PDA

View Full Version : Muzika latine dhe spanjolle.


Era1
10-06-07, 23:43
Luis Miguel


Ne 19 prill 1970 lindi Luis Miguel Gallego Basteri dhe vetem 10 vjec u shfaq ne televizion, bashke me te atin, duke kenduar kengen e tij te pare dhe duke treguar kualitetin e kordave te tija vokale. Ne moshen 12 vjecare ben diskun e tij te pare , qe eshte disk i arte. Dhe ne moshen 15 vjecare, fiton Grammy ne Shtetet e Bashkuara.
Ne 1989 fenomeni Luis Miguel qellon ne shenje. Albumi i tij “Nje burre kërkon nje grua” arrin te jete nje nder 7 me te miret e listave latine. Arrin deri aty qe Presidenti i Meksikes i dhuron çmimin Antena e Kristalte per njohjen e trajektores se tij artistike. Ne fillim te 90 hedh “Romance” dhe arrin te jete i pari artist latin qe merr nje Disk te Arte ne USA.Fama e tij perfshine gjithe boten dhe dy vjet me vone merr nje Disk te Arte tjeter ne Taiwan.
Ne 1994 regjistron nje duet me Frank Sinatren dhe dy vjet me vone fiton nje yll ne bulevardin e famshem te Fames ne Hollywood
I specializuar ne bolero, Luis Miguel ka qene autor, kompozitor dhe produktor i shume kengeve te tij, edhe pse ka qene gjithmonë i rrethuar nga bashkepunetore shume te mire si kompozitoret Armando Manzanero dhe Juan Carlos Calderón
Edhe pse ka shume thashetheme per numrin e madhe te romancave te tij , ai eshte pereseri i vetmuar dhe autoritar.Ai, me autoritet, pergjigjet gjithmonë qe nuk i pelqen te hyjne ne jeten e tij private.Nga nje here Luis Miguel nuk deshiron te flas per nje te shkuar te trishtuar dhe misterioze, ne te përfshihet zhdukja misterioze e se emes ne 1986, mbasi kishte pasur probleme me alkolin.
Fama e tij ka bere mediat ti rrine gjithmonë mbrapa dhe te ndjekin dhe romancat e tij.Ne listen e gjate te romancave te tij jane te panjohura si María, Sasha, Lucero, Adela, Lucía, Mariana, Paula, Erika, Stephanie, Sofía , dhe te tjera super te famshme si Briggitte Nielsen, Stephania de Mónaco, Claudia Schiffer, Daisy Fuentes (prezantuese e MTV), Alicia Machado (Miss Universo) derisa ne liste eshte shtuar edhe Mariah Carey , e fundit per te cilen thone se Luis Miguel ishte i dashuruar por sipas stilit te tij: “Keto fjale, martese dhe femije nuk bejne pjese ne gjuhen time. Jam i përqendruar ne karrieren time. Ajo qe ndodh eshte se ne dashuri une shpesh kërkoj me shume se sa jap.”


DISKOGRAFIA

1996 Nada es Igual
1997 Romances
1999 Amarte es un Placer
2000 Vivo
2000 20 Grandes éxitos
2001 Mis Romances
2002 Mis Boleros Favoritos (edición CD+DVD)
2003 33
2004 México en la Piel
2005 México en la Piel: edicióni diamant
2005 Grandes éxitos
2006 Perfil Warner
2006 Navidades Luis


http://www.perupuntocom.com/WEB-INT-NO-2/interiornoticias-954.jpg

Era1
11-06-07, 00:22
JUANES

Juanes lindi ne 9 gusht te vitit 1972. Emri i tij i vertete eshte Juan Esteban Aristizábal Vásquez dhe vendi i tij i lindjes eshte qyteti Medellín, ne Kolumbi.
Qe ne moshe te re ai gjeti tek muzika vendin e tij , dhe pak kohe me vone zbuloi vokalin total te tij ne te, qe nga mosha 7 vjec filloi te eksperimentoj ne boten e 12 tingujve.
Ne fillim te viteve 90, krijoi ate qe do ishte i pari projekt i rendesishem me muziken : grupin Ekhymosis, me te cilin arriti rritjet e para dhe me te prodhoi 5 albume, deri ne ndarjen e grupit ne 1998.
Mbas kësaj periudhe ai vendoset ne Los Angelese, ne kërkim te eksperiencave te reja dhe nje rruge te re ne muzike.
Pak kohe me vone, filloi mardheniet me prodhuesit argjentinas Gustavo Santaolalla dhe Anibal Kerpel, me te cilet filloi ti jepte forme albumit te tij te pare si kengetar i vetem, ky album doli nen emrin “Fijate Bien” (Shiko mire). Ky album nuk pati nje pritje te gjithe pozitive, por pa dyshim ishte nje fillim interesant per kengetarin.
Por do vinte albumi i tij i dyte, i titulluar “Un dia Normal” (Nje dite normale), dhe gjithçka me te ishte ndryshe.
Disku arriti majat e shitjeve ne gjithe Ameriken Latine, duke qene disku me i shitur ne spanjisht i gjithe historise se tregut nderkombetar, super hiti qe shoqeronet kete disk qe titullohej "A Dios le pido" (I lutem Zotit ), eshte konsideruar nje klasike e re e muzikes popullore latine.
Ky disk u hap si asnjë me pare ne tregun amerikanoverior, duke aritur te reviste vete disku si nje “lokal”, me nje xhiro te jashtëzakonshme dhe me pjesmarres si artistat Nelly Furtado (ne kengen Fotografia) dhe Black Eyed Peas (ne kengen La Paga)
Hapi tjeter ishte te mbante ate qe kishte arritur deri ne ate moment, dhe me albumin e tij te ri Juanes do kthehej te mahniste , me shume se sa te arrinte nje hap perpara.
“Mi sangre” (Gjaku im) , doli ne treg ne 2004, albumi kishte nje sasi te mire kengesh te reja ne lartesine e diskut te meparshem , duke e pozicionuar Juanesin si kengetarin me te suksesshem te momentit, me nje karriere te shkurter, ai ka arritur te nderroj rregullat e tregut duke arritur me larg se ce kishte menduar.
Ai fiton tre Grammy te cilat i jepen pikërisht ne diten e goditjes se kullave binjake.Gjithashtu ka fituar 9 cmime Grammy Latin, 5 cmime MTV, 3 cmime Amik , 6 cmime I Yni dhe nje cmim Dallget.


DISKOGRAFIA

2000 Fijate Bien
2002 Un dia normal
2004 Mi sangre


http://www.depapaya.org/img/juanes_2005_fotografia.jpg