PDA

View Full Version : Pė rshkruaje veten me pak fjalė Metaforike...


Abetare
23-06-07, 22:59
p.sh Udhėkryq pa dalje, Fjalkryq pa zgjidhje, Lule e vyshkur , Hana e plotė, Zog pa krahė etj etj si ju duket vetja sot juve mjaftojnė pak fjalė metaforike dhe ne e marrim me mend ...Po filloj unė e para ... Sot po me duket vetja si Kaltėrsia e Qiellit ...

Albanian eX|PerT
23-06-07, 23:03
I varfur pa streh! :biggrin:

luckyman
23-06-07, 23:05
Mua me duket vetja sot si ..TIGER shumé i qeté,i plotfuqishem dhe pres momentin e duhur per te sulmuar.!!!

arton bala
24-06-07, 06:00
vetime qe thithe ujin e njelmet te detit dhe leshon shiun e embel
(kur t“i dhimbset bresheri)

gazi-de
24-06-07, 10:57
Fukara pa!!!.............................

Abetare
24-06-07, 17:49
[quote=arton bala]vetime qe thithe ujin e njelmet te detit dhe leshon shiun e embel
(kur t“i dhimbset bresheri) __________________________________________________ ______________________________________ Wow ec e vraje mendjen tash se qfare na qenke ti Arton hmmmmm ... do mundohna me kuptu por kohė mė duhet ... Unė sot jam si njė Liber pa shkronja hmmm...

Fshatari
24-06-07, 19:50
Ē'ėshtė metafora :

Meqenėse vetė nuk jam i zoti tė qendis metafora desha t'i interpretoj (si i shoh unė) shembujt tuaj :
1) Abetare:
"Po filloj unė e para ... Sot po me duket vetja si Kaltėrsia e Qiellit ...". Nuk shoh ndonji metaforė nė kėto dy fjali. Shoh vetėm redondencė (pėrseritje nė planin e kuptimit, semantik): ēdo gjė fillon nga e para prandaj ka pėrseritje tė tź njźjtes ide nė po filloj dhe e para.
I njėjti raport ekziston te Kaltėrsia e Qiellit (azuri blu! nė disa vargje poetike).
2)Albanian Expert:
"I varfur pa streh!"
Shprehja "I varfur pa streh!" asht poashtu redondente! I varfur me strehė asht nji llojė oksimoroni ose antitezė, e kundėrta e redondencės.
3)Luckyman :
Mua me duket vetja sot si ..TIGER shumé i qeté,i plotfuqishem dhe pres momentin e duhur per te sulmuar.!!!"
Kėtu kemi nji hiperbolė : krahasim i dy qenjeve ose objekteve me dimensione disporprocionale ( ēfardo qoftė forca e njeriut nuk e arrin kurrė atė tė tigrit; e kundėrta e nji hiperbole do t'ishte litota...).
4)gazi-de:
Fukara pa!!!.............................":
Kuptimi i fjalės fukara nėnkupton edhe negacionin "pa" pra pa asht e tepėrt, redondente sepse pėrserit njė "pjesė"(semė) tė kuptimit tė fjalės fukara : e kundėrta (oksimoroni ose antiteza do t'ishte fukara me!!!(miliona nė xhep)!
5)Abetare:
"Unė sot jam si njė Liber pa shkronja hmmm..." : oksimoron i bukur po jo metaforė (shembuj tjerė : bukuri e shėmtuar;ditė e rrėt; poezi prozaike; zanoret e heshtura; tė rinjėt e vjetruar, etje.).
6) Arton Bala :
"vetime qe thithe ujin e njelmet te detit dhe leshon shiun e embel
(kur t“i dhimbset bresheri)"!
Kėtu gjejmė tė vetmėn metaforė qė kėrkohej nź postimet tjera : bala nuk pėrdorė "si"; i atribuon veti njerzore nji dukurie natyrore : vetime qe thithė, i dhimbset...
Ksajde jam unė; tash po shkoj me kqyr pak bagėtinė e kthehem pak ma vonė.
Vazhdoni ju me ushtrime nga figurat e retorikės...
Fshatari

legenda
24-06-07, 22:41
.....sot me duket vetja si BARESHE,ahahaaaaa...

ahahaaaa,komentoje o BARI.,ahaha.....

Ē'ėshtė metafora :

Meqenėse vetė nuk jam i zoti tė qendis metafora desha t'i interpretoj (si i shoh unė) shembujt tuaj :
1) Abetare:
"Po filloj unė e para ... Sot po me duket vetja si Kaltėrsia e Qiellit ...". Nuk shoh ndonji metaforė nė kėto dy fjali. Shoh vetėm redondencė (pėrseritje nė planin e kuptimit, semantik): ēdo gjė fillon nga e para prandaj ka pėrseritje tė tź njźjtes ide nė po filloj dhe e para.
I njėjti raport ekziston te Kaltėrsia e Qiellit (azuri blu! nė disa vargje poetike).
2)Albanian Expert:
"I varfur pa streh!"
Shprehja "I varfur pa streh!" asht poashtu redondente! I varfur me strehė asht nji llojė oksimoroni ose antitezė, e kundėrta e redondencės.
3)Luckyman :
Mua me duket vetja sot si ..TIGER shumé i qeté,i plotfuqishem dhe pres momentin e duhur per te sulmuar.!!!"
Kėtu kemi nji hiperbolė : krahasim i dy qenjeve ose objekteve me dimensione disporprocionale ( ēfardo qoftė forca e njeriut nuk e arrin kurrė atė tė tigrit; e kundėrta e nji hiperbole do t'ishte litota...).
4)gazi-de:
Fukara pa!!!.............................":
Kuptimi i fjalės fukara nėnkupton edhe negacionin "pa" pra pa asht e tepėrt, redondente sepse pėrserit njė "pjesė"(semė) tė kuptimit tė fjalės fukara : e kundėrta (oksimoroni ose antiteza do t'ishte fukara me!!!(miliona nė xhep)!
5)Abetare:
"Unė sot jam si njė Liber pa shkronja hmmm..." : oksimoron i bukur po jo metaforė (shembuj tjerė : bukuri e shėmtuar;ditė e rrėt; poezi prozaike; zanoret e heshtura; tė rinjėt e vjetruar, etje.).
6) Arton Bala :
"vetime qe thithe ujin e njelmet te detit dhe leshon shiun e embel
(kur t“i dhimbset bresheri)"!
Kėtu gjejmė tė vetmėn metaforė qė kėrkohej nź postimet tjera : bala nuk pėrdorė "si"; i atribuon veti njerzore nji dukurie natyrore : vetime qe thithė, i dhimbset...
Ksajde jam unė; tash po shkoj me kqyr pak bagėtinė e kthehem pak ma vonė.
Vazhdoni ju me ushtrime nga figurat e retorikės...
Fshatari

Abetare
24-06-07, 23:09
Pėr tė mos i ngatrruar temat i nderuari Fshatari ose sipas kėsaj intuites sime Albanologu , Metafora, Antiteza, Redonenca, Oksimoroni , Antonimet, Sinonimet etj etj u takojnė Diskutimeve tė Gjuhes dhe Letėrsisė atje mund ti lexosh ato gjėra por nuk besoj qė ke nevoj sepse /siē po mė thotė Intuita ime ( pas leximit tė shkrimit tuaj ) e qė rrallė mė gėnjen, ti je njė Albanolog e jo Fshatar qė i kullotė Bagėtinė :wink: Sa pėr sqarim edhe unė ka mė sė njė Dekadė kur kam diplomu nė Fakultetin Filologjik , Dega Gjuhė Letėrsi Shqipe me njė mesatare 8.5 , ka 5 vite kur kam diplomu Gjuhėn Angleze nė Angli , ndėrsa tash studioj por edhe punoj nė profesionin tim nė Gjermani ...Se spo dal nga tema mėtutje se ky nėnforum quhet Kafja e Forumit apo jo ? Thjeshtė , Shkurt shqip mjafton kėtu , mirupafshim te Letėrsia ... Tash pėr momentin paasi humba nė mendime shkova larg e larg dukem si njė Fije bari nė Botėn e Ēakėrdisur...

rafet llapjani
25-06-07, 02:19
.....sot me duket vetja si BARESHE,ahahaaaaa...

ahahaaaa,komentoje o BARI.,ahaha.....Pse bre legend po ja shtaramon emri jo bari po qoban oj qik haahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahah

Fshatari
25-06-07, 13:25
Pėr tė mos i ngatrruar temat i nderuari Fshatari ose sipas kėsaj intuites sime Albanologu , Metafora, Antiteza, Redonenca, Oksimoroni , Antonimet, Sinonimet etj etj u takojnė Diskutimeve tė Gjuhes dhe Letėrsisė atje mund ti lexosh ato gjėra por nuk besoj qė ke nevoj sepse /siē po mė thotė Intuita ime ( pas leximit tė shkrimit tuaj ) e qė rrallė mė gėnjen, ti je njė Albanolog e jo Fshatar qė i kullotė Bagėtinė :wink: Sa pėr sqarim edhe unė ka mė sė njė Dekadė kur kam diplomu nė Fakultetin Filologjik , Dega Gjuhė Letėrsi Shqipe me njė mesatare 8.5 , ka 5 vite kur kam diplomu Gjuhėn Angleze nė Angli , ndėrsa tash studioj por edhe punoj nė profesionin tim nė Gjermani ...Se spo dal nga tema mėtutje se ky nėnforum quhet Kafja e Forumit apo jo ? Thjeshtė , Shkurt shqip mjafton kėtu , mirupafshim te Letėrsia ... Tash pėr momentin paasi humba nė mendime shkova larg e larg dukem si njė Fije bari nė Botėn e Ēakėrdisur...

1) Nuk asht fshatari ai qė ka postue "metaforėn" te Kafja e forumit po dikush tjetėr : pra mos i ngatėrro temat.
2) Ti paske fat tė mbarė qe ke intuitė (nuk e kuptoj kėtė fjalė)! po intuita jote ta thot "dallash" se unė vetėm katunar jam dhe asgjo tjetėr.
Sikur tė kisha dit se ke propozue kėtė temė vetėm pėr vetėn tande, pa kundėrshtime, pa reagime po vetėm me pajtim abolut me mendimin tand, unė kurrė qejfin nuk ta kisha prish : kam pas e kam edhe tash nji adhurim tė paskajshėm pėr librin e parė nė jetėn time : Abetarėn.
Fshatarėt ( e ngjan tė jem njani ndėr ta; kjo nuk asht tragjedi) janė njerėz tė ndershėm, objektiv, direkt dhe tė sinqertė : Kosova ka shum nevojė pėr njerėz tė profilit tand; njerėz tė vyem, tė shkolluem(me nga 2 e 3 fakultete), tė kulturuem; ka ma pak nevojė pėr katunarė shpeshėherė tė pagdhendur, pa prap janė tė domosdoshėm... pėr ekonominė e kėtij vendi.
Tė pėrgėzoj sinqerisht pėr nivelin e shkollimit tand (shqip e anglisht) dhe ta kam lakmi mesatarėn 8,5 qė nuk mbrrihet kollaj po mendoj edhe pėr tė tjerėt qė, nė mungesė tė kushteve jo tė favorshme, nuk kanė mujt me shkue n'universitet edhepse nuk u ka mungue as vullneti as motivimi pėr studime tė nalta.
Unė asht dasht me ditė se nuk muj me fol me ty po kush nuk ma ka msue deri dje e tash, falė vėrejtjeve tuaja serioze, nuk do tė boj ma gafe tė tilla. Kur pash forumist tjerė qė kishin shpreh mendime tė ndryshme lidhun me temėn qė kishit hap ju thash pse mos me u angazhue edhe unė nė kėtė temė aq familjare e katunarve tė "vilajetit" tem!

3) "Thjeshtė , Shkurt shqip mjafton kėtu , mirupafshim te Letėrsia ... Tash pėr momentin paasi humba nė mendime shkova larg e larg dukem si njė Fije bari nė Botėn e Ēakėrdisur...".
Retorika asht art subtil e plotė finesa gjuhėsore e nuk pajtohet lehtė me afirmime dogmatike (diktate) tė stilit :"Thjeshtė , Shkurt shqip mjafton kėtu " se thjeshtėson e zbeh dukshėm admirimin qė kisha pėr ty. Meqenėse se "stili" asht njeriu(autori) vetė, ti edhe "te letėrsia" do tė mbetesh vazhdimisht "abetare"!
Po e pėrfundoj kėtė pėrgjigje krejt miqėsore me fjalinė tuaj tė fundit :

"Tash pėr momentin paasi humba nė mendime shkova larg e larg dukem si njė Fije bari nė Botėn e Ēakėrdisur...": kur rendit dy rethanorė kohorė(tash dhe pėr momentin) rezulton nji redondencė" semantike; ndėrsa "humba nė mendime" asht nji metonimi e thjeshtė e kursesi i metaforė!
Metafora asht si intuita : ose e ke ose jo!
Guxoj tė shpresoj se nuk t'ka met hatri !
Tė pėrshendet fshatari, i cili vėrtet nuk asht albanolog.

PS: Nuk kam tė drejtė t'i pėrgjigjem Rafetit sepse i drejtohej Legendės po masi e kish pėrmend pseudon tim, hajt thash mos t'ia la pėr atė dynja : gjithėmonė mė asht dukun shumė hermetike( e paqartė demek) kjo dukunia e "sinonimisė", qė si duket, karakterizon tė gjitha gjuhėt e botės(s'ka gjuhė pa sinonimi).
Nė nji shembull shumė tź shkurt, shum konēiz, ma ndriēoi mendjen pėr ni minutė dhe kuprova definitivisht kėtė dukuni qė deri dje ka qenė nė mendjen time "obsecion" i vėrtetė : kurrė deri dje nuk e kam dit se "bariu dhe ēobani" janė sinonime!
Njerzit e menēėm janė tė rrallė prandaj kanė vlerė tė madhe.
E di qė rafeti nuk mė hidhėnohet sepse merremi me tė njajtin zanat, jemi koleg tė mirė!
Tė pėrshendet "ēoban" fshatari!

rafet llapjani
25-06-07, 14:12
1) Nuk asht fshatari ai qė ka postue "metaforėn" te Kafja e forumit po dikush tjetėr : pra mos i ngatėrro temat.
2) Ti paske fat tė mbarė qe ke intuitė (nuk e kuptoj kėtė fjalė)! po intuita jote ta thot "dallash" se unė vetėm katunar jam dhe asgjo tjetėr.
Sikur tė kisha dit se ke propozue kėtė temė vetėm pėr vetėn tande, pa kundėrshtime, pa reagime po vetėm me pajtim abolut me mendimin tand, unė kurrė qejfin nuk ta kisha prish : kam pas e kam edhe tash nji adhurim tė paskajshėm pėr librin e parė nė jetėn time : Abetarėn.
Fshatarėt ( e ngjan tė jem njani ndėr ta; kjo nuk asht tragjedi) janė njerėz tė ndershėm, objektiv, direkt dhe tė sinqertė : Kosova ka shum nevojė pėr njerėz tė profilit tand; njerėz tė vyem, tė shkolluem(me nga 2 e 3 fakultete), tė kulturuem; ka ma pak nevojė pėr katunarė shpeshėherė tė pagdhendur, pa prap janė tė domosdoshėm... pėr ekonominė e kėtij vendi.
Tė pėrgėzoj sinqerisht pėr nivelin e shkollimit tand (shqip e anglisht) dhe ta kam lakmi mesatarėn 8,5 qė nuk mbrrihet kollaj po mendoj edhe pėr tė tjerėt qė, nė mungesė tė kushteve jo tė favorshme, nuk kanė mujt me shkue n'universitet edhepse nuk u ka mungue as vullneti as motivimi pėr studime tė nalta.
Unė asht dasht me ditė se nuk muj me fol me ty po kush nuk ma ka msue deri dje e tash, falė vėrejtjeve tuaja serioze, nuk do tė boj ma gafe tė tilla. Kur pash forumist tjerė qė kishin shpreh mendime tė ndryshme lidhun me temėn qė kishit hap ju thash pse mos me u angazhue edhe unė nė kėtė temė aq familjare e katunarve tė "vilajetit" tem!

3) "Thjeshtė , Shkurt shqip mjafton kėtu , mirupafshim te Letėrsia ... Tash pėr momentin paasi humba nė mendime shkova larg e larg dukem si njė Fije bari nė Botėn e Ēakėrdisur...".
Retorika asht art subtil e plotė finesa gjuhėsore e nuk pajtohet lehtė me afirmime dogmatike (diktate) tė stilit :"Thjeshtė , Shkurt shqip mjafton kėtu " se thjeshtėson e zbeh dukshėm admirimin qė kisha pėr ty. Meqenėse se "stili" asht njeriu(autori) vetė, ti edhe "te letėrsia" do tė mbetesh vazhdimisht "abetare"!
Po e pėrfundoj kėtė pėrgjigje krejt miqėsore me fjalinė tuaj tė fundit :

"Tash pėr momentin paasi humba nė mendime shkova larg e larg dukem si njė Fije bari nė Botėn e Ēakėrdisur...": kur rendit dy rethanorė kohorė(tash dhe pėr momentin) rezulton nji redondencė" semantike; ndėrsa "humba nė mendime" asht nji metonimi e thjeshtė e kursesi i metaforė!
Metafora asht si intuita : ose e ke ose jo!
Guxoj tė shpresoj se nuk t'ka met hatri !
Tė pėrshendet fshatari, i cili vėrtet nuk asht albanolog.

PS: Nuk kam tė drejtė t'i pėrgjigjem Rafetit sepse i drejtohej Legendės po masi e kish pėrmend pseudon tim, hajt thash mos t'ia la pėr atė dynja : gjithėmonė mė asht dukun shumė hermetike( e paqartė demek) kjo dukunia e "sinonimisė", qė si duket, karakterizon tė gjitha gjuhėt e botės(s'ka gjuhė pa sinonimi).
Nė nji shembull shumė tź shkurt, shum konēiz, ma ndriēoi mendjen pėr ni minutė dhe kuprova definitivisht kėtė dukuni qė deri dje ka qenė nė mendjen time "obsecion" i vėrtetė : kurrė deri dje nuk e kam dit se "bariu dhe ēobani" janė sinonime!
Njerzit e menēėm janė tė rrallė prandaj kanė vlerė tė madhe.
E di qė rafeti nuk mė hidhėnohet sepse merremi me tė njajtin zanat, jemi koleg tė mirė!
Tė pėrshendet "ēoban" fshatari!


haahahahahaahaha Fshatari edhe une te pershendes valla bre koleg ahahhahahhah ju pergjigja me metafor time legendes se nae kish asfalltue emrin ven qe me na than qoban bari mu dok qe naj hiqi qinat hahahahhahhahahahhahah

P.s te pershendes inderuar dhe gjegjsisht i pershendes ata qe kuptojn humorin ju flm per mire kuptim.


me nder dhe rrespek nga rafet llapjani:smile:

Abetare
25-06-07, 14:31
Fshatari dhe Rafet Llapjani ...Krenaria ėshtė Respekt ndaj vetvetes ( ka pas thanė njė i ditur qė momentalisht nuk po mė kujtohet ) Edhe unė jam krenare qė jam Fshatare por nuk mė duket kjo gjė e rėndėsishme sepse Njerėz jemi tė gjithė megjithatė ....

rafet llapjani
25-06-07, 14:40
Fshatari dhe Rafet Llapjani ...Krenaria ėshtė Respekt ndaj vetvetes ( ka pas thanė njė i ditur qė momentalisht nuk po mė kujtohet ) Edhe unė jam krenare qė jam Fshatare por nuk mė duket kjo gjė e rėndėsishme sepse Njerėz jemi tė gjithė megjithatė ....

hhahhahhaaha Abetare shyqyr qe ju kem ju sheherlive se skishem pas ku me shit tamli e dhive metafor e shtir ghaghahgahgaaghagghaghahhgahgahahggaghaghgh

Zero Cool
25-06-07, 15:46
Sot jam si Doc Holiday

arton bala
25-06-07, 15:49
[quote=arton bala]vetime qe thithe ujin e njelmet te detit dhe leshon shiun e embel
(kur t“i dhimbset bresheri) __________________________________________________ ______________________________________ Wow ec e vraje mendjen tash se qfare na qenke ti Arton hmmmmm ... do mundohna me kuptu por kohė mė duhet ... Unė sot jam si njė Liber pa shkronja hmmm...

Heej krejt thjeshte eshte:
nje konspiracion ne mes te dashurise per bukuri natyrore dhe mesimeve jetesore qe personalizohet ne shkronja shqipe..

Po m“duket po e shoh syrin e fantazise ka i sherben intuides per te pasuruar librin me shkronja?? J

Fashtar:
Ta marova qefin me „bartje diku tjeter“ (= metaforź) a? Respekt per rifreskim te mjeteve stilistike.

Tung njehere

Fshatari
25-06-07, 16:57
Fshatari dhe Rafet Llapjani ...Krenaria ėshtė Respekt ndaj vetvetes ( ka pas thanė njė i ditur qė momentalisht nuk po mė kujtohet ) Edhe unė jam krenare qė jam Fshatare por nuk mė duket kjo gjė e rėndėsishme sepse Njerėz jemi tė gjithė megjithatė ....
As topi nuk e luen.
Edhe unė ēmoj shumė raportet horizontale ( as i nėnshtruem as nėnshtrues) nė pėrjashtim tė raporteve vertikale qė kam, kohė pas kohe, me gruen time, po kėtu nuk kam solucion tjetėr ! E kuptuet pėr se e kisha fjalėn ( edhe aludimi radhitet nė figura stilistikore...)!
Sa pėr krenarinė qė jam malok, paj si me thonė : nuk jam edhe aq krenar po nuk di si me ndryshue kėtė parametėr qė mė asht imponue nga prindėrit e mi; me fol kah del shpirti ka i herė skuqem nė prani tė "sheherlive" po nuk shkoj shpesh atje; shkoj vetėm tė premteve, ditėn e pazarit, me shit naj pulė, pak ve, me ble do shiqer, kripė..., do speca tė kuq qė ta djegin gojėn, edhe prap ngjitem pėrpjet duke pėrserit tė njėjten skenė vite me radhė.

Ju pėrshendet fshatari e mos harroni me mė vizitue tė premtėn nė pazar e me ma ble ndonji pulė e pak voe, ose pak tamėl tė rafetit. Ne shesim me sasi tė vogla e me cilėsi tź nalta prodhimet tona : bojkotoni prodhimet e fqiut verior tė Kosovės. Do t'iu ndiej pėr nder fshatari!

Fshatari
25-06-07, 17:11
.....sot me duket vetja si BARESHE,ahahaaaaa...

ahahaaaa,komentoje o BARI.,ahaha.....

Kur e pash fjalėn bareshė, paj zemra mal mu bo... u emocionova aq shumė sa nuk dita si t'a interpretoj. Ta hapi derėn dhe zemrėn(mos dallashita diēka ēitu po m'duket si metaforė ēikjo puna e zemrės : ta hapi zemrėn! diēka nuk asht nė rregull, po nejse) ty ori BARESHE, nė mos qoftė edhe pėr i ditė tė vetmėn qė pėr mue asht pėrjetėsi!
Fjala jote asht pėr herė nji NO COMENT!
Tė pėrshendet bariu qė tė ka nė "mėnt ditė e natė"!

Drinni
25-06-07, 23:43
Nė qiellin e kaltėrt, Hėna duket e plot dhe me shumė yje!

vjeshta
26-06-07, 00:23
Si nje hije e bardhė ...

legenda
26-06-07, 02:45
....edhe pse ne QIELL,ka mijra YJE,
HENA qendron krenare e pamposhtur ne mes....


-----------------------------------------------------------

...sonte QETESIA E OQEANIT si pasqyre reflekton QIELLIN( ne kete nate) me HENEN e PLOTE e plote YJE per rreth...

Nė qiellin e kaltėrt, Hėna duket e plot dhe me shumė yje!

------------------------------------------------------------------------------------------------------

rafet llapjani (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18856)


Pse bre legend po ja shtaramon emri jo bari po qoban oj qik haahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahah

ahahaaa,


po ku je o BARI_QOBAN,ahaha...me mori malli per TY,ahaha...
me rendesi qe ne si Barinje e Baresha e kemi situaten ne dore,dmth.udheheqim,...se paku ....me bageti...ahahaaa,...

--------------------------------------------------------------
Fshatari (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=19141)Kur e pash fjalėn bareshė, paj zemra mal mu bo... u emocionova aq shumė sa nuk dita si t'a interpretoj. Ta hapi derėn dhe zemrėn(mos dallashita diēka ēitu po m'duket si metaforė ēikjo puna e zemrės : ta hapi zemrėn! diēka nuk asht nė rregull, po nejse) ty ori BARESHE, nė mos qoftė edhe pėr i ditė tė vetmėn qė pėr mue asht pėrjetėsi!
Fjala jote asht pėr herė nji NO COMENT!
Tė pėrshendet bariu qė tė ka nė "mėnt ditė e natė"!


....ahahaaaa,Bariooooo,me le NO COMENT,ahahaaaa,ah bujaria e malsoreve,ta hapi deren dhe zemren,si me zberthy kete METAFORE,phaaaa...

qekjo zemra mos eshte PAVARESIA,ahahaaaa.....

qukapiku
26-06-07, 21:18
Kam kėnduar dhe mbjellur, kam mbjellur farė tė bardhė e tė zezė, farė tė ėndrrės time. Erėrat e ngrohta verore e nuhatėn, dhe shirat e qėrshorit u derdhen nė brazdat e arta. Shkretėtira mė pas do tė mbulohet me lule e fryte tė kuqe. Gjithka do tė mbuhsėn kallinj gjer nė brez e pyje gjer nė qiell. E unė vazhdova, shkova edhe mė largė pas diellit dhe yjeve, e mbolla nė shkretėtirė e kėndova nė qetėsi. Nuk mendova qė era mund tė bart farėn nė prrua, dhe acari i mengjesit do tė mbys kėrcėjt e rinj. Nuk mendova se a do te vijnė zogj tė bardh e tė zi e tė qukisin nė brazdat e mrekulluara farėn e bardhė e tė zezė. Unė shkova shum larg duke mbjellur e duke kėnduar. Por kur zeri im u shua dhe dora u lodh, dhe kur desha tė kthehem, humba nė detin e kallinjve tė cilėt i kam mbjellur, nė errėsirėn e pyllit tė cilin unė e ngrita, nė mes meje e terė botės qendron plantacioni, i lartė gjer nė qiell, vegjetacioni i helmuar i ėndrrės time.

Fshatari
30-06-07, 21:38
Si nje hije e bardhė ...
Vjeshta ka shkrue :
"Si nje hije e bardhė ..."
__________________
"Tė gjithė njėrzitė gabojnė por, vetėm njėrzitė e mėdhėnjė e pranojnė".

Natyrisht se kėto dy thanie meritojnė tretman tė nivele tė ndryshme po mund tė gaboj ( a jam njeri i madh a jo!).
Po ia filloj nga "hija e bardhė":sintaksa e gjuhės tonė lejon qė nji emėn tė shoqėrohet nga nji mbiemėr (emėn+epitet nė sintaksė).Kjo "sintagmė" duket pra krejt korrekte (nė planin e formės...).
Problemi asht se fjalėt e fjalitė definohen edhe nė planin semantik(kuptimor): hije e gjatė, e shkurt... nuk do t'ishte e ēuditshme po Hija e bardhė tėrheq vėmendjen sepse merr nji epitet jo tė rėndomtė : po e quejmė "kromatik". Nji epitet i kategorisė tė ngjyrave nuk mund tė cilėsojė emnin e pa ngjyrė "Hije"!
Pra mendoj qė shprehja "hije e bardhė" asht shprehje metaforike po konteksti asht aq i kufizuem sa nuk di se cili asht kuptimi i saktė qė vjeshta ka dasht me ia atribuue kėsaj shprehjeje poetike!

Tash po e analizoj hiē pa gabue(nuk pranoj gabimet) fjalitė tjera (total 2)"Tė gjithė...".
Nuk jam krejt i sigurtė po ky tim gjykimi njihet me emnin "sofizėm" nė filozofinė antike dhe nė logjikės moderne.
Po e marr nji shembull qė citohet shpesh nė frėngjishten:
1) "Ēdo gjė e rrallė asht e shtrenjt":
-Nji kali i vjetėr e i shėmtuet asht i rrallė!
Pra
- kuajt e vjetėr e tė shėmtuet janė tė shtrenjtė(jo e vėrtetė).
Sofizmat janė gjysmė tė vėrteta e gjysmė gėnjeshtra.
E di qė ju kam lodh me kėto farė pollavrash po bėhuni tė "mźdhenjė " e pranoni pėrndryshe Vjeshta ju noton keq!
Fjalė kafesh janė kėto : mos harroni se n'cilin lokal ndodhemi!
PS: jam 1 e 82 cm i madh : a jam i madh a jo (tė lutem, pėrgjigjmu vjeshtė)!
fshatari

Elina
19-03-11, 18:59
Lule ne sahare :biggrin:

Hajra
19-03-11, 21:04
....qorap e terur ne fund te detit

LaCoStA
20-03-11, 00:22
Meta qkaaaa? :biggrin:

YanYan
25-03-11, 05:03
Themra e Akilit :biggrin:

emine
26-01-12, 19:19
Metaforike aaaaa


ja shti flaken dy mahallve,a ke mjafte qeshtu

emine
26-01-12, 19:20
Fukara pa!!!.............................

u pasunove edhe ti,,,,,qeshtu kure te bje hyse nusja e mire

Zero Cool
27-01-12, 15:50
Unė kurrė nuk do bėhesha anėtar i njė shoqate qė do kishte pranuar anėtarė, njerėz si puna ime! :tongue::biggrin:

emine
08-02-12, 21:54
eigensinnig

Lona
31-10-12, 09:44
Si Mbreti ne Pallat!:smile:

AlbaSoft
31-10-12, 10:13
SI peshku n`zall