PDA

View Full Version : OK – pėrdorimi i saj edhe nė shqip!


rilinda
27-06-07, 19:48
OK – se di ēka ėshtė por e pėrdori

Fjala “OK” njihet si mė e pėrdorura nė tėrė botėn. Shumė folės tė gjuhės angleze, por edhe jo folės e kanė pėrvetėsuar atė . Sipas statistikave, kjo fjalė njihet si fjala mė e kuptueshme nė tėrė Botėn. “OK” pėrdoret pėr tė shprehur aprovim.
Ekzistojnė mendime tė ndryshme lidhur me prejardhjen e kėsaj fjale. Shumė prej tyre mbeten ende relative. Si mė e besueshme njihet teza e cila thotė se kjo fjalė ėshtė shkurtesė e “all correct “qė don tė thotė “ēdo gjė nė rregull“.
Tė rinjtė kosovarė e kanė future kėtė fjalė nė fjalorin e tyre modern , duke e bėrė pjesė tė pandashme tė tij. Ata e vulosin ēdo gjė tė thėnė me njė “ OK“ nė fund. Duke i numėruar rastet gjatė tė cilave ata e pėrdorin kėtė fjalė, tė cilat janė tė pafundme, tė krijohet pėrshtypja se ata veē e dinė kuptimin dhe prejardhjen e saj. Mirėpo anketat rezultojnė nė tė kundėrtėn:

Njomza: Ok don me thonė diēka mirė, krejt nė rregull. Shkurtes e cilės fjalė ėshtė….s’po di. S’po mė kujtohet. Veē e di qė rrjedh prej anglishtes.

Ylli: E kom lexu diku qė OK ėshtė pėrdorė nė Japoni dhe jo nė Amerikė sė pari, siē mendojnė tė gjithė. Mirėpo prej nga vjen kjo fjalė, besomėni nuk e di. Dhe as nuk kam mendu ndonjėherė me e gjet. Thjesht e pėrdori pėr ma lehtė, ma shkurt…

Valdetja: OK me siguri donė me thonė mirė diēka, mbasi tė gjithė e pėrdorin kur tė pajtohen me diēka. Prejardhjen nuk ia di, por e di se kudo qė tė shkon jashtė mundesh me e pėrdorė dhe tė gjithė do tė kuptojnė. Me siguri vjen prej anglishtes.

Arti: Bash mė nervozon kjo fjalė. Nuk e di a janė shqiptarėt tė dashuruar mbas kėsaj fjale, apo se di, veē po ma merr mendja qė gjysma se dijn as ēka donė me thonė as prej nga vjen. Veē e pėrdorin sepse duan t'i kopjojnė tė huajt. E me siguri iu duket vetja ma IN.

Kadriu: Fjala OK, prej anglishtes a vjen???? Nuk e di pėr besė veē e pėrdori se mė pėlqen …


Ata qė e pėrdorin nuk e dinė pse e pėrdorin.
Ata qė e pėrdorin nuk e dinė kuptimin e saj.
Ata qė e pėrdorin nuk e dinė prejardhjen e saj.
Ata qė e pėrdorin nuk munden pa e pėrdorur atė.

Ata qė nuk e pėrdorin, mundohen ta gjejnė rastin mė tė volitshėm dhe tė thonė
“OK“ dhe tė hyjnė nė grupin e atyre qė e pėrdorin kėtė fjalė !

Pra, OK ! E keni lexuar kėtė storie. Hajde OK pėr tė fundit herė…

Artisti
28-06-07, 13:00
Ne asnje liber letersie qe kam lexuar deri me tash, nuk e kam has kete shprehje.Kjo eshte shume e perdorur, por ne letersi sa kam njohuri nuk perdoret, perdoret ne gjuhen e te rinjeve dhe eshte be me te vertete pjese e gjuhes folese, por nuk kam has ende qe eshte pjese e gjuhes se letersise.

Pershendetje te madhe duke dhene respektin me te madh per autoren e temes.Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)

Artisti
28-06-07, 13:03
Harrova ta ceki se une nuk e perdori shpesh, bile ne shkrim nuk e perdori aspak, me mire te them:

Mire, shkojme

sesa

OK shkojme

Qka isha gezue me ma gjet nje shkrim qe e kam shkrue kete OK, veq lypni shkrimet e mia prej te pares :biggrin:

.

Murgesha
28-06-07, 14:11
Nė tė folur mė duhet ta pėrdori mė shpesh, por jo edhe nė rastin kur foli me shqiptar. Nė tė shkruar nuk mundem tė them se jo se nė MSN e pėrdori shpesh.
Pėrndryshe si ēdo fjalė e huaj qė ka hyrė nė tė folurėn tonė edhe kjo shprehje duhet tė largohet nga e folura e jonė.

Era1
28-06-07, 14:47
Ka shume versione mbi kete fjale per gati te gjitha gjuhet e botes.

Nje pale mendon qe kjo fjale vjen nga fiset Choctaw. Ne gjuhen Choctaw fjala OKE (e shqiptuar OKI) do te thote qe gjithcka eshte mire biles shume ne USA perdorin shprehjen Okee Dokee.

Te tjere mendojne qe vjen nga nje forme jo korrekte e shkurtuar “ "All Correct " (Oll Korekt). Disa ja veshin perdorimin e saj te pare presidentit amerikane Andrew Jackson (1767-1845),dhe te tjere nje analfabeti I ngarkuar per te hipur bagazhet ne trena.

Kur Henry Ford fundosi Ford Motor Co, shefi I kontrollit te cilesise ishte Otto Kaiser dhe cdo mjet qe te quhej I kontrolluar mbante inicialet e emrit te tij siper.

Profesori Allan Read vdiq pa mundur te deshifroj ate qe ishte enigma e jetes se tij. Etimolog dhe profesor, ne Universitetin e Kolumbias quhej “njeriu OK”
Ne kerkimet e tij ai seleksionoi shume teori dhe perhere dhe me shume bindej qe origjina e shprehjes ishte amerikane.Ne fillim mendoi qe OK vinte nga inicialet e biskotave Orrin Kendall.Po keshtu studioi edhe variantin qe telegrafistet perdornin per te shprehur Open Key (celes i hapur)
Teoria e tij e parafundit ishte e lidhur me presidentin amerikan Martin Van Buren i njohur ne ate epoke me pseudonimin Old Kinderhook (fshat ne NY, ku kishte lidnur presidenti. Inicialet OK u perdoren nga oragnizuesit e fushates se tij per te fshehur origjinen e emrit te tij holandez dhe shkruanin “Voto OK”

teutaA
30-05-08, 05:28
un e di qe rrjedh nga anglishtja dhe per her te par eshte perdor gjat luftes ne vjetnam "zero killed" ku zeron e kan zavendesuar me shqiptimin e shkronjes "O" si dhe killed eshte perdor vetem shkronja e par "K" dmth shqiptimi i ksaj shkronje K-EJ dhe nga kjo eshte mbet okey

LABI
01-06-08, 00:26
Per t'mos e zgjatur shume ; Kete fenomen dhe fenomenet tjera te llojit te ketille i has dhe perfaqesohen nga nje kategori e caktuar e njerezve qe s'kan nje vetedije dhe ide te qarte lidhur me konceptin dhe idene e vete-ekzistences dhe unit ... Njerez mos-pefilles ndaj idese se ekzistuarit te vetes , egos/personalitetit dhe me nje fjale IDENTITETIT . Njerez qe s'perfaqesojn veten dhe qe skan nje une te brumosur ne personalitetin e tyre !

Njerez qe ushqehen me shume me gjera siperfaqesore dhe me ate qe une shpesh e quaj KIQ .. dhe nga e tere kjo une keta njerez i quj poashtu i emertoj si KIQ (kopje) -NJERI

Artisti
01-06-08, 00:31
Per t'mos e zgjatur shume ; Kete fenomen dhe fenomenet tjera te llojit te ketille i has dhe perfaqesohen nga nje kategori e caktuar e njerezve qe s'kan nje vetedije dhe ide te qarte lidhur me konceptin dhe idene e vete-ekzistences dhe unit ... Njerez mos-pefilles ndaj idese se ekzistuarit te vetes , egos/personalitetit dhe me nje fjale IDENTITETIT . Njerez qe s'perfaqesojn veten dhe qe skan nje une te brumosur ne personalitetin e tyre !

Njerez qe ushqehen me shume me gjera siperfaqesore dhe me ate qe une shpesh e quaj KIQ .. dhe nga e tere kjo une keta njerez i quj poashtu i emertoj si KIQ (kopje) -NJERI


Bleona Qerreti ne emisionin Hydrogjen hahahahahaha, shpesh e permendte "Backraundet", qenka nje KIQ.

Ah KIQ-ja e zanave edhe kjo, nuk e kishe zanin e mire kur po kendojke drejtperdrejt ( per ata qe se kuptojne drejtperdrejt do te thote LIVE)


.

LABI
01-06-08, 00:38
Bleona Qerreti ne emisionin Hydrogjen hahahahahaha, shpesh e permendte "Backraundet", qenka nje KIQ.

Ah KIQ-ja e zanave edhe kjo, nuk e kishe zanin e mire kur po kendojke drejtperdrejt ( per ata qe se kuptojne drejtperdrejt do te thote LIVE)


.

po fenomeni i kiqit , eshte pjelle e konsumit masive ... kultures masive.. Ku ne t'njejten kohe me forcen e saje hipnotizuese fute ne nje ORGJIE MASIVE nje bashkesi , komunitet te tere qe t'konsumoj , t'gjene defrimin t'gjene mbrehtesin dhe knaqjen epshore (qe s'behet fjale per shpirtroren ketu) ; te permbushe kerkesat , deshirat per te gjitha ne te njejten kohe me pak (apo hiq kenge) me pak balet, me pak teatro, me pak striptiz e keshtu me radhe... Ne kulturen masive gjerat s'kane nje qellim thelbesor qe shtyhet nga pasioni mbi gjetjen e mbrehjes , qetesise , knaqjes ideale ... Por me shume nje qellim simbolik-material... FITIMIN- PARANE... dhe se arti , kenga, piktura , teatrot ... i kane zevendesuar produkti masive- ne mijera kopje te mundshme ne CD- DVD ....

pst Artist ... Bleona eshte nje f.. baby doll-ke dhe shume bebydollka tjera qe jane nje nder shembujt me te sukseseshem i nje marimi , produkti , konstrukti hegjemonise se kultures-masive .. Kulture kjo qe qiftin e Bleones i bene ashtu si jone (qe t'mendojne qe jane vetja) ... e qe ne fakt jane nje nje sendi perfekt levize per shtati pa pasur nevoj qe t' kurdiset (res-mobiles)!!


Bleona f... vajza, cucuca , cika e mamit dhe e babit

Bleona (apo ajo tjetra)f... studentja e sukseshme e argetimit

X- Bleona ... f... e perkushtuara nena e sukeseshme

B.... cka te thushe te tona nga pak ... E ne fakt asgje.. NJE HIQ SEND

adidu
10-06-08, 08:26
Ne kulturen masive gjerat s'kane nje qellim thelbesor qe shtyhet nga pasioni mbi gjetjen e mbrehjes , qetesise , knaqjes ideale ... Por me shume nje qellim simbolik-material... FITIMIN- PARANE... dhe se arti , kenga, piktura , teatrot ... i kane zevendesuar produkti masive- ne mijera kopje te mundshme ne CD- DVD ....postuar nga labi


Me se e sakte...e njekohesisht e dhimbshme kjo fraze.

illyria
06-09-08, 18:29
Fjala/shkurtesa angleze OK rrjedhė nga shkurtesa "Zero Killed" 0K tė cilėn filluan ta pėrdornin palėt ndėrluftuese nė luftėn qytetare amerikane(1861-1865).
Pas betejave,kur njėsitet ushtarake ktheheshin nė kampet apo vendbanimet e tyre ata priteshin nga bashkluftėtarėt apo banorėt qė mezi pritnin tė merrnin lajmet mbi tė vrarėt dhe tė plagosurit.
Pėr kėtė arsye eprorėt vendosėn qė nė ballė tė kolonave tė cilat ktheheshin nga fronti tė vendosej njė transparent ku shkruhej numri i viktimave.
Pėr shembull: pėr 12 tė vrarė vendosej shenja 12K.
Nė raste kur nuk kishte tė vrarė vendosej shenja 0K qė donte tė shoshte Zero Killed,asnjė i vrarė e qė mė vonė muar kuptimin "All O Kay" ose nė shqip "Ēdo gjė nė rregull".

Kurse pse edhe nė qendrat urbane nė Kosovė pėrdoret kjo shkurtesė duhet pyetur Labin nga kafja e mėngjezit!?

Pėrndryshe shqiptarėt e Kosovės janė populli i cili mė sė dobti nė botė e flet gjuhėn e vet amtare.

YanYan
30-04-09, 01:31
Thojne qe O.K. ka shume versione dhe nuk eshte vendos akoma per nje perfundimisht.
Ja nje tjeter nga cfar u tha. Kjo fjale vjen nga anglishtja (Amerike) e pastaj eshte
shperndare edhe ne gjuhe te tjera. Pak a shume ne vitet 1839, ne Boston kishte dale
ne mode nje risi humoristike per boten mediatike (gazetat) ku ata shkurtonin nje fraze
dhe vinin vetem inicjalet dhe pastaj ne kllapa vendosnin pershkrimin. Shpesh here, kto
fjale qe shkurtonin, i shkruanin gabim per te kriju humor. Ata e perdoren per frazen "all
correct" ku kishin shkruar si shpjegim "oll korrekt". Shprehja mori jete kur u perdor edhe
ne fushaten elektorale per rizgjedhje te Presidentit Martin Van Buren ne vitin 1940. Ai
kishte lindur ne Kinderhook te New York dhe e therrisnin Old Kinderhook. Inicjalet OK
pershtateshin me frazen kshuqe ata e perdoren OK per sloganet e fushates elektorale.
Ne te njejtin vit, reklama e nje gjilpere me koke/karfice kishte komentin: " shkronja te
frikshme...domethenese te vendit te lindjes se Martin Van Buren, old Kinderhook-ut, dhe
gjithashtu nje fjale e demonstrates se Demokracise tek zgjedhjet e fundit, 'all correct'...
Ato qe do ti perdorin/veshin, duher te kene parasysh se do i duket sforcimi me i madh...
qe gjithcka te jete O.K."
PS. Ky ishte versioni i Allen Walker Read.

Sa per ne, mendoj se na eshte bere shprehje dhe hajt e perdorim si e gjithe turma...

shfletuesi_
30-04-09, 09:36
Pse gjithe kjo energji e shpenzuar per nje fjale OK ... Tash disa shiten gjoja patriota ne gjuhe por te gjithe e perdorin ne boten e internetit Ok.okokokokokok eshte virus kjo far fjale eshte Thi Virus... Une ne jeten e perditeshme se perdori ... ne komunikim me internet e perdori me shume Okay se sa ok... mire po kur dua diqka vetem sa per sy e faqe qe thon mos ti mbes borgj dikujt ne shkrim i them ok...

Ok eshte Organizat Komunikimi...

>>{SpOnGeBoB}<<
03-05-09, 18:09
edhe une kesh tu ba seri per qka per qata Ok te e paskan marue shoq qitu livadh tu shkrue. Bile qata me ndryshue me ba Akeeeeeeeeeej edhe mu doken taman si llaf i shkrum jo qishtu palidhe OK demek sikur smile po del.

Oltiana1
29-11-09, 08:56
Nuk e di pėrse vallė kėtė fjalė ok e pėrdorni edhe nė gjuhėn shqipe kur ėshtė fjala shqip nė rregull .

shfletuesi_
29-11-09, 09:09
Ne asnje liber letersie qe kam lexuar deri me tash, nuk e kam has kete shprehje.Kjo eshte shume e perdorur, por ne letersi sa kam njohuri nuk perdoret, perdoret ne gjuhen e te rinjeve dhe eshte be me te vertete pjese e gjuhes folese, por nuk kam has ende qe eshte pjese e gjuhes se letersise.

Pershendetje te madhe duke dhene respektin me te madh per autoren e temes.Artisti (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=18480)


O Artisti kete shprehje e ka sjell interneti.