PDA

View Full Version : Limoni-fruti ekzotik


rilinda
05-07-07, 22:23
Limoni- fruti ekzotik

http://www.viarural.com.ar/viarural.com.ar/agroindustria/frutas/trebol-pampa/limon-eureka.gif

E pėrdorim si ilaē, si "rezervuar" vitaminash, si bazė pėr pijet dhe koktejet, pėr t‘u dhėnė freski ushqimeve ose pėr t‘i gatuar pa nxehtėsi, pėr tė bėrė ėmbėlsira dhe akullore

Limoni ėshtė njė "thesar". Le tė flasė dikush qė njeh njė tjetėr frut, i cili ėshtė nė gjendje qė tė shėrojė sėmundjet, t‘u japė shkėlqim flokėve, tė transformohet nė liker, tė freskojė ushqimet, tė dezinfektojė plagėt, tė rregullojė fytin, t‘u japė shije ushqimeve, tė pėrforcojė ėmbėlsirat, marmelatat, akulloret.

Tė pafundme janė edhe pėrdorimet e tij nė lidhje me shėndetin dhe ushqimet: njė filxhan me ujė tė ngrohtė me lėng limoni dhe njė lugė mjaltė, ndihmon organizmin sepse ka funksion tretės shumė tė mirė dhe lehtėson gjumin. Limoni mund tė pėrdoret edhe pėr tė shmangur aromat e pa kėndshme tė ushqimeve si lulelakra, lakra etj. Gjithashtu redukton edhe mė shumė sasinė e alkoolit nė trup, ndalon nxirjen enzimatike tė frutave.

Limoni ka njė "funksion" tw shumanshėm. Nė Veri tė Italisė njihet edhe thėnia "limonoj", nė rastin e thartimit. Studiuesit mbėshtesin idenė qė shprehja ėshtė marrė nga shitėsit e vjetėr milanezė: ("Cinq ghei due i limonitt", 5 qindarka, 2 limona) kur shihnin njė ēift tė dashuruarish...

Njė fetė limoni, ėshtė nė gjendje tė pėrmbledhė njėherazi bimėn, gjethet, lulet, frutat e papjekura, nė periudhėn mes tetorit dhe pranverės, madje edhe ato nė qė kanė ngjyrė tė verdhė tė shndritshme. Nga fillimi deri nė fund tė verės, limonėt e sistemuar nė kuti duhet tė jenė jeshilė nga vjelja e parė apo nga frutat qė vijnė nga jugu i botės. Por limonėt jeshilė nuk pėlqehen dhe aq shumė e kėshtu ato zverdhen nė mėnyrė artificiale nga tė ashtuquajturat "dhomat e zvenitjes", nė tė cilat shtohet gaz etilin, qė aktivizon forcimin e enzimave tė pjekurisė. Njė procedurė, qė, ndėr tė tjera, dėmton pjesėn mė tė madhe tė vajrave esencialė dhe ėshtė pėrgjegjėse pėr parfumin dhe kualitetin e mirėqenies.

Njė tjetėr dalje ėshtė ajo e "difenile" (E230), njė substancė me origjinė benzinė-kimike, e cila penetrohet nė lėvore, duke vonuar gėrryerjen. Sipas zgjedhjes, ato ndikojnė direkt tek agrumet ose me letrėn me tė cilėn ato janė mbledhur. Nė kėtė mėnyrė, thithja ėshtė graduale dhe shumė mė e dėmshme. Si tė mos mjaftonte kjo - njė mesazh ky pėr tė gjithė kultivuesit e likerit tė limonit ā€” alkooli ka njė efekt tretės mbi pesticidet, qė pas filtrimit kalojnė nė liker. Pėr fat tė mirė, ekzistojnė edhe prodhuesit qė rezervojnė ciklin biologjik tė frutave dhe qė largohen nga zakoni i keq i "trajtimit" tė limonit, sidomos nė ambientin e kultivimit historik, nė Sicili, ashtu edhe nė Kampanja, ku nė fillim tė viteve nėntėqind limonėt e Maiori ishin kuotuar nga bursa e Nju-Jorku, si eksport vjetor i mė shumė se 300 milionė frutave. Sot e gjithė mbledhja ėshtė e mbrojtur mė sė miri dhe mė shumė se gjysma e saj pėrfundon pėr liker. Ėshtė mėkat qė nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve limonėt shfaqen vetėm nė etiketa, ndėrkohė qė nė tė gjitha likernat ato triumfojnė me aromat kimike. Pėrgjegjėsit e partneritetit tė kujdesjes tregojnė se, duke testuar mė shumė se 300 lloje pėrfaqėsuese tė tregut botėror me mbishkrimin "Sorrento", lėnda e parė ėshtė certifikuar dhe ėshtė vlerėsuar nė mė shumė se 6 shishe. Normativa e re duhet tė ndalojė tė ndalojė abuzimin nė dėm tė likernave tė shtrenjtė, qė reduktohen nė gota tė vogla alkooli apo nė aromatikė pėr detergjentėt pėr tė larė pjatat.

Nga ana tjetėr, njė limon i mirė, ashtu si majdanozi, gjendet kudo. Nė shumė raste pėrdoret te tė skuqurat, si te peshku dhe te gatimet milaneze: ku zinku i limonit tė shtrydhur zhvlerėson tė gjithė lodhjen, pėr tė realizuar njė pjekje sa mė tė thekur. Kuzhinierėt i "tremben" limonit, por dinė edhe tė pėrshtaten me tekat e klientėve tė tyre. Nėse u shėrbehet ndonjė fetė nė pjatė, vendoseni anash saj, sepse do t‘ju duhet pėr tė bėrė njė limonadė.


Fruti i tė gjitha stinėve: Lulet e tij ēelin nė pranverė, ndėrsa kokrrat e pjekura kėputen nė stinėn e dimrit

Esenca e tė gjitha frutave
Limoni e ka prejardhjen nga India dhe Indokina. Sipas disa studiuesve, ai ėshtė njė hibrid natyror mes drurit tė kedrit (agrum mjekėsor) dhe limonėve tė athėt.

Pema e limonit (e gjatė 6 metra) ka njė qėndrim tė hapur dhe degėt e frutave janė normalisht me gjemba. Gjethet e tij kanė ngjyrė jeshile tė errėt nė sipėrfaqe dhe jeshile mė tė hapur poshtė. Lulet e limonit kanė njė aromė tė mrekullueshme dhe mund tė jenė njėshe ose dyshe nė varėsi tė gjetheve. Nė kushte tė mira klimaterike ato prodhohen praktikisht gjatė gjithė vitit. Petalet e luleve janė ngjyrė lejla. Frutat janė nė formė ovale ose tė zgjatur, me majė. Normalisht, kokrra ka ngjyrė tė verdhė, por ka shumėllojshmėri larash tė verdha ose tė bardha.

Limoni ėshtė njė bimė rilulėzuese. Lulet e tij tė para ēelin nė pranverė me prodhimin e limonėve dimėrorė dhe nė shtator fillojnė tė prodhohen limonėt jeshilė, tė cilėt piqen vitin tjetėr. Pėr tė favorizuar prodhimin e kėtyre tė fundit, tė cilėt kanė njė ēmim tė mirė nė treg, pėrdoren teknika tė veēanta, si ndėrprerja e vaditjes pėr njė farė periudhe. Limoni ėshtė mė i ndjeshėm ndaj tė ftohtit dhe zhvishet i gjithi nė temperaturėn -4/-5Ā°C, ndėrsa temperaturat shumė tė ulėta mund tė dėmtojnė edhe pemėn, ndėrsa frutat dhe lulet durojnė temperatura deri nė -2Ā°C. Nga ana tjetėr nuk ka nevojė as pėr temperatura verore shumė tė larta pėr pjekjen e frutave. Gjethet janė tė ndjeshme edhe ndaj erės. Nė periudha tė gjata thatėsire ėshtė e nevojshme vaditja. Ai rritet mirė edhe nė terrenet e varfra dhe ph optimal ėshtė pėrreth 5.5-6.5Ā°C.

Nė ndryshim nga agrumet e tjera, limonėt mund tė piqen edhe pasi janė kėputur nga pema. Shpeshherė ato kėputen, kur ende janė tė papjekur (me ngjyrė jeshile), sepse mbrohen nga njė trajtim i vazhdueshėm pėr t‘i pjekur: pėr kėtė arsye ėshtė e kėshillueshme tė pėrdoren lėkurat e frutave, e aq mė pak ato qė nuk e kanė prejardhjen nga kulturat biologjike.

Limoni ėshtė vlerėsuar shumė edhe nė farmaceologji. Pėrdorimi i tij si ilaē u konsolidua, kur vitaminat e tij nuk njiheshin ende. Veēanėrisht ai vlerėsohej mė shumė nga lėngu qė kishte si veti dezinfektuese dhe kundėr hemorragjisė.


Likeri
Ka lindur nė vitet 1900 nė shtėpitė aristokrate tė bregdetit (por thonė se pėrdorej shekuj mė parė nė manastiret e zonės). Nė njėzet vitet e fundit, likeri ėshtė bėrė nė mėnyrė tė vazhdueshme njė nga pijet mė tė adhuruara nga njerėzit. Receta origjinale rekomandon pėrdorimin e copėzave tė freskėta tė limonit, tė sapokėputura nga pema, sepse aroma ėshtė mė e fortė. Pėrbėrėsit: nė fakt baza ėshtė lėkura qė pėrdoret pa pjesėn e bardhė, e cila ėshtė e hidhėt dhe futet nė njė shishe me alkool pijesh nė errėsirė nė temperaturėn e ambientit. Pasi janė zbutur njė muaj, i shtohet ujė dhe sheqer. E lėmė nė qetėsi pėr 4-5 javė tė tjera, mė pas e filtrojmė dhe e hedhim nė njė shishe tė pastėr.

iliriaplus