PDA

View Full Version : Teknikat e fundit antiduhan, alkool, drogė


rilinda
23-06-07, 15:27
Teknikat e fundit antiduhan, alkool, drogė

Varėsi do tė thotė pamundėsi pėr tė pėrballuar pa njė ndihmė tė jashtme stresin, tensionin dhe jetėn nė pėrgjithėsi. Pjesa mė e madhe ia arrijnė ta luftojnė stresin e pėrditshėm pa pasur nevojėn e ndihmėsve. Disa tė tjerė ia besojnė veten duhanit, alkoolit dhe nė rastet mė tė kėqija, drogės. Tė heqėsh dorė nuk ėshtė e lehtė dhe nuk mjafton vetėm forca e vullnetit. Duhet bashkėpunimi me ekspertė, njė trajtim mjekėsor i plotė, ndihmė psikologjike dhe shoqėri mbi tė gjitha.

http://www.iliriaplus.com/prill2007/psiko/cannabis_leaf.jpg

Ilaēet e reja pėr tė shpėtuar nga heroina. Pėr kokainėn janė mė mirė sisteme tė tjera

Varėsia nga drogat "tradicionale" (kokainė, heroinė etj.) shpesh ėshtė paralele me varėsinė nga drogat e tjera, tė cilat janė pranuar nė shoqėri. "Shumė tė varur qė vijnė nė qendrėn tonė janė tė alkoolizuar dhe tė varur nga duhani", thotė profesor Paolo Mezzelani, drejtor i U.O. tė Veronės. "Pėr kėtė arsye, programi i dezintoksikimit duhet tė njihet me problemet e ēdo individi. Nė qoftė se e pėrgjithėsonin do tė ishte njė gabim". Shpeshherė lloje tė ndryshme drogash (substanca psiko-aktive) bėhen pjesė e jetės dhe mė pas personi bėhet skllav prej tyre. Pėrdoruesit mendojnė se konsumimi i tyre mund tė jetė njė autoterapi pėr problemet personale. Pėrdorimi i heroinės (njė opium) ėshtė derivat i tentativės pėr tė fituar ndaj ankthit, ndėrsa kokaina dhe stimulues tė tjerė (si amfetamine dhe ekstazi) pėrdoren pėr tė zgjidhur gjendjen depresive. Nė pėrgjithėsi stimuluesit ndihmojnė pėr afrimin me tė tjerėt, duke eliminuar frikėn dhe ngadalėsinė; kėto njihen si drogat qė pėrdoren nė botėn e modės dhe spektaklit ose tė biznesit. Marijuana ose hashashi bėjnė pjesė gjatė njė rituali shoqėror dhe shpesh pėrdoren nė diskoteka. "Nevojiten njė ose mė shumė takime paraprake me pacientin pėr tė kuptuar nėse ėshtė akoma nė fazėn e soditjes (nuk ėshtė i vendosur tė ndalojė) ose ėshtė nė fazėn e pėrcaktimit (i vendosur pėr tė ndryshuar stil jetese)", shpjegon Mezzelani. "Nėse perceptojmė njė vullnet pėr tė ndryshuar, fillojmė trajtimin me ilaēe, ku secili prej ilaēeve ka tė dhėnat precize". Metoda e famshme Urod (Ultrarapid opiate detoxification) e pėrdorur para 10 vjetėsh, pothuajse nuk pėrdoret mė. Edhe pse kushtonte 5000 euro pėr disa ditė kohė qėndrimi, ėshtė zbuluar se ėshtė shumė i rrezikshėm dhe pėrsėri nuk mjafton pėr tė dalė nga tuneli. "Nė dezintoksikimin pėrdorim lofexidina, njė ilaē qė vjen nga Mbretėria e Bashkuar dhe eliminon 70 pėr qind tė simptomave. Pėr ta pėrshpejtuar dezintoksikimin pėrdorim naloxone. Pas 7-10 ditė organizmi pastrohet". Para rikuperimit tė plotė, qendra e Veronės bėn edhe njė post-dezintoksikim. Pėr heroinėn pėrdoren ilaēe si natrexone, metadone, buprenorfina. "Varėsia nga kokaina ėshtė mė komplekse, sepse lidhet edhe me alkoolizmin", thotė Mezzelani. Rezultate tė mira janė arritur me anė tė agepunturės, e praktikuar nė llapėn e veshit (Acudetox), ku pėrdoret pėr 4 deri nė 8 javė.

Acudetox: Kokaina luftohet me agepunturė

Ja se si funksionuan metoda Acudetox:
Me anė tė agepunturės shpohen 5 pika nė vesh dhe 1 nė trup. Fillimisht procedohet me 5 trajtime nė javė gjatė dy javėve rresht. Mė pas, kur ka dhėnė rezultatet e pritshme, zbritet nė 3 trajtime nė javė dhe nė fund cikli quhet i kompletuar, duke pėrdorur 2 trajtime nė javė pėr dy javėt e fundit. Pacientėt qetėsohen dhe tregojnė mė tepėr respekt pėr veten dhe tė tjerėt.

Njė ilaē qė tė largon nga alkooli. Por vetėm ilaēi nuk mjafton...
Alkooli (alkool etilico ose etanol) ėshtė bashkėshoqėrues i njerėzimit pėr mijėra vjet. Sipas tė dhėnave tė OBSH-sė, sot alkooli qėndron nė vendin e parė tė substancave abuzive, sepse ėshtė i lirė e mund tė gjendet kudo. Alkooli provokon njė ndjenjė emocionuese, ndėrsa nėse pihet nė doza tė mėdha reagon si qetėsues. Kush e pi ndihet i relaksuar dhe euforik.

Edhe alkooli, ashtu si duhani, ėshtė sėmundje shoqėrore
Alkooli rezulton mė goditės se drogat e tjera. Shumė tė alkoolizuar nuk e pranojnė se kanė probleme me alkoolin.

Kur konsiderohet si "sėmundja e gotės"?
Kur pėr tė fituar kėnaqėsinė nevojitet tė konsumohen doza gjithmonė e mė tė mėdha tė substancės; kur nuk ėshtė e mundur tė kontrollosh veten, si dhe kur mendimi i parė qė tė shkon ndėrmend ėshtė gota e pijes.

Si zgjidhet problemi? Ėshtė mė mirė terapia psikologjike apo terapia me anė tė trajtimeve mjekėsore?
"Duhet tė pėrqendrohesh te pacienti pėr tė kuptuar shqetėsimin e tij psikologjik", shpjegon psikiatri Vincenzo Manna, pėrgjegjės nė "Centro di Salute Mentale di Genzano" nė Romė. "Shpeshherė alkoolizmi ėshtė njė lloj autoterapie e pavetėdijshme, qė ndihmon pėr tė zgjidhur problemet e pėrditshme. Disulfiram ėshtė njė ilaē qė ndalon njė enzimė tė veēantė, i cili nxit te pėrdoruesi njė ndjenjė antipatie pėr alkoolin. Por vetėm ilaēi nuk mjafton", paralajmėron Manna. "Terapia psikologjike ėshtė kryesorja. Mendoj se njė ndėrthurje mes trajtimit me anė tė ilaēeve dhe psikoterapisė do tė ndihmojnė shumė nė kapėrcimin e gjendjes.

Nuk duhet tė harrojmė se ekziston njė bazė gjenetike e varėsisė: OBSH-ja konfirmon se 50-60 pėr qind e tendencės abuzive ėshtė e trashėgueshme. Njė vėzhgim ėshtė bėrė edhe te fėmijėt binjakė tė tė alkoolizuarve. Kėshtu qė edukimi kalon nė plan tė dytė, nė plan tė parė qėndron gjenetikja".

Kur mund tė themi se jemi tė shėruar plotėsisht nga varėsia e alkoolit?
Ėshtė vėshtirė tė pėrcaktosh kohėn qė mund tė shėrohesh nga alkooli. Ndoshta nuk ekziston njė shėrim total. Padyshim qė ndėrhyrja mjekėsore dhe ndihma shoqėrore mund ta ulin vėrtet rrezikun e rikthimit tė sėmundjes.

Shoqata
Pėr tė shpėtuar nga njė varėsi duhet njė forcė e madhe vullneti. Terapia e besimit nė vetvete ėshtė ajo qė bashkon shoqėrinė e alkoolistėve anonimė. Ajo u krijua nė Shtetet e Bashkuara nė 1935-ėn, nga takimi i njė agjenti tė bursės sė Wall Street dhe njė mjeku kirurg tė Akron, tė dy alkoolistė. Tė dy ndanin eksperiencat e tyre tė hidhura dhe shprehnin dėshirėn pėr t‘iu larguar shishes. Qė atėherė e mė tej, shoqata ka udhėtuar nė tė gjithė botėn. Asnjė obligim, asnjė terapi psikologjike precize: gjithsecili ndihmon veten dhe tė tjerėt pėr tė gjetur forcėn dhe tė heqin dorė nga pija. Pjesėmarrja ėshtė falas dhe nuk ekziston ndonjė dallim racial, seksual, shoqėror apo politik. Nė grup tė gjithė janė vetvetja dhe tė barabartė. Qėllimi i shoqatės ėshtė pikėrisht grupi. Gjatė mbledhjeve, njerėzit ndajnė historitė, eksperiencat dhe problemet personale. Kjo mbledhje funksionon me tė vėrtetė, sepse nė kėtė shoqatė qė tė gjithė vendosin tė ndryshojnė stilin e tyre tė jetesės dhe tė gjejnė forcėn e brendshme pėr t‘u rikuperuar. Ėshtė e famshme metoda e shoqėrisė: i ashtuquajturi 12 hapa. Nė njė farė mėnyre rikuperimi individual ėshtė gradual. Hapi i parė ėshtė tė kesh njė objektiv tė caktuar dhe tė pėrcaktosh atė qė do tė arrish: "Tė rrish larg gotės pėr 24 orė". Mė pas pėr 24 orė tė tjera... dhe kėshtu vazhdon.

Naki
25-06-07, 20:45
Fėmia im pi alkoolRėndėsia e problemit
Pirja e pijeve alkoolike nuk ėshtė dukuri e rrallė te fėmijėt nė moshėn adoleshente. Nė kėtė moshė fėmijėt duan tė provojnė gjėra tė reja dhe tė ndaluara, shpesh kjo ėshtė mėnyra tė jenė tė pranuar nė shoqėri etj. Disa fėmijė pinė rregullisht dhe nė fakt ata janė me rrezik tė bėhen alkoolistė. Ky rrezik ėshtė mė i madh, nė qoftė se njėri prej prindėrve ėshtė alkoolist. Mendimi juaj personal pėr pijen, ndikon nė masė tė madhe mbi mendimin e fėmijės pėr alkoolin. Pėrdorimi i alkoolit nė kėtė moshė, pėr shkak tė aftėsisė tė zvogėluar qė tė parashikohen pasojat, shpesh shpie deri nė sjellje tė rrezikshme (ngarje veture nė gjendje tė alkoolizuar, mosndėrmarrja e masave pėr seks tė sigurtė etj). Eksperimentimi me alkool mund tė sjell deri te pėrdorimi i drogave tjera.

Pse fėmijėt pijnė alkool?
Shkaqet pėr shkak tė cilave fėmijėt marrin alkool mund tė jenė nga mė tė ndryshme.

Ata mund tė pijnė nėn presionin e shokėve, qė tė jenė tė pranuar nė shoqėri.
Disa fėmijė vuajnė nga ndjenja e vetėmosvlerėsimit dhe alkooli u ndihmon tė ndjehen mė mirė dhe tė lirohen nga stresi.
Te tjerė, nė kėtė mėnyrė tregojnė se janė tė pavarur dhe e shprehin revoltėn e tyre kundėr rregullave qė u imponohen. Cilat janė shenjat se fėmija im pi alkool?
Nuk ka shenja specifike qė do tė kishin treguar se fėmija juaj konsumon alkol. Nė mėnyrė tė ngjashme manifestohen edhe sėmundjet tjera tė varėsisė, karakteristike pėr atė moshė. Shenja tė cilat duhet t'ua tėrheqin dhe t'u kahėzojnė se diēka ndodh me fėmijėn tuaj janė kėta qė vijojnė: bie nė mėsime, mbyllet nė vehte, e ndėrron stilin e veshjes, i ndėrron shokėt e deri atėhershėm, pėrnjėherė i ndėrron shprehitė e tė fjeturit dhe tė ushqimit. Shpesh ėshtė i lodhur. Sytė i ka tė skuqura, sjellja ėshtė e ndryshuar, bėhet iritabil, shpesh ėshtė prezent disponim i zvogėluar, bile ndonjėherė edhe tentativė pėr vetėvrasje. Ikėn nga shtėpia ose ka probleme me disciplinėn nė shkollė. E humb interesin pėr aktivitetet e zakonshme, e braktis hobin e deri atėhershėm.

Si tė veproj nėse fėmija im pi?
Bėhuni tė qetė, paniku nuk i ndihmon askujt. Bindeni fėmijėn se e doni ende dhe i sqaroni pėr brengėn tuaj. Inkurajoeni tė merret me aktivitete tė ndryshme dhe e favorizoni shoqėrinė me shokė tė tjerė. Kini besim tek ai, por i tregoni se nuk mund tė ketė liri tė pafundme. Mos lejoni tė shkojė nė vende, ku nuk ka kontroll. Parashtroni rregulla tė qarta. Kontrollojeni ku shkon, le t'ju paraqitet, tė dini se ē'ndodh. Ndonjėherė ėshtė mirė tė caktoni disa ndalesa. p.sh. kufizojeni kohėn deri sa ėshtė e lejuar dalja ose kufizojeni kohėn kur do t'ia jepni veturėn. Nėse probleme tė ngjashme ka shoku me tė cilin del, mirė ėshtė tė bisedoni me prindėrit e atij fėmije.

A mund tė parandalohet alkoolizmi?
Si edhe ēdo prevencė tjetėr, qė tė jetė e suksesshme aktivitetet duhet tė fillohen mjaft herėt, qysh nga fėmijėria e hershme.


Fėmijėt janė tė prirur tė imitojnė dhe prandaj shembulli i prindėrit ėshtė shumė i rėndėsishėm. Prindėrit ēdo herė duhet tė pinė me kujdes dhe asnjėherė tė mos lejojnė tė vozisin nė gjendje tė dehur. Nė rrethin tonė ekziston traditė e keqe baballarėt/gjyshėrit i ftojnė trashėgimtarėt meshkuj tė gėlltisin nga pija, tė cilėn e pijnė ata. Mos lejoni sjellje tė tillė. Pėrdorimi i alkoolit nė shtėpi duhet tė vihet nėn kontroll.

Asnjėherė nuk duhet lejuar alkooli tė shfrytėzohet si mėnyrė pėr ballafaqim me problemet. I tregoni fėmijės suaj se pėr tu kėnaqur nuk ka nevojė tė pihet. Flisni me tė pėr konsumimin e alkoolit dhe bėhuni tė hapur pėr ēfardo pyetje. Njiheni me faktet pėr alkoolin dhe si ndikon ai nė organizmin e njeriut.
Njihuni me shokėt e tij. Mos lejoni fėmija juaj tė shkojė nė ahengje, ku pihet alkool dhe ku nuk ka kontroll. Nėse shkon nė aheng tė tillė propozojini qė ju ta merrni me veturė sė bashku me shokėt, e kėshtu ta mėnjanoni rrezikun tė ngasė veturė nė gjendje tė alkoolizuar. Mėsojeni t'ju informojė se ku shkon. Kini besim te fėmija juaj. Vėrreni gjėrat e mira qė i bėn dhe i potenconi haptazi. Shpėrbleheni nėse sjell vendime tė drejta. Ku tė drejtoheni pėr ndihmė?

Mjeku juaj
Psikolog
Grupe lokale pėr pėrmbajtje pėr heqjen dorė nga alkoolimarrė nga shėndeti