PDA

View Full Version : Mbrojtja nga rrezet e dėmshėme tė diellit


Naki
02-07-07, 22:08
Mbrotja nga rrezet e kėqia tė diellit
Pėr tu mbrojtur nga rrezet e kėqia tė diellit duhet pėrdorur krem me filter mbrojtės ndaj diellit. Njė krem mbrojtės ndaj diellit duhet tė mbrojė qoftė nga rrezet ultravioletė A poashtu edhe ato B si dhe duhet t“i qėndrojė ujit. Kėshtu nuk ka shumė rėndėsi se cila markė kremi zgjidhet. Njė krem mė i shtrenjtė nuk do tė thotė se ėshtė mė cilėsor.
Nuk ėshtė e lehtė tė zgjedhėsh kremin si dhe faktorin e duhur mbrojtės ndaj diellit pasi kėto ndryshojnė nga njeriu nė njeri, duke u varur nga pigmenti mbrojtės melanin qė ndodhet nė lėkurė. Pėrpara se lėkura tė mėsohet me diellin, ajo ka nevojė pėr njė faktor tė lartė mbrojtės ndaj tij, ndėrsa nga fundi i verės mund tė zgjidhet njė faktor mė i ulėt. Pastaj nėse njeriu lahet shpesh, ėshtė e rėndėsishme tė zgjedhė njė krem qė i qėndron mirė ujit. Njė prodhim qė i qėndron ujit duron dy tė lara ku secila tė ketė njė kohėzgjatjeje prej 20 minutash.
Mbrotja e kremit mund tė jetė njė filtėr kemikal ose filter kokrrizash.
Filtri kemikal pėrmban lėndė qė shkrihen dhe thithen nga trupi i cili mė vonė i nxjerr jashtė nė formėn e urinės. Kėto lėndė e mbrojnė trupin duke thithur rrezet e diellit.
Disa studiues zvicerianė kanė arritur nė pėrfundimin se lėndėt kimikale qė pėrdoren nė kėto kremra, mund tė sjellin ērregullime tė disa hormoneve tek njerėzit, prandaj studime tė mėtejshme duhen bėrė nė kėtė drejtim.
Atyre qė kanė lėkurė tė ndjeshme u kėshillohet pėrdorimi i kremrave me filter kokrrizash. Ky pakėson rreziqet pėr kundėrveprime alergjike.
Filtri i kokrrizave pėrbėhet nga pluhur i cili nuk thithet nga lėkura. Ky pėrmban dioksid titani apo zinku, tė cilat i reflektojnė rrezet e diellit.
E keqja e kėtij lloji filtri ėshtė se mund tė ngjitet si njė cipė e bardhė pas lėkurės.
Tepėr e rėndėsishme ėshtė edhe mėnyra sesi lyhet trupi me krem. Njė gabim i zakonshėm qė bėhet ėshtė pėrdorimi i mė pak kremi nga sa duhet. Njeriu duhet tė lyejė krejt trupin. Nevojitet tė paktėn dy miligram krem pėr ēdo centimetėrkatror tė lėkurės.
Por Ullen thotė se mėnyra mė e mirė pėr tu mbrojtur nga rrezet e rrezikshme janė prapėseprapė rrobat: kasketa dhe veshjet verore. Meqėnėse rrezatimi ultravioletė kalon pėrmes bebes sė syrit, syzet e diellit janė mbrojtės tepėr tė rėndėsishėm. Njė sasi drite tepėr e madhe mund tė bėjė qė dalėngadalė thjerra e syrit tė turbullohet dhe shikimi pėrkeqėsohet.
Ullen thotė gjithashtu se njeriu duhet t“i shmanget marrjes sė rrezeve nė mesditė, kur rrezatimi ėshtė mė i fuqishėm, duke gjetur kėshtu strehė nėn hije. Kėshtu fuqia e rrezeve ultravioletė pakėsohet me gjysmėn.
Nė vendet mesdhetare ku bėn pjesė edhe Shqipėria nuk duhen marrė rreze dielli nė mė tepėr se 15-30 minuta nė orėn 12 tė drekės.
Diēka tjetėr qė ėshtė e rėndėsishme tė dihet ėshtė ajo qė era dhe retė e vogla freskojnė motin por nuk pengojnė rrezet ultravioletė.
Pas djegies nga dielli
Nėse njeriu ėshtė djegur nga rrezet e dielli, nuk mbetet shumė pėr tė bėrė. Kėshillohet qė nė kėtė fazė, pėr t“u mbrojtur nga kanceri i lėkurės i shkaktuar nga marrja e tepruar e rrezeve tė diellit, tė mirren hape vaji peshku ose tė lyhet lėkura me vaj ulliri. Sipas njė studimi tė bėrė nga Universiteti Mbretėror i Liverpool-it ka dalur se nėse mirret dhjetė miligram vaj peshku nė ditė pėr tre muaj me rradhė, lėkura merr njė mbrojtje tė brendshme pėrkundėr veprime dėmtuese tė diellit. Disa studiues mendojnė se gjithashtu marrja e vitaminave C dhe E mund tė ndihmojė lėkurėn tė marrė veten.
Kur njeriu ėshtė djegur, duhet tė presė njė javė qė lėkura tė marrė veten pėrpara se tė marrė pėrsėri rreze dielli.
Njė ngushėllim pėr ata qė janė djegur ėshtė ai qė nuk ėshtė vetėm djegia e ēastit ajo qė ēon drejt kancerit nė lėkurė. Besohet qė ka tė bėjė edhe me sasinė e rrezeve ultravioletė tė cilave u nėshtrohet trupi ynė. Por me rėndėsi nė sa mė sipėr ėshtė edhe sasia e pėrgjithshme e rrezeve tė cilave trupi yni i nėnshtrohet pėrgjatė jetės. Prandaj nuk duhet tepruar me marrje rrezesh dielli.

Naki
02-07-07, 22:11
Rrezatimi nga rrezet ultravjollcė B rrezikon pjesėt e jashtme tė syrit: kornean, konjunktivėn dhe lenten kristaline, duke shkaktuar irritim, tharje, skuqje (keratit), dhe plakje tė parakohshme (foto-plakje). Rrezatimi nga rrezet ultraviollcė A ėshtė mė i rrezikshėm pėr lėkurėn dhe sytė, sepse rrezet janė mė tė shkurtra dhe kanė aftėsinė tė penetrojnė mė thellė nė sy, duke dėmtuar retinėn.
Kataraktet dhe degjenerimi makular janė sėmundjet mė tė zakonshme tė shkaktuara nga dielli. Njėlloj si sėmundjet e lėkurės tė shkaktuara nga ekspozimi nė dritėn e diellit, sėmundjet e syrit zhvillohen gradualisht nė njė periudhe disavjeēare.
Pėrdorimi i syzeve tė diellit pėr mbrojtje duhet tė fillojė gjatė fėmijėrisė. Duke minimizuar ekspozimin nėn rrezatimin diellor, ėshtė e mundur qė tė parandalohet dėmtimi i indeve okulare dhe tė vonohet zhvillimi i sėmundjeve tė syrit tė shkaktuara nga rrezet ultravjollcė.
duhet ti ikim rrezitjes sė gjatė,kur mbretėrojnė temperaturat e larta sidomos nė orėt e mesditės dhe mė tepėr tė ēėndrojmė nė hije nėn ēadra.
Mbrojtja mė e mirė nga rrezet e diellit janė veshmbathja,kapelat,pėrdorimi i solucioneve-lyerja e lėkurės me kreme kundėr rrezatimeve tė gjata tė diellit,ėshtė e preferushme solucionet me index 15 ēė kanėaftėsin mbrojtėse kunder dritės.
Preferohet sė paku 30 minuta para se tė dalim nė rrezitje tė lyhet trupi-lėkura me solucione.
Pėr Njerzit ēė konsumojnė medikamente,ėshtė e preferushme tė konsultohen me mjekun shtėpiak, shumė ilaqe e zmadhojnė efektin e dritės nė lėkurė dhe shkaktojnė allergji tė lėkurės.
Pėrdorimi i kosmetikės,parfymeve ndikonė negativishtė dhe duhet ti ikim kategorishtė gjatė rrezatimit,sepse mundė tė shkatojnė pigmentimin arial tė lėkurės.Naki__________________