PDA

View Full Version : Premieri Britanez Tony Blair dergon te fala Kosovarve


Drinni
25-06-07, 23:39
Toni Bler shkruan pėr Kosovėn: Ne jemi sė bashku!
“Jam krenar pėr rolin qė Britania e Madhe ka luajtur pėr t’i dhėnė popullit tė Kosovės njė tė ardhme mė tė mirė”, thotė kryeministri Toni Bler nė njė shkrim tė shpėrndarė nga Zyra Britanike nė Prishtinė. “Mė 1999 i thashė Parlamentit Britanik se duhet tė veprojmė pėr tė shpėtuar popullin e Kosovės”, shkruan ndėr tjera Blair, duke siguruar se edhe pasardhėsi i tij do tė vazhdojė rrugėn e nisur.
“Kemi ecur sė bashku nė njė rrugė tė gjatė qė prej vitit 1999. Ka pasur kohė kur rruga pėrpara dukej e vėshtirė. Por, ne jemi sė bashku", shkruan ndėr tjera Kryeministri Britanik.
"Pasardhėsi im ėshtė i pėrkushtuar, ashtu si unė, pėr tė arritur rezultatin e drejtė pėr Kosovėn. Jemi tė qartė se mėnyra mė e mirė pėr tė arritur kėtė ėshtė tė lėvizim shpejtė nė pavarėsinė e mbikqyryr bazuar nė planin e Ahtisarit”, shkruan Kryeministri Britanik.
Propozimi i Ahtisarit pėr pavarėsinė, tė mbikqyrur fillimisht nga bashkėsia ndėrkombėtare sipas Kryeminsitrit Blair ėshtė rruga pėrpara e cila do tė mundėsojė njė shtet politikisht dhe ekonomisht stabil, ku do tė ketė respektim tė rendit dhe ligjit. Por puna e vėshtirė nuk do tė mbarojė me pėrcaktimin e statusit, ka thėnė Blair. Implementimi i planit tė Ahtisarit do tė jetė sfidues.Do tė kėrkoj angazhim tė lidershipit kosovar, lidershipit serb dhe bashkėsisė ndėrkmėbtare pėr ndėrtimin e e njė Kosove tė re, shkruan ndėr tė jera Kryeministri Britanik.
“Gjithashtu na duhet qė njerėzit e Kosovės tė kenė durim. Unė i kuptojė frustrimet e tyre. Procesi ka zgjatur por tė gjithė dėshirojmė qė tė ketė marrėvshje sa mė shpejtė. Ky ėshtė njė process qė ka filluar dhe nuk mund tė ndalet. Nė ndėrkohė, institucionet e Kosovės duhe tė mbeten tė fokusuar nė pėrpatitjet pėr tranzicion, thotė Blair.
Askush, sipas Kryeministrit Toni Blair, nuk duhet tė mendojė dhunėn si mėnyrė pėr tė ēuar pėrpara ambiciet e tyre politike.
Dhuna do tė jetė kundėrporduktive, ėshtė porosia e Blair-it.
25 qershor 2007

arton bala
26-06-07, 03:13
Toni Bler shkruan pėr Kosovėn: Ne jemi sė bashku!
“Jam krenar pėr rolin qė Britania e Madhe ka luajtur pėr t’i dhėnė popullit tė Kosovės njė tė ardhme mė tė mirė”, thotė kryeministri Toni Bler nė njė shkrim tė shpėrndarė nga Zyra Britanike nė Prishtinė. “Mė 1999 i thashė Parlamentit Britanik se duhet tė veprojmė pėr tė shpėtuar popullin e Kosovės”, shkruan ndėr tjera Blair, duke siguruar se edhe pasardhėsi i tij do tė vazhdojė rrugėn e nisur.
“Kemi ecur sė bashku nė njė rrugė tė gjatė qė prej vitit 1999. Ka pasur kohė kur rruga pėrpara dukej e vėshtirė. Por, ne jemi sė bashku", shkruan ndėr tjera Kryeministri Britanik.
"Pasardhėsi im ėshtė i pėrkushtuar, ashtu si unė, pėr tė arritur rezultatin e drejtė pėr Kosovėn. Jemi tė qartė se mėnyra mė e mirė pėr tė arritur kėtė ėshtė tė lėvizim shpejtė nė pavarėsinė e mbikqyryr bazuar nė planin e Ahtisarit”, shkruan Kryeministri Britanik.
Propozimi i Ahtisarit pėr pavarėsinė, tė mbikqyrur fillimisht nga bashkėsia ndėrkombėtare sipas Kryeminsitrit Blair ėshtė rruga pėrpara e cila do tė mundėsojė njė shtet politikisht dhe ekonomisht stabil, ku do tė ketė respektim tė rendit dhe ligjit. Por puna e vėshtirė nuk do tė mbarojė me pėrcaktimin e statusit, ka thėnė Blair. Implementimi i planit tė Ahtisarit do tė jetė sfidues.Do tė kėrkoj angazhim tė lidershipit kosovar, lidershipit serb dhe bashkėsisė ndėrkmėbtare pėr ndėrtimin e e njė Kosove tė re, shkruan ndėr tė jera Kryeministri Britanik.
“Gjithashtu na duhet qė njerėzit e Kosovės tė kenė durim. Unė i kuptojė frustrimet e tyre. Procesi ka zgjatur por tė gjithė dėshirojmė qė tė ketė marrėvshje sa mė shpejtė. Ky ėshtė njė process qė ka filluar dhe nuk mund tė ndalet. Nė ndėrkohė, institucionet e Kosovės duhe tė mbeten tė fokusuar nė pėrpatitjet pėr tranzicion, thotė Blair.
Askush, sipas Kryeministrit Toni Blair, nuk duhet tė mendojė dhunėn si mėnyrė pėr tė ēuar pėrpara ambiciet e tyre politike.
Dhuna do tė jetė kundėrporduktive, ėshtė porosia e Blair-it.
25 qershor 2007

Ohh sa u preka,

shume faleminderit dhe te fala mrapa PM Blair duke i deshiruar jete te lumtur dhe te guximshme edhe si person privat.

Te fala te vecanta poashtu per bukuroshen e tij Kathryn, duke i deshiruar ne emer te krejt djemeve kosovare qe trupi i saj te jete i mbushur non stop plot dashuri.

Reana
26-06-07, 05:18
Ohh sa u preka,

shume faleminderit dhe te fala mrapa PM Blair duke i deshiruar jete te lumtur dhe te guximshme edhe si person privat.

Te fala te vecanta poashtu per bukuroshen e tij Kathryn, duke i deshiruar ne emer te krejt djemeve kosovare qe trupi i saj te jete i mbushur non stop plot dashuri.
sa i zbrazte; fund e krye!!!

arton bala
26-06-07, 05:46
sa i zbrazte; fund e krye!!!

Dhuna do tė jetė kundėrporduktive, ėshtė porosia e Blair-it.
Sikur te kishte lexuar Blairi postimet e te "mbushurve" si ti..

Dhuna verbale ne forume shqiptare nuk eshte zgjedhje!!

Reana
26-06-07, 06:44
Dhuna verbale ne forume shqiptare nuk eshte zgjedhje!!

Mos rastesisht po te duket postimi yt forme lavderimi, apo "shembulli" per dicka te mire???
gruaja e Bler-it, teme talljesh per ty???
po me perkujton ata zorragjinjte e keqinje qe gjithe diten i pergojojne vajzat e fqinjeve te neper kafene, e s'i shikojne te vetat!!!

Reana
26-06-07, 06:52
Mos rastesisht po te duket postimi yt forme lavderimi, apo "shembulli" per dicka te mire???
Vajza e Bler-it, teme talljesh per ty???
po me perkujton ata zorragjinjte e keqinje qe gjithe diten i pergojojne vajzat e fqinjeve te neper kafene, e s'i shikojne te vetat!!!

korigjim!!!!!!!!!!!!!!

sunshine
26-06-07, 12:29
Hajde tash nisjani me qu nė qiell Toni Bler-in, me refrenin tashmė tė njohur "Zoti e bekoftė Toni Blerin, zoti e bekoftė Britaninė e Madhe", pastaj edhe nė gjuhėn angleze, se ndoshta nuk na ka kuptuar!!! Ncncncncncncncncncncn!
Ndihma qė ka dhėnė si shteti britanik, ai amerikan apo edhe shtetet tjera qė sulmuan atėkohė Serbinė, nuk harrohet, por ēuditėrisht pėr asnjė shqiptarė qė ka dhėnė jetėn pėr kėtė gjysmėliri qė sot e gėzojmė, nuk flitet ka shumė sesa pėr Ameriken e Britaninė e Madhe!
Ai qė e do dhe respekto mė shumė tė huajin se tė vetin, kurrė dritė s'ka me pa!

arton bala
26-06-07, 13:20
Ohh sa u preka,

shume faleminderit dhe te fala mrapa PM Blair duke i deshiruar jete te lumtur dhe te guximshme edhe si person privat.

Te fala te vecanta poashtu per bukuroshen e tij Kathryn, duke i deshiruar ne emer te krejt djemeve kosovare qe trupi i saj te jete i mbushur non stop plot dashuri.
Sa per sqarim per ndokend qe per mikun e shqiptareve, Tony Blair, s“di gje tjeter vec qe eshte politikan (apo qe vendos mi hype mizes e mi pa kah pi qon):

Kathryn Blair eshte vajza e Tony Blair, nje bukuroshe e vertete edhe beqare qe i don kuajte. Simbas vleresimit nepermjet revistave i permbush tana kushtet mi bo nuse kosovare edhe me shku mi marre me kali.. :wink:

Reana
27-06-07, 05:46
Sa per sqarim per ndokend qe per mikun e shqiptareve, Tony Blair, s“di gje tjeter vec qe eshte politikan (apo qe vendos mi hype mizes e mi pa kah pi qon):

Kathryn Blair eshte vajza e Tony Blair, nje bukuroshe e vertete edhe beqare qe i don kuajte. Simbas vleresimit nepermjet revistave i permbush tana kushtet mi bo nuse kosovare edhe me shku mi marre me kali.. :wink:


postim pa shije dhe pa esence!!!

arton bala
28-06-07, 02:49
postim pa shije dhe pa esence!!!

Jaaaaa qiko, nese edhe boddy-index-i i Kathryn Blair nuk ta mbush synin, atehere s“e di cfar vjehrre paske mu bo ti..

panta_rhei
28-06-07, 03:01
Jaaaaa qiko, nese edhe boddy-index-i i Kathryn Blair nuk ta mbush synin, atehere s“e di cfar vjehrre paske mu bo ti..

nesje de arton se nuk ta paska keshė kush kathryn-n, por postimin:wink:

arton bala
28-06-07, 04:22
nesje de arton se nuk ta paska keshė kush kathryn-n, por postimin:wink:

Hahah panta, para dy diteve kam qene i paralajmrun per inkuadrimin tend ominoz.

Ngo, une u mundova mu marre pak edhe me sendet e bukura rreth te politikanit ne fjale, por normal qe nuk eshte lehte mi gjete fjalet e pershtatshme kur e pershkrun nje perlź, dhe ja qe deshtova ne syte e disave ketu.

Mirepo tash po ta le ty rendin, pra per me detajisht dhe seriozisht raporton panta rhei live nga Londra e Eperme..

panta_rhei
28-06-07, 16:58
Hahah panta, para dy diteve kam qene i paralajmrun per inkuadrimin tend ominoz.

Ngo, une u mundova mu marre pak edhe me sendet e bukura rreth te politikanit ne fjale, por normal qe nuk eshte lehte mi gjete fjalet e pershtatshme kur e pershkrun nje perlź, dhe ja qe deshtova ne syte e disave ketu.

Mirepo tash po ta le ty rendin, pra per me detajisht dhe seriozisht raporton panta rhei live nga Londra e Eperme..

Deri diku e kam tė kjartė arsyen e paranojės tėnde:biggrin: i nderuar arton, por fli i qetė, nuk po ta merr kush "kathryn-in" jo :wink:

ps. qit formėn se qysh je paralajmru pse nuk na e sqaron tek "fenomenet paranormale":confused:

arton bala
28-06-07, 19:31
Deri diku e kam tė kjartė arsyen e paranojės tėnde:biggrin: i nderuar arton, por fli i qetė, nuk po ta merr kush "kathryn-in" jo :wink:

E tash je ka m“dokesh djale i mire e i urte, te paste mami!!
Pse jo prej fillimit keshtu??

ps. qit formėn se qysh je paralajmru pse nuk na e sqaron tek "fenomenet paranormale":confused:[/quote]

O gjalo, kupto:
ti sa per mua guxon me honger gjithcka, por jo me dite!

Hajt tash n“mujsh mi dite cka te shkon ma mire per koke: mi lujte me tutje kete lojen "nje here ne jete si morri ne b** te luanit", apo mi iu kthy temes?? Qe edhe nje inspirim po t“a jap: bedroom-shikimi i Kathrynes.:eek:

Reana
28-06-07, 19:39
Jaaaaa qiko, nese edhe boddy-index-i i Kathryn Blair nuk ta mbush synin, atehere s“e di cfar vjehrre paske mu bo ti..

si duket, ben pjese ne grupin e atyre qe mirekujdesen per porten e shtepise se Kathy-t...
megjithate, ta njoh te drejten per simpati ndaj saj!

Reana
28-06-07, 19:43
Deri diku e kam tė kjartė arsyen e paranojės tėnde:biggrin: i nderuar arton, por fli i qetė, nuk po ta merr kush "kathryn-in" jo

ps. qit formėn se qysh je paralajmru pse nuk na e sqaron tek "fenomenet paranormale"


:biggrin: ....:wink:

PS. mos harro "cka s'ka ne Gjurumunije"!!!:tongue:

sherri
29-06-07, 22:01
"Kathryn Blair eshte vajza e Tony Blair, nje bukuroshe e vertete edhe beqare qe i don kuajte. Simbas vleresimit nepermjet revistave i permbush tana kushtet mi bo nuse kosovare edhe me shku mi marre me kali.. "


Paska shanca me te desht edhe ty hic si dihet.........

arton bala
30-06-07, 03:31
si duket, ben pjese ne grupin e atyre qe mirekujdesen per porten e shtepise se Kathy-t...

A me te marre seriozisht a jo? S“besoj qe ti mendon diskriminueshem per profesione te caktuara, po kjo fjali ka qene vetem nje ligesi e jotja e momentit.

Hiqu de mo replikave, a s“po e veren qe sa here qe po m“shkruan ne kete teme, po marrezohem edhe po i deshiroj vetit mu qele dyshemeja e baneses edhe me m“thithe e me m“cu ne nje bote tjeter ku nuk ka Reana!!?

megjithate, ta njoh te drejten per simpati ndaj saj!


Ohhh flm shume, a bon me t“qafe tash nje here?? :rolleyes:

*******

Panta, qe se po ta jap cka lype: (shpresoj ne mirekuptim te "oraklit")

Premieri Britanez Tony... (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=1058309#post1058309)
26-06-07 14:56
reana, do farė lahperash si panta [cenzurim] mendojnė se ti, unė, ai tjetri, tė gjithė duhet tė heshtim; tė mos flasim hiē, as pėr vajza, as pėr kurgjo hiē : politikź shkavellash ma! Tė pėrshendet [cenzurim]Shume i veshtrueshem, ti.
Ani une kishe mos po t“trembi najpak me ate shembullin me miza qe e mora..


*******

Sherr,
ty s“po te them hic kurgjo, jo qe s“po du me t“faktorizu, vec s“po du.

Reana
30-06-07, 04:53
A me te marre seriozisht a jo? S“besoj qe ti mendon diskriminueshem per profesione te caktuara, po kjo fjali ka qene vetem nje ligesi e jotja e momentit.

Hiqu de mo replikave, a s“po e veren qe sa here qe po m“shkruan ne kete teme, po marrezohem edhe po i deshiroj vetit mu qele dyshemeja e baneses edhe me m“thithe e me m“cu ne nje bote tjeter ku nuk ka Reana!!?Shpresoj te te realizohet deshira; edhpse s'kisha degjuar ndonjehere qe dike ta kete ngrene dyshemeja(mos ndoshta ke menduar se ti deshiron te hashe dyshemene:rolleyes: ???)!!! nejse...

per dike qe ka bere aq shume per hallin tend individual kolektiv, perderisa ti je rrotulluar rrugeve te "Gjurmunijes", gjeja me e vogel qe mund te besh, eshte flasesh prej nje pozite xhentlemeni(natyrisht, per te folur si xhentlemen, egziston nevoja per kulture te tille, qe ne rastin tend, eshte ne minus)!!!
keshtuqe, kur i jep vetes te drejte te behesh talles, ndaj atyre qe ruajten token e te pareve t'u me forcen dhe kredibilitetin e tyre, si kunderefekt, s'te ipet e drejta te ankohesh per kritikat!!!(a nuk e din kete???)!!!
Panta, qe se po ta jap cka lype: (shpresoj ne mirekuptim te "oraklit")

Premieri Britanez Tony... (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=1058309#post1058309)
26-06-07 14:56
reana, do farė lahperash si panta [cenzurim] mendojnė se ti, unė, ai tjetri, tė gjithė duhet tė heshtim; tė mos flasim hiē, as pėr vajza, as pėr kurgjo hiē : politikź shkavellash ma! Tė pėrshendet [cenzurim]


Nese disi e ke bindur veten, se perkrhaja qe te jep ndonje injorant i momentit, e justifikon qasjen tende ne kete teme, apo qendrimin tend ne pergjithesi, atehere ti qenke injorant edhe me i madh se ai qe te paska "mbrojtur" te drejten tende te "shprehjes se lire"!!!
ato fjale fyese qe iu qenkan drejtuar antareve tjere, i meriton vetem ti; dhe besoj se ti e di kete fare mire..

Gentiani
01-07-07, 05:08
http://www.word-on-the-web.co.uk/music/images/reana.jpg

a mos po e xhelozon pahiri Kathryn-en ti ?! Ha,hahahaaa

Drinni
01-07-07, 13:06
Nga ajo qė ekonomia bėnė Politikėn, dhe se nė Politik nuk ka dashni, do ti jipesha tė drejtė Reanės ku diku thotė ,,qfar bėmė neve pėr popujt tjerė, nė mėnyrė qė ata tė na e kthejn mė tė mirė".
Por!
Nuk do ti jepesha tė drejt askujt, e as Toni Blerit nė kėtė rast tė vihej nė anen e padrejtė (Serbis), natyrisht qė Toni Bleri nuk ka nevoj pėr kėshillat nga Shqiptarėt, por Bleri dhe mbretėria Britaneze mbajn nė mos mė shumė pėrgjegjsi morale pėr fatin e shqiptarėve gjatė kohėrave!
Se, a do e bekon zoti Blerin ?
Po e Bekon, Blerin dhze Britanin e madhe!
E bekon Blerin (zoti u dhashtė shendet fėmijėve tė tijė, e edhe simpatis sė Artonit) personalisht.
E bekon Britanin e madhe moralisht, E bekon mbi tė gjitha njė miqėsi me Shqiptarėt nga ana e cepit tė Evropės.
Shqiptarėt nuk jan nga ata "Bukė pėrmbysėsh" dhe e vertetuan kėtė bile nė aleancen pėr "Peace and Freedom", por shqiptarėve duhet tu jepet mundėsia pėr njė gjė tė tillė, e mė pas tu shihet "marifeti".

panta_rhei
01-07-07, 19:09
A me te marre seriozisht a jo? S“besoj qe ti mendon diskriminueshem per profesione te caktuara, po kjo fjali ka qene vetem nje ligesi e jotja e momentit.

Hiqu de mo replikave, a s“po e veren qe sa here qe po m“shkruan ne kete teme, po marrezohem edhe po i deshiroj vetit mu qele dyshemeja e baneses edhe me m“thithe e me m“cu ne nje bote tjeter ku nuk ka Reana!!?
Ohhh flm shume, a bon me t“qafe tash nje here?? :rolleyes:

*******

Panta, qe se po ta jap cka lype: (shpresoj ne mirekuptim te "oraklit")

Premieri Britanez Tony... (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=1058309#post1058309)
26-06-07 14:56
reana, do farė lahperash si panta [cenzurim] mendojnė se ti, unė, ai tjetri, tė gjithė duhet tė heshtim; tė mos flasim hiē, as pėr vajza, as pėr kurgjo hiē : politikź shkavellash ma! Tė pėrshendet [cenzurim]Shume i veshtrueshem, ti.
Ani une kishe mos po t“trembi najpak me ate shembullin me miza qe e mora..


*******

Sherr,
ty s“po te them hic kurgjo, jo qe s“po du me t“faktorizu, vec s“po du.

Goditje tė ulta arton - (tiefschläge), tė tilla vijnė excluzivisht nga tė ultit dhe nga humbėsit...

Kush po ua ndalon atyre qė po shkruakan nėpėr "bira tė minjve" dhe qenkan ankuar, tė pėrballen me panta_rhei-n...??? Nė tė vėrtetė unė vetėm jam munduar t'ua bėj me dije se ku e kanė vendin tė tillėt (nėpėr biruca dhe pas reputacioneve anonime, dhe nga atje tė shajnė e tė shprehin pakėnaqėsinė qė veten e ndjejnė kaq poshtė (lexo: tė poshtėr)... Tė tillėve u mungon "fytyra" (argumenti dhe logjika e gjuhės) tė pėrballen publikisht...


Nejse arton, un nuk e dij nėse ti je humbės apo i poshtėr, reagimi erdhi posaqerisht pėr replikat e fundit tė cilat edhe ashtu i shoh tė pakuptimta... tekefundit secili le t'i mbajė pėr nder fjalėt (edhe fyerjet) e veta... Meqė e gjithė kjo ra tek tema pėr Tony Blair-in, mė mbetet tė them: Shyqyr Zotit qė Tony Blair dhe Bill Clinton nuk janė dhe nuk kanė qenė shqiptarė (vuajtja e kombit shqiptar me siguri do tė ishtė shumėfish mė e madhe)!