PDA

View Full Version : Al Zavahiri kėrcėnon Mbretėreshėn Elisabeta dhe ish kryeministrin britanik, Tony Blai


Zero Cool
11-07-07, 16:15
Al Zavahiri kėrcėnon Mbretėreshėn Elisabeta dhe ish kryeministrin britanik, Tony BlairAyman al-Zawahiri ka kėrcėnuar Mbretėreshėn britanike Elisabeta e Dytė dhe ish kryeministrin anglez Toni Blair. Numri 2 I al Kaedes ka bėrė tė ditur ne njė mesazh te publikuar ne internet qe organizata e tij po pėrgatitė “njė pėrgjigje precize”, si kundėrpėrgjigje ndaj nderimeve qe iu bėnė nga Mbretėresha Elisabeta, shkrimtarit me origjine indiane Ruzhdi Salman, autor i librit “Vargje Satanike”.
Tė pėrkujtojmė se pėr botimin e kėtij libri, shkrimtari Rushdi Salman qe dėnuar me vdekje, nė vitin 1989 nga kreu i atėhershėm suprem iranian Ruhollah Khomeini.
“I shpreh Mbretėreshės dhe Blair-it se mesazhi juaj ka mbėrritur tek ne dhe po pėrgatitemi pėr ju, me njė pėrgjigje precize”, ka pohuar numri dy i organizatės terroriste tė al-Kaedes, Ayman al-Zaėahiri.

Hauzuar nga RTK

11 korrik 2007 - 11:39:57

pirro
11-07-07, 16:30
Mendoj qe nje nder metodat qe perdoret me se shpeshti nga organizatat terroriste eshte kercenimi.

Ne momentin qe me anen e kercenimit organizatat ne fjal arrin qe te fusin panike dhe frike ne popullate atehere mendoj qe eshte kryer nje pjes e punes nga terroristet.

Mirpo fatmirsisht sherbimet e fshehta po arrijn qe ti zbulojn ne kohe dhe po i parandalojn keto qelbesira.

Preshevar
11-07-07, 17:04
Qka te mbjellesh edhe korr,.. s'eshte ēudi :cool:

xnjeri
11-07-07, 23:22
Nje problem i ngjashem, si Salman Rushdie ekziston edhe ne boten krishtere. Quhet Marylin Manson dhe eshte nje rocker qe thyen kryqet ne skene dhe shan e ofendon Zotin.

I pari i ben dem Islamit - i dyti i ben dem krishterizmit. Vetem njeri shperblehet - tjetrit i ndalohen koncertet nga komunitetet krishtere te vendeve ku e kerkojne adhuruesit.

Le te shohim ne baze te ketyre te dhenave, sa liri te shprehjes ka bota perendimore dhe sa e respekton ate.

Ne nje nga rastet me flagrante per muslimanet (botimi i karikatuarave nga "artistet" daneze), demokracia perendimore mbrojti lirine e te shprehurit te "artisteve" daneze. Po kush e mbron lirine e te shprehurit te Marylin Mansonit qe ben art duke share Krishtin, Zotin, duke thyer Kryqet e duke dhunuar simbolet krishtere. Kush e mbron lirine e shprehjes se Madones, te ciles (nese s'gaboj) para nje viti Papa deshi t'i ndalonte koncertin ne Itali per shkak te nje performance vallezimi para nje kryqi (ose dicka e ngjashme - te me korrigjoni nese jam gabim, ju lutem).

arton bala
12-07-07, 11:20
Nje problem i ngjashem, si Salman Rushdie ekziston edhe ne boten krishtere. Quhet Marylin Manson dhe eshte nje rocker qe thyen kryqet ne skene dhe shan e ofendon Zotin.


I pari i ben dem Islamit - i dyti i ben dem krishterizmit. Vetem njeri shperblehet - tjetrit i ndalohen koncertet nga komunitetet krishtere te vendeve ku e kerkojne adhuruesit.

Le te shohim ne baze te ketyre te dhenave, sa liri te shprehjes ka bota perendimore dhe sa e respekton ate.


Ne nje nga rastet me flagrante per muslimanet (botimi i karikatuarave nga "artistet" daneze), demokracia perendimore mbrojti lirine e te shprehurit te "artisteve" daneze. Po kush e mbron lirine e te shprehurit te Marylin Mansonit qe ben art duke share Krishtin, Zotin, duke thyer Kryqet e duke dhunuar simbolet krishtere. Kush e mbron lirine e shprehjes se Madones, te ciles (nese s'gaboj) para nje viti Papa deshi t'i ndalonte koncertin ne Itali per shkak te nje performance vallezimi para nje kryqi (ose dicka e ngjashme - te me korrigjoni nese jam gabim, ju lutem).

Nuk kam degjuar qe Marilyn Manson i eshte ndaluar ndonje koncert me arsyetimin qe e permend ti. Poaq pak kam ndegjuar ndonjehere per ate rastin e Madonnas.. Mirepo cka mund te paraftyroj, eshte se, po te pyetej Papa, shume vepra artistike te shume zhanreve do ishin "ndaluar", apo se paku do ishin shpallur si "te demshme". Por se qe ne Perendim nuk pyetet Papa ne lidhje me definimin e lirive dhe te drejtave te njeriut (= shprehja e lire), kete gje e dijne te gjithe ata qe jetojne ne Perendim. E dijne ata, qe jane shkolluar ketu. Ne Perendim, literature blasfemiste te cdo kalibri mund te gjesh ne cdo librari, madje shpesh lexon kesto lloj literature edhe ne oret e mesimit pergjate matures.

Cka mund te imagjinoj, eshte se koncerti i M. Manson mund te jete ndaluar per arsye tjera, p.sh. per shkak se cenohet siguria publike apo dicka te tille, pra per shkak te ndonje te mire juridike, e jo per shkak se ai qenka fyes apo talles ndaj Krishtit e tj. E them kete, sepse liria e te shprehurit eshte e mire juridike, e cila ne rast te kanosjes mund te realizohet me mjete juridike, pra me ankese drejtuar ne gjyqin perkates. Mirepo sic thash, nuk e di, po supozoj, edhe me gjithe kisha mesuar me shume per kete gje.

Ne fund nje koment te shkurter, por mjaftues per titullin e temes (kercnimin e al-Zawahirit): I flliqti te flliqe. Ose me mire te them: Mundohet me te flliqe..

xnjeri
13-07-07, 13:34
Nuk kam degjuar qe Marilyn Manson i eshte ndaluar ndonje koncert me arsyetimin qe e permend ti. Poaq pak kam ndegjuar ndonjehere per ate rastin e Madonnas..


Mos ndegjimi dhe mos njohja e nje sendi , nuk dmth se nuk ekziston apo nuk eshte ashtu..... Un kam lezuar me heret per ket rast ani e kam postu. Po nese e gjej prap dot ua sjell burimin.


E them kete, sepse liria e te shprehurit eshte e mire juridike,

Juve liri e shprehjes e quani fyrjen e tjerve....fyreja eshte fyrje zotri.
Liria juaj prfundon aty ku fillon liria e tjetrit...jo liria e tjetrit fillon aty ku perfundon liria yte.
Kan dallim keto dy gjera


Ne fund nje koment te shkurter, por mjaftues per titullin e temes (kercnimin e al-Zawahirit): I flliqti te flliqe. Ose me mire te them: Mundohet me te flliqe..

Eshte e vertet... Edhe ajo princesha e flliqt mundohet t'i flliq te gjith duke ofruar dhe shperblyer njerz te flliqt. Por edhe flliqsirat e kan fundit e vet

arton bala
13-07-07, 14:48
Mos ndegjimi dhe mos njohja e nje sendi , nuk dmth se nuk ekziston apo nuk eshte ashtu..... Un kam lezuar me heret per ket rast ani e kam postu. Po nese e gjej prap dot ua sjell burimin. [/font]

Edhe nje here: erdhe ne kete teme me pohimin se Marilyn Manson iu paska ndaluar koncerti (diku ne Perendim) ME ARSYETIMIN se M. Manson qenka fyes ndaj Krishtit. Une te thash se ne Perendim EDHE NE SHKOLLA lexohen libra blasfemiste, ku fyen dhe tallet autori me figura fetare kristiane. Kete gje e kam pervoje personale!! E tregom tash ti pra: Si eshte e mundur te lexohet ne ore te filozofise De Sarte, e te ndalohet koncerti i M. Manson si blasfemik????? A po mendon qe je ka fole ketu me imamź arab, qe ta tundin koken sapo uu permend Kuranin e Islamin a? Vic koke!!


[quote] Juve liri e shprehjes e quani fyrjen e tjerve....fyreja eshte fyrje zotri.
Liria juaj prfundon aty ku fillon liria e tjetrit...jo liria e tjetrit fillon aty ku perfundon liria yte.
Kan dallim keto dy gjera

Liria e shprehjes eshte e mire juridike, e cila definohet prej juristeve te vendit perkates (te jurisdikcionit perkates). Nese jemi ne Kosove, atehere nga juriste kosovare. Nese jemi ne Perendim, nga juriste perendimore. ASSESI NUK DEFINOHET LIRIA E SHPREHJES SE LIRE NGA IMAMET APO KLERIKET APO KONFORM KURANIT APO BIBLES!! A pajtohesh me mua ketu?? Pergjigju.

hehehe, po ke deshire me bisedu per nocione juridike a? Me gjithe qejf.
Ja si une e definoj lirine e shprehjes se lire:

Liria e mendimit shprehjes se lire eshte e drejta e cdo njeriu te krijoj mendime dhe vleresime mbi cdo ngjarje, cdo personalitet (historik, publik, fetar) dhe cdo botekuptim simbas dijes dhe ndergjegjes se tij dhe te manifestoj keto mendime ne mjedisin e tij pa asnje sankcion. Pra nuk ke vetem te drejte te shprehesh ate cka eshte e vertete, por edhe te vleresosh, te gjykosh e tj. Keshtu qe thjeshte perfshihet edhe drejta te thuash: Muahmedi eshte DUD; apo Hazreti Alia eshte FIKAN.

Ky eshte definicioni i rendomte, pra ai, te cilin ne njerezit e thjeshte e gezojme. Ka edhe tjere, te cilet jane me te ngushte, p.sh. punonjesit e shtetit e kane nje definicion me te ngushtuar (pergjate kryerjes se detyrave te shtetit).

Brenda ketij definicioni as mos u mundo as ti e asnje imam e as Allahi te futet, e brenda ketij definiciont te URDHEROJ te flasesh ashtu sic ta thote afiniteti dhe ngritja e pergjithshme e jotja.Eshte e vertet... Edhe ajo princesha e flliqt mundohet t'i flliq te gjith duke ofruar dhe shperblyer njerz te flliqt. Por edhe flliqsirat e kan fundit e vet

Mendim i lire i yti si xnjeri. I imi eshte krejt i kundert.