PDA

View Full Version : Mit’hat Frashėri


Linka_pz
28-06-07, 22:43
Mit’hat Frashėri


Mit’hat Frashėri lindi mė 25 mars (http://sq.wikipedia.org/wiki/25_mars) 1880 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1880) nė Janinė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Janina); vdiq mė 3 tetor (http://sq.wikipedia.org/wiki/3_tetor) 1949 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1949) nė New York (http://sq.wikipedia.org/wiki/New_York), SHBA (http://sq.wikipedia.org/wiki/SHBA). Ishte i biri i Abdyl Frashėrit (http://sq.wikipedia.org/wiki/Abdyl_Frash%C3%ABri) dhe nipi i Sami Frashėrit (http://sq.wikipedia.org/wiki/Sami_Frash%C3%ABri) dhe Naim Frashėrit (http://sq.wikipedia.org/wiki/Naim_Frash%C3%ABri). Ai e njohu shumė pak babain e tij dhe u rrit nėn kujdesin e Samiut dhe Naimit. Edukimin akademik e mbaroi nė Stamboll (http://sq.wikipedia.org/wiki/Stambolli). Pas mbarimit tė shkollės, deri nė vitin 1905 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1905), punoi nė administratėn turke dhe mė pas kaloi nė Selanik (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Selaniku&action=edit), nė administratėn shtetėrore.
Nė 4 prill (http://sq.wikipedia.org/wiki/4_prill) 1929 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1929) Mit'hat Frasheri nė testamentin e tij i lė shtetit shqiptar pasurinė e tij, tė tundshme dhe tė patundshme me qėllim krijimin e njė instituti albanologjik nė Tiranė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Tiran%C3%AB), i cili do tė merrej me studime nė fushėn e historisė sė Shqipėrisė.
Tabela e pėrmbajtjeve
1 Veprimtaria politike (http://sq.wikipedia.org/wiki/Mit%E2%80%99hat_Frash%C3%ABri#Veprimtaria_politike )
2 Veprimtaria letrare (http://sq.wikipedia.org/wiki/Mit%E2%80%99hat_Frash%C3%ABri#Veprimtaria_letrare)
3 Bibliofili Lumo Skėndo (http://sq.wikipedia.org/wiki/Mit%E2%80%99hat_Frash%C3%ABri#Bibliofili_Lumo_Sk.C 3.ABndo)
4 Vepra (http://sq.wikipedia.org/wiki/Mit%E2%80%99hat_Frash%C3%ABri#Vepra)
5 Pėrkthime (http://sq.wikipedia.org/wiki/Mit%E2%80%99hat_Frash%C3%ABri#P.C3.ABrkthime) //
Veprimtaria politike

Filloi tė aktivizohet nė politikėn shqiptare qė nė fund tė shekullit XIX. Njė nga figurat mė tė spikatura nė politikėn shqiptare nė gjysmėn e parė tė shekullit XX. Nė vitin 1908 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1908), ai fillon botimin e gazetės "Liria (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Liria&action=edit)" nė Selanik. Gjatė kėsaj periudhe bashkėpunon ngushtė me Kristo Luarasin (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Kristo_Luarasi&action=edit), i cili drejtonte shtypshkronjėn/shtėpinė botuese "Mbrothėsia (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Mbroth%C3%ABsia&action=edit)". Ai mori pjesė nė Kongresin e Manastirit (http://sq.wikipedia.org/wiki/Kongresi_i_Manastirit), i njohur ndryshe edhe me emrin Kongresi i alfabetit (http://sq.wikipedia.org/wiki/Kongresi_i_Manastirit) me 14 nėntor (http://sq.wikipedia.org/wiki/14_n%C3%ABntor)- 22 nėntor (http://sq.wikipedia.org/wiki/22_n%C3%ABntor) 1908 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1908). Mit'hat Bej Frashėri u zgjodh kryetar i Kongresit dhe nėnkryetar i Komisionit tė hartimit tė alfabetit (kryetar i Komisionit ishte At Gjergj Fishta (http://sq.wikipedia.org/wiki/At_Gjergj_Fishta)).
Nė moshėn 32-vjeēare largohet pėrfundimisht nga Stambolli (http://sq.wikipedia.org/wiki/Stambolli) dhe udhėton pėr nė Shqipėri (http://sq.wikipedia.org/wiki/Shqip%C3%ABria) duke kaluar nga Kosova (http://sq.wikipedia.org/wiki/Kosova) nė Shkup (http://sq.wikipedia.org/wiki/Shkupi) dhe pastaj nė Elbasan (http://sq.wikipedia.org/wiki/Elbasani). Nė vitin 1912 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1912), nė qeverinė e pavarėsisė tė krijuar nga Ismail Qemali (http://sq.wikipedia.org/wiki/Ismail_Qemali) ai zgjidhet ministėr i botores. Mė 30 mars (http://sq.wikipedia.org/wiki/30_mars) 1913 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1913), ai jep dorėheqjen nga detyra. Ai mirėpriti ardhjen e Princ Vidit (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Princ_Vidi&action=edit) nė Shqipėri dhe ndihmon nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ministria_e_Pun%C3%ABve_t%C3%AB_Ja shtme&action=edit). Pas largimit tė Princ Vidit, Mit'hat Frashėri largohet nga Shqipėria dhe deri nė vitin 1918 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1918) jeton nė disa shtete tė Ballkanit (http://sq.wikipedia.org/wiki/Ballkani). Nė vitin 1916 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1916) vendoset nė Bukuresht (http://sq.wikipedia.org/wiki/Bukureshti) ku arrestohet nga policia dhe internohet nė Moldavi (http://sq.wikipedia.org/wiki/Moldavia). Nė vitin 1918 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1918), me mbarimin e Luftės sė Parė Botėrore (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Lufta_e_Par%C3%AB_Bot%C3%ABrore&action=edit), lejohet tė largohet dhe vendoset nė Lozanė (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Lozan%C3%AB&action=edit), Zvicėr (http://sq.wikipedia.org/wiki/Zvicra). Aty ai i drejtohet me njė promemorie konferencės nė tė cilėn po pėrgatitej krijimi i Mbretėrisė Serbo-Kroate-Sllovene. Nė promemorje ai deklaron "Pa zgjidhjen e problemit shqiptar nuk do tė ketė as Jugosllavi tė re dhe as njė zgjidhje pėrfundimtare tė kufinjve nė Ballkan". Nė vitin 1920 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1920) ai vendoset nė SHBA (http://sq.wikipedia.org/wiki/SHBA). Kthehet nė Shqipėri nė vitin 1922 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1922). Nė janar (http://sq.wikipedia.org/wiki/Janar) 1923 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1923) fillon detyrėn e Ministrit Fuqiplotė tė Republikės sė Shqipėrisė nė Athinė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Athina). Kėtė detyrė e kreu deri nė dhjetor (http://sq.wikipedia.org/wiki/Dhjetor) 1925 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1925). I zhgėnjyer nga zhvillimet politike nė Shqipėri ai jep dorėheqjen dhe deklaron largimin e tij nga aktiviteti politik.
Nė vitin 1927 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1927), fillon tė botojė nė Tiranė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Tirana), revistėn Dituria (http://sq.wikipedia.org/wiki/Dituria) dhe themelon librarinė Lumo Skėndo.
Nė vitin 1939 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1939), pas pushtimit tė vendit nga Italia (http://sq.wikipedia.org/wiki/Italia) fashiste vendos tė rikthehet aktivitetit politik. Nė vitin 1941 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1941), ai ėshtė ideologu kryesor dhe njė nga themeluesit e Partisė Nacionaliste (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Balli_Komb%C3%ABta&action=edit), e njohur mė shumė me emrin Partia e Ballit Kombėtar (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Balli_Komb%C3%ABtar&action=edit). Kundėrshtar i Partisė Komuniste tė Shqipėrisė (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Partia_Komuniste_e_Shqip%C3%ABris% C3%AB&action=edit), u detyrua nė nėntor (http://sq.wikipedia.org/wiki/N%C3%ABntor) 1944 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1944), tė largohet nga Shqipėria dhe tė vendoset nė Itali (http://sq.wikipedia.org/wiki/Italia). Gjatė njė udhėtimi pėr nė Nju Jork (http://sq.wikipedia.org/wiki/Nju_Jork), SHBA (http://sq.wikipedia.org/wiki/SHBA) ai vdes si pasojė e njė ataku kardiak.

Linka_pz
28-06-07, 22:43
Veprimtaria letrare

Nisi tė merrej me krijimtari letrare qė prej vitit 1897 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1897) dhe filloi tė botonte Kalendarin kombiar (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Kalendari_Kombiar&action=edit), tė cilin e botoi pa ndėrprerje deri nė vitin 1928 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1928). Mė 1901 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1901), botoi biografinė e parė kushtuar Naim Frashėrit (http://sq.wikipedia.org/wiki/Naim_Frash%C3%ABri). Nė shkrimet publicistike ai pėrdori pseudonimet Lumo Skėndo dhe Mali Kokojka, ndėrsa nė botimet e ndryshme pėrdori pseudonimin Ismail Malosmani.

[redaktoni (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Mit%E2%80%99hat_Frash%C3%ABri&action=edit&section=3)] Bibliofili Lumo Skėndo

Mbas ēlirimit tė Shqipėrisė, u vendos sekuestro mbi pasurinė e Mid'hat Bey Frashėrit. Njė nga objektet e sekuestruara ishte edhe biblioteka personale e Mid'hat Bey Frashėrit. Sot rreth 40 000 vėllime tė kėsaj biblioteke ruhen (dhe janė pjesė) e Bibliotekės Kombėtare tė Shqipėrisė. Pėr kėtė arsye Ministri i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ministri_i_Turizmit%2C_Kultur%C3%A Bs%2C_Rinis%C3%AB_dhe_Sporteve&action=edit) i Republikės sė Shqipėrisė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Shqip%C3%ABria) dhe Biblioteka Kombėtare e Shqipėrisė (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Biblioteka_Komb%C3%ABtare_e_Shqip% C3%ABris%C3%AB&action=edit) vendosen qė ēmimi pėr bibliofilinė tė emėrtohet Bibliofili Lumo Skėndo. Ky ēmim do tė ndahet ēdo vit nė Ditėn Botėrore tė Librit (http://sq.wikipedia.org/wiki/Dita_Bot%C3%ABrore_e_Librit), nga Ministria e Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve dhe Biblioteka Kombėtare e Shqipėrisė. Pėr herė tė parė ky ēmim u dha nė 23 prill (http://sq.wikipedia.org/wiki/23_prill) 2006 (http://sq.wikipedia.org/wiki/2006).

Linka_pz
28-06-07, 22:44
Vepra


Naim bej Frashėri, kujtimi mbi tė ungjin (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Naim_bej_Frash%C3%ABri%2C_kujtimi_ mbi_t%C3%AB_ungjin&action=edit), (1901 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1901))
Bej mire pa hidhe ne det (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Bej_mire_pa_hidhe_ne_det&action=edit), (1902 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1902))
Dhe tregonje (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Dhe_tregonje&action=edit), (1902 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1902))
Shkurtabiqi i verdhė (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Shkurtabiqi_i_verdh%C3%AB&action=edit), (1914 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1914))
Hi dhe shpuzė (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Hi_dhe_shpuz%C3%AB&action=edit), (1915 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1915))
Letra mbi njė udhėtim nė Zvicėr (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Letra_mbi_nj%C3%AB_udh%C3%ABtim_n% C3%AB_Zvic%C3%ABr&action=edit), (1915 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1915))
Njė re e zezė pėr Shqipėrinė (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Nj%C3%AB_re_e_zez%C3%AB_p%C3%ABr_S hqip%C3%ABrin%C3%AB&action=edit), (1918 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1918))
Rilindja e Shqipėrisė (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Rilindja_e_Shqip%C3%ABris%C3%AB&action=edit), (1918 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1918))
Albanais et Slaves (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Sllav%C3%ABt_dhe_shqiptar%C3%ABt&action=edit). (1919 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1919))
Mosmarrėveshjet shqiptaro-serbe (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Mosmarr%C3%ABveshjet_shqiptaro-serbe&action=edit), (1921 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1921))
Plagėt tona (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Plag%C3%ABt_tona&action=edit), (1924 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1924))
Pėrkthime


Gijom Teli (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Gijom_Teli&action=edit), (1902 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1902))
Robensoni (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Robensoni&action=edit), (1909 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1909))