PDA

View Full Version : Gian Lorenzo Bernini


Era1
27-06-07, 00:29
bernini lindi ne Napoli, qytet ku i ati Pietro , toskan, punonte si skulptor. Ne pak kohe u zhvendos ne Kalabri bashke me gruan, napolitanen Anxhelika Galante. Ne 1605 kthehen ne Rome dhe Pietro merr mbrojtjen e Kardinalit Scipione Caffarelli-Borghese dhe mundesine te tregoje talentin e te birit.
Roma e fillimit te shekullit XVII ishte nje qytet i mbytur nga perzgjedhja artistike, qe merrte artiste nga gjithe Evropa, ne nje perballje idesh dhe ekpseriencash artistike. Ne kete ambjent zhvillohen dhe mjeshtra si Caravaggio, Annibale Carracci apo Pedro Pablo Rubens.
Veprat e Berninit treguan qe nga fillimi talentin e tij te madh. Ne fazen e pare stilistike, Bernini tregoi nje interes dhe nje respekt absolut per skulpturen helenike, ne vepra qe imitonin perfeksionin e stilit antik.
Jane te kesaj periudhe Engjelli me Dragoin dhe Fauni qe luan me te Dashuruarit.
ne 1621 dhe 1625 Bernini realizoi 4 vepra qe do ta shquanin si mjeshter te skulptures dhe do ti jepnin famen, Flitet per 4 grupet Borgeziane, kater grupe skupturash te bazuara ne temat mitologjike dhe biblike te ngarkuara nga Kardinal Borgeze.
Keto vepra ishin Enea, Anquise dhe Askanio , bazuar tek Eneida, Proserpina, Davidi dhe Apollo dhe Dafni. Jane veprat monumentale qe do te vendosnin nje drejtim tjeter ne karierren e Berninit.Bernini

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/24/Gian_lorenzo_bernini_selfportrait.jpg/200px-Gian_lorenzo_bernini_selfportrait.jpg


Proserpina


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/02/Ratto_di_proserpina.png/200px-Ratto_di_proserpina.png

Pjese e Proserpines

http://analizarte.es/wp-content/uploads/2006/07/BERNINI.JPG


Apollo dhe Dafni

http://www.artchive.com/artchive/b/bernini/bernini_apollo.jpg

Era1
27-06-07, 00:29
Enea, Anquise dhe Askanio

http://www.elolimpo.com/ico/600/16.jpg

Davidi

http://homepages.tesco.net/ian.cox99/Bernini%20-%203%20views%20of%20David%20(1623-24).jpg