PDA

View Full Version : Bisedohet per nje kembim te popullsis mes lindjes se afert dhe viseve shqiptare


Pupi
10-06-07, 01:08
Nuk e di sa jeni ju te informuar, Por, ka te flitet kohrave te fundit per nje levizje popujsh, perkatsisht individesh te konfesioneve te ndryshme.
Fjala eshte ne rend te pare ketu per disa te perndjekur te krishter ne vendet arabe, ku do te kembeheshin me disa musliman EXTREMIST nga Evropa.
Te gjithe te interesuarit mund te lajmrohen ne entin per emigrim/riatdhesim per vendet qe ua ka enda, apo simpatin ndaj tyre!
Vlen te theksohet se te gjithe ata qe deshirojn te shkojn ne vendet arabe, u ofrohet nje shume e madhe te hollash.

Pupi
10-06-07, 01:16
Dhe mos e harroni kurre kete thashetheme tģmen, ndoshta edhe pas qindra vjetesh !!!
Ose, ose....

rilinda
10-06-07, 01:17
Po i bėj planet se ku me shku unė :D:D:D:P

Pupi
10-06-07, 14:56
Po i bėj planet se ku me shku unė :D:D:D:P

Jo Rilinda.
Kjo nuk vlen pėr ty, nuk vlen pėr ty sepse ti nga shkrimet e tua nuk ke vėrtetuar me asgjė, dhe asnjė lloji extremizmi.
Pėrkundrazi, ti ke ke bėrė(nga shkrimet s'paku) shumė pėr qėshtjen, pėr shoqėrin moderne shqiptare, qėllimi i sė cilės ėshtė !!!

rilinda
10-06-07, 15:19
Jo Rilinda.
Kjo nuk vlen pėr ty, nuk vlen pėr ty sepse ti nga shkrimet e tua nuk ke vėrtetuar me asgjė, dhe asnjė lloji extremizmi.
Pėrkundrazi, ti ke ke bėrė(nga shkrimet s'paku) shumė pėr qėshtjen, pėr shoqėrin moderne shqiptare, qėllimi i sė cilės ėshtė !!!

Unė qėndroj me thėnien:
"Mos shikoni kisha e xhamia
se feja e shqiptarit ėshtė shqiptaria..."

Pajtohem qė secili nga ne t'i pėrmbahet pėrkatėsisė fetare qė i takon, por do tė ishte mė mirė qė secili tė jetojė nė suaza tė normales...me tolerancė, e me respektimin e mendimit, e tė fesė sė tjetrit.
Nuk e kuptoj paradoksin "JAM KRENAR QĖ JAM SHQIPTAR", e nė anėn tjerėt ka shumė ofendime pėr pėrkatėsitė fetare!
Kam menduar se me tė vėrtetė tek ne shqiptarėt, ajo qė kam cituar mė lartė, ėshtė mė se e vėrtetė, por mė doli gjumi nga shumė shkrime qė bėhen kėtu...vėllau, kundėr vėllaut!!!

Albanian eX|PerT
10-06-07, 16:18
E nderuara Rilinda!

Edhe pse jemi ne rubriken e thashethemeve, e me konkretisht ne temen e Pupit, prap do kapesha edhe une per thenien e Pashko Vases porse per te treguar dic tjeter, qe jo rralle here tek ata qe e potencoje kete fjale nuk eshte e njohur.

Pashai yne i njohur, Pashko Vasa kishte nje mendjeprehtesi dhe nje largepamesi te madhe, dhe ai vepronte ne nje periudhe ku shume shqiptare kishin filluar te asimilohen. Ne atebote kisha ortodokse kishte marrur permasa te medha e qe udheheqij nga greket e ca nga serbet, dhe tashti insitucioni i komuniteteve fetare ortodokse ishte konvertuar ne misionin e shemtuar te asimilimit te kombit te shtrenjte shqiptare nga ana e shqiptarefobeve te medhenje, te cilet njeherit ishin edhe kundershtuesit e udhes se shtrenjte te shkronjave te arta shqipe, e qe ne procese shume te veshtira ne si popull aritem deri tek alfabeti yne.

Kur, ne atebote shqiptaret vecse kishin filluar te admirojne kishen e cila udhehiqej nga anti-shqiptaret me te medhenje shqipfoles (atehere) sipas Pashko Vases, ishte imperative qe popullin ta largoje nga dashuria e zjarrte e atyre komuniteteve me frike se mos po asimilohen ne greke e serbe. Pra fjala e pashait tone, kishte te beje me nje thirrje per t'u ikur kolapsit qe i kanosej kombit tone nga kisha.

Pra, kemi te bejme me nje fjale e cila qe ne esence e qe ne rastin konkret ka te beje me atdhetarizem jo antifetar, pra, mbase vet Pashko Vasa ka qene pjesetar i nje komuniteti fetar, porse ai kete fjale e thoshte ne ate menyre qe shqiptaret te mos anojne nga kishat e atehershme te cilat ishin ne misionin e shkatrrimit te kombit tone, porse largepamesija e Pashko Vases per t'u ekzposuar ne publik tek populli si nje neutral beri qe ai edhe te permenden edhe komunitetin musliman ne kete thenie te tij.

Sot, edhe ne kete kohe po rringjallet problemi i atehershem. Forumi Shqiptar, qe permban mbi 30.000 anetare finansohet nga Janullatosi, nje grek i cili eshte ne krye te kishes ortodokse ne Shqiperine meme. Valle, ku mbeten keta qe e duan thenien e Pashko Vases (njekohesisht duke e keqinterpretuar), kur tash ne nje pjese te Shqiperise mesohet ne shkolla se Shqiperia eshte heleno/greke, ku jane keta "trima" falsit e te mbrojne identitetin tone qe po rrezikohet nga Janullatosi grek i cili e mori komunitetin ortodoks nen udheheqjen e tij ne menyre qe te vepron ne mision e tij smirekeq, e qe eshte per te asimiluar shqiptaret. Sinqerisht, kjo eshte demagogjija me e madhe qe behet sot nga ne, kane ardhur nga Greqija grupa e Janullatosit dhe kane hyre ne palce te administrimit (saqe pohohet qe edhe PS-ja te kete finansa nga ky grek) e shqiptaret flejne, e ca edhe pse nuk flejne akoma citojne fjalet e pashait qe flasin per dic tjeter, e ata e adresojne ne adrese totalisht te gabuar (nuk jam duke t'u drejtuar ty personalisht, porse ata qe thirren ne kete fjale pa mos e ditur fare ate).

Pastaj, ta themi te drejten, ē'rendesi kane veprimet e XY personave qe diskutojne e veprojne XY ideologji/mendime te tyre personale, qe t'u shkaktoje nervoze ndokujt qe t'i citoje keto fjale te Pashkos (mbase sic u njoftova kjo eshte arsyeja e citimit te asaj "proverbe") e qe mendoj se niveli intelektual i yni si shqiptar e me i konkretisht i parafoleses nuk kapet per raste e persona konkret per ceshtje konkrete. Neve, duhet te kapemi tek baza, themeli e esenca, nese aty kemi dic kunder duhet ta themi e te debatojme, e jo te kapemi "tha, e beri filani e halani keshtu, aty e ketu" e me pastaj te pohoje se "prandaj sot jam nervozuar me te dhe me gjithe komunitetin e tij".

Neve jemi ne periudhen e tranzicionit ku demokracija po frymon ne shtetet tona, dhe tashti eshte ne kontradikte totale nese i behet nje komperative me e vogel kodeve demokratike me veprimet e XY personave "udheheqes" shqiptare, qe ndalojne te drejten personale e lirise se te zgjedhurit dhe te jetuarit ne jeten e tyre private perderisa kjo edhe ne publik nuk behet ne menyre kolektive.

Filozofi i njohur Kanti, thoshte se: "Te zgjedhurit eshte liri" dhe tashti perderisa ndokush zgjedh dicka qe ai mendon se eshte adekuate per te dhe nuk i ben dem shoqerise c'te drejte merr ndokush te del dhe t'u ndalon te drejtat e tyre.

Pastaj, pse dalin tema kaq provokative ne mesin e shqiptareve, perderisa ne si popull kemi ndershmuar nder shekuj tolerance nderfetare dhe jemi shembulli me i mire ne Bote per nje ure te tille te mirekuptimit, kete e ka potencuar edhe vet presidenti Bush sot ne Tirane.

Ata qe leshojne pluhur me keso tema, jane vetem ca shqiqfolesa qe admirojne misionet greko-sllave per percarjen e shqiptareve, si ne kete rast Pupi i cili nuk ia ka idene kauzes kombetare, e qe eshte nje misionar qe synon te shkaktoje polaritetin e keq mes shqiptareve. A nuk eshte keshtu, perderisa njihemi ne Bote si promovues te tolerances, e keta na dalin me tema te ketilla?

me subtilitet
eXperti

rilinda
10-06-07, 19:20
Expert, i nderuar...
gjatė gjithė veprimtarisė sė Pashko Vasės, na bie nė sy dėshira e tij pėr ta parė atdheun tė lirė e tė pėrparuar. Nė kohėn e veprimtarisė sė tij, gjegjėsisht nė kohėn kur e shkroi vjershėn "O moj Shqypni!" (e cila ka ardhur nė ditėt tona si njė jehonė e atyre viteve tė lavdishme), vendit tonė i kanoseshin shumė rreziqe, e ishte koha e luftės pėr mbrojtjen e atdheut. Shqipėria, dikur <<zonjė e rėndė>> qė, <<burrat e dheut e quejshin nanė>> dergjet si <<njė lis i rrxuem pėr dhe>>, qė tė huajt e shkelin me kėmbė. Pashko Vasa, me theks tronditės emocionues, ka parashtruar mendimin romantik idealizues qė ushqyen rilindasit, e dhe ai vet pėr tė kaluarėn. Ai shkruante: <<Shqypnia, nuk ka kenun heret, ndėr ato kohna tė moēme, kėshtu e vorfėn, sikur asht sot, por ka kenun e madhe e e begatė, e me emėn tė mirė e tė madh, e fortė e e nderueshme prej tė gjithė botet>>.
Po pse ky fat i zi pėr Shqipėrinė? Sepse i huaji <<na rri ndė votėr>> e gjithkush kėrkon ta shkelė e ta poshtėrojė kėtė trevė lashtėsie e lavdėrie, kurse shqiptarėt, qėndrojnė duarlidhur, tė pėrēarė sipas feve dhe krahinave. Nė kėtė nyje tragjike tė historisė sė kombit, shpėrthen ngashėrimi:
Qani ju shpata e ju dyfeqe
se u zu shqyptari si zog ndėr leqe!

Njėri thotė <<kam fe, tjetri kam din>>, njėri <<jam turk, tjetri latin>>, harrojnė se janė tė gjithė vėllezėr, bij tė njė mėme.

"Nė qoftė se njė komb i tėrė do ta kishte me tė vėrtetė ndjenjėn e turpit, ai do tė ishte si njė luan qė mblidhet i tėrė para se tė kėrcejė"- shkruan Marksi. Kėshtu edhe P. Vasa synon qė ta prekė sedrėn kombėtare.
Pastaj, ai bėn thirrje:
"Ēoniu shqyptarė, prej gjumit ēoniu,
tė gjithė si vllazėn nė'i besė shtrėngoniu,
e mos shiqoni kisha e xhamia:
feja e shqyptarit asht Shqyptaria!"

Vjersha drejtohej aq kundėr pushtuesve dhe lakmive imperialiste e shoviniste, sa edhe kundėr atyre forcave reaksionare tė brendshme, forca antikombėtare, qė pengonin bashkimin e popullit nė luftė pėr mbrojtjen dhe lirinė e atdheut, sidomos kundėr klerit tė lidhur me tė huajt.
Udhėheqėsi i shquar patriot, e parashikonte se thirrja e tij do tė kishte jehonė tė madhe, mbasi ai e kishte kundėrshtuar me kohė orvatjen e klikave tė huaja pėr t'i pėrēarė shqiptarėt sipas feve, duke ngritur besimin fetar nė parim kombėsie, dhe duke u pėrpjekur t'i prisnin hovin shpėrthimit luftarak.


Deri sa nė atė kohė ishim nėn thundrrėn e huaj, e ekzistonte rreziku i ndarjes sė shqiptarėve, sot, kur frymojmė lirshėm, kur themi se kemi liri, pse nuk i respektojmė mendimet, nė kėtė rast pėrkatėsitė fetare tė tė tjerėve?! Pse me ēdo kusht mundohemi qė t'i imponojmė edhe tė tjerėt?! Pse harrojmė se tė gjithė jemi bij tė njė mėme, e nė bazė tė pėrkatėsive fetare e fyejmė njėri- tjetrin, duke e hequr nga mendja se nė kėtė rast po e fyejmė veten, e po ia nxiejmė fytyrėn vetes para botės, e cila na kujtojn si njė popull i bashkuar!
Realitet qė tė kalb nė varrė!

Unė ia kam ndaluar vetes hyrjen tek nėnforumi "Bota shpirtėrore" nga fakti i rrėmujės qė ėshtė aty. Vet emėrtimi i nėnforumit BOTA SHPIRTĖRORE, tė bėn tė ditur pėr diēka personale tė secilit, por kjo nuk do tė thotė "mospajtim me botėn shpirtėrore tė tjetrit". Njerėz jemi, mendime tė ndryshme: "Sa koka aq mendime!" Duhet pajtur me kėtė.
Nuk ėshtė ky realitet i dhimbshėm vetėm nė kėtė forum...!
Dashtė Zoti, e u vetėdijesohshim, duke e ndjekur jehonėn e vargjeve: "Feja e shqiptarit ėshtė shqiptaria".

p.s. Mund tė thuani se shqiptaria nuk ėshtė fe! E vėrtetė. Por t'i mbajmė bindjet fetare si diēka shpirtėrore, e jo si shigjetė therrėse pėr vėllezėrit tanė. Ta kemi mė primare shqiptarinė e tė punojmė qė ta ndėrtojmė rrugėn e pasardhėsve tanė me lule e jo me therra!

Albanian eX|PerT
10-06-07, 20:28
Rilinda!

Mbase jam shume realist, nje gje duhet ta pranoj, se po qese fillimit te shkrimit tuaj do i bejme nje komperacion shume leht me mbarimin do hasim ne ca kontradikta.

Toleranca nderfetare ne popullin tone ka qene gjithenje ne nivel te duhur, dhe asnjehere nuk kemi hasur ne percarje fetare qe tek shume popuj tjeter kane ēuar deri tek konfliktet, si pershembull ne Britanine e Madhe apo ne Iran, etj. Pra, edhe misioni i Pashko Vases ka qene ne lufte kunder asimilimit te shqiptareve qe "intregoheshin" ne grek e sllave -prej influences se kishes ortodokse-, e jo se populli nder vete paska qene i percare, mbase neve e dime se edhe mysliman shqiptare ka pasur prej tyre qe kane luftuar kunder Perandorise Osmane, gje qe deshmon se ketu skemi pasur me ceshtje fetare porse kombetare dhe te gjithe shqiptaret kane qene te bashkuar, edhe pse ne raste konkrete kane pasur mendime dhe qendrime racionale porse prap do me thene ishin nje kala, per kete e ke shembullin e Lidhjes se Prizrenit per te cilen skam dije me shume se ti, prandaj mund te faktosh kete qe e them une edhe ju vet.

Juve, ia keni ndaluar vetes te hyni tek nenforumi fetar per shkak te rremujes qe shkaktohet aty, apo jo? E kush e shkakton kete rremuje me shume se vet moderatoret te cilet nuk e koordinojne mire ecurin e temave aty? Te lutem, behu korrekte, mos e gjyko popullin e shtrenjte shqiptare prej asaj qe sheh ne kete forum ku cenzura dhe diskriminimi eshte kulminacion. Pastaj ti ndoshta nuk e di, porse po ta them se percarjet dhe rremuja ne diskutime ne ato nenforume ka impaktin qe nga moderatoret te cilet duke u nisur nga kodi antishqiptar se "se shqiptare rrasen aty ku eshte ma ngusht" e bejne "atmosferen" te tille qe te kete lexueshmeri, shiko kete qe ta thash dhe bindu. Tek e fundit, dardania.de mbetet nje lecke e vogel dhe asgje tjeter dhe eshte pradrejtesi e tirani do thoja e mizori te gjykosh popullin shqiptar me veprimet e 4-5 anetareve qe shkruajne tek ato nenforume te digjiruar nga moderatoret e forumit.

Lutja e juaj e fundit me sqarimin ne shtojce eshte ne kontradikte totale e nderuar. Ceshtja e religjionit eshte shume e qarte per ate qe e duan te verteten. Kur Platoni hartoi ca kode per moralin e qe i trashegoi me pervetesime edhe Aristoteli askush nuk dul ta ngaterron sistemin e bere nga ata per moralin me kolapsin moral, mbase ishin te qarta, dhe s'kishte nevoje per rremuje. Kjo eshte e njejta me kombin e fene. Mua me duken teper naiva ata qe edhe duan te kene fe, edhe duan kombin ta quajne fe, gje qe eshte e pakonceptueshme, prandaj edhe nuk mund ta justifikojme fjalen e Pashko Vases perderisa eshte teresisht dicka qesharake, sepse ne kemi lindur me komb, ne deshem a s'deshem i takojme atij kombi ne te cilin kemi lindur, e fene e zgjedhim dhe behemi besimtar, e qe bile te qenurit besimtar eshte pjese e natyrshmerise sone. Shqiptarija eshte komb, dhe eshte qesharake te thuash: "Feja e shqiptarit eshte shqiptaria", e ejani ma thuani, c'eshte feja pra per ju, sistem i hartuar nga njerezit, kanun e muhabet odash, apo porosi hyjnore? Apo? Ju lutem, keto jane koncepte te sqaruar qe me heret dhe fleksibiliteti i tyre shihet sikur hena e plote, prandaj te dalurit me deklarata qe u ka humbur ngjyra qe moti eshte nje shenje qe deshmon se neve ende jemi ne nje pjese te paintegruar ne aspektin intelektual e te civilizimit.

Une rrjedh nga nje familje e Gjilanit, tre dajallaret e atit tim, nuk hyne e nuk dalin me njeri tjetrin qe 5 vite, mbase njeri eshte LDK, e tjetri PDK, e tjetri AAK, e nuk e di tash, do na dale ndonje Pashko Vasa te na thoje per nje shumice te madhe te kosovare qe jane ne kete gjendje:

"Mos shikoni politikan e partija
vellazerija e shqiptarit,
eshte shqiptarija"

Ju pershendet!
Experti!

rilinda
10-06-07, 21:20
Expert, e vetmja kontraditė kėtu ėshtė ajo qė thua ti. Nė njėrėn anė thoni se toleranca fetare ndėr shqiptare ka qenė gjithnjė nė nivel tė duhur, e nė anėn tjetėr realiteti nė ato shkrime te "Bota shpirtėrore" ėshtė ndryshe. Dėshmi kemi edhe reputacionet me komente tė ndryshme qė i merrni ju (e kam fjalėn nė shumicė) si besimtar islam, e ku ta di unė komentet qė mund t'i dėrgoni tek vėllezėrit e besimit katolik!

Kur njė person nuk mund ta kordinojė veten, e mos ta fyej vėllaun e tij, si mund qė njė moderator t'i kordinojė gjithė ata anėtar! Secili nga ne e kemi mekanizmin, tė cilin shpesh nuk po e pėrdorim pėr udhėheqjen e vetes.
Po nisem nga vetja, sikur unė ta "manipuloja" (dirigjoja) ndonjė anėtar, kurrė nuk do t'ia fshija shkrimet e tij/saj. E unė kam parė shkrime tė fshira edhe tė atyre qė ju, i nderuar mendoni se janė tė dirigjuar nga moderatorėt.

Pėrsėri, tė ketė ndasi fetare "hahet" disi, por ajo qė ke treguar pėr ca kusheri tut (e qė ka edhe shumė familje tjera), ėshtė e pafalshme.
A po bindesh qė nuk jemi njė popull ashtu i mbarė siē njihemi nė botė!? Gacė e mbuluar jemi!
Mos mendo se nuk mė dhemb kjo qė po them. Deshėm , s'deshėm- realitet ėshtė.

E krejt pėr fund, unė e shoh kėtė realitet, ti ndryshe- ti mendimin tėnd e unė timin. Kėsaj i thonė TOLERANCĖ.

Albanian eX|PerT
11-06-07, 02:37
Jo Rilinda e nderuar, Dardania.de nuk paraqet kulturen e popullit shqiptar, bile bile po qe se do vleresoheshim prej pasqyres qe jep ky forum per shqiptaret atehere shume fjale te renda do na binin ne barre nga vet shqiptaret. Pra ato fyrje qe dikush na i ben neve besimtareve musliman vijne nga njerez arrogant, idiot e njerez te pakulturuar dhe neve as qe ua vendojme veshin mbase ne e dime se kush jemi, identiteti yne eshte fleksibil dhe s'na intereson kush se cka shkruan. Edhe nje duhet ta dish se mu ne kete forum veprojne misonar te ndryshem si te kishes Suedeze, porse edhe te Janullatosit nga Shqiperija, kjo eshte fakt, prandaj mos mendo se ata qe na fyen neve jane shqiptare, porse jane helen e sllave e asgje me shume, prandaj akoma me hiq nuk ua vendojme vemendjen ne ate qe ata thone.

Po te ishte ashtu sic thuani ju per ceshtjen e moderatoreve, atehere te pakten ofendimet e pakufishme te pakten do frenoheshin, e jo sikur qe ndodh tash, ku Zoti i muslimaneve mu ne kete forum eshte ofenduar me fjalet me te renda qe eshte e mundur, shiko lexoji postimet qe akoma nuk jane edituar dhe e sheh. E njejta po ndodh sikur me Forumin Shqiptar qe udhehiqet dhe finansohet nga greku i mallkuar Janullatosi, e ndoshta edhe ata kane akses edhe ne kete forum, nuk e di, s'po flas.

Ato rastet qe i etiketuat si te pafalshme juve e nderuar bejne pjese ne temat virgjire te popullit shqiptare. Akoma nuk e kane humbur virgjinitetin ato tema,... (cka dua te them), akoma askush si ka prekur per diskutim, mbase politikanet usheheqen kur ndegjojne per percarje te tilla, ndersa "pasuesit" e Pashko Vases, akoma nje "poezi" s'kane bere kunder kesaj dukurije.

Une mbaj mendimin ti, e ti mban mendimin tend, kjo eshte e qarte dhe te perseriten keto fjale nuk e shoh te nevojes perderisa neve nuk jemi duke tentuar te bindim dikend per dicka, porse nje gje duhet ta dime, se ngaterrimi i kombit me fene eshte ideologji e cmendur, e sikur te pyes ndokush, a do frymarrejn apo gjakun, e qe pa asnjeren komponente nuk rrin dot.

Kane vdekur keto muhabete/thenie, edhe eshtrat u jane humbur, edhe varri nuk iu dihet!

uliksi31
11-06-07, 08:04
Me nji vakt, njefar R.G. thonte: Niset currel e behet prrua. Edhe ketu nga thash e thenat po dalin shkrime cilsore.:biggrin:

Preshevar
11-06-07, 10:51
Rilinda, n'qoft se ndokush prej vllezerve katolik ka mar reputacion me ofendime ndaj Jezus Krishtit apo Krishterizmit e kishmi mar vesh deri me tashė. Sulmėt qė bėhen, jan mė shum kundėr Islamit.

E kur ndokush tė sulmon, gjėja me e vogla qė mundesh me ber.. ėshtė VET MBROJTJA !

Un kisha qen dakord me shkatrru rubrikėn "feja e shqiptarit" dhe mi lėn vend vetėm tė besimit musliman dhe te atij katolik. Nė kėt mėnyr do t'kishte kontroll me tė mir ndaj muslimanve si dhe ndaj te krishterve.

lyra2
11-06-07, 11:44
Rilinda, n'qoft se ndokush prej vllezerve katolik ka mar reputacion me ofendime ndaj Jezus Krishtit apo Krishterizmit e kishmi mar vesh deri me tashė. Sulmėt qė bėhen, jan mė shum kundėr Islamit.

E kur ndokush tė sulmon, gjėja me e vogla qė mundesh me ber.. ėshtė VET MBROJTJA !

Un kisha qen dakord me shkatrru rubrikėn "feja e shqiptarit" dhe mi lėn vend vetėm tė besimit musliman dhe te atij katolik. Nė kėt mėnyr do t'kishte kontroll me tė mir ndaj muslimanve si dhe ndaj te krishterve.

..ahhhhhhhhhh sikur te mos ishim ndare ne fe breee,athua do te ishim aq te dashur mes veti ne muslimanet apo katoliket,apo do te lindete dic tjeter qe do te kundershtoheshim e ofendoheshim.Sigurisht do te ishim ndare me SY ZI dhe SY kalter e tj etj ...eeeeeeeeeeeeeehhh

Preshevar
11-06-07, 14:07
..ahhhhhhhhhh sikur te mos ishim ndare ne fe breee,athua do te ishim aq te dashur mes veti ne muslimanet apo katoliket,apo do te lindete dic tjeter qe do te kundershtoheshim e ofendoheshim.Sigurisht do te ishim ndare me SY ZI dhe SY kalter e tj etj ...eeeeeeeeeeeeeehhh

Jo nuk do te ishim... (shembull: Partit politike), po respekti nuk falėt aj Meritohet e nė qoft se tė gjithė flasim ATĖ qka eshte e DREJTĖ ! Besoj, qe do te ishim Shembull pėr Botėn dhe sigurisht nuk do t'kishe perqarje ne forum,.. se n'realitet ėshtė tjeter storje (Auto-Censurimi (lloj respektu)).

Pupi
15-06-07, 23:34
Jo nuk do te ishim... (shembull: Partit politike), po respekti nuk falėt aj Meritohet e nė qoft se tė gjithė flasim ATĖ qka eshte e DREJTĖ ! Besoj, qe do te ishim Shembull pėr Botėn dhe sigurisht nuk do t'kishe perqarje ne forum,.. se n'realitet ėshtė tjeter storje (Auto-Censurimi (lloj respektu)).

shih, shih!!!
Kėtė e miratoj.

aman se ē'mė paskan ikur kėtu ca gjėra.
Do tė jap njė pėrgjegjie nė kėtė mėnyr:

Nė ēdo gėnjeshtėr ka diēka(i'pėrqindje)tė vertetė, nė ēdo tė vertetė ka i( i'pėrqindje gėnjeshtėr)!!!

rafet llapjani
16-06-07, 10:06
O miq e mikatesha jezusi edhe muhamedi qka jan kan nder veti te dyt vin nga i njojti vend !!!!!


e ty Albianexperti ta shtron bali nje pytje vetem para se me te pyt due me te than diq mos harro se ma muslimon se une nuk mundesh me qen ,por deshta me te pyt pse bre burr krejt pengamert na ken arab P.s Muhameti Isa (jezusi)musa ,alija ,ibrahimi etj mos ti permendi te gjith me rend e asnjo nuk i ndoj kombi tjeter.

E kur shikon njeriu ma larg edhe para 2000 viteve ka jetu njerzim ku eshte kan muhameti e isa ??????

edhe nje fjal du me ta than nje send qka u dhan me shpat e kok prejmje e haraq (tatim deri ne ate mas qe u detyru te merr fen me zor) smahet gjat!!

po se harrova se qpesh kishe permend grek edhe shkijet qe kan provue mes kishes ti asimilojn popullin shqiptar atu mire e ke edhe nje ke harrue jo fort larg te Pashko Vasa po ne vite 50/60 ne kohen e rankoviqit mu keshtu kan punue xhamijat qe kan qit pollin ne turqi,mu keta shkijet e grek qe pi permend ne per mjet xhamijave se hoxhallart kan qen bugar e rus kan shperngul nga trojaet tona e na te mjert shqiptar kemi qen shumica analfabet e tash secili din me lexu e me shkru dhe din qka eshte e zez dhe e bardh.

respekt per ata qe besojn ne zot e jo me ata qe meren me fe dhe pazarlluqe ne krah te popullit e i qesin ne dane te shkurta e mjekrra te gjat si me kan taliban.


Me shendet

R.Llapjani.

lyra2
16-06-07, 19:38
O miq e mikatesha jezusi edhe muhamedi qka jan kan nder veti te dyt vin nga i njojti vend !!!!!


e ty Albianexperti ta shtron bali nje pytje vetem para se me te pyt due me te than diq mos harro se ma muslimon se une nuk mundesh me qen ,por deshta me te pyt pse bre burr krejt pengamert na ken arab P.s Muhameti Isa (jezusi)musa ,alija ,ibrahimi etj mos ti permendi te gjith me rend e asnjo nuk i ndoj kombi tjeter.

E kur shikon njeriu ma larg edhe para 2000 viteve ka jetu njerzim ku eshte kan muhameti e isa ??????

edhe nje fjal du me ta than nje send qka u dhan me shpat e kok prejmje e haraq (tatim deri ne ate mas qe u detyru te merr fen me zor) smahet gjat!!

po se harrova se qpesh kishe permend grek edhe shkijet qe kan provue mes kishes ti asimilojn popullin shqiptar atu mire e ke edhe nje ke harrue jo fort larg te Pashko Vasa po ne vite 50/60 ne kohen e rankoviqit mu keshtu kan punue xhamijat qe kan qit pollin ne turqi,mu keta shkijet e grek qe pi permend ne per mjet xhamijave se hoxhallart kan qen bugar e rus kan shperngul nga trojaet tona e na te mjert shqiptar kemi qen shumica analfabet e tash secili din me lexu e me shkru dhe din qka eshte e zez dhe e bardh.

respekt per ata qe besojn ne zot e jo me ata qe meren me fe dhe pazarlluqe ne krah te popullit e i qesin ne dane te shkurta e mjekrra te gjat si me kan taliban.


Me shendet

R.Llapjani.

...heuuuu qe ja ke nis me me pelqy breee...me ide ...heeejj....

Zero Cool
16-06-07, 20:30
O miq e mikatesha jezusi edhe muhamedi qka jan kan nder veti te dyt vin nga i njojti vend !!!!!


e ty Albianexperti ta shtron bali nje pytje vetem para se me te pyt due me te than diq mos harro se ma muslimon se une nuk mundesh me qen ,por deshta me te pyt pse bre burr krejt pengamert na ken arab P.s Muhameti Isa (jezusi)musa ,alija ,ibrahimi etj mos ti permendi te gjith me rend e asnjo nuk i ndoj kombi tjeter.

E kur shikon njeriu ma larg edhe para 2000 viteve ka jetu njerzim ku eshte kan muhameti e isa ??????

edhe nje fjal du me ta than nje send qka u dhan me shpat e kok prejmje e haraq (tatim deri ne ate mas qe u detyru te merr fen me zor) smahet gjat!!

po se harrova se qpesh kishe permend grek edhe shkijet qe kan provue mes kishes ti asimilojn popullin shqiptar atu mire e ke edhe nje ke harrue jo fort larg te Pashko Vasa po ne vite 50/60 ne kohen e rankoviqit mu keshtu kan punue xhamijat qe kan qit pollin ne turqi,mu keta shkijet e grek qe pi permend ne per mjet xhamijave se hoxhallart kan qen bugar e rus kan shperngul nga trojaet tona e na te mjert shqiptar kemi qen shumica analfabet e tash secili din me lexu e me shkru dhe din qka eshte e zez dhe e bardh.

respekt per ata qe besojn ne zot e jo me ata qe meren me fe dhe pazarlluqe ne krah te popullit e i qesin ne dane te shkurta e mjekrra te gjat si me kan taliban.


Me shendet

R.Llapjani.Qy qy, po ku je kon deri tash more trullq ahaahahahahahahaha
Hajde mire se ke ardh ne klubin tone :biggrin:

rafet llapjani
16-06-07, 21:14
Qy qy, po ku je kon deri tash more trullq ahaahahahahahahaha
Hajde mire se ke ardh ne klubin tone :biggrin:

haahhahahahhahahhahhahahahahah ZC ku a jo bre nuk e kom njet mu plak paravakti me kto prralla te hoxh efenive qe qesin petlla ne uje ghaahgaghahgahgahghgahg

o mire se te gjej o ZC UNE NE KET KLUB KAM QE PREJ QE KAM LIND VALLA

rafet llapjani
16-06-07, 21:34
...heuuuu qe ja ke nis me me pelqy breee...me ide ...heeejj....

hahahhahah Lyra2 valla bre lyra 2 ndash te pelqe ndash jo po keto ne dite te sotit jan fakte me kan te mire vet arabt nuk e kishin shkel muslimonizmin me kam e shkelma si pe shkelin sot edhe jan ba nja njiqind partish sa suni sa sheik sa fataha sa muxhahedin sa taliban ktu spo dihet hiq ka sa po shkon pasuli hiq se maspari vet arabt spo muj me ja gjet ilaqin veti e po mendojn per neve po me kan aqe te mire i patem vllaznit mosliman deri ne vitin 1912 jo qe deshten te na lane te bashkum por edhe na cpotun e na shite bre kur suratin mus jau pafsha hooooooooooooo

lyra2
16-06-07, 22:38
hahahhahah Lyra2 valla bre lyra 2 ndash te pelqe ndash jo po keto ne dite te sotit jan fakte me kan te mire vet arabt nuk e kishin shkel muslimonizmin me kam e shkelma si pe shkelin sot edhe jan ba nja njiqind partish sa suni sa sheik sa fataha sa muxhahedin sa taliban ktu spo dihet hiq ka sa po shkon pasuli hiq se maspari vet arabt spo muj me ja gjet ilaqin veti e po mendojn per neve po me kan aqe te mire i patem vllaznit mosliman deri ne vitin 1912 jo qe deshten te na lane te bashkum por edhe na cpotun e na shite bre kur suratin mus jau pafsha hooooooooooooo

..ngo knena ti rafet llapjani,i deshtem e nuk i deshtem ata po shtohen si hithat..e a duhet te meret dikush me i madh me keta far .....nuk i dihet,se si duket sa me tepr po na pengojne edhe aq po rritet numri i tyre.edhe muslimanizmin nuk duhet ta lidhmin me ket far te flliqte se ai i ka rrenjet me heret.po kjo far fare e flliqet qe edhe sot han gjell me gishta...ka arrit ta hipnotizoj nje numer shum te madh te rinjeve tane qe ne fakultete e kane mesataren 9-10.Te mendojme pse...!!!!!!!

Preshevar
16-06-07, 23:19
hahahhahah Lyra2 valla bre lyra 2 ndash te pelqe ndash jo po keto ne dite te sotit jan fakte me kan te mire vet arabt nuk e kishin shkel muslimonizmin me kam e shkelma si pe shkelin sot edhe jan ba nja njiqind partish sa suni sa sheik sa fataha sa muxhahedin sa taliban ktu spo dihet hiq ka sa po shkon pasuli hiq se maspari vet arabt spo muj me ja gjet ilaqin veti e po mendojn per neve po me kan aqe te mire i patem vllaznit mosliman deri ne vitin 1912 jo qe deshten te na lane te bashkum por edhe na cpotun e na shite bre kur suratin mus jau pafsha hooooooooooooo

Rafet, po m'vjen keq me t'thon po s'paske lidhje as me taliban e as me muxhahedin, e as me fatah e as me "muslimonizėm"... kur t'msohesh ti dallojsh te gjitha ketoa EJA dhe diskuto ! Pėrndryshe,.. me debatu me ty eshte sikur me fol me naj fmi 4 vjeqar qe s'tkupton kurqysht !

Edhe... mos na trego endrrat e tua be... ku po i sheh ata Arab qe po ta msojn fejen tye ? Pėr ty mjafton me dit qe s'ke lidhje me islam vetėm pse po pajtohesh me ZC... :smile:

nejse mos i mer shum serioz keto fjal si shuum e njerii injorant i forumit qe spo i ceki emrat. Po veq ta dish qe GABIM 100 % e ke !

Me t'mira ! :wink:

rafet llapjani
16-06-07, 23:32
Rafet, po m'vjen keq me t'thon po s'paske lidhje as me taliban e as me muxhahedin, e as me fatah e as me "muslimonizėm"... kur t'msohesh ti dallojsh te gjitha ketoa EJA dhe diskuto ! Pėrndryshe,.. me debatu me ty eshte sikur me fol me naj fmi 4 vjeqar qe s'tkupton kurqysht !

Edhe... mos na trego endrrat e tua be... ku po i sheh ata Arab qe po ta msojn fejen tye ? Pėr ty mjafton me dit qe s'ke lidhje me islam vetėm pse po pajtohesh me ZC... :smile:

nejse mos i mer shum serioz keto fjal si shuum e njerii injorant i forumit qe spo i ceki emrat. Po veq ta dish qe GABIM 100 % e ke !

Me t'mira ! :wink:


hashahaahah Preshevar mire e ke qe nuk kam lidhje se lidhjet e e fijet e ktyne arpve po duken se sa per nje rafet llapjanin nuk jom une penges e kerkuj se secili ka te drejt te mendon qka don dhe qysh don e sa per vlersim tend qe jep po ta marre per te madhe ne qoft se die sa nje femi 4 vjeqar e pse merresh ti me thanje te femive e jo te rriturve pore te thom Preshev mu ketu me ket ku ti per mison gabime femish po shifet se sa inteligjent tekje hahahahhahahahahah

te pershendet rafet llapjani edhe mos tanin veq vazhdo me katastar e kqyr kush e ka mire e kush gabim he vllau i im muslim hahhahahhahahhahahhahahahahhahahahahahahha

luckyman
17-06-07, 00:17
Rafet, po m'vjen keq me t'thon po s'paske lidhje as me taliban e as me muxhahedin, e as me fatah e as me "muslimonizėm"... kur t'msohesh ti dallojsh te gjitha ketoa EJA dhe diskuto ! Pėrndryshe,.. me debatu me ty eshte sikur me fol me naj fmi 4 vjeqar qe s'tkupton kurqysht !

Edhe... mos na trego endrrat e tua be... ku po i sheh ata Arab qe po ta msojn fejen tye ? Pėr ty mjafton me dit qe s'ke lidhje me islam vetėm pse po pajtohesh me ZC... :smile:

nejse mos i mer shum serioz keto fjal si shuum e njerii injorant i forumit qe spo i ceki emrat. Po veq ta dish qe GABIM 100 % e ke !

Me t'mira ! :wink:A ka ēfaré kuptimi ky postim!!!!!!!!!!!!

Agolli
17-06-07, 02:27
A ka ēfaré kuptimi ky postim!!!!!!!!!!!!
Mos ja zi per te madha e kan rrok kallakongjat........Ky eshte sikurse vegjetarianet qe nuk hane kafshe, por ua hane atyre ushqimin. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Albanian eX|PerT
17-06-07, 12:30
Rafet!

E para, Juve thate se te gjithe Profetet, ishin arab, porse gaboheni ne kete, mbase ne hadithet e Profetit Muhamed a.s. shenohet te kene qene mbi 120.000 Profet (dhe ata tek te gjithe popujt)! Pra, sipas nje ajeti te Kur'anit mesojme se: "Cdo popull ka pasur Profet". Pohohet qe Danielli te kete qene Profet ne Ballkan, e shume te tjere qe nuk kam kohe te ju sjell emrat. Pra, Profetet e permendur ne Kur'an qe jane 28 jane derguar tek popujt semit dhe te tjere, hebrenj, e shteteve fqinje aty, mbase ne atebote ata kane qene njerezit me te devijuar dhe Profeti, gjithenje dergohet per te ua mesuar njerezve rrugen e drejte.

E dyta, para Isaut (Jezusit), e Muhamedit, ka pasur Profet te tjere qe ne atebote njerezit eshte dashur t'i pasojne. Pra, njerezit qe kane jetuar para 3-4000 vite per shembull ne kohen e Musaut e kane pasur ate Profet qe ka qene ne kohen e tyre e jo ate qe do te vije pas 3-4000 viteve.

E trete, rreth dhenies se fese me imponim qe e paskeni potencuar, mos harro se ajo eshte praktikuar nga Kisha Katolike si ne Spanje e Portogali, e ne vendet tjera me kryqezatat e tyre. Ejani na thuani, pse sot ne Egjipt i ke 13.000 milion krishter, nese pra paska hyre Islami ashtu si pohojne disa, pse atehere edhe keta nuk e pranuan, a mos valle e duruan keta shpaten? (Jo pra, ata kane pasur mundesine e zgjedhjes gjithenje, cdo popull).

E katerta, ikja e shqiptareve nga vendi ne nje epoke qe eshte e njohur per ne, ka qene si shkak i torturave qe eshte ushtruar ndaj popullit dhe varferija e madhe. Ma thuaj Rafet i nderuar, juve e shume atdhetare te tjere cka ju nxjerri prej vendit pos ajo qe ka qene e domosdoshme per juve te merrni rrugen e mergimit per nje te ardhme me te mire per familjet tuaj. Keshtu ka qene edhe ne ate kohe, mirepo s'ka pasur aq emigrim sic ka sot nga shqiptaret ne vendet e Perendimit!

Te pershendes!

Preshevar
17-06-07, 13:24
Mos ja zi per te madha e kan rrok kallakongjat........Ky eshte sikurse vegjetarianet qe nuk hane kafshe, por ua hane atyre ushqimin.

Ti qe po i permend keto "kallakongja" me siguri s'tė kan lon kurr rahat, dhe mendon se te gjithe e kemi kėt sandrom :tongue:,
E sa per vegjetarian, aty me siguri flet me ekperiencėn tėnde apo, ani.. a me sos a pa sos (sa pėr kurreshtje) ? :biggrin:

E sa pėr LuckyLuk... n'qoft se nuk e kupton nuk eshte problem... e thirri Adem Demaqin,. ta pėrkthen n'gjuhen serbe :smile: s'eshte problem (Mos u qaj menjėhere se nuk i diskriminojm mu(l)tietnikt na, qy... :wink:)

Agolli
17-06-07, 13:43
Ti qe po i permend keto "kallakongja" me siguri s'tė kan lon kurr rahat, dhe mendon se te gjithe e kemi kėt sandrom ,
E sa per vegjetarian, aty me siguri flet me ekperiencėn tėnde apo, ani.. a me sos a pa sos (sa pėr kurreshtje) ?

E sa pėr LuckyLuk... n'qoft se nuk e kupton nuk eshte problem... e thirri Adem Demaqin,. ta pėrkthen n'gjuhen serbe s'eshte problem (Mos u qaj menjėhere se nuk i diskriminojm mu(l)tietnikt na, qy... )
Cka do te thote sandrom, mos ke desht ta shkruash SARDIN,,, a'po bre Peshkatari asi Preshevari ??:tongue:
Kallakongjat jan pjese e se perditshmes sate, shifet se ende je ne kerkesa te identitetit! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Preshevar
17-06-07, 13:59
Cka do te thote sandrom, mos ke desht ta shkruash SARDIN,,, a'po bre Peshkatari asi Preshevari ??:tongue:
Kallakongjat jan pjese e se perditshmes sate, shifet se ende je ne kerkesa te identitetit!
:biggrin: Un identiten po e pranoj me Gjithė Dėshirė dhe nuk po kam problem me tė... kurse ti qe po turperohėsh... ajo tjetėr punė eshte :tongue: po t'kalon, t'kalon,.. mos ta nin.. se edhe pak, edhe e mer pasaportin Sweden :wink:, a pe sheh qe paska ilaq edhe per ty ? hahahahahaha

Agolli
17-06-07, 14:04
Un identiten po e pranoj me Gjithė Dėshirė dhe nuk po kam problem me tė... kurse ti qe po turperohėsh... ajo tjetėr punė eshte po t'kalon, t'kalon,.. mos ta nin.. se edhe pak, edhe e mer pasaportin Sweden :wink:, a pe sheh qe paska ilaq edhe per ty ? hahahahahaha
Kadal mos u fry, paske ngren terrfoj per se tepermi :tongue: :tongue:

luckyman
17-06-07, 14:39
Kadal mos u fry, paske ngren terrfoj per se tepermi :tongue: :tongue:
Hahahahahahahahah o deka tu keshé,
Neper katunde thojné lopa kur ngren terrfoj shumé fryhet, duhet me i jepé Birré t`prisht (per me u shfry):biggrin: , a tja qelim edhe Preshevarit njé :tongue: .

Preshevar
17-06-07, 15:39
Kadal mos u fry, paske ngren terrfoj per se tepermi :tongue:


Isha fry me pas hongėr me ni grazhd me ty :wink::biggrin: Po qe un s'jam vegjetarian edhe ky.. llaskuciman.. edhe at kombustiblin po ta han hahahahahaa... hej nime.. mere birren e llaskucit e pusho pak se pe shoh qe po t'vjen si "nxeht" kur po t'vret e vėrteta. hahaahahahahahahahahahaha... ma von ju premtoj qe edhe krypėn jav bie ! :wink: Gjelbsohuni pak hahahahahahaahahahhaahhahaha

Agolli
17-06-07, 15:59
Isha fry me pas hongėr me ni grazhd me ty Po qe un s'jam vegjetarian edhe ky.. llaskuciman.. edhe at kombustiblin po ta han hahahahahaa... hej nime.. mere birren e llaskucit e pusho pak se pe shoh qe po t'vjen si "nxeht" kur po t'vret e vėrteta. hahaahahahahahahahahahaha... ma von ju premtoj qe edhe krypėn jav bie ! :wink: Gjelbsohuni pak hahahahahahaahahahhaahhahaha
Cila e vertet, po cka din ti se cfare eshte e verteta, jeta dhe veprat tuaja bazohen nga dokrrat'''''http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Mos u merakos s'po ta ze per te madhe,,te paskan rrok tripat e terrfojes...........http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Preshevar
17-06-07, 16:53
Cila e vertet, po cka din ti se cfare eshte e verteta, jeta dhe veprat tuaja bazohen nga dokrrat'''''http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Mos u merakos s'po ta ze per te madhe,,te paskan rrok tripat e terrfojes...........http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Pėr qka tė merakosem ? Pėr at qe s'po behesh rehat a ? :tongue:
Mos ta nin !:biggrin:

A ta qes edhe pak krune ?

lyra2
18-06-07, 01:16
..oo pasha zotin,me ju shti ne dore te tonve llom ju baj....po a e mira ju ka qu peshe e nuk po keni per qka te perlaheni ,veq per arap e per fee aa....ani ani ...se veq feja na ka met e tjerat ne dyzen i kemi.Nuk keni faj ,pse jo barku plot i bene keto.Ejani atje ,ku besa ka edhe barka te thate ka e kqyrni a ju bjen ne men per ata arap apo fe..
TUUUUUUUUUUH BRE JAZIK...

LOJETARI
18-06-07, 02:25
..oo pasha zotin,me ju shti ne dore te tonve llom ju baj....po a e mira ju ka qu peshe e nuk po keni per qka te perlaheni ,veq per arap e per fee aa....ani ani ...se veq feja na ka met e tjerat ne dyzen i kemi.Nuk keni faj ,pse jo barku plot i bene keto.Ejani atje ,ku besa ka edhe barka te thate ka e kqyrni a ju bjen ne men per ata arap apo fe..
TUUUUUUUUUUH BRE JAZIK...

Po kadale lyra2 se te thashethemet jemi ,lej le tė flasin pak e te hjekun pak mall se maruen tu fol gjithėherė veq seriozisht hahahahahahahahahahahah.................

lyra2
18-06-07, 16:43
Po kadale lyra2 se te thashethemet jemi ,lej le tė flasin pak e te hjekun pak mall se maruen tu fol gjithėherė veq seriozisht hahahahahahahahahahahah.................

...eh ma heke ni gajle ,se bash qysh ishin nxe thash mos po i kapin stupcat ..ani per kon ..per arap.Po masi per me hek mall pra ani veq me za me te ulte se kojshija i nin e mos vet ..shkoj ftyra :redface:

lyra2
21-06-07, 11:14
Kadal mos u fry, paske ngren terrfoj per se tepermi :tongue: :tongue:...po kjo terfoja a ke detelin breee!:biggrin: :redface:

lyra2
21-06-07, 16:07
:biggrin: Un identiten po e pranoj me Gjithė Dėshirė dhe nuk po kam problem me tė... kurse ti qe po turperohėsh... ajo tjetėr punė eshte :tongue: po t'kalon, t'kalon,.. mos ta nin.. se edhe pak, edhe e mer pasaportin Sweden :wink:, a pe sheh qe paska ilaq edhe per ty ? hahahahahaha

..mire shume,e qfar identiteti po i jep kesaj:Ne kryeqytet po ndodhin dy raste shume te shemtuara,rrahen njerzit nga ata djemte qe kane mjekrra "sekti qe e ka perfshi Kosoven"pa as nje lloj shkasi (apo ndoshta shkas pse nuk u bashkangjitet)..
Hajde e debatone kete...ku do te na shpjere kjo far ndasie...
Me shum respekt ju pershendes!

Murgesha
21-06-07, 16:19
..oo pasha zotin,me ju shti ne dore te tonve llom ju baj....po a e mira ju ka qu peshe e nuk po keni per qka te perlaheni ,veq per arap e per fee aa....ani ani ...se veq feja na ka met e tjerat ne dyzen i kemi.Nuk keni faj ,pse jo barku plot i bene keto.Ejani atje ,ku besa ka edhe barka te thate ka e kqyrni a ju bjen ne men per ata arap apo fe..
TUUUUUUUUUUH BRE JAZIK...

Mos u mėrzit Lyra2 se shkronjat nuk bajnė sherre, hahahahaahahah

lyra2
21-06-07, 16:32
Mos u mėrzit Lyra2 se shkronjat nuk bajnė sherre, hahahahaahahah

..edhe te mdhaja bile!
ke me ua ni krismen ,he mos e nifashim....!!

Murgesha
21-06-07, 16:34
..edhe te mdhaja bile!
ke me ua ni krismen ,he mos e nifashim....!!

O kėto tė Dardanisė janė pa krisma oj lyrė se pėr momentin gjinden te thashethemet e shpejt i merr era haahhaahahahahaha http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

prishtinasi
22-06-07, 03:30
Dhe mos e harroni kurre kete thashetheme tģmen, ndoshta edhe pas qindra vjetesh !!!
Ose, ose....

Ke fillu te me frikesosh...une tash po kerkoj referendum...votoj JO kembimit te popullsis mes lindjes se afert dhe viseve shqiptare...arsyeja: po ma han nje qike e tezes se Bjork-ut dhe ajo eshte islandeze!

hasanmehmeti
22-06-07, 05:15
Lyra2 , A e bane transportin ende :biggrin: , ke perkrahje Morale .
Edhe Lyra nuk e besoj qe ka ndodhe ajo ne kryqeytet ncnc , studentat qe marrin nota aq te mira nuk e bajn ate sen se besoj , :tongue: .

Nese te duhet ndonje autobus me trego se e kam te njofshem shefin e Kosovatransit .:biggrin:

Veq shqiptaret te hajn Detelin edhe le te mirren pastaj me thashetheme se kur eshte barku ma i Fryet bahet edhe biznesi ma mire.

lyra2
23-06-07, 14:27
Lyra2 , A e bane transportin ende :biggrin: , ke perkrahje Morale .
Edhe Lyra nuk e besoj qe ka ndodhe ajo ne kryqeytet ncnc , studentat qe marrin nota aq te mira nuk e bajn ate sen se besoj , :tongue: .

Nese te duhet ndonje autobus me trego se e kam te njofshem shefin e Kosovatransit .:biggrin:

Veq shqiptaret te hajn Detelin edhe le te mirren pastaj me thashetheme se kur eshte barku ma i Fryet bahet edhe biznesi ma mire.
Po ka ndodhe!
Feja nuk me kujton as arapet as mjekrrat......
Respekt!

Preshevar
23-06-07, 15:16
..mire shume,e qfar identiteti po i jep kesaj:Ne kryeqytet po ndodhin dy raste shume te shemtuara,rrahen njerzit nga ata djemte qe kane mjekrra "sekti qe e ka perfshi Kosoven"pa as nje lloj shkasi (apo ndoshta shkas pse nuk u bashkangjitet)..
Hajde e debatone kete...ku do te na shpjere kjo far ndasie...
Me shum respekt ju pershendes!

Pėrshėndetje,

Nė qoft se i kan rrah disa tipa sikur "humoristat" STUPCA... at here mir ja kan boe !
Po ket qe po e thu nuk eshte aspak e vėrtet...

Shqiptart jemi t'nim per hipokrizi ! Mjekrra huj na pengon neve, feja tjtetir po ta zen rrugen tye.
Po qfar te pengon moj ? Mos kemi me t'vėrtet problem me shqiptarin qe po qlirohet nga diktatura dhe po fluturon me flakrat e veta "n'demokraci" ?!
N'qoft se po at here KUPTOJENI.. se gjithkush vepron siq te don,.. Mjekrra ėshtė OBLIGIM pėr Muslimanin e devotshėm.

Nė qoft se ata mendojn se jan nė rrugė tė drejtė Le tė vazhdojnė. Askush ! Askuna nuk mundet me bind nė diqka me dhunė !

Kėt pun, ata e din SHUME me mir se ti e un.

lyra2
23-06-07, 15:41
Pėrshėndetje,

Nė qoft se i kan rrah disa tipa sikur "humoristat" STUPCA... at here mir ja kan boe !
Po ket qe po e thu nuk eshte aspak e vėrtet...

Shqiptart jemi t'nim per hipokrizi ! Mjekrra huj na pengon neve, feja tjtetir po ta zen rrugen tye.
Po qfar te pengon moj ? Mos kemi me t'vėrtet problem me shqiptarin qe po qlirohet nga diktatura dhe po fluturon me flakrat e veta "n'demokraci" ?!
N'qoft se po at here KUPTOJENI.. se gjithkush vepron siq te don,.. Mjekrra ėshtė OBLIGIM pėr Muslimanin e devotshėm.

Nė qoft se ata mendojn se jan nė rrugė tė drejtė Le tė vazhdojnė. Askush ! Askuna nuk mundet me bind nė diqka me dhunė !

Kėt pun, ata e din SHUME me mir se ti e un.
..i nderuar,ndoshta keni te drejte pra ,le te mbaje kush te doje mjeker e c'te doje ..secili e ka logjiken e vet dhe ate largpamesine e menqurine ...zoti i udhezofte ne te mire te ketij POPULLI,Amin!

lyra2
23-06-07, 15:47
Pėrshėndetje,

Nė qoft se i kan rrah disa tipa sikur "humoristat" STUPCA... at here mir ja kan boe !
Po ket qe po e thu nuk eshte aspak e vėrtet...

Shqiptart jemi t'nim per hipokrizi ! Mjekrra huj na pengon neve, feja tjtetir po ta zen rrugen tye.
Po qfar te pengon moj ? Mos kemi me t'vėrtet problem me shqiptarin qe po qlirohet nga diktatura dhe po fluturon me flakrat e veta "n'demokraci" ?!
N'qoft se po at here KUPTOJENI.. se gjithkush vepron siq te don,.. Mjekrra ėshtė OBLIGIM pėr Muslimanin e devotshėm.

Nė qoft se ata mendojn se jan nė rrugė tė drejtė Le tė vazhdojnė. Askush ! Askuna nuk mundet me bind nė diqka me dhunė !

Kėt pun, ata e din SHUME me mir se ti e un.

...edhe dicka ,lume ne ce e pritem kete "demokraci",e sidomos ata te devotshmit!

LOJETARI
23-06-07, 15:54
Pėrshėndetje,

,.. Mjekrra ėshtė OBLIGIM pėr Muslimanin e devotshėm.

Kėt pun, ata e din SHUME me mir se ti e un.

Preshavar mos ėm bė nervoz pa lidhje :biggrin: .
Mjekrra ka turlifare .Gjermanėt e kanė njė fjalė :"Flokėt e gjata vetėm dy apo tri milimetra duken COOL ,flokėt e gjata zero milimetra d.m.th.tullac ,duken SCHWUL. [homo]
Detajet janė me rėndėsi ,ato e rrumbullaksojnė pamjen pėrfundimtare , ato e bėjnė njeriun tė duket INSAN apo H....,

edhe mos mė repliko tash palidhje , hahahahahaha.....................

lyra2
23-06-07, 16:09
Ato flatrat tona si duket veq kan kalu kah DEMOKRACIA ,kan shku ne ANARKI!!

rilinda
23-06-07, 17:03
Hej, a hala jeni tu hargju frymėmarrje palidhje a?!

Preshevar
23-06-07, 19:21
...edhe dicka ,lume ne ce e pritem kete "demokraci",e sidomos ata te devotshmit!

Lyra.. m'vjen keq n'qoft se me t'vėrtet po t'pengojkan ata "mjekrroshat"...
Por eshte nje realitet qė duhesh me pranu. Apet ma mir qeta mjekrroshat se sa kta smutanat si tingulli 3, etno engjujt apo UnikatiLi i Hamamit ! :wink:

Me t'mira,

Preshevar
23-06-07, 19:30
Preshavar mos ėm bė nervoz pa lidhje :biggrin: .
Mjekrra ka turlifare .Gjermanėt e kanė njė fjalė :"Flokėt e gjata vetėm dy apo tri milimetra duken COOL ,flokėt e gjata zero milimetra d.m.th.tullac ,duken SCHWUL. [homo]
Detajet janė me rėndėsi ,ato e rrumbullaksojnė pamjen pėrfundimtare , ato e bėjnė njeriun tė duket INSAN apo H....,

edhe mos mė repliko tash palidhje , hahahahahaha.....................

hahahaaha.. m'fal pėr replikimin por Mjekrra e muslimanėve ka dallim prej ketyre qe mi permene. Pėrshembull Popat e mbajn mjekrrėn e gjatė me mustaqe n'veshėm n'veshė.. por nuk e kontrollojn ate/nuk i rrin gati.. kurse muslimanėt e mbajn mjekrren e paqtė (5 here n'dite e lajnė), dhe nuk e leshojn me shum se nje grusht dore dhe atė pa mustaqe.

S'ke qka bėhesh nervoz,.. un sot n'qoft se e leshoj mjkerrėn ju a pasni mem myt a ? :biggrin: ... hej Ismajl Qemajli, Skenderbeu, Adem Jashari e shum e shuuum figura Shqiptare Kombtare kan pas Mjekrra... Qfar na ken ata ? Vehabista a ? :tongue:

Populli shqiptar po mer msim prej Evropjanve,.. per qato dita ditės qe po kalon,.. po behet PARANOJAK ! Kujdes... :smile:

prishtinasi
23-06-07, 19:45
hahahaaha.. m'fal pėr replikimin por Mjekrra e muslimanėve ka dallim prej ketyre qe mi permene. Pėrshembull Popat e mbajn mjekrrėn e gjatė me mustaqe n'veshėm n'veshė.. por nuk e kontrollojn ate/nuk i rrin gati.. kurse muslimanėt e mbajn mjekrren e paqtė (5 here n'dite e lajnė), dhe nuk e leshojn me shum se nje grusht dore dhe atė pa mustaqe.

S'ke qka bėhesh nervoz,.. un sot n'qoft se e leshoj mjkerrėn ju a pasni mem myt a ? :biggrin: ... hej Ismajl Qemajli, Skenderbeu, Adem Jashari e shum e shuuum figura Shqiptare Kombtare kan pas Mjekrra... Qfar na ken ata ? Vehabista a ? :tongue:

Populli shqiptar po mer msim prej Evropjanve,.. per qato dita ditės qe po kalon,.. po behet PARANOJAK ! Kujdes... :smile:

Jo me te mbyt more Preshevar...ja ja ja (livrita edhe prej venit)...por kur te kish ditelindjen ta dhurojme nje pale zhileta BIC (nese e lshon mjekrren), ta spjegojme qe hoxha veq trip e ka mjekrren, se ky kurvar kurre kohe s'ka pase me e pre mjekrren, se eshte dashte me i prek grate...:smile:!

hasanmehmeti
23-06-07, 20:39
Prishtinas , hoxha edhe me i prek i prek grat e veta , e nuk e prek gruan tende pa gajle:biggrin:
e ti mire se vjen ne ditelindje , nese je burr me na rru pak se ata spo kan kohe :biggrin: , dil dil shko provoje edhe kqyre a po te pren Bici hiq.Rilinda e ke me vend , kjo eshte frym kote se koti per kete i themi vendi i thashethemeve , kush ka frym shume vjen e hargjon ketu.


Lyra a ke ndegju qka i Kish ndodhe Drejtorit te shkolles se mesme te podujeves koheve te fundit.Gjithe kush le ti shiqon hallet e veta, e jo fshi oborrin e shtepin berllog.

Lojtari , edhe lojtar ka turlifare mos harro :biggrin: , do lujn me top , do me basket , do lujn tenis e do lujn Meq , turlifare bre...

LOJETARI
23-06-07, 20:53
Lojtari , edhe lojtar ka turlifare mos harro :biggrin: , do lujn me top , do me basket , do lujn tenis e do lujn Meq , turlifare bre...

Nime a .E Hasanmehmeta veq njė ėshtė a , edhe ai ty t paska ra hise ,eu ēkeni lue edhe ju do turlifar loje hahahahahahahahaa........................edhe ēka ka kjo t bėjė me temen .Koncetrohu pak se prej teje kam lexue sene ma interesant se sa kjo e sotit .:biggrin:

hasanmehmeti
23-06-07, 21:03
qka ka te bej me temen , njejt si ato turlifar mjekrrat qe ke cekur ti , gibt was zu tun aber indirekten.
hasanmehmeta ka plot , ndersa une kam vendos per hire te tyre:biggrin: qe ne FD ta marr nje nik te tille.
E interesante shkuva me heret , une i ofrova Lyres autobusat e Kosovatransit me e ban transportin , po ajo spo ka pare me ble Karburant me duket, hajt se kete Muaj nuk i shperndajm Pensionet e arrim ta bejm transportin.


ps/Lojtar i dashur mos e merr afer vetes se ketu jemi te thashethemet :smile:

Preshevar
23-06-07, 21:10
Jo me te mbyt more Preshevar...ja ja ja (livrita edhe prej venit)...por kur te kish ditelindjen ta dhurojme nje pale zhileta BIC (nese e lshon mjekrren), ta spjegojme qe hoxha veq trip e ka mjekrren, se ky kurvar kurre kohe s'ka pase me e pre mjekrren, se eshte dashte me i prek grate...:smile:!

Prishtinas,.. i din Meta Punt e Veta thojn,.. apo jo ? :smile:

Albanian eX|PerT
23-06-07, 21:14
A i keni dhezur qirinjet, e qe te ia mbani atyre Xy-nave? :biggrin:

rilinda
23-06-07, 21:23
hahahahahhaah.... o sa me siklet i keni marr thashethemet breh :D:D:D:D

rafet llapjani
23-06-07, 22:44
Mashallah mashallah feja po mbrohet te thashethanat selam alejkym o vllazen muslimon ,pasha kuranin pom doket ju i keni bateriat power qe nuk hargjohen hahhahhahhahahahahhahahha

a e kini fal akshamin e ishalla zoti jau bon kabull veq kisha nje lutje per vllazen muslimon lena rahat neve liberalve e ju per mu ishalla kurr sqohni prej dy gujve hahahhahahahahahahahahahahahahahahahahahahhahahaha ha

luckyman
23-06-07, 23:21
vllazen muslimon lena rahat neve liberalve e ju per mu ishalla kurr sqohni prej dy gujve hahahhahahahahahahahahahahahahahahahahahahhahahaha haMos njellé zi he burri i dheut,......a e diné se mundet me i kapé "miniskusi" :tongue:

prishtinasi
23-06-07, 23:58
Prishtinas,.. i din Meta Punt e Veta thojn,.. apo jo ? :smile:

Qashty eshte...Ilir Meta...din cka bon!

Pupi
24-06-07, 13:21
Mashallah mashallah feja po mbrohet te thashethanat selam alejkym o vllazen muslimon ,pasha kuranin pom doket ju i keni bateriat power qe nuk hargjohen hahhahhahhahahahahhahahha

a e kini fal akshamin e ishalla zoti jau bon kabull veq kisha nje lutje per vllazen muslimon lena rahat neve liberalve e ju per mu ishalla kurr sqohni prej dy gujve hahahhahahahahahahahahahahahahahahahahahahhahahaha ha
Jo hahahaha ti djali i mir, edhe me kuran, edhe ngat dhive hahahahahahahaha(Mos mi nguc thashethemat)!
Mos mi nguc thashethemat, dhe mos mi nguc vllaznit mislimon!
E ē'mė ra sot tė takoja njė vėlla, qė sipėr qudi i kishte rėnė nė fije nickut tim, dhe erdhi e mu drejtua.
Mo mar vlla, e ku me ba venin na, ik prej atij,e ik prej ktij, sa tham, hė ja'u hodhem shiptarve, kishe edhe na muslimon dhe na vllaznojn, tash dole ti me ket Shqiptarizmin tėnd!

E ther diēka mbrenda si njė majė murrizi,
Po gjarpėr na doli ky far Pup myderrizi.

Preshevar
24-06-07, 13:53
Keshni keshni... se t'keshmėt pa pare i keni :biggrin:... bile qysh tha Rafeti... inshAllah goja Hapt ju rrin duke qeshė dhe kurr nuk ju mshilet ! :biggrin:

Veq mos harroni... ! Edhe per qeto "ha ha ha me km t'gjata.." keni me dhan pėrgjigje !
Asnjė shkronjė nuk shkon posht, jeni pergjegjes per shkrimet dhe veprat tuaja.

Hajgare me fe NUK KA !


Me t'mira Shqiptar me "edukuat SHEMBULLORE" ! :wink:

lyra2
25-06-07, 18:20
qka ka te bej me temen , njejt si ato turlifar mjekrrat qe ke cekur ti , gibt was zu tun aber indirekten.
hasanmehmeta ka plot , ndersa une kam vendos per hire te tyre:biggrin: qe ne FD ta marr nje nik te tille.
E interesante shkuva me heret , une i ofrova Lyres autobusat e Kosovatransit me e ban transportin , po ajo spo ka pare me ble Karburant me duket, hajt se kete Muaj nuk i shperndajm Pensionet e arrim ta bejm transportin.


ps/Lojtar i dashur mos e merr afer vetes se ketu jemi te thashethemet :smile:

E interesante shkuva me heret , une i ofrova Lyres autobusat e Kosovatransit me e ban transportin , po ajo spo ka pare me ble Karburant me duket, hajt se kete Muaj nuk i shperndajm Pensionet e arrim ta bejm transportin.
ee a bene veq hahahahhahahahhahahahhahhahahahhahahahah se tybe s'po di ēka me thene ma bree ..:redface:

prishtinasi
25-06-07, 22:09
Prishtinas , hoxha edhe me i prek i prek grat e veta , e nuk e prek gruan tende pa gajle:biggrin:
e ti mire se vjen ne ditelindje , nese je burr me na rru pak se ata spo kan kohe :biggrin: , dil dil shko provoje edhe kqyre a po te pren Bici hiq.Rilinda e ke me vend , kjo eshte frym kote se koti per kete i themi vendi i thashethemeve , kush ka frym shume vjen e hargjon ketu.


Lyra a ke ndegju qka i Kish ndodhe Drejtorit te shkolles se mesme te podujeves koheve te fundit.Gjithe kush le ti shiqon hallet e veta, e jo fshi oborrin e shtepin berllog.

Lojtari , edhe lojtar ka turlifare mos harro :biggrin: , do lujn me top , do me basket , do lujn tenis e do lujn Meq , turlifare bre...

Oh mirembrama Hasanmehmeti ...a po lodhni, qysh po kaloni atje ne Gjermani, a po ju ngucin ata shejtana...kryesorja me pshtu!
Me shnet mire koke...shyqyr! Paske lyp me te rru a, po qysh jo bre koleg i forumit...veq fishllo...veq e kom nje lajm te keq...duhet me ti hi sakice nihere mjekrres se tu paska ba si e "Grizlit Adams", e per after shave...merre keshilla nga hoxha...ose nga gruaja! Moton te mire e paske "qka eshte e hoxhes eshte edhe e imja" ama mundesisht mbaje per veti, se kom dal ne nje shekull te ri! Flm qe me paske thirr ne ditelindje, birrat une i bi...prodhim vendor te Pejes...e per dhurate...nje poster te Zinedin Zidane, tu e reklamu Bicin!
Kalofsh mire Hasan!

hasanmehmeti
25-06-07, 22:28
Prishtinas si me kan i vranjevcit ti ,
qy n'gjermani me qove, po shkojna more mos ta nin veq paguma bileten :wink:
nejse per rroj ti e din , ndoshta edhe sakica nuk te pren ku me dite ,kurr nuk i dihet hiq...
ma shume spo e zgjas se po takohemi pahiri ne prishtine e duhet me ta qit nje kafe per hater si ke pas qef me ja rru hoxhallareve mjekrren, une nuk jam hoxhe veq per hater te tyne ta qes nje kafe.
kalo mire ne prishtine edhe selam bani mahalles tane se me te pa ne mahall te muhagjerve heee ... n'menz te shti me hanger buk.


Lyra une nuk e kam problem ate pune, u ban kejt me njoftesi sot, veq ti krye punen qe ta thash , edhe siguroja vendin ku me i qu.
per OTUBUZA hahaha mos hek keq.:smile:

prishtinasi
25-06-07, 22:33
Prishtinas si me kan i vranjevcit ti ,
qy n'gjermani me qove, po shkojna more mos ta nin veq paguma bileten :wink:
nejse per rroj ti e din , ndoshta edhe sakica nuk te pren ku me dite ,kurr nuk i dihet hiq...
ma shume spo e zgjas se po takohemi pahiri ne prishtine e duhet me ta qit nje kafe per hater si ke pas qef me ja rru hoxhallareve mjekrren, une nuk jam hoxhe veq per hater te tyne ta qes nje kafe.
kalo mire ne prishtine edhe selam bani mahalles tane se me te pa ne mahall te muhagjerve heee ... n'menz te shti me hanger buk.


Lyra une nuk e kam problem ate pune, u ban kejt me njoftesi sot, veq ti krye punen qe ta thash , edhe siguroja vendin ku me i qu.
per OTUBUZA hahaha mos hek keq.:smile:

Hasan...kom shok te kodres se trimave...po s'jom i kesaj lagjes, me qene te tregoj...nuk kom komplekse te vendbanimit...:tongue: ! Mos harro qe jem te rubrika e thashethemeve, keshtuqe kom drejt edhe hoxhe me te ba...edhe ti mu...hahah!
Per kafe kur te dush...paj zakonisht kafet pihen afer mahalles teme, keshtuqe...nashta me bjen mu me ta pagu kafen!:tongue:

Preshevar
25-06-07, 23:14
Prishtinas,.. qka ndodhi bre ? :biggrin: ...garant je bo nervoz me Hoxhėn qe s'ja ka ndal zonin thirrjes per falje :tongue:

Hajt,..se nuk eshte kurgjo... qy, :biggrin:

prishtinasi
26-06-07, 02:27
Prishtinas,.. qka ndodhi bre ? :biggrin: ...garant je bo nervoz me Hoxhėn qe s'ja ka ndal zonin thirrjes per falje

Hajt,..se nuk eshte kurgjo... qy,

:biggrin: :biggrin: :biggrin: red red vine...s'di a e njeh kete kange!
se din ti ende cfare zani trishtues ka:D

hasanmehmeti
27-06-07, 10:35
A hala nuk mujt me i percjell kete milet per lindje a , pha sish kan puna e juve sen.

Pupi
15-11-07, 21:12
Keshni keshni... se t'keshmėt pa pare i keni :biggrin:... bile qysh tha Rafeti... inshAllah goja Hapt ju rrin duke qeshė dhe kurr nuk ju mshilet ! :biggrin:

Veq mos harroni... ! Edhe per qeto "ha ha ha me km t'gjata.." keni me dhan pėrgjigje !
Asnjė shkronjė nuk shkon posht, jeni pergjegjes per shkrimet dhe veprat tuaja.

Hajgare me fe NUK KA !


Me t'mira Shqiptar me "edukuat SHEMBULLORE" ! :wink:

Shih mer burre ,edhe me kesh u ba problem me ju!
Mos um nem more, une e kam per t'miren t'uaj.

Dy hajgare=Nje pernime

Te nderum, kjo eshte thashetheme e gatuar me kujdes.
Jemi deshmitare qe neper kohera kan ndodhur raste te tilla nder shqiptaret, nje fat i njejt nuk dua te na ndodhe, nje fat i njejt nuk dua ti ndodh femiut tim.
Kujtoj te citoj nje te thene nga Kadareja i madhe:
Gjithesecili ka menyren e te shprehurit dhe te shkruarit, te veēant

E une ka raste qe me leht i kuptoj te shkruarat nga Akedemik, se sa nga disa antare ketu.
Gjuha Shqipe ka thenje te mjaftueshme, k'shtu qe ne asnje menyr nuk ka nevoj te Pompozitohet nga fjalt e huaja.

Preshevar
15-11-07, 21:24
Shih mer burre ,edhe me kesh u ba problem me ju!
Mos um nem more, une e kam per t'miren t'uaj.

Dy hajgare=Nje pernime

Te nderum, kjo eshte thashetheme e gatuar me kujdes.
Jemi deshmitare qe neper kohera kan ndodhur raste te tilla nder shqiptaret, nje fat i njejt nuk dua te na ndodhe, nje fat i njejt nuk dua ti ndodh femiut tim.
Kujtoj te citoj nje te thene nga Kadareja i madhe:
Gjithesecili ka menyren e te shprehurit dhe te shkruarit, te veēant

E une ka raste qe me leht i kuptoj te shkruarat nga Akedemik, se sa nga disa antare ketu.
Gjuha Shqipe ka thenje te mjaftueshme, k'shtu qe ne asnje menyr nuk ka nevoj te Pompozitohet nga fjalt e huaja.


Po ta them ty, dhe nėse ke mundsi transmetoja edhe mini- kadares qė Kali plak nuk mėson revan tė ri. :wink: