PDA

View Full Version : Kur rracat ndėrthuren...


Berisha-boy
27-06-07, 05:00
Kur rracat ndėrthuren...

A janė paragjykimet e njerėzve apo gjenet, ato qė pėrcaktojnė sjelljet ndryshe tė njerėzve nga rraca tė ndryshme, nė marrėdhėniet e tyre me njėri-tjetrin?
- Njė pikėpyetje qė tė bėn tė mendosh.

Kidnapimi
Histori e vėrteta,e kthyer nė tregime...

Svetlana Stankoviē, e shoqja e Gjorgjos, punonte si mjeke-gjinekologe nė spitalin qendror tė Prishtinės. Kishte shtatė vjet e martuar me Gjorgjon, dhe akoma nuk kishin fėmijė. Defekti ishte i saj duket, pasi nė rastin se faji do ishte i Gjorgjos, atėherė do i gjendej rruga disi. Gjorgjoja e donte shumė gruan e tij dhe nuk kishte ndėrmend ta linte, megjithėse ajo nuk bėnte fėmijė. Kishin njė jetė tė qetė e me beneficione tė tjera, se jetonin si kolonizatorė tė provincės shqiptare. Gjorgjoja vetė punonte si komandant milicije nė qarkun e Prishtinės.

Nė vitin 1973, njė grua shqiptare nga njė fshat i Drenicės pati komplikacinone tė mėdha nė lindjen e fėmijės sė vet tė parė. Kjo lindje ishte duke i marrė jetėn gruas sė re, po tė mos kujtohej njėri nga kushėrinjtė, qė ta dėrgonin atė qė tė lindte nė maternitetin e spitalit tė Prishtinės. Ishte njė rrugė e gjatė, rreth 2 orė me makinė, nga ai fshat malor deri nė spital, por gruaja vlente mė shumė se sa ky shqetėsim udhėtimi. Ajo ndjehej tepėr keq.

Sapo mbėrriti nė spitalin e Prishtinės, gruan e re e dėrguan pėr nė sallėn e operacionit. Do i bėnin njė prerje ēezariane, qė tė mund t'ia nxirrnin fėmijėn, pasi ajo kishte gjakderdhje tė madhe. Dhe gjinekologia Svetlana Stankoviē, pati njė rast ideal, pėr tė fshehur diēka, me ndihmėn e personelit serb tė spitalit.

Familja e gruas sė re nga fshati i Drenicės, u lajmėrua se gruaja shpėtoi, ėshtė akoma nė koma, por besohet se do tė mbijetonte.

- Po fėmija? - pyetėn familjarėt.
- Fėmijėn nuk mundėm ta shpėtonim... - ua ktheu Svetlana.

Svetlana ishte kujdesur, qė gruaja e re tė rrinte rreth 4-5 ditė nė gjumė me ilaēe, qė kur tė zgjohej, tė ishte mė i lehtė justifikimi i fėmijės sė humbur. Dhe kėshtu ia doli nė krye, pa shumė shqetėsime, qė ta gėnjente edhe gruan e re, se fėmijėn e kishte humbur. Ndjenja e nėnės nuk e pranonte humbjen e njė fėmije nė njė rast tė tillė, dhe gruaja e re, sapo u zgjua, filloi tė kėrkonte fėmijėn e vet, qė t'ia vinin pėrpara nė gjoks. Ajo u hakėrrye, qau me tė madhe, por fjalėt e gjinekologes ishin tė ftohta dhe tė vrazhda.

- Fėmijėn tėnd e kemi hedhur nė bėrdhok... - i tha Svetlana gruas sė re.
- Si? Ma keni tretur fėmijėn? - gėlthet gruaja.
- Po, ai lindi i vdekur. Prandaj i ke patur gjithė ato probleme ti. Fėmija tė kishte vdekur nė bark.
- Nuk ka mundėsi! - insistoi gruaja e re. - Unė e kam vėrejtur tek luante nė bark...
- Atėherė ka vdekur gjatė rrugės pėr nė spital. Pak i duhet njė fėmije qė tė vdesė. Po ku kuptoni ju nga kėto punė, tė gjithė tė trashė jeni... - pėrfundoi Svetlana.

Kur doli nga materniteti, gruaja e re i tha burrit tė vet, se nuk besonte qė fėmija i kishte vdekur. Dhe burri shkoi pėrsėri nė maternitet e u interesua tek mjekja Svetlana. Kėtė radhė, mjekja ishte mė e qetė dhe u tregua mė taktike, pavarėsisht mungesės sė respektit qė kishte pėr shqiptarėt, pėr tė mos thėnė urrejtjen ndaj tyre. Ajo i spjegoi me fjalė mė tė zgjedhura e tė ndėrlikuara, fshatarit drenicar, se si fėmija kishte vdekur, megjithėse ajo si mjeke kishte bėrė tė pamundurėn pėr ta shpėtuar atė.

- Kjo ėshtė detyra ime, nė fund tė fundit, tė shpėtoj jetė njerėzish, - vazhdoi Svetlana dhe pyeti - A ke dėgjuar ti pėr Hipokratin?
- Jo, - u pėrgjigj fshatari, i cili kishte kryer vetėm filloren.
- Hipokrati ėshtė babai i mjekėsisė dhe ne mjekėt kur pėrfundojmė shkollėn, betohemi para babait, se ne do bėjmė tė pamundurėn qė tė shpėtojmė jetėn e njerėzve. A e thyen ti besėn, qė ia jep babait tėnd? - pyeti pėrsėri Svetlana.
- Jo, kurrė jo! - iu pėrgjigj fashatari.
- Gruaja juaj ka qenė e shokuar, dhe ēdo nėnė kur humbet birin e vet, ashtu ndjehet, nuk don tė besojė. Por ti shko nė shtėpi, dhe tregoj gruas tėnde, se fėmija ka vdekur. Beso nė fjalėt e mia - pėrfundoi Svetlana.

Dhe fashatari i shkretė ashtu bėri. Shkoi nė shtėpinė e tij, nė fshatin malor tė Drenicės, dhe i tha gruas sė tij, e pjesėtarėve tė familjes, se fėmija kishte vdekur para se tė lindte.

- Xhinekollogia, Vetllana a ku di unė ē'a, m'tha mue se ajo asht betu babait, Titogradit a se di pasha besen, se kurrė nuk do t'rrente, - sqaroi fshatari familjen e vet.

Para kėtyre fjalėve tė mėdha e me besė, familja heshti dhe pranoi kėshtu humbjen e fėmijės.


* * *

Berisha-boy
27-06-07, 05:01
Djali shqiptar nga fshati i Drenicės, u pagėzua me emrin Zheljko, disa javė pas lindjes, nė njė kishė ortodokse serbe, si fėmija i Gjorgjo Stankoviēit. Svetlana u bė me djalė, mė nė fund. Atė qė Zoti nuk ia kishte dhėnė, ajo arriti ta merrte me marifetet e saj, si gjinekologe nė spitalin e Prishtinės.
Zheljko u rrit me kalimin e kohės, kreu shkollėn e mesme nė Prishtinė, dhe shkoi pėr studime nė njė shkollė ushtarake nė Beograd. Kur filloi lufta nė Jugosllavi, ai ishte ndėr trupat speciale, qė ndihmuan forcat lokale serbe nė shfarosjen e boshnjakėve, si dhe luftėn nė Slloveni e Kroaci. Por nė fund i erdhi radha Kosovės. Makina vrasėse e Millosheviēit po shėnonte edhe ditėt e fundit tė saj. Shqiptarėt e Kosovės e ndjenin kėtė, qė nė egėrsinė mė tė madhe tė kėsaj armate gjakatare, tė kėsaj bishe tė egėrsuar, ėshtė e hapur edhe njė mundėsi, njė shpresė mė shumė, pėr fitore.

Ushtria Ēlirimrare e Kosovės, nė aksionet e saj, pati sukses edhe nė kapjen gjallė tė komandantit tė milicisė sė Prishtinės, Gjorgjo Stankoviēit. E vrau me tė parėn, pasi ai nuk pranoi tė bashkėpunonte. E shoqja e Gjorgjos, Svetlana, punonte akoma nė spital si gjinekologe. Nuk kishte ikur nga Prishtina, pėr arsye se burrin e kishte me punė aty, e s'mund tė largohej, dhe i biri i tyre, Zheljko, merrte gjithashtu pjesė nė fushatat e paramilitarėve serbė kundėr popullsisė shqiptare tė Kosovės.

Shumė shqiptarė kish vrarė ai me dorėn e tij, shumė herė kishte qenė dėshmitar i pėrdhunimeve masive, apo djegies sė shqiptarėve, tė lidhur rreth mullarit tė sanės, e shumė krime tė tjera monstruoze. Zheljkos i duhej tė tregohej sa mė i rreptė, ndonėse nuk shihte ndonjė arsye tė madhe logjike, nė zbatimin e urdhėrave nga lart, por pėr kėtė punė, ai e kishte kryer edhe shkollėn ushtarake. "Urdhėri zbatohet, nuk diskutohet!" - kishte mėsuar ai nė shkollė, qė nė vitin e parė.

I rritur me njė urrejtje tė madhe pėr shqiptarėt, si serb i Kosovės, Zheljko nuk kishte si ta dinte, se ai i pėrkise pikėrisht kėsaj rrace, tė cilėn ai sot po e persekutonte.

Kur mori vesh se Gjorgjon e kishin kapur, e pastaj e kishin vrarė, ai u tėrbua fare. Mori leje dhe u nis direkt pėr nė shtėpi, pėr t'iu gjendur pranė nėnės sė tij, Svetlana, dhe pėr t'iu pėrbetuar asaj, se ai do ia merrte hakun tė jatit, duke e shfarosur plotėsisht rracėn shqiptare nga faqja e dheut.

Sapo hyri nė derė, Svetlana bėrtiti:

- Jashtė qen i ndyrė, i njė rrace tė ndyrė!

Zheljko u hutua. U afrua tė pėrqafonte pėrmallshėm tė ėmėn, por ajo rrėshqiti dhe u fut nė dhomėn e gjumit, nga ku doli shumė shpejt me njė automatik nė dorė. Ia drejtoi Zheljkos, dhe duke sharė e bėrtitur me ekzaltim, ajo deshi ta vriste atė. Por Zheljko i mėsuar me kėto punė, arriti t'ia shtrembėrojė drejtimin tytės sė automatikut, i cili shkrehi njė breshėri nė murin pėrballė tė korridorit. Ciflat e suvasė u shpėrndanė sa andej-kėtej nėpėr koridor nga plumbat.

Nuk kishe shumė kohė tė mendoje aty. Zheljko e kapi nėnėn e vet Svetlana, ia largoi automatikun nga duart dhe ia mbajti duart tė lidhura fort. Pastaj e afroi afėr vetes dhe duke qarė u mundua ta ngushėllonte. Pėr njė moment, Zheljko mendoi se e ėma ishte shokuar nga tragjedia qė i kishte ndodhur Gjorgjos, e nuk dinte ē'tė bėnte. Por jo, shumė shpejt ai do e merrte vesh tė vėrtetėn, pasi Svetlana vazhdonte tė shante e tė bėrtiste.

- Rracė e ndyrė, jua kemi parė sherrin gjithė jetėn, mė lėsho! - thirrte me zė tė lartė Svetlana.
- Ē'farė po thua moj nėnė? - i thotė Zheljko.
- Atė qė po dėgjon! Ik shporru, rracė e ndyrė...
- Pėr kė e ke fjalėn? - pyeti Zheljko i habitur mė shumė se kurrė.
- Edhe pėr ty... - vazhdoi Svetlana, qė nė moment i thirri mendjes dhe filloi tė ulte tonin.
- Po ē'ne unė? - filloi t'i lindte dyshimi Zheljkos.
- Po ja, si ta them... - dhe Svetlana heshti. Por la diēka tė nėnkuptohej.
- Ti deshe tė mė vrasėsh - kėmbėnguli Zheljko.

Pasoi njė heshtje e shkurtėr. Svetlana deshi tė largohej nga krahėt e fuqishėm tė Zheljkos, por ai nuk e la.

- Mė trego tė vėrtetėn! - i tha ai me kėmbėngulje asaj.

Duke qenė se Zheljko ishte ushtarak, dhe Svetlana ia njihte mirė kokėn, nga presioni i tij, ajo nisi tė rrėfehej. Zheljkos filloi t'i rrotullohej shtėpia, iu kujtuan krimet e mėdha qė kish bėrė kundėr popullit tė vet kėto muajt e fundit, dhe i ēoroditur ekstremisht, u ngrit nė kėmbė, mori nė dorė automatikun, dhe nuk dihet mė se ēfarė bėri.

Kur trupat e NATO-s hynė nė Kosovė, dikush nga shqiptarėt hyri nė shtėpinė e shkaut, komandantit tė milicisė, Gjorgjo Stankoviē. Aty gjeti Svetlanėn tė bėrė shoshė nga plumbat e automatikut, me trupin gjysmė tė dekompozuar, dhe tė birin (Zheljko) e saj me njė vrimė plumbi nė gushė, i cili i kishte depėrtuar pėrmes kokės dhe e kishte lėnė tė vdekur nė vend.

Mbi tavolinėn e kuzhinės, u gjet njė letėr e shkruar nė shqip, gjysmė e zhgarravitur: "Unė jam shqiptar! Mė falni o vėllezėr pėr dėmin qė ju kam sjellė... Zheljko"

yllbardh
01-07-07, 18:10
Tregim rrėnqethės!!! A ėshtė e mundur tė jetė e vėrtet kjo ndodhi??? nck....nck...nck...