PDA

View Full Version : Femrat e sotme, "dora qė s‘pėrkund djepin"


rilinda
27-06-07, 16:03
Femrat e sotme, "dora qė s‘pėrkund djepin"


Dilema pėr tė sjellė nė jetė fėmijė sa po vjen e po bėhet mė e madhe. Pjesa mė e madhe preferojnė karrierėn, por edhe komoditetin financiar, qė u ofron njė ekzistencė pa pasardhės.

Sot, pėrrallėn e "familjeve tė lumtura me shumė fėmijė" nuk e tregon mė askush, sepse nė tė vėrtetė nuk ka kush ta dėgjojė. Nė shoqėrinė e kohėve tona duket se janė kthyer nė modė ēiftet pa fėmijė, fėmijė vetėm me njė prind dhe shumė beqarė, fenomene kėto qė nė mėnyrė tė pashmangshme po ēojnė drejt plakjes sė popullsisė dhe shkatėrrimit sė familjes. Faktikisht, sipas statistikave, gjysma e dytė e viteve ‘70 ishte edhe periudha e fundit e artė qė u dhuroi evropianėve famėn e popujve qė lindin shumė fėmijė dhe kanė familje tė mėdha, sepse sipas studimeve tė fundit, nė vendet perėndimore rreth 34 ēifte nė 100 tė tilla vendosin tė mos bėjnė fėmijė, 30 kanė vetėm njė, 28 kanė nga dy fėmijė dhe vetėm 8 prej tyre kanė sjellė nė jetė tre "trashėgimtarė".

Nuk thonė kot se kohėrat kanė ndryshuar, kanė ndryshuar madje shumė. Sot gjen nga tė gjithė. Ka nga ato gra qė pėr t‘u bėrė nėna sakrifikojnė gjithēka, por ka edhe nga ato qė tė frikėsuara se mund tė humbasin gjithēka, heqin dorė nga njė privilegj i tillė. Nė fakt, mendime tė tilla si "gruaja qė vendos tė heqė dora nga puna pėr tė sjellė nė jetė njė fėmijė rrezikon tė shkatėrrojė jetėn e saj" duket se janė bėrė ide fikse pėr pjesėn mė tė madhe tė femrave nė botė. Kėshtu, nė Francė, Amerikė, Angli dhe gjithė vendet mė tė zhvilluara tė botės, shtypi, por edhe politikat sociale, nuk rreshtin sė trajtuari temėn se kush mund tė jetė mė i lumtur nė jetė: nėnat qė vendosin tė sjellin nė jetė fėmijė, duke hequr dorė nga puna; ato qė edhe punojnė edhe kanė fėmijė, apo ato qė nuk duan tė kenė fare fėmijė? Edhe kėtu gjen pėr tė gjitha shijet. Ėshtė vėrtetuar se pjesa mė e madhe e grave qė marrin vendimin pėr tė lėnė punėn pėr hatėr tė fėmijės janė tė destinuara tė "shkatėrrohen". Tė braktisėsh gjithēka ke ndėrtuar nuk ėshtė aspak njė zgjedhje e mirė. Shumė prej tyre kur tė vendosin pėr t‘u bėrė aktive sėrish do tė gjenden nė vėshtirėsi tė mėdha dhe tregu i punės do t‘i refuzojė. "Pengesat qė ato do tė hasin pas njė mungese tė gjatė nė punė do tė jenė tė jashtėzakonshme. Tė qėndrosh nė shtėpi ėshtė njė zgjedhje e atyre qė dėshirojnė tė rrezikojnė shumė", thotė autorja e librit "The feminine mistake" ("Gabimi femėror"), Leslie Bennetts, qė ka ngjallur polemika tė mėdha nė SHBA. Kėshtu, sipas asaj qė ajo shkuan aty, nė Amerikėn e Veriut 50 pėr qind e martesave janė tė destinuara tė pėrfundojnė nė divorc, ndėrsa mosha mesatare e atyre qė kanė ngelur vetėm ėshtė 55 vjeē. Po ashtu, shumė gra me moshė mė tė madhe se 35 vjeē gjenden pa punė stabėl, pa njė shtėpi, pa sigurim shėndetėsor dhe ndoshta edhe me fėmijė qė nuk mund tė jenė akoma autonomė. Nė tė vėrtetė, njė nga arsyet kryesore qė gratė vendosin tė mos bėjnė fėmijė, ėshtė se ata "kushtojnė", shkaktojnė lodhje dhe stres dhe tė detyrojnė tė heqėsh dorė nga karriera jote. Atėherė, cila ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr tė gjitha? Ndoshta tė mos kesh fare, fenomene kėto qė ēojnė drejt prishjes sė familjeve. Ndoshta ka qenė kjo arsyeja nė shumė vende komuniste tė Lindjes qė aborti ka qenė rreptėsisht i ndaluar, ndėrsa shteti hartonte politika tė tilla pėr tė shpėrblyer garė qė sillnin nė jetė shumė fėmijė. Por sot asgjė nga kėto nuk ėshtė mė. Abortet janė tė ligjshme nė shumė vende, po ashtu edhe liria pėr tė pasur apo jo fėmijė. Atėherė shtrohet pyetja pėr tė gjithė: A mund tė jesh nėnė, pa hequr dorė edhe nga impenjimet e tua profesionale? Pra, a i bėn dot tė dyja kėto? Ky do tė ishte vėrtet maksimumi pėr njė femėr: tė udhėheqė profesionin drejt suksesit dhe tė "lidhė" pranė vetes njė familje tė lumtur. Por sot gjen shumė pak qė arrijnė t‘i bėjnė tė dyja, ndaj fenomeni ka marrė pėrmasa tė tilla. Megjithatė, ajo pėr tė cilėn tė vjen mė shumė keq ėshtė kur dėgjon se vajzat mes moshės 20 dhe 30 vjeēe thonė se nuk kanė ndėrmend tė kenė fėmijė, duke theksuar me forcė faktin se tashmė kanė zgjedhur stilin e tyre tė jetesės dhe mendojnė se njė fėmijė do tė prishte ekuilibrat e krijuar, duke ndikuar negativisht mbi jetėt e tyre, domethėnė duke i penguar jo vetėm ekonomikisht, por edhe pėr kohėn e lirė. Pothuajse tė gjitha grave qė u kėrkohet njė mendim nė lidhje me kėtė temė, i rreshtojnė gjėrat nė kėtė mėnyrė: nuk duan tė kenė fėmijė, sepse mendojnė pėr karrierėn dhe duan tė jenė tė lira nė jetė. Po ashtu ato thonė se tė zgjedhėsh tė mos bėsh fėmijė ėshtė mė e lehtė se tė vendosėsh tė bėsh. Por pėr tė ardhur keq ėshtė fakti se shumė organizata, si pėr shembull "No kidding", mbrojnė me forcė faktin se tė mos kesh fėmijė dhe familje mund tė jetosh shumė mirė. Vėrtet qė sot prirja ėshtė qė gratė tė preferojnė tė mos bėhen nėna, por nuk duhet tė harrojmė tė theksojmė se ka edhe nga ato qė pėr tė pasur njė fėmijė janė nė gjendje tė sakrifikojnė gjithēka. Sepse kjo "kategori" e konsideron tė qenit nėnė njė moment fisnik pėr njė grua, duke lėnė karrierėn nė plan tė dytė. Si pėrfundim, deri tani nuk ėshtė arritur akoma tė zbulohet se kush mund tė jenė mė tė lumtura nė jetė, ato qė kanė fėmijė, apo ato qė vendosin tė mos bėjnė. Por kėshtu siē po rrjedhin gjėrat,
mund tė themi se nuk ėshtė e largėt dita kur portreti i familjes do tė jetė ky: njė familje dhe qeni, apo macja, ulur mbi divan!

_________________________

Ėshtė gabim tė mbėshtetesh vetėm te fėmijėt
Dihet se shumė gra vendosin qė tė heqin dorė nga puna pėr t‘iu pėrkushtuar fėmijėve dhe familjes. Megjithatė, njė femėr e zonja ėshtė ajo qė vendos t‘i bėjė tė dyja, pra tė jetė nėnė dhe njėkohėsisht tė ketė edhe njė punė tė cilės t‘i pėrkushtohet. Ja se ē‘tregon Leslie Bennetts, ish-gazetare e prestigjiozes amerikane "New York Times", qė sot punon te "Vanity Fair"Ėshtė bėrė traditė tashmė pėr shumė gra qė tė braktisin vendin e punės pas lindjes sė fėmijėve?
Po, sepse pjesa mė e madhe e grave nuk e kupton se ėshtė vėrtet diēka e rrezikshme pėr tė lėnė gjithēka me pretekstin se fėmija kėrkon pėrkushtim deri nė atė pikė sa tė lihet pas dore gjithēka.Ėshtė faji i modeleve tė vjetra?
Vazhdojmė tė edukohemi duke pritur princin e kaltėr qė tė kujdeset pėr ne. Por tė zgjedhėsh qė tė varesh ekonomikisht nga kjo, nuk ėshtė e drejtė. Askush nuk ka mė siguri sociale, sepse tregu i punės nuk ėshtė i sigurt. Nuk e kuptoj se si shumė gra mund tė besojnė akoma nė shprehjen "pėr gjithmonė". Mesazhi im: puna ėshtė shumė e rėndėsishme, sepse tė jep jo vetėm pavarėsi ekonomike, por edhe dinjitet personale.Megjithatė, njė brez i tėrė tė diplomuarish nė universitetet mė tė mira vendos tė lėrė punėn...
Sepse mbrojnė zgjedhjen tė qėndrojnė nė shtėpi pėr t‘u kujdesur pėr fėmijėt, ose qė puna qė bėnin mė pėrpara nuk u pėlqente, nuk kishin ambicie tė veēanta profesionale dhe fėmijėt janė bėrė shfajėsimi perfekt pėr tė mos vazhduar mė punėn.Ju e pėrcaktoni mėmėsinė si "njė punė tė pėrkohshme"?
Po, sepse tė jesh nėnė, nuk ėshtė njė punė qė zgjat gjithė jetėn. Ėshtė njė punė qė mund tė zgjasė vetėm 15 vjet. Ēdo tė bėjė me 25 vitet e tjera? Ėshtė mė mirė qė tė gjejė njė punė, para se tė jetė tepėr vonė.Cila mendoni se ėshtė zgjidhja mė e mirė?
Qė t‘i bėsh tė dyja: tė kesh njė familje tė madhe, po ashtu edhe njė punė qė tė pėlqen.

LABI
27-06-07, 18:06
Femrat e sotme, "dora qė s‘pėrkund djepin"Ėshtė faji i modeleve tė vjetra?
Vazhdojmė tė edukohemi duke pritur princin e kaltėr qė tė kujdeset pėr ne. Por tė zgjedhėsh qė tė varesh ekonomikisht nga kjo, nuk ėshtė e drejtė. Askush nuk ka mė siguri sociale, sepse tregu i punės nuk ėshtė i sigurt. Nuk e kuptoj se si shumė gra mund tė besojnė akoma nė shprehjen "pėr gjithmonė". Mesazhi im: puna ėshtė shumė e rėndėsishme, sepse tė jep jo vetėm pavarėsi ekonomike, por edhe dinjitet peFemrat e sotit nuk e perkundin djepin me , pasi qe forma e te rriturit te femijes eshte avancuare , duke ju falemnderuar , shpikjeve , inovacioneve ... Dhe se eshte argumentuar me medicine qe nuk eshte e shendetshme te lidhet femija (pershkak zhvillimit fizik) , apo t'ja marresh mendet duke e rrokullisur ne te.Cili sistem , treg i ekonomise , i punes ka qene , apo eshte i sigurt ?!!

rilinda
27-06-07, 18:37
hahahahahahahha... oh ēka m'ke shti me kesh
t'ja marresh mendet duke e rrokullisur ne te. hahahahah...

O i uruar, tregom a e lexove krejt tekstin?

LABI
27-06-07, 22:20
hahahahahahahha... oh ēka m'ke shti me kesh
hahahahah...

O i uruar, tregom a e lexove krejt tekstin?


Natyrisht !! Si mund t'mendohet qe interaksioni ne komunikim mund te zhvillohet, pa pasur motivin dhe objektin e saj ?!

Ajo cfare me shtyri te postoj ne kete teme , ishte citati i larteshenuar .

egi
30-06-07, 15:50
Une mendoj qe nje femen mundet me arrit njeher, te ben karier dhe te shkon rruges e suksesit...nuk e di, pse njerzit pe bejn kete pun aq te madhe..femna ka koh te "perkun" femijet..Meshkujt kan karier dhe sukses, kurse femna duhet me qen e lidhne ne kuzhin a?..Jo..me pelqen kjo bote qe ju lejon femrave nje krijim te karieres dhe vend punsor...Ka koh per femi..

luckyman
30-06-07, 19:27
Ka koh per femi..Pse martohesh me nje person?!vetem per mardhenje seksuale apo per te krijuar nje familje.


pershendetje

egi
01-07-07, 00:51
Pse martohesh me nje person?!vetem per mardhenje seksuale apo per te krijuar nje familje.


pershendetje

krejt nevaret prej situate dhe deshirave...njeher munden te dyt vetem me jetu njeher bashk dhe mu knaq...femna kur jet shtatezane ka ma pak shansa per pun te mire...e do femna kan qef njeher me jetu jeten dhe mi shfrytzu te gjithat shansat ne jet..martesa nuk eshte vetem krijim familje..martesa dmth dhe vertetim i dashuris..nese mashkulli ne kete rast nuk te kupton dhe ka qef me pas femi, dije qe femna qe nuk eshte e gaqme dhe taman e pjekne per ta krijuar familje nuk mundet me qen nene e mire...

respekt:smile:

luckyman
01-07-07, 01:36
krejt nevaret prej situate dhe deshirave...njeher munden te dyt vetem me jetu njeher bashk dhe mu knaq...femna kur jet shtatezane ka ma pak shansa per pun te mire...e do femna kan qef njeher me jetu jeten dhe mi shfrytzu te gjithat shansat ne jet..martesa nuk eshte vetem krijim familje..martesa dmth dhe vertetim i dashuris..nese mashkulli ne kete rast nuk te kupton dhe ka qef me pas femi, dije qe femna qe nuk eshte e gaqme dhe taman e pjekne per ta krijuar familje nuk mundet me qen nene e mire...

respekt:smile:Qendrim i miré éshté edhe ky,vetem edhe me fam.(femijé inkluziv)mundé ta keshé nje jeté shuméte miré.

egi
01-07-07, 16:55
Qendrim i miré éshté edhe ky,vetem edhe me fam.(femijé inkluziv)mundé ta keshé nje jeté shuméte miré.

po normal :smile: une nuk thash mos me pas kurr familje..edhe ato behen, veq kadale..s'kem nevoj mu ngut me kriju familje..
se kur po i shof do raste kur thmija edukon thmin du mu tranu krejt..njeher duhet njeri me siguru jeten ekonomike dhe me qen mjaft stabil per t'ju ofruar te gjithat femijeve..sipas mundesive te shtetit normal :biggrin:

LABI
01-07-07, 21:52
krejt nevaret prej situate dhe deshirave...njeher munden te dyt vetem me jetu njeher bashk dhe mu knaq...femna kur jet shtatezane ka ma pak shansa per pun te mire...e do femna kan qef njeher me jetu jeten dhe mi shfrytzu te gjithat shansat ne jet..martesa nuk eshte vetem krijim familje..martesa dmth dhe vertetim i dashuris..nese mashkulli ne kete rast nuk te kupton dhe ka qef me pas femi, dije qe femna qe nuk eshte e gaqme dhe taman e pjekne per ta krijuar familje nuk mundet me qen nene e mire...

respekt:smile:


Me lidhje martesore nuk krijohet familja. Martesa eshte jete e perbashket e dy personave... Njerzit supozohet qe nga reflektimi i vullnetit per jete te perbashket ( nga dashuria), ne menyre imanente/te natyrshme rikonfirmojne qendrueshmerine e kesaj lidhje duke e avancuar statusin social te kesaj bashkesie jetese (marteses) ne nje bashkesi familjeare – ( pra duke lindur femijet e tyre natyrore, apo duke adoptuar )

Mirepo, primare per vendosjen e nje qifti per jete te perbashket eshte dashuria. ( ky eshte botekuptimi bashkekohore i lidhjes martesore). Pasi qe askush s'mund te garantoj( por vetem ta paragjykoj ) krijimin e familjes natyrore … Ate nuk mund t’a dije as partneri, e as ti, perderisa nuk vertetohet, fertiliteti i qifteve .


Botekuptimi i marteses si nje instrument per t'siguruar rigjenerimin (riprodhues) dhe ekonomik, ka qene nje botekuptim qe e karakterizon periudhen paramesjtetare dhe mesjetare - ( Martesa si nje mekanizem qe sherbente per t'siguruar gjenerimin dhe mbijetesen e species, familjes dhe gjinise ).

Preshevar
01-07-07, 22:02
Ka jemi nisur more keshtu... :rolleyes:


Femrat e sotme,.. shiqyr qė i kan pleqt neper shtepija qė i a kshyrin femin.. se perndryshe !!! I rralli qė e kish rrit femin e tij... ja kishin rrit femit e kojshis (babyseeting) pėr 5€ n'dite....

......eh po tybe, kjo eshte bota moderne e sodit !

Shqiptare
02-07-07, 12:29
MOS QOFSHA FEMEN NESE NUK RITI FEMIJE NE DJEP, NE MENYREN TRADICIONALE!


Na u ritem neper djepa, edhe jemi shume me te shendetshem sesa fmija i sodit qe po ritet "si robot"!

egi
02-07-07, 18:04
MOS QOFSHA FEMEN NESE NUK RITI FEMIJE NE DJEP, NE MENYREN TRADICIONALE!


Na u ritem neper djepa, edhe jemi shume me te shendetshem sesa fmija i sodit qe po ritet "si robot"!


me fal, por ne kete rast do te kundershtoj...une nuk jam rrit ne djep dhe jam nje person teper normal...:biggrin:

arton bala
02-07-07, 18:28
Femiu pengese per karieren, apo kariera pretekst "bashkekohor" kunder femiut?

Teme komplekse. Mirepo obliguese per t“u ballafaquar me te m“u duk tirada (e maskuar me "shkence"): "femiu pengese per karieren".

S“jam ne posedim te statistikave baze te ketij "zbulimi" supra-madheshtor. Por nese flas nga pervoja personale dhe marr per baze njerezit, te cilet kesaj formule i tundin koken poshte e perpjete, s“vrej asgje me shume, se ky botekuptim ngadal e sigurte po e merr formen e nje fraze ne trend, te perdorur pa asnje fije mendimi autonom, shpesh nga femra/meshkuj pa asnje lloj kariere dhe pa asnje femije. Ata qe kane pervoje te njejte si timen, duhet kundershtojne mendimeve dekadente te autores Bennets. Ata qe s“kane, duhet te shpresojne se keso njerezish nuk kane qene baze e statistikave te saj.

E kuptoj disi, nese e tere kjo derdhje djeresesh e autoreve me teper shume kohe per investigime me rezultat te intenduar, behet per te sjellur reforma sociale apo ligjore, te cilat e permiresojne/barazojne poziten e gruas ne shoqeri. Por s“e kuptoj aspak, nese kjo s“tregon qellim tjeter, vec ate te nje persekutimi bashkekohor ndaj femijeve dhe femijedashesve. Kjo e dyta me duket me reale. Sepse nese eshte e vertete se femiu qenka pengese per kariere, atehere do te duhej qe ato femra, te cilat kane ndonje pozicion te ngritur social, te jene pa femije. Anasjelltash do te duhej qe ato, te cilat nuk kane femije, te jene neper pozicione te ngritura sociale. Ministret (femra), profesoret, mesueset apo manageret, nuk jane te gjitha pa femije. Ne shtetin ku jetoj une, jo.

Revolucion social me mjete asociale, eshte termi adekuat per rrymat qe karieren (e terthorazi: arsimimin) e shohin te papershtatshme me themelimin e nje familjeje.

"Koka e zbrazet, tundet me lehte."

LABI
02-07-07, 19:33
me fal, por ne kete rast do te kundershtoj...une nuk jam rrit ne djep dhe jam nje person teper normal...:biggrin:

E ka nga nostalgjia Egi... Ndergjegja e saj me siguri e thote ndryshe :biggrin:

Shqiptare
03-07-07, 11:07
E ka nga nostalgjia Egi... Ndergjegja e saj me siguri e thote ndryshe :biggrin:

LABI, e qarte, civilizimi perendimor i ka fajet per disa prej jush :biggrin:

Ah, veq sikur t'i kishim ruajtur si syte e ballit te gjitha ato tradita te florinjta te trasheguara nga loket tona!!!!Atehere merritojme te quhemi "Shqiptar te vertete", sepse tash jemi be "gjysem shqiptar" me sa duket!!!!

hasanmehmeti
03-07-07, 19:48
Qka ka si nuk e perkund Djepin , ka dhimbje dore apo Koke.?

LABI
03-07-07, 20:12
LABI, e qarte, civilizimi perendimor i ka fajet per disa prej jush :biggrin:

Ah, veq sikur t'i kishim ruajtur si syte e ballit te gjitha ato tradita te florinjta te trasheguara nga loket tona!!!!Atehere merritojme te quhemi "Shqiptar te vertete", sepse tash jemi be "gjysem shqiptar" me sa duket!!!!
[quote=Shqiptare]LABI, e qarte, civilizimi perendimor i ka fajet per disa prej jush :biggrin:Nga cilat loke... Ato qe nga femijeria (qiknija) e deri ne pleqeri ju ka shku/kalu jeta duke ju thane , kete bene , kete zbene se marre... ZBONE ME FOLE SE QIKE JE MARRE, S'BONE ME FOLE QE JE NE BYLYK MARRE, S'BONE ME FOLE QE NUSE , NANA KAQ FEMIJEVE MARRE,,, S'BONE ME FOLE QE JE PLAK, TI S'DINE JE RROKATE...


per kete lloj tradite, per kete lloj shqiptari te vertete po flet

eshte ky shqiptari i vertete ; si esthe ?!

Shqiptare
04-07-07, 12:15
[quote=Shqiptare]LABI, e qarte, civilizimi perendimor i ka fajet per disa prej jush :biggrin:Nga cilat loke... Ato qe nga femijeria (qiknija) e deri ne pleqeri ju ka shku/kalu jeta duke ju thane , kete bene , kete zbene se marre... ZBONE ME FOLE SE QIKE JE MARRE, S'BONE ME FOLE QE JE NE BYLYK MARRE, S'BONE ME FOLE QE NUSE , NANA KAQ FEMIJEVE MARRE,,, S'BONE ME FOLE QE JE PLAK, TI S'DINE JE RROKATE...


per kete lloj tradite, per kete lloj shqiptari te vertete po flet

eshte ky shqiptari i vertete ; si esthe ?!

LABI, mos fol sikur nuk i ke te njohura traditat shqiptare, a mos t'i ka qorru syte civilizimi i perendimit ty a?

Marrja/ turpi eshte pjese e moralit. Pa te as moral nuk ka!

Njeriut qe i "skuqet fytyra" per mua eshte NJERI i vertete!

lyra2
04-07-07, 12:40
[quote=LABI]

LABI, mos fol sikur nuk i ke te njohura traditat shqiptare, a mos t'i ka qorru syte civilizimi i perendimit ty a?

Marrja/ turpi eshte pjese e moralit. Pa te as moral nuk ka!

Njeriut qe i "skuqet fytyra" per mua eshte NJERI i vertete!
Nga morali di vetem se e moralshme eshte ajo pas se ciles ndihesh mire,kurse e pa moralshme ajo pas se ciles ndihesh keq.
Ndihemi mire edhe pas asj qe ndoshta ne kohen e sotme dikush e mer "jo moral",karieren e femres ,karshi kohes se me parshem.Nuk mendoj qe duhet kariera t'i ik familjes dhe anasjelltas.Ne keto "veshtersi" duhetr te jete mashkulli ai qe na pwrkrahe.Per krahasim .Femijet qe jane rritur ne djep , me me te afermit nenen,gjyshen jane ndoshta shume te perkdhelur ne krahasim me nje femije qe rritet ne kushtet bashkohore.Por ja qe civilizimi i ka keto..pra te e pranojme civilizimin ,me gjite atio te mira e te kqija ,apo te i kthehemi "vetem" tradicionales,qe femiju t'i kete ato"perkdhelje".

rilinda
04-07-07, 13:06
Me duhet se teksti i sjellur nga unė ka hasur nė keqkuptime.
Duhet tė jemi krenarė qė na ka ardhur koha, e mund tė shkollohen edhe femrat, me tė drejta tė barabarta me meshkuj, por, kėtu flitet se numri i fėmijėve nė njė familje ka rėnė, e po bie vazhdimisht. (Nuk ėshtė vetėm femra fajtore pėr kėtė.)
Kėshtu mortaliteti ėshtė nė shkallė mė tė madhe se nataliteti. Nga tė gjithė popujt, mund tė besohet se ne, shqiptarėt jemi shumė tė rrezikuar. Popull i vogėl jemi (tė shpartalluar). Nė njėrėn anė kemi rrezik asimilimin (martesa me tė huaj), nė anėn tjetėr duke ecur drejt "modernizimit", ka rėnė edhe numri i familjeve shumėanėtarėshe.
Rrezik!

LABI
04-07-07, 13:07
[quote=LABI]

LABI, mos fol sikur nuk i ke te njohura traditat shqiptare, a mos t'i ka qorru syte civilizimi i perendimit ty a?

Marrja/ turpi eshte pjese e moralit. Pa te as moral nuk ka!

Njeriut qe i "skuqet fytyra" per mua eshte NJERI i vertete!


Hiperbolizimi , glorifikimi/madheshtimi, egomania/egocentrizmi ;Eshte ajo cfare i karakterizon vendet e ballkanit ne pergjithesi.

Ketu njerezit jetojn dhe i perjetojne lavdet dhe vlerat e thurura mbi romantizmin e verbert / mitilogjine .Kjo kulture kultivohet dhe jeton nga thurjet, stolisja e te kaluares se tyre.
Kjo eshte ajo cfare e karakterizon ne pergjithesi kulturen e ballkanit.

Mitin ne pergjithesi e karakterizon nje gje besimi ne ate qe beson, pamarre parasysh se sa i vertete eshte ajo rethane ... pra per MITIN NUK ESHTE ME RENDESI SE SA E VERTETE AJO NE CFARE BESOJNE ( miti ) , POR SA BESOJNE NE TE.

Sa besojne qe kultura shqiptare eshte kulture e kultivuare mbi cilesi te virtytshme per shoqerine , ( nuk eshte me rendesi se sa ka qene besnik , trima , luftetare shqiptaret ne te kaluaren , por sa besojne qe kane qene te tille) ... Nuk eshte me rendesi realiteti se sa ne te vertete eshte rinia shqiptare e shendoshe , apo e dobishme... perderisa besojme se eshte e tille ... Jo rralle here hasim deklarime te ngjashme si "rinia shqiptare eshte rinia me e shendoshe ne Evrope " .... apo "kemi rinin me te vyeshme, vitale" etj... Po sa ne te vertete kjo cendron eshte krejt diq tjeter .

Shqiptare
04-07-07, 13:14
Me duhet se teksti i sjellur nga unė ka hasur nė keqkuptime.
Duhet tė jemi krenarė qė na ka ardhur koha, e mund tė shkollohen edhe femrat, me tė drejta tė barabarta me meshkuj, por, kėtu flitet se numri i fėmijėve nė njė familje ka rėnė, e po bie vazhdimisht. (Nuk ėshtė vetėm femra fajtore pėr kėtė.)
Kėshtu mortaliteti ėshtė nė shkallė mė tė madhe se nataliteti. Nga tė gjithė popujt, mund tė besohet se ne, shqiptarėt jemi shumė tė rrezikuar. Popull i vogėl jemi (tė shpartalluar). Nė njėrėn anė kemi rrezik asimilimin (martesa me tė huaj), nė anėn tjetėr duke ecur drejt "modernizimit", ka rėnė edhe numri i familjeve shumėanėtarėshe.
Rrezik!
Pikerisht pra, edhe une me titullin e kesaj teme "Femra e sotme qe s'perkund djepin" kam kuptuar qe femrat e sotshme me se pari deshirojne te kene nje kariere sesa te krijojne familje, me se pari shikon karieren me fanatizem sesa te ris nje femije te shendoshe, me se pari shikon te vishet sa me bukur sesa te shikoje te ushqeje 4-5 femije, me se pari shikon te shetitet (te ruaj para per pushim veror) sesa te angazhohet te i kushtoje vemendje "djepit".....Me se pari pranon civilizimin e huaj sesa dhe rit 1 dhe te vetmin femije, sesa te shikoje pas ne shekuj, ne te miren e tradites shqiptare dhe te ris 5-6 femije e te bej shtim popullate!

te gjitha keto kane ardhur si rezultat i kohes se veshtire qe na e solli civilizimi amerikano-Evropian!

Une per vete jam PRO ritjes se femijeve ne djep tradicional!!!

lyra2
04-07-07, 13:23
Pikerisht pra, edhe une me titullin e kesaj teme "Femra e sotme qe s'perkund djepin" kam kuptuar qe femrat e sotshme me se pari deshirojne te kene nje kariere sesa te krijojne familje, me se pari shikon karieren me fanatizem sesa te ris nje femije te shendoshe, me se pari shikon te vishet sa me bukur sesa te shikoje te ushqeje 4-5 femije, me se pari shikon te shetitet (te ruaj para per pushim veror) sesa te angazhohet te i kushtoje vemendje "djepit".....Me se pari pranon civilizimin e huaj sesa dhe rit 1 dhe te vetmin femije, sesa te shikoje pas ne shekuj, ne te miren e tradites shqiptare dhe te ris 5-6 femije e te bej shtim popullate!

te gjitha keto kane ardhur si rezultat i kohes se veshtire qe na e solli civilizimi amerikano-Evropian!

!!!

Une per vete jam PRO ritjes se femijeve ne djep tradicional!!!
Edhe une jam!!.
Po ,a le te ndahet vetem femra shqiptare nga ky "proces" ?????!!!!!!!
A le te bejme proteste edhe nje her kunder "civilizimit" me moton "te rrisim sa me shume femije me tradicionalen".Te perkrahi...:wink:

lyra2
04-07-07, 13:26
Pikerisht pra, edhe une me titullin e kesaj teme "Femra e sotme qe s'perkund djepin" kam kuptuar qe femrat e sotshme me se pari deshirojne te kene nje kariere sesa te krijojne familje, me se pari shikon karieren me fanatizem sesa te ris nje femije te shendoshe, me se pari shikon te vishet sa me bukur sesa te shikoje te ushqeje 4-5 femije, me se pari shikon te shetitet (te ruaj para per pushim veror) sesa te angazhohet te i kushtoje vemendje "djepit".....Me se pari pranon civilizimin e huaj sesa dhe rit 1 dhe te vetmin femije, sesa te shikoje pas ne shekuj, ne te miren e tradites shqiptare dhe te ris 5-6 femije e te bej shtim popullate!

te gjitha keto kane ardhur si rezultat i kohes se veshtire qe na e solli civilizimi amerikano-Evropian!

Une per vete jam PRO ritjes se femijeve ne djep tradicional!!!

E di ,se cdo gje e re nuk eshte edhe progresive,jam per ruajtjen e trdicionales,E kemi shuume te qmuar,...,por ja qe jane ne rrezik....

Shqiptare
04-07-07, 13:26
Une per vete jam PRO ritjes se femijeve ne djep tradicional!!!
Edhe une jam!!.
Po ,a le te ndahet vetem femra shqiptare nga ky "proces" ?????!!!!!!!
A le te bejme proteste edhe nje her kunder "civilizimit" me moton "te rrisim sa me shume femije me tradicionalen".Te perkrahi...:wink:

Lyra, me te thane te drejten, ne maje te hundes me ka ardh nga femrat te cilet lindin femije sikur "bon e qit ne livadh" ne kohen e sodit dhe keshtu ua lene duarve te huaja me i rit (neper qerdhe). E ai femije pra ritet "si robot" se nuk njeh dashuri prindi, e edhe prindi s'njeh dashuri femije. Prindi karierist ma se pari e njeh lekun sesa femijune vet!

:rolleyes:

LABI
04-07-07, 13:27
Me duhet se teksti i sjellur nga unė ka hasur nė keqkuptime.
Duhet tė jemi krenarė qė na ka ardhur koha, e mund tė shkollohen edhe femrat, me tė drejta tė barabarta me meshkuj, por, kėtu flitet se numri i fėmijėve nė njė familje ka rėnė, e po bie vazhdimisht. (Nuk ėshtė vetėm femra fajtore pėr kėtė.)
Kėshtu mortaliteti ėshtė nė shkallė mė tė madhe se nataliteti. Nga tė gjithė popujt, mund tė besohet se ne, shqiptarėt jemi shumė tė rrezikuar. Popull i vogėl jemi (tė shpartalluar). Nė njėrėn anė kemi rrezik asimilimin (martesa me tė huaj), nė anėn tjetėr duke ecur drejt "modernizimit", ka rėnė edhe numri i familjeve shumėanėtarėshe.
Rrezik!

Keto te gjitha cka i thua jane nje realitet i nje formacioni shoqererore para industrial (modernist)... Sistemi i vlerave qe imponon rendi (formacioni) i ri shoqerore ekonomik industrial (kapitalist)... Imponon qe solidariteti mekanik ( solidariteti familjar) ne mes brezave te zbehet dhe te del ne pah solidariteti organik , i avancuar ( solidaritet - mardhenie shoqerore e ndertuara ne baza interesi , e jo lidhje gjaku).

Moderniteti dhe vlerat qe i promovon sisitemi indisutrial (kapitalist) liberal jane , teresisht kunder asaj cfare ka kultivuare nje sistem vlerash tradicionale .

Njeriu megjitheate edhe pse jeton ne nje mireqenie materiale me te mire se ne te kaluaren cdo here e me shume ndihet i pamjaftueshme, dhe i vetmuar ne vete... Edhe perkunder faktit qe jetojme ne vende te industrializuara , qytetete .. megapolise me numer banoresh miljonesh (ne te cilat asnjeri tjeterin se njef dhe si fole) prap se prap ndihemi te vetmuare.. Njeriu ne kete sistem vlerash nuk ka kohe te mendoj per nevojat dhe unin e vete... Por per "FABRIKEN E MADHE TE PRODHIMIT MBARE GLOBALE"...

Perkunder asasj qe deri dje marksistet e kane quajtur imperializem ... Tani ne ditet e sotme ndeshemi me fenomenin e shume perfolur te GLOBALIZMIT - forca keto qe mundohen qe cdo gje te standardizojne dhe uniformojne.... madje madje edhe shijen individuale te vete njeriut... Tendenca keto qe konsumin global te njerezimit perpiqen ta monipolizojne dhe t'i japin vetem nje forme... Te percaktojne se cfare eshte e mire , cfare eshte e drejte.

Fenomenet e integrimeve nderkulturore , asimilimin nuk duhet te shifet vetem si nje problem i cili gjojase shfaqet nga te arriturat shkencore... Por si nje fenomen IDEOLOGJIK GLOBAL ...

hasanmehmeti
04-07-07, 13:35
Me duhet se teksti i sjellur nga unė ka hasur nė keqkuptime.
Duhet tė jemi krenarė qė na ka ardhur koha, e mund tė shkollohen edhe femrat, me tė drejta tė barabarta me meshkuj, por, kėtu flitet se numri i fėmijėve nė njė familje ka rėnė, e po bie vazhdimisht. (Nuk ėshtė vetėm femra fajtore pėr kėtė.)
Kėshtu mortaliteti ėshtė nė shkallė mė tė madhe se nataliteti. Nga tė gjithė popujt, mund tė besohet se ne, shqiptarėt jemi shumė tė rrezikuar. Popull i vogėl jemi (tė shpartalluar). Nė njėrėn anė kemi rrezik asimilimin (martesa me tė huaj), nė anėn tjetėr duke ecur drejt "modernizimit", ka rėnė edhe numri i familjeve shumėanėtarėshe.
Rrezik!

Shume ne rregull eshte arsimimi i femres , qka ka mushkulli me shume qe te arsimohet ai e femra jo ? asgje , mirpo duhet ditur secili njeri natyrshmerin e tij qofte femer apo mashkull.

hahaha Rilinda :smile:, gajle mos ki se shqiptari nuk ja len let ne kete drejtim per ka numri i femijeve edhe pse kan fry do fryma dhe ideologji qe po e stagnojne kete proces ,po inshaAllah nuk i shkon gat e ikin ato fryma .

lyra2
04-07-07, 13:37
Lyra, me te thane te drejten, ne maje te hundes me ka ardh nga femrat te cilet lindin femije sikur "bon e qit ne livadh" ne kohen e sodit dhe keshtu ua lene duarve te huaja me i rit (neper qerdhe). E ai femije pra ritet "si robot" se nuk njeh dashuri prindi, e edhe prindi s'njeh dashuri femije. Prindi karierist ma se pari e njeh lekun sesa femijune vet!

:rolleyes:

Veq i kemi rezultatet...,e sollen edhe ligjin e "ri",vetem 4 muaj nena prane foshnjes!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Shkojme perpara...... drejte civilizimit me hapa sa me te shpejte se na ike e s'mund ta zeme!!!!!!!!!

LABI
04-07-07, 13:41
Une per vete jam PRO ritjes se femijeve ne djep tradicional!!!
Edhe une jam!!.
Po ,a le te ndahet vetem femra shqiptare nga ky "proces" ?????!!!!!!!
A le te bejme proteste edhe nje her kunder "civilizimit" me moton "te rrisim sa me shume femije me tradicionalen".Te perkrahi...:wink:ncncn , hahah!! Djepi eshte dicka e kalunee... S'eshte e vertete qe mireqenia e femijeve shqiptare ne te kaluraen , ka qene ne nivel me te knaqshem se sot.
Djepiii!! /// pihh me lidhe si buk femijen mos me mujt me i marre fryme as mushkrite e leje lekuraa :SSS

Civilizimin sun e kane ndale inkuzicioni i pergjakshem mejstare i kishtare... Ku denimet kane qene drakonike ... E po e ndalin femrat shqiptare .. hey pritne, pritne hahahaha :confused:
ncncn , hahah!!

LABI
04-07-07, 13:44
Veq i kemi rezultatet...,e sollen edhe ligjin e "ri",vetem 4 muaj nena prane foshnjes!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Shkojme perpara...... drejte civilizimit me hapa sa me te shpejte se na ike e s'mund ta zeme!!!!!!!!!

Per ate dhe duhet shiquare politikat qe ofron ideologjia e majte ( bashkekohore) social-demokracia.... E cila per dallim nga e djathta me shume angazhohet per politikat e mireqenies sociale ... (nder to edhe per rregullimin e pushimit te lehonise gjate periudhave te shtatezanise ) .

rilinda
04-07-07, 13:46
O Laaaaaab!
"Dora qė s'pėrkund djepin", po simbolizon familjen pakanėtarėshe, familjen qė nuk preferojnė tė kenė mė shumė se 1 ose 2 fėmijė... :D:D

lyra2
04-07-07, 13:49
ncncn , hahah!! Djepi eshte dicka e kalunee... S'eshte e vertete qe mireqenia e femijeve shqiptare ne te kaluraen , ka qene ne nivel me te knaqshem se sot.
Djepiii!! /// pihh me lidhe si buk femijen mos me mujt me i marre fryme as mushkrite e leje lekuraa :SSS

Civilizimin sun e kane ndale inkuzicioni i pergjakshem mejstare i kishtare... Ku denimet kane qene drakonike ... E po e ndalin femrat shqiptare .. hey pritne, pritne hahahaha :confused:
ncncn , hahah!!
Nga cili kende e shiqon mirqenjen,mos t'u hyme detaleve,mos te flasim me numra qe jane te vegjel,mednohet per femijet bash te sotit...mos u kthe ne te kaluaren shuuume te larget ,ndalu diku me afer LABI!!!

LABI
04-07-07, 13:51
O Laaaaaab!
"Dora qė s'pėrkund djepin", po simbolizon familjen pakanėtarėshe, familjen qė nuk preferojnė tė kenė mė shumė se 1 ose 2 fėmijė... :D:D

Familjen bashkekohore e karakterizon numri i vogel i antetareve . Kjo familje perbehet kryesisht nga bashkeshortet dhe femijet (eventualisht edhe prinderit e bashkeshorteve) .. Dikund ky numer sillet ne mes 5 dh e8 anetare...

Ka kaluaare ajo kohe kur eshte gju si top femijaa.. Hajt nanes dile luje me zalle , me ja kryp buken me sheqer.... E rrite Zoti , Zoti para qe me ardhe ai ne kete dynje ka mendu per rrizkun e tij,... ncncn ... Per kete vetedije te nenave po na flisni ... Per keto vlera po na flisni... :S

LABI
04-07-07, 13:53
Nga cili kende e shiqon mirqenjen,mos t'u hyme detaleve,mos te flasim me numra qe jane te vegjel,mednohet per femijet bash te sotit...mos u kthe ne te kaluaren shuuume te larget ,ndalu diku me afer LABI!!!

Femija i sotit ne cdo aspekt eshte qendron me mire se ne te kaluaren... COfte me mireqenien e tij materiale... edhe shpirterore ( Sot ende pa i bo dy vjet femijet fillojne te artikulojne gjuhen si mjet komunikimi, vizatojne.. cka do te thote qe jane edhe me intelegjent se ne te kaluaren ).

lyra2
04-07-07, 14:00
Familjen bashkekohore e karakterizon numri i vogel i antetareve . Kjo familje perbehet kryesisht nga bashkeshortet dhe femijet (eventualisht edhe prinderit e bashkeshorteve) .. Dikund ky numer sillet ne mes 5 dh e8 anetare...

Ka kaluaare ajo kohe kur eshte gju si top femijaa.. Hajt nanes dile luje me zalle , me ja kryp buken me sheqer.... E rrite Zoti , Zoti para qe me ardhe ai ne kete dynje ka mendu per rrizkun e tij,... ncncn ... Per kete vetedije te nenave po na flisni ... Per keto vlera po na flisni... :S

LABi mos fol de me numra ,e kane kryp buken me sheqer.....po e sot,.Dil djali jem e shko kah dush une jam ne party me shoqe,e kqyr mos po mer droge najqysh ...mo djali jem se eshte e rrezikshme .Po sa e sa femije jane rritur dhe edukuar,arsimuar drejte nga nenat e pashkolluara,mos te hym ne kete lloj analize.Ishte fjala e civilizimit te shpejtuar dhe per pranimin e tij te shpejte nga shume nena.Ishte fjala e humbjes se tradicionales!!!!

LABI
04-07-07, 14:06
LABi mos fol de me numra ,e kane kryp buken me sheqer.....po e sot,.Dil djali jem e shko kah dush une jam ne party me shoqe,e kqyr mos po mer droge najqysh ...mo djali jem se eshte e rrezikshme .Po sa e sa femije jane rritur dhe edukuar,arsimuar drejte nga nenat e pashkolluara,mos te hym ne kete lloj analize.Ishte fjala e civilizimit te shpejtuar dhe per pranimin e tij te shpejte nga shume nena.Ishte fjala e humbjes se tradicionales!!!!

Sot ekzistojne institucionet socializues (edukative) shtese... Ku femije cdo here eshte ( mund t'jete ) nen kontrollin dhe perkujdesin e kujdestareve... Duke ja nisur nga qerdhet, qendrat parashkollore e deri tek sistemet tjera pasuese edukative .

Femija i sotit perasnje sekond nuk eshte pa perkujdesje (kujdestare)...

lyra2
04-07-07, 14:11
Sot ekzistojne institucionet socializues (edukative) shtese... Ku femije cdo here eshte ( mund t'jete ) nen kontrollin dhe perkujdesin e kujdestareve... Duke ja nisur nga qerdhet, qendrat parashkollore e deri tek sistemet tjera pasuese edukative .

Femija i sotit perasnje sekond nuk eshte pa perkujdesje (kujdestare)...
Lume si ne per ato institucione,e edukatore te qerdheve.....mos metshim pato hiqq.

LABI
04-07-07, 14:15
Lume si ne per ato institucione,e edukatore te qerdheve.....mos metshim pato hiqq.

Eshte paradoksale te jesh pjese e atyre sistemeve (institucioneve) dhe t'i kritikosh (vesh ne dyshim) vlerat qe promovon !!

pirro
04-07-07, 14:34
Labi

O labi per cilat institucione edukative e ki fjalen he burr?Te gjitja me i pas Kosova sistemin edukativ e ka me te dobtin ne rajon.Veq paramendoje,lenden "edukate seksuale" nuk gjendet ne planprogramet mesimore ne shkollat e kosoves.

LABI
04-07-07, 14:55
Labi

O labi per cilat institucione edukative e ki fjalen he burr?Te gjitja me i pas Kosova sistemin edukativ e ka me te dobtin ne rajon.Veq paramendoje,lenden "edukate seksuale" nuk gjendet ne planprogramet mesimore ne shkollat e kosoves.

Megjithate, arrine t'ja dale , te funksionojne si institucione. Edhe une , jam brume i ketyre institucioneve dhe perkunder veshtiresive , keto institucione te "dobeta" arrijne te edukojne breza te tere (perkunder veshtiresive).
Te thuash me plote goje qe sistemi edukative ne Kosove , eshte me i dobeti ne rajon , eshte plotesisht gabim . Kete konstatim nuk mund t'a vleresoj ndryshe pos si nje konstatim i verbert ( paragjykim) ... Edhe ky sistemi jone sado qe qalon , i lodhet si duash quaje, vazhdon te prodhoj vlera qe si ka ndoshta as Evropa .

lyra2
04-07-07, 16:08
Labi

O labi per cilat institucione edukative e ki fjalen he burr?Te gjitja me i pas Kosova sistemin edukativ e ka me te dobtin ne rajon.Veq paramendoje,lenden "edukate seksuale" nuk gjendet ne planprogramet mesimore ne shkollat e kosoves.
Pune e madhe,le jejet ene planprogram"edukata morale"dhe te perfshihet aty edhe docka tjeter!!!!

lyra2
04-07-07, 16:10
Eshte paradoksale te jesh pjese e atyre sistemeve (institucioneve) dhe t'i kritikosh (vesh ne dyshim) vlerat qe promovon !!
Eshte nj realitet,me keqardhje ..,ahhhh sikur te e kishte rolin edukativ prioritare..(ai institucion)!!!

Shqiptare
04-07-07, 16:16
S'eshte e udhes t"iu shkoje mundi kot nenave tona tradicionale qe na riten edhe u beme te moralshem, te ndershem, te shkolluar edhe te perparuar. Pra, ne jemi pjelle e nenave te paavancuara "qytetarsiht" por qe me menqurine e falur nga Zoti, me urtesine e flaur po na Ai, arriten te na bejne te jemi keto qe jemi sot.

Nje mohim i ketille nuk pin uje!

pirro
04-07-07, 16:23
Nuk don shume mend qe te dihet se sa eshte sistemi edukativ i zhvilluar tek ne.
Me se pari duhet ditur se sa para jan ndar per kete artierje kaq te rendeishme dhe se dyti sa projekte jan perfunduar perkitazi me edukimin e te femijeve dhe te rinjeve,dhe si jan projektet per te ardhmen.
Ne mund te folim llafe te kota se te doni mirpo ky eshte nje realitet i madh.
Ne ende perballemi me shkallen me te lart te analfebitizmit te europe.

LABI
04-07-07, 16:31
S'eshte e udhes t"iu shkoje mundi kot nenave tona tradicionale qe na riten edhe u beme te moralshem, te ndershem, te shkolluar edhe te perparuar. Pra, ne jemi pjelle e nenave te paavancuara "qytetarsiht" por qe me menqurine e falur nga Zoti, me urtesine e flaur po na Ai, arriten te na bejne te jemi keto qe jemi sot.

Nje mohim i ketille nuk pin uje!

Askush nuk e vene ne dyshim vullnetin dhe perkushtimin e nenes shqiptare ne t'kaluaren , perkunder veshtiresive...eshte mundu te beje me te miren ne rrethanat te cilat ka vepru dhe jetu ( buke krype e zemer)..

Mirepo , me larte kishte tendenca qe te vihen ne paralele dhe te karhasohen (barazohen) jo drejtesishte niveli i mireqenies se nje periudhe te kaluare me kete te sotit... Cka nuk eshte reale .

Shqiptare
04-07-07, 16:40
Askush nuk e vene ne dyshim vullnetin dhe perkushtimin e nenes shqiptare ne t'kaluaren , perkunder veshtiresive...eshte mundu te beje me te miren ne rrethanat te cilat ka vepru dhe jetu ( buke krype e zemer)..

Mirepo , me larte kishte tendenca qe te vihen ne paralele dhe te karhasohen (barazohen) jo drejtesishte niveli i mireqenies se nje periudhe te kaluare me kete te sotit... Cka nuk eshte reale .

LABI, secila kohe e ka te miren dhe te keqen evete, apo thene ndryshe, anen negative dhe ate pozititve.

E kaluara ane negative ka pasur mosarsimimin e nenave, por prapseprap na kane edukuar shume mire.
Sot, arsimimi i nenave ne nivel, por q'e do, nenat nuk interesohen edhe per ate NJE femije,s epse asaj sot i intereson kariera, leku me shume sesa femiu!

Nese "dje" nuk ka pas kushte jetese, megjithate nuk ka as droge, e amoralitet.

Sot, ka kushte jetese, por droga ne nivel, madje jasht niveli, rreziku me i madh, e amoraliteti pa kufi!

"Dje" buk e krype e zemer, e femia s'ka pas nevoje te shoh institucione edukative plotesuese, e as institucionin e spitalit, e sot, kushtet ne nivel, femija i zbehte, madje viziton institucionet e lartpermendura me shpesh!

Shkurt e shqip- Koha jone ka qene e arrte, plus edhe me e dhendetshme ne aspektin fiziologjik, psikologjik edhe shpirteror te njeriut! Skamje ka pas, por gjalleria ne nivel!

LABI
04-07-07, 16:55
LABI, secila kohe e ka te miren dhe te keqen evete, apo thene ndryshe, anen negative dhe ate pozititve.

E kaluara ane negative ka pasur mosarsimimin e nenave, por prapseprap na kane edukuar shume mire.
Sot, arsimimi i nenave ne nivel, por q'e do, nenat nuk interesohen edhe per ate NJE femije,s epse asaj sot i intereson kariera, leku me shume sesa femiu!

Nese "dje" nuk ka pas kushte jetese, megjithate nuk ka as droge, e amoralitet.

Sot, ka kushte jetese, por droga ne nivel, madje jasht niveli, rreziku me i madh, e amoraliteti pa kufi!

"Dje" buk e krype e zemer, e femia s'ka pas nevoje te shoh institucione edukative plotesuese, e as institucionin e spitalit, e sot, kushtet ne nivel, femija i zbehte, madje viziton institucionet e lartpermendura me shpesh!

Shkurt e shqip- Koha jone ka qene e arrte, plus edhe me e dhendetshme ne aspektin fiziologjik, psikologjik edhe shpirteror te njeriut! Skamje ka pas, por gjalleria ne nivel!


Eshte e natyres se nejriut , qe t'jete i prirur t'i adhuroj gjerat qe lidhen dhe kane te bejne me te dhe jeten e tij... Kete tendence parapelqimi per gjerat qe identifikojne nje jete, eksperience (histori, te kaluare) subjektive e arsyetoj... Duke pas parasysh qe cenja e njeriut eshte e prirur te parapelqej gjerat qe lidhen dhe kane te bejne me integritetin e vet.

Ma gjeje nje nene qe thote qe djali, vajza ime s'eshte ma e/i miri/a, ma i/e zgjuari/a
Apo ma gjeje nje femije qe thtoe qe nena e shokut eshte me e mire qe e imja, me e bukur, me e zoja ... ku t'a di une...

E deri te ajo... Ma gjeje nje person qe sado i shemtuare qe t'jete... Qe do t'a ndrronte pamjen e tij me ndonje idoli te parapelqyer... Perkunder faktit njeriu eshte i prirur t'a parapelqej qenien e vet... Ashtu si eshte ...

vete natya e njeriut ngerthen ne vete nje doze narciziteti natyrore....

Perpiqu te vraposh me kohen... Pasi qe koha s'pret .

Shqiptare
04-07-07, 17:02
Perpiqu te vraposh me kohen... Pasi qe koha s'pret .

Kurre nuk ka pas vrapim per mua, eci me hapa te ngadalte por te sigurte. Ata qe ecin shpejte neper kohe, i zen sherri i kohes se keqe para kohe!

rilinda
04-07-07, 17:08
E deri te ajo... Ma gjeje nje person qe sado i shemtuare qe t'jete... Qe do t'a ndrronte pamjen e tij me ndonje idoli te parapelqyer... Perkunder faktit njeriu eshte i prirur t'a parapelqej qenien e vet... Ashtu si eshte ...Te kjo, nuk pajtohem me juve. Sado narcista qė jemi, ka tė atillė qė qė do t'a ndėrronin pamjen e tyre. Po mos tė ishte e vėrtetė kjo, nuk do tė bėheshin, e as nuk do tė zbuloheshin operacionet plastike.

LABI
04-07-07, 17:09
Kurre nuk ka pas vrapim per mua, eci me hapa te ngadalte por te sigurte. Ata qe ecin shpejte neper kohe, i zen sherri i kohes se keqe para kohe!

Mesohu te vraposh atehere shqipe, qe koha te shkele...
Kush vrapo me kohe, gjithmone del i fituar :wink:

Krokodilli
08-08-07, 12:35
mendimi im eshte ky,, se femiu per nenen ka qene si para 100 vitesh si tash,,, por duhet kuptuar se sot shkenca, teknologjia kan ec para,,
dhe po te flasin ne kohen e gjysherve apo paraardhesit tan, qdo nat e ftohet dhe e erret ka perfundu me lindjen e femiut pas 9 muajsh haha

hyp mu nxe e lind qdo vit,,, E KAN ZBULU DISA NIFAR GOME ME VITE TE TERA POR TEK NE SHQIPTARET KONDOMI ESHTE SHFAQ SHUM VONE,, APO EDHE GJERA TJERA,,,

do te thot problemi nuk eshte tash ne ditet e sotme,, mendoj se eshte shum normale me pas nje femije apo dy,,,,, po mentaliteti shqiptar minimum 8 ka mbet ende tek shumica e popullit..
pa i ga babgjyshit me 12 nuk e la as vet

Kavaleri
18-08-07, 02:48
rilinda (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=15821)
Nuk e Lexova terisht, vetem deshta te them se mesazhet e tua po ja japin nje pamje te mir Forumit.
Mos e mirr si koplimet,! por fakt po.
Pershednetje.

dr1ta
22-08-07, 15:56
Lyra, me te thane te drejten, ne maje te hundes me ka ardh nga femrat te cilet lindin femije sikur "bon e qit ne livadh" ne kohen e sodit dhe keshtu ua lene duarve te huaja me i rit (neper qerdhe). E ai femije pra ritet "si robot" se nuk njeh dashuri prindi, e edhe prindi s'njeh dashuri femije. Prindi karierist ma se pari e njeh lekun sesa femijune vet!

:rolleyes:


NJerzit normal nuk e bejn femijun per te qit be livadh , por vet ekonomia vendose! Nese ti je lindur e pasur, dhe prinderit ta mundesojn ket shkolle (dituri ) ce ke , te gjith nuk e kan ate mundesi , ti rri ne shtpi me femijun sepse ke. sbesoj ce kishe mund te shohish femijun tend dekun unit dhe te mos kishe be asgje ..bile bile me ne fund kishe fillu me i shit te gjitha!?:biggrin:

Shqiptare
23-08-07, 08:57
NJerzit normal nuk e bejn femijun per te qit be livadh , por vet ekonomia vendose! Nese ti je lindur e pasur, dhe prinderit ta mundesojn ket shkolle (dituri ) ce ke , te gjith nuk e kan ate mundesi , ti rri ne shtpi me femijun sepse ke. sbesoj ce kishe mund te shohish femijun tend dekun unit dhe te mos kishe be asgje ..bile bile me ne fund kishe fillu me i shit te gjitha!?:biggrin:

Drita, kisha preferu, edhepse me diplome ne dore, me punu fjala vjen naj pune dore, e me rit femijun si duhet, me ia ofru krejt qka i duhet nje nene te ia ofroje femijut: dashurine, kujdesin, edukaten e mirfillte, sepse krejt keto nuk blehen e as nuk merren ne qerdhe....:rolleyes:
Babai eshte i krijuar per te fitu financiarisht edhe me furnizu shtepine,familjen, nena eshte per kujdesin e dhe mirembajtjen e familjes, lum ai qe i ka te qarta kto pune, e jo si do femra qe per karijere e hudhin edhe femiun ne ere, e le ma te tjeret, po se po!!!

LABI
23-08-07, 12:23
Drita, kisha preferu, edhepse me diplome ne dore, me punu fjala vjen naj pune dore, e me rit femijun si duhet, me ia ofru krejt qka i duhet nje nene te ia ofroje femijut: dashurine, kujdesin, edukaten e mirfillte, sepse krejt keto nuk blehen e as nuk merren ne qerdhe....:rolleyes:
Babai eshte i krijuar per te fitu financiarisht edhe me furnizu shtepine,familjen, nena eshte per kujdesin e dhe mirembajtjen e familjes, lum ai qe i ka te qarta kto pune, e jo si do femra qe per karijere e hudhin edhe femiun ne ere, e le ma te tjeret, po se po!!!

Ti si thua, dele qe profesionet , punet dhe pergjegjesit jane te ndara, kane ngjyrime seksi, gjinie ...

Burrat jane ata qe duhet te dalin jasht ( sferen publike) per gjahe, per t'siguruare ushqimin per familjen ... Ndersa nena eshte ajo qe duhet te rri ne shpi (sfrea private) dhe te preokupohet vetem me rritjen e femijeve dhe punet e shpise

Sipas keti kuptimi, gruas si duhet te beje perpjekeje qe te shkollohet, ngritet intelektualisht, pasi qe e tere ajo cfare sherbene femra eshte prodhimi dhe perkujdsi per foshnjet.

Nese mashkujt qenkane ata qe duhet te mundohen , te deshmojne suksese ne arritjen e sigurimit te nje standardi ekonomik.. Dhe se rivaliteti , gara, lufta ne mes mashkujve qe zhvillohet per partner te mundshem seksuale/femer , varet shume nga suksesi, apo mos suksesi , realizimi ekonomik.

Poqese femra qenka krijuare, cenka lindure per ti bere punet te cilat i paska caktuare natyra (per t'qendruare ne shpi dhe per t'i rritur femijet dhe asgje tjeter )...ATEHERE, femrat me cfare konkurrojne (pos kualiteteve fizike) ne mes vete per te pervetesuare, per t'bere pervete partneret seksaule/ mashkullin... ???

LABI
23-08-07, 12:50
Drita, kisha preferu, edhepse me diplome ne dore, me punu fjala vjen naj pune dore, e me rit femijun si duhet, me ia ofru krejt qka i duhet nje nene te ia ofroje femijut: dashurine, kujdesin, edukaten e mirfillte, sepse krejt keto nuk blehen e as nuk merren ne qerdhe....:rolleyes:
Babai eshte i krijuar per te fitu financiarisht edhe me furnizu shtepine,familjen, nena eshte per kujdesin e dhe mirembajtjen e familjes, lum ai qe i ka te qarta kto pune, e jo si do femra qe per karijere e hudhin edhe femiun ne ere, e le ma te tjeret, po se po!!!

Dhe nje pyetje Shqiptare ( me iki nga mendja me heret )

Tani qe jeta eshte bere shume me e lehete duke ju falemnderuare te arriturave tekniko-teknologjike... Tani kur disa pune te shpise mund t'zevendesojne doren e nejriut (gruase) si psh : larjen e rrobave, eneve... Tani kur nevoja per te hyre ne martese , BOTEKUPTIMI, KARAKTERI EKONOMIK I MARTESES DHE FAMILJES - eshte i tejkaluare -- (nuk eshte e nevojshme per te hyre ne martese , vetem e vetem per t'i siguruare ato sherbime nga gruaja) .

A mendoni qe niveli i kritereve, kushteve te kerkuara te pergjitheshme per te hyre ne nje mardhenie martesore jane te rritura dhe nga ana mashkujve?

Tani kur revolucioni industrial/teknologjike ka bere jeten me te lehte, tani kur mashkulli me shume ka nevoje per nje raport emocional se sa ekonomik ,tani me shume ka nevoj per nje aferim emocional te femres , sesa per nje kujdestare qe kujdeset per hekurosjen, pergaditjen e ushqimit .

Prodhimi, konsumi masive industriale pothuajese cdo gje, sherbim e ka bere te tregetueshem... Te vetmen gje qe s'ka arritur ta fut ne prodhimin dhe konsumin e pergjitheshem industriale eshte emocioni - (dashurine e njeriut).
Ate s'mund t'a prodhoj , manufakturoj industria...

Murgesha
23-08-07, 14:21
Drita, kisha preferu, edhepse me diplome ne dore, me punu fjala vjen naj pune dore, e me rit femijun si duhet, me ia ofru krejt qka i duhet nje nene te ia ofroje femijut: dashurine, kujdesin, edukaten e mirfillte, sepse krejt keto nuk blehen e as nuk merren ne qerdhe....:rolleyes:
Babai eshte i krijuar per te fitu financiarisht edhe me furnizu shtepine,familjen, nena eshte per kujdesin e dhe mirembajtjen e familjes, lum ai qe i ka te qarta kto pune, e jo si do femra qe per karijere e hudhin edhe femiun ne ere, e le ma te tjeret, po se po!!!

Shqipe sot kanė ndryshuar kohėrat. Nuk po mjafton mė vetėm financa e furnizimi i babait pėr tė mbajt njė shtėpi e aq mė pak pėr ti ofruar kushte normale pėr rritje tė pa brenga fėmijėve.
Kemi plot fėmijė qė nėnėn tėrė kohėn e ka nė shtėpi por qė fėmija nuk ka kurrfarė edukate, dhe anasjelltas fėmijė me nėnė qė punon por qė ke lakmi me ja pa fėmijėt.
Nuk mund tė mendojmė e gjykojmė tėrė kohėn me shabllone tė kohėrave antike.
Njė nėnė qė tėrė ditėn ėshtė nė punė tė jesh mė se e bindur se gjatė tėrė kohės sė punės ka mendtė te fėmijėt e vet e i shfrytėzon nė mėnyrėn mė tė mirė orėt qė i mbeten pėr tė qenė me fėmijėt e vet.
Njė nėnė qė tėrė ditėn ėshtė e mbyllur nė shtėpi dhe ka tėrė kohėn parasyve fėmijėt e vet mundet, theksoj mundet e qė nuk do tė thot se ėshtė plotėsisht e saktė qė mendtė ti ketė gjithku tjetėr pos te fėmija.

Shqiptare
23-08-07, 14:49
Une per vete jam pro atyre nenave te cilet kujdesen per femijet e tyre. s'diskutohet, ka plot te atilla nena, te cilat edhe poqese rine ne shtepi, nuk kujdesen per femijet, madje, madje, ka raste tani qe, edhepse ajo nuk punon askund, serish femijen e dergon ne cerdhe....atehere me thoni, ku eshte shkaku qe lindin femijet. A thu ato lindin per ti dergu ne cerdhe dhe tjeter kush per me iu dhane edukate atyne.

Deri kur do te duhet ne ta vleresojme qenjen njerezore dhe ta leme per pak kohe anesh karieren.

Kurre s'kisha dashur te kem raport dashurie me nje mashkull qe do me kerkonte qe patjeter te isha ne marredhenie pune qe ai te perfitoje nga kjo.

Une personalisht parapelqej jete familjare, perplot harmoni, ku femija eshte ne qender te vemendjes se te dy prinderve, e posacerisht ne vemendjen e nje nene qe gjithe kujdesin ia kushton se pari femijes por edhe familjes ne pergjithesi.

KAriera eshte ne rend te dyte. Cka nese femia i semuret nje nene dhe do te duhej qe ajo ta leshonte punen, a thu cilen do zgjidhte, kareieren apo kujdesin ndaj femijes se semure (rende)!!!


Se si me duket vetja, se edhe dashuria po shendrohet ne nje ndjenje interesi material, asgje me shume!!! Nalet moreee kohes ne te cilen jetojme!!!

sherri
23-08-07, 16:18
Ne keto qeshtje ne mund te bahemi edhe "supermodern"por dicka ca natyra e ka percaktu per secilen gjini nuk mundemi ta barazojm.
Gji femiut Babai nuk mund ti jap!.
Femiu nuk lind tre vjecar(qe te dergohet ne qerdhe direkt)!.
Dikush thot se ka mrri teknologjia e vertet,ne japoni permes kompjuterit me ndihmen e nje aparati te vendosur ne shtepi ju hudhke nje sasi ushqimi Qenit,ne vendin e posaqem posht aparatit, por femia nuk mund te ushqehet ne at menyr!??

Une ku punoj konkretisht disa femra qe kan lind femi,kan nderpre punen per tri vite,kete se bejn Burrat e tyre (pa drejtsi??),nese te njerzit mendon dikush qe ka padrejtsi nga gjinia e "fort"Mashkulli ne lidhje me keto gabohet,e njejta esht ti marrim shpend, gjithmon shpendi mashkull largohet prej foles sjell ushqimin...deri sa femra rrin mbi vez gjegjesisht mbi zogj........(a mos edhe keta thon hajt tja shlojm femres se ma e dobt hahaha) ka mundsi qe edhe Laraska ngul kamb thot nuk rri ne qerdhe se kam me ba fitnes pregaditje per spektaklin e radhes per "miss sorra" qe mbahet ne zabeli e sahit ages...

LABI
23-08-07, 16:27
Ne keto qeshtje ne mund te bahemi edhe "supermodern"por dicka ca natyra e ka percaktu per secilen gjini nuk mundemi ta barazojm.
Gji femiut Babai nuk mund ti jap!.
Femiu nuk lind tre vjecar(qe te dergohet ne qerdhe direkt)!.
Dikush thot se ka mrri teknologjia e vertet,ne japoni permes kompjuterit me ndihmen e nje aparati te vendosur ne shtepi ju hudhke nje sasi ushqimi Qenit,ne vendin e posaqem posht aparatit, por femia nuk mund te ushqehet ne at menyr!??

Une ku punoj konkretisht disa femra qe kan lind femi,kan nderpre punen per tri vite,kete se bejn Burrat e tyre (pa drejtsi??),nese te njerzit mendon dikush qe ka padrejtsi nga gjinia e "fort"Mashkulli ne lidhje me keto gabohet,e njejta esht ti marrim shpend, gjithmon shpendi mashkull largohet prej foles sjell ushqimin...deri sa femra rrin mbi vez gjegjesisht mbi zogj........(a mos edhe keta thon hajt tja shlojm femres se ma e dobt hahaha) ka mundsi qe edhe Laraska ngul kamb thot nuk rri ne qerdhe se kam me ba fitnes pregaditje per spektaklin e radhes per "miss sorra" qe mbahet ne zabeli e sahit ages...

Cka behet me ata femije qe nenat e tyre ju vdekin gjate lindjes ... S'po arritkan te rrite ata ?!! Apo ato nena qe nuk mund t'i ushqejne femijet me gji, pershkak te mungesese se qumshtit ??!! ---->Femija ka nevoj per kujdestare ( te dy prinderit jane kujdestare te barabart)

Sherri ( jo te gjitha llojet e shpendeve veprojne , udhehiqen nga te njejtat instikte si te shembullit te ilustruare me laraska ) :biggrin: :wink: .

sherri
24-08-07, 16:27
Cka behet me ata femije qe nenat e tyre ju vdekin gjate lindjes ... S'po arritkan te rrite ata ?!! Apo ato nena qe nuk mund t'i ushqejne femijet me gji, pershkak te mungesese se qumshtit ??!! ---->Femija ka nevoj per kujdestare ( te dy prinderit jane kujdestare te barabart)

Sherri ( jo te gjitha llojet e shpendeve veprojne , udhehiqen nga te njejtat instikte si te shembullit te ilustruare me laraska ) :biggrin: :wink: .
Te pershendes me Respekt LABI,
Disa tema jan aq te gjera sa replika ska te ndalur,une e dalloj logjiken e artit te mesuar,dhe logjiken e artit te lindur,nje shkrim nuk e ben te logjikshem vetem estetika!??
(" te dy prinderit jane kujdestar te barabart")......por me mundsi te ndryshme a po jo??

Tomori
25-08-07, 15:42
Femrat e sodit nuk kan asnifar dallimi nga femrat qe kan qene para 100 apo 2000 viteve ma pare

qajo e njejta femer ka qene...dhe keshtu dot ngele ner sa te egzistoje bota..!

rilinda
25-08-07, 16:44
Femrat e sodit nuk kan asnifar dallimi nga femrat qe kan qene para 100 apo 2000 viteve ma pare

qajo e njejta femer ka qene...dhe keshtu dot ngele ner sa te egzistoje bota..!

Ku po bazohesh qė po thua kėshtu?!

Tomori
26-08-07, 19:02
Ku po bazohesh qė po thua kėshtu?!

Si ku bazohem..?
Bazohem ne gjdo aspekt ndash aspektin fiziollogjik, ndash aspektin e te menduarit apo te dredhinavet,,

E para aspektin fiziollogjik e njejta ka qene dhe eshte,,,
E dyta aspektin e te menduarit po e njejta eshte edhe sot 90% mendon krejte prapshte..?!
E treta po ashtu nga dinakerija po e njejta eshte a nuk ishte po kjo femer Hava qe qiti mashkullin nga parajsa,,?!! edhe sot vazhdon e njejta ..femra ven mashkullin ne shishe...?
un per veti kam pas fatin qe femra nuk me ka shti ne shishe por ne tegell me ka shti po se po.....

rilinda te pershendes shume....kalofshe bukur

rilinda
26-08-07, 20:52
Si ku bazohem..?
Bazohem ne gjdo aspekt ndash aspektin fiziollogjik, ndash aspektin e te menduarit apo te dredhinavet,,

E para aspektin fiziollogjik e njejta ka qene dhe eshte,,,
E dyta aspektin e te menduarit po e njejta eshte edhe sot 90% mendon krejte prapshte..?!
E treta po ashtu nga dinakerija po e njejta eshte a nuk ishte po kjo femer Hava qe qiti mashkullin nga parajsa,,?!! edhe sot vazhdon e njejta ..femra ven mashkullin ne shishe...?
un per veti kam pas fatin qe femra nuk me ka shti ne shishe por ne tegell me ka shti po se po.....Nga teglla po flet a? :biggrin: Nuk jemi aq zemėrliga... bile edhe kompjuterin ta paska lejuar n'tegėll :biggrin:

Sa pėr mbrapėshtira... ju na e kaloni. Kam thėnė, e them prap: Pa i prirė Kosovės njė femėr, pavarėsia nuk do tė na vie! Kjo ėshtė me teorinė feministe... femra e mendon tė mirėn pėr vete, e kėtu e pėrfshin mbarė njerėzimin.
Ke thėnė se si veti tė tretė e kemi dinakėrinė! Epooo...neve na pranohet kjo veti (bile ėshtė edhe zgjuarėsi), po ju kur do tė zgjoheni nga gjumi, e t'i kuptoni dinakėritė se!!?

selvija
28-08-07, 08:05
Po vertet se sot Femrat nuk perkund djep,,as une skam perkund,,,por nje femi qe u rrit ne djep ka qen mi i qet me shendosh dhe nuk ka qajt si femit e sotit qe rriten pa djep...femin eke pastrue ne mengjes e ke pshtjell e ve vnue ne gjum dhe ke kendue nje kenge te bukur me nje ze te let,,,,

Nina nana djep te drunit ti mu bafsh pak katundit,,,,,

ai ngadal ka mbyll syt me ate nkaqsi duke kenduar nena e vet duke perkun ashtu let
ka fjet 2-3 or i qet dhe gezuar,,kur u zgjua i skuqur i shendosh si nje molle

e tash ne nenet e reja nuk qesim femin ne djep,,,por sa flen femiaj jon? 14-20 minuta hiq me shum dhe si zgjohet menjet ta merrsh ne dore ende pa marr ngrohjen e gjumit..

ne kete mu dha rasti ta shof djepin tim qe jam rrit auuu sa u kaqa dhe morra disa foto ta mbaj ne kujtim,,,

SoKoLi-i-Maleve
28-08-07, 16:14
Femrat shqiptare ne gjithe historin e keti kombi,kan ruajtun vlerat,kulturen dhe traditen ma te shendosh, miresin dhe dashurin ,kan perkund djepin,kan mbajtun familjen dhe gjane dhe kan mbajt pushken apo shpaten bashk me burrat e tyne,vlaznit apo baben,kan ruajt ftyren dhe nderin .Mjerisht se ne shum zegmente atyre sju asht njoft kjo miresi,por jan keqperdor dhe torturua e dhunua nga kjo pjes e burrave te tyne,te cilet kan qen te mbushun me ide te huaja dhe te pa edukat e kultur,Femra Shqiptare ka qen dhe asht nderi dhe krenarija dhe undyra e te gjitha vlerave te mira dhe fisnike qe ka ky komb.Ata qe shajn femren shqiptare jan sa te verber qe as nji here skan dijt se ca asht e mira apo e vlefshme ,por e kan trajtue familjen dhe femren si skllave,sepse ishin te brumosun nga ide te huaja dhe armiqesore ndaj vlerave te kombit tone.Femra Shqiptare asht princeza e te gjitha femrave te botes,ato jan si engjuj ,ato jan si shpirt.

DEA
28-08-07, 17:44
Mos ta keqinterpretojme tani se femrat e sotit nuk duan te lindin apo nuk ndjehen te afta per te rritur femije "me djep apo edhe pa te".Ndryshimi eshte se vetem mendojne per te ardhmen e tij para se te lind e jo si me pare qe thojshin" hajt se kur te fal zoti ja fal edhe giden" ne kete aspekt kan nderru gjerat qe femra sot di te jetoj vet dhe te rris dy deri ne tre femije me plot perkujdesje, ne dallim me femren e se djeshmes qe ka jetuar per te tjeret ku qdo dite e nje gruaje te kohes se kaluar ka qene lufte per mbijetese, ka lind femije por ska qene ne gjendje kurre te vendos diqka per te ardhmen e tyre.

Femra ishte , eshte dhe do te jet gjithmon nje dore qe do te perkund djep.Dje sot neser e pasneser , me ndihme apo edhe pa te!!!!!!!!!!!!!!!!!

LABI
30-08-07, 18:24
Ndryshimi eshte se vetem mendojne per te ardhmen e tij para se te lind e jo si me pare qe thojshin" hajt se kur te fal zoti ja fal edhe giden"

Femra ishte , eshte dhe do te jet gjithmon nje dore qe do te perkund djep.Dje sot neser e pasneser , me ndihme apo edhe pa te!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kur t'a fale Zoti , ja ndane dhe rriskun ....:rolleyes: ...

DEA
04-09-07, 07:21
Kur t'a fale Zoti , ja ndane dhe rriskun ....:rolleyes: ...

hiq s`mujsha me ja qellu kesaj fjale dhe e thash ate tjetren ahahhaha, faleminderit qe me nejte gati!

vjeshta
05-09-07, 18:29
Kush po thote qe fmija rritet vetm ne djep ??!!

LABI
05-09-07, 18:55
hiq s`mujsha me ja qellu kesaj fjale dhe e thash ate tjetren ahahhaha, faleminderit qe me nejte gati!

Nuk te ndejta gati , vetem i shtova nje kulaq kollazhit te kesaj teme ... :wink:

LABI
05-09-07, 18:58
Kush po thote qe fmija rritet vetm ne djep ??!!


Femija eshte rrite dhe ne djep .... ( koha e shkuare e kryere e thjesht ) :biggrin:
Sa kane dite aq kane mund t'bejne ( sa dime aq mundemi ) .

vjeshta
05-09-07, 19:05
Femija eshte rrite dhe ne djep .... ( koha e shkuare e kryere e thjesht )http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Sa kane dite aq kane mund t'bejne ( sa dime aq mundemi ) .

Me vjen mire per femijet qe kjo kohe e thjeshte eshte kryer dhe ka shkuar ......http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Atehere ndoshta nuk kan dite ,por tash e dijn dhe vazhdojn prap!!

LABI
05-09-07, 19:45
Me vjen mire per femijet qe kjo kohe e thjeshte eshte kryer dhe ka shkuar ......http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Atehere ndoshta nuk kan dite ,por tash e dijn dhe vazhdojn prap!!

Eshte dicka e zakonshme qe cdo gje e vjeter te rezistoj zevendesimin me te rejen ... Eshte qeshtje ekzistence ....

Shqiptare
06-09-07, 12:11
Mos dhashte Zoti te kemi femra qe perpara te gjithave mendojne veten e pastaj familjen, e qathere ta dini qe kem me u faru si popull. Rujna Zot!

E sa per djep, n'dash ne djep n'dash pa te, veq me u shumu e me eduku si duhet, ky eshte qellimi!

LABI
06-09-07, 19:12
Mos dhashte Zoti te kemi femra qe perpara te gjithave mendojne veten e pastaj familjen, e qathere ta dini qe kem me u faru si popull. Rujna Zot!

E sa per djep, n'dash ne djep n'dash pa te, veq me u shumu e me eduku si duhet, ky eshte qellimi!

Mos ke gajle qe loza shqiptarit eshte si loza e kungullit ( n'plehe me qite bine) :biggrin:

Lona
20-11-07, 14:43
Edhe une jam nje femer si gjithe te tjerat por dua te lidhem me Temen, pse mendoni se femrat e sodit jane dora qe s'perkundin djepin,, O njerez mos ua futni ndojher fjaleve palidhje ,,, se nuk ka nene qe linde femijun dhe ta hudhe ne Ere, Une jam e martuar, kam nje femije, dhe jam e punesuar ,,po vertet e kam veshtire te gjitha ti perballoje , femiju disa ore pa nene nen kujdesjen e tjeter kuj, por gjithe kur jam une me te kujdesem e perkundi ne djem e ushqeje e pastroje dmth, perseri nena , e ka kujdesin thelbesor per femijun... Po don femra te gjitha i arrin edhe fakulltet kryen edhe karier fiton e tjera e tjera...KAQ kisha