nė tė. Njė gjė e dijmė, dyert do t’i marrim (sipas premtimit tė Bushit). Po na mbetet edhe shuli. Shuli te Putini. A do ta ketė shulin me vehte Putini kur tė takohet me „mjeshtrin e dyerve“?


Shumė heret qenkan gėzuar disa me “macen nė thes”. Madje paskan marrė turr (hėz) shumė tė madh, me “hopaaaaaa” tė madhe, ende pa kėrcyer (n’tre hap).

A na kanė jepė a s’na kanė jepė (pėrnjimend) tash ėshtė nė pyetje!


Me t’mira nga unė!


***

Fshatari
18-06-07, 18:28
....ky postim me la pershtypje,
METAFORE E FORTE.

po fakt se i gjithe problemi qendron te "SHULI"...
apo te themi " CELESI"


une mendoj se Celesin duhet ta merr ne dore vete pala shqiptare:

Te shpall PAVARESINE

pastaj vendet tjera do te jene ne MAT pozicion,dhe do te fillojne nje nga nje ta aprovojne,si zgjidhje te vetme te domosdoshme...
Deshta me dit prej kur po i lexon ti mendimet e mia, e po i shpreh aq qart! Si me telepati po mė duket kjo punė!
Ky propozim mė duket ma i qėlluemi i gjithė kėtij forumi :
"
une mendoj se Celesin duhet ta merr ne dore vete pala shqiptare:

Te shpall PAVARESINE".
Me devotshmėri, Fshatari!

Dilaver
18-06-07, 19:19
Nuk ėshtė zgjidhje e problemit shpallja e pavarsisė, as nuk qėndron problemi tek “SHULI” e dera apo ku e kishte fjalen autori i shkrimit pėr flamurin e Himnin, sepse definimi i statusit politik tė Kosovės nuk varet aspak nga kosovarėt, por nga bilanci pėrfundimtar i pazarit tė dy superfuqive.
Lojrat tė cilat i imponohen EN e shqiptarėve nė pėrgjithėsi janė njė lojė rezultati i tė cilės dihet para ndeshjės, e sipas tė gjitha gjasave kėtė herė edhe pse me zvarritje nė favor tonė.
Zoti ėshtė qenja mė e lartė e mbinatyrshme, kompozitori mė i talentuar dhe i vetmi i universit. Egzistencen e tij nuk e ka provuar kush ende por as tė kundėrtėn.
SHBA janė superfuqi planetare, kompozitor i politikės ndėrkombėtare, egzitėnca e tyre ėshtė provuar dhe nuk ka fije dyshimi nė egzistimin e tyre.
Kemi fjalė tė mira dhe premtime, prandaj nuk duhet as tė mendojmė tė anashkalojmė ndihmėn e kėshillat e SHBA-ve.
Pėrdnryshe tė gjithė e dijmė se pa u dhėnė sinjali nga Vashingtoni, gjdo shpallje ėshtė jetėshkurtė dhe anulohet shum shpejt, por ka edhe pasoja tjera ku mund tė shpallen edhe territore tjera nga enklavat serbe.

Fshatari
19-06-07, 00:40
Nuk ėshtė zgjidhje e problemit shpallja e pavarsisė, as nuk qėndron problemi tek “SHULI” e dera apo ku e kishte fjalen autori i shkrimit pėr flamurin e Himnin, sepse definimi i statusit politik tė Kosovės nuk varet aspak nga kosovarėt, por nga bilanci pėrfundimtar i pazarit tė dy superfuqive.
Lojrat tė cilat i imponohen EN e shqiptarėve nė pėrgjithėsi janė njė lojė rezultati i tė cilės dihet para ndeshjės, e sipas tė gjitha gjasave kėtė herė edhe pse me zvarritje nė favor tonė.
Zoti ėshtė qenja mė e lartė e mbinatyrshme, kompozitori mė i talentuar dhe i vetmi i universit. Egzistencen e tij nuk e ka provuar kush ende por as tė kundėrtėn.
SHBA janė superfuqi planetare, kompozitor i politikės ndėrkombėtare, egzitėnca e tyre ėshtė provuar dhe nuk ka fije dyshimi nė egzistimin e tyre.
Kemi fjalė tė mira dhe premtime, prandaj nuk duhet as tė mendojmė tė anashkalojmė ndihmėn e kėshillat e SHBA-ve.
Pėrdnryshe tė gjithė e dijmė se pa u dhėnė sinjali nga Vashingtoni, gjdo shpallje ėshtė jetėshkurtė dhe anulohet shum shpejt, por ka edhe pasoja tjera ku mund tė shpallen edhe territore tjera nga enklavat serbe.
Statusi politik i Kosovės varet ma sė shumti prej vetė kosovarve.
Nuk besoj se shpallja do tė jetė jetėshkurtė e edhe ma pak tė anullohet. Puna e veprimeve tė njianshme ka marrė fund.
Duhet tź shpallet pavarėsia tani e jo ma vonė : nga muej shtator, forcat e natos do t'i komandojė prap nji gjeneral francez. Nji gjeneral i maparshėm i kėtij vendi e pat thye marrźveshjen e Kumanovės se i solli ushtrinė serbe nź kufi me Kosovėn, e ditėn e fundit kur u largue nga kosova, solli nji gjeneral serb nė Prishtinė pėr t'ua sqarue shqiptarve se kjo tokė asht serbe. Tu fillue nga shtatori pra gjenerali tjetėr francez do t'a sjell ushtrinė dhe policinė serbe brenda nė Kosovė dhe do tė detyrojė udhėheqjen e kukllave tź Kosovźs t'a pranojė kushtetutėn e re tė serbisė. Ky asht plani serbo frėng tė cilin e sqaroi edhe humanisti "ma madh i njerzimit, sot nė Luksemburg, ministri francez i jashtėm, B.Kouchner.
Nėse jemi gjall ti dhe unė do tė shohim se ky plan do tė realizohet e shba-ja do t'i mbyll krejt sytė.
Prandaj asht shumė urgjente tė kapet ky shans ultim, tė shpallet pavarėsi e sovranitet nė Kosovė; tė destabilizohet i gjithė ballkani e krejt evropa sepse shanse tė tjerė nuk do tė ketė pėr Kosovėn.
Jam fshatar po trendin e tragjedinė e Kosovės e shoh ashtu si do tė zhvillohet : duhen anashkalue tź gjitha pėrrallat, iluzionet e andrrat e natės : me kurajo tė madhe duhet ballafaque realitetin e hidhun qė po profilohet nė horizontin e zymtė tė Kosovės!

legenda
19-06-07, 00:50
....ahaha,,,pika ku takohen dy paralele....

--------------------------------------------------------------


me lejen e AUTORIT,po sjell ne kete faqe nje artikull aktual nga:Behxhet SHALA 'Flamuri i bardhė, pavarėsia nė dardhė, Dejtėsia ndėrkombėtare = 0. 2 pare, Ahtisari – Artemia, Tina dhe Alia (http://vudi.multiply.com/journal/item/275)Jun 15, '07

ROKFELLERĖT E “PAVARĖSISĖ“ – KRERĖT E MAFISĖ !


Flamuri i bardhė , pavarėsia nė dardhė :

Mė nė fund, Ekipi i Tinės, i emėruar pėr simbole “ shtetėrore “ dhe punėt e tjera qė kanė tė bėjnė me pushtet, nė njė vend ku nuk i vie era shtet dhe me gjasė as qė do tė bėhet shtet, i bėri publike kriteret nė tė gjitha mediat e shkruara dhe sinkronizuara, do kritere qė nuk i han as qeni i Fazlisė dhe as kishku i Ruzhdisė por njėzėri u pranuan nga Ekipi i Unitetit i Kosovės – dega e Koza Nostras sė Gjenovės! Kjo ėshtė si puna e oktapodit, kreu i Mafias gjendet nė Sicili ( Itali ) ndėrsa bishti nė Kosovė dhe Metohi. Mafia nė Itali ėshtė homogjene sa i pėrket pėrkatėsisė etnike ndėrsa nė Kosovė ėshtė multietnike sepse, pikė sė pari, kėshtu e parasheh edhe Paketa Ahtisari! Baza e kėsaj Mafie ėshtė 100% vendore ndėrsa nė maje tė piramdės ka pak halle sepse ndėrkombėtarėt hedhin valle! Megjithatė, ėshtė njė bashkėpunim fantastik, ndėrkombėtarėt e lėshojnė kushtrimin-vendorėt, si tė disiplinuar qė janė e zbatojnė nėnshtrimin . Jo pėr shkak tė pėrulėsisė por pėr hir tė pavarėsisė ose mė mirė me thėnė, xhirollogarisė! Kėto janė do cikėrrima qė pėr mrekulli i shfrytėzoi Tina! Andaj edhe po tė kėrkohej qė nė vend tė flamurit kombėtar tė bėhet njė flamur me gomarė askush nuk do tė kundėrshtonte por vullnetin e Tinės do ta zbatonte. Edhe unė mė parė kam qenė aktiv nė disejnimin e flamurit dhe pata dalė me propozime konkrete, nė dy raste, sė pari me flamurin e Kosovės me Ahtisarin dhe Rohanin nė sfond. Ishte ky njė kalkulim imi taktik pėr perfitim strategjik. Thjesht llogarisja si anėtar i Ekipit tė Unitetit, Ahtisari dhe Rohani po bėjnė me gisht pse mos t’iu futem edhe unė nėn bisht! Kur e vėrejta se kėtyre tė dyve po iu bie lija, u rreshtova kah MAJKA ROSIJA DHE SERBIJA, e thirra Millojkėn dhe ia kėrkova trobojkėn! E mashtrova Millojkėn sepse nuk i tregova se do ta keqpėrdori trobojkėn. Thash, kur mundet njė profesor fakulteti librat e huaja, si tė tija t’i pėrdorė, pse unė me trobojkėn mos t’i fus do lekė nė dorė?! Pėr fillim nja 10 mijė ndonėse kishin premtuar 30 mijė. Dhe, mė besoni krejt ato pare, i kisha dhėnė pėr aktivitete humanitare! Isha i sigurt se do tė fitojė sepse multietnicitetin e Pakos nė vepėr po e zbatoj. Po , isha nė lule dhe shihja ėndėrr se si me trobojkėn po bėhem dhėndėrr. Me krushq, Ekipin e Unitetit dhe publicitetin e shtypit tė Sikletit.Nuk bėn flamuri kombėtar, nuk bėn ai me gomar, nuk bėn trobojka e Millojkės, nuk bėn portreti i Ahtisarit, nuk bėn dashi i Hajdarit, nuk bėn profili i Rinės por bėn diktati i Tinės! As unė nuk bėj pėrjashtim, prandaj iu rreka punės me pėrkushtim. E dija dėshirėn e ndėrkombėtarėve andaj luaja rolin e zagarėve! Ma bėnin me gisht dhe unė paloja bisht. E shleva kujtesėn historike, patriotike dhe folklorike, mbajta qėndrim si burrė ( emri im mos u pėrmendtė kurrė ), thash kush ishte ky Skenderbeu, Isa Boletini, Azem Bejta, Bajram Curri, Fehmi Lladrofci e Adem Jashari, nėse nė konkurs pėr flamur nuk dal i pari! Njė propozim, i pranuar pėr tė gjithė, pėr Faktorin ndėrkombėtar, popullin heroik shqiptar, pėr pakicat numerike me fuqi tė vendimmarrjes politike, pėr politikanėt e Kosovės, pėr carllazaristat e Takovės, pėr Rusinė dhe Serbinė dhe pėr gjithė ata qė pėr toke na shtrinė, propozoj, qė si faqezi i barabartė me tė tjerėt, njė flamur tė bardhė, me njė bisht tė thanės sepse, brezat pas nesh do tė na shilojnė, nanen e nanes Ky ėshtė flamur i nėnshtrimit, flamur i kapitullimit, flamur i nderit, flamur i beterit, flamur kombėtar dhe ai ndėrkombėtar, flamur i poshtėrsisė pėr hir tė xhirollogarisė, Pra, tė gjithė do ta pranojnė dhe do tė na urojnė, pėr punė tė mirė nė Kosmetin e lirė! Tė gjithė ata qė kapitullojnė, me flamur tė bardhė, ligjet ndėrkombėtare i mbrojnė! Ky ėshtė fitimi i parė biologjik-gjenetik sepse ruhet njė shembull pėr tė tjerėt, nė radhė tė parė pėr tė mjerėt! Ndėrkaq, nė planin personal mendoj vetėm pėr pėrfitim material! Dhe, pėr herė tė parė e lus Ekipin e Unitetit: propozimin tim seriozisht ta trajtoni dhe mos e refuzoni. Unė dua tė futem nė histori, pėr poshtėrsi qė nė kėtė rast ėshtė atdhedashuri! Shpėrblimin e parė, menjėherė kam pėr ta ndarė, pėr qėllime humanitare, ashiqare! 3000 do t’i jap Skendė Kaprollit, 2000 Ylberit, 2000 Fatmirit, 3000 Blerimit dhe 0 Hashimit! Jam pak lokalist por aspak materialist!Flamuri i bardhė ėshtė simbol i pastėrtisė, nė mungesė tė burrėrisė!

..................Deshta me dit prej kur po i lexon ti mendimet e mia, e po i shpreh aq qart! Si me telepati po mė duket kjo punė!
Ky propozim mė duket ma i qėlluemi i gjithė kėtij forumi :
"
une mendoj se Celesin duhet ta merr ne dore vete pala shqiptare:

Te shpall PAVARESINE".
Me devotshmėri, Fshatari!

legenda
19-06-07, 00:54
EKSKLUZIVE nga Behxhet SHALA -nė fund te javės - Iku Bushi u gėzua Babushi, Pavarėsia hipotetike nėn thjerrezen optike, Artemia dhe Alia (http://vudi.multiply.com/journal/item/274)Jun 15, '07 4:25 AM


Nė fund tė javės: Iku Bushi u gėzua Babushi, Pavarėsia hipotetike nėn thjerrezen optike, Artemia dhe Alia, etj.


KU DALLON MISIONI I SHAHĖS SĖ BRAHIMIT DHE I ARDIAN GJINIT ?


Iku Bushi u gėzua Babushi :
Festa mbarėkombėtare pėrfundoi, nė Shqipėri ishte Bushi nė Kosovė u gėzua Babushi i cili, si kalorės apokaliptik ishte para eliminimit politik dhe patriotik Infuzioni i Bushit i ndihmoi Babushit!Shqipėria, Kosova dhe krejt shqiptaria pėrjetuan ekstazė politike dhe hipnozė hipotetike duke besuar se Bushi sjell mirėqenie dhe siguri, gėzim dhe pasuri pa u lodhur fare, nėn hijen e ullirit dhe erėn e blirit. Harruan nje detaj tė vogėl se tjeter ėshtė pėrkrahja morale nga ajo materialo- substanciale dhe se krenaria dhe dinjiteti janė tipare identifikuese tė njė mileti qė respektohen nė botėn demokratike pėr dallim nga serviliteti dhe llaskucėria qė pėrkrahen nė demokracinė hipotetike! Edhe bariu qė ruan delet nė maje tė malit e din se as Bushi e as demokracia nuk kanė nevojė pėr mizat e kalit madje kėto i pengojnė edhe vet kalit Tė gjithė e dinė se politikanėt shqiptarė dhe kosovarė ( sipas Nexhit ), janė krenarė se janė shqiptarė, me parime tė palėkundura dhe ēdo sfide i bėjnė ballė, nuk janė servilė por janė fleksibil, nuk pranojnė tė dorėzohen e as tė lodrohen nga askush sepse janė tė parėt e vendit dhe tė zotėt e kuvendit! Disi pak u hutuan kur mė nė fund kuptuan se miratimi i Rezolutės pėr pavarėsi tė tredhur tė Kosovės nuk ėshtė si puna e orės dhe pėrkundėr dėshirės tė ndjehen si baballarė tė pavarėsisė, fjala e fundit ėshtė megjithatė e Serbo- Rusisė. Gėzimi ishte i madh se vizita vajti mbarė dhe atė ditė ishte krenari tė jeshė shqiptarė! U gėzuan pėrkrahėsit e pavarėsisė, partizanėt e lirisė, u hidhėrua Serbia, Rusia, gjakftohtė u soll Tanzania, nuk u dėgjua fare as Mongolia, disa u sollėn si cuba, ashpėr reaguan Fidel Kastro dhe Kuba nė mbrojtje tė integritetit territorial tė Serbisė dhe Shoqatės sė Pėllumbagjive tė Osetisė ! Merreni me mend, Fidel Kastro, nė vend qė t’i falet profesorėve tė mjekėsisė u bė burizan i shovinistėve tė Serbisė duke u rreshtuar kundėr lirisė! Foli si revolucionar i vėrtetė e sa pėr ideale, nė infuzion ishin tretė. Po, i falet sepse sapo ėshtė zgjuar nga kllapia dhe nuk e ka tė qartė ku ėshtė Kosova dhe ku ėshtė Serbia! Pra, fajet nuk i ka Fideli por gjeografia! Ėshtė me rėndėsi se Xhorxh Bushi i ra ēiftelisė nė zemėr tė Shqipėrisė duke kėnduar kėngėn e pavarėsisė pėr Republikėn Demokratike Popullore tė Ahtisarisėdhe vetėm pritet akordimi i njė teli nga ana e Rusisė! Tash kemi rėnė nė kokėrr tė shpinės dhe po dėgjojmė cfarė po i thotė Xhorxh Bushi Tinės. Grupi i Unitetit ėshtė pak jashtė lojės, kompetencat iu dhanė Doktorit tė Tropojės! Njė gjė e di shumė mirė; nėse i humb zėri Xhorxh Bushit do t’i kahet nėna edhe Babushit! Tė gjithė po gėzohen, janė shend e verė, unė po rri anash, disi si i mjerė. Nuk po i besoj shumė as edhe Big Bosit, nė vend tė tamblit po i fryjė kosit!

Pavarėsia hipotetike, nėn thjerrėzėn optike :
Tė gjithė po e shohin pavarėsinė, unė po pėrballem me shkurtpamėsinė, faktike dhe politike! Me duket se mė ėshtė ngatėrruar dioptria dhe shumė larg ėshtė pavarėsia. Dikush flet pėr javė, dikush pėr ditė, dikush pėr orė ndėrkaq unė kėto i marr si sllogane tė shkruara nė borė! Temperaturat e larta borėn e shkrijnė dhe….me te edhe pavarėsinė! Duhet ta presim borėn tjetėr nė mėnyrė qė ta rikthejmė pavarėsinė e vjetėr. Nėse dikush nė dimėr prźt tė lulėzojė behari, pavarėsinė ia sjell Ashik Ahtisari, sikur nė Acekun e Indonezisė qė ua shiti autonominė nė vend tė pavarėsisė! Ngrohja globale edhe nė Kosovė po bėnė dėme klimatike dhe politike, nė vend tė borės po bjen mė shumė shi dhe kam frkė tė madhe se mos po rrėshqasim nė autonomi, tė maskuar si pavarėsi! Pavarėsia e tredhur me sovranitet tė Etiopisė nuk do tė duhej t’u pengojė as Srbisė e as Rusisė. A do tė shpėtojė Kosova me njė anemi kronike apo do tė bėhet substancė metastazike? A do ta veshė lėkurėn e xhirafės, sikur nė pikturat e Xhevdet Xhafės? A do tė shartohet si dardha e egėr apo do ta ketė ndonjė fat tjetėr? Nuk janė kėto dilema hipotetike por mundėsi reale qė lehtė shihen nėn thjerrėzėn optike. E kam fjalėn pėr ata si unė, qė nuk shohin mirė, ndėrkaq vizionarėt nga Grupi i Unitetit moti Kosovėn e kanė bėrė tė pavarur, sovrane dhe tė lirė dhe,....
Diēka pėr titullin sepse e di qė jeni kureshtarė, nė fund tė fundit nuk jemi nė pazar, nuk ju ofroj mall pėr t’ju mashtruar por substancė tė vėrtetė pėr t’ju informuar dhe argėtuar. Nuk jam i paguar nga Shtypi i Sikletit as i akredituar nga Ekipi i Unitetit. Jam i mallkuar nga Zeusi i Arbėrisė dhe i
dekoruar nga Koshtunica i Serbisė! Po t’i lėmė tani kėto vetėlavdėrime dhe arsyetime, duhet ta zėmė fillin, me kend tjetėr pos me Shahėn e Brahimit tė cilėn e ēmoj dhe shumė e adhuroj, ndėrkaq Ardian Gjinin, me gjasė, kėsaj radhe do ta injoroj. Shaha e Brahimit ėshtė mbesa e Qazimit dhe gjyshja e Shahinit. Nuk ka mbaruar ndonjė shkollė por nga mendja ėshtė shumė e hollė! Pėr bukuri aspak nuk dallon nga njė pehri por, nė rini nėse mund ta quaja ashtu, e ka pėsuar njė fatkeqėsi e qė pastaj i ka mbetur si vrragė nė biografi! Thuhet se pas sanės sė Miftarit ka marrė nė thua derisa tė tjerėt shpifin se vullnetarisht u rrėzua. U bė njė lėmsh si nė Etiopi dhe… Miftari luajti jofer dhe e dėrgoi nė shtėpi! Aty, pėr herė tė parė mėsoi si humbet pavarėsia dhe cenohet integriteti i territorit dhe bėhesh viktimė e tutorit. Pavarėsia e Shahės ishte e mbikėqyrur nga tė tjerėt ndėrkaq pėr sovranitet Shaha nuk mund ta thotė asnjė fjalė sepse kompetent pėr kėtė janė ata me tė cilėt ka dalė dhe ia kanė bėrė shpirtin valė! Ishte njė situateė shumė dramatike, Shaha e Brahimit pėrpiqej ta fitojė pavarėsinė dhe sovranitetin ndėrkaq tutorėt nuk nguteshin shumė sepse e bėnin lezetin! Vite me radhė Shaha bėnte sakrificė, mos e merrni si spicė, luftonte pėr statusin e saj, me shumė optimizėm, ndėrsa tutorėt, kur Shaha u plak fare dhe nuk vlente pėr pesė pare, thjesht me njė Rezolutė tė Kėshillit tė Sigurimit e lanė Shahėn nė pritje tė Statusit dhe nė mėshirėn e Zhivadinit, pasardhėsit tė Boris Jelcinit! Lexues tė nderuar, pas kėsaj tragjedie shekspiriane tė Shahės sė Brahimit, nuk ia vlen t’i dėgjojmė pėrrallat e Ardian Gjinit! Tung dhe vazhdon edhe nesėr pa pasur ndonjė ide ē’tė shkruaj, por nuk do tė dorėzohem dhe do tė vazhdoj tė luaj. Me gjasė mė duhet tė merrem me konkursin pėr simbole tė shtetit dhe reagimet e miletit, dhe nėse nuk ma bėjnė ndonjė dredhi, nuk do tė kem konkurrencė sepse jam plot potencė ( krijuese ) nė esencė dhe delikuencė! Drejtėsia ndėrkombėtare, qė nuk vlen as dy pare me rastin e Albin Haxhisė si edhe muri i Artemie Alisė janė pikanteri tė radhės qė mund tė pėrdoren pėr thashetheme tė zonjave tė mėhallės!

15.06.07 Prishtinė Behxhet Sh.SHALA, dashamir i Bushit dhe
kundėrshtar i Naim Ēaushit


http://vudi.multiply.com/tag/vedat%20xhymshiti

Dilaver
19-06-07, 13:07
“Pushtetarėt serb urgjentisht duhet tė mbėshtetėn nė forcat e veta, sepse Rusia nuk mund tė mbroj mė tutje interesat e tyre. Statusi i Kosovės duhet tė zgjidhet mė sė largu kah fundi i vjeshtės, tė gjitha mundėsitė qė i ka pasė nė dispozicion Moska i ka shfrytėzuar, e ajo ka qenė zvarritja e zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar tė Kosovės”. Putin i pėshpėrit nė vrimė tė veshit tė majtė Koshtunicės nė forumin ekonomik nė Sant Petersburg.

Njerezit (politikanėt nė kėtė rast edhe Putini) tė cilėt nuk i njohin mėnyrat se si zhvillohen proceset politike dalin me afate pėr zgjidhjen e njė problemi, si ky i joni. Nė kėtė mėnyrė EU kanė dalė me parashikime e afate kur do tė zgjidhet ky problem duke i bėrė qefin veti e duke mashtruar popullin (kush ju ka besuar) dhe nė kėtė mėnyrė kanė treguar mosnjohjen elementare tė kapitullit shumė tė ndėrlikuar tė quajtur politikė.
Shtrohet pyetja sa kemi ne fuqi e potencial ekonomik, ushtarak e profesional tė refuzojmė diplomacin e ndihmėn nderkombėtare tė fuqisė planetare?
Kosova edhe pse nuk ėshtė cekur ndonjė afat kohor (ditė, muaj) ditė mė parė u njoh nga SHBA-tė.
Sipas mendimit tim tė refuzosh kėtė shėrbim historik qė na u bė nga SHBA-tė do tė thot se ne jemi edhe mė tė fortė se SHBA, Rusia e Serbia ose 100% cmendur.
Cėshtja e zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar tė Kosovės ka kaluar nė tavolinat e superfuqive.

legenda
19-06-07, 16:12
....nga
ALBION TOPIA ,
i cili ka qene antare ne forumin DARDANISE

--------------------------------------------------------------------

KOLUMNE Antiperralle nga Albion TOPIA '1 (http://vudi.multiply.com/journal/item/278)Jun 18, '07 7:05 PM


http://images.vudi.multiply.com/image/1/photos/upload/300x300/RneAtQoKCp0AAGp8F-E1/albionTOPIA.jpg?et=lX3c1Rwi6Yhkg3dC5pTxAw (http://vudi.multiply.com/photos/hi-res/upload/Rm-HfAoKCp0AABmQQqw1)


Albion Topia

Antipėrrallė

Dehje patriotike nė Muēivėrc!

“Prit me muaj prit me vjet, o Albin e bėre shkret.” Kėtė e dėgjova nė njė ambient tė zakonshėm katundi, derisa me mikun mbetėm pa cigare dhe u desh tė ndaleshim pėr tė bler. Tre-katėr burra ishin ulur nė njė qoshe tė njė shitoreje, dy nė njė stol qė bėnte kėc-kėc, e dy tė tjerė nė arkėza shishesh (gajbe), njėra e kuqe e tjetra e gjelbėr. Dy tė parruar, u ngjanin filozofėve antik ndėrsa i treti nuk “pėrshtatej” aspak me atė ambient surrealist, sepse kishte njė kostum tė shtrenjtė dhe kravatė vizėlluese. Mund ta merrni me mend, ishte njėri nga ata tė ministrisė (ndonjė shėrbyes qė i kishte bindur bashkėfshatarėt e tij se ėshtė “ngjitur” lartė), por qė i kishte trajnuar tė shkretėt ta quanin Ministėr. I katėrti ishte me rroba gjuetie dhe njė sheshir si Buffalo Bill qė skajonte shishet dhe mirėmbante “tavolinėn e improvizuar”, herė duke hapur konserva e herė duke grimcuar ndonjė spec apo domate. S’ka se si pėrshkruhet ndryshe, veē atmosferė e avullt!!! Pasi blemė cigare, nga ato tė shtrenjtat se nuk kishte tė tjera, filozofi numėr njė pa njė pa dy na u drejtua;
- Jeni gazetarė?
- Jo, u pėrgjigj miku.
Sigurisht nga frika se do tė mund tė pėrgjigjesha ndryshe sa pėr tė hapur “muhabet”, i cili nė atė ambient i ishte dukur krejtėsisht i panevojshėm, diēka si “telashe e paplanifikuar”.
- Eh, shumė mirė. Po shihet qė jeni tė ndershėm dhe s’do tė kishte kuptim tė ishit gazetarė, vazhdoi komentin e tij filozofi i dytė (rezervė)… Shoferi i ministrisė (mė vonė e morėm vesh se ishte shofer) na shikoi me bisht tė syrit dhe si duket kur u bind se nuk ishim nga “ajo Bota e tij” e ndjeu vetėn mė lehtė.
- Do pini nga njė me ne, se nuk bėn ndryshe, tha Buffalo Bill.
- Ėshtė zakon i shitores, dhe i katundit, shtoi ministri-shofer…
Pasi na sollėn para njė vendimi tė kryer, nuk na mbeti hapėsirė tė kundėrshtonim, mendova vet me vete shyqyr qė nuk e keni ndonjė zakon
tjetėr tė bazuar nė emrin e katundit (diēka sikur ajo qė do tė thotė me “asish”) se vaj halli pėr kalimtarėt e rastit.
- Shikoni djema, vazhdoi filozofi i parė; - Krejt fajet i kemi ne”! Ne dhe askush tjetėr. E shikoni, krejt bota ėshtė ēuar nė kėmbė pėr tė na dhėnė Pavarsinė, e ne nuk e duam! S’e duam pėr inati! Gjynah prej Zotit ēfarė bėjnė disa gazetarė tanė…
- Jo gazetarėt, por kėta “flliqanat e Vetvendosjes”, ndėrhyri shofer-ministri.
- Po de, pėr ta e kam fjalėn, u "korrigjua" filozofi, duke e ēuar te buzėt shishen e zdralavtė, ndėrsa me dorėn tjetėr po mbante njė spec tė trashė…
- Vetėvendosja paguhet nga Serbia… tha me plot bindje Buffalo Bil. S’ka se si tė kuptohet ndryshe. Dhe nuk ėshtė e vetmja, jooooooooo… Ka edhe shumė gazetarė, OJQ, besa edhe politikanė, po!
E ngriti zėrin nė fund duke vėnė theksin nė kėtė Po.
- O djema, qenkeni tė mirė, se pėrndryshe kėto muhabete nuk i bėjmė jashtė rrethit tonė… por, po pijmė bashkė dhe kush pi, keq nuk mendon, a ėshtė ashtu!? - Po, po, u pėrgjigjėm.
S’kishte logjikė tė thoshim ndryshe, ngase shikimi i ashpėr dhe dyshues
i Buffalo Bil-it nuk lejonte shumė hapėsirė pėr “mendim tė kundėrt”.
- Dhe, ne e kemi bėrė njė kėngė e cila denoncon tė gjithė kundėrshtarėt e Pavarsisė sė shenjtė… shtoi shofer-ministri.
Pa e mbaruar mirė, t’ia krisi filozofi numėr dy.
“Prit me muaj, prit me vjet, Albin Kurti e bėre shkret, oiiiiiiiiii…”
"Iu hodhe nė qafė tradhėtisė sė Zotit,"
"Ua ktheve shpinėn, Djemve tė Kastriotit…"
(Kėta janė djemtė e Grupit tė Unitetit) mė pėrshpėriti ministri nė vesh, derisa vazhdonte isoja e Buffalo Bilit, ooooiiiiiiiiiiii…
- Kur mė nė fund tė gjithė politikanėt tanė u bėnė bashkė, grusht, ia dhanė besėn njėri-tjetrit qė do tė punojnė veē pėr popull, doli ky “birazeli” e t’ua futi thikėn nė shpinė. Pse? Hajt, mė thoni ju mua, pse?
Heshtje.
- Sepse ėshtė i paguar. Ka marrė para tė majme nga Koshtunica (kushėriri i Milloshit).
Po, po, pohuan me kokė tre tė tjerėt, ndėrsa Buffalo gjithė pezm ofshau shumė thellė…
- Gjithmonė kemi pasur tradhtarė dhe gjithmonė do tė ketė, por kur ta marrim Pavarsinė do tė jetė mė lehtė, konkludoi filozofi i parė. Dhe vazhdoi.
- Unė s’e kuptoj pse e lirojnė atė nga burgu? Dikush atje nė shtet ėshtė i korruptuar se pėrndryshe Ai ka bėrė aq faje saqė lehtė do tė mund dėnohej me 40 vjet burg. Pas kėsaj kohe nuk mund t’i bėj dėm askujt, e aq mė pak Grupit tė Unitetit (kėtyre patriotave tė vėrtetė). Nė pranga, nė qeli, nė Hagė bre nė Hagė duhet me ēue!!! - Pritni pak, t'i dėgjojmė lajmet tha shitėsi, i cili ia ngriti zėrin televizorit tė vendosur nė njė nga raftet, skaj dere.
"Sipas tė gjitha gjasave do tė ketė akoma shtyrje pėr sjelljen e njė vendimi rreth statusit tė Kosovės..." murmuriti spikerja plot patetikė!!!
- Po de po... E shihni ē'na bėri Albini? Krejt faji i tij, tha me gjithė dėshpėrim Buffalo.
- O mbanu Burrat e Unitetit, mos lėshoni pe para njė tradhtari, shtoi filozofi numėr dy dhe e kafshoi specin e trashė, lėngu i tė cilit kėrceu drejt e nė sy tė ministrit... - Mė qorrove bre !!! - Hajt gėzuar, pėr Pavarėsinė e Kosovės, ngriti shishen filozofi numėr njė, dhe vdekje tradhtarėve tė kombit. Urraaaaaaaaaaaa!!!
- Sa kemi borxh ore djalė, i ra nė mend dikur vonė Buffalos ta pyeste shitėsin i cili s'do mend qė ishte mėsuar me atė lloj tė pėrditshėm tė muhabetit.
- Krejt apo tė sodit?
- Krejt, krejt...
- Ti i ke 46 euro!
- Mirė, shkruaj diku se ti paguaj kur ta merr plaku pensionin!
- Po pensioni ėshtė 40 euro!
- Nejse de, ia marr edhe 6 euro nėnės edhe t'i paguaj, mos u bėn tahmaēar. S'e kam mendjen tė ikė askund, as tė vdes, nuk vdes pa e hangėr njė ditė Pavarėsi.
- Ah, tė lumtė bre Mic Sokol, ia rrahu shpinėn ministri, ndėrsa filozofėt i ngritėn shishet lartė sikur tė ishin kobure...
Kėnga e rikomponuar u pėrsėrit dhe stėrpėrsėsrit. Kėta i paskan dhėnė "karar" enigmave, mendova. E paskan gjetur "fajtorin" dhe e paskan dėnuar! Sa mirė qė janė vetėm katėr karikatura, e nuk janė nė krye tė ndonjė gjykate!!!
Apo ndoshta edhe janė!? Kush ta dij... Ikėm nga ai vend tė pasuruar pėr disa rima tė reja qė na ushtonin nė veshė; " Prit me muaj, prit me vjet o Albin e bėre shkret..."http://vudi.multiply.com/tag/ (http://vudi.multiply.com/tag/)...

Albanian eX|PerT
21-06-07, 21:04
Sejdiu hedh poshtė ēdo mundėsi diskutimi rreth negocimit te pakos Ahtisari apo pavarėsisė

Bashkimi Evropian ėshtė i vendosur qė zgjidhja e statusit tė Kosovės tė kalojė nėpėrmjet Kėshillit tė Sigurimit, ndėrsa kėrkon qė kjo tė ndodhė sa mė shpejt dhe me mbėshtetjen e planit tė Ahtisarit, tha sot i dėrguari i BE sė pėr statusin, Shtefan Lene pas takimit me Presidentin Fatmir Sejdiu. Presidenti Sejiu tha se Kėshilli i Sigurimit duhet qė sa mė shpejt ta miratojė rezolutėn nė mbėshtetje tė pavarėsisė dhe se Kosova nuk mund tė mbetet peng i askujt. "Me rėndėsi ėshtė qė Kosova tė kryejė kėtė proces me tė gjitha vendet qė kanė mbėshtetur kėtė proces qė ta ndėrtojė tė ardhmen e saj, pra pavarėsinė. Pėr neve pakoja e Ahtisarit dhe pavarėsia janė tė panegociueshme. Unė nuk mund tė them se kur do tė vijė pavarėsia, por jam i bindur se ajo do tė ndodhė", tha Sejdiu. Ndėrsa, Lehne theksoi se mbėshtetja ndėrkombėtare pėr planin e Ahtisarit ėshtė mė e madhe se sa ka qenė mė parė dhe se nė kėtė ka ndihmuar edhe vetė Kosova, e cila nė dy tri javėt e fundit ka bėrė njė progres tė madh, gjė qė e cila ka bėrė qė tė arrihet njė pėrkrahje solide pėr planin e Ahtisarit. "BE ėshtė duke ndjekur nga afėr situatėn nė Kosovė dhe vendimet qė merren rreth saj dhe ajo ėshtė lart nė azhendėn e BE sė. Ka disa pengesa qė duhet tė largohen dhe unė e kam siguruar Presidentin Sejdiu se vendet anėtare tė BE sė dhe vendet anėtare nė Kėshillin e Sigurimit janė tė pėrkushtuara pėr zgjidhjen e shpejtė tė statusit tė Kosovės", ka theksuar Lene. Sipas emisarit evropian, vendimi i pėrcaktimit tė statusit tė Kosovės ėshtė historik, andaj pėr kėtė nevojitet legjitimitet. "Vendimi i pėrcaktimit tė statusit tė Kosovės ėshtė i njė rėndėsie tė madhe historike, por kėto vendime kėrkojnė kohė, bazė dhe legjitimitet tė nevojshėm dhe e gjithė kjo mund tė bėhet vetėm pėrmes rezolutės sė Kėshillit tė Sigurimit", tha Lehne. Ndėrsa, pas refuzimit tė Rusisė pėr projektrezolutėn e paraqitur mbrėmė nė Nju Jork, ai tha se ky ėshtė proces qė kėrkon konsultime shumė intensive nė nivele tė ndryshme nė Nju Jork nė mes delegacioneve tė ndryshme dhe besimi ynė pėr tė pasur sukses ėshtė shumė i fortė, tha ai. I dėrguari evropian konfirmoi sėrish se janė 27 vende tė BE sė, qė i kanė dhėnė mbėshtetje planit tė Ahtisarit dhe shpejtimit tė miratimit tė atij plani pėrmes njė rezolute tė ardhshme nė Kėshillin e Sigurimit, kėshtu qė, sipas tij, duhet bėrė pėrpjekje dhe biseda qė kjo rezolutė tė miratohet sa mė shpejtė qė mundet. Lene inkurajoi institucionet kosovare pėr pėrmbushjen e standardeve dhe tė sundimit tė ligjit. Ai po ashtu tėrhoqi vėrejtjen pėr durim pėrkundėr frustrimeve, se mbase plani i Ahtisarit do tė merrė kohė derisa tė zyrtarizohet nė Kėshillin e Sigurimit. "Duhet tė siguroj popullin dhe shoqėrinė e Kosovės se ne jemi plotėsisht tė vetėdijshėm pėr frustrimet dhe durimin, pasi gjėrat nuk kanė shkuar ashtu siē ne kemi shpresuar. Por, ju keni arritur progres dhe puna juaj ka qenė e suksesshme qė t'i bindni mė shumė qeveri se plani i Ahtisarit ėshtė rruga e mirė e vetme pėr tė ecur pėrpara, por ne nuk jemi atje akoma", theksoi Lene. "Unė mendoj se keni ēdo arsye pėr tė pasur besim nė tė ardhmen dhe tė vazhdoni tė punoni ngushtė me BE nė drejt arritjes sė kėtij synimi. Ajo qė ėshtė duke ndodhur nė KS, ėshtė pėrpjekje e fortė e sponsoruesve tė rezolutės pėr tė arritur njė bazė tė domosdoshme pėr marrjen e vendimit", ka thėnė Lene. Presidenti Sejdiu hodhi poshtė ēfarėdo mundėsie tė negociimit tė pakos sė Ahtisarit ose tė pavarėsisė sė Kosovės. "Ekipi i Unitetit nuk mund tė vihet nė dilemė qė tė negociohet kjo. Ne kėrkojmė qė nė Kėshill tė Sigurimit tė saktėsohet data e pavarėsisė sė Kosovės. Ne jemi nė njė mandat shumė tė qartė i mbėshtetur nga Kuvendi i Kosovės qė ėshtė mbėshtet edhe projekti i Ahtisarit. Ne pėrfaqėsojmė nė mėnyrė tė thellė dhe besnike kėtė mandat nė pavarėsimin e Kosovės", tha kreu i vendit. Presidenti Sejdiu tha se Kosova nuk mund tė mbetet peng i qasjeve qė do ta mbyllin perspektivėn dhe se "me rėndėsi ėshtė qė Kosova tė kryejė kėtė proces me tė gjitha vendet qė kanė mbėshtetur kėtė proces, qė ta ndėrtojė tė ardhmen e saj, pra pavarėsinė e saj". Lehne, pas takimit me presidentin Sejdiu ėshtė takuar edhe me kryetarin e PDK sė, Hashim Thaēin

sunshine
21-06-07, 22:27
Albanian expert, a te jane harxhuar llafet a ēka te ka gjete? Na mbyte more me kopijime te lajmeve, hahahaha!
Nejse, mire po ia be se nuk po kemi nevoje me hap faqe tjera te internetit per lajme!

prishtinasi
21-06-07, 23:54
Paska ardhe dita qe te luajme bastore (politike)::biggrin:
A po na japin....(pavarsine a)?
A s'po na japin....(pavarsine a)?

Albanian eX|PerT
22-06-07, 01:58
Albanian expert, a te jane harxhuar llafet a ēka te ka gjete? Na mbyte more me kopijime te lajmeve, hahahaha!
Nejse, mire po ia be se nuk po kemi nevoje me hap faqe tjera te internetit per lajme!
Me fal vetja ime qe te mundova ne misionin e altruizmit ne "mbytjen e forumisteve me lajme"!

Domira
22-06-07, 02:15
Pershėndetje Domira,

Meqenėse tema ėshtė pėr Pavarėsinė e Kosovės, nuk dua shumė tė thellohem nė atė se "njė milion shqiptarė e pėrcjellėn presidentin Rugova nė shtėpinė e tij tė fundit"!
Kur dikush e quan veten president (shqip kryetar!), duhet tė jetė nė gjendje si nė kohė tė mira edhe nė tė vėshtira tė i del nė ball popullit qė e ka zgjedhur! Kjo nuk ka ndodhur nė Kosovė!?
Ata njė milionė qė e pėrcjellėn kryetarin nė varr, sot po e pėrcjellin "Grupin e Unitetit", qė i kėnaqi duke i gėnjyer ēdo ditė!
E kam thėnė qė atdhetarėt nuk kanė luftuar kurrė pėr pavarėsinė e Kosovės! Pavarėsia e Kosovės ka lind si rezultat i shpėrbėrjes sė ish Jugosllavisė. Fatkeqėsia mė e madhe qėndron nė faktin se me pavarėsinė e Kosovės tentohet tė formohet njė identitet i ri kombėtar, pra ai kosovarė, qė pėrfundimisht tė ndan popullin shqipėtar nė dy tabore tė ndryshme! Zatėn, ne shqiptarėt jemi mėsuar vetėm me fitore gjysmake, e pavarėsia nuk ėshtė gjė tjetėr, vetėm zgjidhje e pėrkohshme e problemit shqipėtar nė pėrgjithėsi, e i Kosovės nė veēanti!
E sa pėr trazirat e marsit 2005, prapė qėndroj pas asaj se ato aspak nuk e kanė zbeh rrjedhėn e situatės nė Kosovė, pėrkundrazi, nė kėto trazira janė vra 26 shqiptarė e vetėm 2 a 3 serb, nėse nuk gabohem! Krahaso tė lutem masakrat e serbėve nė Bosnje (Srebrenicė p.sh.!), dhe shiko ku janė serbet sot! Ata kanė shtet brenda shtetit boshnjak! Dhe tė lutem gjeje vetėm njė serb qė ėshtė deklaruar kundėr kėtyre masakrave!!! E shumė shqipėtarė, pėr njė "kinse aksion tė planifikuar terrosist" nė SHBA, qanin me lot krokodilli e turpėroheshin se janė shqiptarė!
Sido qė tė jetė, me gjithė dėshirėn e madhe qė kemi tė pavarėsohemi njė herė e pėrgjithmonė prej shkieve, duhet vėshtruar gjėrat nga kėndi real e jo iluzionar!

Une i perkas popullit i cili Presidentin Rugova e njeh si kolos te Lirise, Demokracise dhe Pavaresise se Kosoves. Prandaj nuk dua te mirrem me vleresimet tuaja sunshine.
Pavaresia e Kosoves dihet se natyrshem paraqet parakushtin per zgjidhjen e ēeshtjes se shqiptareve dhe nuk e shoh te arsyeshme te komentoj me tutje sekush dhe si ka luftuar per Pavaresine e Kosoves sepse e kam shprehur me heret edhe ate duke u nisur nga rrethi im familjar...
Ne mars te 2005 nuk ka pase nevoje te vriten 26 shqiptar e te mbyllen 26 familje dhe te
mos arrihet ama asgje...
Sidoqofte Kosova defakto eshte e Pavarur nga Serbia qysh me nderhyrjen e forcave te NATOs ne Kosove kur ushtria dhe policia serbe u hallashtis nga Kosova.
Ajo qe kambetur pa u kryer eshte njohja formale e Pavaresise se Kosoves per te cilen jetoi, veproi dhe i ka meritat Presidenti Rugova dhe per fat te keq nuk arrijti qe ta gezoje kete dite.

Domira
22-06-07, 02:17
Paska ardhe dita qe te luajme bastore (politike)::biggrin:
A po na japin....(pavarsine a)?
A s'po na japin....(pavarsine a)?

Po valla Prishtinas ia kan ba me kete teme si me lu turra-jaz...

LABI
22-06-07, 13:08
Une i perkas popullit i cili Presidentin Rugova e njeh si kolos te Lirise, Demokracise dhe Pavaresise se Kosoves. Prandaj nuk dua te mirrem me vleresimet tuaja sunshine.
Pavaresia e Kosoves dihet se natyrshem paraqet parakushtin per zgjidhjen e ēeshtjes se shqiptareve dhe nuk e shoh te arsyeshme te komentoj me tutje sekush dhe si ka luftuar per Pavaresine e Kosoves sepse e kam shprehur me heret edhe ate duke u nisur nga rrethi im familjar...
Ne mars te 2005 nuk ka pase nevoje te vriten 26 shqiptar e te mbyllen 26 familje dhe te
mos arrihet ama asgje...
Sidoqofte Kosova defakto eshte e Pavarur nga Serbia qysh me nderhyrjen e forcave te NATOs ne Kosove kur ushtria dhe policia serbe u hallashtis nga Kosova.
Ajo qe kambetur pa u kryer eshte njohja formale e Pavaresise se Kosoves per te cilen jetoi, veproi dhe i ka meritat Presidenti Rugova dhe per fat te keq nuk arrijti qe ta gezoje kete dite.


Kosova mund thuhet se DEFAKTO eshte jashte administrimit, pushtetit te Serbise .

Ndersa DEJURO- edhe per nje kohee siq po duket jo .

QE NGA 12 QERSHORI KOSOVA FRYMON ME LIRSHEM... POR JO TERESISHT LIRSHEM

KOSOVA QE NGA 12 QERSHORI, po i shijon disa nga frytet e lirise ... Por jo te PVARESISE .

Kosova gjendet nen protektorat nderkombetare .

legenda
22-06-07, 13:54
....Bravo,Legenda,ahahaaaa...
po "DYSHOJ" mos LANTOSH e ka lexu postimin tim ne FORUMIN DRADANIA,ahahaaa...

----------------------------------------------------------------------


Lantosh: Mund ta kundėrshtoni pavarėsinė e Kosovės, por mos shtrembėroni faktet

Uashington, 22 qershor

- Kryetari i Komisionit tė politikės sė jashtėm tė Kongresit amerikan Tom Lantosh, gjatė debatit me ligjvėnėsit rusė, tha se asnjė situatė nė Evropė nuk mund tė krahasohet me Kosovėn, sepse nė Kosovė regjimi i Millosheviqit provoi njė spastrim brutal etnik. "Mund ta kundėrshtoni pavarėsinė e Kosovės siē po bėn presidenti Putin, por askush nuk ka tė drejtė tė shtrembėrojė faktet".

Kėshtu ėshtė shprehur Lantosh, duke ia ndėrprerė fjalėn zėvendėskryetarit tė Komisionit tė jashtėm tė Dumės ruse Aleksandar Kozlovski, i cili ka thėnė se askush nė Abkazi ose nė Osetinė Jugore nuk mund tė kuptojė dhe pranojė se Kosova nuk do tė jetė precedent pėr zgjidhjen e konflikteve etnike.

"Do ta zgjidhim problemin - ose nėpėrmjet OKB-sė dhe planit tė Ahtisarit, tė cilin SHBA-ja dhe tė gjitha shtetet evropiane pėrveē Rusisė, e mbėshtesin ose

Kosova do ta shpallė pavarėsinė njėanshėm. Ju bind, qė nė atė rast, SHBA-ja qė ditėn e nesėrme do ta njohė pavarėsinė e Kosovės, mu sikur edhe Britania, Franca, Gjermania, Holanda, Danimarka, Polonia dhe tė tjerėt. Rusia mund tė zgjedhė - tė jetė me Evropėn dhe SHBA-nė ose tė mbetet e vetmuar", u tha Lantosh ligjvėnėsve rusė.

...........


sipas QIK-ut

....ky postim me la pershtypje,
METAFORE E FORTE.

po fakt se i gjithe problemi qendron te "SHULI"...
apo te themi " CELESI"


une mendoj se Celesin duhet ta merr ne dore vete pala shqiptare:

Te shpall PAVARESINE

pastaj vendet tjera do te jene ne MAT pozicion,dhe do te fillojne nje nga nje ta aprovojne,si zgjidhje te vetme te domosdoshme...

lyra2
22-06-07, 18:12
Leni endrrat e prrallat. Liria (pavaresia) fitohet me gjak e nuk falet, as nuk duhet kerku nga dikush te te sjelle lirine, por duhet grabitur me shume sakrifica , gjak dhe vuajtje.
Vetem naivat si qe ishte IR luten per ate qe duhet fituar.
PS: A krejt budalla ishin kan msusat qe tynihere thojshin qe liria fitohet me gjak a ? E tani na dolen do frigacak edhe lusin per ate qe duhet luftuar.

Hajt ishalla po mbushemi mend naj here dhe e bejme shtetin Shqiptar etnikisht, pa lutje e pa vajtime.


..tybe mire e ki ti,se kur ishte lufta vetem 2% iu perggjigjen luftes ,edhe me ba prap me e undeze.. ndodh qe behen 2.5 % edhe kemi me fitu deri te MOLLA E KUQE ,e hiq nuk dihet edhe QAMERINE e marim edhe behemi SHQIPERI ETNIKE...uuuuuuuuuuu nime a vjen edhe ti me luftu se une kisha luftu me ardhe e dhe ti!?

Gentiani
22-06-07, 19:18
Ah, po nė njė farė "vakti" kur u pat ndez lufta, shumė afėr kanė qenė shqiptarėt nėn udhėheqjen e Mister Ēamėrisė me fituar edhe atė deri te "Dardha Kakiēke"!

lyra2
22-06-07, 19:23
Ah, po nė njė farė "vakti" kur u pat ndez lufta, shumė afėr kanė qenė shqiptarėt nėn udhėheqjen e Mister Ēamėrisė me fituar edhe atė deri te "Dardha Kakiēke"!
..jo jo nje her po e marim "mollen e kuqe " me gjithe "kete ushtri" e me vone edhe at dardhen tende ..pse jo ..se po thone qe lufta veq me gjak fitohet ,e gjak sa dush bree si uje ...

pirro
22-06-07, 20:17
..jo jo nje her po e marim "mollen e kuqe " me gjithe "kete ushtri" e me vone edhe at dardhen tende ..pse jo ..se po thone qe lufta veq me gjak fitohet ,e gjak sa dush bree si uje ...
Lyra2

Me pas kan qe fitohet me gjak edhe me jete njerzish oo e kishin fitu:cecenia,pjesa kurde e turiqise,palestinezet,kashmiri i indis tibeti e sa vende tjera.Po leni keto sene se pavarsia fitohet me ALEAT te fort edhe me diplomaci vendore ,me kurgjo tjeter.
Na aleatin e kemi mirpo diplomacin .... perveq Skender Hysenit hahaha skemi tjeter.

lyra2
22-06-07, 21:49
Lyra2

Me pas kan qe fitohet me gjak edhe me jete njerzish oo e kishin fitu:cecenia,pjesa kurde e turiqise,palestinezet,kashmiri i indis tibeti e sa vende tjera.Po leni keto sene se pavarsia fitohet me ALEAT te fort edhe me diplomaci vendore ,me kurgjo tjeter.
Na aleatin e kemi mirpo diplomacin .... perveq Skender Hysenit hahaha skemi tjeter.

..qy qy po a po i nin more do..qe po thojne veq me gjak!

pirro
23-06-07, 00:07
lyra2

Kta e kan fjalen per shtetet qe jan formu kohen mesjetare edhe deri ne fillim shek. e kaluar, besoj qe se kan serjozisht.

LABI
23-06-07, 13:36
..qy qy po a po i nin more do..qe po thojne veq me gjak!

Nje duhet te kihet parasysh qe shqiptaret jane FAKTORE ne RAJON.
Kjo pjelle mendesie e nenshtrimit, defaktorizuese e vete-vetes , eshte nje kulure qe tere po thuaj shumicen e kokave te qytetareve te Kosoves i ka kapluare.

Nje duhet te kihet parasysh qe duke ju falemnderuar shqiptareve sot ekzistone edhe Maqedonia edhe Mali Zi ... Duke ju falemnderuare shqiptareve ekziston kjo qetesi relative ne rajon .

SHQIPTARET JANE FAKTORE NE RAJONE.... JEMI FOCEE... dhe zgjidhja e ceshtjes, shqiptare nuk eshte vetem interes i shqiptareve por i tere Evropes.

Pa zgjidhje te qeshtjes se Kosoves, nuk mund te shpresohet ne stabilitet rajonal, e me kete parakupton as Evrope stabile .

Me potencen shqiptare deri me tani eshte injoruare, shperfillur.... Shperfillja e faktorizimit shqiptare - vjen pikerisht si pasoje e nje politike te bere keqe.

LOJETARI
23-06-07, 16:30
Nje duhet te kihet parasysh qe shqiptaret jane FAKTORE ne RAJON.
.

!!!!!!!!!.......................Shqiptarėt nuk janė faktorė qė mundė tė na e dhėnė pavarėsinė ,o Labo...........Do tė ishtė tepėr e dėshirueshme qė ne shqiptarėt tė jemi nė gjendje ta marrim [pranojmė] ,nėse ATYRE u shkon nė mendje tė jenė mė duarlirė .

LABI
23-06-07, 16:56
!!!!!!!!!.......................Shqiptarėt nuk janė faktorė qė mundė tė na e dhėnė pavarėsinė ,o Labo...........Do tė ishtė tepėr e dėshirueshme qė ne shqiptarėt tė jemi nė gjendje ta marrim [pranojmė] ,nėse ATYRE u shkon nė mendje tė jenė mė duarlirė .


Une e dhash nje ilustrim te vogel.... per potencen e shqiptareve... SHQIPTARET ne dekaden e fundit kane deshmuar qe jane FAKTORE STABILIZUES... Shembulli me i mire eshte Marveshja e Ohrit ... Duke ju falemnderuar shqiptarve sot ekziston shteti macedon...
Per ate edhe eshte e interesuare macedonia sa ma shpejt Kosova te hyje nen obligimet nderkombetare te zotuara ne projektin e Ahtisarit.... Perndryshe pa zgjidhjen (konsensusin) per pavaresi te Kosoves dhe vetem per Pavaresi, stabilitet ne rajon nuk do te kete...Gjeopolitika rajonale pa zgjidhjen e ceshtjes se shqiptareve te Kosoves nuk do te kete cartesi .

LOJETARI
23-06-07, 17:09
Une e dhash nje ilustrim te vogel.... per potencen e shqiptareve... SHQIPTARET ne dekaden e fundit kane deshmuar qe jane FAKTORE STABILIZUES... Shembulli me i mire eshte Marveshja e Ohrit ... Duke ju falemnderuar shqiptarve sot ekziston shteti macedon...
Per ate edhe eshte e interesuare macedonia sa ma shpejt Kosova te hyje nen obligimet nderkombetare te zotuara ne projektin e Ahtisarit.... Perndryshe pa zgjidhjen (konsensusin) per pavaresi te Kosoves dhe vetem per Pavaresi, stabilitet ne rajon nuk do te kete...Gjeopolitika rajonale pa zgjidhjen e ceshtjes se shqiptareve te Kosoves nuk do te kete cartesi .

Unė e di qė neve nuk na mungon vullneti i mirė pėr tė qenė faktorė stabilizues , por kjo fatėkeqėsisht edhe nuk mjafton . Pėr tė qenė faktorė stabilizues duhet tė kemi edhe forcėn gjegjėse pėr tė mbajt kėtė stabilitet , e kėtė forcė pėr fat e ka dikush tjeter ,prandaj edhe justifikohen ato pamjet e para do ditėve nė Krujė ,puthjet e dorės ,klithmat ,brohoritjet ,pėrndryshe nuk do tė kishim as shanc t`i "ndihmojmė "as Maqedonise e as Malit te Zi .

i_retardumi
23-06-07, 18:22
tere keto debate...te kuloareve t'shiptarohnes...ēofshin ato mediale, elektronike, te shtypit ditor, apo te kafe-qajtoreve...jane jo-produktive dhe te pavlera...

njerzit qe kan fije logjike, sot jan te orientuar, kah deklaratat e lidereve perendimore, e nuk i degjojne fare kete klasen tone imbecile, apo edhe ekstremin tjeter : IDIOTIN Albin Kurti !

nuk ka fuqi, qe do ta beje te pamundur planin e Ahtisaarit !
ai ishte vetem pershkrues i ati plani, nderkaq qe ne thelb ate e kan pergatitur amerikanet !
edhe nese ruset perdorin veto, amerikanet do t'i sygjeroje parlamentit tone t'coft qe ta shpall me kete tele-novele PAVARSIE, nderkaq qe vete do te futen ne Mitrovice per te mos lejuar ndarjen !

Arb
23-06-07, 18:27
Kurre ma seriozisht nuk e kane pas...

legenda
24-06-07, 04:23
....Une besoj se e kam kuptuar postimin e Z.Labit drejte,mirpo ketu kisha shtuar disa fjale
(sa per faktore stabilizues,nuk i dihet,...se "kogja" kemi qef edhe na me qu ngapak ferka...-thuhet ne qarshine e Prishtines)...

--------------------------------------------------------------------
pse jemi FAKTORE NE BALLKAN

-sepse sipas prizmave te mia ne jemi pika strategjike ku kryqezohen (kundershtohen) Interesat e Amerikes dhe Rusise.

Cilat interesa???

1.Shqiptaret si popull specifik ne Ballkan

Shqiptaret jane popull specifik ne Ballkan,sepse nuk kane asgje te perbashket me popujte fqinje,si ne unazen e pare
greket,serbet,malazezet,maqedonet,kroatet,e ne unazen e dyte si sllovenet,hungarezet,rumunet,bullgaret,...DE FAKTO
popuje prosllave...
nga kjo konkludojme ,se pasi nuk kemi asgje te perbashket me popujte fqinje ,dhe pasi jemi te rrethuar me prosllave nuk mundemi te formojme ALEAT TE NATYRSHEM LOJAL,na mbetet i vetmi ALEAT i plotefuqishem LOJAL -Amerika,gje qe padyshim kete fakt e kane studjuar decenie me pare strukturat e dioplomacise Amerikane,dhe konkludojme logjikishte se pas humbjes se besimit ne lobin grek,diplomacia Amerikane si bazament specifik te besueshem ne Ballkan,e pse jo edhe ne Evropen jugore e konsideron FAKTORIN SHQIPTAR.(ketu nenvizoj se interesat Amerikane ndahen ne disa grupe...pra jane te shumta...)


2.projekti AMBO

-kalimi i naftesjellesite i cili lidh dy kontinentet neper Shqiperi
dhe trevat ku jetojne shqiptaret Maqedoni;PADYSHIM se e rrite reputacionin e Shqiptareve si FAKTORE ne Ballkan.
Projekt ky GJIGAND qe kushton MILIARDA euro...


3.Lufta e FUQIVE per AUTORITET GLOBAL

...Patriotizmi Amerikan nuk lejon qe Amerikes te i rrxohet
AUTORITETI GLOBAL si SUPERFUQI,ne mes rreshtave nenkuptohet se mos zgjidhja e drejte e qeshtjes se Kosoves,respektivishte mos pavaresimi i saj,per te cilen
diplomacia Amerikane eshte shprehur publikishte pozitivishte,qe e perkrahe dhe e mbeshtete ;
DE FAKTO e rrxon imixhin e superfuqise,e kjo shkon ne favor te Rusise...
Kete ARGUMENT,duhet qe strukturat politike shqiptare ta shfrytzojne,se edhe ne kemi ne duar nje Celes...

---------------------------------------------------

....te moskeqkuptojme nocionin FAKTOR,
pasi qe ky nocion mundet me pase nuanca te ndryshme si p.sh.

faktor POLITIK
faktor USHTARAK
faktor EKONOMIK
.....

pastaj edhe intenziteti i ketij nocioni mundet me pase permasa te ndryshme,si:

faktro LOKAL
faktor RAJONAL
faktor NDERKOMBETAR
....

...Ne nuk jemi faktore NDERKOMBETARE,qe te zgjidhim qeshtje nderkombetare,
DE FAKTO - PAVARESINE E KOSOVES,
pasi qe dihet se kjo qeshtje tashme ka kaluar ne konventa nderkombetare...

por mos te harrojme moton:

"ndihmoi vetes ,te ndihmon TJETRI..."


Legenda


p.s.kerkoj falje per gabimet e mundshme gjuhesore...
ne kete teme solla edhe artikuj tjere me qellim qe te pasurohet edhe me shume tema,duke mos dashur qe une personalishte te i komentoj ata artikuj.
Nje duhet te kihet parasysh qe shqiptaret jane FAKTORE ne RAJON.
Kjo pjelle mendesie e nenshtrimit, defaktorizuese e vete-vetes , eshte nje kulure qe tere po thuaj shumicen e kokave te qytetareve te Kosoves i ka kapluare.

Nje duhet te kihet parasysh qe duke ju falemnderuar shqiptareve sot ekzistone edhe Maqedonia edhe Mali Zi ... Duke ju falemnderuare shqiptareve ekziston kjo qetesi relative ne rajon .

SHQIPTARET JANE FAKTORE NE RAJONE.... JEMI FOCEE... dhe zgjidhja e ceshtjes, shqiptare nuk eshte vetem interes i shqiptareve por i tere Evropes.

Pa zgjidhje te qeshtjes se Kosoves, nuk mund te shpresohet ne stabilitet rajonal, e me kete parakupton as Evrope stabile .

Me potencen shqiptare deri me tani eshte injoruare, shperfillur.... Shperfillja e faktorizimit shqiptare - vjen pikerisht si pasoje e nje politike te bere keqe.

Gentiani
24-06-07, 05:23
Shqiptarėt kanė mundėsinė tė bėhen faktorė dhe forcė nė rajon, por pėr momentin nuk janė, pėrkundėr dėshirės qė tė jemi faktor dhe forcė nė rajon. Po tė ishin faktorė nė rajon, nuk do tė pritej me muaj aprovomi i paketės sė Ahtisarit .... dhe ... pos tjerave nuk do tė inicohej as tema: A po na e japin Pamvarėsinė, a Jo ?!

LABI
24-06-07, 14:04
Unė e di qė neve nuk na mungon vullneti i mirė pėr tė qenė faktorė stabilizues , por kjo fatėkeqėsisht edhe nuk mjafton . Pėr tė qenė faktorė stabilizues duhet tė kemi edhe forcėn gjegjėse pėr tė mbajt kėtė stabilitet , e kėtė forcė pėr fat e ka dikush tjeter ,prandaj edhe justifikohen ato pamjet e para do ditėve nė Krujė ,puthjet e dorės ,klithmat ,brohoritjet ,pėrndryshe nuk do tė kishim as shanc t`i "ndihmojmė "as Maqedonise e as Malit te Zi .


Vizita e Bushit... Eshte nje ngjarje politike e paralajmruar dhe e parapergaditur , nje muaj para se te realizohej vizita ne Shqiperi .

Efikasitetin e vet , injektimi medial e arriti maksimumin ne kete ngjarje politike me manifestimin ne fund te vizites ne Fushe Kruje.

Vertete ato brohoritje , thirrje, nje ngjarje politike e shendrruan ne ditet e ardhshme viziten e Bushit ne nje ngjarje mediatike te diskutuar per nje jav rresht .

Efekti i arritur i pritjes ne Fushe Kruje, mund te kete shpjegime te nderthurura psiko-sociale (psikologjia e masave, kultivimi , orjentimi dhe manifestimi ). Mirepo, kjo eshte nje teme krejt tjeter . Ajo cka mund t'thuhet ne kete kontekst eshte se efekti mediatik (parapergaditor) nje muje para ... e ka arritur efektin e vet.

Ekziston edhe shpjegimi tjeter, qe popujt e dalur nga regjimet totalitare , autoritare - jane te prirur te manifestojne ndjenja mazohiste ( te nenshtrimit, admirimit, miratimit ) ndaj autoritetit ( pushtetit , forces, te fuqishmes ) .


Ne casjen globale, kjo vizte e realizuar e Bushit ne Shqiperi mund te kete shpjegime multidiciplinare... Cofshin ato per personalitetin e nje burreshteasi , apo per politiken e nje qeverie dhe kombi me influence .

sunshine
25-06-07, 02:49
"Une e dhash nje ilustrim te vogel.... per potencen e shqiptareve... SHQIPTARET ne dekaden e fundit kane deshmuar qe jane FAKTORE STABILIZUES... Shembulli me i mire eshte Marveshja e Ohrit ... Duke ju falemnderuar shqiptarve sot ekziston shteti macedon...
Per ate edhe eshte e interesuare macedonia sa ma shpejt Kosova te hyje nen obligimet nderkombetare te zotuara ne projektin e Ahtisarit.... Perndryshe pa zgjidhjen (konsensusin) per pavaresi te Kosoves dhe vetem per Pavaresi, stabilitet ne rajon nuk do te kete...Gjeopolitika rajonale pa zgjidhjen e ceshtjes se shqiptareve te Kosoves nuk do te kete cartesi ."

Pajtohem me ty i nderuari Labi se ne shqiptarėt jemi faktorė stabilizues, por faktor stabilizues nuk dmth. edhe faktor sakrifikues!? Ne kemi sakrifikuar tė drejtat tona pėr tė stabilizuar rajonin. Shqiptarėt nėn Maqedoni janė privuar nga shumė tė drejta pėr tė qenė faktor stabilizues i kėtij shteti! Marrėveshja e Ohrit shqiptarėt nuk i avancojė aspak nė tė drejtat e tyre!
Citat:
"(1) Nė mbarė Republikėn e Maqedonisė dhe nė marrėdhėniet e saj ndėrkombėtare gjuhė zyrtare ėshtė gjuha maqedonase dhe shkrimi i saj cirilik." (marrė nga marrveshja e Ohrit!).

Shiko tė lutem dokumentet e UNMIK-ut apo dokumentet e ardhshme tė shtetit tė Kosovės se cilen gjuhė zyrtare e kanė!!!
Pėr mendimin tim, pėr njė marrveshje tė tillė si kjo e Ohrit shqiptarėt nuk ėshtė dashur tė derdhin asnjė pikė gjaku nė Maqedoni, fundja ata qė kanė vdekur nė luftė janė tradhtuar nga pėrfaqėsuesit politikė tė dalur nga kjo luftė!


E pėr ty zotėri i_retardumi, citoj:"njerzit qe kan fije logjike, sot jan te orientuar, kah deklaratat e lidereve perendimore, e nuk i degjojne fare kete klasen tone imbecile, apo edhe ekstremin tjeter : IDIOTIN Albin Kurti !"

.... besoj se merr ndonjė rrogė nga "liderėt perėndimor", prandaj edhe i takon kėsaj klasės qė paska "njė fije logjikė"! Se politikanėve tanė iu ka dal boja qėmoti, kėtė e dinė edhe fėmijėt nė djep, ama tė quhet njė njeri IDIOT qė kėtė e ka kuptuar me kohė, nuk di si ta komentoj, po ja qė ndoshta nuk kam fije logjikė dhe nuk po mundem ta kuptoj se ky IDIOTI vetėm nė burg po rri, derisa maskarenjėt e Grupit tė Unitetit gėnjejnė popullin ditė e natė!!!

legenda
27-06-07, 10:42
.....


Putin thotė se Rusia do tė kthejė "zonėn e ndikimit" tė vet nė Ballkan

Stamboll, 26 qershor - Presidenti rus Vladimir Putin ka deklaruar mbrėmė se Rusia do tė kthejė "zonėn e ndikimit" tė vet nė Ballkan dhe nė zonėn e Detit tė Zi. "Tėrė bota e di se Ballkani dhe zona e Detit tė Zi janė tė interesit tė veēantė pėr ne", ka thėnė Putin nė margjinat e samitit tė bashkėpunimit ekonomik tė Detit tė Zi qė po mbahet nė Stamboll, duke shtuar se Rusia do tė kthehet nė rajon. Kthimi ėshtė "nė interes tė Rusisė, por edhe tė partnerėve tanė", ka thėnė Putin.


sipas QIK-ut
-----------------------------------------------------------------------------------------------

.....Lufta per AUTORITET_GLOBAL.........Une besoj se e kam kuptuar postimin e Z.Labit drejte,mirpo ketu kisha shtuar disa fjale
(sa per faktore stabilizues,nuk i dihet,...se "kogja" kemi qef edhe na me qu ngapak ferka...-thuhet ne qarshine e Prishtines)...

--------------------------------------------------------------------
pse jemi FAKTORE NE BALLKAN

-sepse sipas prizmave te mia ne jemi pika strategjike ku kryqezohen (kundershtohen) Interesat e Amerikes dhe Rusise.

Cilat interesa???

1.Shqiptaret si popull specifik ne Ballkan

Shqiptaret jane popull specifik ne Ballkan,sepse nuk kane asgje te perbashket me popujte fqinje,si ne unazen e pare
greket,serbet,malazezet,maqedonet,kroatet,e ne unazen e dyte si sllovenet,hungarezet,rumunet,bullgaret,...DE FAKTO
popuje prosllave...
nga kjo konkludojme ,se pasi nuk kemi asgje te perbashket me popujte fqinje ,dhe pasi jemi te rrethuar me prosllave nuk mundemi te formojme ALEAT TE NATYRSHEM LOJAL,na mbetet i vetmi ALEAT i plotefuqishem LOJAL -Amerika,gje qe padyshim kete fakt e kane studjuar decenie me pare strukturat e dioplomacise Amerikane,dhe konkludojme logjikishte se pas humbjes se besimit ne lobin grek,diplomacia Amerikane si bazament specifik te besueshem ne Ballkan,e pse jo edhe ne Evropen jugore e konsideron FAKTORIN SHQIPTAR.(ketu nenvizoj se interesat Amerikane ndahen ne disa grupe...pra jane te shumta...)


2.projekti AMBO

-kalimi i naftesjellesite i cili lidh dy kontinentet neper Shqiperi
dhe trevat ku jetojne shqiptaret Maqedoni;PADYSHIM se e rrite reputacionin e Shqiptareve si FAKTORE ne Ballkan.
Projekt ky GJIGAND qe kushton MILIARDA euro...


3.Lufta e FUQIVE per AUTORITET GLOBAL

...Patriotizmi Amerikan nuk lejon qe Amerikes te i rrxohet
AUTORITETI GLOBAL si SUPERFUQI,ne mes rreshtave nenkuptohet se mos zgjidhja e drejte e qeshtjes se Kosoves,respektivishte mos pavaresimi i saj,per te cilen
diplomacia Amerikane eshte shprehur publikishte pozitivishte,qe e perkrahe dhe e mbeshtete ;
DE FAKTO e rrxon imixhin e superfuqise,e kjo shkon ne favor te Rusise...
Kete ARGUMENT,duhet qe strukturat politike shqiptare ta shfrytzojne,se edhe ne kemi ne duar nje Celes...

---------------------------------------------------

....te moskeqkuptojme nocionin FAKTOR,
pasi qe ky nocion mundet me pase nuanca te ndryshme si p.sh.

faktor POLITIK
faktor USHTARAK
faktor EKONOMIK
.....

pastaj edhe intenziteti i ketij nocioni mundet me pase permasa te ndryshme,si:

faktro LOKAL
faktor RAJONAL
faktor NDERKOMBETAR
....

...Ne nuk jemi faktore NDERKOMBETARE,qe te zgjidhim qeshtje nderkombetare,
DE FAKTO - PAVARESINE E KOSOVES,
pasi qe dihet se kjo qeshtje tashme ka kaluar ne konventa nderkombetare...

por mos te harrojme moton:

"ndihmoi vetes ,te ndihmon TJETRI..."


Legenda


p.s.kerkoj falje per gabimet e mundshme gjuhesore...
ne kete teme solla edhe artikuj tjere me qellim qe te pasurohet edhe me shume tema,duke mos dashur qe une personalishte te i komentoj ata artikuj.

lyra2
29-06-07, 20:36
Ne Keshillin e Sigurimit te OKB - se

U paraqit Projekt - rezoluta per Kosoven me tekst te ndryshuar


Keshillit te Sigurimit te OKB - se, ne nje sesion te mbyllur, ne oret e pasdites iu paraqit projekt - rezoluta per Kosoven me disa ndryshime ne tekstin e saj, siq edhe eshte kerkuar nga disa antar te Keshillit te Sigurimit, njoftoi per RT21 nje burim i nga Keshilli e Sigurimit. Projekt - rezoluta per Kosoven, me tekst te ndryshuar u paraqit nga Ambasadori Francez De La Sabliere i cili ndryshimin ne tekst e arsyetoi me kerkesen e disa antareve te Keshillit te Sigurimit te cilet ne takimin e paraqitjes se Projekt - rezolutes para disa ditesh si dhe ne takimet e thuaja te perditshme ne nivel ambasadoresh apo te eksperteve kishin kerkuar te behen ndryshime ne tekst, vazhdoi burimi yne. Edhe me gjithe ndryshimet ne tekstin e projekt - rezolutes, Ambasadori Rus Churkin tha se ky tekst nuk eshte i punueshem qe do te thote se edhe pse me nje tone shume me te bute se me pare Rusia nuk eshte e kenaqur me tekstin e paraqitur te projekt - rezolutes, perfundoi burimi yne.
Teksti i ri i projekt - rezolutes perbehet nga 15 paragrafe ku thuhet se Keshilli i Sigurimit pranon rretrhanat specifike te qe e bejne Kosoven Sue Generissi rezultat i dezintegrimit te ish Jugosllavise, duke u thirrur ne kontekstin historik te shperberjes violente te Jugosllavise si dhe ne dhunen e masive dhe represioninqe ndodhi ne Kosove ne periudhen deri ne vitin 1999, periudhen e zgjeruar te administrimit nderkombetar nen Rezoluten 1244 si dhe procesin e udhehequr nga KB per percakrimin e statusit final, ceshtje kjo qe nuk mund te merret si presedan nga KS dhe te vetedijshem se status quo - ja ne Kosove eshte e paqendrueshme si dhe qe situata e pazgjidhur e statusit te saj eshte kercenim per paqen dhe sigurimin nderkombetar. Keshtu qe Keshilli i Sigurimit duke u thirrur ne Kapitullin e 7 te Kartes se KB ne paragrafin 1 falenderon perfaqesuesin special te Sekretarit Gjeneral Marti Ahtisaari, per Raportin e tij per statusin final te Kosoves dhe per Propozimin e tij per statusi final te Kosoves, ne paragrafin 2 i sugjeron Sekretarit Gjeneral te OKB - se qe menjehere ti udhezoj palet qe te fillojne bisedimet konstruktive per statusin final te Kosoves per nje periudhe 120 menjehere pas miratimit te kesaj Rezolute dhe kerkon qe palet te mos bejne deklarime unilaterale lidhur me statusin brenda kesaj periudhe, ne paragrafin 3 vendosmerin e KS qe pas 120 ditesh te behet evaluimi i perpjekjeve te paleve per te gjetur zgjidhjen e perbashket te statusit final, ne baze te raportit te SGJ apo perfaqesuesit te tij.
Risi e kesaj projekt rezolute eshte se paragrafi i 4 i qe thirrte ne miratimin automatik te menjehershem te Planit te Ahtisarit pas periudhes 120 diteshe ne qofte se palet nuk kane arritur marreveshje nuk qendron me por ky paragraf tani thote se autorizimet qe specifikohen ne paragrafet 5 deri ne 10 do te duhet te hyne ne efekt pas periudhes 120 diteshe perpos nese KS vendos te veproj ndryshe pasi qe te beje evaluimin. Siq e dime paragrafi i 5 parasheh nje perfaqesues civil nderkombetar, paragrafi 6 autorizon Unionin Europian per vendosjen e Misionit te tyre, paragrafi i 7 thote se prezenca nderkombetare e vendosur ne baze te Rezolutes 1244 duhet te vazhdoj me pergjegjesite dhe autorizimet e veta per periudhen tranzicionale 120 diteshe, paragrafi i 8 therret ne plotesimin e standardeve ne Kosove te vendosura nga Komuniteti Nderkombetar, Paragrafi 9 kerkon vazhdimin e misionit te OSBE - se, paragrafi i 10 parashef perfundimin e Misionit te UNMIK - ut pas periudhes 120 diteshe, paragrafi i 11 parashef nje perfaqesues specilal per refugjate dhe persona te shperngulur i cili do ti raportoj Keshillit te Sigurimit dhe Sekretarit Gjeneral, Paragrafi i 12 mirepret Deklaraten e Parlamentit te Kosoves per pranimin e teresishem te obligimeve dhe kerkon qe Kosova te permbush obligimet per te drejtat fundamentale dhe te Drejtat Njerezore per komunitetet, paragrafi 13 sugjeron palet te vazhdojne diskutimet ne ceshtjet qe nuk kane te bejne me statusin, paragrafi 14 kerkon qe Perfaqesuesi Civil Nderkombetar ne Kosove te raportoj para Keshillit te Sigurimit cdo 12 muaj duke filluar me raportin e pare pas tre muajve te periudhes tranzitore dhe paragrafi 15 thote se Keshilli i Sigurimit vendos qe te jete shume perseafermi i involvuar ne ceshtjen e Kosoves.
Keshtu pra, sot per te saten here Keshillit te Sigurimit iu paraqit edhe nje tekst i modifikuar ie projekt - rezolutes per Kosoven per te cilin Rusia thote se nuk eshte i punueshem dhe tash per tash nuk e pranon e siq e dijme pa pranimin e Rusise e cila gezon te drejten e vetos ne Keshillin e Sigurimit te OKB - se, asnje Rezolute nuk mund te miratohet nga vet Keshilli i Sigurimit. Perderi sa Rusia, kjo aleate tradicionale e Serbise, bene lorera ne kurriz te shqiptareve dhe statusit final te Kosoves Komuniteti Nderkombetar trumpeton ne te kater anet se baze e vetme juridike per zgjidhjen e statusit te Kosoves eshte miratimi i Rezolutes nga Keshilli i Sigurimit. Te shpresojme se takimi i Presidentit te SHBA - ve George Bush me ate rus Putin do te sjelli ndonje kthjelltesi dhe qartesim te statusit final per Kosoven!

beku
30-06-07, 04:12
ka shumė kundėrthėnje nė kėtė diskutim te temes dhe anatemes se N. Spahiut, Ne e patem ēelsin edhe mundėsin pėr shul, por nė momentin kur e kėrkuam rehatin e pas luftės e luajtėm symbytalin.Embyllėm derėn dhe e hodhėm ēelsin nga oxhaku jashtė, sepse karriga qe me hile na mashtroi me komoditetin e vet, prej rehatie. Tash pas tetė viteve po na duhet ēelsi i hedhun jashtė. Duhet me e thy deren, e me mendu se mos u ba vonė per ēelsin. Po ta thejm deren se s kem si dalim per tu ēelsi...

hasanmehmeti
30-06-07, 11:14
Kysmet deri per Bajram qe e ka ban Zoti Caktim , po na me pavarsi me kan , veq kta nderkombtart po thojne qe Mileti jone duhet me pas edhe pak Saber , e tani po dalim ne selamet .

Gentiani
01-07-07, 05:21
Pse a nuk e paska sjellur sherri Pamvarėsinė a?

Artisti
01-07-07, 13:27
Kysmet deri per Bajram qe e ka ban Zoti Caktim , po na me pavarsi me kan , veq kta nderkombtart po thojne qe Mileti jone duhet me pas edhe pak Saber , e tani po dalim ne selamet .


Hiq nuk po i kuptoje disa fjale kur pi shkruan hasani !!!!:frown:


.

hasanmehmeti
01-07-07, 18:54
Hiq nuk po i kuptoje disa fjale kur pi shkruan hasani !!!!:frown:


.hajt se bahet mire. :wink:


Haha Gentian qka ke than : Po ku Hajr prej Sherrit se .

yllbardh
01-07-07, 19:34
...FAKTORE STABILIZUES... Duke ju falemnderuar shqiptarve sot ekziston shteti macedon...
Per ate edhe eshte e interesuare macedonia sa ma shpejt Kosova te hyje nen obligimet nderkombetare te zotuara ne projektin e Ahtisarit.....

O tė gėzuem po a ju ka shkue mendja juve kajherė se qe po na dhon pavarsinė. dhe se ka mbet te shtetet fqinje t'a pranojn kėté. servia e para do t'a ngul farėn e zilis duke e pranue pavarsin e kosovės do t'a shpall minoritetin e vet shqipėtar si minoritet kosovar!!! dhe kėtė hap do t'a ndjekin edhe maqedonia dhe mali i zi. atėher do tė shifet se cfar faktori (de)stabilizues do tė jemi.... hopa.. m'doli gjumi..... euuuu.... cfarė ėndėrre???

01-07-07, 19:36
ooo hajt bre fleni dath se ska qare pa ardh pavarsia ;) qyyyy
a jemi a s'jemi shqiptar ?!:D

legenda
01-07-07, 20:13
Z.Beku,
me gezon prania e Juaj ne kete teme.
gjithashtu edhe une mendoj se e kemi pas Celesin ne duar...

eshte edhe parim filozofik,se si ec gaforrja

"dy hapa para,dhe nje mbrapa-me u ndal dhe me menduar se ku kemi GABUAR,dhe deri ku kemi arrit..."

--------------------------------------------------------------

Daniel Fried, Europa- und Eurasien-Frontmann im State Department
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Von Katja Gloger, Washington / Stern 29.06.2007

Katja Gloger - In Kennebunckport wird die Unabhängigkeit des Kosovo
(Pavaresia e Kosoves)
ein wichtiges Thema sein. Russland verzögert eine entsprechende UN-Resolution.
Wie lange werden die USA warten? ( edhe sa do te presin USA)


Daniel Fried - Wir wollen alles tun, um eine gemeinsame Resolution zu erreichen. Es wäre schrecklich, wenn es die nicht gäbe. Doch Russland will glauben machen, dass damit ein Präzedenzfall für die Anerkennung der Unabhängigkeit von Abchasien, Süd-Ossetien und Transnistrien geschaffen würde...


Katja Gloger - ...dabei handelt es sich um drei abtrünnige Provinzen in den Staaten Georgien und Moldawien, in denen pro-russische Bewegungen offenbar von Moskau finanziert werden.

Daniel Fried - Solch eine Position ist destabilisierend und unbesonnen. In Bezug auf den Kosovo werden wir voran gehen. Verzögerung oder Stillstand führt nur zu Gewalt. Der Status Quo dort ist nicht stabil. Nato-Truppen sichern den Frieden, aber man darf sie nicht in eine unmögliche Lage bringen.

Wir wollen eine Resolution des UN-Sicherheitsrates, die von Russland unterstützt wird. Aber wenn wir keine andere Wahl mehr hätten? Könnte man wirklich warten, bis sich die Dinge in der Region von selbst verbessern? Ich glaube, Sie kennen die Antwort.ka shumė kundėrthėnje nė kėtė diskutim te temes dhe anatemes se N. Spahiut, Ne e patem ēelsin edhe mundėsin pėr shul, por nė momentin kur e kėrkuam rehatin e pas luftės e luajtėm symbytalin.Embyllėm derėn dhe e hodhėm ēelsin nga oxhaku jashtė, sepse karriga qe me hile na mashtroi me komoditetin e vet, prej rehatie. Tash pas tetė viteve po na duhet ēelsi i hedhun jashtė. Duhet me e thy deren, e me mendu se mos u ba vonė per ēelsin. Po ta thejm deren se s kem si dalim per tu ēelsi...

Artisti
01-07-07, 20:17
hajt se bahet mire. :wink:


Haha Gentian qka ke than : Po ku Hajr prej Sherrit se .


Kur ejjjjjjjjjjjjjjjjjjj, qyyyyyy perkthema se me mbet pike se nuk po i kuptoje.

Pashe zotin mi perkthen tpth tpth tpth, ja te prishna..

aroza
01-07-07, 22:29
Po more vjen-vjen, qysh jo. Ska ēare, ev, ev... po kush do ta pret se !

Edhe kijameti thon se ka me ardhė po xhehnetlijt spe pritshin.

Fshatari
04-07-07, 21:12
Pas nji takimi shum tepėr ulltra urgjentė, ekipi i "unitetit" vlerėsoi se "nuk ka pas pėrparim" pėr statusin e Kosovės nė takimin Bush-putin!
Takimi i sotėm ishte i tepėrt sepse njani ndėr antarėt e tij deklaroi kategorikisht se "dosja e pavarėsisė tė Kosovės asht mbyll..."! Punė e kryeme a ?
Kėshtu e kuptova unė deklaratėn e H.Thaēit, i cili mendohet tė jetė anatar i qeverisė tė ardhshme "transitore" tė sollanės!
Deklarata e kryetarit tė Kosovės, pas pėrfundimit tė kėsaj mbledhjeje tė jashtaėzakonshme, ndryshonte i ēikė nga ajo e Thaēit :"Nėse(kusht) KS nuk lėvizė pėrpara, ne do tė pėrdornim alternativa tjera". Kėshilli i sigurimit ka fillue me u dridh nga frika dhe kėrcėnimet e kohėpaskohėshme tė EU!
Si pėrfundim : pyes vetėn : pse EU vazhdon tė diskutojė e humb kohėn pėr njė ēėshtje tani mė tė mbaruar, siē ėshtė pavarėsia e Kosovės e nuk angazhohet nė zgjidhjen e problemeve tjera tė pazgjidhura nė Kosovės tani mė tė pavarur(H.THaēi)!

legenda
04-07-07, 23:25
...thelbi i mosmarrveshjes mes Amerikes dhe Rusise per ceshtjen e Kosoves
------------------------------------------------------------------

Robert Legvold
------------------

, ekspert pėr Rusinė nė Universitetin Kolumbia tė Nju Jorkut, thotė se mosmarrėveshjet mes Uashingtonit dhe Moskės pėr kėtė ēėshtje janė tė thella dhe thelbėsore.

"Rusėt e kundėrshtojnė me vendosmėri pavarėsinė e Kosovės dhe mendoj se amerikanėt janė tė bindur, se nė se do tė preferonin ata apo jo, nė rast se nuk e mbėshtesin pavarėsinė, atėhere qytetarėt e Kosovės, apo qeveria e tyre do ta deklarojnė pavarėsinė vetė dhe do tė humbė kontrolli i situatės. Unė mendoj se Rusėt e kanė shumė seriozisht parandalimin e njė zgjidhjeje tė cilėn serbėt nuk e kanė pranuar si njė kompromis reciprok dhe nuk ka tė dhėna, qė diēka e tillė mund tė ndodhė. Prandaj, mendoj, se rusėt janė tė pėrgatitur, qė nė fund, nė se arrihet deri kėtu, ata t’i venė veton rezolutės pėr Kosovėn." - thotė eksperti.

Legvold thotė se njė veto e mundshme e rusėve, do tė kishte pasoja tė rrezikshme nė rajon.


Xhejson Lajell,
-----------------


ekspert pėr Rusinė, nė Universitetin Princeton, ėshtė i tė njėjtit mendim.

"Nė se Rusia i ve veton rezolutės pėr Kosovėn, dhe pastaj kjo e fundit deklaron pavarėsi tė njėanshme, atėhere SHBA, ndoshta do ta njohin pavarėsinė e Kosovės, por BE-ja do tė jetė e ndarė. Atėhere mund tė ndodhė njė ngjarje e rėndėsishme diplomatike dhe mund tė ndodhė qė tė ketė edhe trazira nė rajon." - thotė Lajell.

Eksperti Lajėll thotė se kundėrshtimi i Rusisė pėr pavarėsinė diktohet jo thjesht nga dėshira pėr t’u qėndruar nė krah vėllezėrve tė tyre serbė. Ai thotė se Moska shqetėsohet se kjo mund tė krijojė njė precedent ligjor nė polikėn botėrore.

"Nė se Kosova shpall pavarėsinė, atėhere do tė krijohet njė precedent ligjor pėr ndėrhyrjen e huaj edhe nė vende tė tjera, pėr tė justifikuar dhe legalizuar lėvizjet separatiste. Dhe Moska e sheh Kosovėn me sytė e Ēeēenisė. Ajo po ashtu e lidh kėtė ēėshtje me eksperiencėn e Ēeēenisė dhe republikave tė tjera tė saj nė jug tė vendit. Pra, Moska e shikon rastin e Kosovės si njė precedent ligjor, qė nuk dėshiron ta prekė. Por nuk e di nė se Perėndimi do tė pėrdorė njė politikė tė zhdėrvjellėt me Rusinė. Pra, kėtu nuk hyn aspak ēėshtja e Serbisė, por ėshtė ajo e precedentit ligjor qė do tė vendosje dhe pikėrisht pėr kėtė do tė kėmbngulė Rusia."

Ekspertėt thonė se shumė qeveri po e ndjekin me vėmendje se si do tė zgjidhet ēėshtja e Kosovės, duke pritur q[ ajo do t'i shtonte prirjet seperatiste tė popullsive tė ndryshme etnike, nė vendet e tyre.//lk

MEDALIM
05-07-07, 07:47
Garda Kombėtare e "Ballit Kombėtar" - Komunikatė
04 Korrik 2007
Garda Kombėtare e "Ballit Kombėtar" e cila duke besuar dhe duke dashur qė mos tė jetė ajo qė do tė ndikojė nė keqėsimin e situatės aktuale politike e cila ka kapluar vendin tonė ėshtė tėrhjek me tė gjithė ushtarėt e vet nė vitin 2000 qė i kishte tė sistemuar nė tė gjitha strukturat ushtarake tė UCK-sė. Duke dashur qė ēėshtja jonė tė zgjidhej karshi asaj qė thuhej se pas 3 viteve populli do tė vendos pėr fatin e vet. Garda Kombėtare duke analizuar situatėn e krijuar tash kur vetėm Kosova po shkon drejt ndarjes dhe drejt humbjes sė identitetit kombėtarka shpallė mobilizimin e pėrgjithshėm tė tė gjithė ushtarėve dhe Komandantėve tė cilėt ishin tė dėshmuar nė luftrat e zhvilluara nė Kosovė, Luginė tė Preshevės dhe Ilirid. Falenderojmė vėllezėrit nė Shqipėri qė na hapėn dyert pėr tė filluar me pėrgaditjen e formacioneve ushtarake qė do tė jenė vigjilent karshi situatės e cila po shkon drejt tendosjes. Tė gjithė ata qė do tė shkelin mbi gjakun e Dėshmorėve duhet tė dijn se nuk do ti pret ditė e mirė. Ftojmė popullin qė tė jetė vigjilent tash kur politikanėt tanė po mundohen tu a mbyllin sytė para coptimit edhe njėher tė Kosovės ashtu tė coptuar me mija herė. Kėrkojm nga Natoja posaqėrisht nga SHBA qė e kemi aleatin mė tė dashur qė mos tė lejojn hapjen edhe tė njė lufte tė re qė nuk i shkon askujt pėrshtati.Jemi pėr paqe dhe toleranc, por as 1 milimetėr e tokės arbėrore nuk do tė jipet por do tė luftohet pandėrpre derisa tė pėrmbushet amaneti i tė gjithė tė rėnve pėr njė Shqipėri tė lirė dhe demokratike. Sėrbėt tė cilėt po thirren nė Gardat e tyre, ju themi larg nga toka shqiptare se do tė priten me grykėn e pushkės kjo do tė dėshmohet poqese ata qė janė pėrgjegjės pėr ruajtjen e tėrėsisė tokėsore lejojn hyrjen e tyre nė Kosovė.

F tojmė mediat elektronike dhe tė Gazetave qė ta transmetojnė kėtė Komunikatė pėr hirė tė informimit tė drejtė tė popullit. Ato media qė janė tė interesuara dhe kanė informim tė drejtė dhe objektivė mund tė jenė edhe nė ushtrimet ushtarake qė janė duke u zhvilluar nė malet e lira tė Kosovės. Garda do ju njofotj me kohė pėr mes mjeteve tuaja se kur dhe kush mund tė jetė nė kėto ushtrime kur kėtė vendim ta marrė grupi strategjik me qendėr nė Tiranė.

Komandanti i Gardės Kombėtare

Flamur Kokollari

Prishtinė 28/06/2007

(Lexoni mė tej pėr komunikatėn e bashkangjitur)

http://www.ballikombit.org/index.php?option=com_content&task=view&id=175&Itemid=9 (http://www.ballikombit.org/index.php?option=com_content&task=view&id=175&Itemid=9)


skan qajre pa e dhane se gati e kem edhe nje Ushtri !

E_Zjarrta
05-07-07, 10:06
Nje nate pash ne enderr se kisha fituar ne Loto por ja qe mjerisht une nuk kisha luajtur fare ne Loto , njashtu mua po me duket keto muajt e fundit enderra e Udheheqesis sone qe mjerisht nuk ka asgje momentalisht ne dore ,
valle pse te na jap dikush ne pamvaresine kure ate ne duhet ta ndertojm vet , ate duhet ta forcojm vet, ate duhet ta ruajm vet....

valle para vitit 1998 po te pysje secilin nga ne se cfar nese pamvaresohemi premtimet e secilit do te ishin deri ne qiell por ja qe ato u harruan pasi mbushen barkun me buke te ngroht .

mendimi im eshte
1.se ne duhet se pari te vetedijesohemi se Ku jemi e kush jemi
2. Qeveritareve tu thom stop me hajni se te gjithe po e shohin kete
3. Stop korrupcionit
4.Stop Krimit te organizuar
5.Shtrije doren njeri tjetrit
dhe
6. Puno per te miren e atdheut

Ateher e ke pamvaresin ne dore por te perqar te share te vjedhur te dermuar te ofenduar ......etj etj

Pamvaresija do te jete shume shume Larg


Ju pershendet e Zjarrta

MEDALIM
05-07-07, 10:38
Nje nate pash ne enderr se kisha fituar ne Loto por ja qe mjerisht une nuk kisha luajtur fare ne Loto , njashtu mua po me duket keto muajt e fundit enderra e Udheheqesis sone qe mjerisht nuk ka asgje momentalisht ne dore ,
valle pse te na jap dikush ne pamvaresine kure ate ne duhet ta ndertojm vet , ate duhet ta forcojm vet, ate duhet ta ruajm vet....

valle para vitit 1998 po te pysje secilin nga ne se cfar nese pamvaresohemi premtimet e secilit do te ishin deri ne qiell por ja qe ato u harruan pasi mbushen barkun me buke te ngroht .

mendimi im eshte
1.se ne duhet se pari te vetedijesohemi se Ku jemi e kush jemi
2. Qeveritareve tu thom stop me hajni se te gjithe po e shohin kete
3. Stop korrupcionit
4.Stop Krimit te organizuar
5.Shtrije doren njeri tjetrit
dhe
6. Puno per te miren e atdheut

Ateher e ke pamvaresin ne dore por te perqar te share te vjedhur te dermuar te ofenduar ......etj etj

Pamvaresija do te jete shume shume Larg


Ju pershendet e Zjarrta

Po e zjarrta jeni e pershendetun edhe ju

Domethene se e ka ndi Kosova mungesen e nji Lideri te mirefillet, burr shteti frymezues i idealeve te pastra kombetare qe dinte me krijua shtet. Presidenti i Fameshem Dr. Rugova i mungon sot jo vetem Kosves por krejte shqypetaris.
MEDALIM !

yllbardh
05-07-07, 19:57
Po e zjarrta jeni e pershendetun edhe ju

Domethene se e ka ndi Kosova mungesen e nji Lideri te mirefillet, burr shteti frymezues i idealeve te pastra kombetare qe dinte me krijua shtet. Presidenti i Fameshem Dr. Rugova i mungon sot jo vetem Kosves por krejte shqypetaris.
MEDALIM !

E vėrtet se e ndjejm mungesėn e njė prijės tė kalibrit tė Presidentit Dr. Rugova, mirėpo barra e krijimit tė njė shteti i takon cdo banorit tė Kosovės. Ku me kėtė rastė edhe lidhem me citimin nga
mendimi im eshte
1.se ne duhet se pari te vetedijesohemi se Ku jemi e kush jemi
2. Qeveritareve tu thom stop me hajni se te gjithe po e shohin kete
3. Stop korrupcionit
4.Stop Krimit te organizuar
5.Shtrije doren njeri tjetrit
dhe
6. Puno per te miren e atdheut

se tė gjithė ne kemi pėrgjegjėsi tė madhe rrethė mendimit nga E_Zjarrta. Cdo person duhet tė niset nga vetvetja dhe pastaj nė mėnyrė tė organizuar t'e shėmtirė errėsimi e cila ka kapluar mjedisin tonė tė jetės.

sunshine
05-07-07, 20:31
Medalim thotė:

"Domethene se e ka ndi Kosova mungesen e nji Lideri te mirefillet, burr shteti frymezues i idealeve te pastra kombetare qe dinte me krijua shtet. Presidenti i Fameshem Dr. Rugova i mungon sot jo vetem Kosves por krejte shqypetaris.
MEDALIM !"

Pse bre po ia futni kot? Po ky kryetari i famshėm ia ka nisė kėsaj vallje qė po e luajnė politikanėt e sotit! Ky i "famshmi" iu lutej botės ēdo tė premte pėr mėshirė! Ky i "famshmi" i ka mėsuar politikanėt tanė tė punojnė me kokėn e huaj!
Pėrderisa nuk i shihni rezultatet (katastrofat!) qė ia janė sjellur popullit tonė qė nga viti 1990, mos e ngritni asnjė njeri nė qiell! Njė njeri qė faktorin popull e ka anashkaluar, duke mbivlerėsuar "miqtė" nga bota, unė nuk e di se ku paska meritat dhe menqurinė e tij politike!

P.S. Vetėm tė mjerėt tentojnė tė i ngjallin tė vdekurit pėr tė i udhėhequr!

lyra2
05-07-07, 22:14
Tabu tė panevojshme
Astrit Lulushi, SHBA

Presidenti Bush foli nė Tiranė dhe sa nuk e tha hapur se Kosova ėshtė e pavarur,
ndėrsa politikanėt, tė vet-ngashėryer, rrinė e presin se cdo tė thotė Kėshilli i
Sigurimit. Amerika gjithmonė ka treguar se ajo ėshtė me ta, ndėrsa ata presin
pranė radiove e televizorėve se cfarė do tė thotė ky apo ai analist.

Shqiptarėt, shpesh janė shquar pėr mos kuptimin e mesazheve, duke filluar qė nga
koha kur “i sėmuri i Bosforit”, perandoria Osmane, zuri shtratin dhe ata i
qėndronin pranė pėr t’a shėruar; luftėn e parė ata e kthyen nė luftė tė
brendėshme cifliqesh; pastaj erdhi lufta e dytė kur nuk ishin tė sigurt se cilin
aleat tė zgjidhnin; apo nė kohėn e shpėrberjes sė Jugosllavise, ku ata e
filluan kėtė shpėrberje duke u dhėnė rastin tė tjerėve tė fitonin pavarėsinė,
ndėrsa pėr vete kėrkon republikė apo autonomi tė zgjeruar; dhe sė fundi sic
ishte rasti i regjimit komunist, kur ata ende shpresonin tek “gllasnosti e
perestrojka”, ndėrsa tė tjerėt, si nė Rumani, ekzekutonin diktatorėt.

Edhe pse Heidegerin e lexojnė, rrjedhojat e ndryshimeve teknologjike nuk duan
t’i shohin, ndoshta edhe kur Heideger thotė se “njerėzimi ndodhet nė kuptimin
teknologjik tė qėnies ku cdo gjė pėrballė nuk qėndron mė si njė objekt dhe ai
nuk ėshtė mė zotėrues, por dėshmues i saj….. Atje ku ėshtė rreziku, rritja
ndodh/fuqia ruhet, qė don tė thotė se keshtu do tė ndodh kur thelbi i
teknologjisė tė kuptohet si zbulues i qėnieve; si mėnyre e zbulimit tė sė
vėrtetės, tė asaj qė s’mund tė mbulohet”.

Po t’i pyesėsh, shumė prej tyre thonė se “janė mė tė mencurit” se “i duan
ndryshimet”, por vetėm si individė, pasi si grup ata nuk duan tė ndryshojnė, tė
paktėn jo mendėsitė. Kjo ėshtė pasqyra qė ata shohin veten, nėn njė dritė tė
vendosur po prej vetes. Duan tė dėgjojnė vetėm fjalė tė mira, si ato qė u thuen
fėmijėve per tė perkedhelur natyrėn e tyre foshnjore. Pėr ta e vėrteta ėshtė
tabu. Por bota i sheh ata drejtpėrdrejt, me tė gjitha dritė-hijet dhe jo nga
kendvėshtrimi i pėrzgjedhur. Ajo nuk i mat njerezit me hijen e diellit tė
mėngjesit, sic e masin veten ata.

Tabu janė edhe ndarjet fetare mes tyre. Pėr to kurrė nuk duhet folur, vecse kur
lavdėrohen marrėdhėniet e mira. Kurrė nuk duhet thėnė “sundim turk”, pasi turqit
e sotėm fyhen. Por edhe nėse thuhet “pushtim osman” kjo sa mė rrallė sepse
myslimanėt fyen. Madje edhe kur emri i heroit kombėtar zihet nė gojė, nė se
quhet “Gjergj Kastriot” myslimanėve u prishet qejfi, dhe kur quhet
vetėm“Skėnderbe” tė krishterėt mbeten qejfprishur. “Gjergj Kastrioti –
Skenderbeu”, kjo ėshtė e pranueshme, e dale nga njė mirėkuptim i heshtur. Por
rreth saj nuk duhet folur; ėshtė tabu.
Edhe pse pėr 50 vjet, askush nuk u lejua tė pėrmendte fjalėn Fe, edhe pse njė
brez i tėrė u rrit e u edukua me urrejtje pėr besimin fetar, tabuja ėshtė
gdhendur aq thellė sa pėr kėtė arsye duket se ende nuk ėshtė kryer njė
regjistrim i saktė i popullsisė, pėr tė vėrtetuar apo hedhur poshtė shifrat 70%,
20%,10 %, tė pėrbėrjes fetare tė popullsisė. Ose ndoshta “ariun e kanė parė, por
nuk duan ta zgjojnė”

Por tabuja shtrihet edhe mė tej nė politikė, deri nė zgjedhjen e kryetarit tė
shtetit, Presidentit. Gjithė kjo “tollovitje” bėhet dhe askush nuk thotė tė
vėrtetėn, se qėllimi ėshtė ruajtja e harmonisė fetare, qė tre postet kryesore
drejtuese tė ndahen mes tre besimeve; Nėse kryeministri ėshtė mysliman, kryetari
i parlamentit katolik, atėhere presidenti medoemos duhet tė jetė orthodoks.
Pėrjashto periudhėn e sundimit arbitrar, nė historinė shtetit shqiptar ka patur
vetėm njė rast, kur udhėheqėsi i vetėm i vendit ka qėnė njė orthodoks,
megjithėse nėn hijen e dy bashkėpuntorėve tė ngushtė, njė mysliman e njė
katolik. Me fitoren e revolucionit tė qershorit, 1924, tre udhėheqėsit kryesorė;
Noli, Gurakuqi, Prishtina e kishin vėshtirė qė njėri prej tyre tė qeveriste i
vetėm. Njė gjė tė tillė njėri-tjetrit edhe mund t’ia lejonin, por ata mendonin
se si do tė interpretohej ajo nga udhėheqėsit fetarė. Kėshilli i Regjencės, qė
merrej me caktimin e kryeministrit, de fakto ishte shpėrnda
re. S
otir Peci, anėtar ortodoks I Regjencės, i tėrhequr nė atė kohė nė Korcė pas
trazirave qė kishin pėrfshirė vendin, ishte i vetmi pėrfaqėsues de jure i
kėshillit. Gjon Coba, pėrfaqėsues katolik nė Regjencė kishte dhėnė dorėheqjen,
ndėrsa dy pėrfaqėsuesit myslimanė, Xhaferr Ypi dhe Refik Toptani ishin larguar
bashkė me Zogun. Peci si i vetmi anėtar i Regjences, emėroi Fan Nolin si
kryeministėr. Por duket se kjo u pa si vendim i njė anshėm po tė kihet parasysh
se Peci ishte jo vetėm ortodoks por edhe shqiptaro-amerikan, ashtu si Noli. Pėr
tė treguar se pėr marrjen e vendimit nuk ishte nisur nga kėto pėrkatėsi, Peci
pėrgatiti 4 letra, vetėm njėrėn me vrimė, i palosi qė letrat tė dukeshin njėsoj
dhe i ftoi tė 4 ata qė donin postin e kryeminstrit qė tė tėrhiqnin nga njė
secili. Thuhet se Noli tėrhoqi letrėn i fundit, dhe kur e hapi pa se kishte
fituar. “Njeriu i Perėndisė kurrė nuk humbet” mendohet tė ketė thėnė Noli me
shaka dhe qė balanca fetare e pushtetit tė ruhej, Gurakuqin e e
mėroi
nė krye tė ministrisė sė rėndėsishme tė Financave ndėrsa H. Prishtinėn si
kėshilltarin e tij mė tė ngushtė.

Pėr zgjedhjen e presidentit sot politikanėt debatojnė, nxjerrin lista me emra
kandidatėsh, por ndryshe nga struci qė duke futur kokėn nė rėrė mendon se askush
nuk i sheh, politikanėt e dinė rezultatin dhe ajo qė bėjnė ėshtė vetėm farsė.
Pėr tė mos prekur tabunė, qė nuk ėshtė mė tabu, ata pengojnė zhvillimin e jetės
normale tė vendit duke krijuar tensione tė panevojėshme, u japin shpresa tė kota
dhe djegin politikisht njerėzit e aftė. Madje disa bėjnė thirrje edhe pėr
zgjedhjen e presidentit me vota popullore kur e dinė mjaft mirė se njė kandidat
ortodoks a katolik ndoshta nuk ka asnjė gjasė tė fitojė votėn e njė elektorati
me shumicė myslimane, tė pakten jo me kėtė mendėsi qė ekziston. “Tabuja”
vazhdon, ndėrsa populli nuk ėshtė naiv, vetėm politikanėt janė tė papjekur.

GjIlAnAsI_cSi
15-07-07, 14:01
Pavarsia eshte ne prag te deres veq po prit me ja qel deren..po fatkeqesisht qelsin e kan humb budallenjet qe sot po udheheqin 2 milion shqiptar.. e i madhi qe ishte ne kosov po mungon.. shumm.. dhe tek keta tjeeter qe tani jan ne krye te vendit skam besim as pak se kta kur 1 flamur e nje himn smunden me ba po cka dreq presim me shum? Secili o ka kshyr punet e veta si me arrit qe me dal ne krye te vendit.. dhe me i dal emeri i tij.. Se me qen taman njerz e shpallin vet Pavarsin skan cka presin Rusin me luajt.. po cka me ba.. koha e zgjedhjeve dhe i duhen Votat Hashimave e Sorrave.. prandaj edhe populli e Pavarsia.. ne shel te shkoje.. se skan koh ata me u marr me neve jo..

lyra2
16-07-07, 21:45
Plani B per pavaresine e Kosoves


Disa artikuj interesante mund te lexohen ne edicionet e dy diteve te fundit te disa gazetave te rendesishme te huaja. Po e sjellim si vijon esencen e secilit prej tyre. Shquajme cka thene z.Veton Surroi lidhur me Planin B qe eshte ne shqyrtim e siper dhe e vendosim dhe si titull per kete permbledhje.

Gazeta NY Times flet mbi mundesine e nje vendimi jashte OKB-se per pavaresine e Kosoves duke iu referuar fjaleve te ambasadorit amerikan prane OKB-se, z.Zalmay Khalilzad.
Gazeta austriake Die Presse nxirrte ne pah fjalet e ministrit te jashtem francez, z.Bernard Kouchner ne adrese te qeverise serbe, sipas se cilave Serbia nuk mund t’i kundervihet nje plani perendimor per pavaresine e Kosoves e njekohesisht te pretendoje pranimin ne BE. Sipas tij eshte e pamundur per nje shtet te hyje ne BE me nje konflikt etnik brenda vetes. Gazeta Der Standard i referohej z.Veton Surroi, sipas te cilit rruga deri tek pavaresia permes OKB-se eshte deshmuar si rruge qorre. Plani A ka deshtuar dhe tani po punohet per planin B. Dhe per kete plan nuk jane te nevojshme bisedime me Rusine.
Gazeta Le Monde ka sjelle dje nje artikull nga Denis MacShane, ish-minister britanik per Evropen, ku thuren mes te tjerash lavde per Serbine dhe popullin serb dhe ku shtrohet pyetja mbi kush vendos per politiken e jashtme BE-se, Bashkimi Evropian apo Rusia. Ne artikull argumentohet ne menyre te tille qe ne fund te mberrihet ne ceshtjen kyce: a do ta lejoje veten BE qe te kushtezohet nga Rusia cka do te conte ne thellimin e ndasive me SHBA-ne? A nuk do t’i jepte kjo shkas forcave militante te Kosoves qe tashme durimi I politikaneve te zgjedhur te zevendesohet me aksione me te forta. Sipas ish-ministrit zgjidhja e lojes eshte si vijon: nje Serbi e liruar nga Kosova qe ribashkohet me Kroacine dhe Sllovenine ne nje Bashkim Evropian dhe nje NATO qe mund te sjellin prosperitet dhe siguri ne Ballkan. Evropa dhe jo Rusia duhet te vendose per te ardhmen e rajonit.

Pupi
15-08-07, 09:54
Ah, Pavarsi, Pavarsi. E ty flaka t'dalt.
urrrraaaa, erdhi shumė e mirėpritura pavarsi, qė prej sot ėshtė rajoni i Hasit i pavarur, rajoni i Dugagjinit i pavarur, Drenica e pavarur, LLapi i pavarur, Anamorava e pavarur, Anadrini i pavarur, shtėpia ime, ara te pėrroi, dhe koliba ime ku ruaj kallamoqin nga thit e eger.
Mė flani unė fola vetėm pėr kėto qė besoj, unė nuk dua tė mė shpėrlahet truri duke besuar qė Kosova ka, apo do tė fitoj Pavarsi.

aroza
15-08-07, 15:31
Ah, Pavarsi, Pavarsi. E ty flaka t'dalt.
urrrraaaa, erdhi shumė e mirėpritura pavarsi, qė prej sot ėshtė rajoni i Hasit i pavarur, rajoni i Dugagjinit i pavarur, Drenica e pavarur, LLapi i pavarur, Anamorava e pavarur, Anadrini i pavarur, shtėpia ime, ara te pėrroi, dhe koliba ime ku ruaj kallamoqin nga thit e eger.
Mė flani unė fola vetėm pėr kėto qė besoj, unė nuk dua tė mė shpėrlahet truri duke besuar qė Kosova ka, apo do tė fitoj Pavarsi.

Pėr ato tjerat po besoj, e pėr anamoravė nuk po dihet bash mirė, hala s'ėshtė korr kallamoqi.

pirro
16-08-07, 12:05
Ne kte thatesire qe e ka kaplu kosoven i kemi drejtu koken nga qielli per dy sene,per me kqyr mos po bjen shi edhe me e prit pavarsine,se pavarsia ka pikat kufitare nuk hyn

SANTANA-29
16-08-07, 15:27
E di vlla qe keni vuajtur shume , po tash duket nje drit ne fund te tunelit , dhe jam i bindur qe do ta fitoj Kosova pavarsin , pasi ka nje mbeshtetje te papasur me pare , keshtu qe duhet te jemi shum konfident per pavarsin e Kosoves............

yllbardh
16-08-07, 16:37
qy.... qy..... dritė n'fundė t'tunellit?!!! rrymė m'atanė tunellit e n'kosovė herė e nalin e herė e lėshojn. Jaaaaa nashti edhe pavarsia e habit rrugėn e vjen me rrymėn!!!.....hahahaaaaa

lyra2
17-08-07, 22:21
DEKLARATĖ

Nė fund tė Konferencės sė Dytė Vjetore

Prishtinė, mė 15-16 gusht 2007

Tė shqetėsuar nga gjendja e krijuar pas mėnjanimit tė zgjidhjes sė ofruar nga Pakoja e Ahtisarit si pasojė e vetos sė pritshme ruse nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara,

Duke konsideruar si tė rrezikshme pėr gjithė rajonin e Ballkanit situatėn mjaft tė tensionuar qė qeveria serbe e Beogradit vazhdon tė krijojė nė lidhje me zgjidhjen pėrfundimtare tė statusit
tė Kosovės,

Duke parė me keqardhje qėndrimin e pėrēarė dhe tė lėkundur tė Bashkimit Europian nė lidhje me marrjen e hapave pėr arritjen sa mė tė shpejtė tė njė zgjidhjeje tė kėsaj ēėshtjeje,

Tė shqetėsuar pėr ardhshmėrinė politike dhe ekonomike tė popullit tė shumėvuajtur Kosovė e cila vazhdon tė mbahet peng;Ne, studiuesit shqiptarė nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni, Mal tė Zi dhe Europė e Amerikė, tė organizuar nė Institutin Alb-Shkenca (Tiranė-Prishtinė-Shkup), nė fund tė Konferencė sė Dytė Vjetore, e cila u mbajt nė Prishtinė, mė 15-16 gusht, i drejtohemi me kėtė deklaratė faktorit tė brendshėm dhe tė jashtėm:

Kosova ėshtė vend i tė gjithė qytetarėve tė saj, por zgjedhja e statusit tė saj pėrfundimtar duhet tė bazohet pikė sė pari mbi vullnetin e shumicė dėrrmuese shqiptare qė jeton nė kėtė territor.

·
Kosova ėshtė unike dhe e pandarė. Ēdo hapje e diskutimit tė kufijve ndėrmjet Serbisė dhe Kosovės krijon mundėsinė e diskutimit tė kufijve tė Kosovės edhe me Maqedonisė dhe Malin e Zi.

· Kosova do tė jetė shtet unik dhe funksional ku respektohen standardet ndėrkombėtare tė respektimit tė drejtave tė njeriut pėr tė gjithė qytetarėt e saj dhe ku tė gjitha objektet fetare dhe kulturore, pavarėsisht kujt i takojnė janė objekte kulturore dhe shpirtėrore tė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės.

· Qeveria e Kosovės, Grupi i Unitetit, Partitė politike, OJQ-tė dhe institucionet shkencore, arsimore e kulturore tė Kosovės duhet me urgjencė tė caktojnė afatet ditore tė punės deri nė fund tė bisedimeve tė dyta.

· Zgjedhjet komunale dhe qendrore, tė mbajtura sipas parimit demokratik tė legjitimimit tė pushtetit nga populli, duhet tė kontribuojnė nė forcimin e mėtejshėm tė shtetit tė ardhshėm tė Kosovės duke shmangur mosmarrėveshjet pėr interesa tė ngushta partiake.

· Ne Ju ftojmė qė nėn moton "Tė gjithė pėr pavarėsinė, sot!" tė bashkohemi nė njė program ditor pėr tė pėrmbushur tė gjitha obligimet qė kanė tė bėjnė me pėrmbylljen e pakos ligjore, ekonomike dhe pse jo edhe morale pėr Kosovėn si njė shtet
tė pavarur dhe sovran.

Instituti Alb-Shkenca nė Forumin e tė cilit janė bashkuar rreth 1700 studiues tė shpėrndarė nė shumė vende tė botės dhe nga tė gjitha fushat e dijės, ėshtė gati qė me vullnetin e tij tė ndihmoj njė projekt (ditor) urgjent dhe tė definuar mirė deri nė fund pėr zgjedhjen pėrfundimtare tė statusit tė Kosovės.

Prishtinė-Tiranė-Shkup, 16 gusht 2007

yllbardh
26-08-07, 10:57
Nė strategjinė ruse tė bllokimit permanent tė pavarėsisė sė Kosovės po del gjithnjė e mė hapur njė element i ri. Partnerėt perėndimore, ēdo
ditė e mė tepėr po kuptojnė nga takimet dhe bisedimet e tyre me pėrfaqėsuesit e diplomacisė ruse, njė orientim tė ri tė platformės
sė Moskės pėr ēėshtjen e Kosovės: Nga paralelizmat me rajonet problematike tė ish-hapėsirave sovjetike, si Abhazia, Osetia e Jugut apo Transdniestri, qė kanė qenė fjala kryesore e diplomacisė ruse pėr ēėshtjen e Kosovės qysh nga janari i vitit 2006, po del nė krye tė kėsaj platforme pėrpjekja pėr ngjashmėrinė e Kosovės me ēėshtjen e Palestinės. Aktualizimin e kėtij qėndrimi e formuloi edhe njėherė mė 21 gusht Kostantin Kozaēev, kryetar i komitetit tė politikės sė jashtme tė Dumės ruse dhe qė vlerėsohet nga rusologėt, si njė nga hartuesit e vijės obstruksioniste zyrtare tė Rusisė ndaj Kosovės. Nė njė intervistė me njė gazetė serbe, ai deklaroi se "Rusia nuk do tė lejojė kurrė qė Kosova tė bėhet shtet. Ēėshtja palestineze ka marrė disa dekada pėr t'u zgjidhur dhe Kosova nuk duhet tė jetė pėrjashtim". Nė fakt, autorėsinė e kėtij qėndrimi zyrtar pėr ngjashmėrinė e ēėshtjes sė Kosovės me ēėshtjen e Palestinės e ka ministri i Jashtėm, Sergej Lavrov, i cili ėshtė i pari qė e ka lancuar nė tryezat mė tė rėndėsishme diplomatike ndėrkombėtare, ku ėshtė diskutuar pėr ēėshtjen e Kosovės dhe i cili edhe nė njė artikull tė tij tė njohur tė kohėve tė fundit pėr politikėn e jashtme tė Rusisė, me titull: "Tė frenosh Rusinė: Njė kthim nė tė kaluarėn", shkruan se nė rastin e Palestinės, pėr dekada me radhė kemi parė njė situatė tė ngjashme me Kosovėn dhe shteti palestinez ėshtė ende inekzistent.
Paralelizmi qė po vendos diplomacia ruse mes ēėshtjes sė Kosovės dhe ēėshtjes sė Palestinės shėnon njė shkallėzim tė ri dhe tepėr me interes pėr t'u analizuar, tė platformės dhe strategjisė sė Rusisė, sė pari nė drejtim tė Kosovės dhe sė dyti nė njė plan mė tė gjerė tė marrėdhėnieve ndėrkombėtare, qė kanė tė bėjnė me raportet e saj tė mėtejshme me Bashkimin Europian dhe me SHBA-nė.
Gjėja e parė qė bie nė sy, ėshtė se Rusia e klasifikon ēėshtjen e Kosovės si njė ēėshtje, e cila kėrkon dekada pėr t'u diskutuar apo zgjidhur. Ajo jo vetėm refuzon afatet kohore qė kėrkon perėndimi pėr pėrcaktimin e statusit tė Kosovės nė 120 ditė apo nė gjashtė muaj apo nė njė vit, por paraqet dhe natyrisht kėrkon afatin e dekadave tė pafund.
Gjėja e dytė qė tėrheq vėmendjen, ėshtė se Rusia i jep ēėshtjes sė Kosovės njė dimension botėror njėlloj me konfliktin e Lindjes sė Mesme, i cili zgjat prej 60 vjetėsh. Padyshim, ēėshtja e Kosovės nuk e ka kėtė pėrmasė dhe as mund ta ketė, por Moska ka synimin ta shndėrrojė nė njė konflikt ndėrkombėtar tė atij karakteri.
Gjėja e tretė qė konstatohet, ėshtė se Moska bėn njė ndryshim nė qėndrimin e saj strategjik dhe kėrkon ta shndėrrojė Kosovėn nga njė "konflikt tė ngrirė" siē janė Abhazia apo Transdniestri, nė njė "konflikt tė shkrirė", siē ėshtė ai i Lindjes sė Mesme, konflikti palestinez.
Nuk ėshtė vendi kėtu t'i hyhet hulumtimit dhe karakterit tė konfliktit palestinez, por ėshtė me vend tė kujtohet se Bashkimi Sovjetik, pra Rusia, vendi i Putinit dhe i Lavrovit, ėshtė njė nga protagonistėt e krijimit tė konfliktit tė pėrgjakshėm, qė ka nė qendėr Palestinėn. Interesi publik ėshtė tė zbėrthehen taktikat dhe strategjia e Kremlinit pėr ta shndėrruar Kosovėn nė njė Palestinė.
vazhdon....

yllbardh
26-08-07, 11:00
Nė kronikėn e tratativave ndėrkombėtare pėr statusin e Kosovės ka njė dinamikė agresive ruse, jo vetėm pėr refuzimin e pavarėsisė dhe moszgjidhjen e ēėshtjes sė statusit, por pėr radikalizimin e ngritjen e tensioneve nė Kosovė e rreth saj. Ky radikalizim ėshtė shprehur nė hedhjen poshtė apriori tė planit tė ish-presidentit tė njė vendi neutral si Finlanda, planit Ahtisaari pėr pavarėsinė e mbikėqyrur, plan qė fitoi mbėshtetjen e sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Mun, tė Bashkimit Europian, SHBA-sė, NATO-s, Kėshillit tė Europės, etj. Ky radikalizim ėshtė shprehur nė pozicionin e ngurtė dhe bolshevik tė Rusisė, e cila nuk ka bėrė asnjė lloj kompromisi apo lėshimi, ndonėse perėndimi ka afro njė vit qė vetėm ka lėshuar pe dhe madje ėshtė arritur nė njė situatė diplomatike, ku pa mbushur tre muaj nga paraqitja nė OKB, pėr t'i bėrė qejfin Moskės plani Ahtisaari nuk po figuron as nė listėn e literaturės diplomatike tė Grupit tė Kontaktit. Ky radikalizim shprehet sidomos nė pėrpjekjet pėr tė ngritur tensionet dhe acarimet nė terren. Ka njė politikė zyrtare tė Moskės tė inkurajimit tė agresivitetit nacionalist nė rritje tė Beogradit zyrtar, i ngjashėm me histerinė nacionaliste tė regjimit tė Millosheviēit nė vitet 1998-1999. Nė qarqet zyrtare tė Serbise dhe vetė kryeministri V.Koshtunica, janė lėshuar ditėt e fundit haptas kėrcėnime pėr dėrgimin e trupave dhe policisė serbe nė Kosovė, qė ėshtė njė provokim i rėndė, por tė mos thėnė pothuajse njė shpallje lufte. Nė qarqet zyrtare tė Serbisė, ministrat e partisė sė kryeministrit V.Koshtunica kanė ndėrmarrė njė fushat skandaloze kundėr NATO-s, me deklaratat e Popoviēėve, Samarxhiēėve dhe sidomos tė ministrit tė brėndshėm Dragan Joēiē, njė nga protektorėt kryesorė tė kriminelit tė fshehur, Ratko Mladiē dhe krahu i djathtė i Koshtunicės. Shėrbimet sekrete serbe dhe ruse po nxisin njė radikalizim tė situatės nė veri tė Kosovės, ku forcat ekstremiste serbe kanė deklaruar se do tė shpallin edhe ata shtetin e Mitrovicės veriore, nėse Kosova merr pavarėsinė. Edhe alternativa e ndarjes sė Kosovės, qė ridoli nė skenė javėt e fundit, ėshtė njė lėvizje shahistike e diplomacisė ruse pėr ta turbulluar sa mė shumė situatėn rreth Kosovės.
Pėrfundimi kryesor, qė mund tė nxirret nga kėto zhvillime, ėshtė se Rusia dhe diplomacia ruse kanė ndėrmarrė njė fushatė tė gjėrė pėr ta kthyer Kosovėn nga njė konflikt tė ngrirė, nė njė konflikt qė vlon dhe tė vazhdueshėm. Ata e bėjnė kėtė jo pėr Serbinė, por pėr interesa gjeopolitike e gjeostrategjike tė Rusisė nė kontinentin europian dhe mė gjėrė. Vėrtet presidenti i Rusisė, Vladimir Putin shpalli para pak kohėsh nė mėnyrė pompoze se Rusia do tė kthehet nė Ballkan, por synimi i shndėrrimit tė Kosovės nė njė Palestinė, lidhet jo me vetė Ballkanin, se sa me politikėn e Kremlinit ndaj BE-sė dhe SHBA-sė.
Moska kėrkon dhe po lufton qė Kosova tė shndėrrohet nė Palestinė, jo vetėm sepse ajo ėshtė kundėr shqiptarėve dhe kombit shqiptar, por sepse ajo synon t'i krijojė Bashkimit Europian dhe SHBA-se njė konflikt tė pazgjidhshėm, tė ngjashėm nė intensitet dhe nė efekte ndėrkombėtare si konflikti i Palestinės. Ky mund tė jetė shpjegimi i vetėm qė mund t'i bėhet paradoksit qė Serbia dhe udhėheqėsit e saj, nė mėnyrėn mė absurde dhe madje donkishoteske, arrijnė deri atje sa tė kėrcėnojnė BE-nė, NATO-n e SHBA-nė dhe shpallin se ata refuzojnė tė bėhen anėtarė tė NATOs e tė BE-sė, nėse Kosovės i njihet pavarėsia, me njė megalomani tipike ballkaniko-komuniste, sikur ėshtė NATO dhe BE, qė ia kanė nevojėn e Serbisė dhe jo e kundėrta. Prapa kėtij qėndrimi jashtė kohe tė Beogradit ėshtė Rusia. Madje do tė thoshim se Rusia tani nuk duket e gatshme tė pranojė as dhe njė zgjidhje tė Kosovės sipas planit serb, sepse Rusisė i intereson konflikti i pazgjidhur dhe i zgjatur me dekada si Palestina.
Rezulton kėshtu njė strategji tepėr e rrezikshme e Rusisė, qė dėmton interesat jo vetėm tė Kosovės, jo vetėm tė kombit shqiptar, jo vetėm tė stabilitetit dhe paqes nė rajon, por shumė-shumė mė gjėrė. Nuk duhet harruar se diplomacia e Rusisė gjithmonė ka avancuar objektivat e saj nėpėrmjet konflikteve tė pazgjidhura apo konflikteve tė ngrira dhe tė shkrira nė rajone tė ndryshme tė globit. Nė kėtė kuadėr, ajo kėrkon qė ta shndėrrojė Kosovėn nė Palestinė, sepse nė rastin e Kosovės, si njė konflikt i pazgjidhur dhe i zgjatur, ēmimin e paguan Europa. Njė Kosovė e shndėrruar nė Palestinė ėshtė njė hipotekė e re e vazhdueshme e Europės tek Rusia.
Kėto janė zhvillime negative dhe duket tepėr naive shpresa e disa qarqeve diplomatike europiane, tė cilėt mendojnė se duke i lėshuar Rusisė nė ēėshtjen e Kosovės, do ta qetėsojnė ariun rus dhe do ta bėjnė mė bashkėpunues. Objektivi i shpallur i Rusisė pėr kthimin e Kosovės nė njė Palestinė, duhet tė shėrbejė si nj sinjal alarmi pėr diplomacinė europiane.
Artikull i huazuar nga "Gazeta Shqiptare online"

Bjeshka1
27-08-07, 08:35
Kadare: Shqipėria tė bėjė mė shumė pėr Kosovėn

Kadare nuk pranon qė nė kėmbim tė pavarėsisė, Kosova tė kėmbejė territoret e saj. Sipas tij, ndarja ėshtė pazar jo i pastėr dhe se nėse ndodh njė gjė e tillė atėherė ajo do tė hapė radhėn e njė konflikti tė ri


Shkrimtari Ismail Kadare kritikoi ashpėr dje diplomacinė shqiptare se ka pasur njė mungesė serioze nė ndjekjen hap pas hapi tė ēėshtjes sė Kosovės. Nė njė intervistė dhėnė pėr Radio “Europa e Lirė”, Kadare ka theksuar se Shqipėria duhet tė bėnte shumė mė tepėr se sa ēka bėrė deri mė tani pėr Kosovėn, pasi sipas tij, Kosova nuk ėshtė nė Hėnė, qė tė jepen gjykime si pėr diēka tė largėt qė nuk ka lidhje me shqiptarėt e Shqipėrisė. “Mendoj se Shqipėria duhet tė bėnte mė tepėr. Ato pseudofilozofitė e diplomacisė sonė, disa herė qė kanė dalė nga pjellė e njė paaftėsie dhe njė mangėsie morale, ato janė jo qesharake por janė tė dėnueshme. Shqipėria nuk ėshtė njė planet tjetėr dhe po jep gjykime pėr Kosovėn nga planeti Hėna, nga Bangladeshi ose nga Japonia. Shqipėria ėshtė vend i parė i interesuar dhe nuk e fshehė kėtė gjė s’ka pse ta fshehė sepse do tė ishte hipokrizi totale”, - ėshtė shprehur nė kėtė intervistė Kadare.

Mė tej, ai shtoi se Shqipėria ėshtė vendi qė duhej tė angazhohej me ndershmėri, me dinjitet, duke qenė sigurisht konstruktive, jo destruktive, “prandaj Shqipėria - ėshtė morali i saj historik qė e kėrkon, ėshtė dinjiteti historik i njė kombi”. Ai mendon se diplomacia shqiptare do ta korrigjojė shumė shpejt qėndrimin e saj sa i takon kėsaj ēėshtjeje.

Sa i takon njohjes sė njėanshme tė pavarėsisė sė Kosovės, Kadare ėshtė shprehur nė kėtė intervistė se populli i saj ka tė drejtė tė shfrytėzojė tė gjitha mundėsitė qė tė mos poshtėrohet. “Populli i Kosovės ka tė drejtė tė pėrgjigjet me tė gjitha opsionet. Nuk bėhet lėshim kur ėshtė fjala pėr lirinė e njė populli. Nuk ka negocim pėr kėtė gjė. Ky popull ka tė drejtė me tė gjitha mėnyrat tė kėrkojė lirinė e vet. Ta mbrojė deri nė fund lirinė e vet”, - thekson mė tej ai.

Por Kadare nuk pranon asesi qė nė kėmbim tė pavarėsisė, Kosova tė kėmbejė territoret e saj. Sipas tij, ndarja ėshtė pazar jo i pastėr dhe se nėse ndodh njė gjė e tillė atėherė ajo do tė hapė radhėn e njė konflikti tė ri tė pambarueshėm nė Ballkan. “Do tė hapi vatra sherresh, grindjesh tė cilat do tė kushtojnė jashtėzakonisht shtrenjtė popujve kėtu dhe Evropės bashkė. Prandaj kjo nuk e zgjidh, kjo nuk e mbyll, kjo hap njė konflikt tė ri tė tmerrshėm”, - shton mė tej Kadare. Bisedimet shtesė, Kadare i konsideron si njė lloj “pendimi” tė komunitetit ndėrkombėtar ndaj ndėrhyrjes qė bėri vite mė parė nė Kosovė. “Ky pendim ėshtė njėherėsh absurd i pakuptueshėm. Pendim pse u bombardua njė shtet, Jugosllavia. Thuhet ose s’thuhet hapur ndihet ky pendim. Nė Ballkan ndodhi njė gjė qė ka qenė shumė e qartė, ndodhi njė nga krimet mė monstruoze nė historinė e Evropės, nė gjithė Ballkanin, nė gjithė Evropėn”, - shprehet mė tej Kadare nė kėtė intervistė.

Sipas tij, komuniteti europian nuk duhet tė pendohet pėr sulmet qė bėri kundėr Jugosllavisė, pasi nuk duhet tė ketė kthim prapa. Europa, sipas Kadaresė, duhet ta detyrojė Serbinė qė tė kėrkoj tė falur pėr krimet qė ka bėrė ndaj popullsisė sė pafajshme tė Kosovės. “Serbia po pėrkėdhelet dhe duke e pėrkėdhelur Evropa po i bėn dėmin mė tė madh Serbisė, popullit serb. E zhyt mė thellė nė fajin e tij”, - thotė shkrimtari. Ai thekson se, me kėtė pėrkėdhelje tė fundit, serbėt nuk po arrijnė tė kuptojnė se ē’kanė bėrė ushtarėt dhe paramilitarėt nė Kosovė dhe vendet e tjera tė Jugosllavisė. “Nėse ai kupton ai ēlirohet nga njė gjė e keqe dhe kjo ndihmon demokracinė serbe. Nuk e ndihmojnė kėto pazarllėqe. Nuk ka demokraci nė Serbi nė qoftė se nuk pranohet ky krim”, - shprehet Kadare nė intervistėn e dhėnė pėr radion Europa e Lirė.
balkanweb

yllbardh
08-09-07, 13:06
SHBA do ta njohin pavarėsinė e shpallur tė Kosovės, edhe nėse KS i OKB vazhdon tė jetė i bllokuar http://www.rtklive.com/img/cnt/objektet/stata_shba.jpg “Shtetet e Bashkuara tė Amerikės janė tė gatshme qė ta njohin pavarėsinė e njėanshme tė Kosovės , edhe nėse Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara nuk do tė arrijė qė tė gjejė njė zgjidhje pėr statusin e saj. Shqiptarėt e Kosovės kanė treguar se nėse nuk do tė arrihet njė marrėveshtje , ata do ta shpallin vetė pavarėsinė “, ka deklaruar Kurt Volker, nėnsekretar amerikan i shteti pėr cėshtjet europiane dhe euroaziatike. “Ne do ta njohim pavarėsinė e Kosovės, si dhe duhet t’i marrim tė gjitha pėrgjegjėsitė tona pėr tė ruajtur paqen dhe sigurinė nė Ballkan”, ka thėnė diplomati amerikan Volker.
Huazuar nga RTKlive.com

legenda
20-09-07, 12:27
Sipas njė gazete tė Beogradit,

SHBA-tė do ta njohin Kosovėn si shtet nė dhjetorBeograd, 20 shtator

- Pothuajse ėshtė e sigurt se shqiptarėt nė gjysmėn e dhjetorit do tė shpallin Kosovėn shtet tė pavarur, shkruan njė e pėrditshme e Beogradit, duke u mbėshtetur nė qarqet diplomatike perėndimore nė Beograd.

"Ekziston tashmė skenari i gatshėm qė pas 10 dhjetorit, kur ėshtė caktuar mbledhja e Kėshillit tė Sigurimit tė KB, nė tė cilėn nuk do tė miratohet kurrfarė rezolute pėr Kosovėn, t'u hapen dyert shqiptarėve tė Kosovės qė krahinėn autonome, nė kuadėr tė Serbisė, ta shpallin pėr shtet tė dytė shqiptar nė Ballkan",

pohon nė numrin e sotėm gazeta "Veēernje novosti". Sipas gazetės nė fjalė, nė zgjedhjet e nėntorit nė Kosovė, do tė zgjidhej kuvendi i ri dhe qeveria e re.

Udhėheqja e re do tė shpallte pavarėsinė.

Por do tė kishin njė periudhė transitore prej 120 ditėsh qė tė vendosen institucionet shtetėrore tė gatshme qė tė zbatojnė planin e Ahtisarit. Gazeta pohon se ky ėshtė njė skenar amerikan qė po qarkullon nė "postat diplomatike", i cili parashikon qė

Shtetet e Bashkuara pas shpalljes menjeherė do ta njohė Kosovėn si shtet.

---------------
( QIK )

lyra2
22-09-07, 12:52
Ankete: Mbrojtja e Kosoves vjen per serbet me se pari ne vend te peste

Beograd - Per serbet mbrojtja e Kosoves nuk eshte detyre paresore. Nje ankete e Qendres se Beogradit per Zgjedhje te Lira dhe Demokraci ka treguar, se Kosova vjen me se pari ne vend te peste pas zhvillimit ekonomik, pakesimit te papunesise, standartit te jeteses dhe luftimit te kriminalitetit te organizuar.

Sipas anketes se prezantuar te premten 48 perqind e serbeve jane te gatshem te heqin dore nga nje integrim ne Bashkimin Evropian, ne menyre qe Kosova te mbetet brenda kufijve serbe. 70 perqind e te pyeturve ishin ama kunder asaj qe per shkak te Kosoves te kalohet tek dhuna. Rreth 34 perqind e te pyeturve shprehen bindjen qe Serbia ne politiken e saj te jashtme duhet te mbeshtetet tek Rusia, 32 perqind do te deshironin qe ne rolin e mbeshtetesit per politiken e jashtme te kishin Bashkimin Evropian.


===

Pikerisht duke u nisur nga lajme te tilla nuk duhet lejuar qe te plogeshtohemi ne keto momente. Qe rezoluta u kthye mbrapsht prej ruseve, qe ruset i japin mbeshtetje konsekuente serbeve, kjo nuk do te thote qe tani te kalojme ne gjendjen pasive te pritjes. Eshte gjendja me e keqe dhe nese ka nje qellim pas gjithe ketyre levizjeve eshte pikerisht ky: shqiptaret te corientohen, te turbullohen, ta humbasin paresoren nga syte. Javen e kaluar lexova dy emaile qe ishin te perfshire nga kjo gjendje, e zhgenjimit dhe trishtimit per sa ka ndodhur. Ju lutem atyre qe i kane derguar qe ta kene parasysh sa me lart.
Politikanet e Kosoves duhet t'i shfrytezojne keto informacione si i mesipermi dhe te behen me te forte ne qendrimet e tyre para mediave e para te huajve. Shenjat e forces jane ato qe merren parasysh ne keto kohe. Sy per sy, dhembe per dhembe eshte shprehja. Keshtu duhet te jete dhe pergjigja.

LABI
22-09-07, 13:09
PAVARESIA S'JIPET - POR FITOHET

LIRIA S'JIPET (kerkohet) - POR FITOHET

LIRIA - NUK PREKET - POR , PERJETOHET


LIRIA -eshte nje mundesi qe njeriu te vendos, veproj, sjellet ne saje te vullnetit te vet, duke mos qene i detyruare t'ju nenshtrohet asnjelloj force, kauzaliteti te jashtem

VULLNETI I LIRE - ESHTE PAVARESIA ,

VULLNETI I LIRE - ESHTE LIRAAA

S'KA PERGJEGJESI - PA LIRI

S'KA LIRI - PA PERGJEGJESI


PROMOVIMI I LIRISE ( te shprehurit, menduarit, te qeverisurit me veteveten, te percaktuarit te fatit nga vullnetiindividit/qytetarit) - ESHTE NJE VLERE E SHOQERIVE TE CIVILIZUARA BASHKEKOHORE/ DEMOKRATIKE

legenda
22-09-07, 14:39
.....Labi,,,cka u ba Njeriii!!!!!???
na myte me parulla keto dy dite,ahahaaaa...
qenke mbush...durim,njeri,,,ahaha (pak humor,a).


respekt
Legenda

PAVARESIA S'JIPET - POR FITOHET

LIRIA S'JIPET (kerkohet) - POR FITOHET

LIRIA - NUK PREKET - POR , PERJETOHET


LIRIA -eshte nje mundesi qe njeriu te vendos, veproj, sjellet ne saje te vullnetit te vet, duke mos qene i detyruare t'ju nenshtrohet asnjelloj force, kauzaliteti te jashtem

VULLNETI I LIRE - ESHTE PAVARESIA ,

VULLNETI I LIRE - ESHTE LIRAAA

S'KA PERGJEGJESI - PA LIRI

S'KA LIRI - PA PERGJEGJESI


PROMOVIMI I LIRISE ( te shprehurit, menduarit, te qeverisurit me veteveten, te percaktuarit te fatit nga vullnetiindividit/qytetarit) - ESHTE NJE VLERE E SHOQERIVE TE CIVILIZUARA BASHKEKOHORE/ DEMOKRATIKE

jadore
22-09-07, 14:56
.....Labi,,,cka u ba Njeriii!!!!!???
na myte me parulla keto dy dite,ahahaaaa...
qenke mbush...durim,njeri,,,ahaha (pak humor,a).


respekt
Legenda

kjo eshte shenje e mire qe shqiptari po vetedijesohet ..
( sikur te kishim me shume Lab )
p.s.
dhe une juve ju pershendes

legenda
22-09-07, 15:01
...sigurishte,pajtohem me ty zonja JADOR,


p.s.flm per pershendetjen,gjithashtu te pershendes

kjo eshte shenje e mire qe shqiptari po vetedijesohet ..
( sikur te kishim me shume Lab )
p.s.
dhe une juve ju pershendes

LABI
22-09-07, 23:19
.....Labi,,,cka u ba Njeriii!!!!!???
na myte me parulla keto dy dite,ahahaaaa...
qenke mbush...durim,njeri,,,ahaha (pak humor,a).


respekt
Legenda

Jo nuk eshte dicka e jasht-zakonshme prej diteve tjeraaa...


Mirepo nga nje here SIMBOLIKA - ndikon me shume ne transmetim dhe pranim te mesazheve sesa ndonje forme e te komunikuarit verbal .

LABI
22-09-07, 23:48
kjo eshte shenje e mire qe shqiptari po vetedijesohet ..
( sikur te kishim me shume Lab )
p.s.
dhe une juve ju pershendes

Kemi nevoj per nje ekzistence (vetedije) te qytetarit .... Perdallim nga gjesendet- tjera qe zene vend ne hapesire , ajo cfare e dallon njeriun nga gjesendet tjera, druri, guri bimet, kafshet tjera eshte pikersisht EKZISTENCA .

prezenca, eshtesia e njeriut nuk eshte nje eshtesi e thjesht ... eshte nje eshtesi e posaqme ku pikerisht e karakterizon vetedija ... Mundesia dhe aftesia qe te mendoj, veproj , frymoj lirshem, me koken dhe rezonin e vet .


siq thote dhe nje thenje e filozofite Martin Hajdegerit . te gjitha gjerat tjera vetem jane , por nuk ekzistojne ... e vetmja gje qe ekziston eshte njeriu ... Ajo cfare e karakterizon ekzistencen - eshte vetedija.. ai thote

guri eshte - por nuk ekziston
trung eshte -por nuk ekziston
bima, lopa eshte - por nuk ekziston

Ekzistenca - eshte ajo cfare e karakterizon vetem njeriun ...

Ekzistenca eshte nje eshtesi e posaqme, e cila ka te beje me njeriun si individ, si qenie e paperseritshme - i cili bone nje jete origjinale/autentike...

Njeriu qe jeton si ekzistence - mendon , vepron rezonon , frymon ne menyre autentike... dhe se nuk eshte nje kopje e unit tjeter

E ne shoqerine Kosovare fatekqesisht , pjesa me e madhe e tyre nuk bejne jete ekzitence nuk ekzistojne (pasi qe nuk mendojne, rezonojne, flasin, frymojne me koken, mendjen e vet, por te dikuj tjeter) ... pjesa me e madhe e tyre , vetem se zejene hapisren sikurse cdo gje tejter qe eshte ( druri, guri, bima , lopa)...

Fatekqesisht... te pakte jane ata qe rezonojne, flasin , veprojne ne saje te mendimit , apo vullnetit te lire/ autentike....

Dilaver
23-09-07, 01:25
E ne shoqerine Kosovare fatekqesisht , pjesa me e madhe e tyre nuk bejne jete ekzitence nuk ekzistojne (pasi qe nuk mendojne, rezonojne, flasin, frymojne me koken, mendjen e vet, por te dikuj tjeter) ... pjesa me e madhe e tyre , vetem se zejene hapisren sikurse cdo gje tejter qe eshte ( druri, guri, bima , lopa)...
Fatekqesisht... te pakte jane ata qe rezonojne, flasin , veprojne ne saje te mendimit , apo vullnetit te lire/ autentike....Nė tė gjitha anėt e globit ky frymon krijesa e quajtur njeri, ka tė sėmurė nga Daltonizmi, kurse ne shqiptarėt si duket jemi racė shum e shquar nė ketė lėmi, fatkeqsisht apo aksidentalisht jemi gjetė nė pozitė ku mund tė na quajnė popull daltonik pasi qė pėr ne cdo gjė qė ndodhė rreth neve e shohim si bardh ose zi!

Njė kėshillė e vjetėr; “kini kujdes nga dijetari i shfrenuar dhe besimtari i paditur”.

Ka kohė qe nuk kam lexuar anegdota por duke lexuar kėtė afishim mė lartė mu kujtua njė e tillė;

Nje zot shpije qe kishte rreth tridhjete antare qohet e shkon te hoxha e i thot ,
kam ardhe me e shkru nje hajmali. Hoxha i thot- hajlkoft , po per ken ashtu.
Per robet e shpise se me jan tranu.
Po sa rob jini? Me mu tridhjete e nja.
Ani mire , dhe ia shkruen nja dhe kur ja jep ithot: kete hajmali baje ti e kurrkush mos t'a sheh.
Jo bre burre une se kam per veti po per familje.
Jo valla burr ksihovi baje ti se tridhet rob te trent e nje zotshpije me mene qikjo nuk ban vaki.

legenda
25-09-07, 11:36
SHBA-tė dhe BE-ja tė gatshme ta njohin pavarėsinė nėse Kosova e shpall atė


Berlin, 25 shtator

- Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Bashkimi Evropian janė tė gatshme ta njohin pavarėsinė e Kosovės nėse ajo e shpall atė, kanė thėnė zyrtarė amerikanė dhe evropianė tė hėnėn.

Njė zyrtar i lartė evropian, duke folur nė kushte anonimiteti pėr gazetėn "Heralad tribjun" (botimi pėr Evropėn), ka deklaruar se tashmė ekziston plani pėr kėtė. "Bisedimet pėrfundojnė mė 10 dhjetor. Nė qoftė se nuk ka asnjė shenjė se Serbia dhe Kosova do tė merren vesh pėr tė ardhmen e Kosovės, atėherė Prishtina do ta shpallė pavarėsinė nė mėnyrė tė njėanshme. Amerikanėt do ta njohin kėtė pavarėsi dhe evropianėt, pėr aq sa mund tė qėndrojnė unik, do tė bėjnė tė njėjtėn gjė", ka thėnė ky zyrtar. Sipas tij BE ja do ta pėrkrahė qėndrimin e SHBA sė, pavarėsisht se nuk do tė ketė njė rezolutė tė OKB sė.

Brahim Pit
29-09-07, 16:02
A po na e dhanė (pavarėsinė) a jo"?,!!!
---------------------------------------------


Legende pavaresine duhet me fitu e me shpalle vete se nuk eshte ajo dhurate me na e pru babadimri :rolleyes:

legenda
30-09-07, 19:03
Brahim Pit,,, a po m““i lexon mendimet,apo ???...Legende pavaresine duhet me fitu e me shpalle vete se nuk eshte ajo dhurate me na e pru babadimri :rolleyes:

legenda
04-10-07, 11:41
Uizner pėrjashton mundėsinė qė statusi tė zgjidhet kėtė vit http://www.rtklive.com/img/cnt/personalitetet/uisner.jpg Diplomati amerikan qė cili pėrfaqėson Uashingtonin nė Treshen diplomatike pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, Frank Uizner, thotė se nuk ka tė ngjarė qė ēėshtja e Kosovės tė zgjidhet kėtė vit. "Ne shpresojmė ta kemi gati raportin tonė pėr Sekretarin e Pėrgjithshėm tė OKB-sė deri mė 10 dhjetor. Mė pas ai do ta diskutojė ēėshtjen me vendet e Grupit tė Kontaktit, Shtetet e Bashkuara, Britaninė, Rusinė, Italinė, Francėn dhe Gjermaninė. Mund tė ketė edhe diskutime nė Kėshillin e Sigurimit. Pra, kalendari duhet tė jetė tepėr i ngarkuar pėr tė patur njė pėrfundim brenda vitit 2007," deklaroi pėr VOA-n Uizner.

Negociatat e drejtuara nga Treshja ndėrkombėtare nisėn nė muajin gusht kur Rusia kėrcėnoi se do t’i vinte veton planit Ahtisari qė parashikon pavarėsi tė kushtėzuar pėr Kosovėn. Moska i propozoi bisedimet e tanishme si njė pėrpjekje tė fundit pėr tė ngushtuar hendekun e gjerė qė ekziston mes Serbisė dhe shumicės. Serbia thotė se do tė pranojė jo mė shumė se njė autonomi tė gjerė pėr Kosovėn.

Shumica e analistėve mendojnė se negociatat e drejtuara nga Treshja ndėrkombėtare do tė dėshtojnė. Nėse kjo ndodh, shqiptarėt e Kosovės kanė thėnė se do ta shpallin vetė pavarėsinė. Uashingtoni, i cili ėshtė pėr njė Kosovė tė pavarur, ka lėnė tė kuptohet se do ta njihte pavarėsinė por Bashkimi Evropian ėshtė ende i dyzuar pėr kėtė ēėshtje.

Dilaver
04-10-07, 13:27
Koshtunica i paska thėnė sot Radio Serbisė se motiv pėr pamvarsinė e Kosovės sipas tij, qenka statusi i forcave tė NATO-s.
Ai ka deklaruar se, nėse SHBA-tė dhe B. e Madhe pranojnė pavarsinė e ”njėanshme” tė Kosovės, shkaktari kryesor qėndron nė Aneksin e 11 tė planit tė Ahtisarit, i cili parasheh statusin e forcave tė NATO-s nė Kosovė.
Aneksi i 11 i kėtij dokumenti parasheh se prania ndėrkombėtare ushtarake nė Kosovė nuk do tė ketė kontrollen civile, qė do tė ishte ”presedan i paharruar nė botėn demokratike” paska thėnė Koshtunica.

legenda
06-10-07, 00:11
....perderisa BASHKESIA NDERKOMBETARE,po bene perpjekje
per zgjidhjen e statusit te Kosoves me rruge paqesore,SHBA
-STRUKTURAT USHTARAKE,shqyrtojne pasojat eventuale ne rast konflikti te armatosur ne KOSOVE.-shkruan me 4.10.07
gazeta "JUTARNJI LIST",ZAGREB.

sipas kesaj gazeta ,delegacioni kroat ne viziten e mehershme ne SHBA,ka shpreh gatishmerine qe te pranoj refugjate nga Kosova,nese situata eskalon...-kerkese kjo nga PENTAGONI.


http://www.pressekatalog.de/images/blank.gif

lyra2
07-10-07, 11:23
Interviste.

Zėri i Amerikės: Tė vazhdojmė me ēėshtjen e Kosovės. Kohėt e fundit
Ambasadori Wisner tha nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės se si
rezultat i kufizimeve kohore, ka pak gjasa qė tė gjendet zgjidhja brenda
kėtij viti. Nėse ndodh kjo, a do tė kalojė procesi nė njė fazė tė re dhe
nėse po, ēfarė forme do tė marrė kjo fazė?

Rozmari Di Karlo: Sė pari dua tė pėrsėris mesazhin qė pėrcolli Ambasadori
Wisner. Ne e trajtojmė me shumė seriozitet procesin e Treshes dhe do tė
vazhdojmė tė nxisim angazhimin e palėve qė nga ky moment e deri mė 10
dhjetor kur Grupi i Kontaktit do t’i paraqesė raportin Sekretarit tė
Pėrgjithshėm tė OKB-sė Ban Ki-moon. Ne mendojmė se kjo ka qenė njė
periudhė e rėndėsishme dhe shpresojmė se do tė japė rezultate. Por jemi
shumė tė prerė nė pikėpamjen tonė se status kuoja nuk mund tė vazhdojė dhe
se procesi duhet tė finalizohet. Ne dhe aleatėt tanė evropianė e bėmė tė
qartė nė qershor kur vendosėm tė pezullojmė diskutimet mbi
projekt-rezolutėn nė Kėshillin e Sigurimit dhe tė vazhdonim pėr katėr muaj
bisedimet mes palėve. Po ashtu jemi tė mendimit se nėse nuk arrihet asnjė
marrėveshje deri mė 10 dhjetor, plani Ahtisaari mbetet rruga mė e mirė
pėrpara. Kur Sekretarit tė Pėrgjthshėm t’i paraqitet raporti do tė vijojė
njė periudhė diskutimesh mbi hapat e ardhshėm.

Zėri i Amerikės: Sekretarja e Shtetit Kondoliza Rajs ritheksoi pėrsėri
kohėt e fundit qėndrimin e Shteteve tė Bashkuara se pavarėsia mbetet
zgjidhja mė optimale pėr Kosovėn, por njėkohėsisht u bėri thirrje
shqiptarėve tė Kosovės tė mos marrin vendime tė njėanshme. Nėse shqiptarėt
shpallin pavarėsinė e Kosovės, a do ta njohin Shtetet e Bashkuara njė
Kosovė tė pavarur?

Rozmari Di Karlo: Nuk do tė bėj spekulime mbi ato qė mund tė bėjnė nė tė
ardhmen shqiptarėt e Kosovės, apo ne, por dua tė them se kemi njė
bashkėpunim shumė tė mirė si me palėn shqiptare ashtu edhe me atė serbe nė
kėto bisedime. Mendoj se kosovarėt janė angazhuar seriozisht nė kėtė fazė
dhe kohėt e fundit dolėn me njė propozim pėr bashkėpunim me Serbinė. Ne i
kemi tė qarta pikėpamjet e shqiptarėve tė Kosovės nė kėtė drejtim.
Sekretarja e Shtetit Kondoliza Rajs e ka bėrė tė qartė se ne e
konsiderojmė pavarėsinė e Kosovės si tė pashmangshme. Ne do tė vazhdojmė
bashkėpunimin me tė gjitha palėt pėr tė gjetur njė zgjidhje qė do t’i
shėrbente mė sė miri qėndrueshmėrisė nė rajon dhe do tė mbyllte kapitullin
e konfikteve ballkanike.

Zėri i Amerikės: Nė arritjen e kėsaj zgjidhjeje a mbetet Kėshilli i
Sigurimit ende alternativė? A ka gjasa qė tė rifillojnė diskutime pėr njė
rezolutė tė Kėshillit dhe nėse po si do tė kapėrcehet kundėrshtimi rus?

Rozmari Di Karlo: Ėshtė ende shumė herėt tė spekulojmė mbi kėto mundėsi.
Pėr momentin duhet tė pėrqėndrohemi nė bisedimet dhe tė mundohemi tė
gjejmė gjuhėn e pėrbashkėt mes palėve. Dėshirojmė qė palėt tė dalin me
propozime realiste. Kanė kaluar 8 vjet nė kėtė status, janė tė qarta
synimet e secilės palė nė kėtė drejtim. Po ashtu ėshtė e qartė se
nevojiten masa mė tė forta pėr mbrojtjen e pakicave nė Kosovė dhe integrim
nė shoqėri. Mbetet shumė pėr tė bėrė gjatė javėve tė ardhshme.

Zėri i Amerikės: Megjithatė procesi qė vazhdon me ndėrmjetėsimin e
treshes, deri tani nuk ka rezultuar nė propozimet realiste qė ju prisni
nga palėt. Ē’nėnkupton kjo pėr procesin?

Rozmari Di Karlo: Duhet ta provojmė deri nė fund dhe tė mos e
paragjykojmė. Por gjithashtu duhet tė jemi realistė sepse e kemi tė qartė
se palėt kanė qėndrime tė papėrputhshme. Por siē e thashė, status kuoja
nuk mund tė vazhdojė; duhet njė zgjidhje qė tė jetė e pranueshme pėr
popullin e Kosovės dhe qė sjell stabilitet nė rajon.

Zėri i Amerikės: Sa opmitiste jeni se fuqitė evropiane do tė dalin me njė
qėndrim tė vetėm mbi ēėshtjen e Kosovės?

Rozmari Di Karlo: Jam gjithmonė optimiste.

Zėri i Amerikės: A ka shenja drejt kėtij uniteti?

Rozmari Di Karlo: Mendoj se Bashkimi Evropian e ka marrė kėtė proces shumė
seriozisht. Ēėshtja e Kosovės ėshtė shumė e rėndėsishme pėr Evropėn, pasi
Kosova dhe Serbia janė nė Evropė. Kur ka probleme nė rajon, Evropa ėshtė e
para qė i ndjen ato, qofshin dyndje refugjatėsh apo probleme tė tjera.
Bashkimi Evropian e ka kėtė ēėshtje nė krye tė listės sė pėrparėsive. Zoti
Solana dhe shumė udhėheqės tė tjerė evropianė e ka bėrė shumė tė qartė se
duan njė zgjidhje pėr kėtė problem; njė zgjidhje qė do t’i jepte mundėsi
rajonit tė shihte drejt sė ardhmes dhe jo vazhdimisht nė tė
kaluarėn.//kk//

Guri i madh
08-10-07, 13:47
...sigurishte,pajtohem me ty zonja JADOR,


p.s.flm per pershendetjen,gjithashtu te pershendes


legenda


mos nxito per pamvarsin se niher prioritet jan zgjedhjet e pastaj pamvarsia qishtu po thojn grupi i turpit

legenda
09-10-07, 08:19
.....ke te drejte GURI,,,
po ja qe nga pritja u shendrruam ne gure...
nuk me pritet me,dua ta shpejtoj kete proces,ahaha...i cili si duket vertet do te zgjas gjaate...derisa te inkuadrohen te gjitha vendet ballkanike ne BE-ateher kur nuk do te kete me kufinje....
------------------------------------------------------------------------
Analistėt: statusi i Kosovės nuk do tė zgjidhet nė kėtė vit

Prishtinė, 8 tetor
- Analistėt tė thonė se statusi i Kosovės nuk do tė zgjidhet nė kėtė vit. Statusi i Kosovės do tė zgjidhte para samitit tė NATO sė qė do tė mbahet nė Bukuresht nė mars tė 2008 ės, tha sot nė Prishtinė drejtori i Qendrės pėr Studime Strategjike me seli nė Uashington, Janush Bugajski. Ai ėshtė kundėr njė Dejtoni tė dytė pėr Kosovėn.

Analisti pėr ēėshtje e Ballkanit Tim Xhuda tha se statusi nuk do tė pėrfundojė nė dhjetor.

Ndėrkaq lidhur me shpalljen e njėanshme tė pavarėsisė, Xhuda, konsideron se as kjo nuk do tė ndodhė nė dhjetor. "Mendoj se pala kosovare do tė shpallė pavarėsinė nė mėnyrė tė njėanshme vetėm nėse shumė vende do ta njohin shtetin e ri". Kėto vlerėsime u dhanė sot nė njė konferencė nė Prishtinė me temė: "Qeverisja e mirė nė shtetin funksional, ēelės pėr zhvillimin ekonomik", e organizuar nga Qendra pėr Studime Strategjike me seli nė Uashington. Bugajski tha se ėshtė koha qė SHBA tė dhe BE ja tė marrin vendimin pėr Kosovėn e pavarur nė bazė tė planit tė Ahtisarit. Por nga ana tjetėr, Bugajski mendon se statusi nuk do tė zgjidhet kėtė vit. "Vendimi pėr statusin do tė merret para samitit tė NATO s nė Bukuresht. Pra unė mendoj se tre muaj pas dhjetorit statusi do tė zgjidhet dhe nuk mund tė lejojmė shtyrje tjera", tha Bugajski. Megjithėse amerikanėt tashmė kanė deklaruar se do ta mbėshtesin njė vendim tė tillė, mirėpo ata nuk duan ta pėrēajnė Bashkimin Evropian, andaj ēdo gjė varet nga Gjermania, tha Xhuda. Analisti serb, Dushan Janjiq, tha se statusi nuk do tė zgjidhet kėtė vit. "Pas dhjetorit ėshtė e mundshme qė Grupi i Kontaktit dhe Kėshilli i Sigurimit do t'i ndėrmarrin dy hapa. Hapi i parė inaugurimi i misionit te BE sė nė Prishtinė dhe pas saj tė propozojnė njė konferencė ndėrkombėtare pėr statusin", tha Janjiq. Ai theksoi se duhet tė arrihet kompromis me Rusinė pasi sipas tij, prezenca ekonomike nė Evropė dhe Ballkan ėshtė njė fakt qė nuk mund tė injorohet.

legenda


mos nxito per pamvarsin se niher prioritet jan zgjedhjet e pastaj pamvarsia qishtu po thojn grupi i turpit

Domira
09-10-07, 09:10
Jo nuk po na jepshin Pavaresine deri sa te binden se ne ma shum e duam Pavaresine e Kosoves se sa interesin personal, karieren dhe derisa ne te sillemi me mendjemadhesi sikur me pas shtetin qe 300vjet.....

p.s.ufaaaaa fola prej zemres plast:frown:

pirro
09-10-07, 09:23
Eshte me mire qe per Statusin final te degjojme analistet e huaj dhe politiken nderkombetare.Po ti degjojme politikikanet tone vendor,ajo(pavarsia) here vjen e here shkon,eshte bere sikur prognoz sportive.
Seepse tashme po e dim se politika vendore eshte vetem e interpretuese e komenteve te faktorit nderkombetar dhe asgje me shume,bile interpretuese shume e e keqe,sepse sheshhere interpreton ne favor te Kosoves sikurse ne nuk dim asgje(populli) dhe dalin para kamereve me te njetat retorika.

yllbardh
13-10-07, 20:03
Kurthi serb i luftės fetare

”Ne bashkesine nderkombetare po rritet dyshimi se Beogradi po perpiqet t’i zgjase bisedimet per statusin e Kosoves, me shpresen qe te shkohet ne dhune, qe do te ishte fatkeqesi e madhe”, do te deklaronte disa dite me pare, ne nje emision te ”Zeri Amerikes” ne gjuhen serbe, Daniel Server, analist i Institutit Amerikan te Paqes.

Dhe zhvillimet ne terren, ne kete prag statusi, po tregojne se nuk kemi te bejme thjesht me dyshime, por me veprime te mirorganizuara te serbeve. Kete here, ata po pergatiten seriozisht dhe kane ndertuar “infrastrukturen” e nevojshme per te provokuar dhune, per ta pergjakur qe ne lindje Shtetin e Pavarur te Kosoves. Afersisht, po ndiqet skema e konfliktit ne Bosnje. Per te mos ekspozuar politiken zyrtare serbe perballe faktorit nderkombetar, ne loje kane futur struktura gjoja paraushtarake.

Pergjakjen qe po pergatisin ne kete rast, serbet duan t’ia shesin opinionit jo si nje lufte per te mbrojtur nje kauze tashme te humbur ne Kosove, por si nje ”detyrim historik” te tyre per ”mbrojtjen e krishterimit evropian” nga ”invazioni i islamit”, te perfaqesuar nga shqiptaret e Kosoves. Pra, serbet po tentojne qe ne shekullin e XXI, te fusin rajonin e Ballkanit ne kurthin e nje lufte te re fetare.

Planin e publikoi deputeti socialist i parlamentit serb, Zheljko Vasiljevic. Ai njoftoi opinionin vendas dhe ate nderkombetar, per krijimin e Gardes se Vullnetareve te Mbretit te Shenjte, Car Llazar dhe per shpalljen me 5 maj, ne Manastirin e Llazarices te ”Cetes se pare te milicise se krishtere me uniforme, e cila perbehet nga veterane me pervoje lufte nga 30 qytete te Serbise”. Ne promovimin e ketij formacioni paramilitar pritej te ishin 100 persona, ndonese deputeti serb, qe lancoi lajmin, deklaroi perreth pesemije vullnetare te gatshem, te rekrutuar ne te gjithe vendin.

Ne vitin 2007, jo shume larg Brukselit, kryeqytetit te Evropes se Bashkuar, endrres se gjithe ballkanasve, me dijenine e Presidentit ”properendimor”, Tadic, serbet promovojne formacione ushtarake me profil te qarte fetar. Njelloj si ne mesjete, kur grumbulloheshin ushtare per te luftuar nen flamurin e kishes. Per te treguar qe kjo nuk eshte nje ndermarrje e disa nacionalisteve ekstremiste, deputeti socialist deklaron se tashme ”kane ndertuar strukturen organizative ushtarake dhe jane pergatitur planet operative per levizjet e sulmet” dhe se me keto pergatitje ”jane marre disa gjenerale dhe kolonele ne pension”.

Serbet, ne planin e tyre per te provokuar nje lufte tjeter fetare ne Ballkan, nuk llogarisin fare prezencen e forcave te NATO-s ne Kosove. Ata mendojne se ato nuk do te reagojne dhe do t’i lejojne te veprojne si ne Srebrenice. ”Nuk besoj se ata do te perfshihen, por ne kemi pervoje dhe dime se si t’i perballojme”, do te deklaronte per keto forca, ne intervisten e dhene ne datat 28 dhe 29 prill per gazeten ”Danas”, deputeti socialist serb, Zheljko Vasiljevic.

Kurthi serb per te futur ne nje lufte fetare rajonin i shkon per shtat vetem Al Kaedes, e cila eshte e interesuar te hape nje front te ri ne zemer te Evropes. Edhe pa kete mundesi qe serbet po i ofrojne Al Kaedes, organizata terroriste ka planet e saj afatgjata per rajonin e Ballkanit. Serbet, me provokimin e luftes fetare, vetem se po i krijojne mundesine asaj per te zbatuar me shpejt keto plane. Sipas keshilltarit te Kongresit Amerikan, Joseph Bodanski, Al Kaeda ka planin e saj "Ballkani 2020”, te perbere nga dy faza dhe lidhet me Sanxhakun, Kosoven, Bosnje-Hercegovinen e Kroacine. Plani eshte punuar ne perputhje me rolin e “Ballkanit si njera nder qendrat per zgjerimin e terrorizmit islamik ne Evropen Perendimore”. Ne kete moment - thote ai - te pakten pese sherbime sekrete boterore, insistojne qe plani “Ballkani 2020” i Al Kaedes, te mos realizohet.

Ne te vertete, sinjale per nje pozicionim fetar, me konkretisht te nje blloku ortodoks, te pozicionuar kunder pavaresise se Kosoves, jane vene re edhe ne disa shtete, anetare te BE-se. Perpjekjet e Qipros, Greqise, Rumanise e Sllovakise, per te percare frontin unik evropian pro planit te Ahtisarit per Kosoven, pa permendur rolin e hapur te Rusise, duket se, pervec te tjerave, ka nje frymezim te paster fetar. Qendrime te tilla jane nje inkurajim per politiken nacionaliste serbe dhe gardistet e Car Llazarit. Keto qendrime vecse i shtojne pengesat per vendosjen e paqes aktive ne Rajonin e Ballkanit.

Por a do ta toleroje perseri BE-ja nje dhune te re ne Ballkan? ”Shume shpesh ne vitet ‘90, Brukseli eshte krehur, ndersa Ballkani digjej. Ne nuk duhet te lejojme qe kjo te ndodhe perseri”, do te shkruante kohe me pare, ne nje editorial per gazeten ”Financial Times”, Olli Ren, komisioner i Bashkimit Evropian per Zhvillim. Dhe rajoni nuk mund te perparoje, nese nuk zgjidhet statusi i Kosoves, ceshtja madhore e fundit, qe lidhet me renien e ish-Jugosllavise.

Ndryshe nga evropianet, SHBA eshte teper e qarte dhe e vendosur ne politiken e saj per Kosoven. Por edhe amerikanet i druhen shperthimit te dhunes. Ata e mbeshtesin plotesisht dhe jane te bindur se pavaresia e kontrolluar per Kosoven eshte opsioni i vetem perpara. Pas shperberjes se dhunshme te Jugosllavise dhe spastrimit etnik qe zbatoi Sllobodan Milloshevici ne Kosove, ”cdo rezultat tjeter do te coje ne administrim jofunksional, ne forcimin e ndikimit te ekstremisteve dhe do te conte direkt ne luftera te reja”, deklaroi dite me pare para Komitetit te Marredhenieve Nderkombetare te Dhomes se Perfaqesuesve te Kongresit Amerikan, Nikolas Berns, zevendessekretar amerikan i Shtetit.

Perfundimisht, kurthi serb per nje lufte fetare ne Ballkan, nuk do te arrije te jetesohet per sa kohe qe do te ruhet kompaktesia midis BE-se dhe SHBA-se, per mbeshtetjen e Planit te Ahtisarit per Kosoven dhe per njohjen e Pavaresise se Kosoves, edhe nese Rusia do te vendose veton ne Keshillin e Sigurimit te Organizates se Kombeve te Bashkuara.

Perndryshe, Brukseli kete here nuk do te kete kohe te krihet, nese do lejoje perseri qe Ballkani te digjet. Atij do t’i duhet te pergatitet per te pritur valen e refugjateve ballkanas si pasoje e shperthimit zinxhir te dhunes etnike e fetare.

[email protected]
www.acnss.com (http://www.acnss.com)


Botuar nė gazetėn "Koha Jonė" 18 Maj 2007

memumi
13-10-07, 20:41
Kurthi serb i luftės fetare


Kurthi serb per te futur ne nje lufte fetare rajonin i shkon per shtat vetem Al Kaedes, e cila eshte e interesuar te hape nje front te ri ne zemer te Evropes. Edhe pa kete mundesi qe serbet po i ofrojne Al Kaedes, organizata terroriste ka planet e saj afatgjata per rajonin e Ballkanit.


o yllbardh koleg i forumit
sa per Al Kaedan te garantoj qe nuk hyn ne ballkan vetem pse serbia deshiron
ata jan musliman dhe nuk bashkpunojn me kafira serb

kurse per muslimanet qe jan ne kosov ne kete kohe jan duke u ruajtur shum qe mos te bien shkas qe pavarsia e kosoves te vonohet


p.s muslimanet e kosoves kete vit as kampingje nuk kan organizu vetem e vetem qe mos te bien ne sy dhe te behen shkas per vonim te pavarsis
edhe pse ato kampingje qe ishin ne plan te organizohen kishin aktivitet rekreative dhe zbavitese

Guri i madh
13-10-07, 20:51
o yllbardh koleg i forumit
sa per Al Kaedan te garantoj qe nuk hyn ne ballkan vetem pse serbia deshiron
ata jan musliman dhe nuk bashkpunojn me kafira serb

kurse per muslimanet qe jan ne kosov ne kete kohe jan duke u ruajtur shum qe mos te bien shkas qe pavarsia e kosoves te vonohet


p.s muslimanet e kosoves kete vit as kampingje nuk kan organizu vetem e vetem qe mos te bien ne sy dhe te behen shkas per vonim te pavarsis
edhe pse ato kampingje qe ishin ne plan te organizohen kishin aktivitet rekreative dhe zbaviteseperpos fes qenke edhe expert (politi)


me vie keq qe nuk paskeni mujt me vizitue tyrben e sulltan muratit

yllbardh
13-10-07, 21:21
o yllbardh koleg i forumit
sa per Al Kaedan te garantoj qe nuk hyn ne ballkan vetem pse serbia deshiron
ata jan musliman dhe nuk bashkpunojn me kafira serb

Kjo ishte njė analizė e Xhavit Shalės nga QENDRA SHQIPTARE E STUDIMEVE PER SIGURINĖ KOMBĖTARE me seli nė Tiranė. Ku pėrmend disa nga qėllimet destabilizuese tė Serbisė nė Kosovė. Se shkijet duan qė konfliktit tė mundshėm nė Kosovė t'i japin karakter fetarė, sikurse qė edhe jan munduar nė tė kaluarėn t'a bėjn kėté, ku me kėtė rastė sipas analitikėve tė ndryshėm Al-Qaeda vetėm se ka planifikuar qė aty dikund rrethe 2020 t'a shpėrngul konfliktin edhe nė viset e Ballkanit por kjo do tė mundė tė bėhej qysh mė herėt nėse hapet njė konflikt nė Kosovė, ku do t'iu orfohej shansi kėsaj organizate tė ndėrhyj sikurse me rastin e mujahedinėve nė luftėn e Bosnės. Unė nuk them dhe poashtu nė kėtė artikull nuk ceket se shqipėtarėt musliman jan pengesė e pavarsimit tė Kosovės. Mos tė keqkuptohemi se kėto jan vetėm disa plane tė shkijeve e nuk d.m.th. qė kėto pohohen/miratohen me kėtė artikull.

Pupi
13-10-07, 22:20
Cilen Pavarsi more, ēka o ka flitet qetu ?
Jo, more pavarsin ne e kemi mooooooti, dhasht zoti e na japin i cik men neve. se Pavarsia s'bje gja veq njė formalitet hesapi!
Po, pra. Men, men dhe vetem men.
Sa me erdhi mire ku me kthej nga aeroporti heren e fundit Policia kufitare(Zotri e drejta e juaj per te udhtuar eshte tek me daten.......... e jo para).
Ngula kembe une, i nxorra te gjitha "forcat"(letrat) po s'bani pare.
E dini se ē'me tha:
Po juve si Veteran nuk doni te keni shtet ? Po i thash une si plumbi manxerres.
Nese eventualisht ju nuk doni te kemi shtet, te me ndjeni, por une dua!
:wink:cak i rrudha syrin une atij, dhe ja mbatha prapa!

legenda
22-10-07, 09:49
.....edhe njehere bisedime,pas BRUKSELIT,tani ne Vjene.


Sot nė Vjenė mbahet raundi i ri i bisedimeve ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit

Vjenė, 22 tetor

- Sot nė Vjenė nė ndėrtesėn e Ministrisė sė Punėve ta Jashtme mbahet raundi i ri i takimeve tė drejtpėrdrejta ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit. Negociatat fillojnė me takimet e ndara me Treshen ndėrkombėtare. Me treshen fillimisht do tė takohet delegacioni i Prishtinės, kurse njė orė mė vonė edhe delegacioni i Beogradit. Ndryshe nga takimet e mėhershme me ndėrmjetėsimin e treshes, tė dyja palėt nuk do tė flasin vetėm pė statusin, por do tė shprehen edhe pėr dokumentin tė cilin e kanė pėrgatitur ndėrmjetėsuesit ndėrkombėtarė, Ishinger, Uizner e Harēenko.

[quote=Pupi]Cilen Pavarsi more, ēka o ka flitet qetu ?
Jo, more pavarsin ne e kemi mooooooti, dhasht zoti e na japin i cik men neve. se Pavarsia s'bje gja veq njė formalitet hesapi!
Po, pra. Men, men dhe vetem men.
.......................

ballisti_mitro
22-10-07, 15:30
me gjase po na presin serish shtyerjet !

Artisti
22-10-07, 19:03
o yllbardh koleg i forumit
sa per Al Kaedan te garantoj qe nuk hyn ne ballkan vetem pse serbia deshiron
ata jan musliman dhe nuk bashkpunojn me kafira serb

kurse per muslimanet qe jan ne kosov ne kete kohe jan duke u ruajtur shum qe mos te bien shkas qe pavarsia e kosoves te vonohet


p.s muslimanet e kosoves kete vit as kampingje nuk kan organizu vetem e vetem qe mos te bien ne sy dhe te behen shkas per vonim te pavarsis
edhe pse ato kampingje qe ishin ne plan te organizohen kishin aktivitet rekreative dhe zbavitese


Ktyne here, qerkaxhit organizojshin kampingje e tash mendoje kush jeni ju !!!!


.

legenda
24-10-07, 09:25
Kosova mbetet me Serbinė

nga Ramush TAHIRI

Bisedimet e drejtėpėrdrejta, tė tretat me rradhė ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, (ndėrkombėtarėt dhe as serbėt nuk e thonė asnjėherė ‘bisedimet ndėrmjet Serbisė dhe Kosovės, sepse kėtė e konsiderojnė si prejudikim, qė Kosova e Serbia janė dy entitete tė barabarta, apo qė Kosova ėshtė apo do tė jetė jashta Serbisė) qė dje vazhduan nė Vjenė, duket se do tė sjellin rezultatet e pritura tė kompromisit tė madh apo tė dhimbshėm, si i thonė disa.Treshja ndėrkombėtare Bashkimi Evropian, SHBA dhe Rusi para palėve qė mė pėrpara kishte prezentuar dokumentin 14 pikėsh nė tė cilin kishte sublimuar pikat e pėrbashkėta qė kanė dalė nga bisedimet e deritashme, Zėdhėnėsi i Ekipit kosovar, Hyseni deklaroi nė Vjenė se pikat janė shqyrtuar porse Kosova mbetet nė Traktatin e ofruar tė miqėsisė me Serbinė, ndėrsa ministri serb pėr kosovėn Samarxhiq, deklaroi se delegacioni serb i ka bėrė vėrejtjet konrete, dhe ka shprehur mospajtim qė nė dokument konformė Deklaratės sė Nju Jorkut nuk pėrmendet Rezoluta 1244, qė ėshtė miratuar nga Treshja, dhe se ėshtė kėrkuar sqarim pėr pikėn ku thuhet se ‘ Serbia mė nuk do ta sundojė Kosovėn, sepse Serbia nuk dėshironė tė humbė sovranitetin mbi territorin e vet... Para nisjes Presidenti i Kosovės Sejdiu, kishte deklaruar se nuk dinė dhe se nuk i kanė marrė tė 14 pikat e Treshes ndėrmjetėsuese pėr pėrafrimin e bisedimeve tė drejtėpėrdrejta, anėtari tjetėr i delegacionit Veton Surroi deklaron se ėshtė nė dijeni pėr pikat, kryeministri Agim Ēeku tha se pikat nuk e prekin esencėn e Pakos sė Ahtisarit, ndėrsa ministri i jashtėm i Serbisė deklaron se kėto pika u janė dorėzuar nė bisedimet nė Bruksel mė 14 tetor, Sido qė tė jetė kėto takime njėherė u zhvilluan ndėrmjet delegacioneve dhe Treshes veq e veq pėr tė vazhduar me vonė ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės (ku termin duket mė i saktė politikisht dhe juridikisht tė pėrdoret sepse Kosova bisedon drejtėpėrdrejt me ministrin e Serbisė pėr Kosovėn Samarxhiq, dhe jo me ministrin pėr pakicat Ljajiq, sepse atėherė do tė duhej thėnė se bisedimet zhvillohen ndėrmjet Serbisė dhe delegacionit tė shqiptarėve tė Kosovės) drejtėpėrdrejtė. Beogradi ka ofruar njė dokument tė cilin e quan “95 pėr qind pavarėsi pėr Kosovėn”, duke thėnė edhe ndryshe “mė shumė se autonomi e mė pak se pavarėsi” dhe me deklarimin se ata nuk dėshirojnė ti qeverisin shqiptarėt e Kosovės por dėshirojnė ta ruajnė sovranitetin teritorial, dhe se e shohin zgjidhjen nė kuadėr tė Rezolutės 1244 dhe nė kuadėr tė vendimit qė do tė merret nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara... Ekipi i Unitetit tė Kosovės, pasi mė parė edhe nė Kuvendin e Kosovės e kishte miratuar, me vetėm njė votė kundėr, Pakon e Marti Ahtisarit, qė parasheh njė pavarėsi tė mbikqyrur fuqishėm, njė decentralizim teritorial tė Kosovės tė bėrė ekskluzivisht nė baza tė ndarjes etnike, njė prezencė civile dhe ushtarake ndėrkombėtare, njė obligim qė elementet e Pakos sė Ahtisarit tė pėrshkruhen nė Kushtetutėn e ardhėshme tė Kosovės, dhe tė inkorporohen nė tė gjitha Ligjet e Kosovės, disa prej tė cilave numrohen konkretisht dhe duke u dhėnė tė drejta tė ‘shumicės sė kaulifikuar’ minoriteteteve gjatė miratimit tė Ligjeve nė Kuvendin e Kosovės, ofroi si propozim Traktatin e Miqėsisė me Serbinė... Traktati i Ekipit Negociator parasheh Konfederatėn me Serbinė. Nė njė analizė tė dokumentit qė Ekipi i Kosovės e morri si dokument tė vetin, pa e kaluar paraprakisht nė Kuvendin e Kosovės e qė e quan “Traktat tė miqėsisė me Serbinė” shihet qė nė kėtė nuk flitet pėr synimin e popullit tė Kosovės pėr tė bėrė Kosovėn shtet Sovran dhe tė Pavarur, antare tė Bashkimit Evropian nė miqėsi tė pėrherėshme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, si e kanė zakon tė deklarojnė shpeshėherė pėr marketing tė brendshėm politik. Qė nė nismė tė dokumentit thuhet: “Trojka (pra jo Treshja) SHBA\BE\Rusi kėrkoi nga udhėheqėsit e Kosovės qė tė mendojnė nė mėnyrė gjithėpėrfshirėse mbi llojet e marrėdhėnieve qė ne i dėshirojmė me Serbinė” Pra theksohet se ky dokument ėshtė i imponuar si kėrkesė jo si sygjerim dhe pėr kėtė edhe nuk ėshtė dashur tė dalė fare nė Kuvend. Dokumenti vijon: “ Pėr shkak tė historisė tragjike tė kohėve tė fundit, posaqėrisht pas kolapsit tė Jugosllavisė dhe dhunės tragjike tė viteve nėntėdhjeta, nuk ėshtė e mundur qė Serbia dhe Kosova tė mbesin nė tė njejtin shtet.” Nė kaq pak rrjeshta ka aq shumė tė pavėrteta dhe keqinterpretime tė qėllimėshme tė sė kaluarės. Flitet pėr “historinė tragjike” nė vend tė politikės gjenocidiale, shoveniste, shtypėse, shfarosėse kundėr shqiptarėve nė Jugosllavi . Flitet “tė kohės sė fundit” edhepse dhuna, vrasjet e masakrimet e djegiet , plaēkitjet... e regjimeve serbe dhe eksponentėve tė tyre ushtarak e policor kundėr shqiptarėve nisin nė masė qė nga viti 1877, pra nga luftat Ruso-turke, ndėrsa shpėrngulja masive me dhunė e shqiptarėve nga trojet e veta qė nga Kryengritja e parė serbe mė 1804, si e dėshmojnė vet dokumentet serbe, ndėrsa okupimi dhe dhuna klasike janė qė nga Lufta e Parė Ballkanike, pra qė nga viti 1912. Mospranimi i kėtij realiteti historik, ėshtė akt i turpshėm e qyqar i Ekipit tė Unitetit (nė servilizėm e nėnshtrim) tė Kosovės. Fjalia “pas kolapsit tė Jugosllavisė” ėshtė e shkruar nga politika shoveniste serbe e cila pėr shkatėrrimin e dhunshėm tė Jugosllavisė i bėnė tė gjithė bashkėfajtorė, dhe e paraqet si konflikt etnik dhe fetar edhe luftėn e Serbisė dhe tė regjimit tė saj me Slloveninė, me Kroacinė me Bosnjen e Hercegovinėn dhe sė fundi me Kosovėn, Dokumenti kosovar i turpit i shfajėson regjimet serbe nga krimi e gjenocidi nga shpėrngulja me dhunė e popullsisė me qėllim tė spastrimeve etnike tė territorit, i shfajson edhe pėr masakrėn e Srebrenicės, plojėn mė tė madhe nė Evropė pas Luftės sė Dytė Botėrore. E kėtij niveli tė pėrcaktimit ėshtė fjalia “dhuna tragjike e viteve tė nėntėdhjeta” sepse dihet se kemi tė bėjmė me luftėn e armatosur nė Kosovė tė popullit shqiptar kundėr regjimit serb tė Millosheviqit gjatė viteve 1997, 1998, 1999, pėr luftėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, se kemi tė bėjmė me intervenimin ushtarak tė NATO-s kundėr Serbisė. Ekipi i Unitetit tė Kosovės nė kėtė dokument ėshtė dashtė ti rrespektojė kėto vlera, nėse jo tė popullit tė vet bile ėshtė dashur tė marr e tė pėrshkruaj arsyetimin e vendimit tė NATO-s pėr sulmet ajrore mbi caqet nė Serbi. Gjithashtu fjalia se “nuk ėshtė e mundur qė Serbia dhe Kosova tė mbesin nė tė njejtin shtet” ėshtė krejtėsisht e pasaktė dhe shumė e dėmshme jo vetėm politikisht, sepse qė nga viti 1999 Kosova dhe Serbia jetojnė ndaras si dy entitete tė veēanta dhe nė Kosovė ėshtė hequr sovraniteti i Serbisė praktikisht e konkretisht dhe ėshtė bartur nė KS tė OKB-s sepse me Rezolutė pėr Kosovėn ėshtė vendosur administrata e UNMIK-ut, pa bėrė marrėveshje dhe pa marrė leje paraprake prej Serbisė. Edhe me herėt sė paku qė nga viti 1974 Kosova e Serbia ishin dy entitete shtetėrore e politike tė veēanta nė kuadėr tė RSFJ e cila mė nuk ekziston dhe, kėtė duhet ta dijė mirė profesori i juridikut, presidenti i Kosovės ,e drejta e sovranitetit tė asnjė njėsie federale nuk ėshtė bartė nė njėsinė tjetėr me vullnetin e shprehur lirshėm tė popullit, me gjithė vendimin e manipulluar dhunshėm tė Kuvendit tė Kosovės tė 23 marsit 1989 tė ndryshimeve kushtetuese. I pasaktė ėshtė edhe konstatimi tjetėr nga Traktati nė tė cilin thuhet; “ Pėr shkak tė gjeografisė dhe interesave tė pėrbashkėta Kosova dhe Serbia duhet tė zhvillojnė njė marrėdhėnie tė re tė bazuar nė lidhje fqinjėsore. Nėse nuk e ndėrtojmė kėtė marrėdhėnie, atėherė rrezikojmė kthimin e dhunės dhe mosmarrėveshjeve tė viteve nėntėdhjeta. Prandaj ne Serbisė i zgjasim dorėn e sinqertė tė miqėsisė...” Ky konstatim ėshtė shumė i turpshėm sepse e bėnė bashkėfajtor popullin e Kosovės prandaj edhe nė tekst mė tej thuhet “ne kėrkojmė pajtim tė plotė dhe normalizim tė marrėdhėnieve nė mes tė popujve tanė” edhepse e vėrtetė historike dhe konstatim i saktė ėshtė se nuk luftuan populli serb dhe ai shqiptar e as populli i Kosovės dhe ai i Serbisė, por populli i Kosovės i rrjeshtuar dhe i udhėhequr nga UĒK-ja kundėr regjimit shtypės e okupues serb tė Millosheviqit dhe se UĒK-ja luftoi dhe sulmoi caqet e ushtrisė dhe te milicisė serbe e nuk sulmoi asnjėherė popullatėn serbe tė Kosovės as vendbanimet e tyre. Pse Ekipit tė Unitetit tė Kosovės nuk i shkojnė nė mendje marrėdhėniet e mira fqinjėsore me Malin e Zi me Maqedoninė dhe para se gjithash me Shqipėrinė. Pse Ekipi i Unitetit (fisnor) kosovar nuk e sheh ēėshtjen e Kosovės si pjesė sė pazgjidhur tė ēėshtjes shqiptare nė Ballkan. Pse Ekipi i Unitetit propozon organe tė pėrherėshme dhe tė pėrbashkėta ndėrmjet Serbisė dhe Kosovės pėr integrime euroatlantike, pse udhėn pėr Evropė Ekipi (i turpit me kėtė dokument) i Kosovės nuk e sheh nėpėrmjet Tiranės por e sheh nėpėrmjet Beogradit. Pse nuk e sheh nė integrimet me Shqipėrinė por e sheh nė integrimet me Serbinė? [/font]
[quote=legenda] .....edhe njehere bisedime,pas BRUKSELIT,tani ne Vjene.


Sot nė Vjenė mbahet raundi i ri i bisedimeve ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit

Vjenė, 22 tetor

- Sot nė Vjenė nė ndėrtesėn e Ministrisė sė Punėve ta Jashtme mbahet raundi i ri i takimeve tė drejtpėrdrejta ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit. Negociatat fillojnė me takimet e ndara me Treshen ndėrkombėtare. Me treshen fillimisht do tė takohet delegacioni i Prishtinės, kurse njė orė mė vonė edhe delegacioni i Beogradit. Ndryshe nga takimet e mėhershme me ndėrmjetėsimin e treshes, tė dyja palėt nuk do tė flasin vetėm pė statusin, por do tė shprehen edhe pėr dokumentin tė cilin e kanė pėrgatitur ndėrmjetėsuesit ndėrkombėtarė, Ishinger, Uizner e Harēenko.

legenda
24-10-07, 09:31
Lidhjet e thella, sipas Ekipit tė Unitetit, me Serbinė


Kėto pjesė tė dokumentit tė Traktatit tė miqėsisė me Serbinė mė sė miri flasin pėr ate qė juristėt e politologėt e njohin si konfederatė asimetrike. “Kosova dhe Serbia tanimė ndajnė lidhje tė thella tė bazuara nė histori, ekonomi, kulturė dhe etnicitet.” Kėtė fjali e konstatim me e pasė shkrue edhe nacionalistėt e shovinistėt serbė tė tipit tė Garashaninit, Ēubrilloviqit, Ēosiqit... qė bėnė projekte shfarosėse pėr shqiptarėt do t’ia kishin pasur lakmi vetėvehtes. Pikėrisht ėshtė dhe ishte fatkeqėsi pėr Kosovėn dhe pėr shqiptarėt kėto lidhje me Serbinė edhe fqinjėsore sepse ishin lidhje tė dhunės, tė vrasjeve, plaēkitjeve, djegieve shpėrnguljeve me dhunė tė pastrimit etnik, tė shfrytėzimit tė resurseve dhe tė pasurisė sė Kosovės. Fjalia se “Ne poashtu duhet tė bashkėpunojmė nė pėrpjekjet pėr tė ndėrtuar dhe reformuar ekonomitė tona, pėrfshirė zhvillimin e infrastrukturės fizike dhe institucionale, komunikimet, energjinė dhe lirinė e lėvizjes sė njerėzve, mallrave dhe shėrbimeve” flet pėr mentalitetin e tė robėruarit tė antarėve tė Ekipit tė Unitetit qė e kanė miratuar kėtė dokument sepse Kosova pasi Serbia ia shkatėrroi infrastrukturėn ekonomike, edhe duke bartur makineritė nė Serbi, edhe duke nxjerrur tė gjithė punėtorėt shqiptarė nga puna nė vitet tetėdhjetė ...nga Serbia sė bashku me reparacionet e luftės duhet tė kėrkojė edhe dėmėshpėrblimin gjatė periudhės sė “lidhjeve tė thella” nė vitet 1985- 1997. Kosova sot ka kompatibilitet ekonomik, gjeografik e tjetėr (si thotė Ekipi) mė shumė me Maqedoninė (vargmali i Sharit, flora dhe fauna, me Shqipėrinė e me Malin e Zi dhe interes ekonomik tė shkėmbimit tregtar edhe me Greqinė e Bullgarinė pėrpara se tė kishte me Serbinė. Fjalia tjetėr nga dokumenti ėshtė krejtėsisht kundėr interesave tė pavarėsisė sė Kosovės dhe tė funksionimit tė saj si shtet normal. Thuhet “Serbia ka interes tė kuptueshėm nė mirėqenjen e qytetarėve serbė tė Kosovės. Kuvendi i Kosovės tanimė ėshtė pajtuar nė njė varg masash mbrojtėse dhe garancive tė pashembullta pėr komunitetet joshqiptare tė Kosovės.” Duke pėrdorur me qėllim termin “qytetarėt serbė tė Kosovės” nė vend tė termit “komuniteti serb i Kosovės” apo mė drejtė :”pakica serbe nė Kosovė”. Gjithashtu termi “komunitetet joshqiptare tė Kosovės” ėshtė i leksikut tė politikės shoveniste serbe e cila fletė pėr “shqiptarėt e dhunshėm, ekstremistėė, fundamentalist islamik, qė u shkaktojnė telashe dhe shprehin mosdurim ndaj tė gjitha komuniteteve tjera. Delegacioni i Kosovės edhepse lexon shumė asnjėherė nuk ka parė qė nė Serbi dikush fletė pėr tė “drejtat e komuniteteve joserbe edhepse ato nė numėr dhe nė pėrqindje janė mė shumė se “joshqiptarėt” nė Kosovė dhe asnjėherė nuk fletė a shkruan pėr “qytetarėt kosovarė tė Serbisė” as pėr “qytetarėt shqiptarė tė Serbisė”. Ekipi i Kosovės nuk harron tė pranonė fajsinė dhe deklaron se “mbrojtja e pakicave ėshtė e domosdoshme pėr pėrmirėsimin e marrėdhėnieve tona me Serbinė dhe pėr nivele mė tė mėdha tė besimit tė dyanshėm dhe stabilitetit tė pėrgjithshėm “ Ka munguar kėtu, vetėm tė pėrshkruhet edhe veprimi fashist i shqiptarėve ndaj serbėve nė Kosovė qė mė herėt e kishte shkruar anėtari i Ekipit tė Unitetit Surroi. Shyqyr qė Treshja nuk e ka mirėpritur propozimin e Ekipit tė Unitetit tė Kosovės pėr “themelimin e njė partneriteti pėr tė ndihmuar njėri-tjetrin nė arritjen e standardeve tė larta pėr anėtarėsim nė BE dhe NATO” dhe nė 14 pikat e saja ka paraparė rrugė tė veqanta tė kėtyre integrimeve, sigyrisht duke e lėnė Kosovėn shumė mbrapa Shqipėrisė (edhepse e banuar me mbi 90 pėr qind shqiptarė) dhe Serbisė, sepse Kosova nė arritjen e shkallės sė demokracisė do tė qeveriset sė paku edhe tetė vjetė nga ndėrkombėtarėt. Kosova nuk kėrkon asgjė dhe nuk e bėnė pėrgjegjėse pėr asgjė Serbinė, as qė tė kėrkojė falje as qė tė paguaj dėmet as qė tė bjerė para gjykatave nė Kosovė kriminelėt pėr tu gjykuar, por duket se vet kėrkon falje sepse thotė e zezė nė tė bardhė. “ Me keqardhje ndaj periudhave tė konfliktit dhe luftės qė na ka ndarė ( a ajo pėrpak neve shqiptarėve na shfarosi, po mos tė ishte intervenimi i NATO-s) nė veēanti ngjarrjet qė kanė tė bėjnė me kolapsin e dhunshėm tė Jugosllavisė nė vitet e nėntėdhjeta (edhepse Ekipi kosovarė e dinė se kemi tė vėjmė me shkatrrim tė dhunshėm e jo me kollaps dhe se pėr kėtė ėshtė fajtor Serbia dhe regjimi i sajė qė bėnė luftė nė gjithė Jugosllavinė duke lėnė sė paku njė qerek milioni njerėz tė vrarė) Serbilizmi dhe pėrultėsia deri nė pėshtirosje e Ekipit tė Unitetit tė Kosovės shihet nė kėtė fjali:
Duke deklaruar dėshirėn e sinqertė pėr t’u konfrontuar me trashėgiminė e sė kaluarės sė fundit me njė frymė pajtimi dhe faljeje, ndėrsa i sjellim para drejtėsisė ata qė kanė bėrė krime tė luftės. Duke besuar se edhe Kosova edhe Serbia e ndajnė fatin e pėrbashkėt tė integrimit mė tė afėrt nė komunitetin euroatlantik tė demokracive...Kėshtu flitet pėr falje dhe pajtim kur Serbia ende flenė mbi eshrat e mijėra shqiptarėve tė vrarė nė Kosovė e tė groposur nė Serbi, kėshtu flitet pėr subjektin politik tė Koshtunicės dhe tė Sheshelit qė e bėjnė politikėn sot nė Serbi !!!
Testamenti i Ekipit tė Unitetit pėrmblidhet nė fjalinė “ Duke pranuar se rrethanat e veēanta historike dhe interesat e pėrbashkėta do tė kėrkojnė marrėdhėnie jashtėzakonisht tė afėrta dhe miqėsore nė mes tė Kosovės dhe Serbisė pėr shumė vite nė tė ardhmen”...
Treshja duke i parė propozimet e Beogradit dhe tė Prishtinė ėshtė munduar tė gjejė pikat takuese dhe i ka gjetur dhe do ti funksionalizojė ato nė ditėt nė vijim. Pasi kėrkohet kompromis i dhimbshėm dhe kėtė e tha edhe miku Kushner nė bisedė me kosovarėt atėherė kjo do tė jetė diēka mė pak se pavarėsia e mbikqyrur sipas planit tė Ahtisarit qė si kėrkesė maksimale e ka Ekipi i Unitetit dhe diēka mė shumė se aut.
Me “Traktatin e miqėsisė” parashihen format e bashkėpunimit qė njohėsit e kėsaj lėmie i shohin si n jė konfederatė asimetrike ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė me kushtin qė Serbia nuk do ta sundojė mė Kosovėn qė Kosova mė nuk do tė pėrfaqsohet nė vendimėmarrje nė Beograd, qė serbėt do ta ndiejnė vehten si nė Serbi ndėrsa shqiptarėt do tė kenė protektorat ndėrkombėtar pėrderisa tė “civilizohen dhe tė bėhen tė “padhunshėm” ndaj “joshqiptarėve” tė tjerė nė Kosovė.
nga Ramush TAHIRI

http://thopia.multiply.com/journal/item/99

Lona
26-10-07, 09:40
11:35/25.10.07 - Nikolic: Kosova do ta fitoje pavarsine, qeveria serbe do te rrezohet


Kosova do ta fitojė pavarėsinė, ndėrsa bie qeveria e Serbisė. Nuk besoj fare nė kėto negociata. Kjo ėshtė farsė", shprehet i bindur zv/kryetari i Partisė Radikale Serbe, Tomisllav Nikoliq. Nė njė interevistė pėr gazetėn Veēernje novosti Nikolic thotė se Serbia po e pret e papėrgatitur pavarėsinė e Kosovė, prandaj ka kėrkuar njė seancė parlamentare nė tė cilėn do tė vendosej sesi do tė reagonte Serbia nėse shpallet pavarėsia e Kosovės.
Nikolic thotė se do tė insistojė pėr bllokadėn e plotė ekonomike dhe bllokada tė tjera tė Kosovės si dhe do tė kėrkojė tėrheqjen e ambasadorėve tė Serbisė nga vendet tė cilat e njohin pavarėsinė e Kosovės. !

legenda
29-10-07, 12:26
Berisha: Pas 10 dhjetorit, Kosova do shpallė pavarėsinė

Kajro/Tiranė,
29 tetor

- Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha gjatė njė takimi nė Kajro me ministrin e Jashtėm egjipotian Ahmed Abdul Geit, vlerėsuan marrėdhėniet e shkėlqyera mes dy vendeve dhe diskutuan edhe pėr ēėshtjen Kosovės. Kryeministri Berisha pasi i bėri ministrit tė Jashtėm egjiptian njė rezyme tė qėndrimit tė Shqipėrisė dhe tė historisė sė Kosovės, u u shpreh se plani Ahtisaari ėshtė zgjidhja mė e mirė jo vetėm pėr Kosovėn, po edhe pėr paqen dhe stabilitetin nė gjithė rajonin.

Kryeministri Berisha tha se zgjidhja nuk mund tė shtyhet dhe pas 10 dhjetorit duhet tė ketė njė zgjidhje. Pas kėsaj, Kosova do shpallė pavarėsinė nė koordinim me SHBA tė dhe vendet kryesore tė BE sė.

Kryeministri Berisha kėrkoi qė Egjipti tė impenjohet dhe tė ndikojė tek vendet e Konferencės Islamike nė mėnyrė qė ata ta njohin Kosovėn e pavarur nė bllok.

Ministri i Jashtėm Abdul Geit tha se Egjipti do tė bėjė ē'ėshtė e mundur qė ēėshtja e Kosovės tė jetė nė qendėr tė vėmendjes nė mbledhjen e ardhshme tė Konferencės Islamike nė Senegal, nė mars tė vitit 2008.

hasanmehmeti
02-11-07, 20:52
http://www.mesazhi.com/images/news/1244.jpg
Bashkėsia ndėrkombėtare ėshtė gati pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės
E pėrditshmja gjermane "Der-Tagesspiegel" shkruan: Bashkėsia ndėrkombėtare ėshtė duke u pėrgatitur qė tė jetė e gatshme pėr ndarjen e Kosovės nga Serbia, pas 10 dhjetorit.
02.11.2007 13:28

Sipas kėsaj gazete, NATO-ja dhe Bashkimi Evropian, po pėrgatiten pėr gjendjen e pas 10 dhjetorit kur pėrfundojnė bisedimet shtesė, Prishtinė – Beograd, me ndėrmjetėsimin e treshes ndėrkombėtare, dhe kur pritet qė Kosova ta shpallė pavarėsinė e saj, nė mungesė tė gjetjes sė njė zgjidhjeje tė kompromisit.

"Der-Tagesspiegel" shkruan se janė vetėm dy vende tė BE-sė qė ende janė kundėr njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės, Qiproja greke dhe vetė Greqia. Supozohet se kėto dy vende janė kundėr pavarėsisė sė Kosovės me frikėn se kjo do tė mund tė pėrdorej edhe pėr rastin e Qipros turke. Ndėrkohė, edhe dy vendet tjera qė kanė qenė hezituese nė kėtė ēėshtje, Spanja dhe Sllovakia, janė pajtuar qė ta njohin pavarėsinė e Kosovės.

Pėrkundėr tė gjithave, mėsohet se presidenca portugeze e BE-sė, vlerėson se nė momentin e vendosjes sė statusit, tė 27 vendet e BE-sė do tė jenė unike nė qėndrimin e tyre pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.

Guri i madh
04-11-07, 02:40
me gjase po na presin serish shtyerjet !
jo me gjas po e vertet se ky grupi i turpit i hangri fjalet e veta po prap iniciator i biri i shkavit veton surroj

rafet llapjani
07-11-07, 11:12
Pate than nje politikan i yni mbase lufte qe kosoven kemi me bae si zvicrren aj jakishpa qillue singa ,jo zvicerr spo dojn me na bae po si Hong kongun qaq shum qe na dojn ahahahahahahahahaah

Fshatari
08-11-07, 14:50
Pate than nje politikan i yni mbase lufte qe kosoven kemi me bae si zvicrren aj jakishpa qillue singa ,jo zvicerr spo dojn me na bae po si Hong kongun qaq shum qe na dojn ahahahahahahahahaah
Prej sot, modeli i Hong Kongut nuk vlen mė : Hong-Kongun do ta zėvendėsojė Kankri 55(1)

"Shkencėtarėt zbulojnė njė planet tė ri nė njė sistem tė largėt diellorAstronomėt nė Kaliforni njoftuan dje se kanė konfirmuar ekzistencėn e njė planeti tė ri qė rrotullohet rreth njė ylli tė largėt tė ngjashėm me diellin i cili quhet Kankri 55.
http://www.voanews.com/albanian/images/nasa_55_Cancri_195_eng_6nov071.jpg

Shkencėtarėt thanė se ky ėshtė rasti i parė i zbuluar ku pesė planete rrotullohen rreth njė sistemi tjetėr diellor. Ata mendojnė se planeti i ri ėshtė rreth 45 herė mė i madh se Toka dhe orbita e tij zgjat 260 ditė.
Sipas tyre, temperatura nė planet mund tė jetė e favorshme pėr kushte jete dhe ka mundėsi qė aty tė ketė ujė. Ekspertėt mendojnė se sistemi Kankri 55 ėshtė “i mbushur me planete”(Raportuar nga rilinda).

Nė kancellarit e disa vendeve "vendimarrėse" tani po flitet vetėm pėr krahasimin e Kosovės me Kankri 55 : 55=rezultati i kėtij krahasimi do tė zgjasė 55 mijė vjet!
Meqenėse krahasimet tjera ishin shterrė plotėsisht (me kurdėt, palestinezėt,korzikanėt, baskėt, disa republika ish-sovjetike, Hong-Kongun , Hamamin e Hyres...)u zbulua ky planet i ri, i ngjashėm nė ēdo pikė me Kosovėn, i favorshėm pėr jetė( standardi i jetės, siē saktėsuan astrofizikantėt, ėshtė i ulėt sikur ai i Kosovės, po uji ka mė tepėr, madje kishte edhe njė det...).
I vetmi dallim, po i pa rėndėsi, qenka se orbita e tij rreth diellit tė ri po zgjatėka 260 ditė e jo si nė Kosovė 365( mu pėr kėtė ne po na cilėsojnė paksa si dembela krahasuar me banorėt e planetit Kaknri 55!).
Gjatė kėtij mejėvjeēari pritet tė arrihet njė "marrėveshje" mes atyre qė duan tė shpejtojnė "rrotullimin e Kosovės" duke zbritur kėshtu nė 260 ditė ose tė ngadalėsojnė ritmin e rrotullimit tė Kankrit 55 se kanė fillue t'i merrene mendėt nga rrotullimi aq i shpejtė, pohojnė disa "gjeni" perėndimorė!
Qysh sot, Sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki Muni, ka formue njė treshe ndėrplanetare qė do tė synojė tė "pėrafrojė" qendrimet e kundėrta tė dy taborreve : pa rezultat!

(1) Kosova dhe Kankri 55 fillojnė me shkronjėn "K", e kjo nuk mė duket aspak e rastit!
PS. Edhe ne Kankri 55 flitet shqipja.

legenda
08-11-07, 20:19
FJALIMI I VETON SURROIT NE BISEDIMET NE VJENE

Ekselence,

Zonja dhe zotėrinj,

Me leni te sqaroje disa ēėshtje qė ndihmojnė nė kuptimin e kontekstit tonė. E para, ne jemi kėtu qė tė arrijmė njė marrėveshje me Serbinė dhe ne dėshirojmė njė marrėveshje me Serbinė. Dėshirojmė marrėveshje pėr statusin andaj kjo ėshtė arsye qė qėndrojmė kėtu sė bashku. Interpretimi i jonė i marrveshjės ėshtė se ne dėshirojmė marrėveshje nė status e cila pėrcakton marrėdhėniet tona si shtete tė pavarura. Kuptojmė se pikėvėshtrimi juaj ėshtė tė arrihet njė marrėveshje e cila synon mbajtjen e sovranitetit legal tė popullit tė Kosovė tė subordinuar nėn sovranitetin Serb.
Ne do jemi kėmbėngulės deri nė fund tė bisedimeve, jemi tė pėrkushtuar nė bisedime dhe do tė jemi pjesė e tyre deri me 10 Dhjetor. Jemi nė njė tė sponsoruar nga bashkėsia ndėrkombėtare i cili na ka mbajt tė kyēur qė nga intervenimi i NATO-s dhe etablimi i administratws
ndėrkombėtare nė Kosovė.
Ndonjėherė ju nuk e respektoni kėtė fakt dhe unė aktualisht nuk mund tė udhėtoj nė Beograd me dokumente tė
udhėtimit nga lėshuara nga adminsitarat e Kombeve tė Bashkuara. Mund tė futemi nė debat doktrinar pėr Kėshillin e Sigurimit , pėr definimin e tė drejtės sė popujve pėr vetėvendosje, se si kėto gjėra tingėllojnė nė gjuhėn shqipe apo atė serbe, pėr sovranitetin... por mendoj se jemi duke ardhė tek cėshtjet mė specifike dhe pėr kėtė edhė na ėshtė bėrė thirrja.
Herėn e fundit kur u takuam nė fund tė shtatorit kėrkova, dhe kjo kėrkesė u pėrsėritė nga disa nga anėtarėt e ekipit tonė, qė tė shpejtohet njė process i cili ėshtė jashtėzakonisht i ndjeshėm pėr ne dhe ky ėshtė

procesi i kthimit tė personave tė zhdukur.

Qė nga takimi jonė i fundit nė Fshatin Meje nga 377 persona tė vrarė kemi tė kthyer vetėm dy trupa ndėrsa edhe 34 mbeten nė listėn e tė zhdukurve 8 vite pas lufets. Dhe ky ėshtė vetėm ilustrim sepse kjo cėshtje nuk e prekė vetėm kėtė fshat. Dhe ky ilustrim flet pėr pėrgjegjėsinė e shtetit dhe Njerėzit qė janė vrarė nga shteti serb, nga ushtria dhe polici serbe, janė bartur nė serbi dhe janė varosur atje nė vareza masive dhe ende mbahen atje nga institucionet shtetėrore serbe. Ėshtė pėrgjegjėsi e juaja zotėrinj tė ktheni kėto trupa. Kjo do tė na ndihmonte shumė.

Cėshtja e dytė janė zgjedhjet.

Kemi kėrkuar nga ju qė tė na ndihmoni nė procesin e zgjedhjeve. Ėshtė jashtėzakonisht e rėndėsishme qė
serbėt e Kosovės tė marrin pjesė nė mėnyrė qė tu mundėsohet tė kenė zė nė institucionet e Kosovės. Nė tri javėt e fundit ka pas jo vetėm presion politik por edhe fizik ndaj serbėve tė Kosovės qė tė mos merret pjesė nė zgjedhjet e nėntorit. Dhe ky presion ėshtė bėrė nga strukturat paralele tė sigurisaė tė cilat operojėn pocsacėrisht nė pjesėn veriore tė qytetit tė Mitrovices, sic do tė mund tė dėshmonte zoti Jakshic.

Cėshtja e tretė ėshtė Lugina e Preshevės.

Ka pasė kėrcėnime nė Luginė tė Preshevės se do tė ketė mbyllje kufijsh dhe kjo do tė destabilizoj ndjeshėm pozitėn e shqiptarėve tė Luginės. Ne do tė kėrkojmė, dhe kėrkojmė poashtu nga Ju , qė tė thirren vėzhguesit e Bashkimit Evropian nė kėtė kufi nė mėnyrė qė qytetarėt tė ndihen tė siguruar qė do tė ketė qarkullim tė lirshėm pa marrė parasysh vendimeve tė cilat mund tė merren.
Pozicionet e prezenturara nga ju jansė sfiduese nga aspekti intelektual dhe do ti diskutojmė nėse kemi kohė edhe pse jenė jashtė kornizės kohore. Do tė doja tė eleboroja mė tutje nė propozimin taj dhe tė sqaroj pse ky propozim ėshtė i papranueshėm pėr ne. Kemi qasje konceptualisht tė ndryshme nė atė se cka shohim si bashkėpunim tonė tė sė ardhmes. E kuptojmė se ju doni njė formė tė subordinimit legal por ne nuk dėshirojmė subordinim. Dhe sic sqaruam mė herėt nė takim me treshen , ne nuk dėshirojmė asnjė formė

tė bashkėqeverisjes me institucionet tuaja. Analogjia qė ju prezantuat , atė tė Hong Kongut, nuk funsinon pėr shumė arsye.

Analogjitė pėr nga definomi nuk funksionojnė sepse modelet ndėrtohen nė specifikat dhe nuk mund tė pėrdoren nė formė mostre nė situata
tjera. Problemi kyc i modelit tė prezantuar nga ju ėshtė se historikisht modeli i Kinės dhe Honkongut ėshtė model i integrimit tė njė etnie. Ndėrsa situata jonė dhe e juaja ėshtė situatė e dezintegrimit tė njė shteti federal. Andaj kemi dy procese tė ndryshme historike tė cilat nuk pėrputhen mė njėra tjetėrn.

Aspekti i dytė gjeopolitik, ėshtė se po flasim pėr proporcione skajshmėrisht tė ndryshme tė popullatės. Po tė kishit 1.5 miliardė
popullotė ndoshta edhe do tė mund tė diktonit marrėveshjet me rajonet tjera. Dhe tė sqaroj mė tutje lidhur kėtė analogji ėshtė shembulli I Makaos dhe Malit tė Zi. Makoa njė atraksion me lojėrat e fatit. Derisa Mali i Zi ėshtė ka arritur tė bėhet i pavarur Makao ėshtė ende nėn Kinėn. Mund tė shkojmė tutje me eksperimentet nga Kina Jugore dhe gjithnjė do tė jetė interesant nė aspekt tė diskutimit. Mund tė shkojmė tutje me shembuj si Timori Lindor, i cili mund tė jetė analogji mė e pėrafėrt mirėpo as ai nuk mund tė pėrdoret sepse e kemi fjalėn pėr njė rajon brenda Evropės dhe konteksti i zgjidhjes duhet tė jetė kontekst evropian

Pate than nje politikan i yni mbase lufte qe kosoven kemi me bae si zvicrren aj jakishpa qillue singa ,jo zvicerr spo dojn me na bae po si Hong kongun qaq shum qe na dojn ahahahahahahahahaah

legenda
08-11-07, 20:27
Duhet tė jetė kontekst i integrimit evropian dh ky ėshtė caku ka duhet pėrqėndruar zgjidhja jonė. Duhet tė heqim dorė nga cdo gjė qė ėshtė jasht
kontekstit tė integrimit evropian.

Dhe nė kėtė aspekt ėshtė shumė inkurajuese atė qė dėgjuam nga zoti Jeremic se 14 pikat jenė tė pranueshme pėr palen serbe.

Sepse kėto 14 pika tė vendosura nė projektin tonė tė traktatit tė miqėsisė janė ato qė na duhen. Ne dėshirojmė ndėrtimin e marrėdhėnieve nė mes shtetve tona.
Nėse heqim dorė nga koncepti i bashkėqeverisjes dhe ai i subordinimit atėherė mund tė hulumtojmė mundėsitė e krijimit tė trupave tė
pėrbashkėta pėr konsultime dhe koordinim tė mėtutjeshėm. Procesi i parė ku mund ta vendosim kėtė bashkėpunim ėshtė procesi qė tanimė e
kemi filluar me procesin e z.Ahtisaari i cili rregullonte cėshtjen e tė drejtave tė pakicės serbe nė Kosovė nė kuptim tė edukimit, shėndetėsisė trashigimis kulturore dhe fetare. Jemi mėse tė hapur nė mėnyrė qė tė krijojmė trupa tė cilat ndihmojnė nė realizimin e kėtyre tė drejtave. Pėr ne do tė ishte poashtu e rėndėsishme ti kemi kėto trupa pėr Luginėn e Preshevės, pėr tė drejtat e shqiptarėve. Ėshtė shumė me rėndėsi qė tė krijojmė kėto ura komunikimit.

Cėshtja tjetėr ėshtė formėsimi i ideve nė fushėn e sigurisė sė butė dhe tė fortė.

Nga pala jonė do tė ishte njė ftesė qė ky proces tė trajtohet nė kuadėr tė njė formati tė pranimit nė NATO pėr sa i pėrket sigurisė sė forte dhe formatit tė Shengenit tė Lirė pėr sa i pėrket sigurisė sė butė. Kjo nėnkupton pėrpjekjėn tė shohim se si nė 5 deri 10 vitet e ardhshme anėtarėt e ushtrive tė dy vendeve do tė marrin pjesė sė bashku nė operacione paqėsore apo policėt tonė do tė bashkėpunojnė edhe me policėt e vendeve tjera nė njė format tė Shengenit tė lirė.

Elementi i tretė ėshtė ai i politikės sė jashtme.

Na ėshtė kėrkuar nga Trojka qė tė zhvillojmė mė tutje kėto ide. Ėshtė evidente se
politika e integrimit nė Evropė ėshtė element i cili po shndėrrohet mė shumė nė njė politikė tė brendshme sesa tė jashtme pėr ne. Por kjo ėshtė pika kur mund tė krijohen trupa tė pėrbashkėta.

Elemnti i tretė dhe i katėrt ėshtė ai i tregut dhe sfida si ta zgjerojmė atė koncept.

Si tė ndihmohemi nė zgjerimin e tregut. Si tė krijojmė modele tė zgjerimit jo vetėm tė tregjeve tona por edhe atyre si nė Bosne dhe nė Maqedoni dhe pjesė tjera tė rajonit. Si mund tė influencojmė Ceftan nė zhvillimin e mėtutjeshėm tė marrėdhėnieve tona tregtare.

ATEIST
09-11-07, 05:50
Vellezer Shqiptare te Kosoves

Zgjohuni!! Liria nuk dhurohet ajo fitohet. Titulli i kesaj teme tregon se po ju kthejne ne lypsare.
A ma fal nje pavaresi?? Turp per ju nipat e Skenderbeut, Hasan Prishtines, Idriz Seferit, Bace Bajramit, Shotes dhe Azemit, Adem Jasharit dhe gjithe trimave te kesaj toke.
TURP TE LYPIM PAVARESINE QE NA TAKON
LYPSARI VETEM LEMOSHE DO MARRE.

SoKoLi-i-Maleve
12-11-07, 20:11
Vetem te bashkuar do fitojm pamvarsin:http://www.youtube.com/v/7R7bGYzPn1Y

4peace
12-11-07, 20:48
Vellezer Shqiptare te Kosoves

Zgjohuni!! Liria nuk dhurohet ajo fitohet. Titulli i kesaj teme tregon se po ju kthejne ne lypsare.
A ma fal nje pavaresi?? Turp per ju nipat e Skenderbeut, Hasan Prishtines, Idriz Seferit, Bace Bajramit, Shotes dhe Azemit, Adem Jasharit dhe gjithe trimave te kesaj toke.
TURP TE LYPIM PAVARESINE QE NA TAKON
LYPSARI VETEM LEMOSHE DO MARRE.

Konstatim shumė me vend.

Lypsar. Dhe atė lypsar pasiv. Lypsar qė nuk i (pėr)ngjet lypsarit. Lypsar i ulur nė njė skutė tė pafrekuentuar dhe veshur me rroba qė as nuk i ngjajnė lypsarit. Lypsar i tipit "fukara trim". Lypsar i tipit "lavdin n'qi'll - prapanicėn n'di'll". Lypsar mjeran e qė nuk tė dhimbset dot...

Emrat qė i ke pėmendur janė veē pėr dekor, pėr t'u fryer, pėr... por jo dhe pėr tė marrė shembull prej tyre.


Tund!


***

LOJETARI
12-11-07, 22:14
Vellezer Shqiptare te Kosoves

Zgjohuni!! Liria nuk dhurohet ajo fitohet. Titulli i kesaj teme tregon se po ju kthejne ne lypsare.
ATEIST,meqenėse e paske gjetė kodin e tė fituarit tė pavarėsisė tė lutem na trego hapin e dytė ,d.m.th. pasi tė ZGJOHEMI ,ēka tė bėjmė ?Kah t`ia mbajmė ?Evropės sė pari apo Amerikės ?

ATEIST
14-11-07, 17:49
ATEIST,meqenėse e paske gjetė kodin e tė fituarit tė pavarėsisė tė lutem na trego hapin e dytė ,d.m.th. pasi tė ZGJOHEMI ,ēka tė bėjmė ?Kah t`ia mbajmė ?Evropės sė pari apo Amerikės ?

KUR TE ZGJOHESH PYET VETEN KUSH TE ROBEROI. KUSH JA FALI KOSOVEN SERBISE SI DHURATE. PERGJIGJEN E GJEN. APO MBASE NUK TE INTERESON ATY KU JE SE MOS TE DIGJEN DOKUMENTAT PASI KOSOVA TE MARRE PAVARESINE. MEQE ME PYETE PO TE PYES EDHE UNE TY. PO TA SHPALLI KOSOVA PAVARESINE VETE CFAR DO NDODHE?? MENDOJE NJEHERE SE MBASE NUK ESHTE GJE KAQ E KEQE.

shqipe__
14-11-07, 20:18
Vellezer Shqiptare te Kosoves

Zgjohuni!! Liria nuk dhurohet ajo fitohet. Titulli i kesaj teme tregon se po ju kthejne ne lypsare.
A ma fal nje pavaresi?? Turp per ju nipat e Skenderbeut, Hasan Prishtines, Idriz Seferit, Bace Bajramit, Shotes dhe Azemit, Adem Jasharit dhe gjithe trimave te kesaj toke.
TURP TE LYPIM PAVARESINE QE NA TAKON
LYPSARI VETEM LEMOSHE DO MARRE.Eshte vone per nje kushtrim te tille o vella kombi .
Te zgjohesh ne lufte kunder Amerikes e Evropes eshte e njejet si te bejshe vetevrasje ose me qellim te humbesh ne germin ,kesaj radhe as skutat e Shqiperise meme sdo te na benin vendin .
Se jemi nipa te atyre te cekurve me larte e "deshmuam "ne luften e pergjakshme kunder serbit ,e menjeher pas saj .
1 % , vetem 1% e perkrahem luften e me pastaj edhe ate 1% e quajtem komita ,njerez mali .Miqte e serbeve zune pozitat , nenqmohet jeta, gjaku i me te mireve te kombit .
Pyes vehten e edhe te tjeret
Jemi apo sjemi nipa te Skenderbeut e Adem Jasharit ? !!!

ATEIST
15-11-07, 12:02
Eshte vone per nje kushtrim te tille o vella kombi .
Te zgjohesh ne lufte kunder Amerikes e Evropes eshte e njejet si te bejshe vetevrasje ose me qellim te humbesh ne germin ,kesaj radhe as skutat e Shqiperise meme sdo te na benin vendin .
Se jemi nipa te atyre te cekurve me larte e "deshmuam "ne luften e pergjakshme kunder serbit ,e menjeher pas saj .
1 % , vetem 1% e perkrahem luften e me pastaj edhe ate 1% e quajtem komita ,njerez mali .Miqte e serbeve zune pozitat , nenqmohet jeta, gjaku i me te mireve te kombit .
Pyes vehten e edhe te tjeret
Jemi apo sjemi nipa te Skenderbeut e Adem Jasharit ? !!!

nuk eshte thirje per lufte. eshte thirrje per te menduar. pastaj lufta nuk behet vetem me arme. edhe me diplomaci. vetem se te them te verteten nuk njoh asnje komb qe ta kete fituar pavaresine (ne formen qe i takon ) vetem me konferenca. jo lufte kundra evropes dhe amerikes por dipllomaci me agresive. ne vend qe ti ofrojme serbit traktate miqesie duhet ti kerkojme qe te kerkoje falje per krimet e bera si edhe demshperblim pastaj mund te flitet per traktate fqinjesie apo ku di une cfar gatuan diplomacia franko-ruse

pranveruesi
23-11-07, 23:08
...Tash nuk kane qara pa na dhane se jav marrume edhe me zore nese vije puna deri aty ....+tungiii

Krokodilli
26-11-07, 08:46
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rafet llapjani
Pate than nje politikan i yni mbase lufte qe kosoven kemi me bae si zvicrren aj jakishpa qillue singa ,jo zvicerr spo dojn me na bae po si Hong kongun qaq shum qe na dojn ahahahahahahahahaah

Se kena at fat ore zotri rafet llapjani me ba Kosoven si Hong Kongu,, edhe 200 vjet nuk mun Kosova me arrit aty ku eshte Hong Kongu sot,,

sa i perket temes, rroft Kosova ne krye me PDK dhe Hashim Thaqin, se Kosova do ta shpall pavarsin kete vit,, dhe i falemderoj zitit qe LDK-korrupcioni nuk eshte ne krye te Kosoves se do te ishim mbet edhe 20 vite me premtime..

pavarsin nuk do te na jap askush, as ne enderr nuk guxojm ta shohim nje gje te till,, SHBA kan then qysh heret, ju e shpallni ne do ta pranojm, , nese presim nga Serbo-Ruset te na japin pavarsin athere me mir te shperngulemi ne Bellorusi tash sa eshte heret

Peja-Boy
01-12-07, 18:32
MARSHI STUDENTOR"TĖ GJITHĖ NĖ MBROJTJE
TĖ PAVARSISĖ SĖ KOSOVĖS"

10 dhjetor 2007

Guri i madh
01-12-07, 22:40
Prej sot, modeli i Hong Kongut nuk vlen mė : Hong-Kongun do ta zėvendėsojė Kankri 55(1)

"Shkencėtarėt zbulojnė njė planet tė ri nė njė sistem tė largėt diellorAstronomėt nė Kaliforni njoftuan dje se kanė konfirmuar ekzistencėn e njė planeti tė ri qė rrotullohet rreth njė ylli tė largėt tė ngjashėm me diellin i cili quhet Kankri 55.

http://www.voanews.com/albanian/images/nasa_55_Cancri_195_eng_6nov071.jpg


Shkencėtarėt thanė se ky ėshtė rasti i parė i zbuluar ku pesė planete rrotullohen rreth njė sistemi tjetėr diellor. Ata mendojnė se planeti i ri ėshtė rreth 45 herė mė i madh se Toka dhe orbita e tij zgjat 260 ditė.
Sipas tyre, temperatura nė planet mund tė jetė e favorshme pėr kushte jete dhe ka mundėsi qė aty tė ketė ujė. Ekspertėt mendojnė se sistemi Kankri 55 ėshtė “i mbushur me planete”(Raportuar nga rilinda).

Nė kancellarit e disa vendeve "vendimarrėse" tani po flitet vetėm pėr krahasimin e Kosovės me Kankri 55 : 55=rezultati i kėtij krahasimi do tė zgjasė 55 mijė vjet!
Meqenėse krahasimet tjera ishin shterrė plotėsisht (me kurdėt, palestinezėt,korzikanėt, baskėt, disa republika ish-sovjetike, Hong-Kongun , Hamamin e Hyres...)u zbulua ky planet i ri, i ngjashėm nė ēdo pikė me Kosovėn, i favorshėm pėr jetė( standardi i jetės, siē saktėsuan astrofizikantėt, ėshtė i ulėt sikur ai i Kosovės, po uji ka mė tepėr, madje kishte edhe njė det...).
I vetmi dallim, po i pa rėndėsi, qenka se orbita e tij rreth diellit tė ri po zgjatėka 260 ditė e jo si nė Kosovė 365( mu pėr kėtė ne po na cilėsojnė paksa si dembela krahasuar me banorėt e planetit Kaknri 55!).
Gjatė kėtij mejėvjeēari pritet tė arrihet njė "marrėveshje" mes atyre qė duan tė shpejtojnė "rrotullimin e Kosovės" duke zbritur kėshtu nė 260 ditė ose tė ngadalėsojnė ritmin e rrotullimit tė Kankrit 55 se kanė fillue t'i merrene mendėt nga rrotullimi aq i shpejtė, pohojnė disa "gjeni" perėndimorė!
Qysh sot, Sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki Muni, ka formue njė treshe ndėrplanetare qė do tė synojė tė "pėrafrojė" qendrimet e kundėrta tė dy taborreve : pa rezultat!

(1) Kosova dhe Kankri 55 fillojnė me shkronjėn "K", e kjo nuk mė duket aspak e rastit!
PS. Edhe ne Kankri 55 flitet shqipja.

fshatar ky grupi i turpit jan te gatshem gjithqka me pranue vetem e vetem qe mos me prish punt me kta politikanat e mdhenj te botes , se nese i prishin punt nuk kan mundsi me pas ndonji post te lart politik ne KOSOV

legenda
11-12-07, 14:43
...erdh 10 dhjetori dhe shkoi,,,por PAVARESIA e premtuar ku mbet,...edhe sa do te zvarritet ,me cka ta ushqejme OPTIZMIN i cili dita dites po zbehet,....

-------------------------------------------------------------------------------------------------


"Indipendent": Mė 10 dhjetor Kosova kaloi pikėn kyē pas tė cilės nuk ka mė kthim

Londėr, 11 dhjetor

- Gazeta britanike "Dejli telegraf" shkruan se takimin e shefave tė diplomacive tė Bashkimit Evropian shqiptarėt e Kosovės gjithsesi do ta interpretojnė si sinjal tė mbėshtetjes sė fuqishme qė u ofron Brukseli, thekson kjo gazetė. Mirėpo, amerikanėt me siguri do tė insistojnė qė Kosova tė mos e shpall pavarėsinė para 20 janarit pėr shkak tė zgjedhjeve presidenciale nė Serbi, thekson "Dejli telegraf", qė njėherėsh shqyrton se cilėt skenarė mund tė zhvillohen nė periudhėn e ardhshme.

Gjasat pėr shpėrthimin e luftės dhe tė dhunės, shkruan gazeta, janė tė vogla duke marrė parasyh praninė e 16 mijė ushtarėve tė NAT0-s nė Kosovė, ndonėse incidentet sporadike nuk mund tė pėrjashtohen. Gjasat pėr vazhdimin e bisedimeve tė dy palėve, nė tė cilat insiston Rusia dhe Serbia janė jashtėzakonisht tė vogla, ndėrsa skenari mė i sigurt ėshtė ai sipas tė cilit shqiptarėt e Kosovės do tė presin me shpalljen e pavarėsisė, ndėrsa, siē thekson gazeta, Boris Tadiq tė mos zgjidhet president.

"Forcat e NAT0-s garantojnė sigurinė pėr serbėt e Kosovės, fuqitė botėrore pa Rusinė e njohin shtetin e ri, BE i ofron Serbisė plane tė ėmbla tė asociimit, dhe pastaj edhe serbėt dhe shqiptarėt dėshirojnė qė tėrė ēėshtjen ta lėnė prapa vetes", thekson "Dejli telegraf" atė qė sipas tė gjitha gjasava, do tė ndodhė nė storjen pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės. Ndėrkaq gazeta tjetėr britanike "Indipendent" me titull "Lindja e njė kombi" problemit tė Kosovės ia kushton njė pjesė tė shtojcės sė vet nė tė cilėn shqyrton se me cilat probleme Kosova si shtet i pavarur mund tė pėrballet.

"Indipendent" shkruan se 10 dhjetori ka qenė njė ditė e
------------------------------------------------------------------------
jashtėzakonshme nė historinė evropiane, ndonėse nuk ndodhi
-------------------------------------------------------------------------
asgjė - as qė Kosova u bė e pavarur, as qė Serbia pėrqendroi
--------------------------------------------------------------------------
ushtrinė rreth kufijve, nuk ndodhi asnjė incident i vetėm.
---------------------------------------------------------------------

Megjathatė konstaton "Indipendent", rėndėsia e 10 dhjetorit qėndron nė atė se Kosova kaloi pikėn kyē pas tė cilės nuk ka mė kthim. Ndėrsa gjendet nė kthesėn historike, Kosova ėshtė e mbėrthyer nga problemet, tė cilat edhe kombin mė tė fortė mund ta gjunjėzojnė.

Pupi
13-12-07, 21:26
Po more na japin. Po ēfar Pavarsie se ???!!!

13/12/2007 - 09:38
• Alexandra Channer
Ndarja e Kosovės (nė Heshtje) nė zona Etnike


Njė artikull nė “International Herald Tribune”, shkruante se faza e ardhshme e zhvillimeve rreth statusit nuk do tė jetė pavarėsia, por zbatimi i Planit tė Ahtisaarit dhe vendosja e misionit tė BE-sė, pra Zyrės Civile Ndėrkombėtare (ZCN). Kjo nuk ėshtė befasi, ngase pjesė tė tė dyjave tashmė janė duke funksionuar nė Kosovė pa kurrfarė autoriteti ligjor. Zonat e veēanta rreth kishave ortodokse janė definuar e vendosur, dhe misioni i BE-sė tashmė po merr vendime qė kanė ndikim nė jetėn e popullit tė Kosovės.
Rudeshi ėshtė njė fshat i vogėl nė komunėn e Burimit. Para luftės, aty jetonin rreth 73 familje. Shumica ishin romė dhe njė pakicė e familjeve ishin egjiptianė. Qė nga viti 1999, kėto familje janė zhvendosur nė Kampin Konik nė Mal tė Zi, ku jetojnė nė kushte tė tmerrshme. Komuna ka bėrė pėrpjekje rreth kthimit tė 27 familjeve rome, tė cilat kanė thėnė se do tė kthehen vetėm nėpėr shtėpitė e veta tė mėparshme nė Rudesh, por plani ėshtė bllokuar pėr shkak se fshati tashmė ėshtė pėrfshirė nė zonėn e veēantė pėrreth Manastirit tė Gorioēit. Meqė shumica e shtėpive rome nė Rudesh ishin shtėpi joformale banimi, pa tapi, komuna ka propozuar ndėrrim trojesh me AKM-nė, e cila posedon njė pjesė tė tokės pranė fshatit Rudesh. Komuna i ka ofruar AKM-sė 26 hektarė tė tokės sė komunės jashtė kėsaj zone, nė shkėmbim tė sė njėjtės sipėrfaqe brenda fshatit. UNMIK-u e ka bllokuar shkėmbimin, ngaqė Rudeshi ndodhet brenda zonės sė veēantė pėrreth manastirit, pėrkundėr faktit se plani i Ahtisaarit nuk ėshtė pranuar zyrtarisht si pjesė e konkluzioneve tė dala nga procesi i negociatave.
Nė njė letėr tė datės 16 tetor tė PSSP-sė dėrguar shefit tė OSBE-sė, Guildman, thuhet: “Ndonėse jam i pajtimit se vendbanimi pėr tė kthyerit do t’i kontribuonte realizimit tė qėllimit pėr njė shoqėri multietnike nė Kosovė, ėshtė me rėndėsi tė sigurohet nė koordinim tė ngushtė me IPVQ-tė se nuk do tė ndėrmerren ndėrtime pa leje brenda zonave tė propozuara si tė mbrojtura nė gjithė Kosovėn. Nė kėtė kontekst, vlen tė pėrmendet se IPVQ-tė para do kohe e kanė lėshuar Udhėzimin Administrativ (UA) 11/2007 me tė cilin suspendohen tė gjitha ndėrtimet nė zonat e propozuara si tė mbrojtura. Ju lutem ta keni parasysh se UNMIK-u nė bashkėpunim me palėt e tjera tė interesuara, pėrfshirė kėtu edhe Zyrėn Civile Ndėrkombėtare, aktualisht po i shqyrton zgjidhjet e mundshme qė do ta mundėsonin ndėrtimin e vendbanimit pėr tė kthyerit pa pasur ndikim real nė zonat nė fjalė qė janė propozuar si tė mbrojtura.” Kopja e kėsaj letre i ėshtė dėrguar edhe shefit tė Zyrės Civile Ndėrkombėtare, Jonas Jonsson.
Bllokimi i kėtij projekti tė vogėl tė kthimit zbulon njė mori faktesh shumė interesante. E para, tregon se zonat e veēanta, tė definuara si pjesė e kompromisit tė propozuar nė planin e Ahtisaarit, tashmė janė duke u themeluar dhe zbatuar. E dyta, tregon se me zgjidhjen e kėtij problemi nuk po merret komuna, as OSBE-ja, as UNMIK-u, por ICO-ja, e cila nuk ka autoritet ligjor pėr t’u marrė me kėtė ēėshtje. E treta, tregon se qėllimet e “multi-etnicitetit” dhe integrimit, tė cilat janė servuar si kinse standarde sipas tė cilave po vlerėsohet “pjekuria” e Kosovės pėr tė qenė e pavarur, po bllokohen pikėrisht nga njė plan, i cili e shpall si qėllim tė vetin “multi-etnicitetin.” E drejta e kėtyre familjeve rome pėr t’u kthyer nė shtėpitė e tyre po pengohet nga njė plan, thelbi i tė cilit ėshtė ndarja e shoqėrisė brenda Kosovės e jo integrimi i saj. Pėr mė tepėr, po tė vendosė kryetari i komunės t’i mbrojė tė drejtat e romėve nė Rudesh, mund tė pėrballet me sanksione tė imponuara nga Pėrfaqėsuesi Civil Ndėrkombėtar, i cili sipas Planit tė Ahtisaarit, ka tė drejtė t’i shkarkojė nga detyra zyrtarėt publikė, tė cilėt i kundėrshtojnė parimet e Planit. Kėshtu, kryetari i komunės, njė zyrtar i votuar qė vihet nė mbrojtje tė popullit tė cilin e pėrfaqėson, mund tė shkarkohet nga detyra nga njė institucion i pavotuar dhe jodemokratik, ngase e ka mbrojtur parimin e “kthimit tė qėndrueshėm” dhe multi-etnicitetit.
Plani i Ahtisaarit po zbatohet ngadalė dhe nė heshtje, larg syve tė publikut edhe pse nuk ka pasur marrėveshje pėrfundimtare rreth statusit tė Kosovės dhe pranim zyrtar tė kėtij plani si pjesė e marrėveshjes. Ky “kompromis i dhimbshėm” si ėshtė pėrshkruar nga Ekipi Negociator, i cili do ta ndajė Kosovėn nė zona etnike dhe qė hap rrugė pėr qeverisjen e saj tė vazhdueshme nga njė mision ndėrkombėtar, po zbatohet pa kurrfarė pėrfitimi; madje as pa premtimin se do tė ketė sovranitet pas pesėdhjetė vitesh. Po zbatohet pa transparencė, si dhe as pa i dhėnė llogari popullit tė Kosovės, i cili krejtėsisht ėshtė lėnė jashtė procesit si i parėndėsishėm. Kjo e reflekton atė qė e dimė mbi mėnyrėn si vepron UNMIK-u dhe tregon atė ēka mund tė presė Kosova nga njė mision i ri i BE-sė.
Sakrifica e Rudeshit jep sinjale tė errėta pėr tė ardhmen e Kosovės. Sot po e pėsojnė vetėm 27 familje, njė fshat dhe njė komunė. Por nesėr, me njė krizė tė kėtillė do tė pėrballet ēdo familje dhe ēdo komunė nė Kosovė.

Guri i madh
13-12-07, 21:39
Po more na japin. Po ēfar Pavarsie se ???!!!

13/12/2007 - 09:38
• Alexandra Channer

Ndarja e Kosovės (nė Heshtje) nė zona Etnike


Njė artikull nė “International Herald Tribune”, shkruante se faza e ardhshme e zhvillimeve rreth statusit nuk do tė jetė pavarėsia, por zbatimi i Planit tė Ahtisaarit dhe vendosja e misionit tė BE-sė, pra Zyrės Civile Ndėrkombėtare (ZCN). Kjo nuk ėshtė befasi, ngase pjesė tė tė dyjave tashmė janė duke funksionuar nė Kosovė pa kurrfarė autoriteti ligjor. Zonat e veēanta rreth kishave ortodokse janė definuar e vendosur, dhe misioni i BE-sė tashmė po merr vendime qė kanė ndikim nė jetėn e popullit tė Kosovės.
Rudeshi ėshtė njė fshat i vogėl nė komunėn e Burimit. Para luftės, aty jetonin rreth 73 familje. Shumica ishin romė dhe njė pakicė e familjeve ishin egjiptianė. Qė nga viti 1999, kėto familje janė zhvendosur nė Kampin Konik nė Mal tė Zi, ku jetojnė nė kushte tė tmerrshme. Komuna ka bėrė pėrpjekje rreth kthimit tė 27 familjeve rome, tė cilat kanė thėnė se do tė kthehen vetėm nėpėr shtėpitė e veta tė mėparshme nė Rudesh, por plani ėshtė bllokuar pėr shkak se fshati tashmė ėshtė pėrfshirė nė zonėn e veēantė pėrreth Manastirit tė Gorioēit. Meqė shumica e shtėpive rome nė Rudesh ishin shtėpi joformale banimi, pa tapi, komuna ka propozuar ndėrrim trojesh me AKM-nė, e cila posedon njė pjesė tė tokės pranė fshatit Rudesh. Komuna i ka ofruar AKM-sė 26 hektarė tė tokės sė komunės jashtė kėsaj zone, nė shkėmbim tė sė njėjtės sipėrfaqe brenda fshatit. UNMIK-u e ka bllokuar shkėmbimin, ngaqė Rudeshi ndodhet brenda zonės sė veēantė pėrreth manastirit, pėrkundėr faktit se plani i Ahtisaarit nuk ėshtė pranuar zyrtarisht si pjesė e konkluzioneve tė dala nga procesi i negociatave.
Nė njė letėr tė datės 16 tetor tė PSSP-sė dėrguar shefit tė OSBE-sė, Guildman, thuhet: “Ndonėse jam i pajtimit se vendbanimi pėr tė kthyerit do t’i kontribuonte realizimit tė qėllimit pėr njė shoqėri multietnike nė Kosovė, ėshtė me rėndėsi tė sigurohet nė koordinim tė ngushtė me IPVQ-tė se nuk do tė ndėrmerren ndėrtime pa leje brenda zonave tė propozuara si tė mbrojtura nė gjithė Kosovėn. Nė kėtė kontekst, vlen tė pėrmendet se IPVQ-tė para do kohe e kanė lėshuar Udhėzimin Administrativ (UA) 11/2007 me tė cilin suspendohen tė gjitha ndėrtimet nė zonat e propozuara si tė mbrojtura. Ju lutem ta keni parasysh se UNMIK-u nė bashkėpunim me palėt e tjera tė interesuara, pėrfshirė kėtu edhe Zyrėn Civile Ndėrkombėtare, aktualisht po i shqyrton zgjidhjet e mundshme qė do ta mundėsonin ndėrtimin e vendbanimit pėr tė kthyerit pa pasur ndikim real nė zonat nė fjalė qė janė propozuar si tė mbrojtura.” Kopja e kėsaj letre i ėshtė dėrguar edhe shefit tė Zyrės Civile Ndėrkombėtare, Jonas Jonsson.
Bllokimi i kėtij projekti tė vogėl tė kthimit zbulon njė mori faktesh shumė interesante. E para, tregon se zonat e veēanta, tė definuara si pjesė e kompromisit tė propozuar nė planin e Ahtisaarit, tashmė janė duke u themeluar dhe zbatuar. E dyta, tregon se me zgjidhjen e kėtij problemi nuk po merret komuna, as OSBE-ja, as UNMIK-u, por ICO-ja, e cila nuk ka autoritet ligjor pėr t’u marrė me kėtė ēėshtje. E treta, tregon se qėllimet e “multi-etnicitetit” dhe integrimit, tė cilat janė servuar si kinse standarde sipas tė cilave po vlerėsohet “pjekuria” e Kosovės pėr tė qenė e pavarur, po bllokohen pikėrisht nga njė plan, i cili e shpall si qėllim tė vetin “multi-etnicitetin.” E drejta e kėtyre familjeve rome pėr t’u kthyer nė shtėpitė e tyre po pengohet nga njė plan, thelbi i tė cilit ėshtė ndarja e shoqėrisė brenda Kosovės e jo integrimi i saj. Pėr mė tepėr, po tė vendosė kryetari i komunės t’i mbrojė tė drejtat e romėve nė Rudesh, mund tė pėrballet me sanksione tė imponuara nga Pėrfaqėsuesi Civil Ndėrkombėtar, i cili sipas Planit tė Ahtisaarit, ka tė drejtė t’i shkarkojė nga detyra zyrtarėt publikė, tė cilėt i kundėrshtojnė parimet e Planit. Kėshtu, kryetari i komunės, njė zyrtar i votuar qė vihet nė mbrojtje tė popullit tė cilin e pėrfaqėson, mund tė shkarkohet nga detyra nga njė institucion i pavotuar dhe jodemokratik, ngase e ka mbrojtur parimin e “kthimit tė qėndrueshėm” dhe multi-etnicitetit.
Plani i Ahtisaarit po zbatohet ngadalė dhe nė heshtje, larg syve tė publikut edhe pse nuk ka pasur marrėveshje pėrfundimtare rreth statusit tė Kosovės dhe pranim zyrtar tė kėtij plani si pjesė e marrėveshjes. Ky “kompromis i dhimbshėm” si ėshtė pėrshkruar nga Ekipi Negociator, i cili do ta ndajė Kosovėn nė zona etnike dhe qė hap rrugė pėr qeverisjen e saj tė vazhdueshme nga njė mision ndėrkombėtar, po zbatohet pa kurrfarė pėrfitimi; madje as pa premtimin se do tė ketė sovranitet pas pesėdhjetė vitesh. Po zbatohet pa transparencė, si dhe as pa i dhėnė llogari popullit tė Kosovės, i cili krejtėsisht ėshtė lėnė jashtė procesit si i parėndėsishėm. Kjo e reflekton atė qė e dimė mbi mėnyrėn si vepron UNMIK-u dhe tregon atė ēka mund tė presė Kosova nga njė mision i ri i BE-sė.
Sakrifica e Rudeshit jep sinjale tė errėta pėr tė ardhmen e Kosovės. Sot po e pėsojnė vetėm 27 familje, njė fshat dhe njė komunė. Por nesėr, me njė krizė tė kėtillė do tė pėrballet ēdo familje dhe ēdo komunė nė Kosovė.ooo gajret pup qendro mos u derzo se tani ky supermeni ka me i ndreq krejt problemet e kosoves a e din qka ka than shqiptar fleni DATH se une jam tash kryesori

Fshatari
13-12-07, 21:42
Po more na japin. Po ēfar Pavarsie se ???!!!

13/12/2007 - 09:38
• Alexandra Channer

Ndarja e Kosovės (nė Heshtje) nė zona Etnike


Njė artikull nė “International Herald Tribune”, shkruante se faza e ardhshme e zhvillimeve rreth statusit nuk do tė jetė pavarėsia, por zbatimi i Planit tė Ahtisaarit dhe vendosja e misionit tė BE-sė, pra Zyrės Civile Ndėrkombėtare (ZCN). Kjo nuk ėshtė befasi, ngase pjesė tė tė dyjave tashmė janė duke funksionuar nė Kosovė pa kurrfarė autoriteti ligjor. Zonat e veēanta rreth kishave ortodokse janė definuar e vendosur, dhe misioni i BE-sė tashmė po merr vendime qė kanė ndikim nė jetėn e popullit tė Kosovės.
Rudeshi ėshtė njė fshat i vogėl nė komunėn e Burimit. Para luftės, aty jetonin rreth 73 familje. Shumica ishin romė dhe njė pakicė e familjeve ishin egjiptianė. Qė nga viti 1999, kėto familje janė zhvendosur nė Kampin Konik nė Mal tė Zi, ku jetojnė nė kushte tė tmerrshme. Komuna ka bėrė pėrpjekje rreth kthimit tė 27 familjeve rome, tė cilat kanė thėnė se do tė kthehen vetėm nėpėr shtėpitė e veta tė mėparshme nė Rudesh, por plani ėshtė bllokuar pėr shkak se fshati tashmė ėshtė pėrfshirė nė zonėn e veēantė pėrreth Manastirit tė Gorioēit. Meqė shumica e shtėpive rome nė Rudesh ishin shtėpi joformale banimi, pa tapi, komuna ka propozuar ndėrrim trojesh me AKM-nė, e cila posedon njė pjesė tė tokės pranė fshatit Rudesh. Komuna i ka ofruar AKM-sė 26 hektarė tė tokės sė komunės jashtė kėsaj zone, nė shkėmbim tė sė njėjtės sipėrfaqe brenda fshatit. UNMIK-u e ka bllokuar shkėmbimin, ngaqė Rudeshi ndodhet brenda zonės sė veēantė pėrreth manastirit, pėrkundėr faktit se plani i Ahtisaarit nuk ėshtė pranuar zyrtarisht si pjesė e konkluzioneve tė dala nga procesi i negociatave.
Nė njė letėr tė datės 16 tetor tė PSSP-sė dėrguar shefit tė OSBE-sė, Guildman, thuhet: “Ndonėse jam i pajtimit se vendbanimi pėr tė kthyerit do t’i kontribuonte realizimit tė qėllimit pėr njė shoqėri multietnike nė Kosovė, ėshtė me rėndėsi tė sigurohet nė koordinim tė ngushtė me IPVQ-tė se nuk do tė ndėrmerren ndėrtime pa leje brenda zonave tė propozuara si tė mbrojtura nė gjithė Kosovėn. Nė kėtė kontekst, vlen tė pėrmendet se IPVQ-tė para do kohe e kanė lėshuar Udhėzimin Administrativ (UA) 11/2007 me tė cilin suspendohen tė gjitha ndėrtimet nė zonat e propozuara si tė mbrojtura. Ju lutem ta keni parasysh se UNMIK-u nė bashkėpunim me palėt e tjera tė interesuara, pėrfshirė kėtu edhe Zyrėn Civile Ndėrkombėtare, aktualisht po i shqyrton zgjidhjet e mundshme qė do ta mundėsonin ndėrtimin e vendbanimit pėr tė kthyerit pa pasur ndikim real nė zonat nė fjalė qė janė propozuar si tė mbrojtura.” Kopja e kėsaj letre i ėshtė dėrguar edhe shefit tė Zyrės Civile Ndėrkombėtare, Jonas Jonsson.
Bllokimi i kėtij projekti tė vogėl tė kthimit zbulon njė mori faktesh shumė interesante. E para, tregon se zonat e veēanta, tė definuara si pjesė e kompromisit tė propozuar nė planin e Ahtisaarit, tashmė janė duke u themeluar dhe zbatuar. E dyta, tregon se me zgjidhjen e kėtij problemi nuk po merret komuna, as OSBE-ja, as UNMIK-u, por ICO-ja, e cila nuk ka autoritet ligjor pėr t’u marrė me kėtė ēėshtje. E treta, tregon se qėllimet e “multi-etnicitetit” dhe integrimit, tė cilat janė servuar si kinse standarde sipas tė cilave po vlerėsohet “pjekuria” e Kosovės pėr tė qenė e pavarur, po bllokohen pikėrisht nga njė plan, i cili e shpall si qėllim tė vetin “multi-etnicitetin.” E drejta e kėtyre familjeve rome pėr t’u kthyer nė shtėpitė e tyre po pengohet nga njė plan, thelbi i tė cilit ėshtė ndarja e shoqėrisė brenda Kosovės e jo integrimi i saj. Pėr mė tepėr, po tė vendosė kryetari i komunės t’i mbrojė tė drejtat e romėve nė Rudesh, mund tė pėrballet me sanksione tė imponuara nga Pėrfaqėsuesi Civil Ndėrkombėtar, i cili sipas Planit tė Ahtisaarit, ka tė drejtė t’i shkarkojė nga detyra zyrtarėt publikė, tė cilėt i kundėrshtojnė parimet e Planit. Kėshtu, kryetari i komunės, njė zyrtar i votuar qė vihet nė mbrojtje tė popullit tė cilin e pėrfaqėson, mund tė shkarkohet nga detyra nga njė institucion i pavotuar dhe jodemokratik, ngase e ka mbrojtur parimin e “kthimit tė qėndrueshėm” dhe multi-etnicitetit.
Plani i Ahtisaarit po zbatohet ngadalė dhe nė heshtje, larg syve tė publikut edhe pse nuk ka pasur marrėveshje pėrfundimtare rreth statusit tė Kosovės dhe pranim zyrtar tė kėtij plani si pjesė e marrėveshjes. Ky “kompromis i dhimbshėm” si ėshtė pėrshkruar nga Ekipi Negociator, i cili do ta ndajė Kosovėn nė zona etnike dhe qė hap rrugė pėr qeverisjen e saj tė vazhdueshme nga njė mision ndėrkombėtar, po zbatohet pa kurrfarė pėrfitimi; madje as pa premtimin se do tė ketė sovranitet pas pesėdhjetė vitesh. Po zbatohet pa transparencė, si dhe as pa i dhėnė llogari popullit tė Kosovės, i cili krejtėsisht ėshtė lėnė jashtė procesit si i parėndėsishėm. Kjo e reflekton atė qė e dimė mbi mėnyrėn si vepron UNMIK-u dhe tregon atė ēka mund tė presė Kosova nga njė mision i ri i BE-sė.
Sakrifica e Rudeshit jep sinjale tė errėta pėr tė ardhmen e Kosovės. Sot po e pėsojnė vetėm 27 familje, njė fshat dhe njė komunė. Por nesėr, me njė krizė tė kėtillė do tė pėrballet ēdo familje dhe ēdo komunė nė Kosovė.


"Pėrfaqėsuesi Civil Ndėrkombėtar, i cili sipas Planit tė Ahtisaarit, ka tė drejtė t’i shkarkojė nga detyra zyrtarėt publikė, tė cilėt i kundėrshtojnė parimet e Planit. Kėshtu, kryetari i komunės, njė zyrtar i votuar qė vihet nė mbrojtje tė popullit tė cilin e pėrfaqėson, mund tė shkarkohet nga detyra nga njė institucion i pavotuar dhe jodemokratik, ngase e ka mbrojtur parimin e “kthimit tė qėndrueshėm” dhe multi-etnicitetit".

I njėjti pėrfasėsues do tė ketė tė drejtėn tė anulojė ēdo vendim tė kryesisė, qeverisė, parlamentit tė Kosovės.
Kėshtu pra, shpallja e pavarėsisė nga parlamenti i Kosovės do tė anulohet menjėherė nga ai pėrfaqėsues(veēanėrsisht nga piter fajti, i cili asht dėshmitar i vrasjes tė nji ish-komandanti tė Uēpbm-sė nga kriminelėt serbė...).

Pavarėsia duhet tė shpallet shpejt, para se tė vijnė forca tė reja serbe(misioni i BE)nė Kosovė. Misioni i kėtij misioni asht pamundėsia e krijimit tė shtetit tė Kosovės.

Kėtė vetėm debilat s'e kuptojnė!

Pupi
13-12-07, 21:47
ooo gajret pup qendro mos u derzo se tani ky supermeni ka me i ndreq krejt problemet e kosoves a e din qka ka than shqiptar fleni DATH se une jam tash kryesori

Kam frigen se do zhgėnjehėm edhe me kėtė "Supermen" thėnė tė drejtėn.
Nuk dua tė besoj njė gjė(zhgėnjim) tė tillė.

Shpesh pyes vehten.
A nuk pati ky popull kurrė zot pėr vete !

Apo, F'tyra shkoi qė shkoi, le t'mė mbes gjepi plot.

Ma-Origano
14-12-07, 13:50
ZeroCool jam dakort me ty bro mi the mi more fjalte lol!

SoKoLi-i-Maleve
14-12-07, 23:50
Kosova do fitoj Pamvarsin e kontrolluar( simbas planit te Anthisarit) nga UBE aty rreth muajit mars-prill 2008.

4peace
01-01-08, 15:04
*

Njė citat:

Dhuna nė Institutin Albanologjik ndaj Akademik Rexhep Qosjes... mė rikujton njė takim-koktej me prėrfaqėsuesit mė tė lartė tė shtetit kroat ato ditė kur Kroacia shpalli pavarėsinė. I ftuar nga miku i madh i shqiptarėve prof. Dr. Mate Meshtroviq, nė Nju Jork, mė rastisi tė jem pranė diplomatit Dr. Mario Nobilo dhe duke e pėrgėzuar pėr Shtetin, shpreha dėshirėn time qė edhe Kosova sė shpejti tė bėhet e pavarur! Pėrgjegja e tij ishte direkte, pa ekuivoke diplomatike:

“ Ne kroatėt e kemi shumė mė lehtė se ju shqiptarėt, sepse kroatėt nė shėrbim tė Serbisė janė nė margjina, njerėz tė inkriminuar me biografi tė dyshimtė, njerėz nga martesat e pėrziera,

ndėrsa tek ju shqiptarėt e Kosovės ėshtė krejtėsisht ndryshe, familjet mė nė zė janė ngushtė tė lidhura me Serbinė dhe 50 mijė shqiptarė tė Kosovės marrin rroga tė majme nga UDB-ja”.


***

sunshine
03-01-08, 22:04
Pavarėsi e dorės sė dytė
Gazeta gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung, shkruan se kosovarėt do tė fitojnė njė pavarėsi tė dorės sė dytė. Kjo sipas gazetės, ka tė bėjė me vėshtirėsinė e anėtarėsimit tė Kosovės nė organizata ndėrkombėtare.


Politikanėt shqiptarė janė duke i paralajmėruar zgjedhėsve tė tyre se pavarėsinė qė do tė ndodhė shpejt do tė fillojė njė epokė ku mjalti dhe qumėshti do tė rrjedhin, mirėpo Kosova ėshtė duke shkuar drejt njė pavarėsie tė klasės sė dytė, pasi qė nuk do tė mund tė bėhet anėtare e shumė organizatave ndėrkombėtare, ka shkruar gazeta gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung, tė mėrkurėn. Sipas kėsaj gazete Kosova e pavarur do tė mund tė bėhej anėtare e Kėshillit tė Europės, mirėpo vetėm pas njė procedure tė gjatė tė cilėn do tė vėshtirėsojnė vendet anėtare tė KE'sė si Rusia dhe Serbia e po ashtu edhe vende tjera si Qiproja, Greqia dhe Rumania, tė cilat nuk do ta konsiderojnė Kosovėn krahinė tė shkėputur serbe. FAZ po ashtu shkruan se procedura e anėtarėsimit nė KE mund tė zgjas deri nė 2 vjet, mirėpo nė gjithsesi do tė sigurohet shumica prej 2/3 nė Komitetin e ministrave pėr pranimin e Kosovės. " Kosova mund tė hyjė Nė Kėshill tė Europės edhe pėrkundėr kundėrshtimit tė Rusisė dhe Serbisė , sė paku teorikisht, sepse me rastin e pranimit duhet tė merret parasysh edhe reagimi i vendeve tė cilat kundėrshtojnė kėtė. Sipas kėsaj gazete, njė procedurė mė e vėshtirė do tė ishte anėtarėsimi i Kosovės nė Kombet e Bashkuara e cila duhet tė pasojė me njė rekomandim tė Kėshillit tė Sigurimit dhe me vendim tė Asamblesė sė pėrgjithshme. sipas FAZ Rusia dhe Kina tė cilat kanė tė drejtėn e vetos janė duke e vėnė nė pikėpyetje pavarėsinė e Kosovės dhe se pėr kėtė perspektiva e pėrfaqėsimit tė Kosovės nė OKB, ėshtė e paqartė. Mirėpo gazeta Gjermane thotė se pėr Kosovėn nuk duhet tė jetė fundi i botės. Duke cituar Wim van Moers nga Qendra pėr hulumtime tė politikave krahasuese nė Munih i cili rikujton se pėrpjekjet e dėshtuara tė Tajvanit qė si "Republikė e Kinės"tė hyjė nė Kombet e Bashkuara. „Megjithatė Tajvani tashmė 50 vjet suksesshėm jeton si njė shtet i pavarur tė cilėn gati askush nuk e ka njohur. Pra ky pozicion i pavarėsisė sė paqartėsuar nuk ėshtė i ri nė historinė e botės" thotė Moers. Sipas FAZ pamundėsia e Kosovės qė Kosova si shtet tė bėhet anėtare e OKB'sė do tė mund tė kishte pasoja tė pakėndshme tė cilat kanė tė bėjnė me efektet shtesė tė sovranitetit. Kėshtu pėr Kosovėn do tė ishte e pamundur tė marrė prefiksin e saj telefonik. Ato i ndan Unioni Ndėrkombėtar pėr Telekomunikacion (ITU) me seli nė Gjenevė, mirėpo vlen supozimi qė vendi i cili kėrkon kodin e vet telefonik tė jetė shtet anėtar i OKB sepse UNT (ITU) ėshtė institucion i OKB'sė. Pėr publikun kosovarė mund tė jetė e rėndėsishme se a mundet qė Kosova e pavarur tė dėrgojė reprezentacionet e saj nė gara sportive. FAZ ka rikujtuar njė deklaratė tė presidentit tė Serbisė i cili ka thėnė se nuk asgjė kundėr ekipeve nacionale, mirėpo kjo sipas Tadic ka vlejtur vetėm nėse Kosova do tė kishte mbetur pjesė e Serbisė. "Por secila garė ndėrkombėtare tregon se shqiptarėt pavarėsisht se a janė nga Maqedonia, Mali i Zi apo nga Kosova , qysh moti e kanė reprezentacionin nacional, atė tė Shqipėrisė" ka shkruar gazeta gjermane.

Marrė nga Gazeta Express.

luckyman
08-01-08, 21:49
A jon ka na jepin *Pavarsin* a jo!!!:frown:

Guri i madh
08-01-08, 22:14
A jon ka na jepin *Pavarsin* a jo!!!:frown:po po daja gjerman kur thot se po nuk ka dilem

legenda
09-01-08, 03:02
ndėrsa tek ju shqiptarėt e Kosovės ėshtė krejtėsisht ndryshe, familjet mė nė zė janė ngushtė tė lidhura me Serbinė dhe 50 mijė shqiptarė tė Kosovės marrin rroga tė majme nga UDB-ja”.


...mi jepni 3 pale syzeee,,,ju lutem!!!!!....
a eshte kjo shifra 50.000 -marrin rroga nga UDB-ja!!!!????
50.000 banore jane nje QYTET.
nuk besoj se ka aq buxhet UDB-ja....

....o temporaaaa,,, o MORES!!!!!

*

Njė citat:

Dhuna nė Institutin Albanologjik ndaj Akademik Rexhep Qosjes... mė rikujton njė takim-koktej me prėrfaqėsuesit mė tė lartė tė shtetit kroat ato ditė kur Kroacia shpalli pavarėsinė. I ftuar nga miku i madh i shqiptarėve prof. Dr. Mate Meshtroviq, nė Nju Jork, mė rastisi tė jem pranė diplomatit Dr. Mario Nobilo dhe duke e pėrgėzuar pėr Shtetin, shpreha dėshirėn time qė edhe Kosova sė shpejti tė bėhet e pavarur! Pėrgjegja e tij ishte direkte, pa ekuivoke diplomatike:

“ Ne kroatėt e kemi shumė mė lehtė se ju shqiptarėt, sepse kroatėt nė shėrbim tė Serbisė janė nė margjina, njerėz tė inkriminuar me biografi tė dyshimtė, njerėz nga martesat e pėrziera,

ndėrsa tek ju shqiptarėt e Kosovės ėshtė krejtėsisht ndryshe, familjet mė nė zė janė ngushtė tė lidhura me Serbinė dhe 50 mijė shqiptarė tė Kosovės marrin rroga tė majme nga UDB-ja”.


***

Bjeshka1
09-01-08, 13:37
”Ne gjysmen e pare te shkurtit Kosova do te shpalle pavaresine”. Deklarata eshte bere nga kryeministri i ri i Kosoves Hashim Thaēi gjate nje interviste per gazeten japoneze “Asahi Shimun”. “Pavaresia do te shpallet gjate 4-5 javeve ne vazhdim”, tha Thaēi duke shtuar se qeveria e Kosoves kerkon pavaresine si shtet sovran ne koordinim me Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe Bashkimin Europian

Bjeshka1
12-01-08, 12:34
http://www.iht.com/articles/2008/01/10/europe/kosovo.php

Amerika dhe Gjermania do te pranojne Kosoven shtet te pavarur dhe sovran. Keshtu kan deklaruar udheheqesit e krtyre dy vendeve dhe njekohesisht kan ftuar edhe vendet tjera ta bejne te njejten gje.

Fshatari
12-01-08, 14:29
http://www.iht.com/articles/2008/01/10/europe/kosovo.php

Amerika dhe Gjermania do te pranojne Kosoven shtet te pavarur dhe sovran. Keshtu kan deklaruar udheheqesit e krtyre dy vendeve dhe njekohesisht kan ftuar edhe vendet tjera ta bejne te njejten gje.

"Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania janė pajtuar qė ta njohin Kosovėn pasi ajo tė shpallė pavarėsinė"!

Pra vetė Kosova duhet tė shpallė pavarėsinė nė mėnyrė qė SHBA-ja dhe Gjermania tė kenė ēfarė tė pranojė. Po kur do tė ngjajė kjo ?!

Pėrgjigjet (ditė, javė, muaj, vite) janė pėrseritur dendur; janė shterrur plotėsisht; kanė filluar tė banalizohen! Sa keq!
Dikur, kjo gjendje(pa status, pa identitet...) ka mund tė shkaktojė pakėnaqėsi, demoralizim, revolt...! Ēfarė do ndodh nė tė ardhmėn ?! Pezullim i pėrhershėm, indiferencė : kjo nuk duhet ndodhur.

Bjeshka1
12-01-08, 15:07
Une ndoshta isham i paqarte.Normal qe njehere duhet shpallur. Sigurisht se qeveria e Kosoves ka kontakte me diplomacine e kytyre shteteve dhe se ne kordinim me to do ta shpalle pavarsine. Kjo kuptohet qe do te ndodhe shume shpejt. Sigurisht se behen pergaditjet e fundin qe te perballhen me reagimet e "papritura" nga ana e bllokut sllavokomunist.

luckyman
13-01-08, 12:27
po po daja gjerman kur thot se po nuk ka dilemGuri,sa per Gjermanin( dhe Evropen ne pergjithsi )"kurrrrr" Kosova e pavarur nuk ish bo!!

po fale Amerikes (dhe Ibrahim Rugoves se ka dit kond ta bej Mik)kemi(ne Kosovaret) identitetin Shqiptar!!....E ne krah te Amerikes (xhaxhit Bush :biggrin: )do ta fitojm edhe pavarsin,besoj.!!

adidu
20-01-08, 05:06
Pavaresia nuk jepet nese nuk e merr. Nje fraze popullore thote: Lype dhe s'ta jep, merre se s'thote gje"
Kjo mendoj se eshte situata e sotme e Kosoves dhe zgjidhja e vetme.

4peace
26-01-08, 12:33
*
KOSOVA NĖ DIMĖR-
DUKE PRITUR PRANVERĖN…
”Ne po mbytemi nė informacion
dhe po vuajmė pėr njohuri.”
-Radherford D. Roxhers
Kosova nė rregull-
nė dimėr me mjegull…

Pleqtė po thonė se jemi nė arbain,
tue dalė nė hamsin…
Kosova nė dimėr, si edhe nė ēdo stinė,
terrin e ka mbi shpinė,
ku shumica e shqiptarėve jeton nė varfėri,
duke u ngri,
duke u mėrdhi,
duke e pritur tė shkretėn pavarėsi…


Pėr shqiptarėt e ngratė-
dimėrat janė gjithmonė tė gjatė.

Pėr shqiptarėt e Kosovės, nė veēanti,
dimėrat e bardhė, pėr njė shekull, nėn Sėrbi,
ishin dimėra tė zi…

Pėr shqiptarėt e shkretė,
ky dimėr i vitit 2008,
nuk ėshtė aspak mė i lehtė.

Sipas politikanėve, Kosova po del nė dritė,
sepse pėr Kosovėn ēdo gjė ėshtė nė rregull,
por ky dimėr po ka mė shumė mjegull…

Mjegull shpėrndajnė politikanėt vendor,
hiē mė pak edhe ata botėrorė,
nuk kanė dertė pse tė gjithė u bėnė horė…

Tani, pėrsėri, presin si do tė pėrfundojnė zdhedhjet nė Sėrbi,
qė ta ndezin dritėn jeshile pėr pavarėsi…

”Edhe pak e shpallim,
atėherė, do ta kallim…”
Sa e sa herė kanė premtuar,
por gjithnjė kanė mashtruar…
Caktojshin edhe data,
por ju dolėn tė thata…

Madje, njeri prej tyre, kinse shumė i informuar, thoshte me krenari,
se edhe orėn e di,
me saktėsi…
Por, ajo orė,
atij, ju thye n’dorė…


Tani e thonė pa hile,
nga Brukseli dhe Washingtoni,
e presim dritėn jeshile…


Kur?
Edhe pak e shpallim, atėherė, da ta kallim…
Kush do ta shpallė?
Do ta shpallin Institucionet,
qė kanė dalė nga akrobacionet…

Do ta shpallė Kuvendi ose Parlamenti,
qė i merrė vendimet ngjeti,
sepse kaq din i shkreti…


George Fred Williams, (1852-1932), ishte Ambasador i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Greqi dhe Mal tė Zi, gjatė viteve 1913-1914, nė librin e tij ” SHQIPTARĖT”, pėrkthye nga anglishtja prej Shaban Ballės, botuar nė Tiranė-Shtypshkronja “Dielli”, 1934, nė ballinė tė librit shkruan:
“Drejtėsia dhe e vėrteta nuk janė mbrojtje ose arsye nė Sallat e Diplomacisė”.
“Djali jem, ti nuk e din se me sa pak mėshirė qeveriset bota”.


Deri mė sot, tė gjitha premtimet nga bota
- ishin joshėse, por tė kota,
- siē ishin imponimet pėr negociata,
- qė ishin tė thata…
-
Tė thata janė edhe premtimet pėr pavarėsi,
- qė po thonė se sė shpejti da ta shpallim
- dhe kur ta shpallim- atėherė do ta kallim…

4peace
26-01-08, 12:34
*

”PAVARĖSI” NĖN ROBĖRI…
Statusi i Kosovės tashmė ėshtė i zgjidhur,
por Kosova do tė mbetet me nyje e lidhur…

Ardhja nė Kosovė e Misionit tė Bashkimit Europian
–na jep me kuptue se Kosova s’ėshtė shtet e le mė shtet sovran…

Ky Mision, lum miku,
ėshtė mė i zi se UNMIK-u,
sepse e ka pėr detyrė,
kjo po dihet, me na mbikqyrė…


Por, para se me ardhė,
para se m’u vendos,
do t’na bėn njė thirrje,
njė kėrkesė,
njė ftesė,
kinse Kosova vetė po e fton,
qė ai mission t’na rehaton…
Institucionet e Kosovės,
tė zgjedhura nga OSBE-ja,
edhe pse janė nė kaos,
do t’bėjnė ēmos,
qė ky mission, sa mė shpejtė, nė Kosovė m’u vendos…


Kosova me t’ardhme europiane…
Kur Misioni Civil (Policor) i Bashkimit Europian nė Kosovė tė vendoset,
atėherė ē’ėshtja e Kosovės do tė vuloset.
Do tė vuloset sepse Kosova s’ėshtė shtet,
sepse s’ka sovranitet,
por, do tė thonė, s’ka dert…
S’ka dert qė Kosova s’ėshtė sovrane,
kryesorja ėshtė se Kosova ka t’ardhme europiane…
Por, a mund tė ketė Kosova t’ardhme europiane nėse nuk ėshtė shtet,
nėse nuk ka sovranitet?


Kryeministri i Sllovenisė, Janez Jansha, para deputetėve tė Parlamentit Europian, tha: “Misionet e tilla nuk dėrgohen nė shtete qė janė tė pavarura dhe ndėrkombėtarisht tė njohura”.

Ne po mbytemi nė informacion dhe po vuajmė pėr njohuri, thoshte Radherford D. Roxhers.

Pak njohuri pėr ”Pavarėsi”…
Se Kosova do tė ketė “Pavarėsi”
- kėte e di ēdo fėmi…
Por, pėr tė pasur njohuri,
- duhet ditur thelbi i tij.
-
Thelbi i asaj qė po quhet “pavarėsi” –
- ėshtė njė mashtrim i ri,
- ėshtė sikur me na qitė pluhur a hi nė sy…
-
“Djali jem, ti nuk e din se me sa pak mėshirė qeveriset bota”, e le mė Kosova…
Kosova do tė ketė “pavarėsi” sipas propozimit tė M. Ahtisaarit, por do tė qeveriset prej Misionit tė ri tė Bashkimit Europian…,
- dhe ne do ta quejm “shtet sovran”…
-
-
Nė Pakon e Ahtisaarit shkruan:
1. Prania Civile Ndėrkombėtare (ICR) dhe jo Kuvendi i zgjedhur i Kosovės, do tė jetė “autoriteti pėrfundimtar pėr interpretimin e Marrėveshjes” (Parimet e Pėrgjithshme, Neni:123, Aneksi IX, neni 21.a.)
Pra, Prania Civile Ndėrkombėtare ėshtė autoriteti pėrfundimtar, qė “pavarėsinė” e interpreton siē ajo dėshiron…
Kurse nė Draftkushtetutėn e Kosovės shkruan:
“Republika e Kosovės ėshtė shoqėri shumetnike, e cila qeveriset nė mėnyrė demokratike…”
Pra, sipas Kushtetutės sė Kosovės,
qė i ka fry “autoriteti pėrfundimtar”
nė Kosovė s’ka mė shqiptar…
Shqiptarėt do tė shndrrohen nė shoqėri,
qė do t’i kenė simbolet nė kėtė “pavarėsi”…

Simbolet shtetėrore tė Republikės sė Kosovės, sipas Kushtetutės, janė: flamuri, stema dhe hymni, qė pasqyrojnė karakterin shumetnik tė saj…
Pra, nė Kosovėn e “Pavarur”
ēdo gjė do tė jetė e varur,
e varur nė karakterin shumetnik,
kurse Republika e Kosovės do tė jetė shtet laik
dhe e paanshme nė ēėshtjet e besimeve fetare…
E paanshme nė ēėshtjet e besimeve fetare,
shkruan nė “kushtetutėn kosovare”,
por kjo ėshtė hajgare dhe nuk qėndron fare…
Nuk qėndron fare sepse 45 kisha dhe manastire ortodokse do tė kenė zona tė veēanta, tė mbrojtura, tė siguruara,
me teritore tė zgjeruara
dhe tej mase tė priviligjuara….
Sė shpejti “Pavarėsinė” do ta shpallim –
atėherė do ta kallim…
Pastaj do tė dėgjojmė detajet e njė fitoreje…
Sapo tė dėgjoni detajet e njė fitoreje, thoshte Sartri, ėshtė vėshtirė ta dalloni atė nga njė humbje.


Mexhid YVEJSI, Gjakovė


***

Pupi
26-01-08, 22:36
http://www.youtube.com/watch?v=AKZrRuVhAEE

luckyman
26-01-08, 22:42
http://www.youtube.com/watch?v=AKZrRuVhAEEAthu edhe Pamvarsija ka me qenė kėshtu cullak a,si Rovena :tongue: !!!

ishalla jo!:biggrin:

Pupi
26-01-08, 22:48
Athu edhe Pamvarsija ka me qenė kėshtu cullak a,si Rovena :tongue: !!!

ishalla jo!:biggrin:
Jo ,se di nė mos tė paska ikur ai djali nė fillim qė ėndėrron Rovenen, kthehu e shiqo edhe njė her videoklipin.
Kam bindjen qė kjo aq fort e shumėpritura do tė jetė vetėm njė ėndėrr llokumi.

sunshine
28-01-08, 16:24
DEMAĒI:”RUSIA KĖRCĖNON TĖ NDEZĖ BALLKANIN”

RADIO EVROPA E LIRĖ
Zoti Demaēi, liderėt kosovarė janė duke deklaruar se ēėshtja e shpalljes sė pavarėsisė ėshtė ēėshtje ditėsh. A besoni ju se vėrtet brenda disa ditėsh do tė shpallet pavarėsia e Kosovės?
Po, njė ditė do tė shpallet. Edhe unė besoj se mund tė mos shkojė shumė larg. Por, unė e kam fjalėn se ēfarė pavarėsie do tė jetė ajo. Nėse do tė ishte pavarėsi e vėrtetė, nuk do tė ishte shumė po tė prisnim edhe me muaj. Mirėpo, ne do ta kemi njė pavarėsi tė varur nė tė vėrtetė, njė pavarėsi me mbikėqyrje, njė pavarėsi qė do tė jetė shumė problematike; do tė quhet pavarėsi, por do tė kemi kėtu kontrolle tė mėdha. Dhe, kėta qė janė instaluar me kėto votimet qė u bėnė, nuk do ta kenė asnjėherė fjalėn e fundit pėr gjėra qė janė esenciale, qė janė thelbėsore pėr Kosovėn dhe pėr shqiptarėt. Kjo mė brengos mua, qė liderėt tanė harrojnė gjithmonė ta shtojnė atė shtojcėn qė thotė pavarėsi e mbikėqyrur; Evropa asnjėherė nuk thotė pavarėsi, vazhdimisht thotė pavarėsi e mbikėqyrur. Dhe, populli, ashtu siē e ka falė Zoti, qė ėshtė pa djallėzi, nuk pyet mė shumė, veē thotė: ‘a po na e japin pavarėsinė, a po na e japin pavarėsinė’ dhe kjo mė frikėson, sepse pas kėsaj do tė vijė njė zhgėnjim te njerėzit, kur tė shohin se kjo qė po e presin, nuk do tė jetė aq e kėndshme dhe aq e butė sa mendojnė qytetarėt tanė.

RADIO EVROPA E LIRĖ
Si do tė reflektojė kjo qė po e quani pavarėsi e mbikėqyrur te popullata e Kosovės? Si e shihni ju Kosovėn nė njė pavarėsi tė mbikėqyrur?

ADEM DEMAĒI
Strumbullari i kėsaj pavarėsie do tė jetė projekti i Ahtisaarit. Dhe, nė projektin e Ahtisaarit ka gjėra aq shumė qė prekin nė sovranitetin tonė, nė pavarėsinė tonė, nė mundėsinė qė ne tė mund ta qeverisim vetveten ashtu si duam, sepse pėr pakicėn serbe janė bėrė lėshime aq tė mėdha, saqė unė nuk besoj se ka diku nė botė, se nė Evropė jo qė jo, shembull tė njėjtė, qė pakica tė ketė aq tė drejta, sa tė mund tė bllokojė madje edhe nxjerrjen e ligjeve, se pėr shembull nga 10-15 deputetė serbė, nėse nuk do tė pajtohen dy tė tretat me atė ligj, ai ligj nuk do tė mund kalojė. Unė nuk besoj se ka njė shembull tė tillė; plus, kėto enklavat e shumta, tė ashtuquajtura serbe, qė u krijuan me dhunė, sepse u bėnė shkelje tė mėdha tė tė gjitha ligjeve, kushtetutave, praktikės, qė nuk ėshtė e vogėl kjo Kosovė kėshtu siē ishte, me njė autonomi qė kishte. Nuk ka ndodhur asnjėherė qė tė jetė kaq e shtrėnguar dhe tė ndodhė qė ne do tė shkėputemi disi nga Serbia, mirėpo do ta kemi Serbinė brenda, me ato tė drejtat e shumta pėr t’u pėrzier nė punėt tona tė brendshme, gjoja duke u kujdesur pėr pakicėn serbe; do tė kemi telashe shumė tė mėdha. Dhe, prapė, duhet ta ceki edhe atė qė bėhet fjalė pėr kthimin e serbėve nė Kosovė, tė cilėt nė tė vėrtetė kanė bėrė krime ose kanė qenė tė lidhur me krimet qė ka bėrė ushtria, policia dhe paramilitarėt serbė. Kurse, nuk pėrmendet askund kthimi i shqiptarėve tė shumtė, qė me dhunėn policore janė pėrzėnė nga Kosova, siē ėshtė fjala pėr shembull nė Mitrovicėn veriore. Askush nuk i pėrmend ato. Askush nuk i pėrmend tė drejtat e shqiptarėve qė gjenden sot nėn administrimin e Serbisė; ata nė Preshevė, nė Bujanovc, janė nė gjendje shumė tė keqe dhe nuk i pėrfillin fare. Askush nuk i pėrmend ata, as kėta tanėt, as bashkėsia ndėrkombėtare, e cila do tė duhej tė kujdesej edhe pėr ta.

RADIO EVROPA E LIRĖ
Cila mendoni se do tė ishte zgjidhja e duhur pėr popullin e Kosovės?

ADEM DEMAĒI
Ekziston zgjidhja universale dhe zgjidhja e vetme kur ėshtė fjala pėr popujt e robėruar. Ajo ėshtė vetėm vetėvendosja; vetėm referendumi ėshtė ai qė i bie vulė vullnetit dhe dėshirės politike tė ēdo populli qė ėshtė i robėruar. Evitimi, ikja nga kjo zgjidhje, e cila ėshtė e sanksionuar edhe me Kartėn e Kombeve tė Bashkuara dhe me 100 rezoluta tė ndryshme qė janė praktikuar deri mė sot, tregon se dikush do tė na bėjė dallavere, dikush mundohet t’ua bėjė qefin atyre qė kallen, shkrumbuan, vranė, dhunuan e i bėnė njėqind tė zeza jo vetėm Kosovės, por edhe boshnjakėve, edhe kroatėve. Me fjalė tė tjera, bashkėsia ndėrkombėtare, nė kėtė mėnyrė, shpėrblen dhe nė kėtė mėnyrė sikur edhe mbėshtet vazhdimin e krimeve, vazhdimin e ekzistencės sė regjimeve militariste, regjimeve mafioze, regjimeve kriminale, regjimeve qė bėnė dhe po vazhdojnė tė bėjnė krime tė ndryshme. Bota ėshtė duke u munduar tė luftojė kundėr tyre, kurse kėtu, ku janė argumentet shumė tė dukshme, shumė tė prekshme, kėtu bėhet pėrpjekje tė evitohen, pėr disa interesa qė Serbia nuk do tė dėgjojė pėr atė punė. Ka interesa qė ta tėrheqin Serbinė nė BE, nė paktin NATO etj. Mirėpo, Serbia kėmbėngul se ajo punė nuk i intereson. Dhe, pėr ēudinė e madhe, bota demokratike, nė tė cilėn ne mbėshtetemi dhe nga e cila ne kemi pritur shumė dhe presim shumė, sikur bėhet njė lypėse, sikur mundohet ta lusė, sikur tė ishte Serbia ndonjė faktor i patejkalueshėm. I bėjnė lėshime edhe sa i takon zėnies, burgosjes, dorėzimit tė Mlladiqit e tė Karaxhiqit e shumė kriminelėve tjerė, edhe pėr shumė obligime tė tjera qė do tė duhej t’i plotėsonte Serbia. Evropa e harron kėtė punė, bashkė me Amerikėn, me miken tonė, pėr disa hesape, pėr disa llogari, qė fatkeqėsisht popullin tonė po e pėrcjellin qė nga Lidhja e Prizrenit, mė 1878, e deri nė ditėt e sotme; gjithmonė nė kurriz tė shqiptarėve.

RADIO EVROPA E LIRĖ
Dihet se janė bėrė disa muaj negociata para se tė pėrmbyllen me planin e Ahtisaarit. Meqė thatė se referendumi pėr vetėvendosje ėshtė zgjidhja mė e mirė, a ka qenė e mundur qė kjo ēėshtje tė pėrfshihet nė dokumentin e Ahtisaarit?

ADEM DEMAĒI
Kėta miqtė tanė, sė pari, e kanė studiuar Kosovėn mirė. Kanė qenė kėtu me ne 10-15 vjet, kanė seleksionuar mirė dhe i kanė zgjedhur pėr bashkėbisedues tė vet njerėzit qė kanė dhėnė prova se nuk u kėrcet fort pėr interesin e Kosovės, tė cilėt kanė dhėnė prova se janė, tė mos themi pa pėrgjegjėsi, por qė janė dorėlirė dhe qė mund tė bisedojnė me ta dhe tė gjejnė zgjidhje qė u pėrshtatėn atyre, tė cilėt i kanė ftuar nė bisedime. Dihet se si janė formuar kėto delegacione. Nuk i ka dėrguar askush kėto delegacione. Gjithmonė i kanė zgjedhur tė huajt. Kurse, tė tjerėt, mua, Albinin (Kurti) e tė tjerėt, qė kemi qenė pėr interesin e pėrgjithshėm nė radhė tė parė, e pastaj pėr interesin tonė, na kanė lėnė jashtė, sepse u kemi penguar. Edhe sot pėrpiqen tė na mbyllin gojėn, nė mėnyrė qė fjala jonė tė mos shkojė atje ku duhet, tė mos dėgjohet shumė, tė mos u pengojė atyre nė kėto pazarllėqe, tė cilat bėhen nė kurriz tė popullit shqiptar.

RADIO EVROPA E LIRĖ
Nė fillim tė intervistės shfaqėt skepticizmin tuaj rreth misionit tė ardhshėm tė BE-sė nė Kosovė. Si nė tė vėrtetė e shihni kėtė mision? A mendoni se do tė jetė i ngjashėm me UNMIK-un, apo do tė ketė rol tjetėr?

ADEM DEMAĒI
Po, nė diēka qė ėshtė thelbėsore do ta ketė. Domethėnė, misioni i Evropės do tė ketė tė drejtė tė vendosė, do ta ketė fjalėn e fundit pėr tė gjitha gjėrat qė janė esenciale. Ndoshta do tė ketė ndryshime nė stil, ndoshta do tė ketė ndryshime sa i pėrket pėrgatitjes sė Kosovės ashtu si i pėrshtatet Evropės. Me fjalė tė tjera, mund tė ketė disa korrigjime qė i kanė bėrė Kombet e Bashkuara. Pres tė paktėn kėshtu, kėshtu presin edhe qytetarėt tanė, qė tė ketė sa i pėrket ēėshtjes sė kriminalitetit, ēėshtjes sė dosjeve qė janė tė ngarkuara e tė stėrngarkuara e qė nuk u hapen asnjėherė dhe tė cilat dihen shumė mirė nga UNMIK-u, e do tė dihen edhe nga Evropa. Unė besoj se do tė bėjnė diēka, qė tė paktėn kapitali i shqiptarėve qė ėshtė investuar dhe qė ėshtė rezervuar nėpėr bankat evropiane, tė gjejė rrugė qė tė vijė e tė investohet nė Kosovė. Besoj se do tė bėjnė diēka edhe sa i pėrket ekspertėve tė vėrtetė, e jo tė na ēojnė neve gjithfarė ekspertėsh, qė vijnė tė mėsohen kėtu nė kurrizin tonė, se si bėhet shteti, si bėhet ekonomia. Unė besoj se Evropa do tė sillet pak mė seriozisht me kėtė punė. Gjithashtu i kanė rezolutat, i kanė projektet. Projekti i Ahtisaarit ėshtė njė projekt qė do t’i detyrojė edhe ata qė do tė jenė eventualisht tė ndėrgjegjshėm, edhe ata qė do tė duan tė vendosin njė demokraci tė mirė pėr interesin e paqes edhe nė kėtė rajon, edhe nė Evropė, do t’i kenė duart e lidhura. Aq mė keq, shqiptarėt, Kuvendi i Kosovės kėtu e pranoi atė farė projekti me sy jokritikė dhe ua la barrė qytetarėve tanė qė tė palaviten me tė gjitha problemet qė do tė mund tė na i nxjerrė Serbia. Qysh tash ajo na thotė neve se ka plane tė shumta pėr qeverisjen e Kosovės dhe ato plane duhet t’i marrim shumė seriozisht, sepse Serbia do tė mund tė na nxjerrė probleme, se ajo nuk ėshtė nė rrezik. Serbia nuk rrezikon asgjė qė dikush do ta sulmojė ose do tė marrė masa kundėr saj. Serbia e ka mbėshtetjen e Rusisė sa i takon ekonomisė e tjerė. Serbia ka gjithashtu edhe njė zgjerim tė madh tė shkėmbimit tregtar me tė gjitha kėto vendet e Evropės, kėshtu qė ajo nuk rrezikon asgjė. Prandaj, Serbia ėshtė shumė mė e rrezikshme, sesa qė mendojnė shqiptarėt.

RADIO EVROPA E LIRĖ
Thatė se kėrcėnimet serbe po merren me njė dozė lehtėsie. Po, ēfarė nė tė vėrtetė mund tė bėjė Kosova pėrballė kėtyre kėrcėnimeve?

ADEM DEMAĒI
Nuk e ka lehtė Kosova, sepse Kosova nė tė vėrtetė nuk po qeveris me vetveten. Krejt ajo ēka ėshtė vendimtare pėr sigurinė e Kosovės, ėshtė nė duar tė tjerėve, ėshtė nė duar tė KFOR-it, ėshtė nė duar tė policisė, e cila gjithashtu drejtohet nga KFOR-i, e nesėr do tė drejtohet nga Evropa. Dhe, ata (serbėt) i bėjnė zgjedhjet edhe nė Kosovė, ata i organizojnė dhe ata thonė se ‘as nuk i ndihmojmė, as nuk i pengojmė’. Vjen Nikoliqi nė mes tė Mitrovicės, i mbledh nė miting me mijėra njerėz, mban fjalim e flet ēka do, e kėta thonė se ka qenė nė vizitė private. Me fjalė tė tjera, kėso lojėrash pa kripė dhe kėso lojėrash pafytyrė na i bėn ne Evropa demokratike, tė cilėn ne e duam dhe presim nga Evropa qė tė korrigjohet jo vetėm pėr ne, por duhet tė korrigjohet, sepse ēėshtja e Kosovės nuk ėshtė vetėm ēėshtje e Kosovės. Ēėshtja e Kosovės ėshtė se a do tė jetė Evropa ende ajo qė do tė vazhdojė tė merret me zjarr-fikje politike e ekonomike, apo do tė jetė Evropa ajo qė do t’i parandalojė tė gjitha zjarret, nga tė cilat u kėrcėnuam, nga tė cilat u dogjėm dhe tė cilat prapė po na kėrcėnohen nga Rusia, nga Serbia, qė tė ndizet pėrsėri kjo pjesė e Ballkanit.

RADIO EVROPA E LIRĖ
Zoti Demaēi, ju, pėr shumė vite me radhė, keni qenė i pėrfshirė nė politikė. Ku ėshtė sot Adem Demaēi?

ADEM DEMAĒI
Unė, aktualisht, jam prapė i pėrzier nė politikė, por nė njė mėnyrė tjetėr. Tash shkruaj romane, por shkruaj romane politike. Mundohem qė ta mėsoj popullin tim qė tė dijė tė mendojė politikisht, tė veprojė politikisht dhe ta kuptojė se pa ngritjen e vetėdijes kombėtare dhe pa njė syēelėti tė madhe, nuk mund tė merresh me politikė. Nuk ėshtė politika diēka ‘hajde tė japim votėn atėherė qė e kėrkojnė’ dhe pastaj tė shikojmė se ēka po bėhet. Domethėnė, nuk ėshtė politika bixhoz, politika ėshtė njė shkencė shumė e lartė dhe shumė precize, qė shqiptarėt duhet ta njohin, nėse nuk duan tė vazhdojnė qė bota tė na mashtrojė, qė me ne bota tė sillet si me do farė kalamajsh, si me do farė qytetarėsh tė rendit tė dytė e tė tretė etj.

Marrė nga Evropa e Lirė!

Cipiripipr
28-01-08, 16:46
Vetem le ti thuhet pamvarsi !!ska dert se do te kemi nje pamvarsi me republika srpska,me eks teritotialitet ne ter kosoven.se ne i ham fjalet masandej, epo keshtu e ka kur je lypes .Nuk mund te lypesh edhe te zgjedhesh.qkat bajn me rahmet te medhejt!!......

Bjeshka1
29-01-08, 08:59
Pėrfaqėsuesi i Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Rusisė, Alexander Kharchenko, ka deklaruar sot se - shpallja e njėanshme e pavarėsisė sė Kosovės dhe njohja e saj, "de facto", mund tė ēojė drejt ndarjes sė Kosovės.

Nė mbledhjen e zgjeruar tė Komitetit pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare tė Dumės ruse, Kharchenko ka thėnė se perėndimi, nė kėtė mėnyrė do tė vije deri tė varianti, tė cilin mė herėt e ka konsideruar si mė tė keqin, dhe kundėr tė cilit ka luftuar gjatė gjithė kohės.

Kharchenko ka thėnė se ekziston njė lidhje thelbėsore nė mes tė Serbisė dhe serbėve nė pjesėn veriore tė Kosovės, tė cilėt Beogradi i ndihmon financiarisht, dhe se, “asgjė nuk do tė jetė pengesė qė integrimi i tyre tė vazhdojė pa probleme tė mėdha”.

Diplomati rus nuk ka pėrjashtuar mundėsinė qė serbėt, pas njohjes eventuale tė pavarėsisė sė Kosovės, tė anulojnė mikpritjen pėr forcat e NATO-s dhe BE-nė, duke shtuar se mund tė vije deri tė vala e re e refugjatėve, sikur edhe deri tė ekseset e reja nė Jug tė Serbisė dhe nė Maqedoni, ku jetojnė shqiptarėt.

Kharchenko po ashtu ka thėnė se Rusia ėshtė duke punuar “nė mėnyrė aktive” me BE-nė dhe NATO-n, pėr t’i dėshmuar pasojat qė mund t’i sjellė shpallja e njėanshme e pavarėsisė, pėr tė cilėn po punohet ēdo ditė.

Ai ka vlerėsuar se ekzistojnė gjasat pėr vazhdimin e bisedimeve pėr Kosovėn, mirėpo kėto gjasa, sipas tij, ēdo ditė po i afrohen zeros. Kharchenko po ashtu ka tėrhequr vėrejtjen se tensionet nė Kosovė po rriten nga dita nė ditė – dhe se Rusia pandėrprerė po punon qė kėtė proces ta kthejė brenda kornizave ligjore.

Ai ka kritikuar synimet e BE-sė qė ta dėrgojė misionin nė Kosovė, duke shtuar se BE-ja ėshtė duke e kthyer mbrapshtė rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit, “duke kėrkuar tė ashtuquajturėn bazė ligjore pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės”.

Kharchenko ka thėnė se Amerika ėshtė duke bėrė presion mbi Ban Ki-Moonin, por ka shtuar se Rusia ėshtė duke punuar seriozisht mė tė, prandaj sipas tij, “ekziston njė bazė qė sekretari i pėrgjithshėm Ki-Moon, megjithatė tė orientohet, para se gjithash, drejt njė zgjidhjeje nė pajtim me Kartėn e OKB-sė. (Telegraf)

Fshatari
29-01-08, 11:04
Pėrfaqėsuesi i Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Rusisė, Alexander Kharchenko, ka deklaruar sot se - shpallja e njėanshme e pavarėsisė sė Kosovės dhe njohja e saj, "de facto", mund tė ēojė drejt ndarjes sė Kosovės.

Nė mbledhjen e zgjeruar tė Komitetit pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare tė Dumės ruse, Kharchenko ka thėnė se perėndimi, nė kėtė mėnyrė do tė vije deri tė varianti, tė cilin mė herėt e ka konsideruar si mė tė keqin, dhe kundėr tė cilit ka luftuar gjatė gjithė kohės.

Kharchenko ka thėnė se ekziston njė lidhje thelbėsore nė mes tė Serbisė dhe serbėve nė pjesėn veriore tė Kosovės, tė cilėt Beogradi i ndihmon financiarisht, dhe se, “asgjė nuk do tė jetė pengesė qė integrimi i tyre tė vazhdojė pa probleme tė mėdha”.

Diplomati rus nuk ka pėrjashtuar mundėsinė qė serbėt, pas njohjes eventuale tė pavarėsisė sė Kosovės, tė anulojnė mikpritjen pėr forcat e NATO-s dhe BE-nė, duke shtuar se mund tė vije deri tė vala e re e refugjatėve, sikur edhe deri tė ekseset e reja nė Jug tė Serbisė dhe nė Maqedoni, ku jetojnė shqiptarėt.

Kharchenko po ashtu ka thėnė se Rusia ėshtė duke punuar “nė mėnyrė aktive” me BE-nė dhe NATO-n, pėr t’i dėshmuar pasojat qė mund t’i sjellė shpallja e njėanshme e pavarėsisė, pėr tė cilėn po punohet ēdo ditė.

Ai ka vlerėsuar se ekzistojnė gjasat pėr vazhdimin e bisedimeve pėr Kosovėn, mirėpo kėto gjasa, sipas tij, ēdo ditė po i afrohen zeros. Kharchenko po ashtu ka tėrhequr vėrejtjen se tensionet nė Kosovė po rriten nga dita nė ditė – dhe se Rusia pandėrprerė po punon qė kėtė proces ta kthejė brenda kornizave ligjore.

Ai ka kritikuar synimet e BE-sė qė ta dėrgojė misionin nė Kosovė, duke shtuar se BE-ja ėshtė duke e kthyer mbrapshtė rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit, “duke kėrkuar tė ashtuquajturėn bazė ligjore pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės”.

Kharchenko ka thėnė se Amerika ėshtė duke bėrė presion mbi Ban Ki-Moonin, por ka shtuar se Rusia ėshtė duke punuar seriozisht mė tė, prandaj sipas tij, “ekziston njė bazė qė sekretari i pėrgjithshėm Ki-Moon, megjithatė tė orientohet, para se gjithash, drejt njė zgjidhjeje nė pajtim me Kartėn e OKB-sė. (Telegraf)

Kharchenko nuk i tha "dumes" se misioni i tij i fundit dėshtoi se hasi nė njė mur tė pathyeshėm ku thyen kryet serbėt, rusėt, e disa tjerė, nė vitet 1989-1999.

Evropa perėndimore(katolike e protestante)nė tė cilėn bėn pjesė kryekėput shqiptaria nuk do i pėrfill diktatet e sllavizmit oriental evropian.
Trekėndshit rusi-kinė-iran iu ėshtė bėrė shumė e qartė se nuk do iu lejohet tė tejkalojnė disa vija tė kuqe tė cilat, nė instancėn e fundit, do tė mbrohen edhe me armė tė shkatėrrimit nė masė. Kurfarė destabilizimi evropjanė nuk do tė tolerohet pas krijimit tė shtetit tė dytė shqiptar nė Evropė. Tė gjitha kėrcnimet,inskanimet, pėrgatitje planesh, embargo... janė letra tė djegura kaherė nė trollin 4 herė mijėvjeēar autentik shqiptar : Kosova.
E sfida mė e rėndė nė fillim tė kėtij mejėvjeēari do tė ndodh nė ditėt nė vijim: shpallja e Kosovės shtet i pavarur e sovran nga vetė autoritetet legjitime shqiptare. Jo mjerimi i Migjenit po kjo do tė jetė kafshata qė do tu mbetėt nė grykė e do i zihet fryma serbo-rusisė.

Fshatari
29-01-08, 12:56
Guri,sa per Gjermanin( dhe Evropen ne pergjithsi )"kurrrrr" Kosova e pavarur nuk ish bo!!

po fale Amerikes (dhe Ibrahim Rugoves se ka dit kond ta bej Mik)kemi(ne Kosovaret) identitetin Shqiptar!!....E ne krah te Amerikes (xhaxhit Bush :biggrin: )do ta fitojm edhe pavarsin,besoj.!!USA-Britani e madhe-Gjermani-UĒK e kanė ēlirue dhe do ta bojnė shtet Kosovėn e komb shqiptarinė.
Asnjė emėr tjetėr i pėrveēėm a i pėrgjithshėm nuk do tė figurojė kurrė nė paradigmėn e cituar. Asnjė individ i posaēėm, pėrkundėr tė gjitha pėrpjekjeve, nuk do tė shndėrrohet kurrė nė hero : Historia nuk duron gėnjeshtrat.

Guri i madh
29-01-08, 14:02
USA-Britani e madhe-Gjermani-UĒK e kanė ēlirue dhe do ta bojnė shtet Kosovėn e komb shqiptarinė.
Asnjė emėr tjetėr i pėrveēėm a i pėrgjithshėm nuk do tė figurojė kurrė nė paradigmėn e cituar. Asnjė individ i posaēėm, pėrkundėr tė gjitha pėrpjekjeve, nuk do tė shndėrrohet kurrė nė hero : Historia nuk duron gėnjeshtrat.fshatar e paske harrue edhe francen

Kercovari
31-01-08, 10:29
Pa pa e thash..?!

Tani,kure Kosova pritet te shpalle pavaresine,shumkush ndoshta ka haruar,se cila ishte rruge e zhvillimit te saj dhe cila ishte nxitja fillestare te saj,rruge e gjate,e dhimbeshme,toke e djegur nga hordhit sllave,me ekonomi te shkatruar,varreza te fresketa edhe te foshnjeve qe ende nuk kishin thene fjalen nene.Emocionalisht,te gjitha keto duhet te na bejne te derdhim lotet reke pa i shkeput mendje keto viktima te pafajshme,lulet me te fresketa te lulishtes Kosovare dhe mbareshqiptare.Keto,nuk jane emra te artit,as te sportit,as te politikes.Jane keto emra te shkruan ne gurre te ftohte qe kelben nene ato gurre, duke lene ne siperfaqe nje histori te gjalle te nje populli i cili me gjake paguajti arsimin,dinjitetin,identitetin,qe me funde vetem kurora e pavarsise do te u sheronte plaget.
Tani,pas nente vitesh,Kosova me nje dizajn te ri,me permendore e shtatore te reja,me kurora lulesh te fresketa.Po a do te mjaftonte vetem kjo si shpreblim per gjakun e tyre te dhene per truallin ame?.Po a duhet qe ne te meremi me „fakte“se cila parti politike ka me shume merita per pavarasine e Kosoves?.Po nga dolen keto parti qe ne te hudhim bajrakun nga njera dore ne tjetren?!Apo flijuan jeten keto bije dhe bija te Kombit qe ne te ushtrojme profesionin e gazetarise“Partijake“!
O gjen i im i dashur!A nuk shihni se sllavet jane te bashkuar si mishi me kocken kure eshte ne pyetje Kosova jone,toka qe e paguam shtrejte nga padrejtesit shekullore dhe grabitjte te cdo pellembe toke shqiptare!E ne?.Vetemohojme urat e komunikimit publik dhe aftesite e gazetareve profesionist te afte botes te i tregojne realitetin shqiptare,kurse ne me shkrimet tona amatoreske dhe perkatsije partijake,minojme cdo perpjekje te kujdoqofte aleati perpara se te vendos te mbeshtes Interesat tona dhe luften e drejte e cila nuk mund te kushtezohet me asnje ligje nderkombetare,po as me pallamurdite sllavoruse.
Redimenzionimi dhe realacionet midis fjales publike,kushtezohen me jonjeanshmeri dhe vlersime te njerzve,por me aftesi kreative te bashkimit te kerkesave te nje opinjoni te gjere dhe informim korekt mbi aktivitetet e cdo partie duke u perqendru ne pasqyrimin e ngjarjeve qe ecin me kohen,sepse,ketu kemi te bejme me nje interes te vetem dhe te perbashket;Pavaresia e Kosoves.
Partite politike bashkerisht arriten te perfitojne nje pjese te madhe te shteteve Evropjane ne favor te pavaresise Kosoves,bashke me Shtetet e Bashkuara te Amerikes si aleat i ngushte i shqiptareve,por kjo nuk mend te i pershkruhet si e arritur e madhe vetem nje partie.Keto vlen te permenden edhe gazetaret si fuqi e „shtate“ ne krahe te politikes konform kerkesava legjitime te popullit,ketu aty me kritika te ashpra drejtuar individeve ose kreut partijak,por ne menyre profesionale qe keto te fundit te korgjojne gabimet ne politke,gjithmon duke shpreh moskenaqsin e elektoratit-Populli,dhe interesat e Shtetezimit te Kosoves dhe kauzes shqiptare nepergjithsi.
Diskutuesit ne internet faqe jan pasqyra me e keqe,dhe gradualisht shendrohet ne nje force qe minon cdo perpjekje per te arrit qellimet tona.Demokracia ka edhe nje kod te posaqem diskutimi i cili nuk lejon shtremberime te interesave te popullit dhe Shtetit,dhe nese une nuk e kam te njohur kete kode,nuk kam te drejte te fajesoj ate tjeterin pa u mbeshtet ne argumentin „baze“.
Qarqet antishqiptare sllave,ne Moske,Beograd,Nish,Shkup,kan regrutu gazetare“agjente“ qe njohin gjuhen shqipe dhe kann kriju „Transllatore Elektronik“perkethyes,nate e dite jan kujdestare dhe vizitore te Internet faqeve shqiptare per te mbeledh te dhena mbi mendimet dhe qendrimet tona.Ēdo shkrim,ēdo diskutim qe shkon deri ne grindje dhe minimizim te interesave tona,ne te shumten e rasteve pa argumente te sakta,dhe paste dhe copi nga autore te ndryshem per te cilet nuk kemi asnje informacion se a jane shqiptare,pa menduar mire futemi ne lojen e qarqeve antishqiptare,duke minimizuar ēdo hapesire interesi tonin,si „argat“te tyre.
Se cka mund te na pregatisin keto qarqe me embargo qe kan paralajmeruar nese shqiptaret shpallin pavaresin,edhe hapsira multimediale shqipatre mund te pesojne deme kolosale.

Prandaj,uniteti i yne eshte pavaresia e Kosoves dhe interesat tona Kombetare,asesi ideologjite partijake.

sunshine
31-01-08, 19:28
Angazhimi pėr pavarėsi nuk prodhon
asgjė mė shumė se paketėn Ahtisaari

Po tė flasim me gjuhėn e prodhimit tė produkteve mund tė themi se tash jemi nė prag tė daljes nė jetė tė produktit politik tė quajtur "Pavarėsi e Kosovės". Produkti ėshtė projektuar nė vitin 1990 nga Lidhja Demokratike e Kosovės. Ėshtė shpikur pa u bėrė analizat e duhura se a kishte mundėsi reale qė tė ndėrtohej edhe njė proces adekuat pėr finalizimin e kėtij produkti. Procesi i prodhimit tė kėtij produkti politik ishte konceptuar nga ideatori i tij si njė proces paqėsor me ēdo kusht, duke u mbėshtetur vetėm nė faktorin e jashtėm si pėrcaktues i ēdo faze tė procesit. Projektuesi kishte premtuar se produkti do tė ishte krejtėsisht sipas aspiratės kombėtare tė popullit shqiptar dhe do tė realizohej shumė shpejt. Mjaftonte qė populli tė mos e bėnte asnjė pėrpjekje tė dhunshme dhe ēdo gjė do tė shkonte sipas projektit. Projektuesi ishte plotėsisht i bindur pėr kėtė. Vitet ecnin dhe finalizimi nuk vinte. Mosrealizimi i premtimeve filloi tė nxiste padurimin. Filluan edhe dyshimet mbi zotėsinė e projektuesit pėr ta realizuar kėtė projekt. Projektuesi i bindur nė saktėsinė e projektit tė vet shpikte lloj-lloj marifetesh, sė bashku me faktorin e jashtėm, pėr ta mbajtur durimin. Por edhe kjo nuk mund tė zgjaste deri nė pakufi. Populli kishte nevojė ta realizonte kėrkesėn e tij dhe nuk mund tė besonte as pėrjetėsisht dhe as symbyllas. Populli filloi ta kėrkonte njė projektues tė ri e tė aftė pėr ta gjetur rrugėn e duhur pėr realizimin e aspiratės sė tij kombėtare. Pas fillimit tė humbjes sė besimit nuk vonoi shumė dhe projektin e jetėsimit tė aspiratės kombėtare (produktit politik) e mori pėrsipėr Drejtoria Politike e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Projektuesi i ri e kishte idenė fillestare qė ta ndryshonte qėllimin politik qė e kishte vendosur Lidhja Demokratike e Kosovės, sepse besonte se gabimi qėndronte pikėrisht nė vendosjen e gabuar tė qėllimit. Pra, sipas projektuesit tė ri, duhej synuar produkti politik "Bashkimi Kombėtar", ndėrsa procesi duhej tė bazohej nė mjete dhune qė ishin tė ligjshme, sepse nuk kishte rrugė tjetėr pėr realizimin e kėsaj kėrkese krejtėsisht tė ligjshme. Kėshtu vendosi projektuesi i ri dhe nė parim kishte tė drejtė. Projektuesi i ri eci pėr pak kohė pas kėtij koncepti, por qė nė pengesėn e parė tė zhvillimit tė procesit u tėrhoq. Tėrheqja nga qėllimi i Bashkimit Kombėtar, si i vetmi produkt politik qė duhej synuar, u arsyetua se ishte njė vendim i domosdoshėm i kohės dhe rrethanave. Me kėtė hap praktikisht edhe projektuesi i dytė u katandis nė idenė e projektuesit tė parė dhe pothuaj nė momentin e marrjes sė kėtij vendimi mori edhe vendimin qė tė bashkėvepronte e tė bashkėjetonte me projektuesin e parė, me Lidhjen Demokratike tė Kosovės. Nė heshtje dhe pa i kėrkuar njėri- tjetrit falje pėr fyerjet dhe sharjet e bėra reciprokisht, dy projektuesit u bashkuan dhe nė rrugė e sipėr bėnė sė bashku mjaft ndryshime nė pėrkufizimin e qėllimit politik (produktin e synuar) qė e kishin proklamuar vetė. Pak nga pak produktit politik "Pavarėsi e Kosovės" iu hoq krejt pėrmbajtja e premtuar nga dy projektuesit tashmė tė bashkėdyzuar dhe mbeti vetėm forma e produktit. Ishte njė forcė jashtė tyre qė i shtynte kėta projektues ta hiqnin pėrmbajtjen nė vazhdimėsi, deri sa e sollėn kėtė produkt nė njė emėr pa pėrmbajtje. Ajo forcė jashtė tyre e vlerėsoi saktėsisht qenien pakurrizore tė projektuesve dhe me pak shtytje i detyroi ata tė hiqnin dorė nga pėrmbajtja. Pavarėsia e premtuar humbi ēdo element tė pavarėsisė kombėtare siē ishte premtuar nė fillim. Kishte njė forcė qė e diktonte procesin e prodhimit tė produktit politik tė synuar. Kjo forcė dalėngadalė i detyronte vetė projektuesit tė zhvishnin kėrkesėn politike nga elementet kombėtare shqiptare. Vetė procesi i kishte mbėrthyer projektuesit qė tė pajtoheshin me zhveshjen nga elementet vitale qenėsore kombėtare tė projektit tė tyre. I tillė ishte procesi qė sa mė shumė tė bėnin lėshime projektuesit, aq mė shumė e lavdėronin projektin e tyre pėr t'ia bėrė popullit sa mė tė ėmbėl e mė tė pranueshėm. Aq mė tepėr projektuesit e ndjenin veten krenarė qė ishin shpikės dhe zbatues tė kėtij procesi. Proces tejet interesant dhe ēudibėrės. Tash pas zhveshjes sė plotė tė pėrmbajtjes kombėtare tė aspiratės sė shqiptarėve (produktit politik tė kėrkuar nga populli) procesi i prodhimit tė kėtij produkti po pėrfundon. Produkti qė u projektua si Pavarėsi e Kosovės, i kthyer pėr pak muaj si Bashkim Kombėtar dhe i rikthyer sėrish nė Pavarėsi po del nga procesi pėrfundimtar i prodhimit si produkt Made by Ahtisaari. Sido qė tė jetė, angazhimi pėr Pavarėsi nuk ka asnjė mundėsi ta ndėrtojė njė proces tė mirėfilltė qė do tė pėrfundojė nė diēka mė tė mirė se produkti "Made by Ahtisaari". Nuk ka mundėsi tė prodhojė mė shumė se kaq politika qė nuk bazohet nė shkaktarin e problemit: nė ēėshtjen e pazgjidhur shqiptare nė Ballkan. Ky ėshtė maksimumi qė mund tė arrijė angazhimi pėr zgjidhje parciale tė ēėshtjes sė pazgjidhur shqiptare.

Sabit Gashi

guri70
31-01-08, 20:09
Guri,sa per Gjermanin( dhe Evropen ne pergjithsi )"kurrrrr" Kosova e pavarur nuk ish bo!!

po fale Amerikes (dhe Ibrahim Rugoves se ka dit kond ta bej Mik)kemi(ne Kosovaret) identitetin Shqiptar!!....E ne krah te Amerikes (xhaxhit Bush :biggrin: )do ta fitojm edhe pavarsin,besoj.!!


he he po ta dčgjonim pacifistine e madh,akoma do tč binim nč gjumč me referatin efamshčm qč e dčgjonim tč premteve nč konferencat pčr shtyp.

liri albinit

Murgesha
31-01-08, 23:18
Po si jo ani, ėshtė ēėshtje orėsh vetėm....

Guri i madh
03-02-08, 03:09
po po pamvarsin e ritheksuar kena me marr veq esht qeshtje e ditve bile tuj i ndegjue fjalt e ati tė madhit po e kendoj kėngen e hane mori e marte e lumja mori e enjte

Gjumashja
03-02-08, 09:28
shume shpejt do jete ne duart tona....:biggrin: .....

lirik
06-02-08, 11:41
Idenė E Flamurit E Kam Pas Dhanė Ne Nji Diskutim Publik E Dhe Esht E Shkruar Me
Datė Un Ideal Ekam Pas Dhe E Kam Shqiperin Etnike Dhe Flamurin Kombtarė
Por Meqense Rrethanat Jan Temrrsisht Te Jashtzakonshme Nen Trysni Nderkombtare Dhe Pavarsia Ekoosves ėsht Aktuale Qka Ka Te Ndrrohe T Ne Flamur :
Aty Duhet Te Valoj Shqiponja Dykrenore N E Fushen E Kuqe Dhe Te Shkruhet Me Ngjyr Ari Dardania Vetem Ky Kusht Do Te Jet I Pranushem Nga Shqiptart
Pra Dllimi I Simbolit Kombtarė Me Flamurin Eshtetit Amė Mund Te Jet Vetem
Kshtu Ne Ket Formė Vetem Shrkimi Me Germa Ari Dardania Ndersa Republika Eshqiperis Nuk Ka Asgja Te Shkruar Pra Vetem Kto Shkronja Mun Te Shkruhen
Dhe Te Shpallet Shteti Dardan Por Ne Te Ardhmen Dal Ngadal Ne Do Ti Bashkojm Ish Vilajetet Shqiptare Shtetet E Bashkuara Shqiptare Konfederative

lirik
06-02-08, 11:44
--------------------------------------------------------------------------------

Idenė E Flamurit E Kam Pas Dhanė Ne Nji Diskutim Publik E Dhe Esht E Shkruar Me
Datė
Un Ideal Ekam Pas Dhe E Kam Shqiperinė Etnike Dhe Flamurin Kombtarė
Por Meqense Rrethanat Jan Temrrsisht Te Jashtzakonshme Nen Trysni Nderkombtare
Dhe Pavarsia E Kosoves ėsht Aktuale
Qka Ka Te Ndrrohet T Ne Flamur :
Aty Duhet Te Valoj Shqiponja Dykrenore N E Fushen E Kuqe
Dhe Te Shkruhet Me Ngjyrė Ari

DARDANIA

Vetem Ky Kusht Do Te Jet I Pranushem Nga Shqiptart
Pra Dllimi I Simbolit Kombtarė Me Flamurin E shtetit Amė
Mund Te Jet Vetem
Kshtu
Ne Ket Formė
Vetem Shrkimi Me Germa Ari Dardania
Ndersa Republika Eshqiperis Nuk Ka Asgja Te Shkruar NE FLAMUR
Pra Vetem Kto Shkronja Mun Te Shkruhen
Dhe Te Shpallet Shteti Dardan
Por Ne Te Ardhmen Dal Ngadal Ne Do Ti Bashkojm Ish Vilajetet Shqiptare Shtetet E Bashkuara Shqiptare Konfederative

legenda
06-02-08, 13:04
Hilari Klinton mbėshtet njohjen e pavarėsisė sė Kosovės nga Amerika

menjėherė pas shpalljes

Nju Jork, 5 shkurt -

"Unė mbėshtes njohjen e pavarėsisė nga ana e Amerikės menjėherė pasi qeveria e Kosovės ta shpallė atė dhe do t'i kėrkoja Bashkimit Evropian qė tė bėnte tė njėjtėn gjė", ėshtė shprehur senatorja Hilari Klinton, kandidate pėr president tė SHBA-ve. Nė njė intervistė pėr gazetėn shqiptare-amerikane "Iliria" qė botohet nė Nju Jork, Hilari Klinton theksoi vendosmėrinė e saj pėr tė punuar me "aleatėt europianė pėr tė ruajtur paqen dhe pėr tė inkurajuar begatinė nė Kosovė dhe nė mbarė Ballkanin"......

QIK

-------------------------------------------

P.s. pata thene njehere diku ne forum,te ia bejme nje shtatore Hilari Klinton,ne vend te burrit te saj,....miqte e mire sigurohen me kohe,...(...ahaha...)


Zonja Hilari KLINTON,,,po udheheq ne listat e votimeve,perkrahe KONKURRENCES se forte,....i Uroj SUKSESEEEE,,,
edhe nje zonje e fuqishme ne skenen politike globale...

Autori
06-02-08, 13:12
Qesaj "Pavarsie" pom doket ja keni ba si qata n“skeqin e Qumilit kur shkoj me lyp dishka e kur tant pėr niher dulėn e ia bajshin kush o? kush o?. E dikur hajde mrena baca Qumil, hajde mrena - krejt me ni za, e e tranun njerin.
Edhe ju me siguri, me qekaq trumbetime qė keni ba deri tash nket net mbi pavarsinė, e keni shashtrisė krejt tė ngratėn e ment ja keni qit edhe ma nuk po guxon me ardh. Me sa po marr vesh e kish ndrru drejtimin fill e ish nis pėr kah gurxhistani. Zoti e di sa ka i bje ai vend veq qeshtu po thojn.

p.s. U knaqa tuj kqyr videohumora e kangė popullore se punt politike mu nuk um nteresojn.Pėr ato punė na i kena t zgjedhurit tanė,qė i kana zgjedh vet e tė cilve une iu besoj plotsisht. Tė tant janė njerz intelektual, patriotė qė si ban ma nana, edhe me kriminalitet nuk kanė kurgja me ba, cka asht ma kryesorja. Kėshtuqė nėse ata na thojnė se "Pavarsia" vjen, athere ajo vlla i mirė edhe duhet me ardh. Nuk ban mu ngut aq shum ej. Dikund shkrujti dikush se data e ardhjes ishte 4 shkurt e tash po na del 4 gjat si po duket, po nejse edhe gabimet janė njerzore. Tek e fundit herifi, i nderumi kryeministėr i joni, kursesi nuk tha se eventi do tė ndodh nket vit a nket shekull. Por vetėm ceku se me 4 shkurt.
Ju lutem kuptoni pak ma mir lajmet se horė u bam.
Aj edhe une vet po e priti me ardh sa ma shpejt e tkthena te na e tqeli biznisa e tja nisi me fitu ojro me denga se zati qata e ka "pavarsia" bre ej. Tė tanve neve me na kthy nbiznismena e pasanikė. Kuptohet shatorat do ti mbajm edhe pėr do kohė ntardhmen po poplli jonė nuk ankohet qaq shum. Asht regj mire deri tash ma aj. Problemi ashta pastaj per neve qetu qe po kcejm prej ni.... sajti ntjetrin, na me mujt ta kena mirė, se mirė bahet edhe pėr tjert.
Nashta!

Guri i madh
07-02-08, 17:38
http://www.kosovaelire.com/img1/menu_r_links_pjesa_07_fotot.jpg (http://www.kosovaelire.com/fotogaleri_uckm.php)
http://www.kosovaelire.com/foto/lotet01.jpg
"Po iu jap njė porosi,
Kėmba e huaj keq iu rri,
Nuk durohet gjithė vaji i fėmisė,
Ēonu tė gjithė nė shėrbim t'lirisė."

Preshevar
08-02-08, 09:58
Balkanweb
07/02/08
Data e shpalljes se pavaresise se Kosoves mund te jete 17 shkurti.Kjo behet i ditur per agjencine italjane te lajmeve Ansa nga nje burim shume prane kryeministrit kosovar Hashim Thaci
Pavaresia e Kosves mund te shpallet ne 17 shkurt. Data eshte cituar sot nga agjencia italjane e lajmeve Ansa duke iu referuar nje burimi shume prane kryeministrit Thaci. Sipas Anses qe i referohet gjithmone burimeve prane kryeministrit Thaci hapi i pavaresise po ndermerret ne bashkepunim me SHBA dhe disa shtete te BE qe do te njohin te parat edhe Kosoven e pavarur. Ansa shkruan se pavaresia e Kosoves do te shpallet para 18 shkurtit, date kur eshte percaktuar mbledhja e ministrave te jashtem te BE. Ansa citon se qeveria e kosoves eshte ne pergatitjet e fundit te ceremonise per shpalljen e pavaresise dhe kane mbetur shume pak ceshtje teknike mbi festimet. Te njejtat burime i shtojne edhe nje deklarate te ministrit te ekonomise se kosoves Ahmet Shala, ku theksohet se eshte gati paketa prej 10 milion euro per ceremonite festive me rastin e pavaresise. Nderkohe kryeministri Thaci mblodhi kete te enjte qeverine per te diskutuar me anetaret e kabinetit hapat qe do ndermerren dhe do ti paraprijne procesit para dhe pas shpalljes se pavaresise. “Pavaresia eshte tashme nje ceshtje e kryer u tha thaci reportereve. ne po detajojme gjithe hapat konkrete dhe sic e shihni qeveria e kosoves dhe gjithe institucionet tona jane te gatshme te finalizojne kete rruge te nisur me shume sukses-tha thaci. “Ne Prishtine, Bruksel dhe Uashington gjithēka eshte e perfunduar dhe zera per shtyrje mund te kete vetem ne Beograd”-eshte shprehur kryeministri kosovar.Thaci nuk pranoi te komentonte asnje nga deklaratat kunder pavaresise duke u shprehur se ai do te vazhdoje te punoje me te gjithe ata qe punojne per pavaresine. (news24)

gazi-de
08-02-08, 10:36
Po more si jo"Te Ejten"ka then,po cilen se!!?:mad:

Preshevar
08-02-08, 10:45
Po more si jo"Te Ejten"ka then,po cilen se!!?:mad:

Tė enjten me 30 Shkurt de :rolleyes::biggrin:


.... gjysėm pavarsin para marsit, nese Thaqi sjua bjen, un shkoj vet ja mar ! aiiii :tongue:

gazi-de
08-02-08, 10:50
Tė enjten me 30 Shkurt de :rolleyes::biggrin:


.... gjysėm pavarsin para marsit, nese Thaqi sjua bjen, un shkoj vet ja mar ! aiiii :tongue:
eeeeeeeee api sheh qe e dita qe te ejten,se moti kan then te ejten...!

lirik
08-02-08, 17:12
Simbas pervojes time nė jetė vetėm sakrifica sjell liri jam i neveritur nga pallavrat e e fjalet pa mbulesa

Guri i madh
09-02-08, 20:20
kan ndryshue raportet tani shtetet qe kan vendos me njoft pamvarsin e kosoves i kan acarue raportet ne mes veti shkaku i kosoves


se po garojn se cili shtet duhet i pari me njoft pamvarsin e kosoves e po kam frik se mos po luftojn ne mes veti

qishu thaqi (PO THOT) ops po rren

legenda
09-02-08, 20:26
....jam shume KURIOZE te di ,se cili do ta jap i pari lajmin mbi SHPALLJEN E PAVARESISE te kjo teme MARATONIKE.....

sigurishte se do te ia shperblejme....

Guri i madh
10-02-08, 03:24
....jam shume KURIOZE te di ,se cili do ta jap i pari lajmin mbi SHPALLJEN E PAVARESISE te kjo teme MARATONIKE.....

sigurishte se do te ia shperblejme....mos vet u bae e zezdita tash amerika i ka qart punt me evropjant po ju thot aq simpati qe kam per qeverin e kosoves ose une e para kam me njoft pamvarsin ose kena me luftue

po edhe franca shteti armik i Fshatarit i kish than ANGLIS nese ti e njeh pamvarsin e kosoves para meje kam me e mbyll tunellin ner deti e kam me ti kput tana lidhjet me BOT

po edhe nji problem tjeter ministria e turizmit te ITALIS edhe SPANJES jan marr vesh qe kto dy shtete duhet te jan tė parat qe do e njofin pamvarsin e kosoves se e kishin marr vesh se qeveria e tashme pushimet i kish bae gjat kohes sė dimrit nėslloveni e austri

e per simpatin qe kishin ndaj qeveris sė kosoves i kishin shpall luft SLLOVENIS , AUSTRIS po bile edhe gjermanis se nese ju para neve e njihni shtetin e kosoves kena me luftu


tash ka mbet puna keq veq kryeministri i jon ka influenc te qeverit e ktyre shteteve e besoj se do ta gjej nji zgjedhje fatlume edhe per boten po edhe per neve

luckyman
10-02-08, 10:35
Ishalla nuk e shpallin pamvarsin e Kosoves tė shtunden, se ka pazar ne Pejė. :biggrin:

Pupi
10-02-08, 10:42
Ishalla nuk e shpallin pamvarsin e Kosoves tė shtunen, se ka pazar ne Pejė. :biggrin:

Eeeeh, E shihni, jo edhe pa arsye shpalla tenderin pėr njė javė 8 ditėshe nė Kosovė. S'paku deri sa ta shpallim, desha t'them sa t'na jepin pak pavarsi.

Fshatari
10-02-08, 13:20
mos vet u bae e zezdita tash amerika i ka qart punt me evropjant po ju thot aq simpati qe kam per qeverin e kosoves ose une e para kam me njoft pamvarsin ose kena me luftue

po edhe franca shteti armik i Fshatarit i kish than ANGLIS nese ti e njeh pamvarsin e kosoves para meje kam me e mbyll tunellin ner deti e kam me ti kput tana lidhjet me BOT

po edhe nji problem tjeter ministria e turizmit te ITALIS edhe SPANJES jan marr vesh qe kto dy shtete duhet te jan tė parat qe do e njofin pamvarsin e kosoves se e kishin marr vesh se qeveria e tashme pushimet i kish bae gjat kohes sė dimrit nėslloveni e austri

e per simpatin qe kishin ndaj qeveris sė kosoves i kishin shpall luft SLLOVENIS , AUSTRIS po bile edhe gjermanis se nese ju para neve e njihni shtetin e kosoves kena me luftu


tash ka mbet puna keq veq kryeministri i jon ka influenc te qeverit e ktyre shteteve e besoj se do ta gjej nji zgjedhje fatlume edhe per boten po edhe per neve

Edhe ti Guri po e tepron pak!
Franca gjithėmonė ka qenė vend zotrinjėsh! Nuk ka vend pėr fshatar atje!
Sa pėr pavarėsinė e Kosovės, Franca dhe vendet tjera demokratike evropjane i kanė sugjerue Thaēit tė angazhojė pak filharmoninė e Kosovės pėr interpretimin e muzikės klasike evropjane e jo folklor tė pa lidhje lokal. Thaēi mezi qė ka pritur kėtė propozim sepse asht i vetėdijshėm se ajo muzikė evroshqiptare i zbut nervat e i flladit gjakrat e nxehta.
Nga ana tjetėr, demokracitė evropjane po garojnė se cila do e njeh e para Kosovėn sepse asht moment shumė i pėrshtatshėm pėr ndėrprejen e mardhėnieve diplomatike i herė e pėrgjithėmonė me serbinė(koshtunica e tadiēi janė betue publikisht se do t'i nderpresin mardhėniet me tź gjitha vendet qė do e njohin Kosovėn).

Edhe ti do tė duhej tė ishe i lumtur e tė festoje bashk me shqiptar krijimin e shtetit tė Kosovės nė tė mirė tė paqes, prosperitetit dhe stabilitetit tė ballkanit.

Fshatari i paqes perpetuale!

Guri i madh
10-02-08, 13:40
Edhe ti Guri po e tepron pak!
Franca gjithėmonė ka qenė vend zotrinjėsh! Nuk ka vend pėr fshatar atje!
Sa pėr pavarėsinė e Kosovės, Franca dhe vendet tjera demokratike evropjane i kanė sugjerue Thaēit tė angazhojė pak filharmoninė e Kosovės pėr interpretimin e muzikės klasike evropjane e jo folklor tė pa lidhje lokal. Thaēi mezi qė ka pritur kėtė propozim sepse asht i vetėdijshėm se ajo muzikė evroshqiptare i zbut nervat e i flladit gjakrat e nxehta.
Nga ana tjetėr, demokracitė evropjane po garojnė se cila do e njeh e para Kosovėn sepse asht moment shumė i pėrshtatshėm pėr ndėrprejen e mardhėnieve diplomatike i herė e pėrgjithėmonė me serbinė(koshtunica e tadiēi janė betue publikisht se do t'i nderpresin mardhėniet me tź gjitha vendet qė do e njohin Kosovėn).

Edhe ti do tė duhej tė ishe i lumtur e tė festoje bashk me shqiptar krijimin e shtetit tė Kosovės nė tė mirė tė paqes, prosperitetit dhe stabilitetit tė ballkanit.

Fshatari i paqes perpetuale!une i knaqun e i shashtrisun fshatar bashk me ty po ne po dallojna nė diqka tjter ti je bae imun ndaj genjeshtrave tė thaqit e une ma temperamet e po reagoj ndaj ktyre genjeshtrave tė pa kryposuna

Fshatari
10-02-08, 15:18
une i knaqun e i shashtrisun fshatar bashk me ty po ne po dallojna nė diqka tjter ti je bae imun ndaj genjeshtrave tė thaqit e une ma temperamet e po reagoj ndaj ktyre genjeshtrave tė pa kryposuna

Ti duhet me kėrkue drejtė e shkurt kryp e unė tė dėrgoj disa thas se kam bukur do rezerva qė i kam pas sjell prej Durrėsi. Sa pėr imunitet jam kan pas vakcinue shumė kohė para Thaēit, prej disa politikajve tjerė...!
Besoj se nuk do tė ketė ma dallime mes nesh!
Deshta edhe nji detaj t'vockėl se e kisha pas harrue : flitet se Hasha ia paska dhan nji traktor nji serbi tė Rubovcit po me kusht qė me ardh ma traktor deri nė Prishtinė Ditėn e madhe se pėrndryeshe shkon e ia merr...!

Guri i madh
10-02-08, 16:48
Ti duhet me kėrkue drejtė e shkurt kryp e unė tė dėrgoj disa thas se kam bukur do rezerva qė i kam pas sjell prej Durrėsi. Sa pėr imunitet jam kan pas vakcinue shumė kohė para Thaēit, prej disa politikajve tjerė...!
Besoj se nuk do tė ketė ma dallime mes nesh!
Deshta edhe nji detaj t'vockėl se e kisha pas harrue : flitet se Hasha ia paska dhan nji traktor nji serbi tė Rubovcit po me kusht qė me ardh ma traktor deri nė Prishtinė Ditėn e madhe se pėrndryeshe shkon e ia merr...!


pasi lujti pak qaste fuzball me milloshin e vogel i kish premtue se nė tė ardhmen ka me bae ket milloshin e vogel minister tė sportit

gezimi90
10-02-08, 20:09
Hasha a ba doreshlire per bese.Jep traktora pa kput veq edhe rakin pe pike me naze.Veq me pa qysh pi zgatke buzt.Ani qysh po bajke zhiveli veq me pa.Hehhee

jadore
12-02-08, 23:30
....nje fitore e vonuar, te tendos nervat po aq sa nje disfat e humbur ....eshte citat qe disa here e perserita sot galerive te artit parisian ne Luver ,kur shoqeruesit me entuziazem me uronin diten zyrtare te shpalljes se te arritures epokale te Kosovareve ,Pavarsine .
.... e dini cilin ndjesi kisha une ne kete rast ; shume here kisha degjuar te thuhej per femi te shendeteshem por prap se prap ose belbezojne ose nuk ecin ...eshte i vonshem thuhej ..kjo me gjasonte me situaten dhe rrethanat qe ndodhesha, te tjeret kishin kishin shekuj qe kishin mesuar te ecnin dhe vraponin dhe entuazmoheshin nga perpilitjet e capit tone te pare e te vonuar ne kohe...
.....nje fitore e vonuar ti tendos nervat po aq sa dhe nje disfate dhe betej e humbur ....tek tash kur lexova titullin e temes ne forum, mu kujtua citati qe aq shpesh sot e perserita, kisha vite me heret qe e kisha lexuar nga libri Øfundi i nje afereØ te Graham Grinn....

MemphiSx
13-02-08, 00:51
Pavarsia po na vjen,por te shpresojm qe mos t'na vjen e cunguar!

Qeveria e Kosoves,por edhe vet Kryetari i Komunes se Mitrovices kerkoi sot qe mos te festohet tek ura e Ibrit!
Kjo me shtyn te dyshoj se nje diqka e keqe do te ndodh me ket pjes te Mitrovices e te Kosoves!
Interesant eshte te ceket,se mu tani ne krye te Qeveris se Kosoves dhe ne krye te Mitrovices jan njerzit qe e lan te ndare Mitrovicen,andaj une si nje Shqiptar i thjesht,si nje Shqiptar,qe dha mund te madh per nje Kosove unike,ne kufijt ekzistues,i lutem Zotit qe Pavarsia te vjen edhe per banoret e Mitrovices,qe edhe Mitrovicasit te festojn te lit ne qytetin e tyre,e jo te festojn me frige se mund t'ju vjen ndonje plumb nga ana tjeter e qytetit!

Arkza
13-02-08, 14:48
Pavarsia po na vjen,por te shpresojm qe mos t'na vjen e cunguar!

Qeveria e Kosoves,por edhe vet Kryetari i Komunes se Mitrovices kerkoi sot qe mos te festohet tek ura e Ibrit!
Kjo me shtyn te dyshoj se nje diqka e keqe do te ndodh me ket pjes te Mitrovices e te Kosoves!
Interesant eshte te ceket,se mu tani ne krye te Qeveris se Kosoves dhe ne krye te Mitrovices jan njerzit qe e lan te ndare Mitrovicen,andaj une si nje Shqiptar i thjesht,si nje Shqiptar,qe dha mund te madh per nje Kosove unike,ne kufijt ekzistues,i lutem Zotit qe Pavarsia te vjen edhe per banoret e Mitrovices,qe edhe Mitrovicasit te festojn te lit ne qytetin e tyre,e jo te festojn me frige se mund t'ju vjen ndonje plumb nga ana tjeter e qytetit!Kjo eshte shume e Vertet se eshte Mitrovica ne rrezik dhe disave ju kan jep Urdher ata qe banojen afre Ibrit ti Lshojen Shtepit te tyre per shkak kesaj Gjendje te Situates !
Dhe muj te shprehi Lirisht se kete e dit e pres pa Durim por ne fakt kam frike shume qe mos po ndodhe ndonje trazira sikur gjithe-hereve te Mujat Marsit !!!!
po edhe nje Frike me te madhe e cila gjithe me rrin me mendje per Ndarejn e Qytetit , Besoj se kjo s'dote Ndodhe se per Ndryshe sna Duhet asgje per veq nje Kosove te Plot me Pavarsin e saj !

SANTANA-29
13-02-08, 14:54
Ishalla nuk e shpallin pamvarsin e Kosoves tė shtunden, se ka pazar ne Pejė. :biggrin:

hahahahahahaa,,pazar,,hahhahahaahhahahh,:tongue:

Fshatari
13-02-08, 16:45
Kjo eshte shume e Vertet se eshte Mitrovica ne rrezik dhe disave ju kan jep Urdher ata qe banojen afre Ibrit ti Lshojen Shtepit te tyre per shkak kesaj Gjendje te Situates !
Dhe muj te shprehi Lirisht se kete e dit e pres pa Durim por ne fakt kam frike shume qe mos po ndodhe ndonje trazira sikur gjithe-hereve te Mujat Marsit !!!!
po edhe nje Frike me te madhe e cila gjithe me rrin me mendje per Ndarejn e Qytetit , Besoj se kjo s'dote Ndodhe se per Ndryshe sna Duhet asgje per veq nje Kosove te Plot me Pavarsin e saj !

Fshatari tė siguron se :
1) Kosova do tė bėhet shtet i pavarur e sovran;
2) Nė Mitrovicė, as gjetiu, nuk do tė ketė as dhunė as ndarje po e tėra do jetė e njėsuar.
Nėqoftėse ndonjė element ekstrem(aludoj te serbėt) pėrpiqet tė ushtrojė dhunėn, atė do t'a pres plumbi : Kfor dhe SHPK nuk do tė tolerojnė asnjė llojė dhune dhe do kenė tė drejtėn tė pėrgjigjen me armė vdekjeprurėse nė rast se kėrcnohen ata vetė ose ndonjė qytetar kosovar.
Nuk ka bir shkine qė do tė guxojė tė kėrcėnojė mė sigurinė nė Kosovė. Zėri i tyre ėshtė heshtur nė qershorin e vitit 1999. Zėri i shqiptarve do tė dėgjohet bujshėm nė shkurt tė 2008-tės.
PS. Ura e Ibrit, e ndėrtuar para shumė vitesh nga shqiptarėt nuk ka patur pėr mision tė ndaj qytetin nė dysh, pėrkundrazi! Ajo urė pra e lidh definitivisht qytetin, e njėson, e bėn ashtu siē ka qenė gjithėmonė.
Tė gjithė mitrovicasit qė posedonin pronat e tyre, pallatet e banimit, dyqane, butika(edhe shtėpia e ish-kryeministrit, Bajram Rexhepi...)do t'i riintegrojnė ato nė javėt qė vijnė.

Fshatari asht shumė i ndieshėm ndaj padrejtėsive prandaj ka vendos me i bo tė drejta, me ēdo kusht!

legenda
13-02-08, 17:47
....i besoj fjales se fshatarit,...

lutem qe intuita ime kesaj rradhe te me gaboj,...ndoshta kete ndjenje te ftofte disi ,te mbeshtjellur me pak droje...e kane shume bashkekombas...

Fshatari tė siguron se :
1) Kosova do tė bėhet shtet i pavarur e sovran;
2) Nė Mitrovicė, as gjetiu, nuk do tė ketė as dhunė as ndarje po e tėra do jetė e njėsuar.
Nėqoftėse ndonjė element ekstrem(aludoj te serbėt) pėrpiqet tė ushtrojė dhunėn, atė do t'a pres plumbi : Kfor dhe SHPK nuk do tė tolerojnė asnjė llojė dhune dhe do kenė tė drejtėn tė pėrgjigjen me armė vdekjeprurėse nė rast se kėrcnohen ata vetė ose ndonjė qytetar kosovar.
Nuk ka bir shkine qė do tė guxojė tė kėrcėnojė mė sigurinė nė Kosovė. Zėri i tyre ėshtė heshtur nė qershorin e vitit 1999. Zėri i shqiptarve do tė dėgjohet bujshėm nė shkurt tė 2008-tės.
PS. Ura e Ibrit, e ndėrtuar para shumė vitesh nga shqiptarėt nuk ka patur pėr mision tė ndaj qytetin nė dysh, pėrkundrazi! Ajo urė pra e lidh definitivisht qytetin, e njėson, e bėn ashtu siē ka qenė gjithėmonė.
Tė gjithė mitrovicasit qė posedonin pronat e tyre, pallatet e banimit, dyqane, butika(edhe shtėpia e ish-kryeministrit, Bajram Rexhepi...)do t'i riintegrojnė ato nė javėt qė vijnė.

Fshatari asht shumė i ndieshėm ndaj padrejtėsive prandaj ka vendos me i bo tė drejta, me ēdo kusht!

Guri i madh
13-02-08, 18:47
Fshatari tė siguron se :
1) Kosova do tė bėhet shtet i pavarur e sovran;
2) Nė Mitrovicė, as gjetiu, nuk do tė ketė as dhunė as ndarje po e tėra do jetė e njėsuar.
Nėqoftėse ndonjė element ekstrem(aludoj te serbėt) pėrpiqet tė ushtrojė dhunėn, atė do t'a pres plumbi : Kfor dhe SHPK nuk do tė tolerojnė asnjė llojė dhune dhe do kenė tė drejtėn tė pėrgjigjen me armė vdekjeprurėse nė rast se kėrcnohen ata vetė ose ndonjė qytetar kosovar.
Nuk ka bir shkine qė do tė guxojė tė kėrcėnojė mė sigurinė nė Kosovė. Zėri i tyre ėshtė heshtur nė qershorin e vitit 1999. Zėri i shqiptarve do tė dėgjohet bujshėm nė shkurt tė 2008-tės.
PS. Ura e Ibrit, e ndėrtuar para shumė vitesh nga shqiptarėt nuk ka patur pėr mision tė ndaj qytetin nė dysh, pėrkundrazi! Ajo urė pra e lidh definitivisht qytetin, e njėson, e bėn ashtu siē ka qenė gjithėmonė.
Tė gjithė mitrovicasit qė posedonin pronat e tyre, pallatet e banimit, dyqane, butika(edhe shtėpia e ish-kryeministrit, Bajram Rexhepi...)do t'i riintegrojnė ato nė javėt qė vijnė.

Fshatari asht shumė i ndieshėm ndaj padrejtėsive prandaj ka vendos me i bo tė drejta, me ēdo kusht!Bajram rexhepi e ka ndae mitrovicen ooo fshatar vet e ka dhan iden e funksionimit te mitrovices me dy udh,heqsi ne jug shqiptart e ne veri shkjet

Bjeshka1
14-02-08, 21:17
Para kohe.....por e kemi pritur me shekuj. Te shpresojme se shpejti edhe ne bashkimin kombetar

Zero Cool
15-02-08, 23:48
Pavaresine nuk po na japin por e kemi fitu me gjak.....
Pavaresia e Kosoves eshte nje hap me afer bashkimit kombetar.

Gjumashja
16-02-08, 10:53
Bajram rexhepi e ka ndae mitrovicen ooo fshatar vet e ka dhan iden e funksionimit te mitrovices me dy udh,heqsi ne jug shqiptart e ne veri shkjet

ore Guri per ata qe nuk kuptojne mire politike... njemend e ka nda po a din cka je ka fol bre...Bajram Rexhepi shume eshte njeri i sinqerte.. tash nuk po keni ku me u kap me i perqesh Pdk.. ateher kapeni per ndarjen e Mitrovices, nuk eshte ndajre edhe pjesa veriore eshte pjese e shtetit me te ri Kosoves....

guri70
16-02-08, 11:15
jo pavarčsien po na japin euLEXIN

Naki
16-02-08, 13:14
Ndryshoni harten e Evropes! “Duhet te ndryshoni harten e Evropes, pasi ne te ben pjese dhe Kosova tashme”, - keshtu u ka thene femijeve te nje shkolle ne jugperendim te Frances presidenti Nikola Sarkozi, i cili ka bere dhe nje here te qarte mbeshtetjen e vendit te tij ndaj pavaresise se Kosoves.
http://korrieri.com/fotof1/20080216055652photo-officielle-president-sarkozy.jpg

legenda
16-02-08, 14:09
CNN, LAJMI I FUNDIT:

Kryeministri Thaci del ne konference per shtyp dhe deklaron ZYRTARISHT SE DITA E DIEL DHE DATA 17 SHKURT 2008 eshte dita dhe data e shenjte e shpalljes se PAVARESISE SE KOSOVES!!!!!

legenda
16-02-08, 14:12
LE TA MBULOJNE LOTET E GEZIMIT GJITHE TREVAAAT SHQIPTAREEEE,
se bashku me LOTET E MI.
LAVDI TE PERJETSHME GJITHE ATYRE QE DHANE JETEN PER KETE DITE ;QE OHHH;SA E KEM PRIT;SA E KEM PRIIIIT.....RRNOFTE KOSOVAAAAA, RRNOFTE SHQIPERIAAAAAA dhe e GJITHE SHQIPTARIAAAAA.

luckyman
16-02-08, 22:05
Legenda,sa ma shpejtė me e shly ketė temė :biggrin: ,nuk po mujė me ja nshu sytė kti titulli !!!!:tongue:

Oqeani
16-02-08, 22:12
LE TA MBULOJNE LOTET E GEZIMIT GJITHE TREVAAAT SHQIPTAREEEE,
se bashku me LOTET E MI.
LAVDI TE PERJETSHME GJITHE ATYRE QE DHANE JETEN PER KETE DITE ;QE OHHH;SA E KEM PRIT;SA E KEM PRIIIIT.....RRNOFTE KOSOVAAAAA, RRNOFTE SHQIPERIAAAAAA dhe e GJITHE SHQIPTARIAAAAA.

Sa gezim e sa veshtire qenka, kur dikush fiton pamvarsine e dikush jo, edhe pse ka te njejten gjuhe !!!
Urime pėr ju

legenda
18-02-08, 16:37
.....ahaha...


LUCKY po me shkon mendja me hap nje teme te re


....a,,,po na e NJOHIN PAVARESINE , a JOOO????...


Legenda,sa ma shpejtė me e shly ketė temė :biggrin: ,nuk po mujė me ja nshu sytė kti titulli !!!!:tongue: