PDA

View Full Version : Shenja e Ditės sė Ringjalljes


Hattabi
23-06-07, 13:30
http://ankebut.com/images/stories/skulptura.jpg


Pėrshkrimi qė All-llahu u bėn mekanizmave tė Ditės sė Ringjalljes


Tė gjitha falėnderimet i takojnė vetėm All-llahut [subhanehu ve teala], ndėrsa paqja dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi vulėn e Pejgamberėve, Muhamedin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem].
All-llahu [subhanehu ve teala] nė Kur’an thotė:

“All-llahu ėshtė Ai qė i lėshon erėrat , e ato i lėkundin retė dhe Ne i derdhim ato nė njė vend tė thatė dhe me atė ujitje e ngjallim tokėn pas vdekjes sė saj. Ja kėshtu ėshtė Ringjallja”. [sure Fatir, 9]
Nė kėtė ajet tė Kur’anit Famėlartė, All-llahu i Gjithėfuqishėm pėrshkruan nė detaje mekanizmat e Ditės sė Ringjalljes, duke u shprehur si vijon:
1). All-llahu do t’i shfrytėzon erėrat pėr ti dėrguar ato te njė tokė e vdekur;
2). Rėniet e shiut nga kėto re do tė pėrdoren pėr Ringjallje; dhe
3). All-llahu i Gjithfuqishėm jep njė analogji (ngjashmėri) tė qartė mes rritjes sė bimėve nga fara dhe asaj tė Ringjalljes nė Ditėn e Gjykimit.
All-llahu i Plotfuqishėm gjithashtu nė Kur’anin Famėlartė thotė:

17. “Dhe All-llahu ju nxorri (shpiku) juve prej tokės si bimė.
18. Pastaj ju kthen nė tė dhe padyshim ju nxjerr sėrish”. [sure Nuh 17, 18]
Nė kėto ajete All-llahu [subhanehu ve teala] na bėn tė ditur se si Ai e nxorri njeriun nga toka edhe atė saktėsisht sikurse rritja e bimėve dhe drunjve.
Diskutimi i ardhshėm dėshmon se si kjo analogji (ngjashmėri) ėshtė e mundshme dhe shqyrton shenjat e Ditės sė Ringjalljes.


Bashkėlidhja mes trupit tė njeriut dhe bimėve dhe drunjve


Figura nė vijim tregon njė krahasim mes strukturės (pėrbėrjes) sė brendshme tė drurit dhe ashtit njerėzor.

http://www.ankebut.studiozeriislam.com/untitled1.JPG

Tabela nė vijim tregon pėrbėrjen dhe krahasimin mes gjakut tė njeriut dhe ujit tė tokės qė shfrytėzohet nga bimėt dhe drunjtė:

http://www.ankebut.studiozeriislam.com/untitled3.JPG

Nė bazė tė kėtyre dy shembujve, krahas shumė shembujve tjerė, ėshtė padyshim e qartė analogjia (ngjashmėria) mes njerėzve nga njėra anė, dhe bimėve e drunjve nga ana tjetėr. Njė analogji tjetėr qė lidhet drejtpėrsėdrejti me Ditėn e Ringjalljes, ėshtė ajo se pas vdekjes dhe varrosjes sė njeriut, trupi dhe eshtrat e tij shpėrbėhen nė dhé, pėrveē njė pjeseje nga eshtrat e quajtur kėrbisht* (lat. coccyx). Ky asht ka njė formė shumė tė ngjashme me atė tė farės sė bimėve, siē mund ta shihni edhe nė figurėn nė vazhdim:

http://www.ankebut.studiozeriislam.com/untitled2.JPG

Hattabi
23-06-07, 13:31
Sqarimi i mekanizmave tė Ditės sė Ringjalljes


Kjo analogji mes njerėzve, bimėve dhe drunjve tė jep njė pamje tė qartė tė Ditės sė Ringjalljes dhe tė asaj se si do tė ndodh ringjallja e njerėzve, e qė sqarohet nė hapat e dhėnė nė vijim:
Hapi i parė:
Ajo ēka mbetet prej njerėzve pasi ata tė vdesin dhe eshtrat e tyre tė shpėrbėhen nė dhé, ėshtė njė pjesė ashti e quajtur kėrbisht (coccyx). Kėshtu njerėzit pas vdekjes sė tyre do tė duken sikur fara tė shpėrndara nėpėr tokė.
Hapi i dytė:
Pastaj All-llahu [subhanehu ve teala] do t’i pėrdorė erėrat pėr t’i tubuar retė e mė pas shiu do tė bie nė tokė, dhe siē pamė mė lartė nė tabelė uji i tokės ėshtė i ngjashėm me gjakun e njeriut.
Kėshtu nė kėtė etapė kemi skenėn (vijuese):
Kėrbishtė njerėzish nė varre tė shpėrndara si fara bimėsh dhe tė rėna shiu duke i furnizuar ata (kėrbishtėt) me ‘gjak’.
Hapi i tretė:
Sidoqoftė, pėr tė ritur apo ringjallur kėrkohet njė energji trupore e cila do tė kryente kėtė detyrė. All-llahu [subhanehu ve teala] e pėrshkruan kėtė burim energjie nė Kur’anin Famėlartė nė kaptinėn Nuh ku thotė: “Dhe All-llahu ju shpiku juve prej tokės…”. Pra, burimi i kėsaj energjie vjen prej tokės (energjia dridhėse e fushės sė gravitetit tė tokės mundėson kėtė energji pėr rritje dhe ringjallje).
Nėse e simulojmė kėtė energji duke depėrtuar nėpėr farė apo kėrbisht njerėzor do tė fitonim kėtė pamje tė rrjedhjes sė energjisė:


http://www.ankebut.studiozeriislam.com/untitled4.JPG

Kjo trajtė e rrjedhjes sė energjisė ėshtė e ngjashme me atė tė eshtrave (strukturės skeletore tė njerėzve) siē ėshtė treguar nė figurėn nė vijim:


http://www.ankebut.studiozeriislam.com/untitled5.JPG


Shenja e Ditės sė Ringjalljes


Urtėsia e All-llahut [subhanehu ve teala] nė shpalosjen (zbulimin) e mekanizmave tė Ditės sė Ringjalljes ėshtė qė t’ua tregojė njerėzve kėtė shenjė tė bukurisė dhe fuqisė sė Tij.
Ringjallja e njerėzve ėshtė e lehtė pėr All-llahun sikurse ėshtė e lehtė edhe rritja e njė fareje tė vendosur nė dheun e tokės, andaj kur shohim ēdo ditė rritjen e bimėve, nė realitet shohim ringjalljen para syve tanė!

Sikurse All-llahu [subhanehu ve teala] thotė nė Kur’anin Famėlartė:
“All-llau lėshoi prej qiellit ujė (shi) dhe me tė ngjalli tokėn pas vdekjes sė saj. Nė kėtė ėshtė njė argument i fortė pėr ata qė me vėmendje dėgjojnė ( e kuptojnė). " [sure En-Nahl, 65]Dr. Zejd Gazaui

Marrur nga: www.ankebut (http://www.ankebut.com/)