PDA

View Full Version : Qeveria pakistaneze shpall gjendje tė jashtėzakonshme pėrreth Xhamisė sė Kuqe


Dilaver
06-07-07, 03:01
Qeveria pakistaneze shpall gjendje tė jashtėzakonshme pėrreth Xhamisė sė Kuqe


Pas pėrleshjeve tė ashpra nė mes tė nxėnėsve radikalė islamikė tė Kur'anit dhe forcave tė sigurimit, qeveria pakistaneze ka vendosur ndalim-qarkullimin pėrreth Xhamisė sė Kuqe, nė Islamabad. Si pasojė e luftimeve disaorėshe tė zhvilluara pardje nė kėtė vend, humbėn jetėn dhjetė dhe u plagosėn rreth 140 njerėz tė tjerė.
Nxėnėsit militantė tė Kur'anit duan ta kthejnė Pakistanin nė njė shtet islamik, sipas modelit tė talebanėve nė Afganistan.


Express
************************************************** *****************************

SoKoLi-i-Maleve
06-07-07, 19:26
http://news.google.com/news/url?sa=t&ct=us/0-0-0&fp=468e501d4d7e7022&ei=R1yORrHtEpK4pQKX-ayfDA&url=http%3A//www.timesonline.co.uk/tol/news/world/asia/article2036778.ece&cid=1117613433

Zero Cool
11-07-07, 16:12
Operacioni nė Xhaminė e Kuqe i afrohet fundit

Pakistani thotė se operacioni i forcave tė veta tė sigurisė kundėr militantėve islamistė nė Xhaminė e Kuqe nė Islamabad ndodhet nė fazat pėrfundimtare. Tė mėrkurėn nė agim u dėgjuan disa shpėrthime dhe tė shtėna sporadike.
Gjatė luftimeve tė fuqishme tė martėn, kleriku militant i xhamisė, Abdul Rashid Ghazi dhe 50 nga mbėshtetėsit e tij u vranė, njofton ushtria.Studentėt nė xhami dhe nė shkollat fetare tė saj prej muajsh kanė nisur njė fushatė pro-ligjit islamik tė Sheriatit.
Huazuar nga RTK


11 korrik 2007 - 10:55:33

SoKoLi-i-Maleve
12-07-07, 02:46
http://news.google.com/news/url?sa=t&ct=us/0-1&fp=4695a812e74f6fbf&ei=9YWVRteGJaWuoAKezpSJAQ&url=http%3A//www.forbes.com/feeds/ap/2007/07/11/ap3905255.html&cid=1117613433